NOORDERSLUIS DICHT VOOR SCHEEPVAART Ook kabel-tv in Spaarnwoude en Haarlemmerliede G. J. Kwakkel behartigt kwart eeuw belangen i „jeugdzaken 3 W Haven KOFFIECONCERT IN DE VELSER MUZIEKSCHOOL Soestdijk I Voetbalwedstrijden voor jeugd van KIC Cor van der Meer dronk koffie Morgen fietsen op door IJmuiden 6 VRIJDAG 6 M E 1 19 7 7 Amnesty in actie voor onderdrukten in Chili en Argentinië Velser Bejaardenkoor gaat zingen in Apeldoorn kiezen Rs iii; Het bureau Jeugdzaken van de gemeente Velsen is een ander woord voor G. J. Kwakkel. Als ambtenaar Jeugdzaken is hij nu al vijfentwintig jaar de man, die het jeugdwerk in de gemeente optimaal probeert te laten func tioneren. Maandag is het dienst- jubileum in kleine kring gevierd, maar de bekendheid van de heer Kwakkel omvat een veel grotere kring mensen. Hij heeft in die 25 jaar heel wat mensen leren kennen en velen hebben hem in die periode leren waarderen als een man, die bereid was op te komen voor de jeugd en hulp te bieden, als dat gevraagd werd. ■9b Lezen om te kunnen V5 IJMOND GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? VAN RIXEL zo'n drukker 1 jal nd :a. 55, 20 (Van een onzer verslaggevers) u. nr ei le ARIE VAN DER VEER. m e r f 4 mee VELSEN-NOORD De voetbalvereni ging KIC in Velsen-Noord houdt zaterdag en zondag twee jeugdtoernooien. Zater dag wordt voor de Al tot en met A4 pupillen op het sportpark Rooswijk het W. Berghuistoernooi gespeeld. Ie en Vrijdag aangekomen: Kirsten Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Subyo Viking, Great Yarmouth; Smit Lloyd 2, Cont Plat, IJmuiden; Hummel; Terschelling; Vrijdag vertrokken: Aifos, Noorrsundet; Elin Horn, Ameri ka; Thuntank 3, Thames. Het kontaktadres van de Velsense werkgroep v. Amnesty International Ben Kruisselbrink, Zeeweg 241, IJ- muiden-Oost, telefoon 02550-14314. Het bezoek aan Soestdijk had ech ter weinig met de onderscheiding van doen, ma^r meer met het 100-jarig beestaan van IJmuiden dat vorig jaar werd gevierd. Op de eerste novem ber kwam koningin Juliana in IJ muiden. Talloze mensen hadden zich bij de kade waar de boot aanlegde, opgesteld, maar de koningin en prins gingen in sneltreinvaart van boord, in de auto en weg. ook was Men kan zich opgeven in het kan toor aan de Abeelenstraat. Er zullen drie bussen naar Apel doorn rijden en er is nog plaats voor supporters, zo werd ons gemeld. Het vaartuig had een bruto inhoud van 114 ton, was 25,50 m lang, 6,70 m breed en 2,81 m diep. Eerste schipper was G. Spaans in 1917 J. Haasnoot en in 1918 P. Pronk. De „Oceaan Ster” had in 1916 nog twee schepen namelijk de stoom- drifter Oceaan Ster I IJM. 232, schipper T. Vis en de zeillogger Nelly en Maria IJM 278, schipper J. Haasnoot. tel. 02550 15389 het een it I) ‘t (n n n 1» j- le rt •t Het boekje ligt in de bibliotheek voor de lezers ter inzage en om mee naar huis te nemen. In verband met de komende ka merverkiezingen heeft de Openbare Bibliotheek Velsen een aardig initia tief ontwikkeld. Er is een boekenlijst samengesteld van boeken die interes sant kunnen zijn voor ieder die zich in deze tijd wat indringender met de politiek, de geschiedenis van partijen en politieke richtingen of het parle ment zelf willen bezig houden. G. J. Kwakkel wil snel in kunnen spelen op de specifieke vragen van jongerengroepen. Zo werd de teleurstelling van vorig jaar goed gemaakt. Ook voor de le den van deze oranjevereniging, aan wie de heer Van der Meer kleurrijk verslag heeft uitgebracht. Even een kleine herinnering: mor gen kunnen enthousiaste fietsers' meedoen aan de landelijke fietsdag van de ANWB. Ook in Velsen is een route uitgestippeld, die dertig kilome ter lang is. De Grada ging in 1919 over naar de Vereenigde Steenkolenhandel en kwam in exploitatie bij de Vereenigde Exploi tatie Maatschappij onder directie van de heren A. J. Veltkamp en S. Koster. Aan het einde van de jaren twintig werden veel IJmuidense loggers uit de vaart genomen. De motor kwam in gebruik maar niet alle schepen werden daarme de uitgerust en veel zeilloggers werden toen te koop aangeboden en vonden later nieuw emplooi als vrachtschip in Skandinavie maar ook in Duitsland. In 1930 zagen we de Grada uit IJmuiden verdwijnen en kreeg Hamburg als thuis haven. Het schip was aangekocht door Klaus J. Puls die het liet verlengen en voorzien van een Junkers motor, het kwam onder de naam Eleonore in de vrachtvaart, groot 154 bruto ton en 30,07 m lang. Tot na de tweede wereldoorlog is de vroegere IJmuidense zeillogger Grada nog als vrachtschip in de vaart gebleven maar is een aantal jaren gele den van de Duitse vloot afgevoerd. Op de foto zien we nog een echte IJmuidense zeillogger die in 1916 nieuw in de vaart werd gebracht. In dat jaar, hoewel het bedrijf onder invloed stond van de eerste wereldoorlog werden tien tallen nieuwe zeilloggers aan de vloot toegevoegd. De Grada IJM. 277 kwam gereed bij de werf van de gebr. Fikkers te Muntendam en het vaartuig was be steld door de Exploitatie Mij. De Oceaan Ster onder directie van J. van der Made. ,Ik ben eigenlijk wel blij dat ik niet helemaal een echte ambtenaar ben. Net zoals de ambtenaar culturele zaken ben ik een beetje een „vrije vogel”. We hebben tot taak als advi seur van het gemeentebestuur op te treden en daarnaast een beleid op het gebied van culturele en jeugdzaken voor te bereiden. .Dat het geen een voudige opdracht was, is hem in de loop van de jaren wel gebleken. Het programma vermeldt werken van o.a. Josquin des Prés, Bach, Haydn, Mozart en Badings. Het concert begint om 11 uur fen de toegang en koffie zijn gratis. Enkele jaren geleden riep de „Vel ser Gemeenschap” een werkgroep in het leven om te zien, wat er voor de Velser Jeugd Centrale in de plaats moest komen. De ideeën gingen in de rchting va neen jeugdbureau op bre de basis met een uitgebreide taak, zoals het optreden als een soort in formatiecentrum en service-bureau voor jongeren. De werkgroep vond, dat het bureau helemaal onafhanke lijk moest zijn van de gemeente. „Daar heeft het een beetje op vast gezeten. De gemeente had een bureau Jeugdzaken en ik vond, dat de ge meente wel bij zo’n nieuw jeugdbu reau betrokken moest worden, ook al omdat het geld toch weer van de gemeente moet komen. Onlangs is er een gesprek geweest tussen Velser Gemeenschap, Stisa, wethouder H Om de zaken onder de aandacht van de Velsense burgers te brengen, staat deze werkgroep van Amnesty zaterdag tussen elf en vier uur met een stand op het Marktplein. Hier kunnen informaties worden gegeven jen kunnen belangstellenden de - in het Spaans - voorgedrukte kaarten kopen. Kaarten zijn ook verkrijg baar op de volgende adressen: La riksstraat 16, IJmuiden-Oost, Van Rijswijkstdaat 57, Velsen-Noord, Lo- dewijk van Deyssellaan 57, Driehuis en Schiplaan 294 in Zeewijk. 22, Cont. Fjordass, Het programma wordt verzorgd door een blokfluitensemble onder lei ding van Piet Troost en een sa-men- spelgroep onder de hoede van Dolf Schelvis. Medeweerking verlenen ver der Pieter van der Wal-gitaar- en Jaap Jansen -hoorn. Op dertigjarige leeftijd trad de heer Kwakkel in 1952 bij de gemeen te Velsen als ambtenaar Jeugdzaken in dienst. Hij kwam uit het bedrijfs leven, maar was al jaren actief in het jeugdwerk. Toen hij naar Velsen kwam, was net de Velser Jeugd Cen trale in oprichting, een particulier initiatief om tot een overkoepeling van het hele scala van jeugdwerk te komen. De nieuwe ambtenaar Jeugd zaken werd als secretaris aan de groep toegevoegd als ondersteuning' van de gemeente voor dit initiatief. „Dat werk sprak mij wel aan”, vertelt de heer Kwakkel nu. „Het was plezierig werken in de Velser Jeugd Centrale en er ontstond een soort brugfunctie tussen het feitelijke jeugdwerk en de gemeentelijke over heid. Toch ben ik als secretaris gauw gestopt. Ik vond, dat een ambtenaar geen stem in het bestuur moest heb ben en dat het bestuur dus een eigen secretaris moest aanwijzen, die het praktische werk aan mij kon opdra gen. Een aantal jaren heeft de Velser Jeugd Centrale zo gedraaid”. i. V - BH t.f In navolging van zaterdag wordt op 12 mei in gebouw Velserduin een schrijfavond gehouden waar eerst in formaties worden gegeven over de beide landen. Deze bijeenkomst be gint om acht uur. Amnesty International houdt zich momenteel bezig met een speciale Chili - en Argentinië-actie. Daarom is ook de afd. IJmuiden van Amnes ty in de weer om zoveel mogelijk mensen attent te maken op de mis toestanden in deze landen en ook om de mensen te motiveren mee te doen aan de schrijfacties. In die schrijfac- tie kan ieder individu een kaart of brief versturen naar de betreffende regeringen. In het verleden hebben deze schrijfacties - bij voldoende deelname - inderdaad resultaat ge had. Het Algemeen Bejaardenkoor uit Velsen gaat op 21 rtiei naar Apel doorn om mee te zingen in een concours. Daar stond de Oranjevereniging IJ- muiden-West, met vlaggetjes en hoedjes, zonder koningin om naar te wuiven. Omdat deze ontvangst dus eigenlijk in het water viel, heeft de oranjevereniging een bezoek aan Soestdijk aangevraagd. Dat werd toe gestaan en vorige week toog de heer Van der Meer met zijn vrouw naar Soestdijk, waar zij door met Freule Roel, de secretaresse van de koning in, werden ontvangen. Heel gezel lig, aldus de oranje-voorzitter, hebben zij daar een kopje koffie gedronken en het bloemenboeket (roze anjers plus een witte) voor de koningin overhandigd. De voorzitter van de Oranjevereni ging IJmuiden-West, Cor van der Meer Sr., is op Soestdijk op bezoek geweest. Bovendien kreeg hij vorige week de eremedaille in goud opge speld, dus koninginnedag 1977 is voor de heer van der Meer als grote fan van het koningshuis onvergetelijk ge worden. Aan deze strijd doen mee TIJBB- Haarlem, De Kennemers-Beverwijk, HBC-Heemstede, VVB-Velsen-Noord, Waterloo-Velsen en KIC. Zondag 8 mei wordt het G. de Reustoernooi voor Cl tot en met C4 junioren gespeeld. Deelne mers zijn Stormvogels-IJmuiden. SVW’27-Heerhugowaard, USVU-Uitgeest, Sporting Zuid-Amsterdam, Halfweg- Halfweg en KIC. De prijsuitreiking is zaterdag vastgesteld om half vijf ’s mid dags en zondag om kwart voor zes ’s mid dags/ Scheeper en mij. Daaruit is een stuurgroep naar voren gekomen, die verder gaat onderzoeken, hoe het jeugdbeleid meer gestalte kan krij gen”. Deze stuurgroep Jeugd- en Jon- gerenbelangen bestaat nu uit Loesje Koning van het Kennemer Vormings centrum, Fernanda Gouda van De Brulboei, Bram de Goede, pater Henk van Doorn en de heer Kwakkel. „Het is een kleine groep geworden, zonder gewichtige vertegenwoordigin gen, maar bestaande uit mensen, die vanuit hun eigen betrokkenheid bij het jeugdwerk willen proberen het jeugdbeleid weer een aanzet je te ge ven. De gedachten gaan daarbij naar een soort Jeugdbureau, gedragen door het particulier initiatief en de ge meente samen. Je hebt elkaar veel te hard nodig”, aldus de heer Kwakkel „We zijn nog aan het zoeken, hoe dal moet. Wel staat vast, dat het een flexibele zaak moet worden. Naast een aantal algemene voorzieningen moet een jeugdbureau in staat zijn om snel in nieuwe inltiatiéven in te springen. Jongeren moeten weten waar ze terecht kunnen met hun problemen en plannen”. Na 25 jaar kan de heer Kwakkel nog steeds het enthousiasme opbrengen om hard te werken aan een beleid, waarin juist het snel wisselende jongerenwerk alle mogelijkheden tot ontplooiing krijgt. nigingen vielen steeds meer weg en daarnaast kwamen er „open” groepen op gang, jeugdsozen en andere groe pen, die geen strakke organisatorische opbouw hadden. Het bleek heel moei lijk om een manier te vinden om ook hen in het jeugdbeleid te betrekken Ze kwamen plotseling op en verdwe nen even plotseling weer. Dat is een moeizame periode geweest, die uitein delijk uitmondde in het op non-actief stellen van de Velser Jeugd Centra le”. Tot twee keer toe (in 1974 en ’75) heeft het koor de wisselbeker gewon nen. Vorig jaar lukte dat niet, maar deze keer gaan de koorleden en hun supporters vol optimisme heen om weer een kans te wagen en te win nen. Zodat zij de beker definitie! mogen behouden. Op die manier is de eerste vijftien jaar geweldig werk voor de jeugd gedaan, maar daarna ebde de activi teit langzaam weg. „Dat was een tijdsverschijnsel”, vertelt de heer Kwakkel. „De traditionele jeugdvere- Om negen ut r zaterdagmorgen, wordt gestart bij het VVV-kantoor aan het Marktplein in IJmuiden. Op zondag 8 mei wordt in gebouw van de Muziekschool koffieconcert gegeven. Dit schip is nu net buiten de sluis in het buitentoeleidingskanaal afgemeerd en gaat over enkele dagen de eerste proefvaarten maken. De sluis ligt er overigens niet verlaten bij. Vanmorgen is Rijkswaterstaat direkt begonnen met de werkzaamheden, die de oorzaak van de stremming zijn. De rails, waarop de binnendeur van de sluis loopt, wordt de komende dagen vernieuwd. De werk zaamheden moeten uiterlijk 16 mei om zes uur 's avonds gereed zijn. Dan kan het scheepvaartverkeer weer bezit van de sluis nemen. In de tussenliggende tien dagen is Amsterdam alleen bereik baar voor schepen met een mawimale diepgang van negen meter, die in de Midensluis passen. Donderdag vertrokken: Arzola en D B 22, Cont. Plat; H. M. Vos, Noordzee; Fjordass, Mon treal; Lisa Bahr, Odensee ,IJm.; Hebe, Antwerpen: Arctic Shore, Cont Plat, IJ- miuiden.Elly Frem, Rotterdam, Bever wijk: Car Express, Huil, Velsen; Tor Scandinavia, Gothenborg; Kent Shore, Cont Plat, IJmuiden; Aschberg, Rostock; Berganger, Montreal; Corvus, Ipswich; Bommma, Antwerpen: Smit Lloyd 8. Cont Plat, Velsen; Magnitogorsk, Helsin ki; Helga 5, Aalborg, IJmuiden; Banglar Preeti, Antwerpen; Paulince C, Gij on; Skogcell Forester, Karlshamm, Velsen; Schulenburg, Vanbergh; Medina, Lon den; Lincolnbrook, Helsinki; Geert Wes sels en P 9. Den Helder rede; Asprella, Donderdag aangekomen: Guan Carlos, Torro, Antwerpen. Vel sen, Car Express, Dagenham, Velsen; Bomma, Oslo; Tor Scandinavia, Gothenborg; Isabel, Groningen, IJmui den; Svendborg H, Malta, Bever wijk, Thuntank 3, Theems, Jemrix, Kingslynn; IJmuiden; Kar! Krushtein,, Delfzijl: Neptunus, Tanager, IJmuiden; Neptun, Takoradi; Schulenburg, Graven- chon;, Nelly P. Gravenchon; Schsenstein, Bremen; Thea K„ Fredriksvaert, Bin nenland;, Fridel, Seaham, IJmuiden; Wanderer, Middlesbrough; Sigrid Flint, Whitby, IJmuiden;, Fretherne, New Ha ven: Paranga, Rotterdam; Fredrik En gels Nantes; Fostraum, Sandefjord. Het IJmuider stoomtrawlerbedrijf is gedurende een aantal jaren gebaseerd geweest op de aanvoer van verse vis namelijk schol, tong, wijting, schelvis en kabeljauw terwijl de aan voer van ha ring geschiedde door de loggers met het drijfnet. Die loggers behoorden thuis in Scheveningen, Vlaardingen, Katwijk aan Zee en Maassluis. Nemen we bijvoor beeld het jaar 1915. Toen namen in ons land 630 loggers aan de haringdrijfnet- visserij deel en wel 255 van Schevenin gen, 131 van Vlaardingen, 116 van Kat wijk aan Zee, 92 van Maassluis en IJmuiden had toen ook een loggerbedrijf met 29 schepen. Die 630 schepen brach ten in 1915 in 2434 reizen 542052 tonnen gezouten haring binnen. De hoogste van ger was in dat jaar de zeillogger Dina IJM. 204 van de Rederij M. B. Osendarp met 1870 tonnen in 7 reizen. IJmuiden was dus toen niet alleen de thuishaven van de stoomtrawlers maar ook het haringdrijfnetvisserij bedrijf was van betekenis. Dit bedrijf onderging vooral in 1916 een uitbreiding want toen waren voor de haringvisserij beschikbaar 64 loggers, 9 motorloggers en 19 stoomsche pen. Zestig jaar geleden was in IJmui den de oudste rederij die schepen ter haringvisserij uitzond de maatschappij onder directie van de heren L. Groen, A. S. Groen en I. S. Groen met 6 stoom schepen en 3 zeilloggers. Een jonge re derij was die onder directie stond van M. B. Osendarp die aan de haringdrijf netvisserij deelnam met 3 stoomloggers, 2 motorloggers en 7 zeilloggers. De Maat schappij Tot Beheer van Steamtrawlers en andere Visschersvaartuigen had be halve 13 stoomtrawlers nog 4 zeilloggers in de vaart en niet onvermeld mag blijven de rederij onder directie van C. de Vries met 8 zeilloggers en van betekenis was in 1916 ook de Maat schappij De Witte Ster met 5 stoomdrif- ters die wel niet gedurende het gehele seizoen maai- toch ook als haringschepen geregistreerd stonden. HALFWEG. Haarlemmerliede en Spaarnwoude gaat onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor kabeltelevisie in de gemeente. Aan het Kabeltelevisie Ad vies Instituut (K.A.I.) zal opdracht wor den gegeven een onderzoek in te stellen naar de financieel-economische en tech nische mogelijkheden. Dat onderzoek gaat ruim dertienduizend gulden kosten. De raad is daarmee akkdord gegaan. Nog niet zo lang geleden zag het er naar uit dat de gemeente voor het invoeren van kabeltelevisie een eigen ontvangstmast zou moeten oprichten Dat werd economisch onhaalbaar geacht. Daar wordt de folder met de route beschrijving uitgedeeld. Deelname staat open voor iedereen. Vanaf vanmorgen ligt de Noordersluis dicht voor het scheepvaart verkeer. Het laaatste schip, dat de sluis passeerde, was de nieuwe „Hollandia” van de Nederlandse Scheepvaart Unie. ADVERTENTIE Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden %- Redactie

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7