ERHARD DRUKTE MASSIEF STEMPEL OP NAOORLOGSE DUITSE ECONOMIE Mogelijk betrokken bij twee schandalen Leiders rijkste landen staan voor dramatisch dilemma Rusland belooft Fractievoorzitters op bres voor Sjaranski Ethiopië steun h perzety „Meer investeringen en meer werk” Nixon overwoog in 1973 af te treden Groot voorvechter van de vrije concurrentie Concurrerende markt G Ia Tv-interview over Watergate: Nauwe banden Di Topman van Akzo: Hc Terug naar protectionisme of vrije handel: Keukenhof Kleuren vragen om Kodakfilm k 1 ATLAS CPN: spoedoverleg over afwijzen gratie VVDM-ers Achtentwintig porez geeft u nü, bij aankoop van een pereZ-tapijt vanaf f 300 -, de volgende bedragen terug bij inlevering van uw oude kleedje - ook machinaal - hoe dat er ook uitziet! gezellig ovondje-uit. 0 ZT*EEN goede wagen IA HUURT U 20 19 7 7 4 DONDERDAG 5 M E I BINNEN- EN BUITENLAND 5 oo (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES. Ex-president Alejandro Lanusse van Argenti nië en nog drie andere hoge functionarissen zijn gearresteerd in verband met een onderzoek naar een schandaal rond de bouw van een fabriek in het zuiden van het land. Generaal Lanusse, admiraal Pedro Gnayl, brigadier Carlos Rey en de voormalige minister van Defensie Rafael Caceres zouden allen worden vastgehouden in het paleis van justitie in Buenos Aires. debokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG S3 OVERVEEN (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Terugvallen tot protectionisme of voorzichtige voort zetting van de vrije wereldhandel. Dat is het dramatisch dilemma op de economische topconferentie, waarvoor de leiders van de zeven groot ste van de rijkste landen ter wereld Amerika, West-Duitsland, Japan, Engeland, Frankrijk, Canada en Italië zaterdag en zondag in Londen komen. De vraag is dringend het economisch herstel aarzelt en overal blijft de werkloosheid hoog en woekert de inflatie voort. (Vervolg van pagina 1) Als bondskanselier was Ludwig Erhard, die tot zijn dood lid van de CDU voor de Bondsdag bleef, in tegenstelling tot zijn voorgan ger Konrad Adenauer niet opge wassen tegen de groeiende onte vredenheid van de liberale coali tiepartner. Daarbij kwam, dat zijn eigen partij hem liet vallen toen een moeilijk te beheersen conjunctuur zijn faam als econo misch „heelmeester” deed kel deren. BIJ ATLAS AA AA AA vanaf 27 p. dag, mkl 100 km. 5 (ADVERTENTIE) Argentijnse ex-president Lanusse gearresteerd ALEJANDRO LANUSSE 9 Filialen in Nederland Zekerheid al 58 jaar (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) Zoals gemeld leed Akzo over 1976 een verlies van 153 miljoen gulden, veroor zaakt door de nog slechte gang van zaken RIJKSSTRAATWEG 14£ HAARLEM TbL 26Ub8b Generaal Lanusse zou nauwe banden hebben gehad met Graiver toen hij nog president was. Twee van zijn zoons zou den voor Graiver hebben gewerkt. In Ar gentinië twijfelt men eraan dat 'raiver werkelijk bij het vliegtuigongeluk het leven is gekomen. Zijn stoffelijk over schot zou door familieleden zijn geïdenti ficeerd en onmiddellijk zijn gecremeerd, maar volgens getuigen in Mexico konden de na het ongeluk gevonden lijken onmo gelijk nog herkend zijn. Bij de voorbereiding van het overleg in Downing Street waar president Jimmy Carter vooi het eerst zijn Franse ambtge noot Giscard en de Duitse bondskanselier Schmidt zal ontmoeten zijn al fraaie zinnen op papier gezet, ter vermelding in de slotverklaring voor de rest van de we- Het is de tweede keer dat Lanusse wordt gearresteerd sinds de militaire staatsgreep van maart 1976. Het Aluar-contract, voor de bouw van de fabriek, werd getekend Nixon gaf in zijn vraag gesprek met David Frost toe fouten gemaakt en ge logen te hebben tijdens het schandaal. Er zijn in de loop van de tijd al zeventien mensen door het leger gearresteerd in ver band met dit schandaal, dat wel vergele ken wordt met het Watergate-schandaal in de VS. Onder de gearresteerden bevindt zich Jacob Timmerman, uitgever van het invloedrijke La Opinion en zijn hoofdre dacteur Jara. reld. Zoals „Moedigen de expansie van de wereldhandel aan teneinde ernstige pro blemen van de werkloosheid in de deelne mende landen te bestrijden” Het doel van de sociale markteconomie was de instelling van een echte concurre- Volgens Erhard was het lokmiddël van de winsten de beste prikkel voor de econo mische wederopbouw. Weliswaar onder Sjaranski’s vrouw, Natalja, was begin deze week in Nederland om steun te zoe ken voor de vrijlating van haar man. Ze zou een petitie aan koningin Juliana heb ben aangeboden en ook in een gesprek met staatssecretaris Kooymans van Buiten landse Zaken er bij hem op hebben aange drongen al het mogelijke te doen om Sja ranski vrij te krijgen. nering, dat de klassieke middelen van de vrije markteconomie hebben gefaald De fractievoorzitters vragen minister Van der Stoel de Nederlandse ambassade in Moskou te instrueren contact te zoeken met Sjaranski. Zij vragen de minister bij 300.- bij aankoop v/ a 2000 450.- bij aankoop v/ a 3000 600.- bij aankoop v/a 4000. 750.- bij aankoop v/a 5000 1000.-bij aankoop v/a 7000 enz de Russische autoriteiten te informeren waar Sjaranski gevangen wordt gehou den. Sinds zijn arrestatie is niets meer van hem vernomen. De tijden veranderden evenwel en Er hards opvolgers zijn er allang van over tuigd dat het noodzakelijk is om de invloed van de staat, ten bate van het algemeen welzijn, te vergroten. De sociale marktpo- litiek is namelijk niet zo sociaal als dit begrip wel doet vermoeden. 3 dag een dag mei tiec Mei ven om ge na vu al ho fol ve ge aa WASHINGTON (UPI). De Amerikaanse oud- president Richard Nixon heeft gisteren voor de te levisie gezegd nooit een misdaad begaan te heb ben tijdens het Waterga- te-schandaai, dat hij in begin 1973 bijna was afge treden en tenslotte het ge voel had dat „hij het Amerikaanse volk in de steek had gelaten”. Bij geleg Heer ming IJI woer die i dach bij li straa VI de T min; omsl den, 12 n begii kerij H AARLEM-SCH ALKWIJ K Grootwinkelcentrum Rivièradreef 13 023-33.01 09 A uitg Lei< eva der KIe liscl ling aan- vert A. uur dooi plaa kinc zijn D< (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie) MOSKOU De Russische president Nikolai Podgorm heeft gisteravond tijdens een diner ter ere van het Ethiopische staatshoofd luitenant-kolonel Mengistoe Haile Mariam verklaard, dal het militaire bewind in Ethiopië ten volle kan rekenen op de steun van de Sovjet-Unie. Luitenant- kolonel Mengistoe deed op zijn beurt een scherpe uitval naar de Verenigde Staten en verklaarde dat Addis Abeba nu de hoop op Moskou gevestigd heeft voor „steun”. Mengistoe verbrak eind vorige maand een militair verdrag met Washington, dat voor zag in Amerikaanse wapenleveranties Het bezoek van Mengistoe aan Moskou wordt dooi politieke waarnemers in de Russische hoofdstad beschouwd als een succes vooi de Russische Afnka-politiek, die gericht is op het elimineren van de westerse en Chinese invloed m dit wereld deel h r n h g si o: n d g di b rr (ADVERTENTIE) Lanusse deed onlangs een beroep op president Jorge Videla om zijn vroegere perssecretaris Edgardo Sajon op te laten sporen, die op raadselachtige wijze zou zijn verdwenen. Lanusse meende dat Sa jon was aangehouden in verband met de zaak-Graiver. Graiver is een Argentijnse zakenman, die ervan wordt beschuldigd miljoenen dollars te hebben overgedragen aan de Montoneros, een linkse guerrilla beweging in Argentinië. .«Zijn economische doctrine is afkomstig van de zogenoemde Freiburger School, waarvan de in 1950 overleden Walter Euc- ken de leidende figuur was. Daarna was Wilhelm Ropke, die Duitsland in 1933 had verlaten, de belangrijkste vertegenwoordi ger van deze economische richting. Zijn aanhouding gebeurde op de dag dat een andere joodse dissident, Sjtern, werd vrijgelaten. Sjtern vertelde vorige week donderdag bij zijn aankomst op Schiphol dat Sjaranski met een westerse journalist aan het bellen was om de man op de hoogte te stellen van zijn vrijlating. rende markt, dat wil zeggen een economi sche orde die noch onder de heerschappij van de staat, noch onder die van het private monopolie staat. Men moet de natuurlijke krachten van de markt vrij spel laten, maar er tegelijkertijd voor zorgen dat de economische vooruitgang „sociaal" is. 27 oktober 1966 namen vier ministers van de liberalen ontslag, omdat er moei lijkheden ontstonden over de begroting. Daarna koos de CDU-CSU-fractie in het parlement niet Ludwig Erhard, maar Kurt-Georg Kiesinger tot kandidaat-kan- selier bij de volgende verkiezingen. Dat betekende (op 30 november 1966) het einde 50.- bij aankoop v/a 300 75.-bij aankoop v/a 500. 100.-bij aankoop v/a 700 150.- bij aankoopv/a 1000 225.- bijaankoopv/a 1500 Als de Lundense top, zoals uiteraard de bedoeling is, de aanzet zal vormen naar een snellei economisch herstel op wereld niveau Kan aan de druk on, bescherming waaraan vooral de relatief zwakke rege ringen ii> de grote Europese- landen (beha! ve West-Üuitsland) blootstaan weerstand worden geboden Dai nei vertrouwen ir> net resultaat var. tiet Lundense beraad mei erg glom is blijkt uit hel ten dat de Franse regering overweeg'* eeii protecUunisnie-nieuwe-sUJi dan Ie urdt ie I stellen Parijs gaat daarbij uit van de rede Volgens de heer Kraijenhoff is het bitte re noodzaak dat de aangekondigde sane ringsmaatregelen bij het Europese vezel- bedrijf Enka-Glanzstoff met spoed en on verkort worden doorgevoerd. De chemi sche vezelgroep zou in 1978 weer uit de rode cijfers moeten komen. Waarschijnlijk nog deze week zal Akzo maatregelen be kend maken om de verschillende chemi sche vezelondernemingen binnen het con cern in een hechter organisatorisch ver band te brengen. het economische instituut in Neurenberg. Omdat hij weigerde toe te treden tot de nationaal-socialistische partij, werd hij ontslagen, waarna hij als „organisatiedes kundige" in de industrie ging. In 1947 benoemde de universiteit van München hem tot hoogleraar in de politieke eco nomie. Ludwig Erhard: massief, optimist, vol zelfvertrouwen, een groot theoreticus, maar vol dadendrang, belichaamde de ro buustheid en energie van een groot deel van de Westduitse bevolking. van Ludwig Erhards politieke loopbaan. Als doekje voor het bloeden werd hij be noemd tot erevoorzitter van de CDU en mocht hij afgevaardigde blijven. Ludwig Erhard werd op 4 februari 1897 in het Beierse stadje Fürth geboren. Vanaf 1916 nam hij deel aan de Eerste Wereldoor log. Hij werd zwaar gewond en in 1919 als onderofficier ontslagen. Daarna studeerde Erhard bedrijfseconomie en sociologie in Frankfurt. Van 1928 tot 1942 was hij we tenschappelijk assistent, plaatsvervan gend directeur en tenslotte directeur van AMSTERDAM (ANP). Bij Akzo, waar vorig jaar de investeringen dras tisch werden teruggebracht, zal naar de leiding hoopt het investeringsniveau in de komende jaren weer geleidelijk kun nen worden opgevoerd. Het lange voort duren van het lage niveau zal ernstig afbreuk kunnen doen aan een gezonde ontwikkeling van de produktgorepen die Akzo verder wil laten uitbreiden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Acht fractievoorzitters in de Tweede Kamer hebben gisteren schriftelijke vragen aan minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gesteld over de arrestatie van Anatoli Sjaranski. Deze Joodse activist werd op 5 maart in Moskou gearresteerd op beschuldiging van samenwerking met de Amerikaanse geheime dienst CIA. Reserveren: 023-263600 s Maandags gesloten Een dergelijke uitspraak kan letterlijk veelbetekenend zijn, mits heLniet gaat om een rookgordijn om tegenstellingen aan het zicht te onttrekken Expansie wordt uiteraard met bevorderd door protectio nisme, dat alom wordt gevreesd Maai de druk op nationale regeringen om de eigen economie of bepaalde bedreigde bednjfs lakken beter te beschermen tegen buiten landse concurrentie neemt toe Zie de in steeds groter moeilijkheden verkerende Europese staal of textielindustrie De federale rechter Eduardo Mar quardt, die zich met dit schandaal bezig houdt, wil hen aan de tand voelen over vermeende onregelmatigheden in een contract met de Aluar-maatschappij, die de fabriek moet bouwen. Ook wil hij weten of deze affaire te maken heeft met het zogenaamde Graiver-schandaal. Tot de klassieke remedies om een sneller herstel van de wereldconjunctuur te be vorderen, hoort zo langzamerhand het be roep op West-Duitsland - de sterkste eco nomie na Amerika een expansionisti- scher beleid te gaan voeren. Helmut Schmidt, de Westduitse bondskanselier, was en is hier fel tegen gekant, omdat meer reflatie ook hogere inflatie betekent en dat is in West-Duitsland niet verkoop baar NEDERLANDSE OPTIEK CENTRALE nadripii. uanibrreid'<4 itusser Je'A'aay en u>rote lei 32(1421 (Zaterdag ioi half vijt geopendi DEN HAAG. (ANP) De CPN-fractie in de Tweede Kamer wil een spoedoverleg van de Kamercommissie voor Defensie met minister Stemerdink van Defensie ov er de afwijzing van de gratieverzoeken van vijf inmiddels afgetreden bestuursleden van de Vereniging Voor Dienstplichtige Militairen (VVDM) De communist Wolft heeft de vice-voorzitter van de defen siecommissie, Waltmans, gevraagd op kor te termijn een mondeling overleg met de minister te organiseren Het is met uitge sloten dat dit overleg volgende week plaatsvindt De vijf WDM-ers waren een jaar gele den veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot twee weken wegens het mei opvolgen var, een dienstbevel Volgens dai dienstbevel hadden zij de kazerne moeten i verlaten loei, zt mei de voorlïeritmg vai 1 reci uten bezig waren De WDM -ers had den ziet, beroepen op de geldende reufitei vaii vaKbundsfunctiunai isoer Ui de Nedei landse krijgsmacht Hei hoog inllltali ge lechtshot heeft afwijzenö beschikt up eei. j beroep tegen hei vonnis van de Krijgsraad t^ij de chemische vezels. Het netto-verlies op chemische vezels was vorig jaar ruim 300 miljoen gulden, tegen een netto-winst van ruim 150 miljoen gulden op de twee andere hoofdproduktgroepen bij Akzo (chemische produkten en farmaceutische, consumenten- en overige produkten) tijdens het bewind van Lanusse. Een eer der onderzoek naar het contract werd ge daan toen de militairen het bewind van president Maria Estela Peron omver gooi den. Rechter Marquardt heeft al contact gehad met functionarissen van het leger, die uitzoeken of er een verband bestaat tussen het Graiver-schandaal en het Aluar-contract. Vietnam en de eerste doorbraak in het Midden oosten weer hielden hem echter hiervan. Nixon hield vol dat hij het Watergate-schandaal niet in de doofpot heeft willen stoppen. Hij be schouwde deze zaak meer als een „oorlog” met open bare aanklager, de Se naat, de nieuwsmedia enz. Bij de inbraak zelf was hij niet betrokken geweest, zei hij. Dat hij die wilde verhullen was legaal, om dat hij er geen corrupte oogmerken mee. had, al dus Nixon. Vermoedelijk zal de discussie over het gewenste Duitse beleid in Londen niet in scherpe bewoordingen oplaaien (al zullen Engelsen en Italianen best nog eens bij Schmidt aankloppen). De bondskanselier wil er niet aan en liet dat m niet mis te verstane woorden aan Carter blijken, toen deze, net tot president gekozen, een derge- lijk beroep op de regering in Bonn deed Wij hebben geen behoefte aan economi sche lesjes zei Schmidt gepikeerd En sinds hij zelf fraaie voornemens moest inslikken om de inflatie niet aan te wakke ren, zou Carter hier best begrip voor kun nen tonen één voorwaarde: rekeningen van restau rants die aftrekbaar zijn of de aanschaf van dure auto’s op rekening van het be drijf, mochten maar een klein deel van het ondernemersinkomen uitmaken. Opdat het systeem zou functioneren, moest het grootste deel van de winsten opnieuw geïn vesteerd worden. (ADVERTENTIE) Verwen uzelf met 'n heerlijk avondje weg-wezen in de knusse gezelligheid van ons totaal vernieuwde restaurant. U tafelt nu in ’n nog meer aangename en warmere sfeer dan voorheen, met daarbij de duinen als romantisch dekor Een ambiance waar het goed toeven en ■proeven is. Onze kaart vermeldt o.a. Gebraden lamsbout/e met mintsaus Gebraden kalfshaas met morilles in een Dubonnetsaus Gepocheerde verse krabbenpoten met kervelsaus Vers bananenijs met kiwi en aardbeien Crêpes mandarines Napoléon RESTAURANT Ook voor de werkgelegenheid werkt de terughoudendheid in de investeringen ne gatief, aldus het bedrijf. Iedere honderd miljoen gulden aan investeringen bij Akzo betekent werk voor 100 tot 150 mensen binnen het concern en voor naar schatting 1000 tot 1500 in de industrie die de investe- ringsgoederen levert, tijdens de bouw en ongeveer 200 personen daarna. „Vergro ting van de investeringsruimte is derhalve niet alleen voor Akzo zelf, maar vooral ook voor de werkgelegenheid buiten Akzo, van essentieel belang”, aldus vandaag jhr. G. Kraijenhoff, voorzitter van de raad van bestuur van Akzo op de aandeelhouders vergadering De overdracht gebeurde onder meer door het organiseren van ontvoeringen van rijke zakenlieden. De guerrilla-strij- ders konden rekenen op een bedrag van 130.000 dollar per maand. Graiver, die de transacties deed samen met andere kapi taalkrachtige Argentijnen, zou vorig jaar zijn gedood bij een vliegtuigongeluk in Mexico op een moment dat het slecht ging met zijn financiële imperium. President Videla gelastte daarop een on derzoek naar de praktijken van deze groep, die het gewapende verzet tegen zijn bewind heeft gesteund. Videla noemde het schandaal in een bewogen toespraak op 10 april „spectaculair”. In zijn rede bevestig de Videla dat de 37-jarige Graiver samen met anderen „miljoenen dollars in beheer zou hebben gehad om de terroristen te helpen”. Hij kondigde aan dat zes mensen, inder wie de vader, de broer en de weduwe van Graiver, in opdracht van de junta zijn gearresteerd en beroofd van hun burger rechten omdat ze een gevaar vormden voor de staatsveiligheid. Graiver en zijn trawanten zouden volgens president Vide la in Argentinië en daarbuiten connecties hebben gehad Het gerucht gaat dat Graiver in het ge heim naar Israel was gevlucht en daar nu zou leven van wat hij nog over heeft ge houden van zijn kapitaal. Eén andere le zing wil dat hij door de Monteneros is vermoord. Graiver was eigenaar van 25 bedrijven en banken, waaronder de Ban- que pour l’Amerique du Sud in Brussel Ónder oud-president Lanusse was hij on derminister van Sociale Zaken Erhard kreeg gelijk. De Duitse industrie groeide dankzij een grote eigen financie ring en met een minimum aan kredieten. De buitenlandse handel ging met sprongen omhoog, omdat Ludwig Erhard de vrije ruil van goederen in zijn vaandel had staan. De Duitse prijzen waren immers tegen bijna elke concurrentie opgewassen De Keukenhof is een bloemen luiii die zijn gelijke niet kent Miljoenen bol bloemen m geuren en kleuren iii perken ei pdirorien tile ell aai weel ueuw zijn VV di i' ibdenaiuu' K'eukenfM Volgens PvdA-fractievoorzitter Van Thijn speelt Sjaranski een belangrijke rol in de Helsinki-groep, die zich bezighoudt met de naleving van de rechten van de mens in de Sovjet-Unie. Er is tot op heden nog geen antwoord ontvangen op deze brief. Nixon zei dat zijn falen ten dele te wijten was aan zijn zachte gemoed en dat hij te lang had gewacht met het ontslaan van zijn medewerkers Haldeman en Ehrlichman. Het vraagggesprek duurde anderhalf uur. Nieuw is zijn onthulling dat hij op de dag dat Hal deman en Ehrlichman weggingen aan aftreden had gedacht. Dat was an derhalf jaar voordat dat werkelijk gebeurde op 9 augustus 1974. De initiatieven inzake China, de Sovjet-Ume, Steeds de nieuwste modellen Alle auto s met radio k

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4