DUISENBERG GEEFT COALITIE PVDA CDA RUIM VIJFTIG PROCENT KANS Berkhouwer wil EEG PvdA en VVD moeten willen samenwerken TIEN VOOR WERKENDE VROUWEN en dan dit noq ministers interpelleren het xx/ecr] I over visserij-conflict PvdA en D’66 erg in trek bij nieuwe kiezer i „EXTRA” DIENSTJAREN t( Mw. M. Kloosterhuis over overbelasting werkneemsters: VVD-ER WIL BRUINE CAFE’S BEHOUDEN ii Goedkope koffie” VAN AGT: De sc II 'gf ■MH DO M D E R D A (i 5 M F I 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Grenzen Kabinetscrisis Uitgebrand Verkeerde alcohol Hongerstaking Verdronken Naar Ottawa Hartoperaties Koffie gestolen 5 Salpeterzuur Overbelast COI Verschillen Leger des Heiis Uitzonderlijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Dui senberg (Financiën) schat de kans dat er na de verkiezingen van 25 mei een kabinet van PvdA en CDA komt, op meer dan vijftig procent. De PvdA-bewindsman verwacht, dat bij de komende ka binetsformatie de vermogensaan- wasdeling (VAD) het moeilijkste punt zal worden. „Daar zal hard over geknokt moeten worden”, vindt Duisenberg. EINDHOVEN (ANP). „Dat de oudere acht uur per dag werkende vrouw chronisch oververmoeid raakt, is niet zo verwonderlijk. Als zij dagelijks twee uur huishoudelijk werk verricht, dan betekent dit dat zij na vier dienstjaren in haar vrije tijd één dienstjaar heeft gewerkt in haar huishouden. Na veertig dienstjaren is dat tien jaar”. „Geef om de natuur" Prinselijk paar omzeilt politieke onderwerpen een WEERRAPPORTEN 20 22 0.1 0.1 0 o o water gevallen toen hij van een schip op zijn eigen schip wilde overstappen. Eerder was ook al een Nederlandse visser - onder onduidelijke omstandigheden - in het wa ter geraakt. Twee van zijn collega’s ont dekten dat echter op tijd en brachten hem weer op het droge. Het CDA zal ongetwijfeld proberen om het aandeel van de individuele werkne mers zo groot mogelijk te maken. Maar er zijn volgens Duisenberg grenzen. „Als de VAD zou ontaarden in niet meer dan indi viduele winstdelingsregelingen, zoals er al veel bestaan, dan heb je de hele wet niet nodig.” PvdA en CDA moeten een com promis kunnen bereiken. Maar dan moet wel vaststaan dat het kabinet daar niet over zal struikelen. Gebeurt dat toch, dan houdt één van de partijen zich niet aan de afspraken en moet dat afgestraft kunnen worden door de kiezers, vindt Duisenberg. Om politieke partnerruil tijdens de rit te individuele werknemers moet worden uit gekeerd. Duisenberg: „Ik meen zonder overdrijving te kunnen stellen, dat ik in het kabinet het langst en het sterkst de verdediger ben geweest van zoveel moge lijk collectief. Dat strookt misschien niet met het rechtse etiket, dat mij wel eens wordt opgeplakt. Maar het is wel zo. Het is geen spelletje geweest.” (Van onze spediale verslaggever, Tony van der Meulen) Duisenberg is door de kabinetscrisis over de grondpolitiek wel wat wijzer ge worden. Vond hij vóór de crisis, dat ook een kabinet met een progressieve minder heid wel een progressief beleid kon voe ren, nu staat hij vierkant achter de acht- acht-plus-formule. „Ik heb me altijd, ook in het partijbestuur, achter de acht-acht- plus gesteld. De ervaring heeft bewezen, dat er een garantie nodig is dat een pro gressief kabinet in stand blijft. Op het moment, waarop een beetje fundamenteel veranderen van de maatschappij aan de orde was, is het kabinet geknapt. Als je nu terugkijkt, dan kon je de crisis in feite wel aan zien komen vanaf het moment waarop Van Agt lijsttrekker van het CDA werd. Een belangrijke reden voor de crisis is, dat Van Agt in een dubbelrol kwam te ver keren." Voor de rol van de KVP in het geheel heeft Duisenberg, zacht uitgedrukt, weinig waardering. De KVP is in 1973 akkoord gegaan met de gebruikswaarde als uit gangspunt bij onteigening, geformuleerd door de huidige CDA-lijsttrekker Van Agt. Op grond daarvan gaf de KVP haar be windslieden toestemming in het kabinet te gaan zitten. Desondanks kwam men bij de behandeling van de grondpolitiek in de Tweede Kamer met een wijzigingsvoor stel, dat volgens Duisenberg neerkwam op „niks gebruikswaarde.” „Dat vind ik je onttrekken, niet aan gemaakte afspraken, maar wel aan het gentlemens agreement, voorkomen, is volgens de bewindsman de acht-acht-plus-formuie nodig, acht pro gressieve ministers, acht CDA-ministers met Den Uyl als minister-president. Sta ken de stemmen in de ministerraad, dan geeft de stem van Den Uyl de dóórslag. „Op beslissende momenten moeten de pro- gressieven de Kamer kunnen ontbinden om daarmee een eventueel conflict voor te leggen aan de kiezers”, zegt Duisenberg. dat bij de kabinetsformatie was gesloten", zegt hij. Zoals in 1973 het kabinet is geformeerd, zo kan het niet meer, vindt de PvdA’er „Ik vind, dat er een parlementaire relatie moet komen tussen de aan het kabinet deelne mende fracties en het kabinet. Dat bete kent, dat er op nogal wat punten vrij concrete afspraken moeten worden ge maakt. Dat gaat vrij veel tijd kosten, vrees ik", zegt Duisenberg. Het conflict over de grondpolitiek moet oplosbaar zijn. „We waren elkaar tot op enkele millimeters DEN HAAG (ANP). Bij de jonge ren die op 25 mei voor het eerst naar de stembus gaan, lijkt een sterke voor keur te bestaan voor de Partij van de Arbeid en D’66. Dit gegeven wordt ontleend aan het onderzoek dat „Buro Veldkamp Mark tonderzoek” heeft verricht onder de groep jongeren die zijn geboren tussen juni 1955 en mei 1959. Veel van hen slagen er desalniettemin in, hun werk te doen, er redelijk verzorgd uit te zien en niet opvallend veel of lang ziek te zijn. Maar uit een onderzoek onder ambtenaren bleek, dat van de vrouw van 60 tot en met 64 jaar ruim 60 procent zich overbelast voelt, terwijl dat percentage bij hun mannelijke leeftijdgenoten 25 is. In de leeftijdsgroep van 55-6i aar zijn die percentages resp. 47 en 22. Mevrouw Kloosterhuis zei, dat er maar weinig nodig is om het wankel evenwicht te verstoren. En dan volgen alle symptomen van chronische oververmoeidheid: doodmoe, slecht slapen, hartklop pingen, prikkelbaarheid, angsten, huilbuien, apathie, concentra tie- en geheugenstoornissen met als uiteindelijk resultaat langdu rig verzuim of blijvende arbeidsongeschiktheid. Van Agt constateert dat PvdA en VVD niet bereid zijn samen een regering te vormen. „Men noemt dat duidelijkheid. Het is in feite een gebrek aan verantwoor delijkheidsbesef. Het polarisatiestreven in Nederland is mislukt. Ons volk laat zich niet opdelen in twee blokken. Daar beho ren ook socialisten en liberalen hun conse quenties uit te trekken”, aldus Van Agt. De CDA-lijsttrekker schrijft dat de stijl waarmee de verkiezingsstrijd zal worden gevoerd, mee zal tellen bij de kabinetsfor matie. „Het is onaanvaardbaar en onge loofwaardig als men elkaar in strijd met spelregels vóór 25 mei bekogelt om na de verkiezingen te doen alsof er niets aan de hand is. Respect voor elkaar behoort ook tot uitdrukking te komen in zelfbeheer sing”. men. een percentage dat ook bij de vorige twee metingen, in december van het vorig jaar en in februari van dit jaar, werd gemeten. Vijftien percent weet nog niet of men gaat stemmen, een percentage dat gelijk is aan de vorige meting, maar kleiner dan in december (20 percent). 24 percent weet intussen nog niet op welke partij men gaat stemmen. De PvdA is bij iedere meting vooruit gegaan en wel van 11 percent in decem ber naar 15 percent in februari en 17 percent bij de laatste peiling. Het CDA is na de terugval bij de tweede meting iets vooruit gegaan: 13-9-12. De VVD haalt in de laatste meting het laagste percentage: 12-14-11. D’66 klom naar de vierde plaats met 4 percent: 1,6-1,4-4. Bij de onderzochte groep jongeren bleek 34 percent zeer tevreden over het kabinet-Den Uyl. Veertig percent is ma tig tevreden en 14 percent niet tevre den. 13 percent gaf geen mening. genaderd Daarom is ook de hele crisis geen bedrijfsongeval (een uitspraak van Van Agt - red.). Er stak meer achter Maar de KVP heeft in 1973 de gebruikswaarde aanvaard, dat moet nu nog aanvaardbaar zijn.” Het CDA zal bij de kabinetsformatie zeker terugkomen op een regeling voor de zogenaamde negatieve ontwikkelingsscha- de Dat is de inkomensschade, die een grondeigenaar lijdt door een dreigende onteigening. Hij investeert dan niet meer, waardoor zijn inkomen lager wordt. In het Catharinaziekenhuis in Eindho ven kan vanaf augustus of september van dit jaar weer open-hartchirurgie worden toegepast. De chirurgen Bredee en Ma - shour hebben gisteren een arbeidsover eenkomst met het ziekenhuis getekend. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van mr. P. Jalink tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Ottawa. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Mr. Jalink. die 56 jaar is, is sinds 1973 ambassadeur in Djakarta. Koffiedieven hebben gisternacht in Rot terdam opnieuw toegeslagen. Uiteen loods van een koffiegroothandel werden 67 do zen koffie ter waarde van zo’n tienduizend gulden gestolen. Uit een andere loods van dezelfde groothandel verdwenen pakken koffie ter waarde van 6400 gulden. Verder werden uit een loods bij de havens drie balen ongebrande koffie met een waarde van 3000 gulden ontvreemd Het Leger des Heils in Nederland be staat zondag 90 jaar Ter gelegenheid daarvan worden die dag in alle korpszalen feestelijke herdenkingsbijeenkomsten ge houden. Op tweede pinksterdag (30 mei) wordt in de Expohal in Hilversum een jubileumdag gehouden. Het programma vermeldt o.a. een jubileumspel. Verder is er een informatiemarkt over het werk an het Leger. Frankrijks grootste luchtkussenvoer tuig, dat binnenkort in dienst zou worden gesteld tussen Frankrijk en Engeland, is door brand verwoest. De brand is veroor zaakt doordat een lamp explodeerde tij dens werkzaamheden op de werf, in de buurt van Bordeaux. Het voertuig, dat op 19 april zijn eerste proefvlucht maakte, moest 80 passagiers en 65 auto’s kunnen vervoeren. Een dertigtal gedetineerden in de Cara banchelgevangenis in Madrid is in staking gegaan om te protesteren tegen de manier waarop zij worden behandeld sinds een protestactie in februari. Volgens de advo eaten van de gevangenen hebben de mees te van hun cliënten sinds februari niet meer naar de televisie mogen kijken en geen pakjes ontvangen. i 1 i i i o o o o 4 o 16 0 0 0 0 6 0 0 1) Over de lichamelijke kant van de zaak zei mevrouw Klooster huis, dat er verschillen zijn in het maximale prestatievermogen van mannen en vrouwen. Er van uitgaande, dat er lichte arbeid wordt verricht (waarvoor een energie van 2,5 kilocalorieën per minuut nodig is), hoeft een man op zijn 65ste nog maar ongeveer een kwart van zijn maximale arbeidsvemogen aan te spreken. Toch neemt men aan, dat zijn prestatievermogen dan zodanig is verminderd, dat hij aan ouderdomspensioen toe is. De praktijk wijst uit, dat dit in het algemeen terecht is. Maar voor een vrouw betekent een arbeidsbelasting van 2,5 kilocalorieën per minuut, dat als ze 50 jaar is al eenderde van haar prestatievermogen wordt aangesproken en als ze 65 is bijna de helft. DEN HAAG (ANP). Het VVD-Kamer- lid Portheine heeft de regering gevraagd speciale maatregelen te nemen voor de zogenoemde „bruine café’s”. waardoor het voortbestaan van deze bedrijven wordt verzekerd In schriftelijke vragen maakt het Kamerlid gewag van onrust onder de ondernemers in deze bedrijven over het aflopen op 1 januari van een (tijdelijke) regeling, op grond waarvan deze café’s de afgelopen tien jaren open mochten blijven, hoewel zij niet voldeden aan de officiële inrichtingseisen. K( mini giste Stat vlieg Vi derh tota; en I tieve op zi rege V Bril mei vre< des: den ges] te 1< E Mo ges mir vra van ma: dus stai mik mist mist geh. bew. onbew. mist mist motreg. 1. bew. regen motreg. geh. bew. 1. bew. onweer 1. bew. h. bew motreg. z. bew regenb onbew z. bew. z. bew 1. bew z. bew. regen geh. bew z. bew. z. bew onbew. h. bew. h. bew onbew 1. bew. geh. bew. h. bew. z. bew. h. bew z. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. h. bew. regenb. onbew. 1. bew. 16 22 18 25 17 15 8 24 26 15 29 25 17 17 20 A €11 WH St V ka; Cy VS ka< zaa voc teit 11 11 13 11 10 10 22 9 10 12 28 15 29 15 9 27 15 14 22 25 19 17 11 12- 0.1 0.1 0.6 0 5 0.2 0 0 5 0 0 2 0 0.6 0 0 0 0 0 60 0 tempo op le Voeieo eu oe zaieiuag aia vnje te latcix valleli. Maar het hoognodige in de huishouding betekent ook het zwaarste. In Ghatkopar, in de buurt van de Indiase stad Bombay, zijn zeker 25 mensen gestor ven na het drinken van alcohol die niet voor de consumptie geschikt was. Tweeën zestig mensen zijn in het ziekenhuis opge nomen met vergiftigingsverschijnselen De politie heeft drie drankhandelaren ge arresteerd die de ondeugdelijke alcohol verkocht hadden Een onderzoek onder ambtenaren heeft volgens mevrouw Kloosterhuis uitgewezen, dat het voor een werkende man net zo uitzonderlijk is om voor zichzelf te zorgen als voor een werkende vrouw om verzorgd te worden (2,5 procent). Een huisvrouw besteedt gemiddeld zes uur aan de zorg voor voeding, kleding en huis. De werkende vrouw trekt er twee a drie uur voor uit. Ze redt het door alleen het hoognodige te doen, het In haar rede tijdens het banket ging prinses Beatrix niet op de Chinese waar schuwing in. Ze stond lang stil bij de historische groei van de Chinees-Neder- landse betrekkingen en bracht een toast uit op de verdere groei van de vriendschapsbanden tussen beide landen. Mevrouw M Kloosterhuis-Duinker. bedrijfsarts bij de rijksge neeskundige dienst, concludeerde dit vandaag in Eindhoven óp de studiedagen van de Nederlandse Vereniging voor Arbeids- en Bedrijfsgeneeskunde. Van de werkende ongehuwde vrouwen blijft 75 procent na het zestigste jaar werken, bij de getrouwde vrouwen is dat maar vijf procent. Een onderzoek onder industriearbeiders heeft uitgewe zen, dat zij het na hun vijftigste wat kalmer aan gaan doen en dat ze hun avonden rustig doorbrengen met de krant lezen en tv kijken. Die mogelijkheid heeft de werkende vrouw niet. Mevrouw Kloosterhuis: „Gehuwd of ongehuwd, zij zal onvermijdelijk ’s avonds en in het weekend de allernoodzakelijkste van de handelin gen in het huishouden moeten verrichten, wil ze op den duur niet ondervoed en onverzorgd op haar werk komen” Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG (ANP). Mr. O. Berkhou wer, Nederlands liberaal vertegenwoor diger in het Europese Parlement, wil vol gende week in Straatsburg de minister raad van de EEG interpelleren over het lers-Nederlandse visserijconflict. In een mondelinge vraag - die gevolgd zal worden door een debat - wil hij van de raad weten of deze niet erkent dat het lers- Nederlandse visserijconflict niet te wijten is aan de besluitenloosheid van de minis terraad, die maar niet kan komen tot het treffen van een EEG-regeling voor de vis- serijzones. De Nederlandse vissers, die eind vorige week door de Ierse marine naar de haven van Cork werden gebracht omdat zij vis ten binnen de eenzijdig door Ierland inge stelde 50-mijlszone, zijn gisteren weer naar ons land vertrokken. Per schipper - er stonden er de afgelopen dagen tien terecht - moest een garantiebe drag van 100 pond (ongeveer 500 gulden) worden betaald. Dit vooruitlopend op de uitspraak van de Ierse rechter die de schippers eventueel een boete kan op leggen. nnw w w nno w nnw nw w nw wzw o windst. o zo wnw wnw ozo zw o ozo zzw o wnw w no w wzw nw w zo zw n nnw wnw o ozo zo nw nw nno nno zo nno wnw Prins Claus en prinses Beatrix gingen niet of nauwelijks op dit onderwerp in en brachten het gesprek op een ander onder werp. Prinses Beatrix maakte ijverig aan tekeningen en filmde voor de Drakesteyn- se huisbioscoop. Prins Claus fotografeer de zijn vrouw bij deze activiteiten. Vandaag maakt het prinselijk gezel schap een excursie naar de Chinese Muur De directeur van de technische dienst van Borculo heeft het gemeentebestuur van die plaats ervoor gewaarschuwd dat de kans bestaat dat het salpeterzuur dat was ontsnapt bij de weiproduktenfabriek in Borculo de betonbuizen van de riolering wegvreet. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis Het CDA ziet onder de nieuwe kiezers de aanhang iets toenemen, maar de VVD is bij deze groep steeds minder in trek. Opmerkelijk wordt de stijging van D’66 genoemd. De partij klom op naar de vierde plaats en als bij geen andere partij geldt als motief voor deze populariteit de lijstaanvoerder. Vooruitzichten voor zaterdag. Af en toe zon. Plaatselijk een bui en middag- temperaturen van 12 tot 17 graden. Aantal uren zon 2 tot 9. Mininmum termpera- tuur omstreeks 7 graden. Maximum tempera tuur omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal 50 percent. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. PvdA en VVD moeten volgens CDA-lijsttrekker Van Agt bereid zijn om met elkaar samen te werken. Dit schrijft hij in het CDA-blad van deze week. Van Agt herhaalt de bereidheid van het CDA om zowel met de PvdA als met de VVD een nieuwe regering te vormen. Het Wereld Natuur Fonds Nederland hoopt uit een opbrengst van 50 miljoen gulden uit een in het najaar te houden nationale actie „Geef om de natuur” een bedrag van een miljoen te reserveren voor het behoud van het Naardermeer. Neder lands oudste natuurmonument wordt door uitdroging met de ondergang bedreigd. Een van de Nederlandse vissers die bij het incident in de Ierse wateren was be trokken, is gisternacht verdronken. Het gaat om de 50-jarige Jacob van Zaanen uit Scheveningen, machinist van de trawler De Buis. Zijn lichaam werd gistermorgen vroeg in het water gevonden. Volgens de politie is de machinist in het „De harde werkelijkheid is, dat de confe rentie van Helsinki Europa geen veiligheid of détente heeft gebracht. Integendeel, het Russische sociaal-imperialisme versnelt zijn tempo van agressie en expansie”, zei de Chinese vice-premier. Hij verwees ook naar het optreden van Cubaanse troepen in Angola en de „inval van huurlingen in Zaïre”. Hij noemde het volledig begrijpe lijk dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG-landen zich bezorgd hebben getoond over de situatie in Zaïre. Bjj het bezoek van de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel vorig jaar aan Peking lieten de Chi nese leiders ook dergelijke geluiden horen. Opvallend is wel dat de Chinese regering een duidelijk niet-politiek bezoek als de reis van Beatrix en Claus aangrijpt tot het doen van duidelijke politieke uitspraken. Op de eerste dag van hun verblijf in de Chinese hoofdstad bracht het kroonprin selijk paar bezoeken aan de universiteit van Peking, de zgn. „verboden stad” en het omvangrijke schuilkeldernetwerk onder Peking. De gesprekken tijdens de rondlei dingen werden beheerst door de Chinese politiek en in het bijzonder door de strijd tegen de „bende van vier”. I ARNHEM (ANP) Sinds enige tijd kunnen Arnhemse huisvrouwen die de koffieprijs boven het hoofd is gestegen, bij een plaatselijke koffiebrander annex zuid vruchtenhandelaar „koffie” voor de helft van de prijs kopen. De pakken bevatten voor tweederde gemalen zuidvruchten en voor eenderde echte koffie. Volgens de handelaar, die zeer te spre ken is over de afzet, is de smaak van deze namaakkoffie te vergelijken met de popu laire „goedkope” koffiemerken. Huisvrou wen die met het nieuwe produkt niet „op de koffie” willen komen kunnen in de winkel een kopje van deze „koffie” proe ven, alvorens een of meerdere pakken in te slaan. VRIJDAG 6 MEI Zon- en maanstanden Zon op 6.01 uur onder 21.13 uur Maan op 0.39 uur onder 8.26 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.25 uur en 17.53 uur Laagwater 1.12 uur én 13.41 uur Prinses Beatrix en pnns Claus kijken bewonderend naar een bronzen draak tijdens wandeling door de „Verboden Stad”. PEKING De eerste vice-premier van de Chinese Volksrepubliek Li Hsien-Nien heeft gisteravond op een banket ter ere van het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus opnieuw eén ernstige waar schuwing tot West-Europa gericht om zich terdege bewust te zijn van de „Russische agressie” De PvdA wil alleen met het CDA rege ren als het CDA akkoord gaat met de vier zogenaamde hervormingsvoorstellen van het kabinet-Den Uyl (grondpolitiek, wijzi ging van de ondernemingsraden, vermo- gensaanwasdeling en het stimuleren en sturen van de investeringen). Het zal bij de vermogensaanwasdeling vooral gaan om de vraag, hoeveel van de overwinst van bedrijven naar het eollee tieve fonds moet en hoeveel er aan de to c S ■gg O.Q Uit het onderzoek, het derde dat Veldkamp in opdracht van de Veronica Omroep Organisatie heeft verricht, blijkt verder dat van de nieuwe kiezers zes percent opgeeft niet te gaan stem- --

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2