In centrale bibliotheek Nog geen beleidsplan voor KOERT POPPEN EXPOSEERT gezamenlijke buurthuizen BROOMVERFO VERDRUKKEN Dames kienden voor de blinden Haven Centrum met twee eenakters i het Witte Tejater in Q wat vertel je me nou? stand „NOOIT ZAG MEN ER EEN ALS DEZE" Over IJmuiden gesproken i id Rapport over eerste fase project T Vergadering PSP-afdeling Symposium seksuologische hulpverlening ra 7 IJMOND WOENSDAG 1 1 M E T 19 7 7 FIETSEN IN HET DONKER EN VINGERS VAN DE MACHT N •t P n ^4 MM VELSEN De do. opend t alle uur: 5 u.: Vier le of iilent IJmuiden. Op de foto: Coby •e ijmuiden De voorstelling in het Witte Tejater begint om half negen. Plaatsbesprekin gen zijn mogelijk bij het Bureau van de Velser gemeenschap, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. telefoon: 15743 en 15789. et 3e or -ij ol n )r n n n (Van een onzer verslaggeefsters) ag en Per- Tsje- i. Het Het niet". ange uur: a a EENMAAL KWAM Witte Jan thuis met de opmerking: „Moet je nou ’ns kijken, dat heb ik van een viskoper ASD Jakarta; roen- stads- rief in de hel >rg- veg nde de de jke ité er het ran rg- e s e 3 i B. istie nité dè irü- nvang tl. dweer er- di- 3”. zij de in n- n. ijd de ies or an in, ii- a- ke m 1. de b- 4 ir. straat in Stunnenberg, Theo de Groot en Mar- greet Heemskerk. „ONZE CLUB die mag er wezen! Nooit zag men èr een als deze. Nu als eerste klasser uit de strijd. Kampioen van Nederland mettertijd Dat zong IJmuiden op pittige muziek van Sam Vlessing, de plaatsgenoot die Stormvogels later ook in zijn natio naal bekend geworden Feestmarsch alle eer zou geven. LEGENDARISCH we schreven het al eerder - is Jan Blinkhof ge- Goede zich, „wezen de weg naar het terrein dat was afgezet met vlampij pen met draad erdoor”. Later kwam er een hekwerk van latten. Een paar namen van mannen die de kaartjes controleerden: Jo Floor en J. de Goede. door Jan k van Baarsel IEMAND DIE de uitslagen op het bord van Tellier mocht noteren: Jo han Jungbacher. Hij herinnert zich: „Ik was nog een jongen toen Tellier me apart nam en zei: jij schrijft nogal netjes, denk ik; voortaan moet jij me maar helpen die uitslagen op het bord te zetten. Nou, zo'n opdracht was de grootste onderscheiding die je een jongen van IJmuiden in die jaren kon geven. Ik was zo blij als een kind-en io trots als een aap”. Jung bacher weet nog: „Half IJmuiden voor dat hoge raam en dan jij met dat krijtje de uitslagen invullen, man - dat was ’s zondags een enorme belevenis”. Tellier noteerde de wed strijden tevoren al op het bord. Daar door kon dit direct, nadat de uitsla gen telefonisch waren binnengeko men voor het raam worden gehangen. (Met dank vooi’ de informaties van C. J. de Goede, C. van der Meer en J. Blinkhof jr te IJmuiden, W. Smit te Haarlem en J. Jungbacker te Amers foort. De tekst van het eerst geciteer de Stormvogels-lied is hoogstwaar schijnlijk van George Haak; als ie mand de volledige tekst kent ontvan gen we die gaarne. De beide andere citaten zijn van C(ees) Z(omer), in de gloriejaren van Stormvogels gepu bliceerd in de plaatselijke pers). VELSEN In het Witte Tejater aan de Kanaalstraat komt komende zaterdag Toneelgroep Centrum met twee eenak ters: „Fietsen in het donker” en „Vingers van de macht”. Deze toneelstukken wer den geschreven door Kees Holierhoek, die ondermeer bekend is door zijn me dewerking aan de televisieseries „Kla verweide” en „Waaldrecht”. Een scène uit „Vingers van de macht”, een eenakter van Kees Holierhoek, die zaterdag door Centrum wordt opgevoerd in het Witte Tejater aan de Kanaal- Stormvogels in het succesvolle jaar 1924, klaar voor de wedstrijd, in het Stadion te Amsterdam tegen Blauw Wit. Gejuich toen de uitslag bij Jac. Tellier werd bekendgemaakt: Stormvogels won met 1-2. prima bleken te hebben gedaan ging er een groot gejuich op. wat uiteraard in de prijzen tot uitdruk king komt. De tentoonstelling is te be zoeken tijdens de normale openingstij den van de bibliotheek. GEBOREN: M. van der Valk-Klok, z„ IJmuiden. G. H. Wiegman-van Tongeren, d„ Velsen- Noord. N. Rodriguez GonCalves-Vicente Correia, z, IJmuiden. F. J. H. Llamas Perez-Taalsma, z., IJmuiden. OVERLEDEN: H. J. Canne Meijer, 90 jr, weduwnaar van J. M. Visscher, Santpoort. C. H. Palm, 77 jr., echtgenoot van J. F. Kom mer, IJmuiden. M. Spijker, 71 jr, we duwnaar van T. Klijn, Santpoort. J. Scholl, 86 jr, weduwe van W. T. Tijman, Driehuis. Snelheidscontrole Tijdens snel heidscontroles op de Zeestraat, Vondel- laan en Spoorsingel heeft de politie Beverwijk gisteren negen bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten, die de maximumsnelheidsgrens overschreden. worden, bij iedereen bekend als Witte Jan, een man voor wie in deze jaren goud op tafel zou zijn gelegd. Hij voetbalde -in een tijd toen het geld schaars maar de clubliefde geweldig was. In de mobilisatie 1914-1918 dien de hij bij de Landstorm in Den Helder. De plaatselijke club, HRC, probeerde alles om hem avn Stormvo gels weg te halen. Er werd hem zelfs een florissante sigarenzaak aangebo den. Witte Jan weigerde. Als hij ’s zondags in alle vroegte op de fiets stapte was het om een grote afstand af te leggen zodat hij toch met Stormvogels mee kon spelen. HOE WAS DE ACCOMMODATIE op het terrein? Aan de Zuidkant bevond zich een eenvoudige houten staantribune. Toen er meer plaatsen nodig waren werd deze in tweeën gezaagd en werden de delen uiteenge schoven, zodat er tussenin een over dekte tribune kon worden gebouwd. Bij belangrijke wedstrijden moesten toch nog noodmaatregelen worden getroffen. Dan liet men wagens uit de stalhouderij van de gebroeders Boon komen en die wagens werden aan de noordkant van het veld neergezet. Velen konden er een staanplaats op vinden. Later zou hier een staantri bune komen. Het VSV terrein lag achter dat van Stormvogels. De af scheiding was eenvoudig: prikkel draad. Bovendien waren er achter het doel heipalen in de grond geslagen waartussen visnetten waren gespan nen. Zo bleven de leren knikkers op eigen terrein. BEVERWIJK In „De Nieuwe Slof” wordt vrijdag 13 mei een symposium gehouden met als onderwerp seksuolo gische hulpverlening in de eerste fijn van huisartsen, algemeen maatschappe lijk werkers(sters), leidsters van de ge zinsverzorging en hulpverleners vanuit de kruisverenigingen. Dit symposium wordt georganiseerd door het Aletta Jacobshuis van de lan delijke Dr. J. Rutgerstiohtting en de Stichting MR’70 Bij de opening wees voorzitster G. Brouwer-Wassink op de sluiting van „De Meerpaal” op 1 september. Om die reden zal de Vrouwenbond voor haar verga deringen uitwijken naar de ontvangst zaal naast de Nederlands Hervormde Kerk aan de Dijckmansstraat. Mevrouw J. Oud-Meijer volgde de scheidende mevrouw H. de Peuter-van Putten op als secretaresse. De voorzitster dankte mevrouw De Peuter voor het bestuurswerk dat zij zeven jaar heeft gedaan. Als waardering voor haar inzet kreeg zij bloemen en een cadeaubon. Op de bijeenkomst werd dinsdag ook het jaarverslag behandeld. Daaruit bleek dat het ledental vorig jaar terugliep van 82 naar 76 leden. Inmiddels is het leden tal weer gestegen tot 79. Het voornemen bestaat op 6 september een excursie te maken naar een postoderbedrijf in Rot terdam. - TOEN STORMVOGELS kampioen van de afdeling werd en zich eerste klasser mocht gaan noemen zag hef - zwart van de IJmuidenaren op het plein bij het station, op de Wilhelmi- nakade en op de Bik en Arnoldkade. De trein met de blauwwitte leeuwen meldde zich al voordat iemand er een glimp van kon opvangen. De machi nist, even uitgelaten als zijn passa giers nu zijn club zich tot de topklas se had opgewerkt, liet van het station Velsen af ononderbroken de stoom fluit van zijn locomotief horen. gehad, zomaar, omdat-ie gek op Stormvogels is”. Hij- gaf zijn vrouw een briefje van tien: „Je moet maar zien wat je ermee doet”. Zijn vrouw wist het meteen: „We hebben een wieg nodig, die kunnen we er mooi van kopen”. En zo werd Jan Blinkhof junior geboren, niet in de gouden wieg van een voetbalprof maar in die wieg van het tientje van de viskoper, het tientje waarmee vader Jan eigen lijk verrekt verlegen was geweest. do. Felixtowe; Boma, Emden. IJmuiden; IJmuiden; Kenrix, BEVERWIJK-HEEMSKERK. PSP-afdeling Beverwijk-Heemskerk houdt woensdag 11 mei een openbare ledenvergadering. Primair zal de verga dering gericht zijn op de verkiezingen, maar ook zal er onder meer verslag worden uitgebracht over de reis van de KGIJ naar Neuwied. De vergadering wordt gehouden bij Greet Kelderman, Woekeven 22 in Heemskerk, van acht uur af. Voor vervoer kan worden gezorgd via het secretariaat, telefoon 33351. HAD HIJ HET GELD niet nodig? Integendeel. Als alle IJmuidenaren moest hij hard werken voor de kost. Had hij nieuwe voetbalschoenen nodig dan hield hij maar net genoeg zak geld over om zijn contributie te beta len. Was hij aan een ander voetbal- x broekje toe dan kocht zijn vrouw een lap stof en maakte ze er zelf een, keurig met splitjes aan de zijkant. toen nog niet met een auto over de sluis want je had nog die rolbrug. Ik mocht een keer op een auto passen die een heel oude rammelkast was. De familie zat erin op elkander ge drukt. Wij stonden met zo’n tien jongens te vragen „mijnheer, auto passen?” Mocht je dat eenmaal dan kwam er ook niemand meer aan die auto. Toen de familie van de oude rammelkast terugkwam kreeg ik geen plak maar een hele gulden. Ik stond perplex, want dat kwam haast nooit voor”. (C. A. Kuiter, IJmuiden). School D. „Ik bewaar goede herinneringen aan school D in de Heidestraat. We hadden twaalf klassen en gingen om het half jaar over. Meester De Mooij nam ons mee om te kamperen in de duinen en dat was altijd een beleve nis”. (J. van Rooijen, Beverwijk). (Reacties op deze rubriek: schrifte’ lijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden, wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). DAT PUBLICATIEBORD van Tel lier zal allang als kachelhout zijn verdwenen. Jammer - het had een plaatsje in een IJmuidens museum verdiend. Jarenlang was het de bood schapper van het sportieve lief en leed. Meer dan dat: aan de hand van een overwinning of nederlaag, van Stormvogels kon men met gemak voorspellen hoe de volgende morgen de prijzen in de vishal zouden zijn. En dat in de jaren dat bijna heel IJmuiden uiteindelijk van het Visse rijbedrijf moest leven. KAMPIOEN VAN NEDERLAND mettertijd - die voorspelling leek in vervulling te gaan. Want Stormvogels werd ook kampioen van zijn afdeling in de eerste klas en speelde daarna tegen grootheden als Feyeoord om de hoogste voetbaleer van Nederland. Deze tekst werd toen gemaakt op „Manie die vrijt met een Huzaar”, de tophit van die dagen: „O Vogelschaar, O kampioen - Geef Feyenoord toch van katoen. - Laat hun geen over- winningsvëer, - Maar geef je Storm- kogels keer op keer”. Die kogels kwa men wel maar helaas niet voldoende om als eerste te eindigen. Geen be zwaar voor IJmuiden om op de wijs van het ook ai populaire „Sarie- Marais” te zingen: „Er is maar één club die ons steeds heeft bekoord, - Er kan maar één Stormvogels zijn”. Het thema van „Vingers van de macht” is: iedere leeftijd kent z’n eigen rimboe. Frans, een invalide jongen, wordt door twee leeftijdgenootjes ge plaagd. Speculerend op zijn handicap weet hij de volwassenen aan zijn kant te krijgen, maar hun verontwaardiging richt zich tegen de verkeerde persoon. Dit stuk werd geregisseerd door Ad van Kempen en medespelenden zijn Vi vian Lampe, Henriëtte Tol, Theo de Groot, Margreet Heemskerk en Coby Stunnenberg. Ing I. og- I >ro- een lin- „Ik ben geboren in de Prins Hen drikstraat tegenover de Veertig, in een van de huisjes van Zurmfihlen. Als jongens gingen we veel naar de sluizen, ook om kolen van de boten die van Amsterdam kwamen. Dan keken wij op het leitje van het sluiswachtershuisje hoe laat zo’n boot de Hembrug gepasseerd was. Ook gingen wij naar de grote passagiers schepen om te zien of wij een koffer naar het station konden dragen. Ik zal nooit die zware koffer vergeten die ik een keer naar het station moest bren gen. Dat was een heel karwei, hele maal van de middensluis af. Ik had de grote koffer nu eens in de ene, dan weer in de andere hand. Soms ge bruikte ik twee handen tegelijk. Ik was bekaf toen ik bij het station kwam. Met spanning wachtte ik wat ik hiervoor wel zou krijgen. Ik zal het nooit vergeten want (u raadt het nooit) ik kreeg één plak, 2^ cent dus. Wjj gingen ook wel eens op het sluisplein op auto’s passen. Je kon EEN PAAR UUR later al kwam de „Cetem” in IJmuiden, een Amster dams zondagsblad dat terecht recla me maakte met de slagzin; „De Ce tem - met de verslagen en uitslagen van de Hedenmiddag gespeelde wed strijden.” Als het goed was gegaan met Stormvogels werden de kranten uit de handen van verkopers als Ko Morriën gerukt. De mensen waren zo nieuwsgierig naar (het verslag dat ze zich geen tijd gunden om voor hun exemplaar te betalen. „Fietsen in het donker” speelt zich af in het wielrennersmilieu. Dri^ broers hebben successievelijk geprobeerd een carrière in de wielrennerij op te bou wen. De oudste broer Eef werd coach. Broer Bram is door geknoei met stimu lerende middelen blind geworden en Eef heeft nu zijn hoop gevestigd op de jongste broer Gerrit. Maar Gerrit krijgt een vriendin en kondigt aan te willen stoppen met wielrennen. Deze eenakter werd geregisseerd door Onno Molenkamp en wordt gespeeld door Theo de Groot, Ad van Kempen, Luk van Nello en Coby Stunnenberg. 9 en VELSEN-NRD. - De afd. Velsen-Nrd, van de Nederlandse Christen Vrouwen bond heeft dinsdagavond in ontmoe tingscentrum „De Meerpaal” de laatste vergadering van het seizoen gehouden. Tijdens de bijeenkomst werd de film ,,100 Jaar Noordzeekanaal” van de Smal- filmclub Velsen vertoond. Daarna .kien den de dames ten behoeve van het blindenwerk voor „Aruba” en „Effatha”. VELE VOORTREFFELIJKE bailers had Stormvogels ii riejaren: Jan Blinkhof, Jelfe Blinkhof, G. Heilig, Klaas (Saalk) Oldenburg, Cockie Oldenburg, Frans (Snarf) Vis ser, Sprokkreef, Snoeks, Houtkamp, G. Bakker, P. Sint. Namen van kee pers die uit de historie naar voren komen van de tijd voor Piet Kraak: Reuzenaar, Bremerkamp, Terhorst, De Graaf, Effern, Van der Wint, Thijssen, Hollenberg. Dinsdag aangekomen: Elke Kahrs, Antwerpen; Yak, Cont. Plat; Pravda, Kalinengrad; Heljo, Felix towe; Corvus Harwich; ASD Plans- mann, Le Havre; Savonita, Le Havre; Saturnus, Aberdeen; Titon, IJmuiden, Den Helder; Willmary, Rotterdam; Car tagena de Indias, Bremen; Jemrix, IJmui den, Kings Lynn; Tor Britannia, Go- tenburg; Cadiz, IJmuiden, Hamburg; Prinsenborg, Beverwijk, Hamina; Wim- pie Saljon, Velsen, Cont. Plat; Kenrix, IJmuiden, Kings Lynn; Helena Jayne, Boston; Oil Discoverer, Cardiff; Ring gracht, Pusan; Trentonia, Guiness; Este- burg, Rotterdam; Dinsdag vertrokken: Brinda, IJmuiden, Lorient; Mercur, Venetië; Yak, Cont Plat; Hullgate, Tha mes; Susanna Skou, Velsen, Rotterdam; Alpina, Emden; Elan, Thames; Corvus, Ipswich; Mary Weston, Wisbeck; Alexander Miroshnikos, Gent: Mosel, Gent; Kiption, Colchester; Steinbuck, Esbjerg; Kent Shore, IJmuiden, Cont PUt: Elke Kahis. Rotterdam. IJmuidbn; Saturnus, Fleetwood: Cadiz, Antwerpen, IJmuiden. Woensdag aangekomen: Sargodha, Monrovia: Madeleine, Sheesness; Pörenitz, Kotka; Valzell, Duin kerken; Dalmacia, Villagarcia. Woensdag vertrokken: Plainsman, Savonita, Jemrix, Rochester, Kings Lynn, IJmuiden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK „Kijk maar, er staat niet wat-er-staat”. Dat is het motto van de expositie van door de Heemskerker Koert Poppen vervaardigde broomverf overdrukken, die gedurende de hele maand mei te bezichtigen is in de cen trale bibliotheek aan de Kerkstraat in Beverwijk. Koert Poppen, als kostendeskundige werkzaam bij de bouwkundige afdeling van Hoogovens, besteedt sedert 1966 bij na al zijn vrije tijd aan de fotografie. De laatste jaren is hij het zogenoemde OMDAT ER MAAR één Stormvo gels kon Zijn ging - zoals dat wel overdreven maar met een grote kern van waarheid werd gezegd - half IJmuiden mee om de club te steunen in de uitwedstrijden. De andere helft zocht ’s zondagmiddags bijtijds een goed plaatsje bij Let sigarenmagazijn van Jacob Tellier op de hoek van de Oranjestraat en de Kanaalstraat waar de voetbaluitslagen in die tijd zonder televisie en zelfs zonder radio werden bekendgemaakt. Aan het bord met de uitslagen voor het grote raam werd gehangen en de Stormvogels het weer SPEELDE STORMVOGELS thuis dan zag men de voetbalenthousiasten al vroeg naar het veld gaan, via de Edisonstraat, via een zandpad met kolengruis, langs de begraafplaats van de familie Boreel van Hogelan- den of door de duinen. „Scheefge waaide populieren”, herinnert C. J. de voet- in zijn glo- Lle Blinkhof, HEEMSKERK. In de sectie buurt en clubhuiswerk van de Gemeenschaps raad is men al geruime tijd geleden overtuigd geraakt van de noodzaak om meer zicht te krijgen op eikaars funktie. Op basis van dit inzicht zouden de buurthuizen het werk beter op elkaar kunnen afstemmen en op de behoeften van de bewoners in de verschillende Heemskerkse wijken. In dit kader heeft de sectie buurt- en clubhuiswerk met medewerking van funktionarissen van landelijke, overkoe pelende organisaties en van de opbouw- icnsulent van de Gemeenschapsraad Heemzkerk een project in drie fasen opgezet. Met de eerste, nu afgeronde fase is beoogd inzicht te krijgen in de funkties die per buurthuis worden vervuld door middel van een soort inventarisatie van de concrete activiteiten. De tweede fase zal gegevens moeten opleveren over de subjectieve en objectieve behoeften van de bevolking in de verschillende wijken en de derde fase is gericht op het afstemmen van de funkties van de buurthuizen op die behoeften. De oorspronkelijke tijdsplanning is lang niet gehaald, want de eerste fase kon nu pas worden afgerond in een rapport. Als een positief neveneffect van het onderzoek wordt in dit rapport ge noemd de betrokkenheid van de leden van de sectie op de gezamenlijke be leidsvoorbereiding. Dit wordt vooral als een belangrijke ontwikkeling beschouwd, nu het ministerie van CRM op sociaal- cultureel terrein decentralisatie na streeft. Van een gezamenlijk beleidsplan voor de nabije of verdere toekomst is in dit eerste rapport nog geen sprake. Dat komt pas na de derde fase. In de eerste fase wilde men hiervoor slechts voor waarden scheppen en materiaal aandra gen. We voorspellen nog een vierde fase: achterhalen in hoeverre het in de eerste fase verzamelde materiaal achterhaald is als het einde van de derde fase is bereikt. meervoudig broomverfproces gaan toe passen, waarbij hij zich een goed leer ling van Broomverfspecialist prof. E. Schermerhorn betoonde. Daarnaast is Poppen voorzitter van de Fotokring Heemskerk en mentor van de Bond van Nederlandse Amateur Fotograven Ver enigingen. De amateurfotograaf heeft tot nu toe onder heer geëxposeerd in Enschede, Haarlem, Heemskerk, Heerhugowaard en Alkmaar. Met zijn broomverfoverdruk- ken wil hij een tweede werkelijkheid aan het oorspronkelijke object toeken nen, kortom, iets suggeren dat er-niet is. Als uitgangspunt daarvoor fotografeert Poppen structuren als oud hout, roest- platen en dergelijke. Het uiteindelijk resultaat doet sterk denken aan aquarel len of andere grafische procedé’s, maar het is en blijft fotografie Voordeel van het broomverfprocedé is niet alleen dat men zelf de gradatie en de kleuren kan bepalen, maar ook speelt het feit een rol dat de drukken door de vele lagen (vaak acht tot Vijftien) olie verf die over elkaar gedrukt worden onbeperkt houdbaar zijn. Men moet er echter wel een fikse portie geduld Voor opbrengen, want het proces vergt op zijn minst zes tot zeven uur per foto of, in vaktaal, matrijs. Hoewel de techniek dit toelaat, maakt Poppen nooit meer dan één druk per matrijs. AI zijn drukken zijn dus unica,

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7