b VAN DAM EN SCHAEFER PvdA en CDA over Conflict tussen Tegen geluidsoverlast F Advocaat wil schorsing Z.I. over actie Scheidende president raad van bestuur Philips: zacht Raima boos over verklaring van hoofdcommissaris Andrew Young niet ontvangen geluidstechnici Londense top van politiepersoneel bureau Warmoesstraat Zuid-Afrika wil i meesterlijk FjO zacht Petalo dient klacht in tegen Van der Louw bezuinigingen op huursubsidies Vrije ondernemingsgewijze productie hèt middel voor problemen economie” Staking bij Eurocontrol horen bij minister Vervoer van fietsen per trein verruimd „VERBIJSTERD" Optimisme bij Carter over „Alle verkeerstaken O van wenneker b Achtentwintig vragen om Kodakfihn STAATSSECRETARIS VAN HULTEN: B vi w hectare kleurenpracht Keukenhof Kleuren VR VRIJDAG M E I 6 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 4 EINDHOVEN (ANP). De vrije ondernemingsgewijze produktie is het meest doelmatige systeem om niet alleen de economische proble men van vandaag, maar ook die van morgen, op te lossen en de veranderingsprocessen gestalte te geven, aldus de scheidende presi dent van de raad van bestuur van Philips, jhr. H. A. C. van Riemsdijk, in de jaarvergadering. 1 de bei eer zie tek no) de in zee twi opj slei hie ala spr (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Tussen PvdA en CDA is een conflict ontstaan rond de plannen van het CDA om drastisch te bezuinigen op de individuele huursubidies. Aanleiding is een interview met CDA-lijsttrekker Van Agt en zijn economische adviseurs in de Haagse Post van deze week, waaruit blijkt dat het CDA de huursubsidies de komende jaren met zo’n 700 miljoen gulden wil verminderen. AMSTERDAM (ANP). De Rotterdamse advocaat, mr. F. H. Kernkamp, wiJ schorsing van de gfehele geüniformeerde politie van het district Warmoesstraat in Amsterdam en tijdelijke vervanging door eventueel de militaire politie. Dit blijkt uit een brief, die mr. Kernkamp aan de minister van Justitie en burgemeester Samkalden heeft ge zonden. (ADVERTENTIE) VAN DAM SCHAEFER minister PETALO i ADVERTENTIE) Jhr I wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het aanbrengen van dubbele ramen. Dit in verband met de grote geluidsoverlast, die de bewoners ondervinden van het verkeer op de Coentunnelweg, die slechts op enke le meters van de woningen loopt. Het is echter nog niet bekend wie de kosten voor zijn rekening moet nemen, de gemeente of het. rijk Volgens mr. Eberhard had zijn cliënt recht op huurbescherming en had hij in een eerder stadium contact met de politie gehad om bescherming van de jongen te krijgen. Volgens mr. F. Eberhard van het advo catenkantoor, verschenen woensdagmid dag twee agenten van bureau Warmoes- straat om de jongen wegens diefstal van enkele rollen behang aan te houden. Op het kantoor was men in aanwezigheid van de jongen bezig èen kort geding voor te bereiden tegen diens huisbaas, die hem van zijn kamer had gezet. De aangifte van de diefstal was gedaan door de nieuwe huurder van de woning, die evenals de verhuurder zou hebben gedreigd de jon gen met geweld te verwijderen als hij zijn kamer niet ontruimde. Hij reageert hiermee op gebeurtenissen, die zich woensdagmiddag afspeelden rond de aanhouding van een jongen en de advo caat mr. J. de Groot in het jongerencen- turm de Vuurtoren in de Amsterdamse staatsliedenbuurt. Dit gebeurde op het ad vocatenkantoor, dat in het jongerencen trum is gevestigd. Het is aldus de Rotterdamse advocaat, duidelijk dat de arrestatie tenminste met oogluikend goedvinden van superieuren moet hebben plaats gehad. de jongen te behartigen. Volgens mr. Eber hard reageerden de agenten hierop met: „Dat mag, maar dan wel als verdachte van verzet tegen de politie”. Voor een onderneming als Philips, die wereldwijd gespreid en op zoveel verschil lende gebieden werkzaam is, zijn er daar bij nog grote mogelijkheden, die het con cern ten volle kan benutten zo meende jhr Van Riemsdijk De CDA-economen erkennen dat een drastische bezuiniging op de individuele huursubsidies het inkomen van de minst- draagkrachtigen het meest raakt. Schae fer noemde een bedrag van 100 tot 150 gulden per maand, terwijl Van Dam in Rhenen zelfs sprak over 300 gulden per maand achteruitgang voor minimumlo ners en aow’ers. De CDA’ers geven wel toe dat de formu lering in het CDA-program verkeerd kan worden uitgelegd. Zij noemen het plezierig dat de redactie van de Haagse Post dat manco constateerde, maar merken tege lijk op dat de hoofdlijn van het CDA- programma blijft, dat ook de minst-draag- krachtigen over goede huisvesting moeten kunnen beschikken. De CDA-plannen hebben echter niet al leen betrekking op de individuele huur- ven, ongeacht het inkomen van de bewo ner of verhuurder). systeem van vrije produktie naar de Van Riemsdijk de Het lijkt Van Hulten niet de juiste keuze om parkeerbelastingen in te voeren of te verhogen, de minima voor boetes op te trekken en congestieheffingen te introdu ceren als middel om de omvang van het huidge wegverkeer te verkleinen. Bi. men haar Enge aanl geen is ai een i ook port Het bare die r In telt pen botei Enge deze die desn mee zeesl gevo men Noor niet verzt terw gen KAAPSTAD (REUTER). Zuid-Afrika wil de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, deze maand niet ontvangen. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof „Pik” Botha heeft dat aan de Amerikaanse regering laten weten. Young, een neger, wordt beschouwd als de meest uitgespro ken tegenstander van het apartheidsstelsel onder Carters naaste medewerkers. Bi aijn maa grot pest off-i nem het emp Bi zijn nieu zoal dam terw de een lan< zeec por1 nieu bote het neu2 best van shoi port fligei tran Bij plani zeesl twee slepe brui! is vo (Van onze correspondent) SCHAARSBERGEN. Het vervoer van fietsen per trein wordt verruimd. Dat heeft minister Wes- terterp (Verkeer en Wa terstaat) gisteren gezegd in Schaarsbergen bij de opening van de tentoon stelling Exponent ’77. Ee onal niet ligt, daar zeesl ding te nr van de blijk ring een goed Ier kwal vraa de 1 kom! nalit toeki is. „1 zijn de t blijk beta) ITC. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De actie van geluids technici van de NOS, welke afgelopen maandag een televisieloze avond tot ge volg had, is voor de samenstellers van het VARA-radioprogramma Z.I. aanleiding geweest om de gehele uitzending van mor gen te wijden aan het medium televisie. Onder het motto „Het beeld zij geprezen” praten Herman Wigbold, Dimitri Frenkel Frank en Rinus Ferdinandusse over de macht van het medium. LONDEN (UPI). President Carter van de V.S. heeft zich gisteren bij aan komst in Londen, waar hij zal deelnemen aan de economische topconferentie, opti mistisch getoond wat het resultaat van de bijeenkomst betreft. Hij gelooft dat er be langrijke stappen zullen worden gedaan tot oplossing van de economische proble men van de westelijke wereld. I DUJARDIN U VIEUX subsidies. Volgens de drie economen is er best wat te besnoeien op de objectsubsi dies. „Voor beide categorieën samen trekt het kabinet voor 1981 een bedrag uit van bijna drie miljard gulden. Overgang naar een nieuw, gemengd systeem zou zonder al te veel problemen een kleine 700 miljoen kunnen opleveren", aldus Goudzwaard. Peijnenburg en Van Leeuwen. Volgens het CDA berust het allemaal op een misverstand. In een brief aan de Haag se Post zeggen de economische adviseurs van Van Agt, prof. dr. B. Goudzwaard, drs. M. J. W. M. Peijnenburg en dr. L. M. van Leeuwen dat zij niet alleen op de individu ele huursubsidies willen bezuinigen, maar ook op de objectsubsidies (dat zijn subsi dies die op koopwoningen worden gege- Mr. Kernkamp kondigt in zijn brief aan, er binnen de orde van advocaten op aan te zullen dringen, dat zowel het Openbaar Ministerie als de politie in het openbaar hun ernstige afkeuring over de gang van zaken uitspreken. Volgens hem kan het gebeurde niet als incident worden be schouwd, maar is het typerend voor de houding van de politie op bureau war moesstraat, „althans als typerend zal wor den beschouwd”. De PvdA-staatssecretarissen Van Dam en Schaefer hebben gisteravond onmid dellijk verontwaardigd gereageerd. Zij zeggen „verbijsterd” te zijn over het CDA- voornemen om de individuele huursubsi dies, die vooral ten goede komen aan de laagst betaalden, terug te brengen van 750 miljoen naar 50 miljoen. „Dat is niet min der dan een ramp voor vele tienduizenden gezinnen, die nu gedwongen zullen worden hun woning te verlaten”, zo zei Marcel van Dam op een verkiezingsavond in Rhenen. Jan Schaefer sprak in Amsterdam over een „tot de grond toe afbreken van ons moeizaam opgebouwd systeem van indu- viduele huursubsidie”. Deze lastenverzwaring werd door snel op elkaar volgende loonstijgingen voor een belangrijk deel afgewenteid op de on dernemingen. De tijdstippen waarop het fietsenvervoer moge lijk is (buiten de spits uren op de werkdagen en tijdens het weekeinde), blijven gehandhaafd. Bo vendien zal de NS nagaan of het aantal stations waar fietsen worden ver huurd, kan worden uitge breid. Ook het aantal fietsen dat voor verhuur bestemd is, zal vergroot worden. De drie voormalige medewerkers van „Zo is het” zullen het onder meer hebben over de betekenis van de televisie in het Nederlandse gezin en over de vraag of informatie op televisie als nieuws of als amusement gezien wordt. Daarnaast lezen de mediadeskundigen Sjef Rademakers en Gied Jaspars een opstel over de macht van de televisie voor. Z.I. wordt morgen ochtend vanaf 10.30 uur uitgezonden op Hilversum 1. Mede hierdoor heeft in vele industrielan den de kostenstijging de produktiviteite- stijging vele jaren achtereen overtroffen DU is volgens jhr Van Riemsdijk de we zenlijke oorzaak van de huidige inflatie, die nog werd versterkt dooi de sterke stijging van de prijzen van grondstoffen en materialen Prijsbeheersmgsmaatrege len. die overheden namen ter beteugeling van de inflatie en toenemende internatio nale concurrentie, legden te zelfder tijd een zware druk op het verkoopprijsni veau VAN DER LOUW houden, waarbij het ondernemingsgewijze overtuiging van jhr meest doelmatige is. (Van onze correspondent) EDE. Staatsecretaris Van Hulten (Verkeer en Waterstaat) vindt dat in een volgend kabinet de verkeerstaken bij de minister moeten komen te berusten. Hij acht dit essentieel voor de oplossing van de verkeers- en vervoersproblemen. Deze zullen in toenemende mate moeten worden gevonden in veranderend verkeersgedrag, in plaats van investeringen in verkeersruimte. artikelbeleid op voortgaande integratie is vooruitgelopen Sinds een aantal jaren doen zich in de economie verschijnselen voor die een voortgezette groei in een vergelijkbaar tempo als voorheen in de weg staan. Zo worden de verzadigingsverschijnselen, die zich in vele bedrijfstakken op een aantal traditionele markten voordoen, in mindere mate dan voorheen gecompenseerd door de introductie van .nieuwe produkten Uit zondering is echter de elektronicasector, aldus jhr. Van Riemsdijk Het is ook duidelijk geworden dat vele grondstoffen niet onbeperkt beschikbaar zijn en dat er grenzen moeten worden gesteld aan de lucht en waterverontreini ging Een verschijnsel van heel andere aard zijn de in korte tijd sterk gegroeide over heidsbestedingen in Westeuropese landen, waarvan de lasten dooi ae particuliere sector moeten worden gedragen In een Van Riemsdijk, die opgevolgd wordt door dr ir N Rodenburg, betreurt het dat door het toenemend nationalisme in Westeuropese landen de integratie van de Europese Gemeenschappen thans wei mg voortgang maakt Een versterking van de EEG is namelijk van grote betekenis voor Philips, die in haai vestigings en „De volgende ministers van Verkeer en Waterstaat moeten zelf de taken beharti gen die samenhangen met verkeer en ver voer, dat wil zeggen dat hij de politieke leiding moet nemen van het directoraat- generaal van het verkeer (personen en goederen), de PTT, eventueel de zee scheepvaart en de Rijksluchtvaartdienst”. Op het ogenblik is Van Hulten belast met de PTT en het goederenvervoer over de weg en te water. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Hoofdinspecteur B. D. Kalma van de Rotterdamse politie vindt dat zijn baas, hoofdcommissaris A. Ver mei.) „een leugenachtige verklaring” heeft afgelegd na de uitlatingen die Kalma deze l week tijdens een PSP-vergadering in Wad- dinxveen heeft gedaan over het gebruik van het zogenaamde landelijke meldings formulier. Kalma heeft daarom vandaag aan burgemeester Van der Louw van Rot terdam gevraagd om „een openbare her roeping” van de verklaring van de hoofd commissaris. In de gewraakte verklaring legt de hoofdcommissaris uit waarom in het mel dingsformulier, dat in Rotterdam als proef wordt gebruikt om gegevens over een ar restant te noteren, termen als „woonwa genbewoner”, „gastarbeider”, „jood”, „Molukker” enz voorkomen. De reden hiervoor is, aldus de hoofdéommissaris, „dat getuigen zich meestal van deze aan duidingen bedienen”. Kalma vindt het gebruik van deze type ringen „een ernstige discriminatie” voor deze bevolkingsgroepen en heeft daarom een jaar geleden al stopzetting van het gebruik van dit formulier gevraagd. Op het advocatenkantoor ontstond een vechtpartij, omdat aldus mr. Eberhard, zijn cliënt alleen ongeboeid mee naar het bureau wilde gaan. Hierbij zouden de agenten de jongen hebben gestompt en geschopt. Toen zij de jongen tenslotte op straat hadden, wilde ook mr. De Groot mee naar het bureau om de belangen van houdt”, aldus Westerterp. „Dat komt erop neer, dat wie het kan betalen, ook kan rijden en parkeren. Het gaat er juist om dat bepaald moet worden wat het maatschappelijk nuttigst verkeer en vervoer is. Dit maatschappelijk nut moet beslissend worden; niet het kunnen uitgeven van geld.” De Keukenhof is een bloemen tuin die zijn gelijke niet kent. Miljoenen bol- bloemen in geuren en kleuren, in perken en patronen die elk jaar weer nieuw zijn. Want zo iade natuur. De Keukenhof in Lisse verwacht u. Van Hulten zei dit op een studieconfe rentie van de stichting Wijs op Weg, giste ren in Ede. De staatssecretaris, die volgens eën van zijn ambtenaren een visie op taak verdeling en prioriteiten gaf voor het geval hij zelf de ministeriële portefeuille toebe deeld zou krijgen, vindt dat de volgende staatssecretaris dan uitsluitend het beheer over de „droge en natte waterstaat” moet krijgen. Op dit gebied is de tijd van de grote plannen en uitvoeringswerken voorbij.” (Van onze correspondent) BEEK. Bijna 150 administratieve en technische medewerkers van het luchtver- keersleidingscentrum Eurocontrol in Beek hebben gistermiddag hun werkzaamhe den voor een halve dag gestaakt. Ook bij de overige vestigingen en instellingen van Eurocontrol in de lidstaten ging het perso neel tot actie over. Een gezonde economische ondergrond is een essentiële voorwaarde welke veran deringen men ook wil nastreven voor een evenwichtige ontwikkeling Daarom blijft een oplossing van de huidige econo mische problemen voor Philips voorrang ten fietsen mogen worden meegenomen naar en van ongeveer tachtig stations, zonder dat er een af- standsbeperking geldt. Tot nu toe gold voor ver voer van fietsen een af- standsgrens van 40 kilo meter. Minister Westerterp kondigde aan, dat met in gang van de nieuwe dienstregeling (22 mei) in treinen met bagageruim- De nieuwe maatregel is bedoeld als proef. „Voor waarde is, dat het laden en lossen van fietsen op de stations de trein niet op- LELYSTAD (ANP). Zigeunerkoning Koka Petalo dient vandaag bij de Officier van Justitie in Rotterdam een klacht in tegen de burgemeester van deze stad, An dré van der Louw, en diens politie-com missaris, wegens het bij wijze van proef gebruiken van een meldingsformulier voor het herkennen van verdachten voor de politie. Doordat op dit formulier het soort van signalement - ten behoeve van geautomatiseerde verwerking in voor me nigeen discirminerende toon is gesteld, heeft dit de ergenis opgewekt van groepe ringen die zich gediscrimineerd voelen. Zo maakt het formulier in hokjes melding van eventuele bijzonderheden en termen als zigeuner, gevaarlijk voor meisjes, jood, neger enzovoorts. aantal landen werd vijftien jaar geleden ca eenderde van het nationale inkomen afgedragen aan de overheid Dit is nu ongeveer de helft Langs de Amsterdamse Einsteinweg

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4