POLITICI DOPPEN LIEVER EIGEN BOONTJES Protest buurthuizen tegen „bedenksels” van wethouder jeugdzaken Cnossenstraat in Westertuinen Sociaal-cultureel werk massaal aanwezig HEMA BSCR-VERGADERING BLEEK SCHOT IN DE ROOS s VEILINGEN L 1 II BUURTCOMITÉ PLEIT VOOR MAATREGELEN EN RENOVATIE ten r KK^^BBEVERWUK Klaverjasdrive in De Zandkraai BE VER WIJK HEEMSKERK JN'SDAG 1 o M E I 19 7 7 9 (Van een onzer verslaggevers) (Vervolg van pagina 1) (Van een onzer verslaggeefsters) Communisten n Tn gebreke (Van een onzer verslaggeefsters) Discussie Explosie chaotisch verlopen Neuwied beluisterde, door een grim- van zowel de CDA-raadsleden. de gemeenteraad BEVERWIJK De bewoners van de Munnikenenwegbuurt zijn opgeroepen voor een bijeenkomst op 11 mei in „De Nieuwe Slof” voor het bespreken van allerlei za ken die kunnen leiden tot verbete ring van de woonomgeving. De werkgroep uit de bewoners wil duidelijker maken wat nu pre cies onder het begrip „woonerf” moet worden verstaan. Galgenweg Grimmig Wat de verkeersvoorzieningen betreft wordt in de buurtkrant on der. meer geattendeerd op ver keersmaatregelen in het concept- verkeersplan, zoals de beveiliging van kruispunten, de toe- en afvoer van en naar „De Nieuwe Slof” via een nieuw aan te leggen weg, evenwijdig aan de Kerkstraat, de verbreding van de Torenstraat met aanleg van parkeerhavens en de oplossingen voor de Arendsweg. Uitstel BEVERWIJK Vooruitlopende op de invoering van dé rijksbijdrage- regeling sociaal-cultureel werk moet de gemeente Beverwijk geen wijzi gingen aanbrengen in de bestaande subsidies. Wel dienen de belangheb bende sociaal-culturele organisaties zitting te krijgen in een werkgroep, die zich in opdracht van het gemeentebestuur bezig moet gaan houden met de opstelling van een sociaal-cultureel plan. Ook de manier waarop deze werkgroep haar doel wil gaan bereiken is echter onderhevig aan de goed keuring van de betrokken sociaal-culturele organisaties, die zichzelf daar mee duidelijk het meeste recht van spreken toekennen. MP XR - - 4 - O Raadsleden boos op KGIJ (Van een onzer verslaggevers) J i buurthuis /on de 23- I v errni erda PvdA De buurthuizen vinden het beleid van de wethouder van jeugdzaken C. Bode- wes onbegrijpelijk en niet in overeen stemming met de CRM-normen. BEVERWIJK. Bij de straatnaamge- ving in het plan „Westertuinen” is een stuk straat gelegen tussen de Gladiolen laan en de burgemeester Bruinsmalaan buiten beschouwing gebleven. B. en W. willen aan deze straat de naam „Cnos- senhof” geven. Het echtpaar Cnossen en een inwonende vader vervulden een actie ve rol in het Beverwijkse verzet en zijn vlak voor de bedrijding op 26 april 1945 door de Duitsers te Heemskerk neerge schoten. Zij zijn begraven op Duinrust. Mevrouw. N. Cnossen - van Dijk was Beverwijkse van geboorte en heeft tot 4 jaar voor haar dood hier gewoond. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In een brief aan het college van B. en W. en de raad hebben de gezamenlijke buurthuizen Wijk aan Duin, De Schans en De Lichtboei gepro testeerd tegen het voornemen van het college om niet te voorzien in een vaca ture bij het buurthuis Wijk en Duin en de vrijkomende gelden dan te besteden aan de nieuwbouw van De Lichtboei. Fractievoorzitter P. Schipperus volgde het voetspoor van zijn socialistische col lega en wist nadrukkelijk te melden, dat de. raad Beverwijk nooit en te nimmer de zaak van de Berufsverbote in de gemeenteraad ter discussie zou stellen. „Wel de uitwisseling als zodanig". Bij het buurthuis Wijk aan Duin is wat men noemt een „formatieplaats” beschikbaar gekomen door het vertrek van mevrouw Buisman. De gezamenlijke buurthuizen, de in- spectrice van CRM in de provincie Noord-Holland en de landelijke koepel organisatie hebben positief geadviseerd over het voorzien in de vacature. Deze uitslag leverde gisteravond de kleine opiniepeiling op, waaraan door honderdtwaalf deelnemers aan de jaar vergadering van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad werd meegewerkt. De druk bezochte bijeenkomst in De Nieu we Slof stond dit jaar in het teken van de decentralisatie van het welzijnsbeleid van CRM naar de gemeenten onder het motto: Wat gaat Beverwijk doen met de subsidies? Aan de hand van vtff stellin gen werd hierover gediscussieerd. „In Duitsland wordt je uit de over heidsdienst, en niet alleen daar, ook in het bedrijfsleven, ontslagen als je je in je vrije tijd met politiek engagement bezig houdt”, zei Nico Roozen. Hij had een tendens in de BRD bemerkt om de grens van het Berufsverbot steeds ver der op te schuiven naarmate de politieke situatie in dat land harder werd. PvdA’er D. Heinhuis kon zich de com- munisten-angst in de BRD wel voorstel len met de DDR zo dicht naast de deur. Volgens KGIJ-voorzitter R. Blaase is dat nog geen reden om met de Berufsverbo- te-maatregel zo diep in de mensePijke verhoudingen te snijden. De bijeenkomst kreeg een wat grim miger karakter toen K. Vermeulen de briefwisseling tussen de PvdA en de KGIJ aanhaalde. Hij had liever gezien, dat de politieke partijen wat eerder en beter geïnformeerd waren geweest, zodat een juistere voorbereiding en coördinatie van de kwestie had kunnen plaats vin den. Hij kreeg de indruk, dat nu door de Diefstal Tegen een 72-jarige Bever- wijker is maandag proces-verbaal opge maakt wegens het stelen van een suède jas bij C.& A. bracht. Daarin werden de problemen blootgelegd, de oorzaken geanalyseerd en duidelijke richtlijnen ter verbetering van de situatie gegeven. Tot die aanbe velingen behoorde ook de decentralisatie van het beleid en deze ontwikkeling om de uiteindelijke beslissing over de verde ling van de gelden en de samenstelling van het welzijnspakket over te hevelen van het rijk naai' de gemeenten werd door drs. Veldkamp als bijzonder boeiend omschreven. Drs. Veldkamp toonde zich evenals de aanwezigen over dat uitstel niet bepaald rouwig. Zo drong hij er bijvoorbeeld bij de gemeenten op aan de adempauze goed te benutten, door niet alleen te leren van de fouten van anderen maar ook over de grenzen heen te kijken en liefst tot een planning te komen in samenwerking met de nabuurgemeenten. Zoals bekend hebben de Raad van Kerken van Neuwied en de SPD-fractie in de raad van Neuwied de KGIJ toe vertrouwd, dat men in de nabije toe komst verder over de Berufsverbote wil praten, maar dan in Beverwijk. K. Ver meulen maakte gisteravorid bekend, dat de PvdA-Beverwijk van de SPD-Neu- wied een brief heeft gekregen, waarin de afdeling wordt gevraagd zich te dis tantiëren van de uitspraak „schrij f tafel - moordenaar”, zoals KGIJ-delegatielid Veldhof die in het Heimathaus van Neu wied deed. Overigens begreep de KGIJ-delegatie met goed waarover de fracties zich nu zo’n zorgen maken over de goede naam van Beverwijk en de verhouding Bever- wijk-Neuwied. Telkens kwam weer naar voren, dat, alhoewel algemeen de afloop van de discussiemiddag wordt betreurd, Neuwied de uitwisseling met Beverwijk nog wel ziet zitten, ja zelfs de recente gebeurtenissen aangrijpt om te proberen de partnerschaftverhouding een. diepere inhoud te geven. Na een kort welkomstwoord van BSCR-voorzitter ir. J. E. van Buuren waarbij tevens afscheid werden geno men van bestuurslid J. H. van den Berg [(die zich vooral als voorzitter van de -bouwcommissie van ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof bijzonder verdienstelijk 2ieeU gemaakt) werd het thema van de ■jaarvergadering via een door secretaris J. den Ouden uitgesproken tekst bij naar 'tekeningen van Rob Daniels vervaardig- ■de dia’s ingeleid. best in staat onze eigen boontjes te doppen. Misschien werken we wat traag. Maar wc komen op gang”. Voorzitter Blaase van de KGIJ vond dat de KGIJ „dan toch wel een succesje heeft ge boekt”. netscrisis 1978 naar 1979. De heer Veldkamp schetste welke mo tieven CRM tot de decentralisatiege- dachte gebracht hebben. De afgelopen twintig jaar heeft het welzijnsbeleid een explosieve groei doorgemaakt. Ondanks al die voorzieningen die dankzij steeds hoger uitvallende begrotingen tot stand konden worden gebracht, bleef er toch een behoorlijk stuk onvrede over het pakket in z’n totaliteit bestaan. In 1973 werd daarom een commissie in het leven geroepen, die na enige tijd een zogenoemde „knelpuntennota” uit- een vergadering van de werkgroep wo ningverbetering en daar kwam veel on vrede tot uiting, die kan worden samen gevat in deze punten. Men zou zeer gebrekkig ingelicht zijn over de plannen, van inspraak zou helemaal geen sprake zijn geweest en de renovatie zou een aanzienlijke huurverhoging met zich meebrengen, waardoor de gemiddel de huurprijs zou stijgen van ongeveer 90,- tot circa 250,-.. Een minderheid van dg bewoners zegt duidelijk ja tegen de renovatie, hoewel men wel bezwaar heeft tegen de omvang van de huurver hoging. Omdat zowel het buurtcomité als deze bewoners van mening^ zijn, dat de belangen van alle huurders moeten worden behartigd zal er in een gésprek met wethouder Kaebisch gepleit worden voor de volgende zaken. Het goed op knappen van de huizen op alle essentiële punten. Er is een lijst gemaakt waarop alle bewoners hebben vermeld wat aan hun woning slecht of gebrekkig is onder houden. Zij die hun woning wel gereno veerd willen zien, moeten daarin tege moet worden gekomen. Er zou wat ge daan moeten worden aan de rattenplaag, die in deze omgeving vormen aanneemt. Wanneer de huurverhoging onvermijde lijk is zoü dat nooit mogen leiden tot voor de bewoners onbetaalbare prij zen. De mogelijkheid om de woning te konen, waar een deel van de bewoners wel voor voelt, zou open gehouden moe ten worden. Nadat de KGIJ-delegatie informatie had verstrekt over het verloop van het bezoek, merkte de heer Schipperus op, dat de raadsleden van het CDA alleen waren gekomen om informatie te krij gen. Klaas Reimes (CDA) ging een stuk je verder door te vragen of de KGIJ had onderzocht hoe de zaak van de Berufsverbote er in Nederland voor stond. In ons land wordt 20 percent van de banen bij de rijksoverheid be schermd. Bij de provinciale overheid zijn ongeveer 70 functies waar een on derzoek van de BVD naar de achter gronden van de sollicitanten wordt ge houden. De gemeenten kennen geen on derzoek, aldus Nico Roozen van het KGIJ. Raadslid Cees Berghuis van de CPN merkte op, dat communisten niet tot burgemeester kunnen worden be noemd, maar dat het lidmaatschap van de CPN voor de overheid geen aanlei ding is om je voor welke functie dan ook af te wijzen. De werkgroep wil ook seinen met de omwonenden werken aan de bestem ming van de open plekken. Bij de gemeente wil de werkgroep aandringen op de volgende tijdelijke voorzieningen :verplaatsing van het hekje- Raamveld, het ruimen van vuil en puin op de open plekken, maatregelen in verband met de ratttenplaag en parkeer havens in het zogenoemde bollenveld aan de Grote Houtweg. Ook zal de mogelijkheid om een kin derdagverblijf te realiseren worden on derzocht. Nog talrijke problemen op te lossen in buurt rond Wijkertoren In de buurtkrant wordt verder gea geerd tegen „de duinen” op het open terrein aan de Grote Houtvzeg en tegen het feit, dat het gemeentebestuur twee op 11 en 27 oktober geschreven brieven nog steeds niet heeft beantwoord. In februari bleken drie wethouders de brieven nog niet te hebben gelezen en in die maand beloofden zij alle drie afzonderlijk de brieven op te zullen laten zoeken voor beantwoording. De secretaris van het buurtcomité „Rond de Wijkertoren" meldt in de buurtkrant, dat de twee brieven nog steeds niet zijn beantwoord. HEEMSKERK In het „De Zandkraai” wordt maandag 16 mei de laatste klaverjasdrive in dit seizoen gehouden. De wedstrijden beginnen om half acht. Men kan vooraf een plaatsje reserveren via het buurthuis, telefoon 32549. - Vervolgens zette drs. F. Veldkamp, hoofd van het bureau Noord-Holland van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk enkele aspecten van de voorgenomen decentralisatie van het welzijnsbeleid uiteen. Hij begon met mede te delen, dat de Het is al enige tijd bekend, dat de gemeente Beverwijk plannen heeft om zo’n negentien woningen op de hoek van de Galgenweg eri Grote Houtweg gron dig te renoveren. Aan het buurtcomité werd bekend, dat een aantal bewoners van deze woningen helemaal niet zo blij is met deze renovatie en daarom is er tijdens de laatste vergadering van het buurtcomité aandacht aan deze zaak be steed. Dat heeft er weer toe geleid, dat een paar van de betrokken bewoners die op deze vergadering aanwezig waren, de meeste andere bewoners meekregen naar KGIJ sterk de nadruk was gelegd op de bindingen van diverse delegatieleden met verschillende politieke partijen Volgens Jan Ruiter waren deze mensen alleen maar in de delegatie opgenomen wegens hun deskundigheid op het gebied van de Berufsverbote. „Maar juist die mensen die voorstan der zijn van de afbouw gaan wel naar Neuwied. Dat vind ik niet bepaald ele gant. De manier waarop KGIJ de zaken met^ Neuwied heeft aangepakt kan ik niet waarderen”, zei Schipperus. De KGIJ is door de gemeente Neuwied uitgenodigd, aldus Jan Ruiter, die zich de vraag stelde in hoeverre de gemeenteraad van Beverwijk bereid is de thematiek in dc raad ter discussie te stellen. Schipperus antwoordde prompt dat een dergelijk initiatief niet van het CDA is te verwachten. „Het is een staatsrech telijke zaak, die niet in de raad thuis hoort. Het is een zaak die Duitsland aangaat”. De uitwisseling met Neuwied komt binnenkort wel in de gemeenteraad, zo verduidelijkte hij zich, maar dan zal het thema Berufsverbote niet worden aange roerd. „De uitwisseling en de Berufsver bote hangen onverbrekelijk aan elkaar”, zei Jan Ruiter. Vermeulen: „We zijn Open terreinen in de omgeving van de toren iborden voor allerlei doeleinden gebruikt, hetgeen het aanzien van de omgeving nog verarmt. Op een terrein aan de grote Houtweg is thans een grote hoeveelheid zand opgeslagen ter grootte van een kustdutn. Op de achtergrond het complex woningen aan de Galgen weg dat moet 'worden gerenoveerd. BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse veilingen waren maandag als volgt. Bloemen: Allium 90-60, anjers 20-50, trosanjers 200-350, anemoon 100-140, duizendschoon 200-230, freesia 1.35, ger- bera 55-75, gladiool 30-45, iris 17-36, ixia 90-230, lelie 20-60, roos 45-100, babyroos 25-55, tulp 10.20 Groenten: Asperge 500-870, bloemkool 185-325, bospeen 215-230, postelein 215, prei 135-185, raapstelen 45-60, rabarber 32-52, radijs 18-40, spinazie 56-81, sla 47- 58. De brief staat op de agenda voor de donderdagavond te houden openbare raadsvergadering. Het ging er m het zaaltje in de Vrede- vorstkerk heftig aan toe. De KGIJ en de aanwezige raadsleden namen de zaak van de Berufsverbote-discussies in Neu wied-door. Van het CDA waren er de raadsleden Schipperus, Reimes, mevrouw Ruurda en De Wildt. De PvdA was vertegenwoordigd door Vermeulen, Van Dijk, Heinhuis, mevrouw Albrecht en mevrouw De Hen. Ook de communist Berghuis was gekomen. VVD’cr Eiff, de communist Dudink, Van Rujjven (PPR) en burgemeester Hubers hadden zich laten verontschuldigen. BEVERWIJK De informatie bijeenkomst van de Kritische Ge- meente IJmond in de Vredevorst- kerk, waar een tiental raadsleden I aandachtig het een uur durende re laas over een chaotisch verlopen bezoek aan kenmerkte zich mige opstelling PvdA- als de Deze fracties in I zijn geïrriteerd over de wijze waar op de Kritische Gemeente IJmond de kwestie van de Berufsverbote en het beruchte manifest heeft voorbereid en vinden, dat de KGIJ de vorm van de demonstratie heeft gekozen in plaats van het overleg- I systeem. De fracties zijn ook niet zo tevreden over de poging van de Kritische Ge meente IJmond de delegatie een zo’n breed mogelijke vertegenwoordiging te geven door deskundige personen uit de - gelederen van de progressieve partijen van buiten de IJmond in de delegatie op te nemen, terwijl er binnen de plaatse lijke partijen, bijvoorbeeld de PvdA- Beverwijk, best mensen zijn, die bereid waren aan de discussies in Neuwied deel te nemen. "TT' Als tweede belangrijke punt kwam in die bijeenkomst naar voren, dat de PvdA het het PPR-raadslid Gerard van Ruyven kwalijk neemt, dat hij naar ’J^ Neuwied is vertrokken, terwijl hij zich een fel tegenstander van de uitwisseling 5en e heeft getoond en voorstander is van een afbouw van de relaties tussen Neuwied en Beverwijk. „De barst tussen de PvdA en de PPR is groot”, zo zei de heer - Vermeulen, fractievoorzitter van de ,_.i in de gemeenteraad. oorspronkelijk geprikte datum voor de invoering van de rijksbijdrageregeling sociaal cultureel werk niet langer haal baar is gebleken. Op verzoek van de vaste kamercommissie van CRM is die datum - mede als gevolg van de kabi- verschoven van 1 januari (waarschijnlijk) 1 januari Duidelijk opgelucht door het door drs. Veldkamp gemeemoreerde uitstel van de invoeringsdatum van de sociaal-culturele rijksbijdrageregeling, viel wat de toe hoorders betreft de bodem onder de forumdiscussie een beetje weg. In dit forum hadden nast d e heer Veldkamp zitting, burgemeester A. J. Hubers; wet houder C. J. M. Bodewes, de directeur van het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Holland mr. A. S. Frowijn en BSCR-directeur drs. C. van der Aart. Uitgangspunt voor de discussie vorm den dezelfde vijf stellingen als waarop de mini-enquête was gebaseerd. Ook aJ omdat burgemeester Hubers er geen twijfel over liet bestaan de uitslag van deze enquête niet alleen-zaligmakend te vinden en men voor het overige steeds geconfronteerd werd met het feit dat de rijksbijdrageregeling momenteel nog slechts in concept gereed is, bleef de discussie tamelijk vaag. Wel bleek men voortzetting van de discussie op een later tijdstip over het algemeen als zinvol te ervaren en daar uit resulteerde dan weer het besluit, de bijeenkomst na de zomervakantie van een vervolg te voorzien. Door het uitstel op rijksniveau is met de gemeentelijke voorbereiding van de rijksbijdragerege ling sociaal-cultureel werk voorlopig immers niet zoveel haast meer geboden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9