Hotel Polen en antiquariaat De Slegte verwoest Proces-Menten begon met verwarring Plan voor indamming nucleair risico Vuur sloeg over op ladderwagen KW I een partij voor iedereen aantal pagina's vandaag 24 Lijst 1 C.D.A. het woord is aan. o Amnestie in Roemenië agenda pagina 4 Nederlandse toeristen gewond in Indonesië Hebt al gekozen? Klap WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN k PLAATSELIJK REGEN 16 DIAMANT 2 2,3 DAAROM STEM IK OP Ik kies voor eerlijkheid, ook in de politiek. Ik wel. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie Strips Beurs Sport 4,5,6,7,9 11 10 10 8 ..13 t/m 23 AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Zeker twaalf mensen zijn vanmorgen vroeg bij een miljoenenbrand, die het tachtig kamers tellende hotel Polen, gelegen tussen het Rokin en de Kalverstraat in Amsterdam volledig in de as legde, om het leven gekomen. Aldus heeft de politie in het begin van de middag meegedéeld. Zij sluit niet uit dat er nog meer slachtof fers onder het puin liggen. Ook het naast het hotel gelegen boekenanti- quariaat van De Slegte is in vlammen opgegaan. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdag avond: In het algemeen veel be wolking met plaatselijk re gen. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuid westenwind. Minima om streeks 6 graden, maxima morgen circa 15 graden. Los^e nummers 70 ct. Tenminste twaalf doden bij miljoenenbrand in Amsterdam (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) LONDEN. De zeven grootste wester se landen gaan samenwerken om de risi co’s van de verspreiding van nucleaire splijtstof zoveel mogelijk tegen te gaan. Dit is een van de punten waarover de regeringsleiders en staatshoofden van ze ven industrielanden (Engeland, de VS, Frankrijk, West-Duitland, Italië, Japan en Canada) tijdens hun topoverleg van het afgelopen weekeinde overeenstemming hebben bereikt. Inkoop Verkoop Foto rechts: Amsterdamse brandweerlieden in gevecht met de vlammenzee. Menten begon direct met de al eerder gedane beschuldigingen aan het adres van justitie dat ze partijdig zou zijn en zich bovendien zou hebben laten leiden door de Russische geheime dienst KGB. „Dit pro ces is een showproces”, aldus Menten, die echter meteen werd onderbroken door rechtbankpresident mr. J. A. Schröder, die hem tot de orde riep. In totaal drie brandweerwagens zijn ern stig beschadigd. Hierbij is een ladderwa gen, die tot vóór hotel Polen in de Kalver- straat was gereden om te trachten enkele mensen te redden. Op het moment, dat de ladder werd uitgeschoven, sloegen plotse ling de vlammen uit het naast het hotel gelegen pand van boekhandel De Slegte. Het vuur sloeg over op de ladderwagen, waardoor de reddingspogingen moesten worden gestaakt. Volgens een woordvoer der van de brandweer moest een hoofd brandwacht snel vluchten om zijn leven te redden. De ladderwagen ging geheel verlo ren. Met de verwoesting van boekhandel De Slegte, is volgens de Haagse bedrijfsleider Evert M. Mulder „een voorraad antieke boeken en atlassen verloren gegaan die uniek was voor West-Europa”. Alleen al de waarde van de atlassen, waaronder exem plaren van Blaauw, Foucquet, Wagenaar, Commelin, Ortelius en Van Keulen, alsook vogelboeken en prenten die volgens Mul der „zo’n beetje de grootste in de vrije handel zijnde collectie was, schat hij op twee miljoen gulden. Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 Stanislaw J. Lee: Het leven dwingt de mens tot allerlei vrijwillige handelingen. DJAKARTA (Reuter). Bij een onge luk met een bus bij Cikole in de buurt van Bandoeng, zijn afgelopen vrijdag 29 Ne derlandse toeristen gewond geraakt, zo is vandaag gemeld door het dagblad „Piki- ran Rakjat”. De toeristen waren op de terugweg naar Bandoeng na een bezoek aan de krater van de Tangkabanprahoe, toen het ongeluk gebeurde. Vanmiddag was nog de helft van de hotelgasten, allen buitenlanders, zoek. De politie wist dat een aantal van hen in paniek naar Schiphol was gevlucht om daar met de eerst mogeljke vliegtuigen te vertrekken. Een meer exact cijfer over de totale schade kon vanmiddag nog niet worden gegeven. Eenendertig mensen zijn gewond, onder wie 27 hotelgasten. De anderen zijn twee brandweerlieden en twee ziekenbroeders. Van de gewonden is een aantal er ernstig aan toe. Drie van hen zijn in allerijl overge bracht naar het brandwondencentrum van het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk. De Amsterdamse brandweer werd geassisteerd door de brandweerkorpsen van Zaanstad en van Schiphol. Het vuur werd bestreden door tachtig brandweer lieden. Kort na het uitbreken van de brand stond het hotel, waarin op dat moment 105 gasten aanwezig waren, in lichter laaie. Er brak onder de naar een uitweg zoekende mensen grote paniek uit. Huilen de en gillende mensen, nauwelijks ge kleed, vluchtten voor zover mogelijk via de uitgang de straat op. Anderen, die hun weg naar beneden door een verstikkende rook versperd zagen, sprongen uit de ramen. Omstanders sleepten in allerijl vangzeilen aan. In hotel Krasnapolsky, eigenaar van het (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De eerste dag van het proces tegen de van oorlogsmisdrijven verdachte Pieter Nicolaas Menten (77) is vanmorgen in Amsterdam met verwarring begonnen. Pieter Menten liet de officier van jusitie, mr. A. F. J. C. Habermehl, niet de kans om meteen met zijn voorlezing van de dagvaarding te beginnen. Menten diende een verzoek tot wraking van de rechtbank in op grond van partijdigheid. Hij kwam er echter niet aan toe om het verzoek toe te lichten. was geweken. Verwacht wordt, dat de na- blussing en het opruimen van het puin nog wel enkele dagen zullen vergen. Op het Rokin en in de Kalverstraat was vandaag nog geen verkeer mogelijk. Nog nauwelijks bekomen van de door stane emoties vertelde de 39-jarige Britse ingenieur Roy Acton uit Londen hoe hij aan de vuurzee was ontsnapt. „Ik lag te slapen in mijn kamer op de tweede verdieping, toen ik wakker werd door geschreeuw en door glasgerinkel. Ik sprong mijn bed uit, opende de deur naar de gang en zag de rook naar boven komen. Het vuur woedde beneden. In een oog wenk had ik vastgesteld dat ik niet meer weg kon. Dus keerde ik terug naar mijn kamer en knoopte mijn twee lakens aan elkaar. Hoe ik het zo gauw voor elkaar kreeg is me nog een raadsel. Ik maakte het einde aan de verwarming vast en liet me door het raam naar buiten zakken. Het klinkt misschien kinderachtig, maar een maal beneden ben ik flauw gevallen van de emoties”. verwoeste hotel, werd een opvangcentrum voor de slachtoffers ingericht. Hier wer den ook de mensen geteld, die aan de vuurzee waren ontsnapt. De brand ontstond omstreeks half ze ven. Na verloop van enige tijd stortten eerst de linker zijgevel en de achterkant van het gebouw in, om half negen bezweek ook de voorgevel van het hotel aan het Rokin, die brandend neerstortte op een brandweerauto. De bemanning ervan moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. De brokstukken vernielden tevens de tramleiding. Sierstraatlantaarns voor het hotel, die op het pas vernieuwde Rokin stonden, smolten door de hitte van de vuurzee. Een ambulance, die gewonden vervoerde, vloog in brand. Niemand werd gewond. Op de parterre van het gebouw was een meubelzaak gevestigd van Inden-Leer, die eveneens volledig werd verwoest. De brandweer vergeleek de omvang van de brand met die van ongeveer vijftien jaar geleden toen aan het Damrak het pand van C. en A. in vlammen opging. De laatste grote hotelbrand in ons land kostte aan elf mensen het leven toen op 28 sep tember 1971 in Eindhoven het hotel ,,’t Sil- veren Seepaerd” in de as werd gelegd. De brand veroorzaakte in de Amster damse binnenstad een grote verkeerscha os. Het Rokin tussen Dam en Spuistraat moest worden afgesloten; het verkeer werd omgeleid. De 'amlijnen 24, 25 en 9 werden via de Weteringschans, Marnix- straat en Rozengracht naar het Centraal Station gedirigeerd en de lijnen 4 en 16 kregen hun keerpunt bij de Munt, waar ze een rondje om het complex van theater Tuschinsky draaiden. De verkeersomleiding had onder meer een enorme opstopping op de Rozengracht tot gevolg in welke drukte een tram en een auto op elkaar inreden. De naar de binnenstad trekkende wer kende bevolking zag al van grote afstand een dikke kolkende geel-bruine rookko lom opstijgen. Personeel van winkels en andere zaken uit het voorste deel van de Kalverstraat kon blijven toekijken. Hun straat was volledig afgezet. De brandweer werd om 6.39 uur gealar meerd en arriveerde één minuut later met de eerste wagens op het Rokin en in de Kalverstraat. De vlammen loeiden toen al aan beide zijden uit hotel Polen. Hotelgas ten hingen aan de ramen en verschillende gasten waren al op straat gesprongen. De brand werd bestreden met 26 stralen en twee waterkanonnen. In totaal werden er negen autospuiten en vijf ladderwagens ingezet. Om vier minuten vóór half tien werd het sein „brand meester” gegeven, hetgeen betekende dat het gevaar voor uitbreiding A. FRERIKS te Driehuis Een commissie van deskundigen van de zeven landen moet nu binnen twee maan den rapporteren over de manier waarop het vraagstuk van de indijking van de nucleaire risico’s kan worden aangepakt. Binnen een jaar willen de zeven een uitge breide regeling tot stand zien te brengen. Dit gebeurt vanuit de in de slotverklaring neergelegde opvatting dat aan kernener gie niet kan worden ontkomen om de ener giebehoefte van de wereld te dekken. Castrol GTX p. Itr ƒ2.99 Alle auto uitlaten tot -30% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) De gelovigen namen deel aan een gebedswake van twaalf uur, toen een bejaarde man de fles liet vallen. De klap op de marmeren vloer resoneerde als een bom en dat in een land waar men door de talloze aanslagen toch al uiterst gespannen is. De paniek werd nog eens vergroot doordat vlak na het ongeluk een ziekenauto met gillen de sirene langs de kerk reed. De klap waarmee gistermorgen een fles frisdrank kapot viel in een kerk bij Napels heeft tot grote pa niek geleid onder de drieduizend gelovigen in het godshuis. Er ont stond een wedloop naar de uitgang waarbij tien kerkgangers verwon dingen opliepen. WENEN (DPA/AFP). Vermoedelijk naar aanleiding van het honderdjarig be staan als onafhankelijke staat is zaterdag in Roemenië amnestie verleend, waarvan bijna 30.000 personen profiteren. Uit een bericht van Agerpres blijkt niét, of de amnestie ook voor politieke wetsovertre ders geldt. Het incident werd ten slotte beëindigd, toen Menten het verzoek tot wraking in trok. Dat was op het moment dat de recht bank zich wilde terugtrekken om zich over de wraking te beraden. Hierna kon de officier beginnen met het voorlezen van de dagvaarding, die onder meer behelst be schuldiging van moord of medeplichtig heid aan moord op Poolse joden in twee dorpen, Podhoroce en Urycz. IJmuider Courant De gerechtelijke procedure tegen onge veer 9.500 mensen die op gevangenisstraf tot drie jaar konden rekenen, wordt ge staakt. Circa 19.000 gevangenen die straf fen tot vijf jaar uitzaten, komen vrij. Bij gevangenisstraffen tot tien jaar wordt een deel van de straf kwijtgescholden. Foto links: Grote ravage ont stond nadat de voorgevel van het hotel Polen was ingestort. Maandag 9 mei 1977 67e jaargang no 159 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Hoofdredactie. Jos L. Lodewijks, I.. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52. p. jaar f 154,70 p. post f 200,— r «y’w l y Dinsdag 10 mei Ned. I WD voor late tv-journaal dat is de VV D De VV D is een volkspartij’ Van de VV D - aanhang verdient de helft minder dan 30 000 gulden is 30% vakbondslid Is 20% zelfstandige Is öijna de helft jonger dan 35 jaar Allemaal kiezers die zo jong en zo lang mogelijk vrij mens willen zijn kies een volkspartij, kies VVD Koninginnegracht 57 Den Haag tel 070-614121 Openbare dicussie Koos Rietkerk (VVD) en Jaap v/d Doet (PvdA) 12 mei aanvang 20 15 u. Kennemer Lyceum, Adr Stoopplein, Overveen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1