Beatrix en Claus in grotten van Yoenkang Patricia Hearst: voorwaardelijke gevangenisstraf CARTER ENTHOUSIAST OVER BESPREKINGEN MET ASSAD Luns gematigd over „Euro-communisme „Telegramlek” bleef raadsel BRAND VERENIGDE STATEN TONEN ZICH NOG GERESERVEERD VOLKSVLIJT NAVO KRINGEN SCEPTISCH OVER VOORSTELLEN CARTER 99 MIDDELEEUWEN Spaanse industrieel bij bomaanslag om het leven gekomen Veel slachtoffers bij gevechten in Rhodesië Op Buitenlandse Zaken: - DINSDAG 10 MEI 19 7 7 BINNEN* EN BUITENLAND Niet veel verwacht Minder opzienbarend Vooruitgang door Nico Scheepmaker V Reserves (Van onze speciale verslaggevers) LONDEN. De Noord-Zuid-dialoog tussen industrielanden, olielanden en ontwikkelingslanden kan tot een goed einde worden gebracht. Dat is de algemene verwachting, nadat de leiders van de zeven grootste westelijke landen op hun Londense top een eind tegemoet zijn gekomen aan de lang aan dovemansoren gerichte eisen en verlangens van de ontwikkelingslanden. Grondstoffenfonds belangrijke mogelijkheid dat communisten zullen deelnemen aan de regering in Italië en Frankrijk. JOSEPH LUNS De brand van C A op het Damrak (een schepping van Berlage, evenals de Beurs aan de overkant) mocht er ook wezen, in de nacht van 15 op 16 februari 1963. Even als de brand die een paar jaar geleden enkele panden op het Rembrandtsplein verwoestte, en, verder terug, de brand die in 182S niets overliet van de Ronde Lu therse Kerk. Maar al die branden haalden het toch nog niet bij de beide branden die Amsterdam in de Middeleeuwen teister den. De eerste legde op Pasen 1421 een derde deel van de stad in de as en de tweede verwoestte in de nacht van 24 op 25 mei 1452 driekwart van de stad. Nu lijkt dat natuurlijk meer dan het was, want de bevolking van het middeleeuwse stadje Amsterdam wordt op niet meer dan 30.000 inwoners geschat, maar het betekent toch nog altijd dat er zo’n 22.000 mensen dak loos werden! Bovendien werd bij beide branden het Begijnhof (gesticht in 1348) geheel verwoest, terwijl de Nieuwe Kerk op de Dam in 1421 verwoest werd (terwijl de bouw nog niet voltooid was), en in 1452 opnieuw ernstige schade opliep. Na beide branden kwam de verordening af (zo lees ik in „Amsterdam van A tot Z”) dat de huizen voortaan van steen gebouwd moes ten worden en niet langer van geteerd hout met rieten daken. Maar geheel afdoende is dat blijkens de brand van vijf eeuwen later tussen Kalverstraat en Rokin niet geweest! Amsterdam heeft nooit te klagen gehad over gebrek aan grote branden. De be roemdste is natuurlijk die van het Paleis voor Volksvlijt in de nacht van 17 op 18 april 1929 op het Frederiksplein. Mijn moeder was toen 24 jaar, had een kamer in de Utrechtsestraat die op het Frederiks plein uitkomt en heeft de meest besproken brand uit haar leven (de wereldbrand even niet meegerekend), hangend vanuit het venster min of meer gadegeslagen, zonder de moeite te nemen er even heen te lopen. Dat noem ik nog eens een voorbeeld van pure onthechting aan aardse trivialiteiten! De nieuwsvoorziening was in 1929 na tuurlijk nog zeer gebrekkig, dus toen mijn lerares Nederlands (zoals zij me eens ver teld heeft), het Paleis voor Volksvlijt dat zij op haar fietsroute naar school dagelijks passeerde, op de ochtend van de 18e april zonder erg naderde, was haar eerste, onbe stemde gevoel: „Ik mis iets! Maar wat?”. Een seconde later besefte zij het: het Paleis voor Volksvlijt was uit haar gezichtsveld verdwenen! Later sloot zij zich bij haar radicale ont voerders aan en nam deel aan een reeks roofovervallen. Zowel de verdediging als de openbare aanklager hadden bepleit voor een voorwaardelijke straf. In zijn vonnis zei rechter Talbot Callister dat er geen gevaar schijnt te bestaan, dat de verdachte nieuwe misdrijven zal begaan. Patricia Hearst is eerder tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld in verband met een bankberoving. In afwachting van een behandeling van deze zaak in hoger beroep was zij op vrije voeten gesteld DEN HAAG De rijksrecherche is er niet in geslaagd, uit te vinden hoe een geheim telegram van minister Ven der Stoel (Buitenlandse Zaken) aan de Neder landse ambassade in Parijs, waarin een geheime boodschap van de Amerikaanse regering werd weergegeven, eind novem ber 1976 in handen van de pers is geko men. Onmiddellijk na de eerste publika- ties over het telegram had minister Van der Stoel een onderzoek gelast naar het „lek”, waardoor het telegram het ministe rie had kunnen verlaten. De Yoenkang-grótten liggen in de noordelijke uitlopers van de Woetsjow- berg, ongeveer 16 km buiten het centrum van Tatoeng. De grotten, uitgehouwen in een berg wand van zandsteen, strekken zich uit over een lengte van een kilometer. On danks het feit dat ze meer dan 1400 jaar aan de natuur blootgesteld zijn geweest zijn er nu nog 53 grotten over, waarvan 21 grote. De grotten bevatten meer dan 51.000 Boeddha-beelden van verschillend formaat. In NAVO-kringen wordt van deze nieuwe Amerikaanse voorstellen niet veel verwacht. Waarschijnlijk zal Car ter andermaal bevestigen dat Amerika meer militair materieel uit Europa wil betrekken, maar de ervaring heeft de Europese partners geleerd daar niet te veel van te verwachten? De gang van zaken rond de vervanging 1 van tanks voor de jaren ’80 is in dit opzicht veelbetekenend: onder sterke druk van wat het militair-industriële complex heet, is van de „eerlijke wed strijd” tussen de Amerikaanse en de diging op de vredesconferentie in Genève en de vestiging van een Palestijns nationaal tehuis. doeld om „een boodschap van religieus bijgeloof te verspreiden ter ondersteu ning van de (toen bestaande) feodale regimes. Als grootse uiting van beeld houwkunst nemen zij echter een belang rijke plaats in in de geschiedenis van de Chinese kunst”. Het prinselijk paar vloog gistermiddag naar Huhehot, de hoofdstad van Binnen- Mongolië in het noorden van de Chinese Volksrepubliek. Tegen de avond werd daar een bezoek gebracht aan een tex tielfabriek. Binnen-Mongolië is een ge bied dat zeer weinig wordt bezocht door buitenlanders. Volgens het Spaanse persbureau Cifra eisten onbekende bezoekers van presi- dent-directeur José Maria Bulto Marques een bedrag van 500 miljoen pesetas. Toen dé 75-jarige Bulto weigerde, wierpen zij een bom naar hem en vluchtten. De beraadslagingen in Genè ve duurden aanzienlijk langer dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Daardoor aanvaard de de Amerikaanse president de terugreis naar Londen an derhalf uur later dan was voor zien. TATOENG/HUHEHOT (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus heb ben gisteren in de Chinese stad Tatoens een bezoek gebracht aan de Yoenkang- grotten. Tatoeng is een industriestadje in het noorden van de provincie Sjansi. MADRID (DPA/AFP/UPI). De presi- dent-directeur van de Spaanse chemische onderneming met buitenlandse deelne ming Cross, is gisteren door een bomont ploffing in zijn woning in Barcelona om het leven gekomen. Italië weerspiegelt de opvatting van de Amerikaanse president Carter, die zich al eerder in gematigde termen over even tuele deelname van de CP aan de Itali aanse regering heeft uitgelaten. Carter, die vandaag gesprekken heeft met de regeringsleiders van de kleinere NAVO landen (onder wie premier Den Uyl) heeft aangekondigd voorstellen te zullen indienen ter versterking van de samen werking. Er zijn veel dingen en toestanden uit vroeger eeuwen die we nu barbaars en achterlijk vinden. Het vierendelen, het aderlaten, de behuizing van de armsten, de wijze waarop het scheepsvolk van Bonte- coe werd behandeld, en ga zo maar door. Dit zijn vermoedelijk niet eens de beste voorbeelden. Bij tijd en wijle verval ik ook wel eens in gepeins over de dingen en toestanden uit deze tijd, die onze nakome lingen over honderd, tweehonderd of driehonderd jaar absurd en onbegrijpelijk zullen vinden. Waarschijnlijk is kanker dan even geneeslijk als longontsteking nu, zijn de gevangenissen vervangen door een ander, humaner systeem, en worden poli tieke tegenstanders niet meer gemarteld, maar alleen nog met naam en foto vermeld in van regeringswege gevorderde zendtijd, waar het dan ook bij blijft. Ik hoop dat nog mee te maken. Brzezinski gaf te kennen dat er voor het ogenblik niet gestreefd was naar akkoorden en dat deze ook niet waren bereikt. Volgens hem ging het om een algemene verkenning van denkbeelden die kunnen bijdragen tot de bepaling van het Amerikaanse beleid ten aanzien van het Midden-Oos- ten. Voordat hij zijn besprekin gen met Assad begon, had Car ter laten weten dat de Verenig de Staten als bemiddelaar wil len optreden. is. Ook zouden de NAVO-landen in ster kere mate moeten worden gebonden aan hun formeel vastgestelde voornemens. De huidige planning van de militaire inspanning is gebaseerd op een één- of tweejarige procedure. Het algemene debat waarmee de NA- VO-top begint, zal hoofdzakelijk zijn ge wijd aan de ontspanning in Europa en vooral aan de conferentie die half juni in Belgrado begint. De ondertekenaars van de slotverklaring van Helsinki (alle Euro pese landen, de VS en Canada) gaan dan na in hoeverre aan „Helsinki” gevolg is gegeven. Centraal staat daarbij de kwes tie van de mensenrechten, waarop Car ter sterk de nadruk heeft gelegd. Op 14 februari van dat jaar was zij uit haar flat in Berkeley ontvoerd door leden van het „Symbionese Bevrijdingsleger”. Carter zei dat hij vervolgens zijn minister van Buitenland se Zaken, Cyrus Vance, naar het Midden-Oosten zal sturen om het vredesoverleg te be vorderen. Hij gaf als zijn me ning, dat 1977 een jaar zal zijn voor „aanzienlijke vooruit gang" in de richting van een vredesregeling, nu „wij geze gend zijn met sterke en gema tigde leiders in het Midden oosten”. In dit verband noem de hij de Syrische president „een groot leider”. mon Peres, als deze de ver kiezingen in zijn land op 17 mei wint. landen” is bedoeld. Het gaat bovendien een fonds ter financiering van afzonder lijk afgesloten grondstoffenakkoorden en niet, zoals de ontwikkelingslanden graag willen, een fonds Waarmee een acht- of tiental grondstoffenakkoorden in één keer tegelijk van de grond kan worden getild. Samenvattend kan vastgesteld worden, dat de westelijke top in grote lijnen een stap vooruit heeft gezet naar betere be trekkingen met de ontwikkelingslanden. Dat werd vooral mogelijk doordat Ameri ka, in zijn kielzog Japan meeslepend, be reid was zich vast te leggen op posities die in West-Europa zijn vastgesteld. Zowel over een gemeenschappelijk fonds als over de benadering van de stabilisatie van de exportopbrengsten van grondstoffen- producerende ontwikkelingslanden wer den de EG-landen het eens op hun topcon ferentie in Rome, zo’n zes weken geleden. Dat verklaart waarom Roy Jenkins, de voorzitter van de Europese Commissie, dit resultaat van het Londense beraad zo be nadrukte. Hiermee is de basis gelegd voor een redelijk succesvolle afsluiting van de an derhalf jaar voortslepende dialoog in Pa rijs, ook al gaat het aan westelijke zijde vooralsnog om onderhandelingsposities. Vooral aan Amerikaanse kant worden nog reserves gemaakt. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance zei dat het gemeenschappelijk fonds „voor de armste Jimmy Carter begroet zijn Syrische colle ga Hafez Assad bij aankomst in Genèvt, waar beide staatslieden gisteren de Mid- den-Oosten-problematiek bespraken De Haagse hoofdofficier van j ustitie, mr. A. W. Rosingh, die de leiding heeft van het onderzoek, vertelde gisteren dat hij in de loop van de volgende week het rapport van de rijksrecherche verwacht. „Uit de aan wijzingen die ik nu heb, moet ik echter afleiden dat het onderzoek niet het resul taat heeft gehad waarop wij hoopten”, aldus mr. Rosingh. Na eerst in Washington te hebben gesproken met de Is raëlische premier Rabin, de Egyptische president Sadat en de Jordaanse koning Hoessein, had Carter Assad als vierde gesprekspartner op zijn lijst staan. Later deze maand zal hij nog van gedachten wisselen met kroonprins Fahd van Sa- oedi-Arabië en met de waarne mend premier van Israel, Sji- JOHANNESBURG (Reuter). Bij ge vechten tussen guerrilla-strijders en Rho- desische veiligheidstroepen ten zuidoosten van Fort Victoria in de buurt van de Mo- zambikaanse grens zijn 34 zwarte burgers gedood en 31 gewond, zo meldt het Zuid- afrikaanse persbureau Sapa standpunt beter te begrijpen en spraken zij nu een „nieuwe taal”. Van Syrische zijde liet men evenwel tegelijkertijd doorschemeren, dat men nog niet een precies beeld heeft van de Amerikaanse denkbeel den over een oplossing. Een van de dingen die onze nakomelin gen over tweehonderd jaar moeilijk zullen kunnen begrijpen is, denk ik, de steeds weer terugkerende branden waarbij Palei zen voor Volksvlijt, C A’s, hotels en huizenblokken in enkele uren tijd veran deren in rokende puinhopen. Terwijl de logica zegt dat het aantal branden, dank zij Brandpreventje en betere materialen, elk jaar moet af nemen, neemt het aantal over het algemeen juist toe, evenals de geleden schade volgens het Statistisch Zakboek bij brand-, inbraak- en bedrijfsverzekering in 1970 nog 155 miljoen gulden, in 1974 was dat al opgelopen tot 271 miljoen gulden. Dat lijkt me een vorm van achterlijkheid die in het jaar 2177 met verbazing zal worden bekeken en het zal me dan ook niet verbazen als een columnist in mei 2177 schrijft: „Reeds op 10 mei 1977 voorspelde de toenmalige rubriekschrijver Nico Scheepmaker dat wij ons in 2177 zouden verbazen over de brandgevaarlijke situa tie in het jaar 1977, of, om hem even letterlijk, te citeren: „Reeds op 10 mei 1977 voorspelde de toenmalige...”. Enzovoort. Er zijn positie*» geluiden, aldus mr. Luns, die daarbij doelde op de toezeg ging van de Italiaanse communistische leiders, dat Italië lid van de NAVO kan blijven als zij in de redering komen. Er is enige scepsis of daze beloften gehouden zullen worden, zei Luns, er aan toevoe gend dat „geen enkel NAVO-land en thousiast is” over het vooruitzicht van een eventuele communistische deel name. In zijn gebruikelijke overzicht van de toestand in de NAVO zei Luns dat de Turks-Griekse spanningen een bron van zorg blijven. Hij betoogde dat de Europe se NAVO-landen hun defensie-inspan- ning moeten opvoeren om te voorkomen dat in het begin van de jaren ’80 de krachtsverhouding met de Sovjet-Uniete veel in het nadeel van het Westen zal uitvallen. Luns zei nog dat de Sovjet unie en het Warschau-pact geen agres sieve bedoelingen tegen West-Europa hebben, maar „voornemens kunnen ver anderen”. De verklaring van Luns over het aan de macht komen van communisten in LOS ANGELES (UPI). Patricia Hearst, de 23-jarige dochter van de Ame rikaanse krantenmagnaat William Ran dolph Hearst, is gisteren tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld wegens haar aandeel in een gewapende overval op een sportwinkel in een voorstad van Los Angeles in mei 1974. deel te leveren in de al lang besproken „speciale actie” die een miljard dollar omvat voor hulp aan de armste ontwik kelingslanden en de ontwikkelingslanden die economisch het meest zijn getroffen door de gevolgen van de oliecrisis. De westelijke zeven staan „sympathiek” - aldus voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie tegenover de door West-Duitsland naar voren gebrachte ge dachte, overeenkomsten met grondstoffenexporterende ontwikkelings landen te treffen ter stabilisatie van hun exportopbrengsten. Daarnaast wordt in de Londense verkla ring nog gezegd, dat ontwikkelingslanden gemakkelijker toegang moeten krijgen tot de bronnen van internationale financie ring (voornamelijk banken); gepleit wordt voor uitbreiding van de armslag van de Wereldbank (de belangrijkste geldver- schaffer van de ontwikkelingslanden) en erkend wordt dat de produkten van de ontwikkelingslanden toegang moeten krij gen op de markten van de industrielanden. Anderzijds willen de westelijke zeven ook werken aan de beveiliging van investerin gen die de economische ontwikkeling be vorderen. Assad verklaarde dat vrede afhankelijk is van „leiders met beginselen inzake rechtvaar digheid en vastberadenheid”. Een lid van zijn degelatie deel de mee, dat er „enige tekenen van goede Amerikaanse be doelingen” waren. Met name probeerden de VS het Syrische In dit verband is van belang, dat Car- i ter tegenover bondskanselier Helmut Schmidt erkende, dat in de praktijk ook minder opzienbarende manieren be staan om de belangen van mensen in Oost-Europa te behartigen. Brzezinski trok de juistheid van een bericht in twijfel, dat de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) zou hébben in gestemd met een erkenning van Israels recht op bestaan, mits Israel bereid is het recht van de Palestijnen op een nati onaal tehuis te erkennen. Vol gens Brzezinski is er geen aan wijzing, dat de PLO haar be leid tegen aanvaarding van Is rael als onafhankelijke staat zou hebben verzacht. (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) LONDEN. Aan d» vooravond van de NAVO-topconferentie, die naar verwach ting zal resulteren in een versterking van de Atlantische samenwerking, heeft NAVO-secretaris-generaal Luns zich opmerkelijk gematigd uitgelaten over de De vraag die Carter in feite van Euro pese zijde te beantwoorden krijgt, is: hoe deze aandacht voor de mensenrechten in overeenstemming kan worden gebracht met het streven naar voortzetting van de ontspanning, sinds Moskou duidelijk zijn ontstemming over de westelijke kritiek op dit punt heeft laten blijken. De Boeddha-beelden werden in de wanden van de grotten uitgesneden toen de noordelijke wei-dynastie regeerde (386-534 na Chr.)’ Volgens een officiële Chinese handlei ding waren de Yoenkang-grotten be- Westduitse tank niets terecht gekomen. Carter zinspeelde er onlangs op dat vast gelopen problemen als de tankvervan- ging op het niveau van staatshoofden kunnen worden opgelost. Amerika wil ook dat bij de gezamenlij ke defensieplanning wordt uitgegaan van een langere periode dan nu het geval stimulans Noord-Zuid-dialoog Drie weken voor de hervatting en waarschijnlijk afsluiting van het Noord-Zuid-gesprek in Parijs op ministe rieel niveau, gaven de westelijke landen aan, welke concrete consequenties ze zul- tón verbinden aan de in de Londense slot verklaring vastgelegde belofte de hulp op te voeren „vooral ten behoeve van de 800 miljoen mensen die nu in absolute armoe de leven”. Na West-Duitsland stemt nu ook Ameri ka in met een gemeenschappelijk fonds voor „individuele grondstoffenovereen komsten”. Amerika en Japan zijn bereid hun aan- GENÈVE (UPI/Reuter). President Carter heeft gis teren in Genève met zijn Syri sche ambtgenoot Hafez Assad van gedachten gewisseld over de situatie in het Midden-Oos- I ten. In tegenstelling tot de an- I dere leiders in het Midden- I Oosten had het Syrische I staatshoofd geweigerd naar I Washington te komen voor ov- I erleg. President Carter had I zich daarop bereid verklaard I de Syrische leider in Genève I te ontmoeten. Carters voornaamste advi- I seur op het gebied van de nati- I onale veiligheid, Zbigniev I Brzezinski, sprak van een I „zeer volledige én zeer con- I structieve discussie”. Hierbij I was de mogelijkheid onder zocht om door middel van ge demilitariseerde zones een ui teindelijk vredesakkoord tus sen Israel en de Arabische sta ten te beschermen. Voorts werd gesproken over het ver loop van de grenzen in het Mid- den-Oosten, de kwestie van een Palestijnse vertegenwoor-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3