schrijvende lezers hoe is het ontstaan knelpunten Obligatierente-rekening Tenzij op wegen Hoe hoger de rente, hoe moeilijker u aan uw spaargeld kunt komen. puzzel van de week prijswinnoars II Ml Vissershaven Militair materieel 3 Militair materieel 4 Rode terreur Landverraders Dit woord: WITKAR •AX 1 VI F I VRIJDAG >1 I I e 11 39 37 36 A3 41 40 45 48 46 54 59 58 56 62 68 67 63 74 73 69 75 R J VOOR HEDENDAAGSE MODE hogere rente en toch kontant geld 24 Dagelijks verse asperges in zeven variaties Verse Ganzelever Verse Coquille St. Jaques n I. Natuurlijk, op sommige spaarre keningen kunt u een imponerende rente krijgen. Maar het betekent wel dat u uw/ spaargeld voor lange tijd kwijt bent. Mees Hope heeft een rekening die u gelukkig heel wat I meer vrijheid laat. En waarop u toch een forse rente ontvangt: de Obligatierente-rekening. Voordeel I: Ruime vrije opname. Elke maand kunt u tot een bedrag van f 1.000,- vrij opnemen. Overigens geldt een opzegtermijn van 3 maanden. Onbeperkte vrije’opname voor aanschaf van effekten en onroerend goed. r- n IS n e it 11 ■■u I ^■38 53 51 ■J» ~6^MÉ65 66 7^bÉtï r~ Voordeel 2: Toch een hoge rente. I let unieke van de Obligatierente-rekening is. dat de rente gekoppeld is aan het j rendement van 3 langlopende staats- leningen. Niet de bank bepaalt de 1 0/ renle. maar deze volgt maandelijks Z. de kapitaalmarkt. In de praktijk ZZU ligt de rente altijd hoger dan bij langer lopende spaarrekeningen. Voor mei bedraagt de rente 5 '/2%. Ook als u (nog) geen cliënt bent van Mees I lope kunt u een Obligatierente- rekening openen. IJ kunt er zelfs per giro geld op laten storten. Wilt u meer weten? Vraag de speciale folder bij uw kantoor in de buurt. 9«e*e' I I I 11 I I I "S I 12 49,75 J 9,95 JEANS JACKETS Q 7 7 fS (ADVERTENTIE) r- het (ADVERTENTIE) J H. JANSEN, Velsen IIIIIL Discussie gesloten, red. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I nroOBSffif] I DEN HAAG (ANP). Een overzicht van de werkzaamheden die op de Neder landse autowegen het verkeer -<kunnen vertragen in de periode van 7 tot en met 13 mei: Amsterdam-Amersfoort: Tussen Mui- den en Naarden rijbaan richting Amster dam afgesloten. Verkeer wordt in beide richtingen over andere rijbaan geleid en heeft vier versmalde stroken ter beschik king. Snelheidsbeperking; inhaalverbod voor vrachtauto’s. Zaanstad-Amsterdam-Zuid: rijbaanver- smalling op de westelijke rondweg ter hoogte van de A4. Eén rijstrook beschik baar. Amsterdam-Rijswijk-(Den Haag): 's a- vonds en ’s nachts vertraging ter hoogte Alkmaar-Den Helder: Verkeer van en naar Koedijk moet rekening houden'met een omleiding. Koedijkervlotbrug over het Noordhollands Kanaal tot 17 mei voor alle verkeer in beide richtingen gesloten. Voet gangers, fietsers en bromfietsers kunnen tussen 06.00 uur en 22.00 uur per pont worden overgezet. Ander verkeer wordt omgeleid. Breda-Rotterdam: In beide richtingen vertraging Tussen Zevenbergen en Hen drik Ido Ambacht meerdere beperkende maatregelen van aquaduct Roelofarendsveen, i.v.m. re constructie wegdek. In beide richtingen tussen 19.00 en Ó6.00 uur één rijstrook beschikbaar. Utrecht-Den Haag: werkzaamheden bij Zoetermeer. Op werkdagen tussen 09.00 uur en 16.00 uur in één of beide richtingen slechts één rijstrook beschikbaar den hiervan zien we in Oost-Europa. En dat heet dan democratie. Men mag hier wel praten of ageren tegen een bewind zoals in Chili, maar praten over de onmen selijke toestand onder het huidige linkse bewind in Cambodja is taboe. Als je daar over praat word je door de progressieven al spoedig uitgemaakt voor fascist. Laten degenen, die op 25 mei in het stemhokje staan goed overwegen op wie ze gaan stemmen. Men kan zich'in het ogenschijn lijke vriendelijke lachje van Den Uyl en consorten lelijk vergissen. W. v.d. BORN, Haarlem. ht )l ir ct I 5Ö“ Rotterdam-Rijs wijk-) Den Haag): Nabij Rotterdam over ongeveer 3 km rijbaanver- smallingen. In één of beide richtingen kan de rechter rijstrook voor het verkeer afge sloten zijn. Maximum-snelheid van 70 km/u en inhaalverbod voor vrachtauto’s. Puzzel nummer 18 Horizontaal: 1. vallende ster; 6. militair; 12. ijzerhoudende aarde; 13. windrichting (afk.); 15. Gode zij lof (Lat. afk.); 16. elektrisch geladen deeltje; 17. zuster (afk.); 19. schaal diertje; 23. per expresse (afk.); 24. plaats in Frankrijk; 25. schadelijk insekt; 26. hoofd van een moskee; 28. woede; 30. inhoudsmaat (afk.); 31. lidwoord; 33. wilde haver; 34. deel van een trap; 36. voorstelling in de slaap; 38 haast; 40. zijns inziens (afk.); 41. soort onder wijs (afk.); 42. voorzetsel; 43. vogelprodukt; 45. lofdicht; 48. rechtwandig; 50. kerkge bruik; 52. aanwijzend voornaamwoord; 54. mens; 56. in orde (afk.); 57. rijgsnoer; 59. deel; 60. doorwaadbare plaats; 62. edelsteen; 63. hetzelfde (afk.); 65. niet helder; 68. meisjes naam; 69. godin; 71. stad der oudheid; 72. kindergroet; 74. sluis; 75. valse vouw; 76. wijsje. Vertikaal: 1. inlegwerk; 2. voordat; 3. tele graaf restant (afk.); 4. oneven; 5. opbrengst van het land; 7. nagerecht; 8. plaats in Noord-Holland; 9 zangnoot; 10. bovenste deel; 11. van dezelfde soort; 14. de oudere (afk.); 18. ledemaat; 20. kleinst deelbare deel tje; 21. bontsoort; 22. papegaaiennaam; 24. rover; 27. persoonlijk voornaamwoord; 29. onder officier (afk.); 30. de dato (afk.); 32. reusachtig beeld; 34. laten zien; 35. iemand van adel; 37. deel van het hoofd; 39. kern; 44. jaarboek; 46. oogglas; 47. nobele; 48. in houdsmaat; 49. hevige; 51. persoonlijk voor naamwoord; 53. Engels voorzetsel; 55. slede; 58. plaats in Drente; 59. rookgerei; 61. pres sie; 64. insekt; 66. vreemde munt; 67. insekt; 68. aanhaling; 70. selenium (afk.); 73. reeds; 74. sociaal democraat (afk.). In het spoorboekje van 1976/1977 wordt op pag. 28 de mededeling gedaan dat de reiziger op tal van stations een licht meta len bagagekarretje kan vinden waarmee hij zelf zijn koffers kan vervoeren. De Nederlandse Spoorwegen kozen er de naam witkar voor. Daarmee volgde zij een door Provo aan het woord wit gegeven nieuwe betekenis. In Amsterdam lanceer de Provo omstreeks 1965 het denkbeeld op allerlei plaatsen in de binnenstad fietsen beschikbaar te stellen waarvan iedereen kosteloos gebruik zou mogen maken. Ze zouden wit geschilderd worden zodat iedereen ze zou kunnen herkennen als witte fietsen, onderdeel van het openbaar vervoer, dit denkbeeld is niet uitgevoerd waar wij hebben er het woord witkar aan overgehouden. Amersfoort-Zwolle: verkeer in de rich ting Zwolle moet rekening houden met rijbaanversmalling Reconstructiewerk- zaamheden tussen Harderwijk en Nun speet 55 Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvendelezers- schrijvendelezersschrijven” dienen aan de vol gende voorwaarden te voldoen: maximale lengte van 250 woorden Incidenteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wanneer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezon den stuk dit rechtvaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daar naast moet aan de redactie het volledige adres bekend worden gemaakt anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aaiivallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of bele digend zijn. Lezer doen er goed aan hun telefoonnummer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorrbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redac tie meedelen tegen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het algemeen gesproken, een te lange brief geretour neerd. I directeur van Staatsvissers- havenbedrijf De heer B W Haasbeek stelde in zijn reactie op het ingezonden stuk van de heer De Boer over de slechte staat van ons militaire materieel dat de SDAP geen schuld had. In 1940 zaten er twee SDA- P’ers in de regering. Deze regering werd steeds gewaarschuwd door onze militaire attaché, verbonden aan onze ambassade in Berlijn. De regering liet hem praten en nam geen tegenmaatregelen. De hele hou ding van de SDAP was zeer anti-militaris- tisch. Twee dagen voordat de oorlog uit brak stonden er nog SDAP’ers aan de kazernepoorten met een blad, waarin stond „geen man en geen cent voor het leger”. Dezelfde kreet hooft men nu bij de PvdA. Volgens de heer Haasbeek is de bijdrage aan de NATO voldoende gekwali ficeerd. In uw blad en andere nieuwsme dia kwamen de volgende zaken tot uiting: Bij de behandeling van de defensienota is onder andere door de oppositie meerma len gesteld dat de Marinevliegdienst met zulke verouderde toestellen vliegt, dat men de Russische vlootbewegingen op de Noordzee niet voldoende kan schaduwen. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: rij baanversmalling aan beide zijden van de Afsluitdijk Bij Den Oever en Kornwer- derzand staan de versmallingen in ver band met werkzaamheden aan bruggen. Het verkeer heeft hier in elke richting één rijstrook ter beschikking Met spijt constateerde ik als ex-verzets man dat de heer Ton Kors het in de ru briek „Bibliotheek" nodig vond de aan dacht te vestigen op het schrijfsel „Kamp- toestanden”, waarin ach en wee geroepen wordt over het lot van onze collectie land- De verkiezingsstrijd is in alle hevigheid losgebarsten. De diverse partijen hebben hun posities ingenomen. Nu is het pas echt de beurt van de lijsttrekkers en hun slip pendragers om zoveel mogelijk mensen van hun gelijk (liever niet ongelijk) probe ren te overtuigen en wanneer dat niet langs normale weg lukt, dan blijft er blijk baar niets anders over dan persoonlijke aantijgingen, intimidatie, vernielingen en misbruik maken van allerlei communica tiemiddelen zoals de radio of televisie. Vooral de laatste weken worden deze lugu bere toestanden steeds erger. Met name de zgn progressieven (PvdA, PPR, D’66) als de extreem-linkse groeperingen (PSP en CPN) laten geen gelegenheid voorbij gaan om van deze terreurdaden gebruik te ma ken. Den Uyl heeft al verklaard bang te zijn dat dit hem toch stemmen zal gaan kosten en dus averechts zal werken. Dat is dan maar te hopen. Zelfs rode (PvdA)- gemeenteraadsleden van Rotterdam staan vooraan bij dit uiterst onsportieve en dic tatoriale gedrag en gedram. Als men de VARA, NOS, KRO en een beetje de NCRV beluistert dan blijkt men onder wat voor uitzending dan ook (zelfs sportprogram ma’s) het niet zonder eenzijdige, subjec tieve linkse voorlichting te kunnen doen en daarbij zal of wil men de tegenpartij niet of nauwelijks aan het woord laten om zich te kunnen verdedigen. Het blijkt wéér zon neklaar geeft men macht aan socialisten of communisten, dan laten ze dat niet meer los en dan zijn alle middelen zoals boven genoemd om die macht te behouden blijk baar gerechtvaardigd. Prachtige voorbeel- Verademend die nuchtere, historisch juiste reactie van de heer Haasbeek vorige week over de inbreng (nihil) van de oude SDAP ten aanzien van defensie in het vooroorlogse regeringsbeleid. Te weinig wordt deskundig weerwoord geleverd op eenzijdige of gefantaseerde koude-oor- logsverhalen in de massamedia. Het viel me op dat de heer De Boer (op 22 april) al een toekomstig conflict verwacht, waarbij „alleen” vele soldaten zouden sterven, ter wijl reageerder Haasbeek slechts de hoop uitsprak dat dit niet zal gebeuren, omdat dat dan de gehele mensheid het inderdaad niet meer zal overleven. Maar als het bij deze hoop alleen blijft, terwijl vele mede- wereldbewoners elders in gruwelijke strijd verkeren na de Tweede Wereld oorlog is er nog geen dag zonder oorlog in de wereld geweest dan is deze hoop wel een passieve èn met oogkleppen en oor- watten. De moed om te luisteren naar de realistische voorstellen van de internatio nale vredesbeweging ontbreekt nog bij ve len. Het geloof in geweld, wapens, onder drukking als middel voor conflictoplos sing leeft nog sterk. Beide feiten zijn niet alleen jammer, er moet óók aan gewerkt worden in brede kring, niet alleen bij de „bekeerden”. Nederland met zijn 700 atoomkoppen, 20 miljoen per dag voor bewapening en op de achtste plaats als wereldwapenhandelaar, spreekt een „aar dig” woordje mee in de eventuele toekom stige vernietiging van moeder Aarde. Daarom ben ik zeker niet trots op vele politieke partijen die zo weinig kritisch durven na te denken over defensie en over reële alternatieven als bijvoorbeeld ge weldloze verdediging en verantwoordelij ke ontwapening, waar meer in zit dan u denkt. Mijn bron voor de laatste zin Kies- wijzer' het boekje van het Interkerkelijk Vredesberaad over de standpunten van politieke partijen over vredes- en veilig heidsvraagstukken. Te bestellen bij Docu mentatie IKV, Parkweg 20a, Voorburg. M. SMEENK, Haarlem Oplossing puzzel nummer 17 Eerste kolom: 1. kil; 2. man; 3. pad; 4. Est; 5. sof; 6. net; 7. lof; 8. mep; 9. lat; 10. ree; 11. kei; 12. kot; 13. bed; 14. Fie; 15. Ali. Tweede kolom: 1. peer; 2. stug; 3. roes; 4 drom; 5. Etna; 6. paar; 7. anti; 8. gril; 9. soda; 10. stem; 11. trap; 12. boer; 13. roer; 14. Lima; 15. melk. Derde kolom: 1 perikel; 2. mustang; 3. pardoes; 4. mosterd; 5. fatsoen; 6. trepaan; 7. olifant; 8. pelgrim; 9. soldaat; 10. meester; 11 parkiet; 12. oktober: 13. broeder; 14 familie; 15. kamille. Den Uyl is bij zijn bezoek aan de 43ste pantserbrigade met een totaal verouderd wagenpark geconfronteerd. De soldaten bonden, onder andere de (linkse) WDM, wezen de PvdA-minister van Defensie er op: met dit verouderd materieel is het levensgevaarlijk rijden. Er waren al dode lijke ongevallen gebeurd. De bond van officieren wees er dezer dagen op dat de kiezer mede door zijn stemgedrag kan bepalen, dat de volgende regering de de fensie beter beheert. Deze regering heeft haar verwaarloosd. De regering-Den Uyl mét Aantjes en Boersma van het CDA vraagt steeds om meer werkgelegen heid, maar in het zuiden des lands staat de DAF-fabriek die zeer moderne militaire voertuigen maakt. Ook daar zijn duizen den werklozen. De regering-Den Uyl vindt het beter om ze werkloos te laten lopen dan om ze bij DAF betere voertuigen te laten maken voor ons leger. Als er weer oorlog zou komen God verhoede het nu tegen het Oostblok, dan staan onze soldaten, zoals wij in 1940, weer met verou derd materieel te vechten. Worden ze weer als slachtvee opgeofferd door de politieke heren verraders, collaborateurs en min of meer gevaarlijke meelopers, die na de Duitse overgave in kampen werden opgeborgen Ze werden daar niet erg vriendelijk behan deld maar de volkswoede was toen ook verschrikkelijk. Ze moesten liever blij zijn voorlopig aan de circulatie onttrokken te zijn want de gedachte aan „bijltjesdag” als vorm van afrekening kon maar moeilijk onder controle gehouden worden. Een vergelijking met de nazikampen is even zinloos als die tussen de muis en de olifant, als daarmee gezegd moet worden hoe boosaardig dat muisje wel was. Wij hebben in ons verzet tegen de Teuto- nen, die ons land op 10 mei 1940 verwoes tend en moordend binnenvielen, bij dui zenden het loodje gelegd. Wij hadden als goede vaderlanders geen andere keuze. Maar het crapuul, dat nu zo nodig weer in bescherming moet worden genomen, koos uit eigen vrije wil de kant waarvan profijt werd verwacht: de kant van het verraad! Het waren de handlangers van het zo geha te moffentuig. Nu wil ik hiermee helemaal niet zeggen dat deze gevangenen er nu maar op los gekweld moesten worden. Integendeel. Dat het gebeurd is, acht ik als ieder zinnig mens afkeurenswaardig. Ik herinner me echter de omstandigheden, de voorgeschiedenis en dan moeten deze lieden toch maar liever hun mond dicht houden. En moeten mensen als Ton Kors ook niet zo gauw klaar staan hun verhalen nog eens extra op te dissen. HENRIK DE WIJN, Santpoort. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS BV" POSTBUS 18. IJMUIDEN In de IJmuider Courant van 3 mei jl. staat een verslag van het bezoek dat de lijsttrekster van de PPR gebracht heeft aan o.a. de gemeente Velsen Bij het gesprek dat met het dagelijks bestuur van de gemeente gevoerd werd, sprak mevrouw Beckers de hoop uit dat IJmuiden als belangrijkste vissershaven gehandhaafd kan blijven. Uit de aard van de zaak zijn alle betrok kenen bij het gebeuren in en rond de Vissershaven het daarmede van harte eens. Het zou dan ook in de lijn der ver wachting gelegen hebben indien de woord voerder van de gemeente, wethouder Wit te, dat eveneens tot uitdrukking gebracht zou hebben en van zijn kant de hoop zou hebben uitgesproken dat de PPR-verte- genwoordigers in het Parlement de belan gen van de visserij in het algemeen en van IJmuiden in het bijzonder krachtig zouden behartigen Alzo niet de heer Witte, die de gelegen heid meende te moeten aangrijpen om kritiek uit te oefenen op het beleid van de directeur, want die „houdt nog erg vast aan de visserijfunctie”. Vindt u dat zo vreemd mijnheer Witte? In de eerste plaats is dat de opdracht van de directeur. In het moderne spraakgebruik zou ik moeten zeggen „daar is de directeur voor inge huurd”. In de tweede plaats blijkt en daarvoor kunnen we niet dankbaar ge noeg zijn elke week opnieuw dat vrijwel de gehele ruimte in de beide havens van het Staatsvissershavenbedrijf hard nodig is voor de vissersvloot. In de derde plaats worden, naar de mate van de mogelijkhe den, zoveel mogelijk andere activiteiten toegelaten. Daarvoor bestaat zelfs een voorgeschreven overlegprocedure met de gemeente. Het is overigens niet de bedoeling op deze plaats verantwoording van mijn be leid af te leggen, maar om er op te wijzen dat een gesprek met een op werkbezoek zijnde politicus (of politica, zoals in dit geval) niet de gelegenheid is om het beleid van een ambtenaar ter discussie te stellen. Als de wethouder, hetzij persoonlijk hetzij namens het gemeentebestuur, dat wil, dan moet hij dat rechtstreeks doen bij die ambtenaar en/of bij de bewindsman die de politieke verantwoordelijkheid draagt, i.c. de minister van Verkeer en Waterstaat. Dan behoeven die dat ook niet te weten te komen uit de krant, waarvan overigens weer eens gebleken is, dat je die geen dag kunt missen, zoals ons af en toe via adver tenties wordt toegeroepen. Daarom ook antwoord ik nu maar via de krant. J OOIEBEEK, «e Tel. 023- 24 12 66 •e^ eer'',0°t \ó®e® straat 74. Haarlem, f 25: M. E. A. Huybers van Kleeff, Stijkelstraat 15. Heemskerk, 15: Zr. Vestina Berg, Boekenrodeweg 9. Aerdenhout. 15: Mw. H. Menger, Rijnstraat 130, IJmui den, 10: J. W. H. van Lieshout, v. d. Belt- straat 5, Haarlem, 10: P. Eriks, Plein 1945 nr. 14. IJmuiden Amsterdam. Herengracht 548. tel. 020- 5 2791 II. Xmsterdam-Buitenveldert. Assumburg 150. tel. 020-42 9860. Haarlem. Houtplein 8. tel 023-31 59 50. van Levi’s, Lee, Lois, Bobos, Wrangler, Tripper, Ranger etc Ruime sortering T-SHIRTS, div. modellen va KLEINE HOUTSTRAAT 2a - HAARLEM - TEL. 321823

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25