Suarez valt in ZONNE-ENERGIE. Cubaanse sportlieden naar VS Nieuwe golf van onrust op westelijke Jordaanoever AMNESTY KRITISEERT ARGENTINIË achtergrond Onafhankelijke kandidatuur goede aarde J Zf a I f 1 f VS onveranderlij'k tegen apartheid in Zuid-Afrika BUZZ-BOMB PRIJZEN Staking vuilophalers Parijs is ten einde Denemarken tekent contract F-16 DONDERDAG 2 5 M F 4 10 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND I J Is i d .1 t a r (door Bert Brevoord) Lh1 Gevangenen PARIJS. (UPI)De Verenigde Staten zullen de toetreding van Vietnam tot de Verenigde Naties niet langer tegenhouden en op korte termijn diplomatieke betrekkingen aanknopen met de vroegere vijan den in Hanoi. Dit is gisteren in Parijs meegedeeld door de Vietnamese onderminister van Buitenlandse Zaken Phan Hien. VS zijn niet langer gekant tegen Vietnamees lidmaatschap van VN e »1 r g n «i I s Ameri- JORGE VIDELA n i. e En nu dan wat prijzen op 29 april in Haarlem: bloemkool 2,95, bosje peentjes 2,95, bosje radijs 98 cent, kilo rabarber ƒ1,49, kilo andijvie ƒ2.98, krop sla 89 cent, kilo spinazie 1.96. U ziet, de prijzen in Haarlem (Groente- centrale in de Cronjéstraat) waren, op de bloemkool en de rabarber na, hoger dan die in Den Haag. Maar die Haagse prijzen trof ik aan in het dagboek van mevr. dr. Kroes op 23 april 1944 (het was nog oorlog), de Haarlemse prijzen noteerde ik op 29 april 1977. Ach ja, die goeie ouwe tijd. Even een paar prijzen. Eerst die op 23 april in Den Haag: bloemkooltje 3, bosje peentjes 2,75, bosje radijs 45 cent, kilo rabarber 4,50, kilo andijvie 2, krop sla 50 cent, kilo spinazie 1. „Wij werden drie keer weggebombar deerd uit onze „operational room” op het Fighter Command; de Duitsers probeer den ons natuurlijk van de aarde weg te vegen. Eerst hadden we de Slag om Enge land al van zeer nabij meegemaakt, met bommen die om ons heen gierden, piloten die aan parachutes bengelden en vliegtui gen die in vlammen opgingen. Nadat we voor de vierde keer hadden moeten ver huizen, maakten we kennis met de V-l, de buzz-bomb of zoem-bom. De V-l’s vlogen vrij laag, en werden soms, zoals u al schreef, uit de koers geduwd met de vleu gels van onze gevechtsvliegtuigen, waarbij heel wat piloten overigens in de lucht werden opgeblazen. De zoem-bom veroor zaakte veel schade aan de oppervlakte. Je hoorde hem aankomen, het geluid zwol dan aan, de motor stopte en je begon te tellen. Als je na tien nog telde, had je geluk gehad.” „Op een avond gingen we om acht uur naar ons werk, alles was toen nog in orde, maar toen we ’s ochtends om acht uur na een zeer drukke, angstige nacht weer te rugkeerden, bleken de zes bungalows ver dwenen te zijn. Er was geen spoor meer van over, niet één steen lag meer op de andere, en er was ook niets meer te beken nen van de mensen die er hadden ge woond. Slechts één boom stond nog over eind, met hoog in de takken een gasfornuis met openhangende deur, die daar zomaar hing. Dat gasfornuis heeft me wel heel wat nachtmerries bezorgd. „Die dr. Von Braun was ongetwijfeld een heel intelligente man, een genie, maar voor mij en vele anderen in die dagen wel een heel boosaardig genie. Mijn laatste taak bij de W.A.A.F. was overigens de plezierigste van alle, namelijk het verzen den van de vliegtuigen met voedselpaket- ten naar Holland”. „Na het lezen van uw artikel over de ervaringen van mevrouw dr. Kroes, die bij het beginpunt van de V-l en V-2 zat, dacht ik dat u het misschien interessant zoudt vinden iets te horen over de ervaringen van iemand die in Engeland bij het eind punt van de V-l en V-2 zat. Gedurende zes jaar maakte ik deel uit van de W.A.A.F., het vrouwelijke luchtmachtkorps, in de functie van „plotter” op een Fighter Stati on in Zuidoost-Londen, waar we met be hulp van radar de posities bepaalden van zowel de eigen Engelse vliegtuigen als die van de Duitse vliegtuigen boven Zuidoost- Engeland. Het tv-programma over dr. Wernher von Braun van vorige week woensdagavond riep alle ellende van de V-l en V-2 weer bij mij wakker.” i i Vance zei voorts dat de VS en Groot- Brittannië binnen de 10 dagen een geza menlijk plan zullen onthullen over een vreedzaam overgaan van de macht in Rho- desië naar de zwarte meerderheid. In Lon den, aldus Vance, zal hij binnenkort een gesprek voeren met de Rhodesische zwar te leider Joshua Nkomo. De leider van de extreem-rechtse Natio nale Alliantie beschreef de rede als een politiek goochelspel, waarin een val lag opgespoten. De centrumpartijen en som mige socialisten kenmerkten het optreden van Suarez voor de televisie als modern en realistisch. Voor de communisten was de De meeste politici vonden dat Suarez te veel tijd besteedde aan de verklaring waarom men de communistische partij gelegaliseerd had. Manuel Fraga Iribarne, leider van de Volksalliantie, heeft de mi nister-president uitgedaagd tot een televi- sie-debat, dat rechtstreeks uitgezonden zal moeten worden. In een verklaring veroor deelde hij de toespraak als ongerechtvaar digd en vervelend. Een gepensioneerde Engelse ingenieur, Alan Freeman, is de afgelopen winter druk doende geweest met het ontwikkelen van een „zonne-energie-autootje” in zijn strijd tegen lawaai en stank van het gemo- MADRID. De radio- en televisierede, waarin premier Suarez dinsdagavond zijn voornemen bekend maakte om als onaf hankelijk kandidaat aan de algemene ver kiezingen deel te nemen, waarbij zijn steun zal gaan naar het centrum, is op enkele politieke partijen na gunstig ont vangen. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) toriseerde verkeer. Door geldgebrek is het „voertuig” wat klein uitgevallen en be draagt de topsnelheid niet meer dan zes kilometer per uur. Dan is wandelen mis schien nog wel net zo gezond. Volledige vrijheid had de onderzoeks commissie van Amnesty International beslist niet. Zij werd voortdurend ge volgd door o.a. twintig politiemensen in Na de val van het bewind van Maria Estela Martinez Peron op 24 maart 1976 De toestand in Argentinië is er de laat ste tijd alleen maar slechter op gewor- Sinds de diplomatieke betrekkingen tussen Cuba en de Verenigde Staten in 1961 werden verbroken, is maar eenmaal door een Cubaanse sportploeg voet op Ameri kaanse bodem gezet. Dat was in 1975 voor een internationale atletiekontmoeting. In april hief president Carter het verbod op voor Amerikaanse burgers naar Cuba te reizen. Daarop vertrok het basketballteam naar Havana en begon de zogenoemde „basketballdiplomatie” in navolging van de pingpongdiplomatie”, die de Verenigde Staten en China nader tot elkaar bracht. den. Amnesty International is van me ning, dat het toenemende onderdrukken de geweld door autoriteiten en de rechts- extremistische organisatie AAA (Alianza Anticommunista Argentina) onder de staat van beleg - afgekondigd in novem ber 1974 - in geen verhouding staat tot het door hen bestreden „revolutionaire ge weld”, van de linkse ondergrondse groe peringen Monteneros en ERP (Ejército Revolucionario del Pueblo - revolutio nair volksleger). Gewelddadige onder drukking is, zo concludeert Amnesty, in Argentinië een op zichzelf staand sys teem geworden. Vanaf het moment dat het regime-Vi- dela de regering van Maria Peron ten val bracht, zijn er volgens AI twee- tot vijf duizend mensen spoorloos verdwenen door toedoen van politie, leger en de AAA. Tegen gewelddadigheden door de ze „drie-eenheid” begaan, wordt niet op getreden. In het rapport van Amnesty International is een aantal getuigenisver klaringen van politieke gevangenen op genomen, waaruit blijkt dat martelingen tot de orde van de dag behoren in gevan- Door de staking hoopten zich in de Parijse straten enorme vuilnisbelten op. Gisteren was het in de drie grote steden in Samaria Nabloes, Ramallah en Jenin onrustig. In de morgen probeerden middelba re scholieren in Nabloes een kantoor van een Israëlische bank in brand te steken. In deze stad werd een uitgaansverbod afgekon digd. Ook in Ramallah en Jenin waren middelbare scholieren actief: et werden barricaden opgeworpen, stenen gegooid en banden in brand gestoken. Met traangas werden de demonstranten uiteen gedreven. Het openbare leven in de drie steden lag vrijwel stil, als een demonstratie van solidariteit met de twee slachtoffers in Kabatye. De achtergrond van de nieuwe golf van verzet is het vestigen van nieuwe nederzettingen op de bezette westoever. Met toe stemming van de regering heeft het fanatieke Goesh Emoeniem d a n n r >t n d n n r e e t r t t k g n is j- e P s, n ft e- d ■n e- ■i) ■n a is n d le ;t it it le it s) ie ie Amnesty International, dat vanaf 3 mei actie voert tegen de schending van de mensenrechten in Argentinië, besluit haar rapport, dat o.a. een lijst met de namen van 486 vermisten bevat, met een reeks aanbevelingen aan de Argentijnse autoriteiten. De organisatie pleit voor het toelaten van een door de Verenigde Na ties gestuurde commissie van onderzoek naar de schendingen van de mensenrech ten in het land; voor het publiceren van de namen van alle vermisten en politieke gevangenen, voor een spoedig in te stel len onderzoek naar de verdwijningen en voor het ondernemen van onmiddellijke stappen die de veiligheid van de vluchte lingen uit andere Latijnsamerikaanse landen garanderen. F N Amnesty gelooft dat het aantal poli tieke gevangenen in Argentinië momen teel tussen de 5000 en 6000 ligt, maar het werkelijke aantal zou wel eens belang rijk hoger kunnen liggen. De gevange nen zijn in vrijwel alle gevallen niet in staat van beschuldiging gesteld, hebben geen proces gehad en kunnen voor onbe paalde tijd gevangen worden gehouden. Zij worden bijzonder slecht behandeld (zware straffen na het overtreden van regels, eenzame opsluiting, geen rechts kundige hulp). „De V-2 was erger, omdat je hem niet aan hoorde komen. Hij maakte een ver schrikkelijk diepe krater en veroorzaakte bijzonder veel schade. Ik zal een voorbeeld geven. Als we (12 uur) nachtdienst hadden, werden we met een busje van de lucht macht naar de „operations rooms” ge bracht. We passeerden daarbij altijd een rijtje van zes heel mooie bungalows met keurige tuintjes ervoor. Iedere keer als ik er langs kwam, bedacht ik hoe leuk die huizen waren.” Gisteren publiceerde ik een brief van een lezer die aandacht vroeg voor het kennelijk vergeten feit dat de V-2’s van dr. Wernher von Braun door concentra tiekampgevangenen in Nordhausen gefa briceerd werden, en vandaag heb ik uit het Engels een brief van mevrouw M. W Vlaanderen-Petch uit Hilversum voor u vertaald, waarin zij over haar ervaringen met de V-l en V-2 vertelt aan de „ontvan gende” kant van deze „vergeldingswa- pens”: keuze van Suarez voor het centrum geen verrassing. En zij menen dat de rede van de minister president hun positie heeft versterkt. De nog niet gelegaliseerde partijen, die zich links van de communistische partij opstellen, vonden de rede van Suarez on geloofwaardig. „Hoe kan men over demo cratie spreken als wij nog niet gelegali seerd zijn?” aldus een van de leiders van de Maoïstisch-communistische partij genissen, barakken en politiebureau’s. Voor Latijnsamerikaanse vluchtelingen is de situatie in Argentinië, zo blijkt uit het rapport, levensgevaarlijk. De inter nationale wetten die bescherming van vluchtelingen garanderen, worden door de junta niet erkend. Met name vluchte lingen uit Chili en Uruguay moeten het in Argentinië ontgelden. Amnesty Interna tional toont zich ernstig bezorgd over het onvrijwillig repatriëren van - vooral - vluchtelingen uit Uruguay. In een aantal gevallen is aangetoond dat de Argentijn se autoriteiten samenwerken met de - ook in Argentinië operationele - veilig heidsdienst uit Uruguay. Amerikaanse en Vietnamese delegaties hebben dinsdag en woensdag in Parijs onderhandeld over de conflictstof die is achtergebleven na de Vietnamese oorlog. Vietnam, aldus onderminister Hien, heeft toegezegd dat de naspeuringen naar Amerikaanse soldaten die nog als vermist WASHINGTON (AP). De kaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance heeft gisteren gezegd dat de VS „onveranderlijk tegen het Zuidafri- kaanse rassenbeleid is” en dat hij deze zaak de volgende week zal behandelen met vooraanstaande Zuidafrikaanse autori teiten. KOPENHAGEN (Reuter). De Deense minister van Defensie Orla Moeller heeft gisteren het contract met de Verenigde Staten voor de aankoop van 58 gevechts vliegtuigen van het type F-16 ondertekend. Vier Europese landen (Denemarken, Ne derland, België en Noorwegen) hebben in totaal 348 toestellen besteld. Noorwegen en Nederland hebben ook al het defini tieve contract getekend. Alleen België laat op zich wachten in verband met de huidige regeringscrisis aldaar. te boek staan, met verdubbelde ijver zul len worden voortgezet. Het ontbreken van klaarheid over het lot van deze (waarschijnlijk gesneuvelde) Amerikanen zorgde ervoor dat Washing ton tweemaal zijn veto uitsprak tegen het Vietnamese VN-lidmaatschap. Onderminister Hien vertelde dat hij heeft aangedrongen op Amerikaanse hulp bij de wederopbouw van het door de oor log zwaar geschonden Vietnam. Over on geveer veertien dagen zal daarover een Van 6 tot 15 november vorig jaar bracht een door Amnesty International afgevaardigde commissie van onder zoek een bezoek aan Argentinië, dat sinds ruim een jaar wordt bestuurd door de militaire junta van generaal Jorge Videla. Mede op grond van de bevindin gen van deze commissie, bestaande uit Lord Avebury (lid van het Britse Hoger huis en de Britse parlementaire commis sie voor de mensenrechten), Robert Dri- nan (Congreslid uit de Verenigde Sta ten) en Patricia Feeney (medewerkster van het internationale secretariaat van Amnesty International in Londen) werd een rapport samengesteld over het schenden van de mensenrechten in Ar gentinië. en het aan de macht komen van de mili taire regering onder generaal Videla, heerste in Argentinië aanvankelijk een gevoel van opluchting. Men hoopte, dat er een einde zou komen aan de onzekere economische situatie, de toenemende in flatie, het terrorisme, de vele verdwijnin gen en het op grote schaal gevangenne men van mensen om politieke redenen. Kort na de coup beloofde Videla dat hij zou ijveren voor de naleving van de men senrechten. Een ijdele belofte, zoals burger en hoorde van een aantal gevallen maar al te spoedig zou blijken. van represaillemaatregelen tegen bur gers die de commissieleden te woord hadden gestaan. (blok der gelovigen) de vorige week verlof gekregen m Mescha, het westelijke deel van Samaria, een nederzetting te bouwen en op de westoever gaan geruchten dat meerdere nederzettingen van het Goesh Emoeniem zullen volgen. Maar het meest heeft rabbijn Meir Kahana de gemoederen verhit, sinds hij tien dagen geleden zijn plan bekend maakte om in de stad Nabloes een joodse nederzetting te komen vestigen. Kahana, leider van de militante „Jewish Defence League”, heeft aangekondigd dat hij vrijdag de eerste steen zal gaan leggen voor die nederzetting, hoewel de militaire gouverneur van de westoever hem de toegang tot de westoever ontzegd heeft. Kaha na doet mee aan de verkiezingen op 17 mei, met het programma: gedwongeil emigratie van Arabieren uit het land Israël. „Wij zijn niet bereid land terug te geven, wel Arabieren”, is zijn leus. Het is sinds de provocatie van Kahana niet meer rustig geweest op de westoever, waar de autoriteiten zelf ook schuldig aan zijn. Zij zijn tegen Kahana niet streng opgetreden, waarschijnlijk in verband met de verkiezingen en daarmee het wantrouwen van de bevolking versterkt. Aanvankelijk waren de Palestijnse notabelen in Nabloes bereid om mee te werken aan de terugkeer van de rust, maar na de dood van twee demonstranten dinsdag moet met een nieuwe uitbar sting van volkswoede en geweld rekening worden gehouden. De minister zei dat vice-president Walter Mondale, die op 14 mei in Wenen een gesprek zal voeren met de Zuidafrikaanse minister-president John Vorster, deze zal vragen of ten aanzien van het afstappen van de apartheid al vorderingen zijn ge maakt. De heren Vorster'en Mondale, ah dus Vance, zullen ook praten over de toe stand in Rhodesiëen Zuid west-Afrika (Na mibië). nieuwe gespreksronde plaatsvinden op de Amerikaanse ambassade in Parijs. Hiens voornaamste gesprekspartner was zijn Amerikaanse collega voor Aziati sche Zaken, Richard Holbrooke. Volgens Hien heeft deze van hem te horen gekre gen dat de VS „verantwoordelijk zijn voor het helen van de oorlogswonden. Wij heb ben,” aldus Hien, „ook aangedrongen op de onmiddellijke intrekking van het tegen ons geldende Amerikaanse handelsembar- go. De Vietnamese onderminister beweer de overigens niet dat Holbrooke op deze twee punten enige concrete toezeggingen heeft gedaan. Wel heeft de Amerikaanse delegatie Hien dank gezegd voor de moeite die Ha noi tot dusver heeft gedaan om de kwestie der vermisten uit de wereld te helpen. Afgelopen maand maart bracht een Amerikaanse goodwill-missie een bezoek aan Vietnam. Deze missie bereikte dat Hanoi de stoffelijke overschotten van en kele Amerikanen vrijgaf en repatrieerde. „Sindsdien”, aldus onderminister Hien,. „zijn wij in deze zaak aanvullende infor matie blijven geven via de hiertoe speciaal geschapen kanalen.” Hien weigerde aan vankelijk in details te treden, maar gaf na aandringen van journalisten toe dat het gaat om twee a drie nieuwe gevallen.” De tweedaagse bespreking in Parijs sa menvattend zei onderminister Hien dat deze „opbouwend en nuttig” is geweest en heeft plaatsgevonden in een „hartelijke en oprechte sfeer.” De commissie was in Argentinië in de gelegenheid gesprekken te voeren met een aantal autoriteiten, onder wie de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, kapitein-ter-zee Don Gualtar Allara en diens collega van Justitie, Laureano Alvarez Estrada. Onderwerpen van ge sprek: aantal en identiteit van politieke gevangenen, martelingen, ontvoeringen waarbij politie en militairen betrokken zouden zijn, veiligheid van Latijnsameri kaanse vluchtelingen in Argentinië en de wetgeving onder de staat van beleg. HAVANA (DPA, Reuter). Voor de eerste keer in zestien jaar gaan Cubaanse sportlieden naar de Verenigde Staten, zo heeft het Cubaanse persbureau Prensa Latina gemeld. Op uitnodiging van een basketballtéam van studenten van de universiteit van Zuid-Dakota gaat een Cubaans team naar de VS voor de tegenwed- strijd. De Amerikanen hebben op 5 en 6 april gespeeld in Havana, waar ze met 72-91 en 69-88 verloren. trijfël door Nico Scheepmaker» (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM Een nieuwe golf van demonstraties en ge weld gaat door de bezette westoever van de Jordaan, als gevolg van de dood van twee bewoners van het dorp Kabatye, niet ver van de stad Jenin. Daar werden dinsdag een jongen en een vrouw door Israëlische soldaten doodgeschoten bij ernstige demonstra ties. PARIJS (AFP) De Parijse vuilnisop halers zijn vandaag na een staking van 14 dagen weer aan het werk gegaan Zij heb ben met hun actie een maandelijkse loons verhoging bereikt van ongeveer 90 fran ken (ca 45 gulden). Het akkoord tussen gemeente en vakbonden werd gisteren unaniem door de stakers goedgekeurd, waarna tot werkhervatting werd besloten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3