•1 UITZENDKRACHTEN ZEER TEVREDEN middelgrote werven afwentelen helpt met tegen Fiscus wil de verzachten Hoea wil snelle ontwikkeling economie China VERBETERD, MAAR GESCHAAD Premie inbraak- verzekering moet omhoog „Kopersstaking Spaarrente tot NB hoge koffieprijs” „belastingpijn” „Consumentenbeleid van nieuwe „POSITIE MIDDENSTAND NIET Dalend aantal huwelijken regering moet krachtiger zijn Problemen scheepsbouw niet op [buitenlands gelei J 99 17 LUBBERS: 99 EEG-COMMISSIE Vice-voorzitter Geurtsen op tweede dag KNOV-congres Belangrijke rol „BEHEERSING COLLECTIEVE SECTOR NOODZAAK” KONSUMENTEN KONTAKT IN „VERLANGLIJSTJE” 19 7 7 1 O M E I DINSDAG ECONOMIE 16 eenkomst van het CDA in De Lier. J (Van onze parlementsredactie) DE LIER/UTRECHT. Volgens minister Lubbers van Economi sche Zaken is er de komende jaren, uitgaande van doorgaande prijscompensatie, eigenlijk geen ruimte voor algemene periodieke loonrondes. Dit zei de bewindsman gisteravond op een verkiezingsbij- ruimte voor loonrondes meer afwisseling in het werk (17 procent); overbrugging van de periode tot een vaste baan (12 procent); procent) tussen de t A Bij deze drie bedrijven zijn in totaal zo’n NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK .75 71) De heer Van Vliet verklaarde met grote nadruk, dat de huidige problematiek er het gevolg van is dat de grote werven, vooral die mammoettankers bouwden, geen orders meer konden krijgen. „Dat werkte naar alle kanten door, want nu krijgen die werven plotseling ook be langstelling voor bijvoorbeeld onze mark ten, waarop ze helemaal niet thuis horen”. „Wij hebben sterk de indruk”, aldus Van Vliet, „dat men de problemen in de Nederlandse scheepsbouw probeert af te wentelen op de middelgrote werven. Maar als de commissie deze koers blijft varen is er met ons niet meer te praten”. Van Vliet vindt dan ook dat de overheid de problemen bij de oorsprong zou moeten aanpakken. Het plan van Comelis Verol- me reusachtige gastankers in Nederland te WD-lijsttrekker Wiegel vindt het „bij zonder laf" van PvdA-lijsttrekker Den Uyl, dat hij de schuld voor de prijsstijging van zich probeert af te schuiven. „Het is de koffie en het zijn CDA en VVD, die het gedaan hebben, zei Den Uyl. Je moet maar durven”, aldus Wiegel gisteravond tijdens een verkiezingsspreekbeurt te Utrecht. De Vliet-IJssel-combinatie is het resul taat van een fusie tussen De Groot en Van Vliet (Ridderkerk/Slikkerveer), tevens ei genaar van de Hollandse Scheepsbouw Maatschappij (Groot-Ammers), en de IJs- selwerf (Rotterdam. gaan bouwen is daarvoor zijns inziens zeer geschikt. Hij pleit er dan ook voor dat de regering haast zal maken met het bestude ren van Verolme’s plannen, opdat er zo spoedig mogelijk weer werk komt voor de bouwers van grote schepen. „Eerder het tegendeel”, aldus de heer Van Vliet. Hij verduidelijkte dit door bekend te maken dat de nieuwe combinatie zojuist een order had ontvangen ter waarde van honderd miljoen gulden. De rederij Smits Shipping (Rotterdam) heeft zes kustvaar ders van elk 6000 ton besteld, waardoor de desbetreffende werven voor ongeveer drie jaar van werk verzekerd zijn. Het is niet waarschijnlijk dat dit werk winst oplevert. 750 man werkzaam, die van de fusie geen nadelige gevolgen zullen ondervinden. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse verzekeraars denken aan verhoging van de premies voor de inbraakverzekering, zeker voor hen. die hun bezit onvoldoende beveiligen. Dit is medegedeeld in „Welwe zen”, periodiek van de organisaties van verzekeraars. 62,50 72,80 55.10 56.00 39,50 92,20 53.10 28,301 37.20 30,50 37.00 75.30 71,80 33,50 19,50 89.00 75,00 '4.Y0 64.00 36.00 76,00 64,50 67.30 51.00 58.00 95.00 55.00 47.00 00.50 56.00 Vanuit het Europese Parlement was er op gewezen dat wellicht een kopersstaking het middel is om de koffieprijzen weer naar beneden te krijgen. Die prijzen zijn op de Londense markt in korte tijd ver achtvoudigd. De prijzen stegen van 500 pond sterling per ton in 1975, tot 4000 pond per ton onlangs. „Tegelijk is het niet aanvaardbaar te gaan beknibbelen op essentiële collectieve uitgaven. Juist bij een hoge werkloosheid, een daardoor toch al dreigende discrimi natie tussen actieven en niet-actieven, en een dreigend tekortschieten van echt toe komstgerichte investeringen, is waak zaamheid tegen te scherpe bezuinigingen geboden”, aldus Lubbers. „Het zeer snel tot ontwikkeling brengen van onze economie is een taak die geen uitstel gedoogt”, aldus Hoea volgens het Chinese persbureau. Zinspelend op de V.S. en op de Sovjet unie zei Hoea nog, dat imperialisme en sociaal-imperialisme naar hun aard oorlog betekenen. „Wij moeten absoluut gereed zijn voor een oorlog”, aldus de Chinese partijleider. De opvolger van Mao was van oordeel, dat de versnelde economische ontwikke ling van China, in het huidige internatio nale kader, veeleer een politieke dan een louter economische noodzaak was. De Chinese minister van Defensie maar schalk Yeh Sjien ying heeft gisteren voor speld, dat een wereldoorlog in de naaste toekomst zou kunnen uitbreken Het is volgens Lubbers onvermijdelijk dat de ontwikkeling van de arbeidsvoor waarden terughoudender moet zijn. De feitelijke drukstijging van de collectieve lasten (belastingen en sociale premies) zal onder de 0,5 procent moeten liggen. Daar om is volgens de bewindsman een verdere beheersing van de collectieve sector nood zakelijk. De liberale voorman wees er op, dat de totale prijsstijging in een maand 1,7 pro cent bedroeg. De koffie nam daarvan 0,2 procent voor haar rekening. En de prijs stijging tengevolge van de huurverhoging was er toch gekomen, „maar, als de PvdA ROTTERDAM (ANP) Een reductie met veertig percent van hun capaciteit zoals de beleidscommissie herstructure ring scheepsbouw heeft aanbevolen, is voor de middelgrote werven onaanvaard baar. Dit heeft de heer I. B. van Vliet, directeur van de vorige week opgerichte Vliet-IJssel-combinatie, gisteren gezegd op een persconferentie. DEN HAAG (ANP) „Niemand kan er omheen dat veel is gedaan en nagelaten dat de positie van de midden stand in ons land niet alleen niet heeft verbeterd, maar geschaad”. Dit heeft mr. A. Geurtsen, vice-voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond, in „Het Turfschip” in Breda gezegd op de tweede dag van het tweedaagse congres van het feit dat zelfstandige ondernemers zich vijfenzeventig jaar geleden voor het eerst organiseerden. Onder die omstandigheden valt zijn mond van verba zing open „als ik de enige echte regeringspartij van de In een paar weken tijds is gebleken, hoe onverantwoord en vol van schone schijn het beleid van Den Uyl en de zijnen is geweest, aldus de WD-lijsttrekker. Hij wees op de niet-afnemende werkloosheid, de lagere groei van het nationaal inkomen en de hogere inflatie. „Het kabinet laat een onbeschrijfelijk trieste boel achter.”. Volgens Wiegel is het nu bittere nood zaak, dat het kabinet uit eigen beweging op korte termijn komt met een plan tot lastenverlichting voor het bedrijfsleven. „De enorme prijsstijging maakt dat noodzakelijk. Het is onmogelijk en onrede lijk dat het bedrijfsleven, dat toch al zo zeer in de klem zit, en dat de zelfstandigen, van wie velen reeds onder water zijn ver dwenen, opdraaien voor de gevolgen van de prijsexplosie”, zei Wiegel. economisch gebied dient voor de consu ment nog veel verbeterd te worden, meent het Konsumenten Kontakt. Op juridisch gebied vindt het Konsu menten Kontakt dat consumentenorga nisaties gezien moeten worden als recht matige vertegenwoordigers van de con sument. Zij moeten als procespartij kun- „Dat is geen verwijt aan de minister of de staatssecreta ris van Sociale Zaken, maar een inscherping aan alle betrokkenen, in het bijzonder aan de formateur en aan de „We zullen al blij zijn, als we quitte kunnen spelen”, aldus Van Vliet. ploeg die straks het werk overneemt”. De voorwaarden daarvoor zijn een gezond, een evenwichtig en een stabiel economisch beleid. Er moet zendtijd ter beschikking ko men voor het geven van objectieve infor matie over goederen en diensten. Misleidende reclame die onterecht re fereert aan gezondheid of de slanke lijn dient verboden te worden. Op het gebied van de informatie heeft het Konsumenten Kontakt onder meer de volgende wensen: informele procedures moeten komen die geschillen om kleine bedragen regelen. AMSTERDAM (ANP). Advieskoer- sen voor buitenlands bankpapier: US dollar 2.40-2.50 Brits pond 4.10-4.40 Belg, franc 6.63-6.93 Duitse mark 102.25-105.25 Lire 26.25-29.25 Escudo 5.25-6.75 Can. dollar 2.29-2.39 Franse franc 48.25-51.25 Zwitserse franc 95.75-98.75 Zweedse kroon 55.00-58.00 Noorse kroon 44.75-47.75 Deense kroon 39.25-42.25 Schilling 14.50-14.80 Peseta 3.36-3.66 Griekse drachme 6.10-7.35 Finse mark 58.75-61.75 Joeg, dinar 12.00-14.25 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Van de uitzendkrachten is 95 procent tevre den of zeer tevreden over het werk en 85 procent over de samenwerking met het uitzendbureau. Dit blijkt uit de zojuist beschikbaar gekomen NIPO-verwerking van een door de Alge mene Bond Uitzendbureaus (ABU) onder 2299 uitzendkrachten uitgevoerde enquête. De ABU vertegenwoordigt met zijn 60 aangesloten bureaus met 350 vestigingen ongeveer 80 procent van de branche. de wens naar een gedeeltelijke werkkring (27 procent); de wens slechts een gedeelte van het jaar te werken (23 procent); vijf procent van de geënquêteerden gaf werkloosheid als reden op. Staatssecretaris drs. M. J. van Rooijen heeft daartoe een permanente voorlich tingscommissie in het leven geroepen, die tot taak heeft na te gaan, hoe de belasting dienst door zijn manier van benadering van het publiek de belastingpijn zo gering mogelijk kan maken. De nieuw commissie, die gisteren is geïn stalleerd, zal moeten nagaan of er weer standen, frustraties en andere onlustge voelens bij het publiek zijn ten aanzien van de belastingheffing, die vermeden hadden kunnen worden. Zij zal moeten nagaan, hoe het directe contact van de belasting dienst met het publiek zoveel mogelijk kan worden bevorderd. Zij zal zich zoveel mo gelijk op de hoogte moeten stellen van wat er onder het publiek leeft en zich er inzicht over moeten verschaffen, of in bepaalde groepen belastingplichtigen of in bedrijfs takken misverstanden of misbruiken ern stige vormen dreigen aan te nemen. Ook ten aanzien van de verslechterende belastingmoraal heeft de voorlichtings commissie een taak, zei de staatssecre taris. 85.00 49.40 17.00b 85.70 26.50 1.65 45,00 40.00 7,10 26.00 44.60 70 00 69.90 71.00 51.50 62,50 64,50 50.00 12.00’ 48,80 68.10 82.70 >9.50 12,EO 26,60e 32.90 10.40 61.00 82.00 81.00 67,20 2.10 82.00 31.80 71.50 86,20 90.80 >2.80 33,60 08,50 04.50 72.30 66.20 05.50 .39 00 .70 .30 HONG KONG (Reuter/AFP). - De Chi nese partijleider Hoea Koeo-feng heeft gis teren zijn volk gemaand, de economische ontwikkeling van China te bespoedigen om het land voor te bereiden op het gevaar van een toekomstige oorlog. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De komende regering zal een doelbewuster en krachtiger con- sumentenpolitiek moeten voeren dan de voorgaande regeringen. De aanstelling van een staatssecretaris voor consumen tenzaken is daartoe een eerste vereiste. DEN HAAG (ANP) De belasting dienst van het ministerie van Financiën wil de pijn, die het betalen van belasting veroorzaakt, zoveel mogelijk verzachten. 'VOO Wï >s Op alle produkten moet een prijsaan duiding per standaardhoeveelheid wor den verplicht. Ook de vermelding van de naam, hoeveelheid, samenstelling, houd baarheid, kwaliteitsklasse en de naam en adres van de fabrikant moeten verplicht op de produkten worden aangebracht. nen optreden in conflicten tussen consu ment en ondernemer. Daarnaast moeten zij schadevergoeding kunnen eisen van ondernemers die de consument hebben benadeeld. Verder meent het Konsumen ten Kontakt dat de rechter onbillijke clausules in contracten moet kunnen ver bieden en dat er meer goedkoepe en De heer Hazekamp merkte op, dat van de ruim één miljoen mensen die werkzaam zijn in het midden- en kleinbedrijf ongeveer 63 percent werknemer is en dat dit aantal nog steeds toeneemt. Dat getal van een miljoen geeft zijns inziens ook het beiang weer van het midden- en kleinbedrijf voor de nationale werkgelegenheid. Bijna een kwart van de beroepsbevolking van ons land is in het midden- en kleinbedrijf werkzaam. De verwachting is, dat dit aandeel de komende jaren nog enigszins zal toenemen. In de enquête, die is gehouden in de periode januari tot en met maart 1977, worden 15 vragen gesteld. De uitkomsten zijn uitge splitst naar verschillende criteria, zoals leeftijd, opleidingsniveau, sekse en burgerlijke staat. De meest genoemde redenen om voor het uitzendbureau te gaan werken zijn: J afgelopen vier jaar hoor vertellen over de zegeningen van het kabinet waaraan het zich zo verwant voelde voor onze middenstand”. De heer Geurtsen zei helemaal van zijn stoel te vallen als hij in de opsomming van die zegeningen tegenkomt de oudedags-reserve en de zelf standigenaftrek. De wet op de fiscale oudedags-reserve werd aangenomen onder het vorige kabinet „ondanks dat de Tweede-Kamerf ractie van de partij die deze maatregel nu met gepaste trots ten tonele voert, onder aanvoering van de huidige premier, tegen stemde. Niet anders ging het met de zelfstandigenaftrek”. De leeftijd ligt bij het grootste deel van de uitzendkrachten (59 21 en 29 jaar. 21 procent is jonger en 17 procent ouder. De uitkomsten van deze ABU-NIPO-enquête sluiten op tal van punten vrij nauwkeurig aan bij de resulta ten van de in 1974 door de Stichting Maat schappij en Onderneming gehouden en quête onder uitzendkrachten, Het sociale beleid, voorzover het rechtstreeks op het midden- en kleinbedrijf was gericht, mocht er alleszins wezen, zo merkte de heer Geurtsen op. „Als ik, ondanks alle erkentelijkheid, toch een woord van kritiek laat horen, richt zich dat niet tegen het sociaal medegevoel dat uit die maatregelen blijkt ook jegens zelfstandigen”. Een werkelijk sociaal beleid is een beleid dat er oog voor heeft dat een zelfstandige ondernemer liefst zover als mogelijk is van steun en hulpmaatregelen vandaan blijft. Een beleid van beperking van de collec tieve lasten kan volgens Lubbers alleen gevoerd worden, wanneer de stijgende winsten van de ondernemingen „inder daad leiden tot meer werkgelegenheid”. In bedrijven moeten taakstellingen op het punt van de werkgelegenheid harder wor den gemaakt, vindt Lubbers. Het enquête-resultaat doet volgens de ABU twijfelen aan de juistheid van de bij sommigen bestaande overtuiging, dat het aanbod van uitzendkrachten voor een groot deel bestaat uit schoolverlaters, die geen vast werk kunnen vinden. Begin april publiceerde het Jongerenkontakt NW en kele resultaten van een eigen onderzoek volgens hetwelk 40 procent van de onder vraagde uitzendkrachten jongelui zijn, die zojuist de school hebben verlaten. De helft daarvan zou eerst tevergeefs hebben ge probeerd een baan te vinden. Dat zijn enige punten uit het verlanglijstje dat het Konsumenten Kon takt voor het komende kabinet heeft op gesteld. In het eisenprogramma dat het Konsumenten Kontakt aan de komende kabinetsformateur aanbiedt, constateert de organisatie vanuit de politieke hoek een gebrek aan belangstelling voor de consument. Zowel op juridisch als op Gisteren, op de eerste dag van het congres van het KNOV, merkte staatssecretaris Th. M. Hazekamp op, dat voor het bereiken van de op het ogenblik belangrijkste doelstelling van het regeringsbeleid, het terugdringen van de werkloosheid, voor het midden- en kleinbedrijf een zeer belangrijke rol is weggelegd. R. De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 81/z% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8'/4%. BRUSSEL (ANP) De Europese Com missie gelooft niet dat een staking van de verbruikers van koffie het beste middel is om het vraagstuk van de koffieprijsstijgin gen op te lossen. Dat heeft ze meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen uit het Europese Parlement. De commissie zegt ook dat het raadgevend consumentenco mité van de EEG niet de bevoegdheid bezit om zo’n kopersstaking op touw te zetten. Daarnaast dient een organisatie te worden opgericht die tussen de overheid en de consumentenorganisaties instaat. Zo’n instantie te vergelijken met de Zweedse ombudsman moet hulp bieden in consumentenzaken die tussen wal en schip raken. De plaatselijke en regionale wetswinkels dienen te worden uitgebreid met een consumentenafde ling. Deze afdelingen moeten bijstand en voorlichting geven in consumentenzaken en mogelijkheden krijgen om plaatsge bonden onderzoek te verrichten. „Alle water van de zee wast niet weg dat aan het einde van de rit van het kabinet-Den Uyl het reëel gemiddelde „overige inkomen” in het midden- en kleinbedrijf dat stuk van het bedrijfsresultaat dat overblijft voor de ondernemer en zijn meewerkende gezinsleden bijna twintig percent lager ligt dan aan het begin het geval was. Dat het alleen aan bijzondere, met name ficsale, maatre gelen te danken is dat het besteedbare inkomen niet zo hard gedaald is. Maar ook aan koopkracht komt de gemiddelde middenstander van vandaag ten opzichte van eind 1972 nog altijd zo’n vijftig percent te kort”, zo zei de heer Geurtsen. haar zin had gekregen, eerst op 1 juli, derhalve na de verkiezingen”, aldus Wiegel. „Voorlopig eigenlijk geen SS DEN HAAG (ANP). De achteruitgang van de trouwlustigheid van de Nederland se bevolking heeft zich het afgelopen jaai weer weerspiegeld in de cijfers van het CBS. Er werden in 1976 97.000 huwelijken gesloten ofwel 7,0 per 1000 Nederlanders. Dat waren er 3000 minder dan in 1975, toenj er nog 7,3 huwelijken per 1000 Nederlan ders werden gesloten. Er wordt, aldus een verklaring van het hoofd van de hoofdafdeling bevolkingssta tistieken, drs. J. van den Brekel, voorna melijk minder getrouwd omdat er minder moet worden getrouwd. In 1970 waren er nog 20.000 gedwongen huwelijken, in 1975 nog maar 8000. Neemt het aantal huwe lijken af, het aantal echtscheidingen neemt toe. In 1975 waren het er 20.000 tegen 19.000 in 1974, 18.000 in 1973 en 15.000 in 1972.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17