Dodental van brand Buitenlands Amsterdam stijgt beleid PvdA Zware pijp? Filmactrice Joan Crawford overleden Hillegommers krijgen tientje subsidie bij aankoop boom Rechter dreigt Menten uit rechtszaal te zetten aa"£eIaï" aantal pagina's vandaag: 2ó het woord is aan... ||/'n Aanrijding His masters voice Door Brinkhorst Wegens voortdurende interrupties Romance agenda pagina Weinig verandering BX GApeldoorn&Zn WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN L K (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Uit het puin van het door brand verwoeste hotel Polen in Amsterdam is vanmorgen het dertiende slachtoffer gebor gen, nadat gisteravond en in de loop van de nacht ook nog twee doden waren gevonden. Over het werkelijke aantal vermisten heerst nog steeds verwarring. Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Kunst15 Radio en televisie13 Strips13 Economie19 Beurs18 Sport21,23 Modejournaal17 Foto/Film17 Weg en wiel17 WfelF HAARLEM (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgevers kunnen niet rekenen op extra verlaging van sociale premies per 1 juli nu de automatische prijscom pensatie, die op die datum moet worden betaald, hoger uitvalt dan waarop was gerekend. Door de tegenvallende prijsstijging zullen de lonen van de meeste werknemers op 1 juli niet met 2,7 procent, waarop was gerekend, worden verhoogd, maar met 3,3 procent. Minister Boersma voelt er echter niets voor het verschil van 0,6 procent aan de werkgevers te vergoeden in de vorm van lagere sociale premies die door de werkgevers worden betaald. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. (Van de streekredactie) Joan Crawford zoals ze er in 1966 uitzag. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen prijscompensatie via premieverlaging wat eens hotel Polen was naar den in zijn werkzaamheden als journalist”. Of pnns Claus een zware pijp rookte is niet bekend, wel dat het veel plezier bij de twee Chinezen ga] De Prins probeerde een trekjt tijdens het werkbezoek aan China samen met Prinses Beatrix Meer over deze reis op pagina 2 nl|mapla« spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters telfctborden-perspex signs vinyl Hij kondigde nu eons niet de dreigende inval der Russen aan en smeet niet met banvloeken in de richting van landen die de communisten tot hun regeringen willen toelaten. Zelfs zei hij, dat de Sovjet-Unie en haar satellieten geen aanvalsplannen in de rich ting van Europa hebben. Dat was een verbazingwekkende mededeling, aange zien de secretaris-generaa] in het recente verleden nooit een beter argument heeft kunnen vinden voor de "ersterking van de NAVO-legers dan juist die dreiging. De laatste jaren zocht mr. Luns het speciaal op zee: de uitbreiding van de Russische vloot in de Middellandse Zee en de Atlanti sche Oceaan was voor hem een geliefd middel om de kleinere NAVO-landen tot verhoging van hun defensie-uitgaven aan te sporen. Dat is nu duidelijk het geval. De opvat tingen van president Carter zijn realisti scher, practischer en veel minder reactio nair dan die van Nixon, vooral ten opzich te van het „communistisch gevaar” en de veronderstelde aanvalsplannen van het Warschaupact. Mr. Luns, die aan de voor- Deze keer heeft Luns zich bepaald tot het spel der evenwichten. Weliswaar moet volgens hem de defensie-inspanning van de NAVO-landen worden vergroot, maar voorlopig alleen om niet in de jaren ’80 teveel bij de Oostbloklanden achter te blijven. Deze gematigdheid in de boodschap van Luns klopt volkomen met de taktiek van president Carter, die blijkbaar beseft dat de economische situatie in tal van NAVO- landen voorlopig méér zorgen baart dan een eventueel Europees gebrek aan anti communistische ferventie. President Car ter heeft in Londen een goed denkbeeld gekregen van de gevaren die een verdere teruggang in de Europese economie zou opleveren voor de politieke stabiliteit van zijn bondgenoten. Het voortdurend hame ren op méér uitgaven voor defensie kan in deze situatie meer kwaad dan goed doen. De aandacht van Carter voor Europa doet weldadig aan in vergelijking met de abso lute achteloosheid waarmee zijn voorgan gers aan de werkelijke noden van Europa zijn voorbijgegaan. 1TEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 244827 Aanvankelijk zouden vandaag alleen Poolse getuigen, die de officier van justitie had opgeroepen, aan het woord komen. President mr. Schröder: „Ik wil echter afwijken van de procedure en toch de heer Knoop als getuige van de verdediging ho ren omdat Knoop anders beknot zou wor- Knoop werd tijdens zijn ruim een half uur durende verhoor, dat voortdurend door Menten en zijn verdediger werd on derbroken, alleen ondervraagd over zijn verblijf in Oost-Galicië waar de plaatsen Urycz en Podhorodce liggen, alwaar Men ten bij massamoorden betrokken zou zijn geweest. In een later stadium zal Knoop nog langdurig als getuige worden gehoord. Met name over de „tip-affaire" zal de president Knoop nog nader om informatie vragen. Het is namelijk nog steeds niet bekend hoe het mogelijk was dat Menten precies voor zijn arrestatie de vlucht naar Zwitserland kon nemen. Het voorstel om op deze manier meer groen in het Volgens Brinkhorst tast de PvdA de geloofwaardigheid van Nederland bij zijn partners aan door in het regeerakkoord met de PPR te zetten dat het NAVO- lidmaatschap „voorwaardelijk” is. Boven dien wordt met geen woord gerept over de noodzaak een constructief Europees be leid te voeren, zo meende hij. Brinkhorst spaarde overigens de VVD evenmin. Hij noemde de WD-visie op het buitenlands beleid „fantasieloos, traditio neel en behoudzuchtig”. De achteloosheid ten aanzien van de bewapeningswedloop bij de VVD vond Brinkhorst „ontstellend”. gedacht aan een subsidie van een tientje per boom. Er blijkt één Nederlands slachtoffer te zijn van de fatale brand aan het Rokin. Het is de 80-jarige weduwe L. Westra, die in dt Kalverstraat boven boekhandel De Slegte woonde. Vier andere bewoners van dezelf de woning, maar dan aan de zijde van het Rokin, werden tot gisteravond door de autoriteiten als vermist opgegeven. Zij kwamen zich echter melden toen ze daar van hoorden. Nog steeds zoeken redders in de puinhopen slachtoffers van de ramp. De Zweedse groep toeristen die in hotel Polen logeerde toen de brand maandag ochtend uitbrak, bestond uit 53 mensen. Er wordt langzaam, dag en nacht ge werkt aan het verwijderen van de nog steeds smeulende balken en puinhopen. Dit werk zal nog een paar dagen duren. Over de oorzaak is nog steeds niets bekend Onder de 105 gasten van Polen waren verder Argentijnen, Israeli’s, Spanjaar den, Duitsers en Japanners. Van deze bui tenlanders liggen er dertien in ziekenhui zen, zijn er 28 ongedeerd en worden er elf nog vermist. NEW YORK. Gisteren is in haar appartement in New York de vroegere toneel- en filmactrice Joan Crawford op 69-jarige leeftijd overleden. Haar dood werd bekendgemaakt door de directie van het frisdrankenconcern Pepsico. Me vrouw Crawford zat in de leiding van het bedrijf sinds de dood van haar laatste echtgenoot Alfred Steele. Joan Crawford heeft in tientallen films gespeeld waaronder zeer beroemde als Mildred Pierce, Whatever happened to Ba by Jane, Possessed en Johnny Guitar. (Zie verder kunstpagina) (Van onze parlementsredactie) WASSENAAR. Staatssecretaris Brinkhorst (D’66) heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het buitenlands beleid van regeringspartner PvdA. Hij verweet op een bijeenkomst in Wassenaar de PvdA een „Janus-gezicht” op het punt van het buitenlands beleid. „In de verkiezingscam pagne zet de PvdA het lidmaatschap van de NAVO op de tocht, terwijl zij de afgelo pen vier jaar verantwoordelijkheid heeft gedragen voor een beleid dat handhaving van de NAVO en versterking van de Euro pese Gemeenschap voorop stelde”, aldus Brinkhorst. Negen van de Zweden liggen met ernstige brandwonden in verschillende ziekenhui zen. Er zijn 27 Zweden gered en van twee staat vast dat zij tot de omgekomenen behoren. Er worden van het Zweedse ge zelschap nog vijftien mensen vermist. Ge vreesd wordt dat ook zij in de brand zijn omgekomen. Mogelijk is van enkele ver misten het stoffelijk overschot al gebor gen. De identificatie van de slachtoffers verloopt echter uiterst moeizaam. Dit jaar ontvangen de werkgevers al een derde gedeelte terug van de reserves in de sociale fondsen die het resultaat zijn van de vroeger betaalde werkgeverspremies. Het restant van de reserves wordt volgend Volgens het zgn. Haagse protocol van 1976, die de basis is van de voortzetting van de automatische prijscompensatie, zullen dit jaar optredende tegenvallers in 1978 en niet in 1977 moeten worden opge vangen. De bewindsman van Sociale Za ken is van oordeel, dat het Haagse protocol moet worden uitgevoerd. Minister Boersma is op dit ogenblik in Joegoslavië. Volgende week dinsdag zal hij van dit bezoek terugkeren. Verwacht mag worden, dat daarna het kabinet de problemen rond de tegenvallende prijsstij ging zal bespreken. De Dienst Luchtvaart van de Rijkspoli tie, die kort geleden betrokken was bij de identificatie van slachtoffers van de vliegramp op Tenerife, is inmiddels ook ingeschakeld in Amsterdam. Bovendien zijn twee experts van het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk naar de hoofdstad gekomen om de recherche en de genees kundige dienst bij het onderzoek te helpen. dorp te krijgen komt uit de commissie Milieuza ken van de gemeente raad. De inkoop en distri butie van de bomen moet via een speciale commis sie gaan lopen. Inmiddels heeft burgemeester Van Niekerk contact laten op nemen met de plaatselij ke tuincentra om een en ander in overleg te reali seren. Voorlopig wordt avond van de NAVO-topconferentie in Londen zijn traditionele overzicht van de wereldt<x“stand gaf, week onder Carters invloed kennelijk af van het oude recept. Wie wil weten wat de Amerikaanse pre sident wil, behoeft slechts mr. Luns te raadplegen. Deze secretaris-generaal van de NAVO volgt getrouwelijk de politiek van Washington, of nu Nixon dan wel Johnson of Carter aan het roer staat. Soms wekt dat ergernis, omdat de NAVO daar door zo duidelijk een verlengstuk van de Amerikaanse politiek is geworden en een instrument van degenen die in Washington de lakens uitdelen. Aan de andere kant kan het voldoening schenken dat de NA VO via Luns wordt bezield door gezonder opvattingen, zodra een gezonder politicus tot president is gekozen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De president van de Amsterdamse rechtbank mr. J. A. Schröder heeft vanmorgen gedreigd Pieter Nicolaas Menten de rechtszaal uit te zetten als hij nog lang de verklaringen van getuigen met zijn schreeuwende interrupties onderbreekt. „We praten wat in de lucht”, riep mr. Schöder tijdens het chaotische begin van de tweede dag van het proces-Menten. Algehele verwarring en geen enkel nieuw feit kenmerkten de eerste uren van het vervolg van de rechtszaak tegen de 77-jarige Blaricumse miljonair. De verwarring ontstond doordat de pre sident van de rechtbank Accent-journalist Hans Knoop vanmorgen als eerste getuige opriep. Dit tot groot ongenoegen van Men ten zelf en zijd verdediger, mr. L. van Heijningen, die de president te kennen gaf: „Er gebeuren hier rare dingen”. Over en weer ontstonden discussies die via een slecht werkende geluidsinstallatie tot een onnavolgbaar gekrakeel leidde. Als de Orlando Sentinel Star goed geïnformeerd is, beleeft ko- ning-weduwnaar Hoessein van Jordanië een romance met een gids van de toeristische attractie Disney World Volgens de krant onmoette de koning de 23-jarige Honey Rex, dochter van een plaat selijke makelaar, voor het eerst in 1975. Hij werd toen tijdens een bezoek aan Disney World rondge leid door Honey. De vorst brengt sinds begin mei een privébezoek aan de VS en volgens de Orlandi Sentinel Star heeft hij afgelopen vrijdag bij de ouders van mejuf frouw Rex gegeten. Zaterdag ging de koning met zijn kinderen naar Disney World, waar hij werd opge vangen door Honey. Het blad meerit ook te weten dat koning Hoessein en de jonge vrouw brieven hebben gewisseld en dat zij en haar vader Jordanië hebben bezocht Een woordvoerder van Hoessein heeft de romance tegen gesproken Woensdag 11 mei 1977 67e jaargang no 161 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. GeorgiP. Arkandew: Beter een slechte vrede dan een goede oorlog. HILLEGOM. De ge meente Hillegom wil par ticulieren die een boom kopen subsidie geven om daarmee het planten van bomen in de bollenge meente te stimuleren. Veel bewolking en af en toe re gen of motregen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 9 graden. Maxima van 12 graden aan zee tot 16 graden in het zuid oosten van het land. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHHIIIIIIIIHIIIIIIIIII (ADVERTENTIES) carrosserie reparatie bedrijf IJmuider Courant jaar teruggegeven. Minister Boersma is van mening, dat door nu een extra verla ging te geven, in 1978 premieverhoging noodzakelijk zou worden, hetgeen hij niet bevorderlijk vindt voor de rust aan het premiefront. De eerste voorraad bo men die wordt aange schaft bedraagt 250 stuks. Derhalve vraagt het college van b. en w. de raad 2500 gulden sub sidie voor het doel be schikbaar te stellen. Don derdag wordt het voor stel behandeld. van

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1