Glastra van Loon bij D’66 IJ mond Grootse zeepkistenrace om kampioenschap van Brulboei Gas en water gaan in prijs omhoog Loodsen zetten vraagtekens bij termijn van proefperiode Gevarieerde show in Manege Kennemergaarde „Hollandia" gaat op maidentrip V ernieuwd woonwagencentrum volgende maand klaar y l I ■k II dinsdag 1 o STANDPLAATSEN VOOR VIJFENVEERTIG WAGENS GEMEENTE PRESENTEERT REKENING AAN DADERS Kort IJmondnieuws Leerlingenuitvoering studio Corrie Rijnders in Stadsschouwburg Vrouw in de overgang is thema van film in De Brulboei VOLKSDANSGROEP GEDOOPT TOT CHERKASSIA Dialezing voor aquarianen lx!- - M E T 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN 5 Hard werken om voertuig klaar te krijgen Mooi en gek Loyaal meewerken aan „tenderproeven” DRUKKERIJ SCHMITZ BV wijkerstraatweg 160 velsen n. telefoon O 251O-2 32 07 SP# IJMOND D’ 66 organiseert vrijdag- ADVERTENTIE Velsen wordt geteisterd (Van een onzer verslaggevers) BBf bijna 50 jaar in drukwerk t naar maar Beroepen Aan de Christelijk Gere formeerde Kerk van IJmuiden is. beroe pen dominee A. Bijkerk uit Aalten. mogelijkheid van tenderbeloodsing, maar willen die niet zonder meer afwijzen”. moeten worden. Mocht het zo zijn, dat er op 16 mei te weinig inschrijvingen zijn, dan kan de race helaas niet door gaan. IJMUIDEN hebben specialiteiten: formulieren-sets periodieken -r. enfoliedruk van de manege druk bezig met de voor bereiding van de show. Het programma VELSEN Op 26 mei aanstaande verzorgt de balletstudio Corrie Rijnders een uitvoering in de Velsense stads schouwburg, verzorgd door de leerlingen van deze balletstudio. VELSEN De aquariumvereniging Velsen houdt maandag 16 mei *s avonds om acht uur een ledenavond in het clublokaal Aqua-Rama in het PEN-cen- tr-urn te IJmuiden. Op deze avond houdt F, Nijhuis een dialezing over vissen en planten. Voor de pauze zullen de vissen en planten uit het gezelschapsaquarium aan de orde zijn en na de pauze wordt het accent gelegd op de cichliden. Deze ledenavonden zijn ook voor andere be langstellenden toegankelijk. Er wordt op woensdagavond les gege ven in de Johannes Mavo te Driehuis, voor jongeren van 19 tot 20 uur en voor ouderen van 20 tot <21 uur. De groep bereidt een volksdansbal voor dat ook voor niet-leden van TVS toegankelijk zal zijn. Het zal op 18 juni worden gehouden in het Solicentrum aan de Hagelingerweg. IJMUIDEN In buurthuis De Brul boei draait woensdagavond 18 mei de film „Op weg naar een nieuwe levens fase”, een voorlichtingsfilm die werd gemaakt om een beter inzicht te geven in de overgangsjaren van de vrouw en de daarop volgende levensfase. VELSEN Er zit schot in het nieuwe woonwagencentrum, dat nu langzaam maar zeker op de plaats van het oude centrum bij de tunnelvijver vorm krijgt. De twee rijen standplaatsen, met een stenen optrekje aan de achterkant gaan ruimte bieden aan vijfenveertig woon wagens. De bewoners hebben, wanneer alle werkzaamheden straks klaar zijn, behalve een vast afgebakende ruime standplaats, een eigen berghok met een doucheruimte, toilet en plaats voor de wasmachines. Volgende maand gaan de eerste ruim twintig wagens van de ene kant vafL het terrein naar de nieuwe standplaats en vlak daarna volgt de rest. Het is de bedoeling, dat het „nieuwe” centrum voor de bouwvakantie klaar is. Gespreksavond. Zaterdagavond half negen begint in het gebouw De Toorts aan de Hoofdstraat in Santpoort een gespreksavond met als thema: „Occultis- me-nee, Jezus - ja”. De bijeenkomst is voor iedereen vrij toegankelijk. Met deze drie races is het spectakel nog niet afgelopen, want het zal ditmaal niet alleen gaan om de snelste rijders, maar ook om de mooiste en de gekste zeepkist, die eveneens voor een prijs -in aanmerking komen. Aan de verkiezing van de mooiste en de gekste zeepkist kunen alle deelnemers aan de races weer meedoen. Er zal nog flink gebouwd De film is gebaseerd op een onderzoek van de vrouwenarts Dr. L. Jaszmann. Deze arts wil begrip opbrengen voor vrouwen in hun overgangsjaren, wat er gebeurt, welke rol de vrouwelijke hor monen spelen hierbij. Wetenswaardighe den voor alle vrouwen, van welke leef tijd dan ook. De film wordt de 18de gedraaid in de grote zaal van De Brulboei. De toegang is gratis. Dat er naast de charme van de klas sieke rijkunst ook nogwel ruimte is Reeds maandenlang zijn de leerlingen voor de nodige spanning, humor en sen satie mag worden afgeleid uit de pro- gramma-onderdelen „De eerste Rijles”, VELSEN De Dienst Openbare wer ken van de gemeente Velsen heeft de laatste tijd weer handen vol werk aan het verwijderen van geschilderde leuzen op voor publiek zichtbare plaatsen. Vooral scholen, viaducten, tunneltjes en openbare gebouwen hebben het moeten ontgelden. Het bekladden wordt hier en daar zo grondig uitgevoerd dat de ge meen, e een gespec’a’.isee;schoonmaak bedrijf heeft moeten in schakelen. De kosten üie h c mee gepaard gaan, lopen in de duizenden guldens Bijen en imker. De heer W. Huls hof! uit De Zilk houdt woensdag 18 mei een lezing over de bijen en de imker voor de afdeling Santpoort-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. De bijeenkomst heeft plaats in het jeugdhuis De Haven, aan vang acht uur. Ook niet-leden kunnen de avond bijwo nen. - De loodsen in de IJ mond hebben zich op het standpunt gesteld, dat ze loyaal mee zullen werken aan de proef die volgende maand met de „tenderbeloodsing” in IJmuiden van start gaat. Wel zullen zij de proef en ook de nieuwe loodstender van Mulder en Rijkse kritisch bekijken. VNL-voor- zitter J.C. van de Booren zegt: „We zetten zonder meer vraagtekens bij de SANTPOORT De volksdansgroep van de Turnvereniging Santpoort heeft een eigen naam gekregen „Cherkassia” naar de titel van een Russisch-joodse dans. Nadat de gemeente Velsen de vastge stelde verhoging van het watertarief van elf procent per 1 januari van het minis terie moest terugdraaien naar zeven pro cent, heeft de minister toegestemd in een tussentijdse verhoging per 1 juli. Het college stelt nu voor om de water- tarieven voor huishoudelijk gebruik be neden de 180 kubieke meter en voor industrieel gebruik te verhogen van 0,95 naar 1,01 en voor huishoudelijk gebruik boven de 180 kubieke meter van 1,12 naar 1,20 per m3. Bij de aardgas verhoging wordt voorgesteld voor ver bruikers tot 600 m3 alleen het vastrecht te verhogen van ƒ42,- naar ƒ45,-; voor grootverbruikers het vastrecht te verla gen van 84,- naar 69,- maar daarbij de kubieke meterprijs te verhogen van 0,20 naar f 0,23 en voor blokverwar- rning alleen de prijs per kubieke meter te verhogen van 0,195 naar 0,23. Op moderne en klassieke muziek wordt door verschillende groepen en en kele solisten gedanst. De meest uiteenlo pende nummers staan op het program ma. dat totaal elf onderdelen telt. Volgens traditie wordt het ene jaar tijdens de uitvoering hoofdzakelijk ge danst door de jongeren en de hele klein tjes, terwijl het daaropvolgende jaar de groten, de oudere leerlingen aan de beurt zijn. Zoals dit jaar het geval is. De verschillende groepen van de beide bal- letpedagoges van deze studio, Corrie Rijnders zelf en Hetty Schippers, treden deze avond in de Schouwburg op. Les Kozacks”, „Striptease” en de Mecha nische Rijproef. De plaats van handeling van dit ener verende paardenfestijn is Manege Ken nemergaarde aan de Duin- en Kruldber- gerweg 77 te Santpoort. Het programma begint zaterdagavond om 8 uur en zon dagmiddag om twee uur. Het lijkt zaak om tijdig aanwezig' te zijn. Hoewel er plaats is voor een paar honderd toe schouwers was deze ruimte verleden jaar maar nauwelijks voldoende om alle belangstellenden een plaatsje te bezor gen. Tot het feestelijke karakter zal wor den bijgedragen door de kostumering van bepaalde programmanummers en de muzikale omlijsting die wordt verzorgd door Hans de Vos. Moeite hebben de loodsen met de proef termijn van twaalf maanden, die in de zomer begint. „Dat betekent", zegt de heer Van de Booren, dai er in de proef periode twee zomers en maar een winter zitten. Dal is mooiweer-benadering. We vinden, dat de proef niet gebonden moet zijn aan twaalf maanden, maar aan alle verschillende voorkomende weertypen. Nog voor de bouwvakvakantie zal het vernieuwde woonwagencentrum bij de tunnelvijver gereed zijn. Voor vijfenveertig woonwagens is een vaste standplaats gecreëerd, met bijbehorend schuurtje voor opslag, wasmachine en voor de douche en toi let. Begin komende maand zullen de eerste wagens naar hun standplaats gaan, als alle werkzaamheden tenminste op tijd zuilen worden afgerond. schade wordt geschat op f 2000,- waar van ongeveer de helft verhaald zal wor den op de ouders van de vier jongens. Ook in volgende gevallen waarbij de dader(s) gegrepen zijn, zal de gemeente steeds de rekening aan hen presenteren. En die kan fors oplopen omdat vaak een heel oppervlak moet worden schoonge maakt. Door het verwijderen van de slagzinnen ontstaat namelijk een kleur verschil met de rest van de wand. Behalve leuzen, die uit pure baldadig heid worden aangebracht, worden ook steeds meer politiek getinte teksten ge signaleerd. Meestal is dan duidelijk wel ke organisatie erbij betrokken is, maar deze kan onmogelijk aansprakelijk wor den gesteld. De politie kan alleen pro- ces-verbaal opmaken als de bekladders op heterdaad in de lurven worden ge grepen. Bovendien kan pas tot aanhou ding worden overgegaan als men daad werkelijk met kwast en verfpot aan de gang is. De Algemene Politie Verorde ning van Velsen gaat niet zover dat lieden die met dergelijke attributen over straat wandelen, kunnen worden gear resteerd. In andere steden is dat wel het geval om deze vorm van vervuiling in te dammen. Een woordvoerder van de Vel- ser politie erkent een toenemend aantal meldingen van bekladderingen maar noemt de situatie niet verontrustend. ■B VELSEN. De raadscommissie voor bedrijven in Velsen komt woensdag avond om kwart voor acht in het stad huis bijeen. Eerste gespreksonderwerp zal zijn de verhoging van de watertarie- ven en van de gastarieven. Verder wordt gesproken over de energiebesparing en de reorganisatie van de drinkwatervoor ziening. Het zal er ook van afhangen, wat voor winter we krijgen, maar de laatste woorden over deze proef zijn nog niet gezegd Voor de loodsen tellen twee za ken heel zwaar bij de beoordeling van de tenderproeven. Enerzijds vindt men. dat de veiligheid van de loodsen op hetzelfde niveau moei blijven als bij het huidige beloodsingssysteem en anderzijds moet er een aanvaardbare dienstverle ning geboden kunnen worden bij tender beloodsing, zowel voor grote als kleine schepen. En een van de vragen is, wat in dit geval „aanvaardbaar” genoemd mag worden. Volksdans De volksdansgroep Velserhooft die onder auspiciën staat van de UW Santpoort-Noord neemt zaterdag 14 mei deel aan het provinciale volksdansfeest dat in De Blinkerd in Schoorl wordt gehouden. IJMUIDEN De leiding van het buurthuis De Brulboei staat een groots evenement voor ogen met het organise ren van een '„zeepkistenrace op woens dag 18 mei. Deze race vormt een onder deel van het mei-vakantieprogramma en zal gaan om het kampioensschap van De Brulboei. Er wordt gestreden in twee leeftijdsgroepen, van 7 tot en met 11 jaar en van 12 tot en met 14 jaar, met aan het slot een finale tussen de beide leeftijdsgroepen. Er zal door de deelnemers nog ha_rd gebouwd en getimmerd moeten worden om de zeepkisten op tijd klaar te heb ben, want een goede voorbereiding is de helft van de winst. Maar met wat han digheid van broers, vaders of handige vrouwelijke familieleden zullen er on getwijfeld voor de sluitingsdatum van de inschrijving, op maandag 16 mei. nog heel wat mooie en snelle zeepkisten in elkaar gezet kunnen worden. Woensdag middag de achttiende om vijf uur gaan de 5-11 jarigen van start voor de eerste race. De twee beste deelnemers komen later uit in de finale. De tweede race tussen de 12-14 jarigen start direkt daarna en ook hier zullen de twee besten in de eigenlijke kampioensrace mee moeten doen. In de derde en laatste race zal tussen deze vier finalisten uit gemaakt moeten worden, wie de kam pioenstitel behaalt. Of de eerste bewoners hun nieuwe plek al per 1 juni kunnen betrekken is niet geheel zeker omdat de aanleg van elektra nog niet rónd is. Water en gasleidingen zijn al gelegd. Momenteel wordt aan de bestrating gewerkt en waar ruimte over is worden - zoals in de Koeken van het terrein - struiken en bomen geplant om het geheel met wat groen verder „aan te kleden”. Het is een hele aanwinst vöor de bewoners een eigen douche en toilet te hebben, na de gemeenschappelijke ruim tes en de daarbij behorende narigheid. In het schuurtje is een „droog” gedeelte gereserveerd als berghok, naast het „natte” gedeelte voor wasmachine, dou che en toilet. De gebouwtjes zijn vorst- vrij en een ingebouwd straalkacheltje maakt het gebruik van het natte gedeel te is vriestemperaturen ook mogelijk. Er is nu geen gemeenschappelijke ac commodatie meer voor de bewoners van het wooncentrum. De kinderen gaan - zoals gebruikelijk - met een busje naar de kampschool in Heemskerk en niet naar een eigen schooltje op het terrein. De voorkeur gaat eigenlijk uit schoolbezoek in de eigen wijk, Velsen-Zuid heeft niet de beschikking over een eigen school dus voorlopig blijft wat dit aangaat de situatie bij het oude. Wel wil men pogen, zo blijkt uit de woorden van de welzijnswerker voor de woonwagencentra in de IJmond Cees Hamers, meer contacten te leggen tussen de bewoners van Velsen-Zuid die in de huizen wonen en de ongeveer tweehon derd bewoners uit de woonwagens. avond om acht uuh een politieke avond in cultureel centrum De Schouw in Velsen - Noord. Op deze avond zal J. Glastra van Loon, partijvoorzitter van D’66 een spreekbeurt houden, waarin hij zijn standpunt over de politiek uiteen zal zetten. SANTPOORT. Aangemoedigd door het eclatante succes van verleden jaar organiseert de bedrijfsleiding van Mane ge Kennemergaarde ook dit jaar weer twee demonstratiedagen. Een wapen schouw van alle aspecten van de ruiter sport zoals die in het manegebedrijf worden bedreven. Vanwege het show element worden daar een aantal klassie ke en speelse hippische hoogstandjes aan toegevoegd. Dit paardenfeest staat het komende weekend te gebeuren. Het nieuwe vol-containerschip van de KNSM, de „Hollandia”, ligt ten westen van de Noordersluis in IJmuiden te wachten op het begin van haar „maiden trip”. Donderdag begint de eerste reis van liet schip met een trip langs de Europese havens Hamburg, Bremen, Amsterdam, Antwerpen, Tilbury, Le Havre en Liverpool, om daarna zijn eerste Atlantische oversteek naar West- Indië te maken. De „Hollandia” gaat va ren in de „Caroldienst”, die door vier rederijen met Zes' van deze container schepen wekelijks op West-Indië wordt onderhouden. De „Hollandia” is ge bouwd in de Poolse plaats Gdansk. Het schip meet 23.000 ton, is 240 meter lang en kan 1069 containers vervoeren. Het is uitgerust met een speciale container kraan, omdat nog niet alle Westindische havens met containerkranen zijn uitge rust. De doop \ad op 22 april plaats in Amsterdam. Omdat de Noordersluis tus sen 6 en 16 mei wegens tverkzaamheden gestremd is, is de „Hollandia” vroegtij dig naar IJmuiden gevaren om de reis toch op 12 mei te kunnen beginnen. door toenemend gekladder Gisteren zijn ‘medewerkers van deze schoonmaakfirma druk in de weer ge weest bij het stadionstunneltje in Sant poort. Dit tunneltje was vorige week doelwit van -vier knapen in de leeftijd van 14 tot 17 jaar. Met verfspuitbussen en viltstiften hadden zij de geglazuurde stenen wanden besmeurd met schutting- taal en teksten gericht tegen de politie. De Dienst Openbare werken kon niets uitrichten omdat de verf een enorme inwerking had op de muren. De schoon maakfirma moest er tenslotte met een hogedrukstraal en een speciale chemi sche oplossing aan te pas komen. De Zodra het nieuwe centrum klaar en bewoond is, krijgt dit aspect de aan dacht. Voorlopig wordt er al rekening mee gehouden bij dep lannen voor de officiële opening. Deze zal - zo is de bedoeling - in augustus plaatshebben, als de vakanties zo’n beetje achter de rug zijn. Hoe de officiële opening zal gebeu ren, is nog niet bekend, maar de com missie die zich hiermee bezig houdt, wil wel de andere bewoners van de wijk bij het feestelijk gebeuren betrekken. vermeldt onder meer een jeugdcarrousel, een pas de deux, een voltigenummer, een quadrille en een demonstratie a la fleche. Allemaal onderdelen die naast een zekere mate van rijvaardigheid een degelijke voorbereiding vragen omdat ook bij deze minder alledaagse onderde len van de ruitersport de ervaring bij draagt tot het welslagen van de samen werking tussen mens en dier- Naar Kraantje Lek. De afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen organiseert dins dag 17 mei een wandeltocht voor de leden in de omgeving van Kraantje Lek. Bij slecht weer zal voor een alternatief programma worden gezorgd. s. K ■■■- gg

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5