LANGS ELKAAR HEEN PRATEN IN PEKING ADVOCAAT MR. L. VAN HEIJNINGEN: en nacht met zijn zaak bezig Amsterdam Boek ICI Kerkrade dicht WETLAND PONYPARK SLAGHAREN een wereld van plezier! ..Menten is in isoleercel dag _jb1 Precies! Philips Precisieklokken en-wekkers 99 r .M/ tón wil De andere precisieklokken en -wekkers van Philips. 99,9981%nauwkeurig. Dat is kwarts! Van Philips! 1 w PHILIPS 26 VRIJDAG 27 M F I 6 I Q 7 7 Schuilkelder 1 Tot in details Maanden O Vijf voorbeelden van de 28 stipte klokken en wekkers, die Philips voor u heeft. Philips kwarts - wekker. Klein, robuust en inatzwart. I| Met repeteer weksysteem. 11R 5590 Bruto adviesprijs f99,50. s (Van onze speciale verslaggever Tony van der Meulen) PEKING. De volksrepubliek China is een zeer politiek land waar de politieke machtsstrijd met grote hevigheid en inzet wordt gevoerd. Als daar dan twee (door hun functie) zeer onpolitieke Nederlanders als prinses Beatrix en prins Claus op bezoek zijn, kan dat tot een aardig nummertje langs elkaar heen praten leiden. Het verre Nederland zou te klein zijn als Beatrix te Peking in de meest hartelijke bewoordingen zou instemmen met bijvoorbeeld een gepeperde anti-Russische opmer king van een Chinese voorman. Toch moet ze af en toe wel wat antwoorden. Hoe dat dan afloopt werd woensdag op de eerste werkdag van de reis door China al aardig duidelijk op de Peking-universiteit. Digitale sluimerwekker. Wekt een uur lang om de 10 minuten. Geel, beige-wit en rood. HR 5272. Bruto adviesprijs f75,—. Philips kwarts-wandklok. In bruin, zwart of wit. Ook met datum verkrijgbaar. H R 5574 775/76. Bruto advies- prijsf 109.—Zf 119— Vochtbestendige keukenklok Doet’teen jaaropeen 1,5 V batterijtje. Oranje of wit. HR 5470 Bruto adviesprijs U f47.50 Stille netspannings-wekker Met 12-uurs weksysteem HR 5284. Bruto adviesprijs 1'42.50. ■MM .ADVERTENTIE) im, Beatrix en Claus bleven overeind op glad ijs rond Bende van Vier ir. (ADVERTENTIE) Nü in de boekhandel (ADVERTENTIE) Menten heeft mijn advies, zich kalm te ’een explosie van spanning’ Paperback f 16,90 Weet je wat wij doen met moederdag? Lekker een hele dag naar Shetland Ponypark Slagharen. Moeder blij, de kinderen blij, ik blij, een feest voor het hele gezin! (Door Fred Klaver) DEN HAAG. Op zijn ziekbed in een isoleercel van de Scheveningse gevange nis is Pieter Menten nu al maandenlang praktisch dag en nacht met zijn strafzaak bezig. Andere interessen heeft hij niet. Kranten en tijdschriften laat hij links liggen. De Blaricumse miljonair, die van oorlogsmisdaden wordt verdacht, heeft zich volledig van de buitenwereld afge sloten. Naast zijn bed liggen de stapels processtukken die hij dag in dag uit door bladert. Hij blijft van zijn onschuld over tuigd. Dit beeld van de levenswijze van Nico- laas Pieter Menten, wordt gegeven door zijn advocaat mr. L. van Heijningen, die voor het eerst sinds hij de belangen van Menten behartigt, vrijuit over zijn cliënt wilde praten. Maandag wordt het proces tegen Menten, met het verhoor van de getuigen die de officier van justitie mr. Habermehl heeft opgeroepen, voortgezet. „Geestelijk is Menten nog bijzonder scherp. Hij is helder van geest. Lichame lijk is hij er minder goed aan toe. Als suikerpatiënt mag hij zich eigenlijk hele maal niet inspannen. Dat hij zich toch constant opwindt, is een duidelijke zaak”, aldus Van Heijningen. Mijn cliënt leeft natuurlijk in een enor me stress-situatie. In zulk soort situaties verliezen mensen hun zelfbeheersing wel eens, en wat belangrijk is, mensen die met houden, wel aanvaard, maar je kunt er niets tegen doen dat de emoties hem wel eens parten spelen. En de man heeft het bijzonder moeilijk. Hij voelt zich onschul dig en ook ik ben na het lezen van alle stukken van zijn onschuld overtuigd”. Prinses Beatrix in gesprek met mevrouw Tsao Yi-Ou. vertegenwoordigster van de Chinese regering. zulke spanningen moeten leven, komen gemakkelijk tot leugens”. „In alle gesprekken die ik met hem heb gehad, had hij zich dan toch zeker één keer moeten verspreken. Hij bleef echter maan denlang tot in details dezelfde uitspraken doen. Als hij een leugenaar was, zou hij zeker een keer zijn doorgeslagen”, is de mening van Van Heijningen. ook regelmatig in fabrieken en op het land praktisch werk te laten doen. Het antwoord van de professor kwam toch weer uit op de bende van vier, prins Claus betrad toen het uiterst gladde ijs door over de bende te beginnen. Hij is diplomaat geweest en beschikt over zeer omzichtige formuleringen: „Wanneer is de invloed van de bende van vier, zoals u ze noemt, begonnen?” Een mooie neutrale vraag die toch over het delicate onderwerp ging. Eind 1973, becijferde de professor. De samenspraak eindigde nog vrij ab rupt toen Beatrix plotseling vroeg of er gelegenheid was de universiteit te gaan bekijken. Je kreeg de indruk dat ze wel graag van die bende van vier af wilde. Een rondleiding door de verboden stad van Peking nam af en toe ook een onver wachte draai naar de actuele Chinese poli tiek. De verboden stad is een indrukwek kend paleizencomplex uit 1420. De machti ge Chinese keizers hebben er gewoond. Nu is het een attractie waar vele Chinezen, Voorts zal Van Heijningen een aantal getuigen oproepen die de officier van justi tie ook voor zich voor de rechtbank zal laten verschijnen. Mr. Van Heijningen zal met zijn getuigen pas na de zomervakantie aan bod komen. Vóór die tijd hoopt hij alsnog assistentie te verkrijgen van een tweede raadsman. „Die moet er komen. De taken moeten verdeeld kunnen worden. Ik dring er nog steeds bij Menten op aan, maar die tweede man moet de familie Menten wel liggen. Het is moei lijk iemand te vinden. Er zijn advocaten die het werk niet aandurven of gewoon weg schrikken van de hoeveelheid werk die moet worden verricht”. „Ik werk nu sinds februari voor Menten. In mijn werk heb ik geen last ondervonden als gevolg van het feit dat hij mijn cliënt is. De eerste dagen werd ik wel met anonieme telefoontjes geconfronteerd. Ook kreeg ik brieven van mensen die zich afvroegen hoe ik in godsnaam voor zo’n man kon werken. Ik heb iedereen teruggeschreven en gewezen op de taak die een advocaat heeft”, aldus Van Heijningen. Callie Knight Jack Pearl 'een fascinerende familie-sage’ Gebonden f23,50 Het aas van de jager Helen Maclnnes 'overtuigende en boeiende spionage roman' Gebonden 1'22,50 111 T wc bedoelen maar.... Menten is zich op dit moment mentaal aan het voorbereiden op het proces, dat vrijwel zeker enkele maanden zal gaan duren. „We hebben de laatste dagen be paalde beschouwingen, die van alle kanten over de zaak zijn gegeven, doorgenomen. Ik heb hem aangeraden zich tijdens de procesdagen rustig te houden. Ik voel niets voor die woede-uitbarstingen in de rechts zaal". Tel. 05231 -1596/1317 g NO. Overijssel. s KERKRADE. De verpakkmgsindus- trie van het ICI-concern in Kerkrade gaat definitief dicht. De directie van ICI in Kerkrade heeft vandaag voor de 115 werk nemers waarvan het merendeel oud- mijnwerkers, een collectieve ontslagaan vraag bij het arbeidsbureau ingediend. Pogingen om de Kerkraadse vestiging te redden, zijn volgens de directie op niets uitgelopen. Gisteravond is het personeel op de hoog te gebracht van de definitieve sluiting van het bedrijf. De vakbonden die eerder op de dag waren ingelicht, zullen alles in het werk stellen de werkgelegenheid bij ICI- Kerkrade te redden. Het Nederlandse gezelschap werd er zeer vriendelijk onthaald door het revolu tionaire comité van de universiteit, allen gestoken in het bekende Chinese eenheids- pak. Uit een detail kon je wellicht opma ken wie de belangrijkste aanwezige was, de voorzitter van het revolutionaire comi té, Tsjoe Pei-joean, droeg zo’n teer gouden brilletje dat je ook regelmatig op Neder landse geleerden aantreft. Bij zo’n ontvangst gaan alle gasten in diepe stoelen zitten, die langs de wanden staan. Er komt veel thee in hele grote koppen waar een porseleinen dekseltje op zit. De eerste keer blijf je tevergeefs een tijdje op een klein kopje wachten omdat je Een uur later waten we in een schuilkel der waar zo ongeveer alle hoge buitenland se bezoekers in Peking naar toe gaan. In een druk beklante textielzaak in een gewo ne winkelstraat gaat achter de toonbank een luik open. Vlak voor een vak vol Mao- pakken en rollen katoen daal je een trap af, de schuilkelders in de lange gangen bieden plaats aan de tienduizenden bewo ners van de wijk die er kunnen schuilen voor de grootste vijand van China: de Russische agressor. Onze tolken vertelden hoe ze in hun eigen wijk ook zo’n schuilkel der gebouwd hadden. In heel Peking moe ten er 800 zijn. Wel jammer dat je alleen maar die ene te zien krijgt. Ook in de schuilkelder kwam de Chinese politiek aan de orde. Beatrix en Claus beperkten zich echter tot gedetailleerde vragen over de kelder zelf: hoe zat het bijvoorbeeld met het grondwaterpeil of de aanvoer van cement? Na zo’n lange dag Peking is het goed eten: in de Zaal van het Volk had vice- premier Li Hsien-nien een banket aange richt. Hij hield een speech met als hoofd thema: de Russische dreiging. Prinses Be atrix verdiepte zich in haar rede meer in de groei van de vriendschapsbanden. Er werd breed lachend en uitvoerig getoast op de beide volken. De bom die kon liplezen Donald Seamen Volgens zijn raadsman krijgt Menten geen voorkeursbehandeling in de gevange nis. „Ik heb gemerkt dat alle patiënten die op de ziekenafdeling liggen uitstekend worden behandeld. Menten ligt volkomen geïsoleerd. Alleen het personeel, zijn vrouw en ik komen bij hem. Menten spreekt voortdurend zijn lof uit over het personeel. Het zijn beslist geen sadisten”. denkt dat ze een theepot voor je neer hebben gezet, na een korte stilte komt het gesprek op gang. Alles gaat via een tolk Chinees-Engels. De voorzitter van het re volutionaire comité van de universiteit spreekt goed Engels, toch bedient hij zich van zo’n tolk. Een wat omslachtige en tijdrovende pro cedure die het voordeel heeft dat de ge sprekspartners alle tijd hebben om rustig over het gebodene na te denken. Af en toe viel de voorzitter even uit zijn rol. Op een Engelse vraag van Beatrix gaf hij dan meteen een Chinees antwoord. Terwijl hij, met de tolk naast zich, die Engelse vraag helemaal niet had horen te verstaan. Ook corrigeerde hij een keer zijn tolk in het Engels, terwijl deze ijverig bezig was hem uit het Chinees in het Engels te vertalen. Hoewel het gesprek over de universiteit zou gaan, hadden de Chinese gastheren het al vrij snel over hun favoriete gespreksonderwerp van dit moment: de bende van vier. Dat is een links-radicale groep rond de weduwe van Mao, mevrouw Tsjiang Tsjing. Zij zijnuitgeschakeld, maar de campagne tegen hen loopt nog steeds. Tsjiang Tsjing had de universiteit willen gebruiken om haar macht te vergro ten, vertelde de voorzitter. Prinses Beatrix maakte vlijtig aantekeningen, maar in haar vragen ging ze niet in op de politiek zeer gevoelig liggende bende van vier. Wel wilde zij onder meer weten wat zoal de normen zijn om in China tot een universi teit te worden toegelaten. Er blijkt een examen te zijn, maar daarnaast worden aan een kandidaat ook praktische vragen gesteld: hoe dik zou je een dam in die en die sloot willen maken? Zo’n tekst sluit aan bij de Chinese gewoonte studenten Van Heijningen komt tweemaal per week bij zijn cliënt op bezoek. „Hij stuurt mij bovendien keer op keer aantekenin gen, die ik dan weer moet natrekken”. Mr. Van Heijningen verder: „De getui genverklaringen die vanuit Polen, Rus land of waar dan ook zijn gekomen, spre ken elkaar allemaal tegen. De een zegt dat Menten zo’n pet op had, de ander heeft het weer over een ander hoofddeksel. Data worden verwisseld, plaatsen door elkaar gehaald. Van bepaalde feiten worden wel tien verschillende getuigenverklaringen aangevoerd”. De raadsman van Menten had aanvan kelijk tachtig getuigen op willen roepen. Hij is daar nu op teruggekomen. „In totaal zal ik rond de dertig mensen oproepen”. Onder de getuigen die mr. Van Heijningen laat opdraven, bevinden zich onder meer Pieters broer Dirk Menten, de journalist Hans Knoop, fotograaf Guus de Jong en de Westduitse officier van justitie dr. Rue- ckerl, die daar met de vervolging van oorlogsmisdadigers is belast. naar toe trekken. Er worden ijsjes ver kocht en via luidsprekers legt een dame het allemaal uit. Het Nederlandse gezelschap wandelde ontspannen door deze niet geringe keizer lijke behuizing. Beatrix filmde voor de Drakensteynse huisbioscoop, Claus maak te foto’s van zijn vrouw te midden van de Chinese gastheren. Al keuvelend betrad de groep een woonvertrek van de laatste keizerin. De gids vertelde wat je allemaal moest doen voor je de keizerin mocht benaderen en zei toen ineens: „Op die troon daar wilde Tsjiang Tsjing (de wedu we van Mao) en haar bende van vier zitten. Zij wilde zoveel macht als een keizering”. Daarna vervolgden we onze weg naar weer een rijk gevulde vitrine. Evenals in Nederland geldt zeker voor de Volksrepubliek China dat de fiets het natio naal vervoermiddel is: alleen in Peking bewe gen 2,5 miljoen Chine zen zich dagelijks per fiets voort. Op de foto: een van de vele stallin gen in de Chinese hoofdstad waar de fietsen in onafzienbare rijen opgeslagen staan.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27