Tijdens WK-badminton Geen oefencampagne is grote struikelblok voor zijn terugkeer ZWARTKRUIS WIL EINDELIJK MET RUST GELATEN WORDEN Cruijff liet zich goed adviseren PEC neemt I de leiding Okker-Fibak ronde verder Anderlecht wil Fortuna SC moet Brom nog betalen beslissing van Jaan de Graaf Belg wil in Spanje voor de bergen veilig zijn 1 ïMhü Lekker, zacht en Echt Friesch? BOLS Beerenburg. toto-lotto ■Hl 101 4 assendelft VRIJDAG 6 M E I 19 7 7 33 SPORT se- Struikelblok ‘2 Industrieterrein,Tel. (075) 287252*. Bij station .Krommenie spoorlijn over, 1e weg links. M AA 6000 loonruimte, alle dagen rolIIII1 illgeopend, zaterdag tot 4 uur V WFwF V vrij entree prijzen incl. B.T.W. - F (ADVERTENTIE) veel een Van Beusekom en Ridder verslagen (Van onze sportredactie) n n -ƒ rs Daar paste hij voor. En terecht. (ADVERTENTIE) ,zz«> Maertens in de aanval SALOU. Freddy Maertens is donderdag in de negende etappe van de ronde van Spanje, met de bergetappes in het nabije vooruitzicht, zelf weer in de aanval gegaan, waarschijn lijk om in één van de laatste vlakke etappes voor de pieken van het Spaans-Franse hooggebergte, nog enige seconden te verove ren op zijn mogelijke concurrenten in de bergen, Spaanse Adelaars als Miguel-Maria Lasa, Domingo Perurena en José Gonzalez-Linares. Maertens is daar niet direct in geslaagd, maar hij won wel aan het eind van de etappe over 144 kilometer in Salou (aan de Middellandse Zeekust) de sprint van de kopgroep van elf renners. De wereldkampioen bracht daarmee zijn totaal aantal over winningen in deze ronde op acht. Na hem gingen achtereenvol gens de sterk rijdende Westduitser Klaus-Peter Thaler, de Australiër Gary Clively en de Spanjaard Lasa over de streep. De tweede groep, bestaande uit vijf renners, ging - aangevoerd door Jos Schipper - iets meer dan een minuut na Maertens over de streep. Daarna kwamen de renners met grote achterstand binnen. Even na de helft van de etappe, op 82 kilometer, demarreerde Maertens uit het peloton en kreeg 22 renners met zich mee. In een geweldig hoog tempo voerde de wereldkampioen de kopgroep FSC zal Brom derhalve 8250,- aan salaris moeten betalen en 1204,56 aan niet-uitbetaalde vakantiedagen AMERSFOORT Jan Zwartkruis wil nu eindelijk met rust worden gelaten. Weliswaar streelt de steeds meer in zwang komende kreet „Zwartkruis moet blijven” zijn ijdelheid zeker nu die zo duidelijk uit de monden van zijn spelers komt maar de ex-interim-bondscoach voelt er nog altijd niets voor om zijn dienstverband met de voetbalbond te con tinueren. Van alle kanten wordt hij onder zware druk gezet en dat heeft hij juist willen voorkomen door het zwaartepunt van zijn bezwaren tegen het voortzetten van zijn taak als Oranjes technische lei der op de noemer „privé-omstandighe- den” te leggen. De hoop dat hij daarmee de discussie over zijn persoon in relatie met het Nederlands elftal in de kiem zou kunnen smoren, is echter al zeer snel ijdel gebleken. en Kessler) een definitieve opvolger van de vorig jaar opgestapte Knobel zouden kiezen. Die plotselinge voortvarendheid van het combo-Hogewoning het had immers meer voor de hand gelegen dat men alsnog had geprobeerd Zwartkruis om te praten vindt zijn oorzaak in de zoveelste blunder van het sectiebestuur. Toen hij buiten het overleg tussen bond en clubs over de voorbereiding van het Het is duidelijk, dat hij net als na afloop van zijn eerste periode als interim-bonds- coach vurig hoopt, dat de kelk hem dit keer voorbij zal gaan. Duidelijk is ook dat het sectiebestuur hoopt op het ja-woord van een van de vier andere kandidaten. nationale team op de WK-eindstrijd in Argentinië werd gelaten, ontviel Zwart kruis de toch al niet zo hechte basis om ais bondscoach verder te werken en koos hij voor het afmaken op de normale wijze van zijn carrière als sportofficier bij de lucht macht. Net zoals supervisor Rinus Michels kort voor de eindronden van de wereldti telstrijd in West-Duitsland tot de ontdek king kwam dat Oranje van de KNVB niet de aandacht kreeg die het verdiende er kon toen zelfs geen andere datum voor de bekerfinale worden vastgesteld om Mi chels de mogelijkheid tot een oefenwed strijd te verschaffen ziet Zwartkruis zich nu geconfronteerd met een berg van onbegrip voor zijn problemen. Zijn privé- omstandigheden hebben hem wel aan het denken gezet, maar speelden bij zijn be sluitvorming zeker geen hoofdrol. Ook de strubbelingen (jaloezie en naijver) in zijn naaste omgeving binnen het leger vorm den geen werkelijke hindernissen, vooral ook niet omdat zijn directe superieuren hem alle steun en sympathie betuigden. De vraag is nu of Zwartkruis definitief uit het beeld is verdwenen. Zelf wil hij daar geen afdoend antwoord op geven. tij- 123- >23- e 9 u (Van onze sportredactie) SPAKENBURG. Jaan de Graaf, de rechterspits van IJsselmeervogels en het Nederlands amateurelftal, zal vandaag moeten beslissen of hij overgaat naar Anderlecht. Althans, zo luidt een bericht van de Brusselse club. De secretaris van Anderlecht, Schelfhout, zegt: „De bespre kingen zijn afgesloten. Er is geen akkoord bereikt, maar het is ook niet afgespron gen. In de loop van vrijdag zal de beslis sing vallen”. ZWOLLE (ANP). PEC/Zwolle heeft donderdag de leiding genomen in de eerste divisie. De bekerfinalist won de vooruitge speelde thuiswedstrijd tegen Willem II met 3-0 (1-0). PEC heeft door dat resultaat één punt meer dan Vitesse, maar ook een wed strijd meer gespeeld. Voor 5000 toeschou wers doelpuntten Hendriks (22e en 70e minuut) en Pedersen (78e). A Weliswaar bestaan er binnen de spelers groep over enkele van die kandidaten ern stige bedenkingen, maar bij gebrek aan een beter alternatief zullen Cruijff en de zijnen weinig meer dan lege briefjes heb ben in te brengen. MALMO (ANP). De Nederlandse Jo ke van Beusekom is in Malmö in de acht ste finale van het toernooi om het wereld kampioenschap badminton uitgeschakeld door de Japanse Emiko Ueno. Van Beuse kom had nauwelijks een kans tegen de 19- jarige studente uit Japan en verloor in twee games: 7-11, 8-11. Een andere Japan se, Hiroe Yuki, bereikte eveneens de kwartfinales. De Westduitse Brigitte Ste den won weliswaar de eerste game (11-7), maar in de tweede en derde game was zij volkomen kansloos tegen de 28-jarige Ja panse kampioene: 2-11 en 3-11. Nee, het onoverkomelijke struikelblok werd gevormd door het gemis aan de minimale mogelijkheden om zich met het Nederlands elftal verantwoord op Argen tinië voor te bereiden. Een trip om zich met een deel van zijn selectie in Zuid- Amerika te gaan oriënteren bleek niet haalbaar. Een uitgebalanceerd oefenpro gramma, zoals bijvoorbeeld de Westduit- sers wel wisten te realiseren, kon even min worden samengesteld. Kortom: Zwartkruis kreeg niet meer dan stompjes riemen toegemeten en moest daarmee dan ook nog tegen de stroom zien op te roeien. k. KLOOSTER MEUBELEN Het eigenzinnige en ten opzichte van Zwartkruis zeer onelegante optreden van Hogewoning en de zijnen moet voor de Amersfoortse trainer namelijk de druppel zijn geweest die de emmer heeft doen Volgens de zaakwaarnemer van Jaan de Graaf, Kees de Graaf, heeft de vleugelspits van de IJsselmeervogels nog ruimschoots de tijd om alle vóór- en nadelen tegen elkaar af te weeen. Kees de Graaf: ..Jaan moet het contract alleen nog ondertekenen. Hij wil echter volkomen zeker zijn van zijn zaak. Daarom wordt het contract nog eens uitvoe rig doorgesproken. Volgende week maandag of dinsdag weten we meer”. Mocht Jaan de Graaf besluiten te tekenen, dan zal dit waar schijnlijk een overeenkomst zijn met inge bouwde clausule, die de Spakenburger recht geeft op contractverbetering in geval van een snelle doorbraak. o De cijfers van lotto 18 zijn: Eerste prijs: 5 winnaars, die bruto elk 147.715,60 ontvangen, tweede prijs: 68 win naars, die bruto elk 2.485,90 ontvangen, derde prijs: 524 winnaars, die elk 483,00 ontvangen, vierde prijs: 13.448 winnaars, die elk ƒ26 ont vangen, vijfde prijs: 12.478 winnaars, die eik ƒ26 ontvangen Toto 18: Eerste prijs: één winnaar, die bruto 129.925,20 ontvangt, tweede prijs: zeven win naars, die bruto elk 11.600,40 ontvangen, derde prijs: 140 winnaars, die elk 812 ontvangen. Uitslagen dames kwartfinales: Atsuko Tokuda (JapFSri Wiyanti (Indo) 11-1,11-2; Margaret Loc- kwoord (Gbr)-Jane Youngberg (Can) 11-4, 11-5; Saori Kondoh (Jap)-Cécilia Jeppsson (Zwe) 11-1, 11-3; Lene Koppen (Den)-Jane Webster (Gbr) 11- 5, 11-5. aan. Het ging zo hard dat Maertens en de rest van de kopgroep op veertig kilometer van de aankomst al een kwartier voorlagen op het tijdschema. In de loop van de jacht van de ontketende Maertens moest de ene na de andere renner in de eerste groep afhaken. Uiteindelijk bleken slechts tien renners in staat bij de wereldkampioen te blijven. In Salou voerde Maertens de kop groep aan en slaagde hij er - door het behalen van zijn achtste overwinning - weer in met tien seconden bonificatie verder weg te lopen van zijn concurrenten. Hoewel Maertens klimmers als Oliva, Agostinho, Viejo en Mendes donderdag op grotere achter stand wist te zetten, is zijn voorsprong op Lasa, Gonzalez- Linares en Perurena nog niet onoverbrugbaar groot. Van de drie Nederlandse renners moest Fedor den Hertog ruim acht minuten prijsgeven en eindigde Cees Priem op meer dan zes minuten van de wereldkampioen. Uitslag: 1 Freddy Maertens (Bel.), 144 kilometer van Tortosa naar Salou in 3 uur, 41 minuten, en 16 seconden; 2. Thaler (Wdl), z.t.; 3. Clively (Aus. z.t.; 4. Lasa (Spa) z.t.; 5. Tamames(Spa) z.t.; 6. Perurena (Spa) z.t.; 7. Torres (Spa) z.t.. 8. Gareia-Roxio (Spa) z.t.; 9. Gonzalez-Linares (Spa) z.t.; 10. Loos (Bel) z.t.; 12. Schipper (Ned.) z.t.: 23. Priem (Ned.) z.t.; 30. Den Hertog (Ned.) op 8.31 Algemeen klassement: 1. Maertens. 36 uur, 19 minuten 25 seconden; 2 Lasa. op 1.10; 3. Gonzalez-Linares, op 1 54. 4. Thaler, op 2.09; 5 Perurena, op 2.25; 6. Viejo, op 3.40; 7. Pollentier, op 4.31; 8. Clively, op 5.21; 9. Pesarrodo- na, op 6.30; 10. Tamames, op 6.08: 19 Schipper, op 22.58; 27. Den Hertog, op De achtste finales heren: Thomas Kihlström (ZweFLiem Swie King (Indon) 15-9, 9-15, 15-12; Elo Hansen (Den)-Rob Ridder (Ned) 15-3, 15-9; Hadiyanto (Indon)-Masao Tsuchida (Jap) 15-4, 15-7; Prakash Padukone (India)-Roy Diaz Gonza lez (Mex) 15-4, 14-18, 15-6. Ile Sumirat (Indon)- Mike Tredgett (Eng) 15-9, 15-1; Sture Johnsson (ZweXGreg Carter (Can) 15-3, 15-9; Flemming Delfs (Den)-Kinji Zeniya (Jap) 7-15, 17-15, 15-12. KANSAS CITY (SID). Tom Okker en Wojtek Fibak hebben zich niet zon der moeite geplaatst voor de halve fina les van het toernooi om het wereldkam pioenschap dubbelspel in Kansas City (VS). De als eerste geplaatste Neder- lands/Poolse combinatie versloeg het Australisch/Zuidafrikaanse koppel John Alexander/Cliff Drysdale in vijf sets: 6-3, 4-6, 5-7, 6-4, 6-4. ZEIST (ANP). Fortuna SC moet Cor Brom, de huidige trainer van Spar ta, nog salaris betalen. Een arbitrage commissie van de KNVB gaf gehoor aan een eis van Brom, die per 1 januari 1976 door de Limburgse eerste-divi- sieclub was ontslagen, maar nog een contract had tot en met 30 juni 1976. Rob Ridder werd in de achtste finales (der de ronde) uitgeschakeld door de Deen Elo Hansen; 3-15, 9-15. Daarmee verdween de laatste Nederlandse vertegenwoordiger uit de enkelspelen, zowel bij de heren als bij de dames. Marjan en Rob Ridder zijn in de tweede ronde van het gemengd dubbelspel uitgeschakeld. Zij verloren van Gilliland Flockhart (Schotland). Er bestaat echter een levensgrote moge lijkheid dat en Michels, en Brand en Hug hes en Kessler om uiteenlopende redenen waarbij de gebrekkige mogelijkheden binnen de KNVB zeker ook van belang zullen zijn geen behoefte aan een Oran- je-avontuur hebben. Een dan komt men vanzelf weer terug bij Zwartkruis, die dan met name onder de druk van de spelers wel eens zou kunnen bezwijken. Zover is het echter nog lang niet, getuige ook de woorden van Jan Huybregts, secretaris van het sectiebestuur: „Er bestaan op het ogenblik geen afspraken voor een gesprek met Zwartkruis over eventuele voortzet ting van zijn verbintenis met de bond. Wel is er de toezegging van Zwartkruis dat hij in een persoonlijk gesprek zijn beslissing om te stoppen zal toelichten. Maar verder is voor ons de periode-Zwartkruis afge sloten”. Yuki ontmoet in de kwartfinale de Canade se Wendy Clarkson, die Inge Borgström (Den.) in drie games uitschakelde: 8-11, 11-5, 12-9. De Britse Gillian Gilks plaatste zich ook bij de laatste acht via een overwinning met 11-4,11-6 op de Westduitse Vera Winter. Gilks, die in februari het damesenkelspel tijdens de open Nederlandse kampioenschappen won, ontmoet Emiko Ueno in de kwartfinale. In het damesdubbelspel hebben Joke van Beuse kom en Marjan Ridder zich geplaatst voor de tweede ronde (kwartfinales). Het Nederland se dubbel versloeg de lers/Australische com binatie Beckett Daly met 15-2, 15-2. Da’s geen vraag, maar een weet. Bols Beerenburg is namelijk erg lekker. En èrg zacht De Friezen lopen ermee weg. Dus waarom zouden de Hollanders, de Groningers, de Drenten, de Gelderlanders, de Limburgers, de Brabanders, de Zeeuwen, de Utrechters en de mensen uit Overijssel dan achterblijven? Jan Zwartkruis is op deze foto nog druk aan het werk met de selectie van het Nederlandse elftal. Rechts staat Johan Cruijff. Het is een beeld dat we in de toekomst zullen missen. De luchtmachtofficier ziet van een verdere verbintenis met de KNVB af. Het gemis aan optimale oefenmogelijkheden voor de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië volgend jaar is één van zijn voornaamste bezwaren om verder te gaan. BARCELONA (SID). Johan Cruijff heeft woensdag een eenjarig contract getekend bij zijn huidige club FC Barcelona. De 30-jarige ex-Ajacied, die voor de eenjarige verbintenis ruim anderhalf miljoen gulden incasseert, liet het contract van te voren grondig bestuderen door zijn juridische advi seurs. Bij de ondertekening liet Cruijff nogmaals weten dat hij zijn aktieve loopbaan zal beëindigen aan het einde van het volgend seizoen, dat wil zeggen voor het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Argentinië. Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB bleek gaarne bereid de argumenten van de 52-jarige Zwartkruis te respecte ren. Na overleg met de clubs die spelers aan Oranje leveren, werd dan ook besloten dat voorzitter mr. Jacques Hogewoning en financieel deskundige Ton Zwikstra uit vier kandidaten (Michels, Brand, Hughes f overlopen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33