omroepbijdrage hoger RAPPORT VAN BELEIDSADVIESGROEP: Situatie SMDK nog ongunstiger dan gedacht Den Uyl: Breuk PvdA-FNV is morris Melk wordt duurder; Lichtpuntje tijdens patrouille terstal interieurs b.v Wagenweg 1,-3 en 15, Haarlem, Nettowinst VNU vorig jaar 24 pet. hoger dan in 1975 gehecht 1t I H 2 Verzetsmonument aantal pagina's vandaag: 40 Ontdek het andere sieraad naar uw eigen idee gekreëerd door Ho» Shkes EmiixMi» het woord (5 aan... Twee verdachten I M Vrij zonnig agenda pagina £4 PTT-winst terug Sexprotest I WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR 1JMUIDEN Volledig herstel verwacht op niveau 1973 COÖRDINATOR ESTEL: Milieu-effecten See before you buy III 2, 3,4,27,29 1 I J KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Haarlem Barteljorisstraat 20. tei. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel 020-223596 suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen 5,6,7,9,11 13,15 23 23 31 30 33,35 25 6 21 25 17 Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Puzzel Medische diensten Films Schrijvende lezers V n jedag Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendo (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er zijn goede vooruitzichten voor het ruimer toepassen van stadsverwarming. Wel zal de overheid bij uitbreiding van het aantal projecten in de aanloopjaren financiële tekorten eten dekken. Een volledig uitgebouwd stadsverwarmingssysteem is moge lijk zonder de verbruikers mee te laten betalen dan zij voor individue le cv met aardgas zouden moeten neertellen. Als tot het jaar en ook gedaa2000 600.000 woningen kunnen worden aangesloten, zou 4 tot 10 percent brandstofverbruik van het totaal voor ruimteverwarming worden bespaard. E 4 IJmuider Courant Hoofdredactie: .Jos I.. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52, -), p. jaar f 1 54,70 p. post f 200, LosSe nummers 70 ct. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Zie ook de pagina economie) perspectieven voor Nederlandse woningen (ADVERTENTIE) Warmoesstraat 2 Haarlem Ir (ADVERTENTIES) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) Maandag begint in het gebouw van het Amsterdamse kantongerecht de behande ling van de zaak-Menten door de bijzonde re strafkamer van de rechtbank. Het wordt een monsterproces dat in velerlei opzicht gigantische afmetingen vertoont: het duurste strafproces van deze eeuw, misschien ook het langste en zonder twij fel een van de meest ingewikkelde. In 1948 werd de toen voortvluchtige Menten bij verstek veroordeeld door het Bijzondere Gerechtshof in Amsterdam. De straf: 3 jaar met aftrek. In 1949 diende de zaak opnieuw ter bevestiging van het verstekvonnis. Straf: Eén jaar met aftrek, precies uitgemikt óm hem meteen in vrij heid te kunnen stellen. Cassatiebehande- ling: 8 maanden met aftrek van het even- lange v lorarrest. Precies uitgemikt om hem meteen te kunnen laten lopen. De door Menten aan de vijand bewezen diensten werden „niet van gewichtige be tekenis” geacht. De vrijage van Menten met allerlei justi tiële en politieke beschermengelen (een vrijage waarbij geld van grote betekenis was, wat in het gewone leven „prostitutie” zou moeten heten) kon nooit bewezen wor den en kan misschien nu, na zoveel jaren, nog slechts als axioma worden aangeno men. Het proces dat maandag begint, zal zich waarschijnlijk tot het einde van het jaar voortslepen. Het onderzoek heeft al miljoenen gekost en zal nog ernorme geld bedragen vergen. Niet de eventuele be straffing van de bejaarde verdachte, maar de mogelijke onthulling van een stuk histo rische waarheid over corruptie en slinkse chicanes die dadelijk na de bevrijding van ons land de smaak der herwonnen vrijheid vergalden, kan als de belangrijkste uit komst van dit proces gelden. Ofschoon: het blijft de vraag of die waarheid nu wél kan worden opgedolven. (ook grote maten) met de nieuwe voorschriften op het gebied van warmte-isolatie. Sluitende exploitatie is mogelijk, terwijl verbruikers niet meer betalen dan anders voor cv-aardgas. Wel ging men ervan uit dat de aardgasprijs zal stijgen naar het vergelijkbare peil van de huisbrandolie. In de aanlooptijd dient de rijksoverheid met subsidies en kredieten te zorgen voor dekking van lasten. Financiële tekorten zullen de eerste tijd door de nog lage aardgasprijs worden veroozaakt en omdat in die aanloopfase nog een onderbezetting optreedt. Bovendien zijn de kapitaalslas- ten van stadsverwarming veel groter dan die van centrale verwarming. Maar de brandstofkosten zijn lager en daardoor worden op langere termijn de zware kapitaalslasten gecompenseerd. Wanneer in de jaren na 2000 minder of geen aardgas voor individuele verwar ming beschikbaar is, zou moeten worden overgeschakeld op huisbrandolie, waar door de luchtvervuiling in stedelijke ge bieden sterk stijgt. Dit verschijnsel moet volgens de beleidsgroep nu al worden be trokken bij de beantwoording van de vraag of stadsvernieuwing moet worden toegepast. Toepassing van stadsverwar ming kan alleen worden overwogen als voor de gebruikers de kosten niet hoger zijn en het comfort even goed is als die van cv-aardgas. Over Staalmat in Utrecht, een 100 per cent dochter van Estel, wordt in het ver slag gezegd dat het in 1976 niet mogelijk was staalmatten tegen rendabele prijzen af te zetten. Dit als gevolg van de overca paciteit bij bedrijven die aan de bouwin- dustrie toeleveren. (Zie verder pagina economie) De ministeriële goed keuring daarvoor is tot en de omroepbijdrage B (alleen radio) 36. De gehele kollektie. Vrij zonnig, maar ook kans op een lokale bui. Meest matige zuidwes telijke wind. Minimumtemperatu ren omstreeks 5 graden, maxima van 13 graden aan de kust tot 18 graden plaatselijk in het binnen land. Stadsverwarming biedt Ondanks grote problemen en aanzienlij ke verliezen bij de boekengroep werd in 1976 een nettowinst behaald van 20,6 miljoen. Zes miljoen méér dan in 1974 toen het bedrijf met een dieptepunt te maken kreeg, omdat het jaar daarvoor nog f 24 miljoen winst werd gemaakt. Ten opzichte van 1973, wat als een normaal jaar be schouwd wordt, is er dus nog een flinke achterstand. De aanpak van de minder renderende en de voortgaande groei van goed renderende activiteiten zijn de basis voor het verwach te volledige winstherstel op een niveau van dusver nog uitgebleven, maar het produktschap verwacht dat goedkeu ring voor de totale verho ging van drie cent spoe dig een feit is. De maatre gel is volgens het pro duktschap nodig, o.a. als gevolg van de gestegen grondstoffenprijs als ge volg van de hogere EEG- richtprijs en door de ge stegen kosten van ver werking en distributie. Minister Van Doorn van CRM heeft besloten tot verhoging van de om roepbijdragen. Met in gang van volgend jaar wordt de omroepbijdra ge A (tv en radio) 120,- In Andijk is gisteren een vervangend on- derdijkmonument onthuld, vervaardigd en ontworpen door de Amsterdamse beeld houwer Rob Ligtvoets. Het vorige monu ment uit 1949 was in verval geraakt. Het nieuwe monument bestaat uit twee zuilen die een hechte eenheid vormen en een beschermend dak met doorzicht naar de vrijheid. Volgens de bestaande bouwplannen zul len tot het jaar 2000 in nieuwe wijken 500 a 600.000 huizen worden gebouwd. Als ruim de helft daarvan op stadsverwarming kan worden aangesloten en een even groot aantal huizen in bestaande (aangrenzende) bebouwing ook aansluiting krijgt, dan be tekent dat een flinke brandstofbesparing I op het totale gebruik. Het benodigde elek trisch vermogen varieert van 5 tot 15 pro cent van het totale vermogen dat zou moe ten worden geïnstalleerd. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. Bij SMDK in Utrecht, de sector staalgieterij van het Estel-concern, is de situatie nog ongunstiger geworden sinds een paar maanden geleden werd meege deeld dat voor 120 man personeel ontslagaanvragen zijn ingediend. De Britse posterijen zullen ieder van hun 14 miljoen abonnees 7 pond sterling teruggeven uit over matige winsten. De prijscommis sie van de regering heeft namelijk geconstateerd dat de dienst van de telecommunicatie een winst heeft gemaakt van 100 miljoen pond sterling boven de toegestane winst. Dit gebeurde over het jaar 1976. Een locaal gesprek van drie pence zal overigens voortaan in plaats van acht, twaalf minuten mogen duren. Zich beroepend op de Europese conventie voor de rechten van de mens, hebben 800 Zwéedse ou ders zich met een protest tegen sexuele voorlichting op scholen ge wend tot de Raad van Europa in Straatsburg De ouders menen dat. de voorlichting, waarbij „gewaag L de’ geïllustreerde boeken worden-^ gebruikt, de kinderen op te jonge leeftijd aanzet tot sexuele experi menten. De voorlichting wordt ge geven aan kinderen tussen zes en 18 jaar. 8» Dit zijn enkele conclusies uit het rapport dat de Beleidsadviesgroep Stadsverwar ming de minister van Economische Zaken na twee jaar studie heeft aangeboden. De groep staat onder leiding van mr. J. van Aartsen, oud-minister en oud-commissaris der koningin in Zeeland en omvat vertegenwoordigers van overheid, ener- gie-instellingen, wetenschap en consumen tenorganisaties. Stadsverwarming wordt in het rapport omschreven als „een systeem, waarbij de voor een woonwijk benodigde warmte voor de verwarming van huizen en gebou wen en eventueel voor warm tapwater grotendeels in combinatie met elektriciteit in een centrale produktie-eenheid wordt geproduceerd en via een buizenstelsel wordt vervoerd”. De combinatie van stroom en warmte zorgt voor besparing op brandstofver bruik. Afhankelijk van de methode: 36 tot 81 procent van de brandstof die anders alleen voor verwarming nodig zou zijn. Een gecombineerde produktie-eenheid voor een stadswijk heeft een optimale om vang als die in staat is te voorzien in de Vrijdag 6 mei 1977 67e jaargang no 157 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. helft van de maximaal op een moment gevraagde hoeveelheid warmte. Daarmee kan dan ongeveer 85 procent van de totale jaarlijkse warmtebehoefte worden gedekt. De andere helft kan met hulpketels wor den geleverd, die alleen bij zeer koud weer werken. Om te zien of deze zaak financieel-eco- nomisch haalbaar is zijn berekeningen ge maakt voor het geval stadsverwarming wordt toegepast in woonwijken van 3500 en 7000 huizen. Er is rekening gehouden De 77-jarige Pieter Menten, ondanks ziekten en ouderdom nog niet moegestre den, zal zich met alle mogelijke middelen verdedigen tegen de aanklacht dat hij ern stige oorlogsmisdaden heeft bedreven met eigen hand en door medeplichtigheid, in dienst van de vijand, 36 jaar geleden, in vroegere Poolse nu Russische gebieden. De buitengewone rechtspleging voorziet bij volledige schuldigverklaring in de mo gelijkheid van de doodstraf. Aangezien de doodstraf theoretisch is geworden, bete kent dat maximum levenslang, in de prak tijk zou dat 20 jaar gevangenisstraf kun nen worden. Voor een man van zijn leef tijd zou een dergelijk vonnis tegelijkertijd levenslang en een langzame doodstraf zijn. Na 36 jaar, tengevolge van intensieve IM'rscainpagnes die niet van publicistische baatzucht, kunnen worden vrijgepleit, komt. Boontje om zijn loontje, zoals de volksmond dat zo dichterlijk uitdrukt. Maar er zit aan dit proces wat méér vast dan pure gerechtigheid ten aanzien van één man. Weliswaar staat Menten terecht, maar eigenlijk is het de praktijk van de bijzon dere rechtspleging in Nederland na 1945, die samen met hem in het verdachten bankje zit. hoek Wagenweg-Houtplein. Dit heeft ir. W. H. Schoenmaker, coördi nator voor staal in de raad van bestuur van Estel, meegedeeld op de persconferen tie over het jaarverslag van het concern. Hij vulde hiermee de mededeling in het jaarverslag aan, dat de raad van bestuur de toekomst van SMDK met bezorgdheid tegemoet ziet, ondanks de steun die van het ministerie van volksgezondheid en mi lieu en van het ministerie van economische zaken 7 miljoen gulden werd verkre gen. Voor staalgietwerk is de concurrentie buitengewoon fel. Gisteren signaleerden wij reeds uitvoerig de grote problemen van SMDK. Lemierre: De vogel loopt op een manier die duidelijk toont dat hij weet te kunnen vliegen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De verwachting van een volledig winstherstel voor de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven (VNU) is gerechtvaardigd. De goede start van 1977 bevestigt dit, hoewel de stakingen in februari aan de dagbladengroep niet ongemerkt zijn voorbijgegaan. Aldus drs. R. Snoeker, lid van de raad van bestuur, bij de presentatie van het jaarverslag. 1973. Verder vergroot de sterke financiële positie de mogelijkheden van een voortge zette groei van VNU op langere termijn, aldus de heer Snoeker. Nieuwe initiatieven komen tot ontplooi ing, zodat naar de mening van mr. E. Bloembergen, voorzitter van de raad van bestuur, de ontwikkeling bij VNU zich weer beweegt van beheren naar onderne men. Mede omdat nu op basis van de organisatorische afronding een verdere uitwerking snel voortgang kan vinden, zo zei hij. „Wij doen ons best de moeilijkheden te boven te komen, maar we willen niet ver helen dat dit zeer zwaar is”, aldus ir. Schoenmaker, die sluiting van het bedrijf niet onmogelijk achtte. Van de zijde van het bedrijf zelf is inmid dels meegedeeld dan snel nog 8 miljoen gulden overheidssteun nodig is. De vak bonden willen directeur H. van der Vlies vervangen hebben. De mogelijkheid be staat dat de koffie in de tweede helft van deze maand opnieuw duurder zal worden. Bij het minis terie van Economische Zaken is door de kof- fiebranders een aan vraag ingediend voor verhoging met één gul den per pak. Wellicht zal een verhoging met meer dan 70 a 75 cent niet wor den toegestaan. De vori ge verhoging van de kof fieprijs had plaats op 20 april en bedroeg 84 cent per half pond (Van onze redactie eco nomie) DEN HAAG. De prijs van melk gaat drie cent per liter omhoog, waardoor de prijs van een liter verpakte volle melk op 1.03 komt. Het bestuur van het produkt schap voor de zuivel heeft hiertoe gisteren een verordening vastge steld. Bij de verhoging is de prijsstijging van één cent per liter inbegre pen, waartoe het pro duktschap eerder had besloten. HAARLEM/AMSTERDAM. Premier Joop den Uyl heeft zich gisteren zowel in Haarlem als in Amsterdam bijzonder po sitief uitgelaten over de FNV-nota „Vier jaar vooruit”, waarin onder meer de wen sen van de vakbeweging voor de komende kabinetsperiode worden aangegeven. Uit de nota mag volgens Den Uyl worden geconcludeerd dat de vertrouwensbreuk tussen FNV en Partij van de Arbeid weer is gehecht. Den Uyl: „Er wordt een besliste keuze gedaan voor het werkgelegenheidsbeleid van het huidige kabinet voor wat betreft investeringen, VAD en de versterking van de ondernemingsraden. Ook op het gebied van het onderwijs, de ontwikkelingssa menwerking de sociale voorzieningen zo als pensioen voor iedereen wordt gelijk gedacht”. Volgens Joop den Uyl kan deze pensionering voor iedereen de eerste vier jaar nog niet rondkomen. (Zie verder plaatselijke pagina's en economie) Een Noordiers jongetje kijkt met een mengeling van bewondering en vrees naar twee Britse soldaten, die in de roomskatholieke wijk van Londonderry patrouilleren. Hi) overwon later zijn schuchterheid en werd even de verpersoonlijking van een illusie die het Britse leger al lang koestert: het sluiten van vriendschap met de bevolking van Ulster. Als stadsverwarming met aardgas wordt gestookt is de luchtvervuiling niet wezenlijk minder dan die van individuele aardgas-cv-installaties. Wel vermindert dan de buitenluchtconcentratie via stikstofoxyden op leefniveau, omdat uit worp mogelijk is via hoge schoorstenen. Bij het gebruik van olie als brandstof neemt de luchtvervuiling toe. Op leefni veau zal zij echter niet groter zijn dan bij individuele ruimteverwarming met aardgas. f I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1