I I I I I I Bezoek KGIJ bekoelt 1 vriendschap PvdA en PPR I Huider voor SieMatic keukens R.RTJWA I I „Machthebbers Midden-Oosten akkoord met bufferzones tussen I Israel en zijn buurlanden „Ik ontmoette in Polen prinses Juliana en prins Bernhard OFFICIEEL DODENCIJFER VAN 7 WORDT WELLICHT VEEL HOGER VA aantal pagina's vandaag: 22 Schade geschat op 20 miljoen het woord is aan Dominee Paisley gearresteerd —Kimman B.V.— w L!»!s fc WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN f Carter na gesprek met Assad: Record agenda pagina ól nijman haarlem Alleen het weer was anders Kunsthandel Jos de Graaff Morgen regen Onthulling van verdachte Menten: O ft ftsj ;gg| 1 houtmarkt 21 023-319309 perspex lichtbakken neon lichtreklames Telefoonbeantwoorders Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Bibliotheek Weerrapporten2 Binnen- en buitenland 2-3-4 Plaatselijk nieuws 5-6-7-9-11 15 13 13 17 16 19-21 15 Dinsdag 10 mei 1977 67e jaargang no 160 AMSTERDAM. Het werkelijke aantal doden bij de brand, die weest eerst zoveel mogelijk mensen te red- gisteren het Amsterdamse hotel Polen en boekhandel De Slegte in de den. Een ooggetuige zei gisteren dat as legde is nog steels niet bekend. Officieel is het dodental vastge- l'“‘ steld op zeven, maar aangezien er vanmorgen nog ruim twintig mensen werden vermist vreest men dat het cijfer veel hoger zal worden. Umuider Courant k Damiate Pei's B.V. Directie: Mr. H. C. va!n der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,— p. jaar f 154,70 p. post f 200,—). LosSe nummers 70 ct. 1 (Zie verder pag. 2) Ruim 20 vermisten bij brand (ADVERTENTIE) I (Van een onzer verslaggevers) het (ADVERTENTIES) eigen ontwerpstudie voor (Zie verder plaatselijke paginM iiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii Een deskundige, die gisteren die ruïnes van Polen en Slegte in ogenschouw nam, zei ons de schade van de omvangrijke brand te schatten op zeker twintig miljoen gulden. Van hotel Polen is alleen het stuk boven de hoofdingang overeind gebleven. Het zal worden neergeliaald. Van De Sleg te is alleen een pandje aan Rokinzijde blijven staan. De brandweer heeft gisteren de kritiek van publiek verworpen als zou men te laat In 1976 zijn in de stad 552 moor den door middel van vuurwapens gepleegd, wat een gemiddelde van tien per week of ruim een per dag was. t er zeker wel tien mensen op het dak van het brandende hotel stonden, andere hingen uit de ramen. „Er waren nog geen vangzeilen, ik kon niets doen. Het was vreselijk”, aldus de man. „In het Engels riepen we: Niet sprin gen”. Een vrouw sprong toch en sloeg te pletter: op het trottoir van het Rokin. Van de zeven slachtoffers zijn er drie vanmorgen gevonden in de rokende puin hoop, een vierde overleed in de loop van de dag in een ziekenhuis. Een vijfde slachtof fer was gisteren al uit de smeulende ruïne gehaald. Twee andere hotelgasten zijn gis teravond aan hun verwondingen overle den in een ziekenhuis. Het zoeken naar mogelijke slachtoffers zal vandaag nog voortduren. Het onder zoek van de oorzaak van de brand is in De Blaricumse miljonair viel tijdens de zitting, die van ’s morgens tien uur tot ’s avonds tien uur duurde met slechts twee onderbrekingen van anderhalf uur, voort durend iedereen in de rede, maar werd handen van hoofdinspecteur E. Versluis van het bureau Singel. De gemeente Amsterdam heeft laten we ten dat alle rijverkeer op het Rokin en het voetgangersverkeer in de Kalverstraat na bij het rampterrein voorlopig gestremd is. Verwacht wordt dat het tramverkeer, dat normaal over het Rokin rijdt, de eerst komende dagen nog blijft omgeleid. Gisteren en vandaag hadden de omlei dingen in het hart van de stad grote ver keersopstoppingen tot gevolg. Honderden Amsterdammers volgden gisteren achter de dranghekken nieuwsgierig de verrich tingen van politie en brandweer. Maandag werd het aantal logerenden in Polen vastgesteld op 105. Vanmorgen deel de een woordvoerder van de gemeente desgevraagd mee, dat dit aantal „niet muurvast” meer staat. Het is mogelijk, zei hij, dat op het moment van de brand meer gasten in het hotel verbleven. (zie verder pagina 4). PPR-raadslid G. van Ruijven maakte als lid van de KGIJ deel uit van de delegatie. Accent-hoofdredacteur Hans Knoop in ge sprek met de Israëlische getuige Kanaan tijdens het proces tegen Menten. die in Neuwied de Berufsverbote ter dis cussie stelde. Van Ruijven, fel tegenstan der van de huidige passieve uitwisseling met de raad van Neuwied, haalde door zijn activiteiten in de delegatie van de KGIJ het grote ongenoegen van de socialistische fractie op de hals. Volgens de heer Ver meulen is de gemeenteraad van Beverwijk best in staat zijn „eigen boontjes te doppen”. Poolse joden. Volgens de dagvaarding ging het om „twintig a dertig personen” tijdens de executie op 7 juli 1941 in Podho- roce en om „175 a 200 personen” tijdens de massa-executie in Urycz op 27 augustus 1941. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023-262774. (ADVERTENTIE) KOOP vanaf 49S,- HUUR vanaf 20.- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN. tel. 020-456456 Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Mahatma Gandhi: Elke beschaving moet worden beoordeeld naar de wijze, waarop zij omspringt met minderheden. i._ i KENNEMERLAAN1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.02550-22756 ft.S Fractievoorzitter P. Schipperus van het CDA betreurde het, dat de KGIJ de con tacten met Neuwied heeft aangegrepen om een zaak ter discussie te stellen „die alleen Duitsland aangaat”. Het CDA is niet van plan om de Berufsverbote-kwestie in de gemeenteraad aan de orde te stellen. Ook de PvdA’er Vermeulen liet zich in die zin uit. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave In de Amerikaanse stad Chicago is al bijna een week geen moord met een vuurwapen meer ge pleegd. Volgens de politie is het een absoluut record en zij moet een verklaring schuldig blijven. (ADVERTENTIES) Adviseurs in verzekeringen --en financieringen Lid N V.A ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN IN ÉÉN HAND. Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. In de bufferzones, die aan weerskanten van toekomstige grenzen in het Midden oosten moeten komen, zouden volgens Carter vredestroepen moeten worden ge stationeerd. De Amerikaanse president wilde echter niet ingaan op de vraag welke landen militairen moeten leveren aan dit vredesleger. Carter noemde het van vitaal belang dat er radar met een groot bereik in de Sinaïwoestijn is door de afstanden en de topografie van de woestijn. Ten aanzien Het hoofd van de afdeling ernsti ge misdrijven bij de politie van Chicago, Joseph Dileonardi, zei dat het vorige langdurige weekein de zonder vuurwapenmoord in au gustus 1974 was voorgekomen. Het was vandaag niet zulk prachtig weer als 37 jaar geleden. In het eindeloze azuur blauw van de wolkeloze hemel op 10 mei 1940 vormden alleen de zwarte stippen van de binnenvliegende Duitse Junkers met bommen en parachutisten hinderlijke sto ringen. Voor wie het op die dag bewust heeft meegemaakt, blijft dit beeld onuit wisbaar. Nu, in 1977, zijn de puinhopen en aard verschuivingen die op die meidag in 1940 werden ingeleid nog steeds niet in volle om vang te overzien. De uitbarsting van de oorlog in West-Europa en alles wat daarop volgde of daarvan het gevolg was in het leven der volken en der afzonderlijke men sen hebben ons de situatie bezorgd waarin wij heden leven: de NAVO, de politieke partijen en hun programma’s, het proces- Menten, de toestand in hetMidden-Oosten, de bewapeningswedloop, de permanent met onblote tanden tegenover elkander staande grote machten, de woede der ille galen over de vrijlating van Philippa, de economische noodtoestand, de strijd tus sen de rijke en de achtergebleven landen, de ontbinding van de communistische ti rannie, de versterking van de fascistische tirannie in Zuid-Amerika, de democratise ring van het Iberische schiereiland, de wildgroei der internationals, kortom, er is niets te bespreuren in de nationale en internationale problematiek van vandaag dat niet direct of indirect naar de opper vlakte werd gewoeld door de bommenre gen die in mei 1940 begon te vallen. De mensheid is nog steeds aan het puinrui men. Maar in de beperkte ruimte van Nederland alleen bekeken is zelfs na 37 jaar nog niet helemaal duidelijk geworden wat de wereldramp van 1940 en daarna hier aan veranderingen en ontdekkingen in allerlei opzicht heeft losgewoeld. In zeker opzicht leek mei 1940 een sprookje: de boze wolf die het lelieblanke Nederland overviel er) een keurig, onschul dig en eensgezind volkje vier jaar lang tussen de tanden klemde. Moedig en on versaagd worstelde het volkje zich vrij met behulp van de geallieerde jagersman en het leefde nog lang en gelukkig. Achteraf zijn er veel overwegingen die afbreuk aan dat sprookje doen: onschul dig en lelieblank? Vergeet het maar. Veel joodse Nederlanders werden door Neder landers in de steek gelaten, verraden, uit geplunderd en in de wolfsmuil geworpen. Zelfs de illegalen waren niet altijd le lieblank. Opportunisten profiteerden van de nood hunner landgenoten. En na de bevrijding werd het handjevol idealisten nog kleiner, de solidariteit smolt weg als een kluitje boter in de hete pan en de dans om het gouden kalf van geld en macht begon weer volop. Het was 37 jaar geleden mooier weer dan vandaag. Verder was het verschil niet zo groot, want in de chaotische, verziekte samenlevingen van toen brak het geweld niet als een natuurramp uit, maar als men senwerk. En het mensenwerk van 1977 vertoont zoveel gevaarlijke, riskante en I baatzuchtige elementen dat de nutteloos heid van mei 1940 zich steeds duidelijker demonstreert. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII Vanavond en vannacht enkele opklaringen. Morgen zwaar be wolkt met tijdelijk regen. Matig tot krachtige zuidwestelijke wind, maar vannacht in het binnenland weinig wind. Minima ongeveer 8, maxima morgen circa 15 graden. Menten voegde aan zijn verklaring nog toe dat hij prins Bern- hard zelfs had uitgenodigd voor en jachtpartij in de omgeving van' Krynica, waar het - toen nog prinselijk - paar logeerde in hotel Patria, eigendom van de bekende zanger Jan Kipura en zijn vrouw Martha Eggert. „Maar prins Bernhard kon niet, omdat hij door reisde naar Wenen”. Menten bracht zijn kennismaking met prins Bernhard en konin gin Juliana naar voren toen èen getuige, de Israëlische journalist Kanaan, vertelde dat Menten ooit tegen hem gezegd had republi kein te zijn en uit Nederland te zijn vertrokken, omdat hij daar gevaar liep gearresteerd te worden. Pieter Menten ontkende overigens alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Dit ontlokte rechtbankpresident mr. J. A. Schröder de opmerking: kunt ook te veel ontkennen” aan het adres van Menten. steeds door de rechtbankpresident scherp tot de orde geroepen. Eén van de belangrijkste vragen die op de eerste procesdag aan de orde kwam, was of Menten ooit in Podhoroce of Urycz is geweest. In deze twee dorpen in Galicië, die nu in Rusland liggen maar vóór de Tweede Wereldoorlog Pools waren, zou Menten kort nadat de Duitsers eind juni het gebied bezet hadden, zich schuldig hebben gemaakt aan massa-executies van BALLYMENA (AP). - De politie van de Noord ierse plaats Ballymena heeft vandaag met de steun van Britse soldaten dominee Ian Paisley, de leider van een mislukte acht dagen oude algemene sta king van militante protestanten, gearresteerd toen hij in zijn woonplaats op de barricaden stond. Volgens de politie had Paisley gewei gerd de wegversperring, een van de vele rond Ballymena, af te breken. De versper ring was opgericht door boeren uit het Noordierse platteland. Er hebben zich geen gewelddadigheden voorgedaan bij •de aanhouding van de dominee. Mini-Allegro-Manna-Maxi-Princess- Tnumph-Rover-Jaguar. i Haarlfem i Zijlweg 35. telefoon 023-326555, Schipholweg 5. I telefoon 023-326555. ele waarneming daar voldoende zou kun- j nen zijn. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. KGIJ-coördinator Jan Ruiter merkte op, dat „het misschien vervelend is, dat het incident in Neuwied de goede naam van Beverwijk heeft geschaad, maar dat d» gebeurtenis in geen enkele verhouding staat met de veel belangrijker zaak waaro ver het gaat”. D; (Van een onzer verslaggevers) ziin begonnen met spuiten. Zodra de brandweer arriveerde is de bedoeling ge- De identiteit van de zeven geborgen lij ken staat nog steeds niet vast. Gebleken is inmiddels dat ook enkele bewoners van eveneens afgebrande panden naast ho tel Polen zoek zijn. Het puin ruimen aan de kant van de Kalverstraat is vanmorgen om zeven uur hervat met een hoogwerker. Het ruimwerk was aan die kant enige tijd gestaakt wegens het instortingsgevaar. Zoals wij gisteren berichtte zijn enige hotelgasten (allen buitenlanders te weten: Zweden, Amerikanen en Argentijnen) in paniek naar Schiphol gevlucht met de be doeling zo snel mogelijk per vliegtuig weg te komen. Een politieman zei ons gisteren dat men de mensen heeft teruggehaald, niet alleen om hen op verhaal te laten komen, maar vooral ook om proces-ver baal op te maken. Uit onder meer hun verklaringen hoopt men een beeld te kun nen krijgen over de oorzaak van de brand. Een groot gat tussen het Rokin en de Kalverstraat in Amsterdam laat de resten zien van het afgebrande hotel Polen en boekhandel De Slegte (Foto KLM Aerocarto). Weersverwachting van KNMI tot morgenavond: BEVERWIJK. Het bezoek dat de de legatie van de Kritische Gemeente IJ- mond onlangs bracht aan Neuwied, de partnerstad van Beverwijk, heeft een barst veroorzaakt in de vriendschap tus sen de gemeenteraadsfracties van de PvdA en de PPR. „Ik mag wel zeggen een heel grote barst”, zo verklaarde maan dagavond PvdA-fractievoorzitter K. Ver meulen tijdens een bijeenkomst in de Vre- devorstkerk, waar de KGIJ-delegatie de gemeenteraadsleden over het verloop van het bezoek aan Neuwied inlichtte. LONDEN. De leiders in het Midden- van de Golanhoogte gaat het om veel min- Oosten gaan akkoord met de instelling der grote afstanden en Carter zei dat visu- van bufferzones tussen Israel en zijn Ara bische buren. De Amerikaanse president Carter zei dit gisteravond bij zijn terug keer in Londen uit Genève, waar hij in een „hartelijke sfeer” had gesproken met de Syrische president Assad. Carter, die in Londen was voor de economische top conferentie, wipte even over naar Genève om Assad op diens verzoek op neutraal terrein in Genève te ontmoeten. Nog de zelfde dag keerde Carter terug naar de Britse hoofdstad om vandaag aan de Na- vo-top deel te nemen. AMSTERDAM. „Ik heb prinses Juliana en prins Bernhard leren kennen toen ze in januarie 1936 op huwelijksreis waren in de Poolse wintersportplaats Krynica”. Deze onthulling deed de van oorlogsmisdaden verdachte 78-jarige Blaricumse miljonair Pieter Menten gistermiddag op de eerste dag van zijn proces voor de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank. Hij staat terecht wegens moord of medeplichtigheid aan moord op Poolse joden in het in 1943 door de Duitsers bezette Polen. OM ft^Sy d ft»» 1 5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1