Expert: Onderzoek zal door enorme verwoesting moeilijk zijn V VI Argentijnse ex-president wordt beschuldigd van financiële malversaties bi Eindelijk winst Daf Trucks Hassan is bang voor te sterke Russische greep op grote delen Afrika Hypotheekrente gaat omlaag Navigatiefout oorzaak ramp met DC-8 Martinair WAT DOETASPRO BRUIS TEGEN HOOFDPUN. Philippa wordt in vrijheid gesteld Met Polen ging illustere geschiedenis verloren Ku. y Vr is in Corruptie bij politie op Filippijnen Keukenhof Kleuren vragen om Kodakfihn DI DINSDAG 1 O M E I 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND SI MS ONGELUK HAD VOORKOMEN KUNNEN WORDEN Loy Nablussing De échte volkspartij voor échte vrijheid en échte democratie Met de VVD méér werk c ASPRO BRUIS, VOOR IEDEREEN DE BESTE OPLOSSING. (Vervolg van pagina 1) De oorzaak van de vuurzee kan hebben gelegen in de meubelzaak Inden die op de begane grond was gevestigd in het deel van het gebouw waar het twee jaar legden intern geheel verbouwde hotel Polen tot voor enige jaren een groot café-restaurant had. Het is overigens niet uitgesloten dat de oorzaak moet worden gezocht in de keuken van het hotelrestaurant. Zowel het hotel als de meubelzaak was uitgerust met een zeer moderne brandbeveiligingsinstallatie. (Van onze redacteur Amsterdam) AMSTERDAM. Met de verwoesting van het befaamde hotel Polen gisteren, is een tastbaar stuk Amsterdamse geschiédenis verlo ren gegaan. Het café-restaurant immers, dat tot drie jaar geleden bij het hotel behoorde en waarin iedere maandag de houtbeurs werd gehouden, was een van de oudste café’s van de hoofdstad. Met de sluiting daarvan verloor Polen een belangrijk deel van zijn functie, welke vergelijkbaar was met die van Américain op het Leidseplein. Oorzaak vuurzee nog onbekend opgenomen (ADVERTENTIE (ADVERTENTIE (ADVERTENTIE Polen aan de zijde van de Kalverstraat Overigens zei ons gisteren een expert dat het naar alle waarschijnlijkheid haast wel onmogelijk zal zijn de oorzaak nog vast te stellen gezien de enorme verwoesting. De nablussing van de brand is een om vangrijk karwei. De brandweer had giste ren bij het blussen niet genoeg aan het water „uit de straat”. Met behulp van de die in het belang van de westelijke wereld werken en hun economisch, militair en diplomatiek moet bijstaan”. ter uit het Rokin gehaald en met slangen naar de brandweerwagens geleid. Zeer hardnekkig bleven stinkende rook en stoom ook in de middaguren nog uit de enorme puinhoop opstijgen. De brand weer bleef al even hardnekkig talloze dik ke stralen water op de puinhopen richten. Al die tijd stond op het Rokin materiaal klaar van de stadsreiniging om het puin op te ruimen. Mr. H. W. Mulder, die Sis plaatsvervan gend voorzitter van de raad het vonnis voorlas, was van mening dat de ramp voorkomen had kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een navigatiefout is de oorzaak geweest van het verongelukken van een DC-8 van Martinair op 4 decem ber 1974 op Sri Lanka. De Luchtvaartraad kwam gistermiddag na een onderzoek van bijna tweeëneenhalf jaar tot deze uit spraak. Bij de ramp kwamen alle inzitten de van het toestel om: 182 Indonesische passagiers en negen bemanningsleden. Lanusse’s naam is voorts gevallen in het schandaal rond de financier David Grai- ver, die een internationaal concern zou hebben willen opbouwen met geld dat de stadsquerrillabeweging der Montoneros verkregen zou hebben van roofovervallen en ontvoeringen. Wel rekent Daf Trucks erop dat de ver schuiving naar de zwaardere klassen zich blijft voortzetten en aangezien de Neder landse truckfabriek juist in deze klasse sterk is vertegenwoordigd, zullen verko pen en produktie in 1977 verder kunnen worden opgevoerd. Koos Rietkerk (WD) en Jaap v.d Doet (P v.d A) 12 mei aanvang 20.15 uuf Kennemer Lyceum, Adnaan Stoopplein, Overveen De Luchtvaartraad acht het mogelijk dat de fout in de hand is gewerkt doordat het vliegtuig was uitgerust met een weer- radarinstallatie, welke afweek van het standaardtype. Vo Velse van zater volks Schoi De van Deze VTOU gebe mon< den tijd De grote is gr Ge nege aan gesp me- voor BUENOS AIRES (REUTER). Oud president Alejandro Lanusse van Argen tinië Is gisteren formeel in staat van be schuldiging gesteld wegens misbruik van EINDHOVEN (ANP). Daf Trucks in Eindhoven heeft 1976 afgesloten met een nettowinst van ruim 10 miljoen gulden. In het voorgaande jaar werd nog een verlies geleden van ruim 35 miljoen gulden. De onderneming realiseerde vorig jaar een omzetstijging van 21,9 percent tot 1,04 mil jard gulden (in 1975 was dat 856 miljoen gulden). VI woon maar centr De 1 stene ruim wage alle beha) stand doucl wasn eerst kant stand Het centi IJJ boei film 'fase gem< in di de d voor iedereen die Nederland een warm hart toedraagt voor vrije mensen die zelf willen blijven kiezen geen valse spreiding van macht, maar échte samenwerking Woensdag 13 april om 20.00 uur openbare discussie-avond Zo< bewo dach mee offici bedo de v; zijn, ren. missi wel het f Na Sant ging dag ledei Bij i prog (Van onze redactie economie) HOEVELAKEN. De kans is groot dat de hypotheekrente de komende dagen over de hele linie een daling te zien zal geven. IJJ mom geste aan „tent start ook en 1 zittel zette zijn officiële positie. Hij zou er met maxi maal zes jaar gevangenisstraf voor ge straft kunnen worden. Lanusse en arie andere leden van de militaire junta die Argentinië van 1971 tot 1973 regeerden, zouden beentje hebben gelicht met belastingwetten om een Itali aans concern te gerieven dat in het zuiden van Argentinië bouwde. Bij het aanbreken van de middag was weliswaar het vuur volledig bedwongen, In het financiële jaarverslag van Daf Trucks over 1976 zegt de raad van bestuur te verwachten dat de economische activi teiten dit jaar in de belangrijkste Europese landen in vergelijking met vorig jaar wei nig zullen veranderen. De bedrijfswagen- markt zal dan ook vrijwel geen groei verto nen. Ook de exportmarkten van Daf Trucks zullen dit jaar op hetzelfde niveau blijven. MANILLA. (Reuter) Dit jaar zijn op de Filippijnen al ruim 1500 politieambte naren ontslagen wegens misbruik van macht, verwaarlozing van hun taak of ander wangedrag, zo heeft het hoofd van de politie, generaal-majoor Fidel Ramos bekendgemaakt. Het Argentijnse ministerie van Justitie maakte gisteren bekend dat het aan de Verenigde Staten heeft gevraagd om de uitlevering van een sleutelfiguur in de zaak Graiver, oud-minister van Economi sche Zaken Jose Gelbard, die van oplich ting wordt verdacht. Het Bouwfonds is de eerste hypotheek- instelling in ons land die nu na de disconto- verl aging van vorige week tot verlaging van de rentetarieven overgaat. Aangeno men wordt dat andere hypotheekinstellm- gen dit voorbeeld zullen volgen. „Voor de vlucht over Sri Lanka was geen ander baken bruikbaar dan het onge richte baken op het vliegveld Bandaranai- ke. Met de beperkte grondinstallatie zou het voorzichtig beleid zijn geweest om het vliegveld op veilige hoogte aan te vliegen en na het passeren van het baken op het vliegveld boven zee verder te dalen. De bemanning heeft echter blijkbaar volledig vertrouwd op de navigatieapparatuur aan boord”, zo zei hij. Volgens de directeur van de GG en GD in Amsterdam hebben de meeste in de ziekenhuizen opgenomen hotelgasten blusboot „Jan van der Heyden” werd wa- Het tachtig kamers tellende hotel her bergde in de rampnacht 105 gasten, onder wie een groep van 48 merendeels bejaar de Zweden. Het gezelschap zou vandaag naar huis gaan. In deze groep is een vrij groot aantal slachtoffers gevallen. Het ge zelschap heeft zijn terugreis voor in ieder geval één dag uitgesteld. In hotel Krasnapolsky, dat schuin tegen over Polen aan de Dam staat en dat tot hetzelfde hotelconcern behoort, werd een crisis- en opvangcentrum ingericht. Identi ficatie van de slachtoffers is bijzonder moeilijk doordat de complete administra tie van Polen is verwoest. De gasten waren allen buitenlanders. Het was vanochtend nog niet duidelijk of er onder de slachtof fers ook leden van het hotelpersoneel wa ren. Een kok liep in ieder geval verwondin gen op. brandwonden, lichte huidverminkingen, breuken en slechts één patiënt heeft een dermate grote psychische schok gekregen, dat hij is vastgehouden op een neuro- chirurgische afdeling van een van de daar voor in aanmerking komende zieken huizen. DEN HAAG. De oorlogsmisdadiger Philippa zal binnenkort op vrije voeten worden gesteld. Een dezer dagen is de beschikking te verwachten tot zijn voor waardelijke invrijheidstelling. Staatsse cretaris Zeevalking (Justitie) heeft dit gisteren geantwoord op een vraag van het CPN-Tweede-Kamerlid Wolff. Philippa werd op 11 april 1974 na een anomieme tip gearresteerd in het huis van zijn vader, waar hij sinds 29 jaar onderge doken had gezeten. In 1950 werd hij we gens oorlogsmisdaden bij verstek ter dood veroordeeld door de bijzondere strafka mer van de rechtbank in Assen. Omdat het vonnis na vijf jaar nog niet was voltrok ken, werd het omgezet in levenslang. Eind oktober vorig jaar kreeg Philippa gratie. Zijn levenslange gevangenisstraf werd omgezet in een gevangenisstraf van vier jaar. Het Tweede-Kamerlid Martin Konings (PvdA) wil van minister Van Agt (Justitie) de exacte stand van zaken weten inzake het gerechtelijk onderzoek naar twee van oorlogmisdaden verdachte leden van de Maastrichtse Sicherheitsdienst. Het gaat hier om een 58-jarige Nederlander en een ongeveer even oude man van wie de natio naliteit niet precies vast staat. Na de oor log werden zij op beschuldiging van moord gearresteerd, maar zij ontsnapten uit de gevangenis. De Nederlander werd in 1950 bij verstek veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf. Konings wil van de minister onder meer weten of bij justitie de verblijfsplaats in West-Duitsland van beide heren bekend is en waarom niet direct is overgegaan tot een verzoek om uitlevering van de ver dachten. Omstreeks half een begon een grote bull dozer het puin van de omgevallen gevel aan het Rokin te verwijderen. Op het afge zette Rokin stonden vele ambulances van de GG en GD gereed. Of plek niet elekt gasle word waar de H< bome groer He bewo hebbi tes e In hi geres „natt che vrij maak te is Er comi het zoals de k naar De schoc Velse over blijft oude. We wooi woon Hami de bi huize derd Op grond van de bij het vooronderzoek verzamelde gegevens, mag volgens de raad worden aangenomen dat het vliegtuig tot het ongeluk in luchtwaardige toestand heeft verkeerd, en dat de moto ren normaal hebben gefunctioneerd. Voorts is niet gebleken dat de weersom standigheden van invloed zijn geweest op het ontstaan van het ongeluk. Er is even min een genoegzame reden om aan- te nemen dat gezagvoerder Henk Lamme of tweede vlieger Rob Blomsma overbelast of oververmoeid zijn geweest, hetgeen tij dens het vooronderzoek als een mogelijk heid werd genoemd. doch rook en stoom die onafgebroken uit het puin opstegen, hulden de hele omge ving nog in stank. Van het hotel stond toen alleen een smal deel (met de hoofdingang) aan het Rokin nog overeind. Ook de in gang naar de Dam toe van de boekhandel De Slegte had zich staande gehouden. Tus sen die twee ingangen in gaapte echter het grote gat van beide ingestorte gebouwen. Van de vroegere Papenbroekssteeg was niets meer te zien. Die lag helemaal vol met puin. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Bij het puin ruimen werd zeer omzichtig te werk gegaan. Verkoolde houten of krom getrokken stalen balken werden door mannen die op de berg rokende resten stonden aan de kabel van een kraanwagen bevestigd en voorzichtig aan Rokinzijde op straat gedeponeerd. Daar zocht een graafmachine weer op haar beurt voor zichtig tussen het puin naar mogelijke stoffelijke resten. De rook werd tegen de avond op een gegeven ogenblik zo hevig dat deze werkzaamheden moest worden gestaakt. Nieuwe brandspuiten werden in gezet om het onder de enorme stapel wrak hout smeulende vuur te doven. Later werd het zoeken weer voortgezet. Men vond in de afgelopen nacht geen stoffelijke resten, maar wel veel bagage. Aspro Bruis lost In watervolledig op. Bereikt daardoor het snelst de piekwaarde pijn zich bevindt en begint direktte werken. Afdoende en langdurig. Het innemen van Aspro Bruis gebeurt derhalve met een maximum aan pijnstillend effekt en een minimum aan risico omdat het reeds opgelost is. Zo’n doosje Aspro Bruis hoort daarom ookthuis in de vakantie- koffer.Voorde zekerheid.Want op vakantie heeft niemand tijd voor hoofdpijn. De Nederlandsche Bank had enige tijd geleden een richtlijn uitgevaardigd betref fende een beperking van de kredietverle ning. Om deze reden bleef de hypotheek rente na de discontoverlaging van 18 april ongewijzigd. Nu de officiële rente vorige week echter weer is verlaagd lijkt een neerwaartse aanpassing van de hypo theekrente echter onvermijdelijk. De’Keukenhof is een bloemen tuin die zijn gelijke niet kent. Miljoenen bol- bloemen in geuren en kleuren,1 in perken en patronen die elk jaar weer nieuw zijn. Want zo is de natuur De Keukenhof in Lisse verwacht u. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten heeft vandaag zijn rente verlaagd. Voor twee- en vijfjarige hypotheken gaat het tarief 0,2 percent omlaag naar respec tievelijk 8,5 -en 8,7 percent, terwijl het tarief voor de 30-jarige daalt van 9,3 naar 9,2 percent. Als koffiehuis bestond Polen al in 1696, al heette het toen nog „In de twee groene coddes”. Het uithangbord met die twee „coddes” (Oudhollands voor knotsen) werd al vroeg vervangen door dat met het op schrift „Het Poolsche Koffijhuis”, waar mee de functie van het établissement het was het stamcafé van kooplieden die Poolse handel bedreven nader werd omschreven. Uit die tijd dateert het verhaal van Tsaar Peter I de Grote, die zich zowel in Zaan dam als in de hoofdstad probeerde te bekwamen in het ambacht van scheeps timmerman. Omdat het de naam van de door hem gehate Polen droeg, had hij zo’n hekel aan het koffiehuis, dat hij zijn koet sier had bevolen nooit door de Kalver straat te rijden. Sindsdien wisselde het café meermalen van eigenaar. De laatste was C. Trier, die architect Kuypers (tevens ontwerper van het hoofdstedelijke Centraal Station en het Rijksmuseum) in 1891 de opdracht gaf het koffiehuis uit te breiden tot een hotel dat zich vanaf de Kalverstraat tot het NEW YORK (REUTER). Koning Hassan van Marokko heeft in een interview met Newsweek gezegd dat hij troepen naar Zaïre stuurde om een greep van de Sovjet-Unie op grote delen van Afrika te voorkomen. Als zijn land langer dan 48 uur had gewacht met het verlenen van hulp, zei hij, dan zou het kopermljncentrum Kolwezi in de Zaïrese provincie Sjaba gevallen zijn. „Als de operatie in Sjaba was geslaagd en als de onzekere toestand in het Midden oosten zou blijven voortbestaan, dan zou niet één gematigd bewind stand houden”, aldus Hassan. „Zij zouden alle van bin nenuit of van buiten af worden geradicali seerd. Het zou niet alleen gaan om Euro pa's olieroute, maar om de olie als zodanig. Voeg hieraan toe de bedreiging die de volksfronten in Italië en Frankrijk vormen en men hoeft geen geopolitiek genie te zijn om de gevolgen ervan voor de wereldvrede te bevatten”. Koning Hassan zei de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Afrika moeilijk te kunnen begrijpen „omdat er geen politiek is maar een serie tegenstrijdige uitspraken j van hoge functionarissen. Jullie Amerika nen hebben de ruimte veroverd maar laten I jullie plaats op aarde in de steek. Je schijnt geen onderscheid meer te kunnen maken tussen vriend en vijand. Wij zeggen niet dat Amerika tussenbeide moet komen, maar dat het zijn vrienden moet steunen Rokin zou uitstrekken. De „Poolse” hout handelaren bleven het établissement trouw. In de nissen van de grote zaal konden zij ongestoord zaken doen en op de leestafel lagen de adresboeken van twaalf wereldsteden en verder alle Nederlandse wetboeken die een koopman nodig kon hebben. Tevens werd toen de houtbeurs geopend. Nog tweemaal onderging hotel Polen uitbreidingen. In 1956 werd er een ver dieping bovenop gebouwd en in 1966 (vier jaar nadat Krasnapolsky het had overge nomen) werd het aangrenzende pand, tot dan Oostenrijks Verkeersbureau, erbij ge trokken. Toch bracht de uitbreiding niet op wat ervan werd verwacht. In 1974 verkocht Krasnapolsky het gebouw aan de BV Wa tership, een Nederlandse onderneming die wordt geleid door de Zuidafrikaan John Bear. Het café-restaurant werd gesloten en op de benedenverdieping kwam de meubelzaak Inden. Krasnapolsky hand haafde het hotel, door het te huren van Bear. Als enige faciliteit restte de gasten een ontbijtzaal, de overige maaltijden wer den geserveerd in Kras zelf. IIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllM De brandwondenpatiënten, zijn alle, zo als gemeld, vervoerd naar het Rode-Kruis- ziekenhuis in Beverwijk, dat op brand- wondengebied gespecialiseerd is. Als mer kwaardige bijzonderheid, waarvan overigens niet vaststaat of deze iets te maken heeft met de brand van maanda gochtend, meldde de politie nog dat er om drie uur vannacht een vermoedelijk loos alarm van inbreking is geweest bij de aan Polen grenzende tweedehands-boeken- zaak De Slegte. Bij nader onderzoek bleek er van inbraak geen sprake te zijn, net zo min als bij het pand van Inden. Een „doorkijk” op het verwoestende werk van de brand. Rechts het pand van De Slegte waarvan, alleen de voorpui nog overeind staat. if ASPRO BRUIS

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4