Zelf batikken tifiKioppiAid Controle op bootspullen 3 gl s avontuurlijke ■h Meubel camoufleert aan- en afvoerleidingen VEILIGHEIDSSLOT OP BUITENBOORDMOTOR Voorjaarsklus in de tuin: muurtje metselen r— Enthousiasme voor Tangram Nog veel aanpassing nodig Muurbedekking meenemen M X E VRIJDAG 6 M F I 19 7 7 16 r 1 Begin bij batikken met eenvoudige motieven dit BURDA CULINAIR: kV w J X Haal het fototoestel weer eens uit de kast! De roest verslijt nog meer dan t schuren (Beets) llllll -♦ 0 l.l J n Steensrol (hoekoplossing) In principe komt batik er op neer I Ezelsrug t open Los gestapelde trappen 'W Een middagje spelen met dit Ton Kors «X O Informatie Aan boord dienen voor alle passagiers zwemvesten aanwezig >o )0 >o >o )0 K) >0 50 >0 X) >0 50 )0 >0 >0 >0 >0 50 )0 )0 X) >0 )0 50 50 50 50 50 X) 50 50 )0 Een importbedrijf in Veenen- daal brengt deze sloten in een zware stalen buis, voorzien van zwarte nylon coating en een ori- In deze weken gaan weer dui zenden boten te water. Voor het echter zover is, hebben de eige naars zeker een inspectietocht over hun varend bezit gemaakt. Overal zullen wel kwasten en an dere gereedschappen zijn gehan teerd om de boot weer vaarge- reed te maken. Voor hen die daar nog mee bezig zijn, volgen hier nog wat geheugensteuntjes. Werken de katrollen van de zeilboot nog wel soepel? Laat het rollend gedeelte in elk geval feil loos functioneren. Twijfelt u aan de kwaliteit, vervang ze dan door nieuwe. Ze zijn er van gegalvani seerd materiaal of van kunststof, en om de prijs hoeft u het niet te laten. Dat geldt ook voor sluitin gen in alle mogelijke uitvoe ringen. Om het veiligheidsslot aan te brengen wordt het cilinderslot uit de buis gehaald en daarna schuift men de buis over de hori zontaal gestelde vleugelmoeren. Natuurlijk worden tevoren de mo tieven ontworpen. Ze kunnen het best gewoon op papier geschetst worden, met potlood of houtskool. ten was bedekt en het werkstuk daarna in een verfbad dompelt. De was wordt daarna verwijderd en er ontstaat een bedrukking. Het is na tuurlijk mogelijk deze procedure te herhalen wanneer men daarna met Wie al goed bedreven is in dessins- ontwerpen kan ook direct op de stof werken. Maar probeert u zich wel in te denken hoe die motieven functio neren als de stof eenmaal gedragen wordt. En het spreekt vanzelf dat niet alleen ingewikkelde oosterse fi guren daarvoor in aanmerking ko men. Simpele blokken, cirkels, spi ralen, zigzagstrepen en zelfs bloe men en dierenfiguren zijn te ge bruiken. te zijn. Wie ze tijdens de winter maanden goed droog heeft be waard, zal ze ook in het komende seizoen weer mee kunnen nemen, maar toch is een gedegen contro le op scheuren e.d. op z’n plaats. motieven gereed is, hetzij door ze direct op de stof te tekenen, hetzij direct op de stof te tekenen, het zij door ze als sjabloon op het materiaal aan te brengen gaat dan met de was aan het werk. Let wel: er zijn twee mogelijkheden. Of u bedekt de mo tieven met was, zodat die niet ge verfd worden, of u brengt juist een waslaag aan buiten die motieven, zodat deze wel van een kleur worden voorzien. Vraag bij de aanschaf van batikpakketten, waarin verf, was en gereedschap zijn samengebracht, wel advies over de beste mengver- houding voor het verfbad. Voor de veiligheid in huis is het wel van belang dat men werkt in een ruimte zonder open vuur, zelfs in de keuken mag de waakvlam van de geyser niet branden. Verf en was zijn weliswaar niet brandbaar, maar wanneer een waslaag verkeerd is De prijzen variëren van 172,- tot 595,-; er worden tevens pootjes en verlichtingskappen bij geleverd. aangebracht moet die met een doek met wasbenzine verwijderd worden. Daarna kan het was-procédé op nieuw worden toegepast. Elsevier heeft een nieuwe serie op de markt gebracht, ..Burda Culinair” geheten. De recepten in het Duitse vrouwenblad „Bur- da” hebben altijd een zekere faam gehad. Vandaar die (al wéér) vertaalde serie boekjes. Ik heb die Burda’s bewaard en kan nu tenminste de aanpassingen voor de Nederlandse keuken ook controleren. Ik kom er nog wel op terug. De eerste vier deeltjes gaan over: 200 grill-en fonduerecepten; 200 lekkere party-hapjes; 200 ovenre cepten en 200 desserts en zoete spijzen. Voor vertaald werk. het foto werk in kleur was ook beschik- Bezwaarlijk is ook dat voor de speelvormen dun karton is ge bruikt. Dat materiaal is te soepel en is te snel aan slijtage onderhe vig. Dat wordt vooral duidelijk als kinderen Tangram gaan spe len. Het gebruik van hout of hardplastic zou beter geweest zijn en had gezien de prijs van 39,90 voor dit „Nieuwe Tan- gramboek” ook wel verwacht mogen worden. Nieuwe vesten kosten ongeveer 60 voor kindermaten. Modellen die door volwassenen gedragen kunnen worden, kosten rond de 80. 50 50 50 50 5 De badkamer verandert steeds meer tot een ruimte waarin men zichzelf kan zijn en tot ontspanning kan komen. Zo'n vertrek vraagt om wat meer luxe dan we voorheen gewend waren, maar in veel woningen wordt de fraaie aamblik van de badkamer teniet gedaan door de buizen van watertoe- en afvoer. Uit Zweden komen speciale meubelen die deze leidingen mooi camoufle ren (Importeur Dundick BV, Nijverheids weg 14, Barneveld). Ze worden uitgevoerd in grenehout of donker gebeitst hout en er is keuze in verschil lende modellen kasten. De kasten, die onder meer bestemd zijn om onder een wastafel te plaatsen en alles bij elkaar een mooie aanbouw-wand kunnen vormen, worden geleverd in een bouwpakket met Nederlandse gebruiksaanwijzing. Bovendien kan men een kast erbij zetten die boven aan bergruimte op planken biedt en waarvan het onderste gedeelte van een stalen mand is voorzien en dat naar voren geklapt kan worden, zodat men hier vuil wasgoed in kan stoppen. Ook tanks van rubber, waarin drinkwater of brandstoffen wor den opgeslagen, zijn aan een con trole toe. Let vooral op de fittin gen van in- en uitlaat. Gaat men met de boot de zee op dan zijn speciale schoenen, die tegen zout water bestand zijn, aan te beve len. Steeds meer mensen gaan overigens wel de noodzaak inzien van speciaal bootschoeisel. Een Wie een buitenboordmotor aan zijn boot heeft, moet zich eigen lijk direct van dit gevaar bewust zijn en bij de aanschaf een speci aal slot voor de buitenboordmo tor kopen. Ze worden gemaakt voor de meest gangbare motorty pen zoals Evinrudé, Chrysler, Mariner, Mercury, Yamaha, Vol- vo-Penta, Tohatsu, Suzuki, John son, e.d- nieuwe Tangramboek maakte mij enthousiast, hoewel ik toch een aantal bedenkingen heb. Tangram zien spelen, doet spe len. Dat is mijn ervaring en daar om is het jammer dat de uitgever alle voorbeelden in één boek heeft verwerkt. Tangram kan door deze nieuwe uitgave wel te gelijk door verschillende perso nen gespeeld worden, doordat gekozen kan worden uit acht ver schillende puzzelfiguren, maar met twee of drie spelers van één boek gebruik maken is onmoge lijk. Het succes van het tangram- spel heeft uitgever Landshof er toe gebracht „Het Nieuwe Tan gramboek” op de markt te bren gen. Tangram is een oud Chinees spel. De puzzelaar moet met ver schillende speelstukken die sa men een vierkant of rechthoek vormen aan de hand van voor beelden figuren leggen. Daarbij moeten al die stukjes worden gebruikt. Het spel is moeilijk, omdat in de voorbeelden uiter aard niet de verschillende speel stukken zijn ingetekend en om dat telkens weer blijkt dat de dikwijls niet symmetrische vor men steeds weer anders ge bruikt kunnen worden. Wie heeft er ooit gehoord van muurbedekking, die je bij verhui zing gewoon van de kant kan halen en meenemen? Velcro-Benelux (Mr. F. A. van Hallweg 11, Amstelveen) is er in geslaagd, zoiets te produceren. Men is uitgegaan van het bespannen van muren met textiel, een oud en prima gegeven. De wijze waarop is echter anders en heel slim. Via het klitband-principe (bekend van kus- sendoekjes uit vliegtuig en bus of van sluitingen van regenkleding) is het mogelijk de Cover-Apux snel en eenvoudig op te brengen en er af te halen. Onzichtbare profielen zorgen voor strakke randen, hoeken en stootnaden. Het assortiment bekle- dingsstoffen is groot: vijf soorten in 65 kleuren. gineel Zweeds cilinderslot van verchroomd messing. Er worden uitsluitend roestvrijstalen bou ten en schroeven bij geleverd en elk slot krijgt twee sleutels mee. Denk echter niet dat alleen vrou wen batikken. In clubhuizen wordt deze handenarbeid net zo goed door jongens als door meisjes beoefend.- Bovendien is de behoeft aan zeer persoonlijke kleding toegenomen, andere kleuren wil werken. Confectiemode is nu eenmaal overal te koop. Een zelfbedrukt kleding stuk kan iets weergeven van de smaak van de draagster. De vormen uit „Het Nieuwe Tangramboek" zijn op de oor spronkelijke rechthoek een wel kome aanvulling. In het voor beeldenboek zijn honderden nieuwe figuren ingetekend waar de enthousiaste Tangramspeler zich volledig op kan uitleven. Druk dan het cilinderslot in de buis en draai de sleutel om. Wan neer de motor in een motorkast zit, moet ook het cilinderslot uit de buis gehaald worden. Draai daarna één van de vleugelmoe ren in een diagonale stand en schuif de buis er overheen. Draai met de buis deze moer horizon taal en schuif de buis dan over de tweede vleugelmoer. Ten slotte wordt het cilinderslot in de buis gedrukt en de sleutel omge draaid. afwisseling in de kleuren aan te brengen. Met betonverf worden bijvoorbeeld enkele blokken rood of groen of bruin, bij voor keur dus „natuurlijke tinten” ge schilderd, waarmee de naturel- kleur van de andere stenen enigs zins wordt doorbroken. Wie voldoende ruimte heeft voor een muur met hoogtever schillen kan diverse plateaus aanbrengen. Daarop worden siervazen, de zonnewijzer of an dere ornamenten geplaatst. Ook een ondiepe waterbak op een standaard of een brede platte schaal met water, waarin de vo gels zich 's morgens in alle vroeg te luid kwetterend komen baden. Geeft aan de tuin veel levendig genot. baar, zijn de boekjes elk zo'n 145 pagina’s groot stevig aan de prijs met f 14,90 Daar staat dan wél tegenover dat u recepten krijgt met kaviaar, kreeft, oesters, en alle andere heerlijkheden, waarvan wij, al thans in Nederland, alleen maar kunnen dromen... (over „aanpas singen” gesproken!) Beste deeltje uit de reeks is dat met de grill-en fonduerecepten. U kunt dan het deel met de oven recepten best missen want er zijn recepten bij die in beide boekjes staan afgedrukt. En dat be schouw ik als „dubbele nep” Kortom: opgelet met de boekjes uit de Burda-serie Gaston Gourmet geprofileerde zool, die op het dek voldoende houvast biedt, mag daaraan niet ontbreken. Let erop of uw schoenen van vorige jaren die nog hebben. Het zal je als bootbezitter maar overkomen: je komt aan bij de steiger en dan is er plotseling die koude douche: de buitenboord motor is gestolen...Geen teleur stelling kan groter zijn dan juist die ontdekking, op het moment dat een heerlijk dagje varen in het water valt. Goede doe-het-zelvers die aan hun boot willen sleutelen, heb ben natuurlijk het juiste gereed schap bij de hand. Maar ook aan boord moet men eigenlijk een standaard-assortiment voorhan den hebben, bestemd om zich plotseling voordoende defecten, zij het provisorisch, te kunnen verhelpen. Kies voor het uitvoe ren van reparaties een handzaag, kapzaag, klauwhamer, schroeve- draaiers (als er kruiskopschroe- ven gebruikt worden hier specia le draaiers voor meenemen), duimstok, houtboren, metaal- schaar en een blokschaaf. Bo vendien zijn verschillende soor ten fijn en grof schuurpapier al tijd handig. Nog vlak voordat het echte groeiseizoen begint, kunnen in de tuin nog wel enkele veranderin gen worden aangebracht. Ieder een weet dat een natuurlijk land- schap pas echt mooi wordt wan neer het niet te veel een egaal gegeven is, waarin een glad ge schoren grasveld met wat bloei ende planten er omheen de enige elementen zijn. Breng daarom aan één kant eens wat hoogtever schillen aan en maak met behulp van een muurtje eens een aparte hoek. Zelf muurtjes metselen hoeft niet moeilijk te zijn. In doe-het- zelf-speciaalzaken is speciale zandcementspecie te koop die ongeveer een tientje kost voor een verpakking van 50 kg. Daar mee kan men ca. dertig liter spe cie maken, genoeg om ongeveer 75 normale stenen te metselen. Ook de sierstenen die zich uitste kend lenen voor fraaie terras muurtjes of tuinafscheidingen kunnen met dit materiaal gemet seld worden. Vraag aan de vakman wel om specie die geschikt is voor bui tenmetselwerk. Die is namelijk anders van samenstelling dan de mortelsoorten voor een muur in de woonkamer of voor zachte steensoorten. Zandspecie voor tuinmuurtjes droogt vrij snel. Dat kan een voordeel zijn, maar wanneer men aan het werk gaat tijdens een droge periode is het toch raadzaam enkele dagen ach tereen het metselwerk wat voch tig te houden. Gaat het om een kleine oppervlakte dan is dat best te doen met een bloemen- spuit, anders kan men gewoon de tuinslang hanteren. Afhankelijk van de hoogte van het muurtje moet een fundering worden aangebracht. Gaat men b.v. tot 2,5 meter hoogte, dan is echt wel een betonnenrand of plaat nodig die een halve meter diep in de grond ligt. Lagere muurtjes zijn echter, vooral om vorstschade te voorkomen, ook gebaat bij een fundering. In elk geval moet men dan 40 tot 50 cm en de grond met de muur be ginnen. Half open sierbetonblokken bieden ideale mogelijkheden voor begroeiing met planten. Van U-vormige elementen die met de open zijde naar boven worden gelegd vormt men ge makkelijk een soort trog waarin planten gezet kunnen worden. Een doorkijkmuur is ook deco ratief en bijzonder exclusieve ef fecten zijn te bereiken door wat Op die manier kunnen lappen stof van dessins worden voorzien, maar ook kant-en-klare jasjes, blouses, rokken en overhemden. Ze moeten echter wel van goed kookbare stof gemaakt zijn, omdat de verfstoffen op hoge temperatuur worden gehou den. De batikverf houdt ook voorna melijk op plantaardige stoffen, zo dat katoen, linnen en jute het meest in aanmerking komen. Dat staat meestal ook wel vermeld op de verpakking of de gebruiks aanwijzing. Van belang is in elk geval dat na elke behandeling mins tens een uur wordt gewacht voor dat men met een andere kleur gaat batikken. SEGMENTBOOG Wat vroeger een mysterieus avontuurlijke bezigheid was, die alleen werd beoefend door Indo nesische vrouwen, is nu een veel toegepaste vorm van handvaar digheid geworden: batikken. De ze exclusieve manier van stoffen dat men eerst de delen van de stof bedrukken is, door de komst van die niet geverfd worden met gesmol- speciale batik-pakketten, binnen het bereik van zeer velen gekomen. •’d ‘*'v kt l Kt*/, «ik. XI- JMII x ST 109

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17