Hoogtepunt in favorietenserie Onafhankelijk Toneel Chinese arbeiderskunst Toneelprijzen voor acteurs Witte Nachten Ik word moe van dat waarvan ik houd Zanger Johan Verminnen razend populair in Vlaanderen Alwin Bar bevestigt bijzondere kwaliteit Alphenaar Pamigte evenementen onderling vierkampen-toernooi, 99 99 i 15 PIANIST BRENGT POËTISCHE SCHUMANN Vakantiehuis Brecht wordt monument fe===s VRIJDAG 1 3 M E I 19 7 7 KUNST bus met o.a. (Van onze correspondent) GENT Johan Verminnen, kort en gedrongen, 25 jaar, non chalant gekleed, is razend popu lair in Vlaanderen. De „zwarte zaal” van het Stedelijk Secundair Kunstinstituut in Gent is stamp vol. De gemiddelde leeftijd van de aanwezige Vlamingen en talrijke „Ollanders” is hooguit twintig. In samenwerking met het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap organiseren wij een voor lezers die geen lid zijn van een schaakvereniging en ouder dan 16 jaar. Drie wedstrijden per groep, Op 24 en 31 mei en Op 7 juni a.s.in het clubgebouw van V.H.S., v. Oosten de Bruynstraat 2 - dienstencentrum Haarlem Zuid/West. Aanvang iedere avond om 20.00 uur. De wedstrijdenreeks zal worden besloten met een simultaanséance van een hoofdklassespeler tegen de deelnemers aan het toernooi op dinsdag 14 juni (eveneens om 20.00 uur aanvangend) Opgaven voor deelneming aan het toernooi vóór vrijdag 20 mei a s. bij de heer J. Hermans, tel. (023) 25 77 94. KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023 -320244 De grote uitbreiding van de fabrieksgebouwen is afgerond Temidden van die jongeren staat, danst, roept, zingt en acteert Ver minnen („zeker de zingende om budsman”, grapt er iemand) Vijf tig minuten lang. Teder en rouw toneel. Zure grappen en strelende opmerkingen. 16,8 en 4’op bovenmanuaal Oktaafselektors Solina B313 Combomatic fr Rithmix Multivoice (Jrbitone Chorus /Tremolo Pedaalsustain Ingebouwde 50 Watts versterker Tuning Control Bijpassende orgelbank en nog veel meer Orgels, piano's, vleugels, alle snaar blaas en klaviertnstru inenten, platen bladmuziek hi fi stereo apparatuur en alle accessoires mruil huui met recht van koop betaiings spreiding en alle merken in Haarlems muziekcentrum nummer 1 HAARLEM. Voor de vierde maal dit drukke seizoen heb ik een voorstelling gezien van William Shakespeare trage die Hamlet. Het begon met die van het Publiekstheater, daarna de Engelse voorstelling in Londen met niemand minder dan Albert Finney in de titelrol, toen een Hamletvoorstelling door een Ko- reaans gezelschap in Mickery en tenslotte donderdag in de Toneel schuur het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam dat het stuk in zijn serie De Favorieten plaatste. Laatstgenoemde produktie is in opzet zonder twijfel de eenvoudig ste van genoemde vier voorstellin gen, maar ik heb er het meeste genoegen aan beleefd. Ontdaan van elke neiging tot theatraal mis baar waartoe het stuk met zijn gifbeker, schermsène, geest van Hamlets vader en de waan zinnige Ophelia alle gelegenheid biedt is er door een oprechte maar eigenzinnig kritische bena dering een glasheldere Hamletop- voering ontstaan. - (ADVERTENTIE) Hamlet zonder pathetische ballast Kuno JOHAN VAN KEMPEN De Arlecchino is toegekend aan Henk (ADVERTENTIE) Johun Verminnen tijdens zijn energie verslindend optreden „Ik kan ervan leven en ik doe het graag Deze feestaanbieding geldt tot 31 mei 1977 Dm- levert ixik geen teksten Naar mijn mening Zijn er weinig beroepen te vinden waarin men met pleziei werkt larlem. XURAN1 Onder regie van Jan Joris Lamers heeft Onafhankelijk Toneel Shakespeares tekst met grote zorgvuldigheid behandeld. De beproefde vertaling van Bert Voeten werd als uitgangspunt gebruikt en bijna onver anderd gehanteerd. Maar een serieuze be nadering betekent bij O.T. niet dat er een loodzware, zelfs voor liefhebbers soms moeilijk verteerbare voorstelling ontstaat De beroemdste scène uit Hamlet is die waarin de jonge prins filosofeert over de zin van het menselijk bestaan: To be or not to be. Bij het Onafhankelijk Toneel is die eruit gelicht en als proloog gebruikt. Het geeft alles wat daarna komt zijn waarde vooraf; immers, het is die essentie waarom Hamlets levenstwijfel draait. Zijn niet in De spelers van Onafhankelijk Toneel gedragen zich niet als feilloze acteurs in onaantastbare creaties. Er mogen tijdens opvoeringen foutjes gemaakt worden en dat roept een aangename onbevangenheid op. Misschien schijnbaar, maar het bedrog is dan m elk geval aantrekkelijk In deze staat zijn tot i>-n<Men ondanks de aan> drang van zij -ijn voortdurende aarzeling, het is ei aue>. ia! rechtstreeks van afgeleid Hij werd pas goed bekend toen hij had meegedaan aan de zangwedstrijd ..Ontdek Op voordracht van de jury is de Theo d'Or toegekend aan Christine Ewert voor haar rol van Nastjenka en de Louis d’Or aan Carol Linssen voor haar rol van Nico- laj. De Colombina gaat naar Henny Orri voor haar rol van mevrouw Veenstra in „Deuren,’ van J. Bernlef. Deze beide to neelstukken werden op het podium ge bracht door de Theaterunie. Een Vlaming, die zingt, die werkt met muzieknoten en expressieve bewegingen, die stampvoet en blij is Geen troubadour of fabrikant van slijmerige luisterliedjes De Hans Snoek prijs voor jeugdtheater is toegekend aan de produktie „Indianen” van Toneelgroep Wederzijds. De jury acht te dit stuk in het afgelopen seizoen het meest van wezenlijk belang voor de ont wikkeling van het jeugdtheater in Neder land. Deze jury werd gevormd door Frans Heddema, Margriet Idenburg - de Savor nin Lohman, Els Knopper Mazure, Hans Thurlings en Hans de Vries - Snoek. Waarom -hebben we je nop nooit in Ne derland gezien of gehoord? Verminnen werd bekend bij zijn Bel gisch publiek toen hij het liedje „Laat me nu toch niet alleen” had gemaakt Dat wil zeggen dat niet alleen Vlamingen hem leer den kennen maar ook Walloniërs Hij won een songfestival m Spa hetgeen opvallend is voor een Nederlandstalige zanger En daar kwam zijn tweede- elpee uit voort .Stilte ais refrein Een plaat die* in drie dagen is opgenomen twee dagen in Belgie en een dag in Londen Johan, "s avonds weer in het Stedelijk Secundair Kunstinstituut, maakt een ver pietterende opmerking over de Belgische eerste nnmstei Tindemans De BRT neemt het braaf op. maai het is nog maar de Dat mag een stimulans zijn voor Ver minnen, want hijzelf zegt dat wanneer je met Nederlandse teksten aan komt zetten, er meteen vreselijk muggezifterig wordt gekeken Geef mij eens een voorbeeld dat dat bij Engelstalige teksten ook geschiedt’ zegt hij En het titellied van de elpee „Stilte als refrein” geeft niet alleen een prachtige tekening van de perfecte samenwerking tussen de muzikanten, die Verminnen be geleiden, maar zeer zeker ook een dichter lijke tekst, die herhaalde malen beluisterd dient te worden Het huis, dat in Buckow in Oost-Berlijn staat, kreeg Brecht ten geschenke van de DDR-regering toen hij zich in 1952 in dat land vestigde. Brecht woonde in de jaren van de Tweede Wereldoorlog en de perio de vlak daarna in de Verenigde Staten jmeeste erdrinkt andvoq Drs. Th. van Velzen, hoofd directie kun sten van CRM zal de prijzen dinsdag 24 mei in theater De Muzeval in Emmen ui treiken tijdens het jaarcongres van de Ver eniging van schouwburg - en concertdirec- ties. bang voor minder succes bij jullie Waar om’ Nou jullie hebben een geweldig caba retcircuit en niet zo’n groot zangcircuit Van Veen’ Nee, Van Veen is theater. Shaf- fy is liedjes Hier in België kan ik makke lijk werken in jeugdsociëteiten en zo”. Je moet tekst en muziek gescheiden zien Je moet niet de stituatie gaan krijgen dat ze alleen op de tekst afgaan en de plaat met eens afhoren Ze moeten luisteren. Nat zoals ze bij Leb Ferre dienen te luisteren vraag of het via de radio zal worden uitge zonden. Over Brussel zingt Johan: „Je ouwe straatjes, Brussel, zijn je duizend armen”. Wanneer hij het lied „Beter zonder wijf” zingt hoor je: „Drink op iedere vrijgezel en verfoei de pantoffelheld. Hoe kan je beter gesteld zijn dan zonder wijf. Slaap lekker uit, doe wat je wilt, je hoeft geen vergun ning te hebben iemand wat schuldig te zijn Een egoist? Zolang ik mijn gezicht niet meer red. hoor je van mij geen klacht' keuken I- 6 uure Rigters voor zijn rol van pater Pradeau de la Halle in „Het land waar de koning een kind is” van Henry de Montherlant, uitge bracht door Globe. De jury bestond uit Charles Boost, Mies Bouhuys, Rob Eren- stein, Elsa den Hertog en Walter Lankamp. Je levert geen teksten bij je plaat Waarom niet? HAARLEM De Haarlemse Schu- mann-vertolker bij uitstek, Alwin Har. verzorgde gisteravond het derde concert in de pianoserie van de stichting Kadens. En ook nu weer raakte men in de ban van zijn poëtisch Schumann-spel. Ditmaal was de grote Fantasie opus 17 op het programma geplaatst. In de uitvoering een geweldige opgaaf om de naar oneindige verten strevende lyriek zo te combineren met de episodes van opstandigheid, dat de grote lijn gehandhaafd blijft. Alwin Bars overtuigende voordracht van deze Fanta sie. waarmee het zeer goed bezochte reci tal door hem werd besloten, was dan ook weer een bevestiging van die speciale kwaliteit. Zonder Bar hiermee overigens dl te zeer te willen etiketteren; daarvoor is hij gelukkig als kunstenaar te veelzijdig. OOST-BERLIJN (Reuter-ADN). Het vroegere vakantiehuis van de in 19&S overleden dichter en toneelschrijver Her tolt Brecht wordt een monument voer hem en zijn in 1971 overleden vrouw. Helena Weigel. Hoewel Bar zowel in deze Petrarca-so netten als in twee kernachtige Chopin- toegiften, het onmogelijke scheen te kun nen volbrengen wat betreft aanslagdiver- siteit, speelde de op dit concert gebruikte vleugel hem duidelijk in negatieve zin par ten bij de vertolking van de Humoreske, opus 10 nr 5, en twee Préludes opus 32, in bes en in a, van Rachmaninov. Misschien mede door het feit dat het instrument de uitdrukkingsvrijheid beperkte, werden bovendien (te hoge) tempi genomen die de overdracht van de muzikale essentie van een compositie nadelig beïnvloeden. Het was misschien aan één kant maar goed om er op dit klasse-recital weer eens bij bepaald te worden, dat de stichting Kadens zo spoedig mogelijk de beschik king moet zien te krijgen over een betere vleugel. Wie eerste klas pianisten wilenga geren moet ook een eerste klas instrument ter bespeling kunnen aanbieden zesde aflevering van de favorietenserie bereikt het gezelschap naar mijn gevoel toch een artistiek hoogtepunt. De sterkste scènes erin zijn die tussen Hamlet en Ophelia, tussen Hamlet en zijn moeder en de vele solo’s van Hamlet. Daarvoor is er gelukkig een heel gezonde dosis relativering aanwezig en de regis seur en de vindingrijkheid van de spelers zij dank mogen er muren van heilige huisjes sneuvelen. Onafhankelijk Toneel laat het aureool verdwijnen en maakt zo’n stuk ontvankelijk voor een breder publiek dat het verjongd krijgt voorgeschoteld ..Al ben je erg ziek, een holle pijp, een braak land, je bent vreemd veranderd als een lelijk huis Maar toch voel ik me hier thuis; ik kende hier mijn eerste lief”. En Jeaninne. de kroegbazin. die wordt bezon gen .In dit land van Maas en Schelde zijn de werkers nog eens ware helden. Kom. Jeaninne, schenk nog eens in en houd de moed erin”. Wel. ik heb zo n beroep Moe worden is goed nietwaar’ Dan neb je wat gedaan En ik word moe van datgene waarvan ik houd En wanneer hij (in het Frans) zegt „Tous les cons sont pas des riches mais tous les riches sont des cons’ (Alle zakken zijn geen rijken maai wel zijn alle rijken zakken) vertelt hij niks nieuws, maar hel wekl toch een soort verwachting Een Belg durft zoiets niel gauw te zeggen De maebt vati de hoge heren is nog steeds verschrik kelijk groot in België Want is het niet zo dat het liedje „Jezus redt van Robert Long verboden is bij de BRT’ je ster met een imitatie van Tom Jones Maar ja dat was zeven jaai terug zowat Johan maakte zijn eerste elpee maar die deed het niet zo geweldig m België Daar kwam bij hij zat op de toneelschool en men vond dat hij moest kiezen muziek of toneel Er werd voor de muziek gekozen Het huis wordt ingrijpend gerestaureerd en moet gereed zijn op Brechts 80e ver jaardag. op 10 februari 1978 ..Het zat in de pen Er was een hele toernee gepland samen met Toots Thiele mans, maai die toernee is jammer genoeg in het water gevallen Ik ben trouwens ook Geen minuut verveling Het arbeiders kind uit een voorstad van Brussel, dat zoals het van zichzelf zegt soepel is opge voed doet aan allerlei groten van het podium denken Dan weer aan Joe Cocker. Jaques Brei, Herman van Veen. dan weer aan Ramses Shaffy Maar zo n vergehj king ziet hij eigenlijk niet zo zitten Hij is per slot qpn rekening Johan Verminnen en als zodanig dient hij herkend te worden Beeldhouwer Li Teh-hung legt de laatste hand aan „De blote voeten dokter” Hij is een van de vele amateur beeldhouwers uit de Chinese stad Chungking. Deze arbeiderskunst is te zien op een tentoonstelling die dit jaar in Peking wordt gehouden. Jan Joris Lamers en zijn spelers hebben met hun ongebruikelijke voorstelling Hamlet, waarop zo oneindig veel theater ballast rust, niet alleen in zijn waarde gelaten, maar ook het accent gelegd op de genialiteit van een schrijver als Shake speare. De schoonheid van de tekst blijft volledig overeind maar de prikkelende dubbelzinnigheid die erin verborgen zit komt in deze voorstelling sterk bovendrij ven. Dat is naar mijn mening een niet geringe verdienste. ei ctufei Scène uit Hamlet Centraal Edwin de Vnes als prins Hamlet, rechts Truus te Selle als zijn moeder, links de dode Polonius. gespeeld door Gemt Timmers. (Foto Grommes). HAARLEM— De Vereniging van schouwburg - en concertgebouwdirecties in Nederland heeft de toneelprijzen voor het afgelopen seizoen in twee gevallen toegekend aan acteurs in het toneelstuk „Witte nachten" van Dostojevski. Niet in de laatste plaats is de kwaliteit van deze Hamlet te danken aan de spelcon- structie. Het stuk is onderverdeeld in een fors aantal scènes die door Lamers wor den aangekondigd. Er is bekort in de tekst, dat had wellicht nog sterker gekund, maar het stuk heeft in elk geval al veel aan dramatische spanning gewonnen. Je blijft er geboeid naar zitten kijken. De tweede kwaliteitsexponent is Edwin de Vries, die de titelrol speelt met een onvoorstelbare souplesse. Geen in zichzelf gekeerde adolescent, maar een volwassen mens, zeker van zijn twijfels, de scheuren in zijn zekerheid. Deze Hamletvoorstelling wordt gespeeld in een steigerachtige houtconstructie van drie zijden waarbinnen zich een speelvlak van ongeveer zes bij zes meter bevindt. De achterwand heeft gordijnen van zeildoek en van de omloop wordt alleen de begane grond gebruikt. Een ware verademing, deze werkelijke nieuwe Hamlet, waarin ook voorgoed met de geest van Hamlets vader wordt^fgere- kend. Geen pathetisch misbaar, geen holle klanken als toneelspeelkunst maar terecht eenvoud in presentatie. Laat Shakespeare zelf Hamlet niet waarschuwend aan het woord, wanneer hij de toneelspelers in hun kunst onderricht en maant hij ze niet tot soberheid’ Onafhankelijk Toneel komt als besluit van de favorietenserie nog met een voorstelling van Wachten op Godot van Samuel Beckett. Van Hamlet ver scheen naast het programma ook een „classic” stripboekje (te koop voor vijf gulden) dat treffend aansluit bij de bena- deringsgedachte die dit Rotterdamse ge zelschap met betrekking tot toneel heeft. De fielterige koning Claudius vertoont daarin een verdacht toevallige gelijkenis met ene heer Van Agt. KO VAN LEEUWEN Dat merkte je op deze avond onder meer in zijn karaktervolle aanpak van de lucht hartige maar technisch veeleisende Bour rée fantasque van Chabrier en idem van Ravels subtiele Sonatine, waarvan speci aal het „Mouvement de menuet” een grote expressiviteit meekreeg. Bar’s muzikale benadering is overal in hoge mate per soonlijk en intelligent. En ook wanneer hij de romantiek de trije teugel laat, blijft hij ver van elke sentimentaliteit. Daarbij frap peert nogal eens zijn aandacht voor (meestal verwaarloosde) midden stemmen. Alwin Bar had ter opening van het goed opgebouwde programma twee Petrarca- sonetten, nrs 104 en 123, uit Années de Pélerinage van Liszl gekozen. Bij de uit voering ervan, viel op dat deze sterk intro vert geaarde pianist alle uiterlijkheid ont week, waardoor juist de meest essentiële elementen van de composities naar voren kwamen. Bij een grandioze technische souplesse ontstond in deze aanpak een ongewoon pure en aristocratische weerga ve van deze werken.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15