Groot buurtcentrum financieel onhaalbaar geworden w Nieuw UI1K ontwerp Aantal sportbeoefenaren in Heemskerk gestegen tot meer dan tienduizend Neuwied wil discussie over berufsverbote voortzetten c SOBERE HERDENKING Jamsession in Alpha-soos in de maak so Wie met de mode mee doet kijkt even bij Raad van Kerken en SPD komen naar Beverwijk Dominee beroepen door wijkgemeente Hervormde Kerk i F DONDERDAG wordt gestaakt. Damesmodehuis uw modehuis voor de merken Nieuw ontwerp MARKTPLEIN IJMUIDEN Bezwaren Nieuwe situatie I l« Bleyle - Lucie Linden - Marianne Paris - Wibor Teleurstelling Vertroebeld Alternatief (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Met de plannen voor nieuwbouw van het buurthuis „De Lichtboei” lijkt het een totaal andere kant uit te gaan. Woensdagmor gen is er een gesprek geweest tussen het Lichtboeibestuur en de betrok ken wethouders van Beverwijk en Heemskerk, respectievelijk de heer Bo dewes en mevrouw Vervelde. Wat nu aan de orde is gekomen is het volgende. Beverwijk laat het oor spronkelijke ontwerp voor een gebouw van tweeëneenhalf miljoen gulden in het Alexanderplantsoen vallen als onhaalbaar. Wethouder Bodewes blijft achter de uitgangspunten van dit plan staan met name wat betreft de ontmoetingsfunctie die het nieuwe buurtcentrum moet krijgen in de wijken waar het voor is bestemd. Dat zullen in zijn nieuwe visie niet vier wijken zijn, maar drie wijken, namelijk Oosterwijk, Zuidbroek en Zwaans- meer. Meerestein valt uit het oorspronkelijke klaverblad van wijken. De zorg daarvoor wordt overgelaten aan Heemskerk, waarvoor Beverwijk dan wel bepaalde garanties vraagt. Het bestuur van „De Lichtboei” heeft aangekondigd, dat het buurt- en clubhuiswerk (peuterspeelzaal en jeugd werk) dat ten behoeve van de wijk Meerestein in de gehuurde gebouwen „De Grenspost” en ,,’t Tolhuis” wordt verzorgd, per 1 januari aanstaande 8EVERWIJK-HEEMSKERK I LICHTBOEIPLAN WORDT NU OOK DOOR BEVERWIJK GESPLITST incidenteel wel een Men (Van een onzer verslaggevers) (Van- een onzer verslaggevers) Omdat het effect van de Heemskerkse en de Beverwijkse visie in feite hetzelf de is kan er nu tenminste weer gepraat algemene waar digende wijze afgewerkt en de discussie was ai drie uur gaande toen de heer Veldhof zijn uitspraken deed. De sfeer tijdens de discussie was grimmig en een zakelijke benadering van hei ilentu'- bot werd hierdoor sterk bemoeilijkt", zo laat de KGIJ-delegatie in een verklaring weten. „Veldhof deed alsno een po:.ng om tot een werkelijk gesprek te komen. Hij stelde dat het politiek geweld in de BRD zijn oorsprong vond in de rechtse aanslagen op studenten in de zestiger jaren, b.v. Rudi Dutscke. Sindsdien volgde rechts en links geweld elkaar op. In zo’n situatie moet de staat degene zijn die probeert deze spiraalwerking te HEEMSKERK. Het aantal sportbe oefenaren in Heemskerk is in het afge lopen jaar flink toegenomen. Het is ge stegen van 880 per 1 januari 1976 tot 10029 per 1 januari van dit jaar. Deze uitbreiding met 1149 leden is voorname lijk *-61 gevolg van opvallende Itdentoe- name bij een aantal verenigingen. nu heeft financiële en BEVERWIJK Zaterdag 7 mei wordt in het ontmoetingscentrum van Alpha in de C. H. Moensstraat een jamsession ■gehouden. Dat geschiedt onder het mot- Ito” laat je creatieve ingevingen nu eens zonder remmingen de vrije loop”. Voor de noodzakelijke muzikale ondersteuning zullen Hugo Pinksterboer, Kees Mun- nink en Willem de Boer zorgen. De jamsession begint om 21 uur. De toegang is gratis. voor deze gedachte zeer geporteerd en heeft over een combinatie van onderwijs en buurtwerk een aparte studie gemaakt en een specifieke afdeling in het leven geroepen.- Volgens de Heemskerkse nota zou het bestaande buurthuis De Werf in Heems kerk de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van deze plannen op zich kunnen nemen en zou De Lichtboei zich specifiek in de wö'zen Zuidbrosk, Ooster- wiik en Z'.vr?”-• I'cnacn i houden. Met het nieuwe Beverwijkse stand punt lijkt het Heemskerkse gemeentebe stuur wel uit de voeten te kunnen omdat dit in z’n effect aansluit bij de door het Heemskerkse college ontwikkel de visie. In een nota heeft het Heems kerkse college met redenen omkleed Heemskerk hofewel er wordt samengewerkt. nig Hervormde Gemeente, verzorgde de toespraak. De herdenking werd besloten met een tocht langs de gra ven van de oorlogsslachtoffers. worden over de nieuwe situatie. Die is, dat Beverwijk een buurthuis wil gaan bouwen voor het Beverwijkse gedeelte en dat van Heemskerk wordt verwacht dat men de zorg op zich neemt voor de buurthuisvoorzieningen in het Heems kerkse gedeelte. Over de preciese toe komstige grenzen, eventuele verrekenin gen (bij bezoek over en weer) en derge lijke moet allemaal nog worden gepraat- Zo is er ook nog niets vastgesteld of bekend over de plaats van het nieuwe Beverwijkse buurthuis of over de in Heemskerk te treffen voorziening. Een verbouwing van de Egbertschool (plan-Dijkstra) die in een eerder stadium even ter sprake is gekomen, wordt door het Lichtboei-bestuur afgewezen, omdat men dan het werk zou moeten aanpas- t sen bij de beschikbare accommodatie. Uitgangspunt moet volgens het Licht boei-bestuur zijn de eisen die het werk stelt. Op grond daarvan moet er een accommodatie tot stahd komen. acht het vrijwel uitgesloten, dat de Eg bertschool dan toevallig net aan die eisen zou kunnen voldoen met een ver bouwing en een eventuele herinrichting. Men wil een open buurtcentrum waar men de gehele dag vrij in en uit kan lopen, ook als er geen specifieke activi teiten zijn; een soort sociaal-café dus waarin men allerlei activiteiten kan be drijven zonder gebonden te zijn aan clubs of uren. Het Lichtboei-bestuur is diep teleurge steld over het feit dat nu ook Beverwijk het oorspronkelijke plan heeft laten val len. Anderzijds beseft men dat dit thans als een realiteit moet worden aanvaard. Het Heemskerkse gemeentebestuur heeft zich in een eerder stadium - nadat het oorspronkelijke plan niet haalbaar bij CRM bleek en na overleg met de sectie buurt en clubhuiswerk in Heems kerk uitdrukkelijk op het standpunt ge steld, dat men één groot buurthuis voor de vier wijken met in totaal meer dan zeventigduizend inwoners niet zag zitten. Refererend aan de mening van de sectie buurt - en clubhuiswerk in die gemeen te heeft men gesteld, dat het buurthuis werk per definitie meer wijkgebonden moet zijn. Daarom is voorkeur uitge sproken voor de bouw van twee buurt centra. De nieuwe visie van Beverwijk komt in feite neer op hetzelfde, namelijk een scheiding tussen de wijken en de bouw van een buurthuis voor een gedeelte van de vier wijken door Beverwijk. Alleen liggen aan die visie andere overwegingen ten grondslag, voornamelijk de onhaal baarheid van het oorspronkelijke plan. De heer Ronald Knapp, voorlichting*- ambtenaar van de gemeente Neuwied, die het bezoek van de KGIJ voorbereid de, verwacht niet dat de uitwisselings- band tussen Beverwijk en Neuwied door het incident is geschaad. Wethouder Schmelzer van Neuwied deelde de dele tie mee, dat de discussie over Iv't ..Radi- kalenerlass” een versteviging en verdie ping avn de band Beverwjjk-Neuwied heeft betekend. Hij sprak zijn waardering voor de houding van de KGIJ uit. Binnenkort zal Neuwied de gemeente Beverwijk uitnodigen dit najaar in de stad aan de Rijn op bezoek te komen. van de „Duinrust" waar het Zanglust enige liederen vrouw Steetskamp een verzetsdecla- matie hield. Mevrouw L. van Reyen- dam-Beek, predikante van de Vrijzin- zaakt worden door het angstige hanteren van de democratie zoals die in West- Duitsland bestaat. Zij had liever gezien dat de Duitse autoriteiten andere uit spraken, zowel door Ejuitsers als door Nederlanders gedaan. serieus zouden hebben genomen. „Te denken valt aan de uitspraken ovc~ de vé" taande r den, die-de toep? s.ng. .m hc* ,.tad erlass” op de Du’tse den' ra' c Het serieus neuat rn deze geuit in heel Wcs.-’ nog door de Anne Frank Stichting zou de KGIJ liever zijn", zo besluit de verklaring, die woensdagavond tijdens j een openbare bijeenkomst in Het Zwa- nennest werd vrijgegeven. BEVERWIJK. Door de centrale kerkeraad en de wijkgemeente Bever wijk van de Hervormde gemeente Be- verwijk-Heemskerk is ter voorziening in de tweede vacature een beroep uitge bracht op dominee J. Visser te Stadska naal. Dominee Visser is 43 jaar, gehuwd en heeft twee kinderen. Sedert 1968 is hij aan de gemeente Stadskanaal ver bonden, waar hij werkzaam is in de nieuwbouwwij k. Dominee H. Kwakkelstein uit Goed, die onlangs het beroep van de centrale en de wijkgemeente aannam, zal zondag 22 mei in een dienst in de Grote Kerk om 19 uur zijn intrede doen. De bevesti- gingsdienst is om 10 uur in De Opgang. De leider van de delegatie van de Kritische Gemeente IJmond, Nico Roo- zen, verklaarde woensdagavond in het KGIJ-centrum „Het Zwanennest”, dat de Raad van Kerken van de Westduitse stad en de SPD-afdeling graag naar Beverwijk willen komen om de gedach tenwisseling over de omstreden Berufs verbote voort te zetten. De KGIJ betreurt dat de podiumdis cussie in het Heimathaus zo chaotisch is verlopen en beëindigd. De delegatie vindt het jammer, dat de opmerking van Alex Veldhof over de procureur-generaal Buback („Schrijftafelmoordenaar”) en het daarop volgende Incident het beeld van de gedachtenuitwisseling gaat bepalen. „Er was al een heel programma op bevre- IN HEEMSKERK VERLIEP de herdenking van de gevallenen traaiti- oneel sober. Voor het eerst had de politie de naaste omgeving op verzoek van het gemeentebestuur voor alle Het standpunt van het Lichtboei-be stuur is in een uitvoerige verklaring vastgelegd. doorbreken. Zij zocht echter haar heil in besluiten die alleen maar nieuw geweld opriepen. Binnen deze context stelde Veldhof dat de moord op Buback vol strekt verwerpelijk is. Maar men kan ook iemand vermoorden zonder te schie ten. Buromoordenaars noemt men hen, en zo een was de heer Buback helaas. Moordenaars vermoorden moordenaars, zo denken velen er over”. Vanzelfsprekend is het duidelijk, dat de KGIJ in de consequenties, die een en ander voor Veldhof zou kunnen hebben in volstrekte solidariteit met hem zal optrekken. Overigens meent de KGIJ dat dit soort perikelen nu juist veroor- TRADITIEGETROUW werd in Be verwijk bij het gevallenenmonument aan het Westerhoutplein door de ge meente en de Vereniging „Oud llligale Werkeers” kransen gelegd. De stille stoet ging vervolgens naar de aula begraafplaats mannenkoor zong en me- Van de Heemskerkse sectie buurthuis werk zegt het Lichtboeibestuur dat haar kijk opi de zaak vertroebeld wordt door de éigen precaire situatie met betrekking tot de op handen zijnde herschikking van middelen en mankracht. Het Lichtboei-bestuur voelt zich in de steek gelaten door de overheid, eerst door het rijk, toen door de gemeente Heemskerk en nu ook door Beverwijk. Het bestuur blijft vasthouden aan 't grote plan. Noodgedwongen stoot het nu het werk in Meerestein af. Om de huidige impasse xte doorbreken wil het onder bepaalde voorwaarden wel meewerken aan de uitvoering van een accommoda- tieplan binnen de drie wijken, waarbij de vormgeving van het oorspronkelijke Lichtboeiplan wordt gewijzigd, mits de uitgangspunten van dit plan niet worden aangetast. De voorwaarden zijn aanvaarding en erkenning door de overheid van de ont- moetingsfunktie en pnderschrijving van de specifieke situatie van dit gebied met zijn gebrek aan leefbaarheid, zijn excen trische ligging, zijn dichte bebouwing, enzovoort, zoals gelaakt in de sociale kaart die van dit gebied werd samenge steld. Men denkt daarbij aan een soort buurthuis-plus en dat plus slaat dan op de ontmoetingsfunktie. verkeer afgesloten, ter garandering van de rust op het kerkhof bij de hervormde kerk, waar de plechtig heid zich concentreerde rond de gra ven van de gevallen vliegers. Loco- burgemeester H. J. M. Roozen legde daar een krans namens het gemeen tebestuur, nadat de kerkklok ver stomd was, ter inleiding van de twee minuten stilte. Muzikale medewerking verleenden St. Caecilia en het roomskatholiek gemengd koor. De heer H. Boeree declameerde het gedicht waarvan vooral de regel „maar tweeënzeventig was hun getal’’ bekend is geworden en pater Den Decker hield een korte herdenkingstoespraak met citaten van mensen die in hun laatste uren de waarden en idealen doorgaven waar voor geleden werd en gestreden moet worden. Beverwijk wil nu met de meeste spoed een nieuw plan maken voor een buurthuis ten behoeve van drie wijken. Dat zou dan goedkoper kunnen zijn dan een buurthuis voor vier wijken. Op de gemeentebegroting is daarvoor een be drag van 1.2 miljoen gulden beschikbaar. De gemeente Beverwijk zal de bouw eventueel uit eigen middelen moeten financieren, want het ministerie geeft vooralsnog financieel nul op het request, hoewel men destijds het oorspronkelijke plan in principe aanvaardde. Desge vraagd verklaarde wethouder Bodewes, dat het in Nederland wel meer is voor gekomen dat een gemeente de start van een buurthuis bekostigde zonder de me dewerking van CRM BEVERWIJK. Het incident in het Heimathaus te Neuwied tijdens tic open" bare discussie over de „Berul'sverbote” schijnt nauwelijks schade te hebben be rokkend aan de partnersiadverhouding Beverwij.k-Nc«uwied. vastgelegd waarom het één centrum voor de vier wijken niet de juiste oplossing acht. Zo’n centrum zou niet goed kunnen funktioneren voor jeugd, jongeren en volwassenen uit het gebied tussen de Maerten va i Heemskercksiraat-hoek Rijksstraatweg tot aan de Bourgondië- straat in Zu dbroek. „Deze wijken be strijken zo'n groot gebied, dat één cen trum niet van echte betekenis kan zijn voor het jeugdwerk, maar ook voor het buurtopbouwwerk. Het gehele gebied wordt bovendien doorsneden en gekruist door allerlei verkeersaders van lokale en regionale betekenis. Zo’n centrum komt te ver van veel bewoners uit enkele wijken te liggen”, zo luidt de Heems kerkse redenering, waaraan wordt toege voegd: „De grote staf omvang zou boven dien een specifiek management vragen en als buurtcentrum mist het een lig ging in elke wijk, of anders gezegd, het centrum behoort niet tot een wijk of buurt; het ligt tussen de bewoonde wij ken in, op een eiland, geïsoleerd”. Het Heemskerkse college stelde daar om als alternatief het realiseren van twee centra. Voor de wijken Meerestein en in de toekomst Waterakkers zou - we citeren de Heemskerkse nota een oplos sing gevonden kunnen worden in de omgeving van de scholengemeenschap pen aan de Van Riemsdijklaan. zo het al niet de moeite loont een zeer serieus onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden om de nieuwbouw van het Berlingh College te combineren met plannen voor de nieuwbouw van een buurtcentrum in deze wijk. Het ministe rie van onderwijs en wetenschappen is Wethouder Bodewes van Beverwijk zegt nog steeds achter het plan voor één groot buurthuis te staan met een duide lijke ontmoetingsfunktie voor de gehele omgeving. Dat hij dit plan losge'.aten is op grond van onhaalbaarheid, mede doordat CRM Heemskerk hebben afgehaakt. Hij stelt zich nu voor met de meeste spoed ontwerp te laten maken voor een nieuw Beverwijks buurthuis, waarvoor bij nog dit jaar de eerste paal of steen hoopt te leggen- 75, bedrijfselftallen van Hoogovens (in Prinsenhal) 250. De gemeente Heemskerk is er niet achter kunnen komen hoeveel Heems kerkers lid zijn van een sportvereniging in omliggende gemeenten. Deze cijfers heeft de gemeente ver zonden aan de Sportraad van Heems kerk, die dinsdagavond 10 mei in het gemeentehuis vergadert. Aan de orde komt o.a. het advies van de commissie van goede diensten uit de sportraad. Deze commissie heeft een advies opge steld over de kwestie van de aanleg van een half verhard trainingsveld voor Het Lichtboei-bestuur legde woens dagmorgen een uitvoerige verklaring af over de nieuwe situatie, waar men be paald niet gelukkig mee is. Dit bestuur en de Beverwijkse wethouder wijzen de visie van Heemskerk af, maar er ge beurt wel wat deze gemeente heeft voor gesteld. De gemeenteraden zullen zich er nog over moeten uitspreken. Voetbalvereniging Inter Heemskerk kreeg er 50 leden bijde volleybalvere niging Europameubel-Odin 65; de zwem vereniging OEZA 50, de tafeltennisvere nigingen Heemskerk en Sido 55, de ten nisvereniging Assumburg 600 en de zaal voetbal verenigingen i Op 23 mei houdt hij een extra verga dering met de commissie jeugdzaken waarvoor het bestuur van De Lichtboei wordt uitgenodigd en die zo mogelijk gecombineerd wordt met de vergadering van de commissie jeugdzaken in Heems kerk. Het Lichtboei-bestuur verwijt wethou der Vervelde, dat zij eerst wel met de Beverwijkse wethouder mee ging naar het ministerie in Rijswijk om de realise ring van het grote centrum te bepleiten en - toen dat onhaalbaar bleek - zich later tegen de bouw van één centrum verklaarde. Daarbij kan worden aange tekend dat de visie van de Heemskerk se buurthuissectie, die pleit voor sprei ding, pas later aan de orde is gekomen. Niet duidelijk is in de persconferen ties die het Lichtboei-bestuur en wet houder Bodewes woensdag belegden ge worden wat de mening daarover is van de Beverwijkse buurthuizen. Die kennen geen vaste overlegstructuur zoals in ADVERTENTIE ADO’20 op het sportpark De Vlotter. in KNVB-verband

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9