De Repertoire Centrum voor komend Festival in Den Haag trekt veertig koren Levensverhaal van Selkirk verfilmd Gratie en ritmiek bij Sees Vlag SBK-expositie van perfecte kleurenlino's nieuwe slaapkamer C van interlübke Capriccio bij Het Nationale Ballet in première Balanchine’s warmbloedige robijnen seizoen nog niet vastgesteld Beethovendag herdenking van het 150e sterfjaar van de grootste componist aller tijden. f z BOGE»BOBOIS Nieuwe stukken van De Boer, Vorstenbosch en Dekker B’ interlübke Oude muziek in Utrechtse kerk 15 VRIJDAG M E I 19 7 7 6 KUNST - - Acteur Keith Hunter in hoofdrol 20.30 UUR NOORDHOLLAND'S PHILHARMONISCH ORKEST Oude Groenmarkt 20-22 Haarlem. Tel. 023-310220 o i IÉ Concertgebouw - Haarlem ZONDAG 22 MEI 10.30 UUR 14.30 UUR Uitgevoerd worden de 9 symfonieën A 3 j $2 (ADVERTENTIE) I >1 I® (ADVERTENTIE) Lange Toneelgroep Centrum wil de mogelijk heid behouden actueel te blijven en dus op het nippertje te programmeren. Zo hoopt men dat Lodewijk de Boer, bekend van The Family, toch nog op tijd met zijn nieuwe toneelstuk afkomt. Wel al wordt een aantal andere toneelstukken in het laatste Centrum-nieuws met name ge noemd, zodat aangenomen kan worden dat die een grote kans maken opgenomen te worden op het repertoire. Het programma werd gecompleteerd door Octet en Jeux. CONRAD VAN DE WEETERING Scheiden is het nieuwste product van Ton Vorstenbosch, de schrijver van de toneelbewerking van Van de koele meren des doods; een van de stukken waarmee Centrum in het nog lopende seizoen veel succes boekte. Vorstenbosch schetst dit maal in een korte reeks van scènes de ontwikkeling die een vrouw doormaakt die bij haar man wegloopt, maar het alleen met kan rooien. We worden geconfron teerd met haai' voornamelijk onbevredi gende contacten met haar zusters, moeder en nieuwe vriend op een sympathieke ma nier. Scheiden gaat over de kleine dingen van het leven en laat er de barre en ridiku- le kanten van zien. Naast het werk van Vorstenbosch, Dekker en De Boer wordt er gewerkt aan stukken van de cineast Erik van Zuylen, Vonne van der Meer en van anderen In de kortgeleden volledig gerestaureer de kerk zal een programma te horen zijn van onder meer Gregoriaanse muziek, een cantate van Johann Sebastian Bach, een psalm van André Campra en de Intocht van de koningin van Sheba uit „Salomon” van George F. Handel. Het concert begint om 20 uur. In het bijzonder de Haagse huizen die tussen de twee wereldoorlogen zijn ge bouwd hebben een speciale aantrekkings kracht voor de graficus Sees Vlag Er kan danook gesproken worden van een Vlag- huis” waarmee het type huis wordt be doeld dat hij hier heeft getekend een rijtje woningen in de Casuariestraat. Geëxposeerd bij de SBK gedurende de hele maand mei. Vlag houdt zich ook bezig met de natuur, maar het is niet verwonderlijk dat hij ook hier naar monumentaliteit streeft. Zijn Ve- luwse bossen zijn wel erg steriel en geculti veerd met alle bomen netjes op een rijtje. zontale en verticale lijnen waaraan Sees Vlag zo’n groot accent geeft. Een spoor van menselijk leven is dan alleen een uit hangbord of een verkeersteken (N-H), Haarlem, Krimpen aan de Lek en Kerkrade. hier kleinere stukken. Het woord torso is wellicht niet helemaal het juiste woord: Jan van Leeuwen laat in de meeste geval len een stuk kleding zien zoals een broeks pijp, boordeknoopjes of een riemband UTRECHT (ANP). De stichting COMU, waarin samenwerken de Neder landse Bachvereniging, de Handelvereni- ging, stichting Jr. Jacob van Eyck en het Nederlands Vocaal Ensemble heeft voor zaterdag 7 mei een oude-muziek-manifes- latie georganiseerd in de Jacobi-kerk in Utrecht. DEN HAAG (ANP)Veertig koren tre den van 18 tot 26 juni in Den Haag aan voor het Internationaal Koorfestival. De Federatie van Nederlandse Zangersbon- den heeft deze manifestatie voor de ze vende keer georganiseerd. Uit ons land komen vijftien koren, de overige komen uit Amerika, België, Canada, Frankrijk. Griekenland, Hongarije, Joegoslavië, Po len, Roemenië, Sowjet-Unie, Tsjechoslo- wakije, West-Duitsland en Zweden. (Tot en met het einde van de maand mei, van dinsdag tot en met vrijdag van 13-17 uur, op zaterdag vanaf 11 uur en boven dien op donderdagavond van 20-22 uur). CEES STRAUS I Mas Afuera (letterlijk: verder weg), een van de drie vulkanische eilanden die de Juan Fernandez-archipel vor men voor de Chileense kust, is nu een bloeiend vissersdorp, maar eeuwen ge leden was het eiland verlaten en de eerste mens van wie bekend is dat hij er zich vestigde was Selkirk. Het is niet verwonderlijk dat het eiland sindsdien te zijner ere herdoopt is in „Marino Alexander Selkirk”. De twee andere eilanden van de archipel heten nu Ro binson Crusoe en Santa Clara. Bij de verfilming werd een kopie gebruikt van de koffer die Selkirk bij zich had toen hij op het eiland kwam. De originele koffer bevindt zich in een museum in Schotland. Rock ’69 is de Nederlandse titel van een stuk van de hand van de jonge Britse schrijver David Hare („Teeth ’n Smiles”), dat op 14 september in première gaat en handelt over de ondergang van een Engel se rockgroep, die op een feest van studen ten aan de Universiteit van Cambridge optreedt. Een stuk waarin de symboliek niet wordt geschuwd; zingend gaat de groep als eertijds de Titanic haar ondergang tegemoet. In dit stuk spelen leden van Centrum op twee manieren mee, aangezien enkele ac teurs voldoende muzikaal bekwaam ble ken om deel uit te kunnen maken van de begeleidingsgroep. De muziek is van Tony en Nick Bicat, de vertaling van Rob Schol ten, en décor en kostuums respectievelijk van Paul van den Berg en Henriëtte We ver. In de hoofdrol Henriëtte Tol als het aan alcohol verslaafde zangeresje Maggie J Selkirk, die diende op het 96-ton me tende Engelse schip „Cinque Ports” werd op Mas Afuera achtergelaten na een ruzie met kapitein Strandling. Hij was van plan met het eerste het beste Engelse schip terug naai’ huis te varen Wat Selkirk echter niet wist was dat hij daar vier jaar op zou moeten wachten Zijn eenzaamheid eindigde tenslotte op 31 januari 1707 toen hij bij het beklimmen van zijn uitkijkpost de En gelse schepen „Duke” en Duchess” opmerkte die vijf maanden tevoren uit Bristol waren vertrokken. Hij voer met een der schepen mee als bootsman en nam deel aan de entering van Spaanse galjoenen alvorens met de rest van de bemanning op 14 oktober 1711 in Enge land terug te keren. Selkirk trok naar Sussex om er zich te vestigen en te trouwen. Zijn vrouw overleed en hij hertrouwde, maar de roep van de zee bleek te sterk voor hem en enkele jaren later nam hij dienst als vrijwilliger bij de Engelse marine Hij overleed op 47-jarige leeftijd aan boord van een Brits oorlogsschip Dekkers tweede stuk speelt zich af in een chic restaurant, waar een werkgever zijn jubilerende werknemer eens een keertje fêteert, maar de laatste blijkt zeer arg- wanig met betrekking tot de beweegrede nen van zijn baas. Aan een ander tafeltje in het restaurant worden op dat moment menselijke relaties doorgesneden, op een manier die een prachtig contrast biedt met de maatschappelijke tegenstellingen aan het eerste tafeltje. De dialogen lopen op een geraffineerde manier dooi' elkaar. Jan van Leeuwen is ook bezig op klein formaat. Naast zijn grotere fragmenten van torso’s die onlangs nog op de grote overzichtstentoonstelling van Nederlands keramiek in het Flehite-museum in Amersfoort waren te zien, exposeert hij Het is volstrekt uniek werk dat in ons land geen vergelijkingsmateriaal vindt. Van Leeuwen lijkt geïnspireerd te zijn door de beeldresten die nog wel in landen als Italië en Griekenland zijn te vinden. Ook in zijn stijlopvatting is hij nauwelijks Hollands te noemen, hier overweegt een mediterrane voorstellingswereld. Scène uit het robijnenballet van George Balanchine dat hij Het Nationale Ballet in première is gegaan. Hier valt nog het sterkst op dat de kunste naar zich in een keurslijf hijst waar hij niet op het gewenste moment kan uitkomen. Het maakt zijn werk er niet minder fraai om, qua esthetiek zal er geen hoger niveau kunnen worden bereikt. De eilandengroep werd in 1574 ont dekt door de Spaanse ontdekkingsreizi ger Juan Fernandez, maar hij werd pas in de 17e eeuw bekend als een kapers- nest. Volgens de geschiedschrijving drongen piraten de kustgebieden van Chili en Peru binnen nadat kapitein Henry Morgan in 1671 Panama had veroverd. De piraten gebruikten de Juan Fernandez-archipel als een basis voor hun aanvallen op schepen in het gebied en ook voor het aanknopen van liefdesbanden met de Indiaanse vrou wen. Tot op heden zijn de resultaten van hun amoureuze veroveringen dui delijk in het aantal eilandbewoners met rossig haar en blauwe ogen. a Het festival wordt voorafgegaan door het opmaatconcert op 17 juni in samen werking met het Holland-Festival en het Residentie-Orkest. Behalve het concours is er een reeks presentatie-concerten voor jeugdkoren, kinderkoren, mannenkoren, vrouwenkoren en gemengde koren. Voorts werken de koren 19 juni mee aan kerk diensten en 22 juni aan concerten buiten Den Haag onder meer in Almelo, Bergen SANTIAGO DE CHILE (UPI). „Robinson Crusoe" werd in 1719 gepu bliceerd door Daniël Defoe en is sinds dien een klassieker geworden. Maar Alexander Selkirk, de Schot wiens avonturen op een verlaten eiland de inspiratie voor Defoe’s roman vormde, is nog steeds vrijwel onbekend. Om dit onrecht te herstellen heeft de Engelse producer Mike Gibbon nu een film over Selkirk gemaakt, opgenomen op hetzelfde Chileense eiland ter hoogte van Valparaiso waar de Schotse zee man in 1704 werd achtergelaten. De rol van Selkirk wordt gespeeld door de Nieuw-Zeelandse acteur Keith Hunter. HAARLEMSees Vlag is gefasci neerd door gebouwen. Hij is al jaren bezig zijn voorliefde voor architectuur uit te beelden op een dusdanige wijze dat er wel geen enkele wijk meer in zijn woonge- meente Den Haag zal zijn waarvan hij niet een straat in kaart heeft gebracht. En omdat er weinig veranderingen in zijn werk optreden ligt het voor de hand dat er sprake moet zijn van een zekere mate van gelijkvormigheid. Dat sluit dan weer ver rassingen uit. Vlags realisme heeft een grote mate van voorspelbaarheid gekre gen, zoals ook zijn expositie bewijst die momenteel bij de Stichting Beeldende Kunst op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem is te zien. Vlag maakt zijn kleurenlino’s in een per fecte stijl. Het is werk waar het vakman schap van af straalt. Nergens staat een lijntje te veel, alles wordt keurig binnen de vereiste kaders gekleurd. Niets is te veel op zo’n blad de lucht die het gebouw misschien qua sfeer zou gaan bepalen, wordt in de regel weggelaten. Een heel strenge ritmiek in de opbouw van de hui zen overheerst, elk detail wordt daar aan opgeofferd Waar sprake moet zijn van het gebruik van woorden - bijvoorbeeld in firmanamen - worden sierlijke letters ge bruikt die een onverbrekelijk deel van de geve) zijn Esthetische verfijning is het kenmerk van deze bladen en dat is nog wel eens in tegenspraak met de gekozen onderwer pen. Want Vlag werkt vaak in straten die midden in saneringsbuurten liggen. Voor al de Haagse binnenstad heeft het de laat ste jaren moeten ontgelden. Voor de Utrechtsebaan en de aanleg van het nieuwe stationsgebouw CS werd vrijwel een gehele buurt gesloopt. Vlag kijkt daar misschien met enige nostalgie tegen aan, maar omdat hij dezelfde nuchtere stijl gebruikt waarmee bijvoorbeeld ook een wipmolen of een flat in aanbouw wordt getekend, valt het bedoelde effect al snel weg. Bekoorlijk zijn de prenten die Sees Vlag in het buitenland heeft gemaakt Zijn Franse kastelen neigen naar het zoete, maar de Italiaanse kerken blijven heel transparant en gracieus Ook hier is het de structuur en de ritmiek het spel van hori- Selkirk, toen 28 jaar oud, zette voet op het eiland met enkel zijn bijbel, een mes, een geweer, een bijl, een pond buskruit, wat tabak en een kist met kleren. Het verhaal dat hij bij zijn te rugkeer in Engeland deed na op 12 februari 1709 door een voorbijvarend schip te zijn opgepikt - inspireerde Daniël Defoe tot het schrijven van zijn boek „Robinson Crusoe” dat in prak tisch alle talen werd vertaald. Bij dit soort gave kunst past de kera miek van Alberdien Rullman uit Haarlem in de kelder uitstekend. Van heel fijne, witbakkende chamotte maakt ze plas tieken van straatobjecten. Een heel dood gewone urinoir, een telefooncel, een wachthuisje of een badhuis gaan er op dit mini-formaat plotseling heel aantrekkelijk uit- zien. Voor Alberdien Rullman ligt de poëzie letterlijk op straat, ze toont aan dat de meest gewone objecten of voorwerpen op een andere schaal overgebracht een heel andere zeggingskracht gaan krijgen. Het festival concentreert zich in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag Edit Lantos (Hongarije), Henk Badings (Nederland) en Eric Ericson (Zweden), vormen de internationale jury voor het concours. Van 23 tot 26 juni zijn er studiedagen voor koorleden en dirigenten. Er zijn vier ateliers: uitvoeringspraktijk van polyfone muziek van de Nederlandse scholen onder leiding van Jan Boogaarts, de moderne koorliteratuur na 1900, geleid door Eric Ericson, de Hongaarse koorliteratuur on der leiding van Edit Lantos en Arpad Balazs, en opera, operette en musical, een onderwerp dat behandeld wordt door Hans van den Hombergh en Jacqueline Jacobi Balanchine laat zich in dit werk opnieuw kennen als de grootmeester die iedere nieuwe tendens in de dans met een enorm gemak van anderen overneemt en er dan toch steeds iets heel eigens van maakt. De hier gebruikte nieuwe tendens is de jazz- dans met zijn swingende heupbew’egingen, soms ingedraaide knieën en quasi impro viserende sfeer. Dit alles past uitstekend bij de muziek van Stravinski, die werd uitgevoerd door het Nederlands Ballet Or kest onder leiding van Lucas Vis met Nico de Rooij aan de vleugel. Toen zijn kleren aan flarden hingen maakte hij nieuwe van geitehuid Zee hondenpels gebruikte hij als dakbedek king voor zijn hutten Als tijdsaandui ding maakte Selkirk voor elke verstre ken dag een kerf in een boom. Op de foto de uitvoering »Antro« in hout. Ook in lak wit/grijs of donkerbruin mogelijk. Keuze uit zeer vele bedkombinaties. Bijpassende kastenwanden zijn in het programma aanwezig Samenwerking met Don Dekker, een nieuwe Nederlandse toneelschrijver, heeft geresulteerd in een tweetal korte stukken, waarvan het eerste handelt over twee be jaarde Amsterdammers die aan een denk beeldige derde herinneringen vertellen, op een manier die de melancholieke, aangrij pende diepte van een „Kronkel” (de dage lijkse column van Simon Carmiggelt in Het Parool) benadert. Daniël Defoe (tekening) baseerde zijn in 1719 geschreven avonturenroman ..Robinson Crusoe” op de belevenissen van Alexander Selkirk AMSTERDAM. Donderdagavond ging in de Stadsschouwburg bij Het Natio nale Ballet weer een nieuwe aanwinst uit het Balanchinerepertoire in première. Het wordt hier uitgevoerd onder de titel „Ca priccio’* omdat het is gemaakt op het Capriccio voor piano en orkest van Igor Stravinski, maar het vormt oorspronkelijk het tweede deel van het avondvullende Jewels. Het eerste deel van dit abstracte juwelenballet wordt gedanst in zacht groen (smaragden) en is helder en rustge vend; het tweede deel (robijnen) is met zijn wijnrode glans warmbloedig en op windend terwijl het derde deel (diaman ten) wit en schitterend over het toneel flitst. Bij Het Nationale Ballet gaat dus alleen het robijnendeel. Als het doek opgaat staan de dansers op hun tenen doodstil in een halve cirkel. Ze zijn gekleed in een zodanig rood, dat dit ballet in eerste instantie deed denken aan een wat verlate 1 mei-manifestatie. Dan opeens begint het toneelbeeld te flonkeren doordat de dansers kleine heupbewegin- gen maken. Die bewegingen worden steeds groter en opeens staat daar in het midden Jeanette Vondersaar als een ele gante, warmbloedige, katachtige dame, die met haar trage behaagzieke bewegin gen tot het eind toe het rode facet van dit ballet symboliseert. Het tweede facet wordt vertolkt door Alexandra Radius en Han Ebbelaar, die flitsend en speels, bij wijle virtuoos en energie-spattend, het edelsteen karakter van dit werk vertegen woordigen. Er zijn momenten dat Jeanette Vondersaar aan iedere hand en aan iedere voet een minnaar heeft en daarbij zichzelf en de situatie toch volkomen meester blijft. Soms zijn de bewegingen voor Han Ebbelaar zo snel dat er geen fractie rust meer overblijft en bijwijlen zijn de varia ties van Alexandra Radius zo vrij en ont spannen dat het lijkt of ze lukraak met haar spitsen om zich heen de ritmes van de muziek natikt, die dan overigens wel feil loos kloppen. Het corps de ballet is bij dit alles het beste te omschrijven als sportief terwijl het in zijn formaties soms kristal structuren weergeeft. Het langzame deel werd alleen gedanst door Alexandra en Han met solistische fragmenten voor ieder en pas de deux- combinaties waarin vaak de danseres uit haar evenwicht hangt met de danser als tegenwicht. In de finale weeft Balanchine alle elementen, het rode, het flitsende en het corps de ballet van acht meisjes en vier jongens vaak onder aanvoering van Jea- nette Vondersaar in hoog tempo door el kaar, waarbij steeds weer verrasingen te voorschijn komen. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Dezer dagen moeten de besluiten vallen over de stukken die To neelgroep Centrum het komend seizoen op het repertoire neemt. Vergeleken met andere gezelschappen worden die beslui ten laat genomen, omdat de ontwikkeling van de nieuwe (Nederlandse) toneel schrijfkunst het gezelschap zozeer ter har te gaat, dat het zo lang mogelijk wacht om niet een stuk van voldoende belang te hoeven missen. Volgens Selkirks verhaal waren de eerste achttien maanden op het eiland de moeilijkste periode in zijn leven. Hij kampte met buien van neerslachtigheid en zat uren aan een stuk op een heuvel, de zee afspeurend naar een reddend schip. Geleidelijk raakte hij echter ge wend aan het eenzame bestaan en leef de hij van de jacht en de visvangst. Hij bouwde drie hutten in de wouden om zich te beschermen tegen de hevige wind op de eilanden en tegen Spaanse kapers die de omgeving onveilig maakten I it voerenden: HEI' BRABANTS ORKEST o.l.v. HEIN JORDANS NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST o.l.v. ANDRE VANDERNOOT RADIO FILHARMONISCH ORKEST o.l.v. HANS VONK GROOT OMROEPKOOR solisten: ANNETTE DE LA BI|F. sopraan MARIANNE D1ELEMAN - alt Abonnement gehele dag f 25, Losse kaarten. Ochtendconcert f 7.50 Middagconcert f 12,50 Avondconcert f 15.C.J.P geldig Abonnementsverkoop en plaatsbespreker! aan de kassa van het Concerioebouw Begijnestraat 13, van 10—15 uur telefonisch 023 - 320994 van 12—15 uur Losse kaartverkoop vanal maandag H> mei ANTON TROMMELEN tenor HENK SMIT - bas s s. R

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15