Directeur: Alleen overheidskrediet kan surséance voorkomen SHV: deGruyter nu RESTAURANTKONING BOREL TOT AFTREDEN GEDWONGEN Amro Bank leent Volker: goede zaken in het Malik verwerpt hulp onder voorwaarden Midden-Oosten uit moeilijkheden Bestrijding werkloosheid in Bondsrepubliek teleurstellend 150 miljoen PIONIER buitenlands geld Verliezen Sofite! beslissend Integratie Venegro: voor 80 man geen werk meer Ere-doctoraat voor drs. J. W. de Pous nieuwe RCIfU DONDERDAG 5 M EI 19 7 7 27 ECONOMIE Frankrijk vijand nummer één van de lekkerbek. aag >2 en dig- r 4 Juf Rupaka heeft één lesboek voor 32 leerlingen. UTRECHT (ANP). Als het ministerie van Economische Zaken het door SMDK (vroeger Demka) aangevraagde krediet van omstreeks vijftien miljoen gulden niet vóór juli toezegt, dan kan dat tot gevolg hebben dat het bedrijf (thans nog ongeveer 600 werknemers) surséan ce van betaling moet aanvragen. De continuïteit ervan maakt het noodzakelijk dat er in het derde of vierde kwartaal van dit jaar geld afkomt, aldus gisteren desgevraagd de heer H. van der Vlies, direc teur van de staalgieterij SMDK in Utrecht. (Van onze redacteur in Frankrijk) li ij Da’s toch een gezellige verteller? Een anekdotenfabrikant eerste klas? Dat denkt u, dat denkt iedereen. Nieuwe Revu’s starreporter A lissa ging samen met Carmiggelt naar Artis. Simon Carmiggelt: 'Dat image van mij klopt helemaal niet. Denk vooral niet dat ik zo verschrikkelijk aardig ben. Zonder liegen kom je de wereld niet door'. Hallo, hoe zit dat? Tijd voor Alissa om - gekleed in apejasen zilverbroek - haar prachtige nagels krachtig in het aardige maar keiharde pantser van onze Volksschrijver N ummer Een te zetten. Deze week in Nieuwe Revu. Zo waar als het gedrukt staat. w i s (Van onze redacteur in West-Duitsland) (ADVERTENTIE) isen lim. ?en i 2 (ADVERTENTIE) In West-Duitsland zijn nog steeds meer dan één miljoen mensen (1.04 miljoen) BONN. In West-Duitsland heerst bij alle partijen grote teleurstelling over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in april. Het werkloosheidspercentage ging weliswaar vergeleken met maart 0,2 pro cent omlaag, maar dit is geheel te danken aan seizoensinvloeden. Laat men dezesei- zoensinvloeden buiten beschouwing dan is de situatie verslechterd. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken kon niet zeggen of het ministerie het geld zal fourneren. De aanvraag wordt volgens hem thans behan deld in de werkgelegenheidscommissie. Deze, uit ambtenaren bestaande commis sie, moet de minister adviseren over de .aanvragen. lijk aan het feit dat de conjunctuur zich met heeft verbeterd. Hij meent dat er „een ander klimaat” nodig is om het aantal arbeidsplaatsen op te vijzelen. Daartoe zou de overheid via weer in het nieuws te komen met zijn halsbrekende financiële avonturen. Borel was bij zijn personeel gevreesd, en allerminst geliefd. Over l nauwe lijks. Als er iemand de laan uit moest worden gestuurd, deed hij Zijn eerste grote sprong was de import van de Wimpy-restau- rants, een uitvinding uit Engeland, die ook alleen maar daar had kunnen ontstaan. Als een goochelaar kwam hij tenslotte met een nieuw ei uit de hoed: de restaurants langs de Franse snelwegen, al eindexamen middelbare school de vierde keer slaagde hij kwam Borel bij IBM in Zuid-Oost-Azië terecht, waar hij het vak dr Stingl is hei nodig een economische groei van meer dan 4 procent te halen. Via verbetering van de produktiviteit is het namelijk mogelijk aan 4 procent groei te komen zonder dat daarvoor meer arbeids plaatsen nodig zijn Volker behaalde het afgelopen jaar het grootste deel van zijn omzet in het buiten land. Van die totale omzet van 983 miljoen gulden kwam 659 miljoen uit het buiten land, met de nadruk op het Midden-Oos- ten. De omzet was 238 miljoen gulden hoger dan in 1975. De winst, in 1976 33 miljoen gulden vergeleken met 22 miljoen gulden in het voorgaande jaar, kwam eveneens voor het overgrote deel uit het buitenland. UTRECHT (ANPl. Door de integratie van Venegro in Unigro zullen tachtig ar beidsplaatsen komen te vervallen. In ver band met natuurlijk verloop zullen vijftig man uiteindelijk op straat komen te staan Voor deze vijftig is een sociaal plan opge zet. waarmee de vakbonden akkoord kun nen gaan. Zo heeft een woordvoerder van de NVV-bond Mercurius meegedeeld. Vol gens hem deden zich al enige tijd proble men voor bij Venegro. De levensmiddelengroothandel Unigro heeft alle aandelen overgenomen van de Verenigde Nederlandse Groothandel Ve negro. Unigro is aangesloten bij de Vivo organisatie. Venegro is zowel lid van de Vivo- als de Ifa-organisatie. De omzet van Unigro is 320 miljoen, die van Venegro 120 mln 84,90 51,60 114,00 87,00 125,00e 1,75 146,50 40,00 7,10 127,60 45,70 68,50 148,00 63,80 73,001 55,10 53,50 40,80 92,30 157,50 126,60 141,50 30,00e 135,00 77,20 170,2Pe lis te en zet ide ird- an jze ren en- AMSTERDAM (ANP). Advieskoer- sen voor buitenlands bankpapier: US dollar 2,40-2,50 Brits pond 4,10-4,40 Belg, franc 6,65-6,95 D.mark 102,25-105,25 Lire 26,25-29,25 Escudo 5,15-6,65 Can. dollar 2,29-2,39 Franse franc 48,25-51,25 Zwitserse franc 96-99 Zweedse kroon 55-58 Noorse kroon 45-48 Deense kroon 39,75-42,75 Oost, schilling 14,52-14,82 Peseta 3,36-3,66 Gr. drachme 6,10-7,35 Finse mark 59,25-62,25 Joeg dinar 11,75-14 >ehe re- llljk ■era 7,92 8,00 zonder werk Het door de regering gestel de doel om dit jaar de werkloosheid terug te dringen tot een gemiddelde van 850.000 kan volgens de voorzitter van het federale arbeidsbureau, dr Josef Stingl. niet meer worden bereikt Stingl wijt dit voorname- 70,50 72,00 49,90 62,00e 65,00 47,00 I5P.00 46,60e 67.50 82,50 71,00 33,20 23.20 .30,301 30,40 60,70 88.00 79,40 68,60 2,10b 81,00 30,50 37,00 79,40 93,50 73,30 75,40 60,30 43,50 31,50 73,60 87,50 93,30 62,50 33,10 08,00 05,00 70.50 06,00 33,70 36,80 73,50 66,70 J8.00C 51,20e 58,90 95,00 53,00 98,50 70,00 DJAKARTA (ANP.Antara). De In donesische minister Malik van Buiten landse Zaken heeft gezegd dat zijn land geen hulp wenst te ontvangen waaraan voorwaarden zijn verbonden. Hij deed dit na te hebben gesproken met president Soeharto, die tegenover het Amerikaanse blad „Time” verklaarde dat „het voor Indonesië beter zou zijn in het geheel geen hulp te ontvangen, dan hulp die wordt gekoppeld aan eerbiediging van de ele mentaire rechten van de mens”. Op de foto: Duif Charlie met een speciaal voor het vervoer van bloedmonsters ont wikkeld buisje op zijn rug, klaar voor vertrek van het Devenportziekenhuis naar het centraal laboratorium in Plymouth. Een bericht van het officiële persbureau Antara, dat Oosteuropese landen Indone sië hulp gaan verlenen via de IGGI, de Intergoevernementele Groep voor Indone sië, heeft in Den Haag stomme verbazing gewekt. Volgens Antara heeft minister Malik meegedeeld dat de Sovjet-Unie, Polen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije Indo nesië hulp gaan verlenen via deze groep, die uitsluitend westerse landen omvat. Een woordvoerder van het ministerie voor Ontwikkelingshulp in Den Haag ver klaarde dat het „volstrekt onmogelijk” is dat landen, die niet tot de groep van donor landen van de IGGI behoren, via dit con sortium hulp verlenen. In het algemeen nemen de Oostbloklan den nooit deel aan consortia. Zij verstrek ken wel bilateraal hulp. SMDK is voor 49 procent eigendom van Estel/Hoogovens en voor 51 procent van het Franse bedrijf Sambre et Meuse. Charlie de Duif is de pionier, die voor de gezondheidsorganisatie in het Engelse Plymouth de eerste vluchten zal uitvoeren van de plaatselijke ziekenhuizen naar het centraal laboratorium en daarbij bloed-, huid- en urinemonsters zal overvliegen. De ziekenhuizen besparen hiermee zo’n 110.000 gulden per jaar aan autokosten. Twaalf duiven zullen voor dit experiment worden ingezet. :rd 1,44 207,80 6,75 13.90 door bijvoorbeeld noodzakelijke nieuwbouw nu al uit té besteden. Rege ringswoordvoerder Armis Grünewald sprak berichten tegen als zou dg bondsre gering van plan zijn nieuwe werkgelegen- investeringen impulsen kunnen geven. heidsprogramma’s te scheppen Volgens De overkoepelende Duitse vakbond DGB meent dat een „nieuwe conceptie” van arbeidsmarktpolitiek noodzakelijk is. De CDU-CSU-oppositie spreekt bij mon de van haar financiële specialist Franz Josef Strauss van een schandaal. Volgens Strauss moeten door belasting-technische maatregelen ondernemingen meer ruimte krijgen om te investeren (Van onze financiële redactie) ROTTERDAM. De Koninklijke Adn aan Volker Groep zit tot 1979 goed in het werk in het Midden-Oosten. Met name in Saoedi-Arabië zijn enkele zeer grote pro jecten in uitvoering. De totale orderporte feuille bedraagt rond 1,6 miljard gulden Het effect van de orders in het Midden Oosten die in voorgaande jaren werden afgesloten begint zich nu duidelijk in de resultaten af te tekenen Dit vertelde de scheidende voorzitter van de raad van bestuur van het bagger en bouwconcern A. de Neef ter toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag (Van onze financiële redactie) UTRECHT SHV-holding N.V. waarbinnen een groot aantal activiteiten zijn ondergebracht, van grootwinkelbedrijven, scheepvaart tot aardgaswinning, lijkt ein delijk over de misère van deGruyter heen te zijn. In het thans verschenen jaarverslag schrijft de SHV-directie dat de resultaten over 1976 belangrijk beter waren dan in 1975 dankzij sterk verminderde verliezen bij enige winkelbedrijfactiviteiten. In een toelichting op het jaarverslag verteldi de voorzitter van de raad van bestuur, ir. F H. Fentener van Vlissingen, dat de resultaten weliswaar nog negatief zijn, maar dat verwacht wordt dat deGruy ter dit jaar definitief uit de problenfien komt Hoewel deGruyter SHV uiteindelijk gekost heeft wil het bestuur niet kwijt, maar het moet in de vele tientallen rniljoe nen guldens lopen De reorganisatie van deGruyter heeft ertoe geleid dat 93 filialen zijn onderge bracht in een onderneming waarin de ver enigde distributiebedrijven (Spar) 55 pro cent van de aandelen bezit en SHV 45 procent. In die onderneming werden ook de groothandelsactiviteiten van VDB on dergebracht. De twaalf Kijkshops (cataloguswinkels) werden overgedragen aan een dochteron derneming van Vroom Dreesmann, de centrale slagerij ging naar de Brabantse Vleesunie. De acht overgebleven filialen van deGruyter worden in de loop van dit jaar overgedragen aan de N.V. Gebr. D Schuitema (Centra). De van deGruyter af komstige produktiebedrijven blijven bij de SHV en zullen na de doorgevoerde reorganisaties en moderniseringen, zo wordt verwacht, weer winstgevend worden. Al deze operaties hebben ertoe geleid dat ervan gedwongen afvloeiingen nauwe lijks sprake is geweest. Een van de meest winstgevende pijlers van het SHV-concern is de Makro, de zelfbedieningsgroothandel. In het jaarver slag schrijft het SHV-bestuur dat in vrij wel alle landen waar SHV met Makro’s is gestart de aanloopfase achter de rug is en voor het eerst een belangrijk gedeelte van de concern winst van deze activiteit afkom stig is. De omzet van SHV bedroeg in 1976 8,1 Voor 35 cent per dag verandert u daar al leteaan U kunt bijvoorbeeld f 126,- voor een heel jaar overmaken. Of f 63,- voor een halfjaar. Of elk ander bedrag dat u kunt missen. Een aktie van Novib en Unesco. (Van onze correspondent) TILBURG Drs. J. W de Pous, voor zitter van de Sociaal-Economische Raad, krijgt op 24 november een eredoctoraat in de economische wetenschappen van de Katholieke Hogeschool Tilburg. De 57-ja rige heer De Pous heeft na de Tweede Wereldoorlog een belangrijke rol gespeeld in de sociaal-economische politiek van ons land. Van 1949 tot 1953 was hij secretaris van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers en van 1953 tot 1959 lector in de theoretische economie aan de vrije uni- versiteit. Van 1959 tot 1963 was de heer De Pous minister van Economische Zaken in het kabinet De Quay. miljard gulden, tegen 7,4 miljard in 1975. De totale omzetstijging is afkomstig uit buitenlandse activiteiten. In Nederland wordt ongeveer 3,2 miljard gulden omge zet. De SHV hield in 1976 een nettowinst over van 93 .miljoen gulden tegen 59 mil joen gulden in 1975 De toekomst van SHV ligt in internatio nalisering, zp vertelde ir. Van Vlissingen. De expansie zal dan ook voornamelijk builen Nederland gezocht worden De heer Van der Vlies wilde geen exact bedrag noemen. Het bedrag hangt van de behoefte af, maar het ligt zeker onder de twintig miljoen gulden. Het bedrijf beves tigde kortgeleden dat zij de door de pro vincie Utrecht noodzakelijk geachte mi- lieu-investeringen gaat „temporiseren” in verband met de financiële situatie waarin het bedrijf verkeert. Dit werd door Gede puteerde Staten van Utrecht naar buiten gebracht. Minister Lubbers van Economische Za ken heeft de voorgenomen „personeelsaf- slanking” met 129 man kortgeleden goed gekeurd. De minister overwoog bij het geven van zijn toestemming dat de afzet van staalgietijzer een zo abrupt neerdalen de lijn heeft vertoond dat er van over macht sprake is. Bestuurder J. A. Abbenhues van de In dustriebond NVV zei dat het aantal ontsla gen selectief is. In de opbouw van de onderneming zelf komt hierdoor geen ver andering. In het door het onderzoeksbureau Braun opgestelde rapport (op verzoek van minis terie) staat, dat er in het bedrijf een gerin ge competentie aanwezig is. Abbenhues: „De ontslagen vallen op de werkvloer. Als je het rapport mag geloven moet er iets in de top veranderen'. Dat onderschrijven wij geheel.” Hij verkeert in grote onzekerheid over het effect van deze afvloeiing, die Abben hues bestempelt als een „reorganisatie”. Per jaar wordt er in de Europese Ge meenschap per jaar 700.000 ton gietstaal gebruikt. De SMDK, de enige grote in Nederland op dit gebied, zou volgens het rapport Braun slechts 1,2 procent van dat deel hoeven te produceren onver van te kunnen bestaan. SMDK produceert per rants in België, Nederland, West-Duitsland en Frankrijk. vliegt. Sociale bescherming heeft zo'iemand ook niet nodig’ vond Borel was in 1957 dertig jaar toen hij zijn eerste restaurant voor Borel, wiens hoogste wijsheid luidde: „Winsten zijn een deugd, de kleine beurs in Parijs opende. Driemaal gezakt voor zijn verliezen een zonde”. PARIJS. Jacques Borel, de koning van de Fran- van restaurateur vanuit zijn ooghoeken leerde, maar dan wel zoals se knakworst-met-frites-restaurants, is door zijn het door de Amerikanen ter plaatse was opgezet, geldschieters aan de dijk gezet. Dit gebeurde maan dag op een keurig diner, om in stijl te blijven. Maar het voedsel was er ongetwijfeld beter dan de prak die o Borel verkocht. Niet voor niets noemde men hem in gauw gevolgd door restaurants op de Franse vliegvelden. Dankzij het feit dat de meeste eters in de wereld tijdens de maaltijd aan iets anders denken dan aan hun voedsel, was Borel in Het was de Sofitel-keten die Borel de das heeft omgedaan. Van staat zijn imperium uit te breiden tot geheel Europa, Brazilië en de 53 miljoen francs verlies, die het Borel-concern in 1976 leed, het Nabije Oosten. Vorig jaar leerde hij ’s nachts Russisch, als kwam tweederde voor rekening van de hotelketen, die deze magnaat-voor-de-kleine-happer voor teveel g<?ld in 1975 had ge- voorbereiding tot zijn invasie van een nieuw wereldrijk. Bij zijn vertrek regeerde Borel 16.000 werknemers en controleer- kocht. De bankdirecteuren die constant door Borel waren geschof- de hij 1041 restaurants overal ter wereld. Jacques Borel wist steeds feerd en uitgelachen „ik steek jullie als self-made man allemaal in mijn vestjeszak” grepen hun kans. Nu Borel minzaam de deur is gewezen, is de leiding van het de hoofd werkers" in zijn bedrijf brakhij’zijni eigen hoofd bedrijf in handen gelegd van een driemanschap onder leiding van lijks. Als er iemand de laan uit moest worden gestuurd, deed hij Bernard Westercamp^ tot nu toe directeur van^de Borel-restau- dat zonder hartzeer: want wie niet goed is verdient dat hij eruit XT~J 1 T' J vliegt. Sociale bescherming heeft zo iemand ook niet nodig, vond Voortbestaan van SMDK bedreigd jaar tussen de zeven en zevenhalfduizend ton gietstaal. In het rapport-Braun staat dat de produktie per manuur te laag is. Die zou met 15 procent omhoog kunnen. De directie heeft dat percentage volgens de vakbondsbestuurder Abbenhues zon der meer uit het rapport overgenomen. Zij wil deze lage produktie, die ontstaat door gebrekkige motivatie van het perso neel, opvoeren door bij voorkeur die pro- dukten te maken waarmee het personeel bekend is. Dat kost minder tijd aan werk voorbereiding en vermindert het fabrica- ge-risico. „De mensen hebben de stukken méér gemaakt en kunnen dus sneller en beter produceren”, schrijft de directie let terlijk aan de vakbond. Bestuurder Abbenhues vindt dit kiezen voor de weg van de minste weerstand. De mensen op de werkvloer krijgen min of meer de schuld van de problemen. Hij wijst echter naar de directie en naar het rapport van het onderzoeksbureau. Het aandeel van de SMDK op de gietstaalmarkt is afgenomen door de te ruglopende scheepsbouw. Daar staat te genover dat het voormalige Demka als toeleveringsbedrijf voor de' off-shore in dustrie nauwelijks is ontwikkeld. Daar lig gen voor SMDK goede kansen, zegt een man uit het bedrijf. Hij is één van de 129 mensen waarvoor bestuurder Abbenhues moeilijkheden ziet bij het verkrijgen van een afvloeiingsrege ling. Estel/Hoogovens zijn bereid om een goede regeling op te zetten, zegt hij, maar Estel wil dan slechts 49 procent van de gelden op tafel leggen. Het Franse staalbe drijf Sambre et Meuse moet de rest beta len. Abbenhues heeft daar weinig hoop op. Sambre et Meuse wil geen cent meer in dit bedrijf steken. Vanuit Parijs, waar het bedrijf zetelt, heeft het geschreven dat het er nauwkeurig op zal toezien dat de wette lijke voorschriften bij ontslag zullen wor den nageleefd. „Dat is heel mooi, schampert Abbenhu es, als je weet dat zé in dezelfde brief schrijft financieel niet te kunnen bijdra gen voor het opzetten van een sociaal plan”. Sommige van de 129 ontslagenen werken al bijna Vijftig jaar bij dit bedrijf, aldus Abbenhues. AMSTERDAM (ANP). De Amro Bank is van plan over te gaan tot de uitgifte van 150 mln 8,5 pet 20-jarige kapitaalobligaties 1977, waarvan de uitgif- tekoers op 11 mei voorbeurs zal worden bekendgemaakt. De lening zal worden af gelost in 20 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, aldus de bank. De gemiddelde looptijd is 10,5 jaar. Simon Carmiggelt?

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27