Staatssecretaris Wim Meijer van CRM: Eindexamenkoorts vanaf komende maandag weer een feit TOEKOMST BIEDT DIPLOMABEZITTER GEEN ERG OPWEKKEND PERSPECTIEF DONDERDAG 24 Inventarisatie Op gang Onbereikbaar Kritiek (Van onze speciale verslaggever, Peter Huysman) DEN HAAG. Honderden gezinsverzorgsters gaan zaterdag in Amsterdam protesteren tegen het „bezuinigingsbeleid” van CRM-staatssecretaris Wim Meier. Alwéér een demonstratie vanuit het zeer beweeglijke veld van het welzijnswerk. De keihard werkende bewindsman heeft gedurende zijn 4-jarige ambtstermijn met protestacties leren leven. Hij gaat er niet gebukt onder. Toeslagen (door Govert van Brakel) DEN HAAG Ruim 200.000 kandidaten uit het voortgezet onder wijs, dat is al het onderwijs tussen lagere school en universiteit, bereiden zich voor op de laatste beslissende slag die moet leiden tot het behalen van het diploma. Examenkoorts alom, want hoe je het ook went of keert, dat papiertje blijft ondanks de discussies over het vermeende nut van een beslissende momentopname het entree tot een beroep of verdere studie. En het is tevens een toegangspoort tot een onbestendige wereld. Want duidelijk is dat achter de zekerheid van het schoolleven een onzeker perspectief wenkt. BINNENLAND Vooral in de sociaal-pedagogische sector In diezelfde nota worden ook maatrege len aangekondigd om in het toekomstige hoger onderwijs de toelating tot een aantal studierichtingen te beperken. Aan het be gin van de jaren zeventig heeft dat feno meen, numerus fixus genaamd, zijn intre de gedaan in de wereld van het onderwijs. Althans, is het in het brandpunt van de belangstelling komen te staan. Een privile ge van het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs (atheneum en gymnasium) werd aangetast. In de voor-Mammoetperi- ode, dus in de jaren van de oude HBS van Thorbecke, was doorstuderen nog een on aantastbaar recht waar niet aan te tornen viel. Die oude zekerheid heeft onder dwang van verstopt rakende universitei- ten plaats gemaakt voor een lotingssys- teem op basis van eindexamencijfers In bijna alle sectoren van Wim Meiers zeer uitgebreide portefeuille is wel wat op gang gebracht. Voorbeelden: de oorlogs- pensioenen zijn belangrijk verbeterd. Voor een groot aantal terreinen zijn vrij complete beleidsvoorstellen uitgewerkt. Er zijn initiatieven genomen op het gebied van het bibliotheekwerk en het vormings- en ontwikkelingswerk. Er is sprake van een geweldige uitbreiding van de maat schappelijke dienstverlening en talrijke Meiers „acties” tegen het broodbeleg, de telefoon en de warme maaltijden worden onthouden. „Op spreekbeurten kom ik dit soort dingen het meest tegen. Ik moet dit beeld continu bestrijden Ik moet dat doen omdat het niet klopt met de feiten. Soms moet dat vrij stevig gebeuren. En voel ik me verplicht de hulpverleners en hulpvra gers een spiegel voor te houden. Dat is 1 onontkoombaar voor een staatssecretaris van welzijnszaken. Ik ben en blijf van mening dat dit kabinet een beleid heeft gevoerd dat de zwakken en de minder- draagkrachtigen in de samenleving meer mogelijkheden heeft gegeven. Het begrip „welzijn" heeft onder deze regering poli tieke volwaardigheid gekregen". Toch heeft hij de eerste twee jaar, zoals hij zegt, „veel moeten wegslikken”. Terechte, zinvolle, opbouwende kritiek mag van hem, moet van hem. Daar is de democratie mee gediend. „Maar „Ik heb die discussie rechtstreeks met de betrokkenen gevoerd. Ik heb er de mensen op gewezen dat zij met hun bijstandsuitke ring 2500 gulden netto per jaar méér te besteden hebben dan in 1973. Willen zij daarvan een telefoon nemen, dan is dat Hoe het ook zij, feit is dat de studenten stops in het wetenschappelijk onderwijs voor het parlement controleerbaar zijn, en dat kan van het hoger beroepsonderwijs niet worden gezegd. Toch knelt ook daar, misschien in nog veel heviger mate dan bij het wo, het grote aantal studenten. Wette lijk geldt voor het hbo geen studentenstop, maar de praktijk wijst uit dat de stop er wel is. Alleen, in de selectie bestaat geen uniformiteit. De leiding van de scholen heeft de bevoegdheid zelf te bepalen wie toegelaten wordt en wie niet. In ieder geval zit aan de problematiek dan nog deze positieve kant, dat in het huidige studiejaar slechts drie van de zes doOr staatssecretaris Klein (Hoger Onder wijs) ingestelde numeri fixi in de praktijk gehanteerd moesten worden. Inmiddels ligt wel een advies van de Academische Raad op tafel om voor het komende cur susjaar de toelating in elf studierichtingen te beperken. Hoewel Klein ieder jaar weer onder het geadviseerde aantal gaat zitten, is de kans groot dat de numerus fixus- richtingen in aantal zullen toenemen. Vas te stoppen zijn: medicijnen, diergenees kunde en tandheelkunde, terwijl ook bio logie, farmacie en geschiedenis vaak meer aanmelders krijgen dan met het oog op de capaciteit geplaatst kunnen worden. De CRM-begroting is netto in vier jaar met 60 procent toegenomen. Een miljoen bejaarden zijn aan een sociaal-cultureel paspoort geholpen. Meer dan 50.000 ar beidsplaatsen zijn gecreëerd in de gezins- en bejaardenzorg. De bijstand is het snelst gestegen inkomen. De bibliotheken heb ben 3 miljoen lezers. Er zijn honderddui zenden bezoekers van sociaal-culturele voorzieningen (club- en buurthuizen etc Nog eens ontelbaren maken gebruik van betere recreatieve mogelijkheden. Deson danks is Wim Meijer voor velen de staats secretaris, die bejaarden geen extra-tele- foonvergoeding gunde. hun keuze. De laatste vier jaar hebben we er voor gestaan dat de laagste sociale uitkeringen gekoppeld zouden blijven aan het wettelijk minimumloon. Ik voorzie ge weldige problemen als een ander kabinet daaraan zou gaan tornen". Meijer erkent dat er ook kritiek op zijn werk is geweest. „Je maakt fouten. Niet alles schat je even goed in. Ik ben in deze baan gerold. Ik had nog maar twee jaar in de Kamer gezeten; daarvoor was ik wel zijnswerker. In het tweede kabinet-Den Uyl opnieuw staatssecretaris van CRM° Wat?! Opvolger van minister Van Doorn of In totaal telt het VWO zeven eindexa- menvakken. Een gering percentage leer lingen doet examen in acht vakken. De mogelijkheid daartoe is een paar jaar gele den geopend voor die leerlingen die dat vak in hun pakket nodig hebben met het oog op een universitaire studie. Het cijfer voor dat zogeheten „achtste vak” teltover- Op de examenroosters prijken dit jaar geen nieuwe vakken. Een beperkt aantal scholen continueert het experiment met de eindexamenvakken aardrijkskunde, ge schiedenis en staatsinrichting. Wat aard rijkskunde betreft: dat vak maakt in 1979 op alle VWO-, HAVO- en MAVO-scholen deel uit van het eindexamen. Op een vijftal scholen iwordt het vak Russisch centraal schriftelijk geëxamineerd. Vorig jaar was dat al het geval bij het VWO, dit jaar wordt ook het HAVO er bij betrokken. Over de vraag of het eindexamen moet blijven, heeft het kabinet geen onzeker heid laten bestaan. De eindexamens zul len, zij het in gewijzigde vorm, blijven. Incidenteel zijn ze trouwens al aan veran dering onderhevig. Met ingang van het komende eindexamen is het schoolonder zoek bij herexamens afgeschaft en vol gend jaar verdwijnen ook de herexamens Deze maken plaats voor herkansingen. Al le leerlingen die in 1978 zakken of voor een herexamen in aanmerking zouden ko men, mogen dan in maximaal twee vakken een nieuw centraal schriftelijk examen afleggen. Die herkansingen zullen in 1978 nog, evenals de herexamens van 1977, na de grote vakantie plaatsvinden. Het plan is echter om alles wat met eindexamen doen te maken heeft vóór de zomervakantie af te ronden Voor de eerste maal zal dat mogelijk zijn in 1979 onderwijs aan een hernieuwd onderzoek wordt onderworpen. minister van Sociale Zaken? Nee hoor, on zin om daar wat over te zeggen. Ik houd niet van koffiedik-kijken en ik heb een gruwelijke hekel aan baantjesverdelerij, voordat er überhaupt verkiezingen zijn geweest. Laten we eerst 25 mei afwachten. Ik ben verkiesbaar voor de Tweede Ka mer. Daar houd ik het op”. HAVO en MAVO-4 hebben zes examen vakken, MAVO-3 (weer minder kandida ten dan vorig jaar; een onderwijstak die tot verdwijnen gedoemd is) en het lager IDJE jekn Tel 1, 42. Geen nieuw gezegde, maar wel waar: de tijd is weer aangebroken dat de ene helft van Nederland de andere exami neert. Bepaalde takken van het mid delbaar beroepsonderwijs hebben het eindexamen overigens al achter de rug. De grote stroom kandidaten komt echter komende maandag los. Dan be ginnen de examens van het lager be roepsonderwijs (LBO) en van het alge meen voortgezet onderwijs, dus VWO (atheneum en gymnasium), HAVO en MAVO. 'PO- sn 2 vend BV. liiks- Tel. uur: Tenslotte zegt de 37-jarige bewindsman, demissionair nu, maar met een nog steeds zeer dicht beschreven agenda (hij is ook lid van het campagnebureau van de Partij van de Arbeid), over zijn aflopend staats secretarisschap: „Ik heb altijd plezier ge had in mijn werk. Er heeft nooit een sector bijgezeten, waarvan ik dacht: wat verve lend dat ik dit óóok nog moet doen. Na tuurlijk heb ik momenten gehad dat het stroef en moeilijk ging. Ik heb ontzettend veel weerstand ervaren bij de plannen De cijfers over 1976 wijzen uit dat voor ongeveer 20 procent van de al dan niet van een diploma voorziene schoolverlaters geen werk binnen korte dan wel langere tijd te vinden was (is). De tijd van een hogere opleiding, dus van een betere func tie in de maatschappij en dus van een hoge(re) beloning is voorbij. Minister Van Kemenade (Onderwijs) zegt in het vervolg op zijn Contourennota, de blauwdruk voor het onderwijs in het jaar 2000, heel con creet: „We moeten af van een directe kop peling tussen een bepaald scholingsniveau en het verwachte inkomen”. activiteiten met betrekking tot de natuur bescherming en de openluchtrecreatie. „Ik geef toe: voor andere sectoren heb je veel tijd nodig om het af te maken. Neem de hele problematiek van de decentralisatie, waar we nu toch een beetje in blijven steken. De kaderwetgeving voor het speci fiek welzijnsbeleid: dat zijn processen van lange adem. Alles overziende ben ik het oordeel toegedaan dat er de laatste vier jaar erg veel op gang is gekomen en dat er op vrijwel elk gebied wel een belangrijke structurele maatregel aan de orde is ge steld”. Als geen ander ministerie heeft het de partement van CRM te maken met pro bleemgroepen en emoties. Meijer zegt: „Je zou kunnen zeggen dat hier sprake is van een constante stroom van probleem-„ge- vallen". Het is iedere dag raak. Je moet er mentaal tegen bestand zijn, want Het gaat steeds om de meest uiteenlopende verlan gens, problemen en spanningen. Je moet er voortdurend voor zorgen geraakt te blijven door de dingen, die de mensen bezighouden. Ik ontvang erg veel mensen op het departement. De toon waarop je met ze praat, luistert ongelooflijk nauw. Er bestaat geen patent voor zulke gesprek ken. Met een delegatie peuterleidsters overleg je op een andere manier dan met een groep oorlogsslachtoffers. In ieder ge val moet je er voor zorgen dat je de feiten bijhoudt, anders speel je in het overleg geen rol meer. Lezen in de auto is voor mij de enige manier om bij te blijven. Het heeft voor mij dezelfde betekenis als trainen voor een voetballer: je moet in conditie blijven" doordouwer, we (de welzijnswerkers) wer ken ons kapot, maar er zijn toch een paar dingen afgemaakt. Je merkt nu al dat degenen die aanvankelijk de pest in had den dat er een rijksbijdrageregeling kwam, dat het decentralisatie-proces op gang kwam, nu evenzeer de pest in hebben datx die regeling stagneert. Dat maak je toch nog wel af?, hoor ik vaak” „Vroeger was het zo dat men hier en daar toeslagen kreeg: een kolentoeslag, een toeslag voor de zomer, een toeslag voor de winter. Ik heb dat altijd een denigrerende zaak gevonden. Zo van: we verstrekken voor de allerarmsten wat geld, maar vooral niet te veel. Als je een winterjas wou hebben, dan kon je er nog wat bijkrijgen. Nou, en daar hoorde die telefoon ook bij. Mijn beleid is er echter op gericht geweest dat de keuzemogelijk heden voor de mensen verruimd zouden worden. Laat ze hun eigen bestedingen kunnen doen en stel daarvoor een budget beschikbaar. Ik vind dat dat ook in de toekomst de lijn moet blijven”. waar ik mij mentaal tegen heb moeten wapenen, was kritiek van mensen, goede vrienden soms, die vonden dat je bepaalde beslissingen gisteren al had moeten nemen. Het is mij om een voorbeeld te noemen enorm kwalijk genomen dat ik destijds een normering voor broodmaaltijden in bejaardentehuizen vast stelde. Die Meijer is de man die zo graag bejaarden, die het toch al niet breed hebben, hun broodbeleg wil afnemen. Maar de werkelijkheid was dat bleek dat er zeer uiteenlopende normen voor de verzorgingstehuizen waren. Daar moest uiteraard een oplossing voor gevonden worden. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft toen een advies uitgebracht. En dan heet het dat je je aan ernstige bezuinigingen schuldig maakt. Door zulke kritiek voel ik me inderdaad beschadigd, want men vergeet dan dat daar tegenover de gezins- en bejaardenhulp in 4 jaar tijd meer dan verdubbeld is”. Een groot deel van die 200.000 zal dat op dit moment waarschijnlijk een zorg zijn. Eerst maar dat diploma halen en dan zullen we wel verder zien, zo zal de gedach tengang wel ongeveer zijn. Wat biedt de toekomst aan een diplomabezitter? Het beeld is weinig opwekkend: een overvolle arbeidsmarkt met een groot aantal wach tenden en een vervolgonderwijs dat op roeit tegen de ieder jaar aanzwellende stroom van scholieren en studenten. beroepsonderwijs vijf. De behaalde cij fers worden gemiddeld met het cijfer van het schoolonderzoek en het aldus verkre gen cijfer is het eindresultaat van het schriftelijk examen. De verantwoorde lijkheid voor het landelijk centraal schriftelijk eindexamen in de diverse on- derwijstypen ligt bij de door de minister van onderwijs ingestelde „Commissies vaststelling opgaven". Uiteraard is dit soort problemen in ruime onderwijskring bekend. Ze zijn voor de regering aanleiding geweest om een in ventarisatie te maken aan de hand waar van een beleid kan worden bepaald. Dat beleid richt zich op de korte termijn, het wegnemen van knelpunten, en op de toe komst. Al geruime tijd geleden is een examennota aangekondigd waarin, naast de toekomstvisie op het eindexamen, te vens het toelatingssysteem tot het hoger De Alma Mater is een onbereikbaar bolwerk aan het worden, ondanks de in het verleden wel gemaakte, geruststellen de opmerking dat de wet op de studenten stops tijdelijk van aard is. Dat klopt in zekere zin ook wel, want nog onlangs is de Kamer akkoord gegaan met een verlen ging van de werkingsduur van de wet tot augustus 1979. Maar het is onmiskenbaar een tijdelijkheid met een structureel tintje. voor decentralisatie, op alle mogelijke ni veaus en bij iedere nieuwe fase. Maar weerstanden en verzet dagen mij uit. De dingen, die de mensen dwarszitten, pro beer ik wel te begrijpen, maar ik laat me niet terugzetten”. van het hoger beroepsonderwijs is de toe stroming van studenten erg groot. Van daar dat Van Kemenade al aan de rijks pedagogische academies en aan de oplei dingsscholen voor kleuterleidsters scholen die direct onder zijn gezag staan een brief heeft geschreven met de opdracht niet meer mensen tot het eerste leerjaar toe te laten dan vorig jaar. Alles bij elkaar toch een situatie waarin een leerling kan besluiten desnoods maar een jaar langer op school te blijven. Dergelijke beslissingen worden, zij het in zeer beperk te mate, genomen. Schooldecanen zullen het kunnen bevestigen igens niet mee bij de bepaling van het gemiddelde eindexamencijfer; een gemid delde dat weer van belang kan zijn in de selectierace voor het wetenschappelijk on derwijs. Omdat het wetenschappelijk onderwijs de deur voor een aantal gediplomeerde VWO.ers gesloten houdt, krijgen de scho len voor hoger beroepsonderwijs, die voor namelijk bestemd zijn voor HAVO-men- sen, steeds meer VWO'ers in huis. En die komen terecht op de plaats van een havist. Gevolg is dat de HAVO-mensen hun heil gaan zoeken bij het middelbaar beroeps onderwijs, met als resultaat dat leerlingen uit het lager beroepsonderwijs uit de boot vallen Ook buiten het departement heeft Meij er voor zover dat in zijn vermogen lag, zoveel mogelijk contact met de „gewone mensen" onderhouden. „Het welzijn van de bevolking is tenslotte een zaak, die zich thuis, op straat en in de wijk afspeelt. Daar moet het effect van bepaalde beleidsmaat regelen en beslissingen zichtbaar en voel baar worden. De afgelopen maand heb ik bijvoorbeeld veel contacten gehad in Lim burg, Twente en Groningen. Ik heb er' honderden mensen gesproken. En ik ge loof te mogen zeggen dat ondanks de talrijke acties, protesten en demonstraties - er een vruchtbare samenwerking ge groeid is. Ik peil de stemming in het land positief. Er gebeurt wat, vindt men. De Meier is wel lastig, 't is een drammer, een „In Amsterdam mag dan zaterdag weer eens tegen mijn „bezuinigingsdrift” gepro testeerd worden, ik blijf er toch bij dat met mijn plannen de hulpverlening en de hulp vragers het beste gediend zijn. Het is nu eenmaal zo dat voor het hele welzijnswerk en dus óók voor de gezinsverzorging de jaren van gigantische uitbreiding voorbij zijn, dat de grens bereikt is en dat er binnen het bestaande pakket vragen moeten worden opgevangen. Geen uitbrei ding wordt nog al eens vertaald met „be zuinigingen". Maar dat is wél een totaal andere zaak!" „Ik heb continu tegen bezuini gmgsbeeld moeten strijden”

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25