INZET KANDIDATUUR VOOR ONDERNEMINGSRAAD Geschorste croupiers weer aan het werk GULDENS VOORDEEL Boze brief i™ Cf N P 12,5% 'Q fllfiuSsES - Grote Houtstraat 120 spcciaaLsaak Ons gezag in het buitenland is toegenomen 9 (j lx, 3 Zo g S ZOMERKORTING fi met ooq op de verkiezingen Nu bij 3 Suisses z te j HARRY VAN DEN BERGH, KANDIDAAT IN TWEEDE KAMER 3 dinsdag 1 o 11 M E I 19 7 7 REGIO L 7 door Weert Schenk al n ZIJLSTRAAT 97 TEL. 310181 HAARLEM door Theo Klein (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK In Gouda, Bode graven en Katwijk heeft minister Westerterp van Verkeer en Water staat dinsdagochtend drie nieuwe zuiveringsinstallaties van het hoog heemraadschap Rijnland officieel in bedrijf gesteld. Voor Rijnland betekent dat een aanzienlijke uit breiding van de zuiveringscapaci- teit. Van het totale „aanbod” van afvalwater in het gebied van Rijn land kan nu tachtig percent wor den gezuiverd. Als derde regionale kandidaat op de P.v.d.A-lijst in dit kiesdistrict, achter Den Uyl, Voogd en Stoffelen, heeft Harry van den Bergh uit Nieuw-Vennep een grote kans op een plaats in de Tweede Kamer. Als internationaal secretaris Van de Partij van de Arbeid ligt het voor de hand dat hij zich daar bezig zal gaan houden met buitenlandse zaken en defensie. In onderstaand interview geeft hij zijn kijk op de huidige gang van zaken op deze terreinen. Voorgaande interviews in deze serie werden geplaatst op 22 februari, 1,8, 15, 22 en 29 maart, 5, 12, 19 en 26 april en 3 mei. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL Binnen de vakbeweging op Schiphol is een strijd losge barsten over de kandidaat van de KLM-ondernemingsraad voor de va cante zetel in de Raad van Commissarissen van de vliegtuigmaatschappij. Twee weken terug kwam een wilde correspondentie op gang met als doel: de ondermijning van de positie van de kandidaat, het oud-Kamerlid voor D’66 Anneke Goudsmit. De brieven zijn gericht aan de Raad van Commis sarissen, die daardoor de gelegenheid geboden krijgt haar eigen (en die van de KLM-directie) nog onbekende kandidaat krachtig naar voren te schuiven. Immers, de KLM-leiding was al niet zo gelukkig met de o.r.- kandidate. Omdat de o.r. überhaupt een kandidaat stelde, die nog eens bo vendien niet paste in het profiel van een „internationaal georiënteerde manager”. 0 op 3 Suisses breigarens, X op sokken, kousen, anklets M H of Fitalon X gezond heidsondergoed. rj Kom tijdig profiteren S Wv i w| IR ADVERTENTIE ADVERTENTIE ANNEKE GOUDSMIT s Rijnland gaat fosfaten it 39-4 uit rioolwater halen 3 lis) De installaties in Gouda en Bodegra ven zijn voor de waterkwaliteit in heel Rijnland van groot belang, omdat zich in die omgeving ook de inlaatpunten Harry van den Bergh studeerde politicologie in Amsterdam en woont nu met vrouw en twee kinderen in Nieuw- Vennep. Hij is 35 jaar en sinds ’75 internationaal secretaris van de Partij van de Arbeid. Daarvoor was hij medewerker van het Koos Vorrink-insti- tuut en van Ed van Thijn en Joop den Uyl in de Tweede Kamer. beeld ook aan de uitnodigingen en de manier waarop wij in het buitenland worden ontvangen. Ik was onlangs nog op een congres in Spanje. Daar werd ik geïntroduceerd als een vertegenwoordi ger van de partij die een rol heeft ge speeld in de democratisering van Spanje en Portugal. Maar niet alleen binnen het partijverband, onder de socialistische broeders, is die tendens merkbaar. Die houding blijkt ook uit het optreden van Van der Stoel en Pronk”. Hij vervolgt: „Van der Stoel is een uitstekend minister van buitenlandse za ken. Wat hij in het Midden-Oosten heeft bewerkstelligd: vrienden blijven met Is rael. maar intussen toch ook openingen te maken naar de Arabische landen, is een politieke prestatie van formaat. Van der Stoel heeft veel gedaan tegen de verspreiding van kernwapens. Daar re ken ik ook zijn reis naar Brazilië toe. En dan natuurlijk Tsjecho-Slowakije. Er is in Athene al een plein naar hem ge noemd, maar er zal een moment komen dat dit ook in Praag zal gebeuren. Die ontmoeting met Patocka was weer zo’n duidelijk herkenbare actie. Het zal lang duren voor de regimes in Oost-Europa zullen begrijpen dat wij wel met hun willen praten, maar dat onze sympathie uitgaat naar mensen als Patocka. Wan neer de Tsjechische minister van buiten landse zaken hier op bezoek komt en hij wil met kritici van de Nederlandse rege ring spreken, dan zeggen wij: ga u gang. Maar andersom is dat onmogelijk. Het was dan ook niet Van der Stoel die de Tsjechen provoceerde, maar juist an dersom”. Volop lof dus vanzelfsprekend voor Van der Stoel, die evenals Van den Bergh tot de rechtervleugel van de Partij van de Arbeid gerekend moet worden. Prijzen de woorden ook voor ontwikkelingsmi nister Pronk, de bewindsman die er vol gens Van den Bergh niet alleen voor zorgde dat er meer geld voor de derde wereld los kwam, maar ook dat die be dragen rechtstreeks ten goede komen aan de allerarmsten. De man ook, die voor de eerste maal ook andere dan alleen de financiële aspecten bij het ont wikkelingswerk betrok. „Wat deze rege ring bereid en ook in staat was te doen”, besluit Harry van den Bergh, „voor de vluchtelingen in politiek en materieel op zicht is ongelofelijk. Ik moet er dan ook niet aan denken dat dit niet meer moge lijk zou zijn als deze regering weg zou vallen”. 5 Nieüw-Venneper direct betrokken bij de omstreden uitspraken van partij-voorzit- ter len van den Heuvel over de Berlijnse Muur. Na het bezoek van een delegatie van de Partij van de Arbeid aan de DDR werd zij fel aangevallen omdat zij de Muur historisch juist had genoemd. Harry van den Bergh doet dit gerucht makende incident nu af als een misver stand. Niet de partij voorzitster, maar mede-bestuurslid Jan Nagel zou zich in die zin uitgelaten hebben. „Maar”, ver volgt Van den Bergh, „de publiciteitsme dia bleven zo hardnekkig volhouden dat het Van den Heuvel was geweest, dat we die indruk niet meer uit hebben kunnen wissen. Onze tegenstanders hebben die kans helemaal uitgebuit. En is daardoor een beeld ontstaan van een Partij van de Arbeid die zich begrijpend opsteld ten opzichte van de DDR. Dat is volkomen fout. In werkelijkheid was er toen al sprake van een harde confrontatie en die wordt nog steeds voortgezet. Als een ge volg daarvan is de DDR niet uitgenodigd op ons congres. Dat vatten de Oostduit- sers als een zware belediging op”. Van den Bergh heeft zich de afgelopen twee jaar ontwikkeld tot een ware globe trotter. Hij sprak over de hele wereld met vooraanstaande figuren, trad op belang rijke bijeenkomsten als vertegenwoordi ger van de Partij van de Arbeid op en bleef namens de partij de socialistische bewindslieden Van der Stoel (buiten landse zaken), Pronk (ontwikkelings hulp) en Stemerdink (de opvolger van Vredeling op defensie) hinderlijk volgen. Regelmatig vinden ontmoetingen plaats waarbij het regeringsbeleid getoetst wordt aan het PvdA-programma. „Ik heb de afgelopen jaren daarvan veel in het regeringsbeleid teruggevon den. Persoonlijk ben ik echter niet overal tevreden mee. Met name ten opzichte van Indonesië had Van der Stoel een scher per beleid moeten voeren. Wanneer ik in de kamer kom, is dat één van de punten Als internationaal secretaris van de Partij van de Arbeid is hij nu alweer twee jaar verantwoordelijk voor het doen en laten van de PvdA op het inter nationale vlak. Er worden door vertegen woordigers van de Partij geen politieke uitspraken gedaan op dat gebied zonder dat die eerst ter ore van Van den Bergh zijn gebracht. In dat verband was de de drie verenigingen van mening dat het onjuist is Anneke Goudsmit tot KLM- commissaris te benoemen. In een schrijven van 27 april sloot de categorale Vereniging van Kabineperso- neel zich bij de andere drie aan, gevolgd op 3 mei door een brief van de Ver- voersbond CNV. Op 4 mei kreeg de Raad van Commis sarissen ook een epistel in de bus van de Vervoersbonden NW/NKV. In deze brief zeggen de Vervoersbonden goed gehandeld te hebben. Ze hebben een kandidaat gesteld, gebruik makend van De uitbreiding van Rijnlands zuive- ringstaken die voor komende jaren op he<t programma staat, zal ook een verho ging van de verontreinigingsheffing tot gevolg hebben. Nu is het tarief 28 gul den per zogenaamde eenheid vervui- lingswaarde. Naar verwachting zal dit bedrag tot 1981 oplopen tot veertig gul den. Rijnlands dijkgraaf Van Knobelsdorff kondigde in een toespraak ter gelegen heid van de officiële ingebruikstelling aan, dat het hoogheemraadschap proeven gaat nemen met het verwijderen van fosfaten uit het afvalwater. Fosfaten, die onder meer in waspoeder voorkomen, worden beschouwd als ernstige verstoor ders van het biologisch evenwicht in het water omdat ze een overmatige algen- groei veroorzaken. Er is al veel onder zoek gedaan, nu wil Rijnland praktijk proeven gaan nemen. Dat zal gebeuren in de twee nieuwe installaties te Gouda en Bodegraven en in de al langer be staande installatie te Nieuwveen. Het Nico de Rooij, directeur van de Natio nale Stichting Casinospelen: „De reden van het intrekken van het bewijs van goed gedrag door de Gaming Board had geen betrekking op het functioneren van de drie in het casino. De drie hebben zich niet aan strafbare feiten schuldig gemaakt. De moeilijkheden hadden zich in de privé-sector voorgedaan. Voor ons was er geen aanleiding de drie te moeten weren”. Voor alle duidelijkheid eerst in het kort de voorgeschiedenis. Op 19 maart jongstleden meldde Haarlems Dagblad dat de fractie van de Vervoersfederatie NW/NKV in de KLM-ondernemings- raad de andere fracties zou voorstellen om Anneke Goudsmit kandidaat te stel len voor de Raad van Commissarissen. Als de o.r. dat voorstel overnam en zij werd vervolgens inderdaad benoemd, 'kwam Goudsmit te zitten op de stoel van de afgetreden dr- G. van der Wal, oud-president-directeur van de KLM. Binnen de top van de KLM veroorzaakte de kandidaatstelling nogal wat rumoer. Het was voor het eerst dat een vakbond een kandidaat leverde voor de „hoge raad”, die daarbij bereid was zitting te nemen in het raadscollege op basis van het beleidsprogramma van de Vervoers federatie. (Van onze streekredaktie) SCHIPHOL. Bij de onderne mingsraad van de KLM is ook een brief van buiten de vliegtuigmaat schappij binnengekomen waarin de schrijver zijn afschuw uitspreekt over de kandidatuur van Anneke Goudsmit voor het lidmaatschap van de Raad van Commissarissen. De af zender vindt Goudsmit niet compe tent voor de zetel vanwege haar be trokkenheid met de abortuskliniek te Heemstede. De briefschrijver noemt de benoeming van Goudsmit „een klap in het gezicht van vele rechtge aarde Nederlanders, die tot dusver graag van onze nationale luchtvaart maatschappij gebruik maken en een warm hart toedragen”. Aan het slot van de brief dreigt hij dat zijn schrijven ernstig genomen moet wor den, daar hij anders de publiciteits media zal inschakelen. De secretaris van de ondernemingsraad. J. Alma, heeft contact met de briefschrijver opgenomen. Alma heeft hem gezegd dat hij zich nog niet druk hoeft te maken, omdat „het niet zo’n vaart met Anneke Goudsmit zal lopen”. Er was volgens Alma maar een krappe meerderheid in de o.r. voor de kandi datuur, dus er is nog alle hoop voor de briefschrijver. Een broederstrijd op Schiphol! Arie Korringa, fractieleider van de aangeval len ploeg, de Vervoersbonden NW/NKV desgevraagd: „Zo kan je het zeggen. Er is een hetze aan de gang tegen de fractievorming van de Vervoersfederatie. De categorale verenigingen hebben altijd de boventoon gevoerd. En dat is nu niet meer. De fractie NW/NKV heeft nu 15 van de 25 o.r-zetels. En de andere verenigingen zijn bang voor hun machts positie. Want voorheen konden ze met één of twee zetels de vakbonden over troeven. Die tijd is voorbij. De vakbon den zijn sterker geworden. We hebben dan wel die 15 zetels, maar we worden toch nog strak gehouden. Dat •zag je met de kwestie Zuid-Afrika en het punt „Inspraak bij benoemingen”, toen de KLM-leiding ondanks een meerderheids besluit in de o.r., haar veto uitsprak”. Hij vervolgt: „Wij houden natuurlijk vast aan Anneke Goudsmit. Maar we begrijpen helemaal niets van die catego rale verenigingen en het CNV. Met dat geschrijf lichten ze de hand met de democratie. Ze willen de kandidaat bre ken van de o.r., waar hun eigen verte genwoordigers nota bene verantwoorde lijk voor zijn. Het is inderdaad vreemd dat de afgevaardigden van de verenigin gen geen verantwoording hoeven af te leggen. Ze hebben in de o.r- hun eigen verantwoordelijkheid. Dat is bij ons an ders geregeld. Maar daarom moeten de categorale verenigingen zich natuurlijk evengoed neerleggen bij democratisch genomen besluiten”. Enkele dagen later publiceerde Haar lems Dagblad een interview met Anneke Goudsmit. Daarin liet zij weten dat, als ze benoemd zou worden, ze geen slaaf van de vakbond wilde zijn. Ze zag zichzelf ook niet als werknemerscom- missaris. meer als ondernemingsraad- commissaris. „De ondernemingsraad ver tegenwoordigt de werknemers in een bedrijf. In de Raad van Commissarissen wil ik de o.r. vertegenwoordigen. Door het beleidsprogramma van de Vervoers federatie verplicht ik me afspraken te maken over de communicatie met de o.r. Maar ik word op geen enkele manier verplicht om in de Raad van Commissa rissen de mening van de vakbond te vertegenwoordigen. Ik zal luisteren en heb alle vrijheid om mijn eigen mening naar voren te brengen”. Op 31 maart stelde de KLM-onderne- mingsraad Anneke Goudsmit officieel als haar kandidaat voor de Raad van Commissarissen, na een geheime schrif telijke stemming waarbij 15 stemmen vóór haar waren en 10 tegen. De o.r.- leden maakten de afspraak om tot 12 mei verder te zwijgen over de kandi daat- In alle rust kon de KLM-leiding zich dan beraden op de situatie. Er waren drie mogelijkheden: Goudsmit wordt benoemt) (dan is er niets aan de hand); De leiding geeft voorkeur aan een eigen kandidaat (dan moet de SER (Sociaal Economische Raad) een keuze doen. Een moeilijke taak ligt er dan voor drs. Jan de Pous die zowel presi- dent-commissaris van de KLM is als voorzitter van de SER. Of, de derde mogelijkheid: De Raad van Commissa rissen zou besluiten om de tien raadsze- tels met één uit te breiden zodat beide kandidaten een plaatsje kunnen krijgen. Maar de vakbeweging bleef niet zwij gen tot komende donderdag, wanneer de Raad van Commissarissen een uitspraak doet. Op 26 april stuurden de Vereniging van KLM-boordwerktuigkundigen de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers en de Vereniging van Hoger KLM-personeel een gezamenlijke brief naar de Raad van Commissarissen. Zij stellen daarin uit publicaties in Haar lems Dagblad begrepen te hebben dat Anneke Goudsmit haar werk als com missaris wil vervullen op basis van het beleidsplan van de Vervoersfederatie, waarbij gestreefd zal worden naar een vorm van verantwoordingsplicht ten op zichte van de Vervoersbonden. Daarover vragen de drie categorale verenigingen zich „met zorg” af of dit „een juiste constructie is die een juiste vervulling van taken van de Raad van Commissa rissen mogelijk maakt”. Omdat daaren boven Anneke Goudsmit in Haarlems Dagblad „gepresenteerd werd als o.r.- kandidaat voor de Raad, nog voordat de o.r. zich officieel had uitgesproken”, zijn Wanneer het veel gehoorde verwijt naar voren wordt gebracht dat de Partij van de Arbeid en haar bewindslieden slechts oog zouden hebben voor de mis daden van het Chileense en Zuid-Afri- kaanse bewind, maar het hoofd om draaien als het onmenselijke optreden van sommige socialistische regimes aan de orde wordt gesteld, wordt Harry van den Bergh kwaad. „Ik daag de VVD en het CDA uit aan te tonen op welke wijze zij hun politieke betrokkenheid met de onderdrukten in andere landen kenbaar hebben gemaakt. Het zijn juist de rechtse partijen die zich uitsluitend beperken tot het schelden op de communisten. Twee jaar geleden hebben wij, Van Thijn en ik, in Rusland al uitgebreid gesproken met vooraanstaande dissidenten. Overdag zaten we rond de tafel met de ver tegenwoordigers van het regime, maar ’s avonds en ’s nachts verlieten we het hotel om bij een man als Sacharov over hun problemen te praten. Maar wij zijn ook naar Chili geweest. En onder het bewind van Pinöchet hebben we daar een krans gelegd op het graf van Allen de”, aldus Harry van den Bergh. waar ik op zal letten. Een ander onder deel waar meer resultaat op mogelijk is, is de ontwapening in Europa. Ik geloof dat men wat de conventionele bewape ning betreft te veel in een te korte tijd wil bereiken. Daarom staan Oost en West in het overleg onwrikbaar tegenover el kaar. Wanneer er een doel op de lange termijn gesteld zou worden en de partij en zouden dat dan met kleine stapjes vooruit proberen te bereiken, dan kan die ontwapeningsconferentie in bewe ging komen”, aldus het PvdA-bestuurs- lid. Waarom de besprekingen tussen Rus land en Amerika over de beperking van de strategische kernwapens (SALT) geen vorderingen maken, is volgens Van den Bergh nauwelijks verklaarbaar. Hij ver telt: „Beide partijen erkennen dat hun kernwapens zo zwaar zijn geworden, dat ze daardoor in feite onbruikbaar zijn. Ze kunnen niet afgeschoten worden want dat zou ook voor hun eigen mensen cata strofaal zijn. Waarom het overleg hier over dan toch vast zit kan ik niet zeggen. Waarschijnlijk zit men aan beide kanten wel zo vast in de bestaande denkpatro nen, dat er een tank voor nodig zal zijn om daar verandering in te brengen”. Van den Bergh wordt doodziek van de veronderstelling dat Nederland als klein land niets aan deze belangrijke kwesties zou kunnen doen. „Geografisch is Neder land klein, natuurlijk. Maar economisch en politiek moeten wij de invloed van ons land niet onderschatten. Dat minder waardigheidscomplex moet eruit gesla gen worden. Overschatting is niet goed, maar onderschatting evenmin”, aldus Van den Bergh. Zelf heeft hij de laatste tijd laten zien waarin een klein land (beter gezegd een socialistische partij uit een klein land) groot kan zijn. Hij organiseerde vorig jaar een groot internationaal congres over veiligheid en enkele weken terug zette hij de kroon op zijn werk met een grote conferentie met Europese socialistische kopstukken. Hij zegt: „Aan het feit dat figuren als Brand en Callaghan bereid waren om hier naar toe te komen kan je zien dat de invloed van de Partij van de Arbeid in het buiten land is toegenomen. Dat merk je bijvoor- 9 *5 voor boezemwater bevinden. Bij Katwijk loost Rijnland overtollig boezemwater in zee. De zuiveringsinstallatie daar wordt dan ook beschouwd als een belangrijke bijdrage aan de bestrijding van de ver vuiling van zee en strand. hoogheemraadschap zal zeker drie jaar lang met de experimenten bezig zijn. Met de huidige installaties is Rijnland in staat oi tachtig percent van alle afvalwater in haar gebied te zuiveren. De komende twaalf jaar wil het hoog heemraadschap dat percentage opvoeren tot negentig. Honderd percent zal, aldus de dijkgraaf, wel nimmer warden ge haald, omdat er nu eenmaal gebieden blijven bestaan waar het volstrekt on rendabel is om woningen op riolering aan te sluiten. ZANDVOORT. De schorsing van drie Engelse croupiers uit het casino van Zandvoort is vandaag opgeheven. Een intern onderzoek van de Nationale Stichting Casinospelen heeft geen feiten aan het licht gebracht waaruit kan wor den geconcludeerd dat de Engelsen om wat voor redenen dan ook ontslagen zouden dienen te worden. Touwtrekken om Anneke Goudsmit kuipers s „Benoemingsprocedure Structuurwet Commissarissen”. Het schrijven vervolgt: „Het is voor ons onbegrijpelijk dat nu de o.r.-leden een kandidaat stellen, er opeens van diverse kanten bezwaren worden gemaakt tegen mevrouw Goud smit, en wel bezwaren van procedurele aard. Op legitieme wijze is een zorgvul dige procedure gevolgd, waarbij ook de vertegenwoordigers van de categorale verenigingen en de Vervoersbond CNV die zitting hebben in de KLM-onderne mingsraad betrokken zijn geweest”. Tot slot schreef Anneke Goudsmit op 3 mei ook een brief. Deze werd gericht aan de vier categorale verenigingen (Boordwerktuigkundigen, verkeersvlie gers, hoger personeel en kabineperso- neel). Daarin beschrijft ze hoe ze bena derd is door de Vervoersbonden NVV/NKV voor de eventuelè kandidaat stelling door de o.r., Verklaart ze ook wat het betekent om op basis van het beleidsplan van de Vervoersbonden in de raad te zitten (zie gemeld interview met Haarlems Dagblad) En laat ze weten dat de bonden geen enkele verantwoorde lijkheid dragen voor haar eventuele op stelling in de Raad. En omgekeerd even min. Totzover de correspondentie die boven water kon worden gehaald. 'W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11