ONNODIGE PRIJSSTIJGINGEN WAPENTUIG ONACCEPTABEL LOT RUIGOORD LIJKT THANS BEZEGELD Nu al 28 Betogingen in San Sebastian uiteengejaagd Fokker passeert dividend Huider voor SieMatic keukens EN/STA meubel Idi Amin wil Russische kernreactor Tegenspraak bij Poolse getuige Menten-proces doden bij hotelbrand h2 „Reklame het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 3ó O F WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Stemerdink wil maatregelen in NAVO-verband Afrikaans tumult Aardschok in China Anti Volksunie agenda pagina Aanhoudend koud huishouden ’nvak apart,kiezen ook nJ 2 LEOLUX ZITGROEPEN J KENNEMERLAAN1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.O255O-22756 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 25 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 Kunst15 Radio en televisie/Strips 21 Economie31 Beurs32 Sport33,35 Puzzel27 Medische diensten6 Gastenboek11 Schrijvende lezers27 Filmpagina19 Vrij(e)dag23 b.v. Lichtreklames van neon en plexiglas. \TEL 023-317127 - HAARLEMy KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendorp kies vrijheid,werk en samenwerking AMSTERDAM/HALFWEG Het ziet er naar uit dat het con flict tussen Amsterdam en de ge meente Haarlemmerliede en Spaamwoude over de westelijke begrenzing van het havengebied binnenkort uit de wereld kan worden geholpen. Wethouder Goekoop (havens) heeft donder dagmiddag op een persconferen tie een nieuw plan voor het wes telijk havengebied ontvouwd. Daarin houdt Amsterdam welis waar vast aan de Tweede In steekhaven, maar deze zou geheel ten oosten van de Machineweg kunnen worden aangelegd. Dat betekent dat de westgrens van het havengebied zou kunnen worden. IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52. p. jaar 1 154,70 p. post f 200, Losse nummers 70 et. hand- (Van onze Haagse redactie) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het proces duurt voort. B. en W. van Amsterdam erkennen Machineweg grens havengebied (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :.l. De grensconflicten tussen de jonge zelf standige staten van Afrika nemen hand over hand toe. Bijna geen enkel land heeft een rustige, ordelijke ontwikkeling met de instemming van de grote meerderheid der bewoners. Het wemelt van actieve guerril- la-bewegingen, opstandige stammen, af- sqheidingsacties, opstandjes en lokale oor logjes. De vroegere koloniale mogendhe den die Afrika met volkomen willekeurige en grillige grenslijnen opzadelden, hielden bij het verlenen van zelfstandigheid aan de diverse Afrikaanse staten geen enkele re kening met de natuurlijke etnologische situatie, waardoor scheidingen werden ge trokken dwars door bevolkingsgroepen die culturele en economische eenheden vormden. Deze erfenis wreekt zich nu op een catastrofale wijze. Niet alleen breiden de gewapende conflicten zich uit, maar ook worden de ideologische tegenstellin gen en de betrokkenheid van „bevriende” westerse mogendheden steeds groter en gevaarlijker. Juist deze Machineweg vormt een van de kernpunten van het conflict tussen de Hoofdstad en Haarlemmerliede. De ge meente Haarlemmerliede heeft steeds vast gehouden aan de stelling dat het Amster damse havengebied niet verder westelijk mocht oprukken, dan de Machineweg. Dat was één voorwaarde voor de onderhande- lingen met Amsterdam over het opgespo ten grondgebied van de gemeente Haar lemmerliede ten oosten van de Machi neweg. Het conflict over de westgrens van het havengebied duurt nu al vele jaren. Het wordt uitgevochten in verschillende el- Een aantal bekende Franse schilders hebben de beschikking gekregen over de MINISTER STEMERDINK Stemerdink vindt dat de landen die mili tair wapentuig produceren en de toekom stige kopers tot prijsafspraken moeten komen. Bij deze ongeregeldheden zouden één dode en zes gewonden zijn gevallen. De betogers die „amnestié” schreeuwden, hadden barricaden opgeworpen in de voornaamste straten van San Sebastian. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. „We moesten Menten bloemen geven uit onze tuin om hem te ten. Temidden van dit zand wacht het eveneens bijna geheel door Amsterdam opgekochte dorp Ruigoord nu al vele jaren op zijn einde. Het nieuwe plan van Amsterdam lijkt het lot van Ruigoord nu definitief te beze gelen, al is nog niet te zeggen, wanneer de huizen onder de slopershamer zullen moe ten vallen. Alleen een totaal andere bena dering van de problemen van economie en ruimtelijke ordening zou nog in staat zijn het dorp te redden. De gemeente Haarlemmerliede heeft de nieuwe plannen van Amsterdam nog niet bestudeerd. Maandag zal het college van B en W zich over de plannen buigen. De gemeente heeft een bestemmingsplan voor het betrokken gebied in voorbereiding. Wethouder Goekoop zal volgende week over de plannen gaan praten met het ge meentebestuur van Haarlemmerliede. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem „U hebt eerder verklaard dat u Menten niet hebt zien schieten omdat u zich had afgewend van de executieplaats. U had het niet meer kunnen aanzien. Heeft u een verklaring voor die verschillen”, vroeg rechtbankpresident mr. J. A. Schroeder haar. Die verklaring kon mevrouw Jaworska niet geven. „Ik heb Menten Novickyj zien doodschieten, hield ze vol. Ik weet zeker dat het Menten was. Hij had zijn pet niet over de ogen getrokken en ik kon zijn gezicht goed zien”. Tot nu toe zijn de stoffelijke overschot ten van acht slachtoffers geïdentificeerd. Behalve de 80-jarige mevrouw L. Westra, die boven de boekhandel van De Slegte woonde en wier naam al eerder bekend werd, bevinden zich onder de geïdentifi- ceerden drie Zweden en drie Argentijnen. De naam van het laatst geïdentificeerde slachtoffer kon door de politie nog niet bekend worden gemaakt. De geïdentifi ceerde slachtoffers zijn gisteren gekist en worden waarschijnlijk naar Zweden en Argentinië overgevlogen om daar te wor den begraven. Stanislaw J. Lee: De sporen van veel misdaden leiden naar de toekomst. AMSTERDAM (ANP). De Duits-Ne- derlandse VFW-Fokker groep heeft over 1976 een verlies geleden van 5 miljoen mark tegen een winst van 5,8 mln mark in 1975. NAIROBI. (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren ge zegd dat hij een overeenkomst wil slui ten met de Sovjet-Unie voor de bouw van een kernreactor in zijn land en de „vestiging van de grootste militaire ba sis in Afrika in Oeganda”, aldus de Oegandese radio. neon Minder buien en perioden met zon. Overwegend matige wind uit noordwest tot west. Minimum tem peraturen van zeven graden aan zee tot drie graden in het binnen land. Maxima omstreeks veertien graden. Het in oostelijke richting opschuiven van de Tweede Insteekhaven is mogelijk nu de Nauernasetunnelweg (en wegverbin ding onder het Noordzeekanaal door) is komen te vervallen. Daardoor komt een strook grond vrij van ongeveer 150 meter breed tussen de eerste insteekhaven (Ame- rikahaven) en de geprojecteerde haven, welke laatste dus kan opschuiven. Rui goord ligt ongeveer in het tracé van de opgeschoven haven. steeds verder naar het oosten terug gelegd. Verder terug dan de Machineweg kan men echter moeilijk gaan. Amsterdam dat bij na alle landbouwgrond in het opgeëiste gebied heeft opgekocht, heeft deze grond tot aan de Machineweg met zand opgespo- De Sovjet-Unie, Cuba en Frankrijk ver tonen tot dusver de minste verantwoorde lijkheidszin door zich volledig als hulpver leners van vechtlustige Afrikaanse leiders en opstandelingen beschikbaar te stellen. Politieke invloed en economische voorde len zijn hun hoofdmotief. Gelijk of onge lijk, recht of onrecht is in de Afrikaanse heksenketel nauwelijks meer te onder scheiden. Macht, geweld, broedermoord, samenzweringen en valse ideologieën be heersen de verhoudingen tussen de meeste „zwarte” staten, een situatie die sterk her innert aan wat in Europa voorafging aan de twee wereldoorlogen. Gebeurtenissen van de laatste jaren in Afrika op het gebied van guerrilla-acties, grensoorlogen en invasies wijzen erop dat dit werelddeel, dat in betrekkelijk korte tijd van koloniaal wingebied tot een lap pendeken van zelfstandige staten is gepro moveerd, langzamerhand ten prooi valt aan een geweldadige interne herindeling volgens deellijnen die niet overeenkomen met de grenzen van de oorspronkelijke koloniën. Deze zeer harde opstelling zal minister Stemerdink van Defensie volgende week in Brussel bekend maken tijdens de confe rentie van de NAVO ministers (De fense Planning Group), die de financiële planning van de NAVO voor de komende periode zal bespreken. Zonder maatrege len in NAVO-verband zullen de prijzen van de wapensystemen in de komende jaren zo uit de pan gaan rijzen dat van een verantwoorde defensie-inspanning geen sprake meer kan zijn. Het kan volgens de minister niet langer zo zijn dat Amerika nen en Europeanen elk gescheiden, kost- Het grote gevaar voor een land als Ne derland is, dat het zich laat verleiden tot partijkeuze en steun gaat verlenen aan sommige partijen in dit gecompliceerde Afrikaanse massaconflict, aan opstandige bewegingen of aan officiële regeringen, naar gelang van de politieke kleur die deze partijen vertonen. De verwachting is dat op den duur de gezamenlijke haat van zwart Afrika zich tegen het blanke ele ment keert, zodat het hele werelddeel een zware racistische tendens krijgt. Eerst echter zullen de onderlinge conflicten wor den uitgevochten in bloedige, smerige lo kale oorlogen. Als de grote mogendheden zich daarin te zeer laten betrekken, kan deze Afrikaanse catastrofe de totale we reldvrede aantasten doordat de onderlinge verhoudingen van westerse mogendheden worden bedorven. Een somber beeld, dat zich dagelijks duidelijker aftekent. De afdelingen van de PPR, PSP en CPN, alsmede de Landelijke Contactgroep Verzetsgepensio- neerden en de Surinaamse stich ting Wan’Atti in Arnhem hebben opgeroepen tot een protestactie vanavond voor hotel „Carnegie” in Arnhem waar de Hagenaar J. Glimmerveen de bijeenkomst van de Nederlandse Volksunie (VNU) heeft belegd. Volgens PPR-woord- voerder K. Steenkamer hebben de betrokken groeperingen besloten tot een vreedzame actie. „We zul len wel proberen de zaal in te ko men om Glimmerveen te vertellen waarom we bezwaar hebben tegen zijn organisatie”, aldus Steenka mer. De PPR-man verwacht overi gens dat NVU-provocateurs in de zaal zullen zitten, daarom nemen de drie politieke partijen hun ei gen ordediensten mee, zei hij. De vriendschap van meestal dictatoriaal regerende machthebbers in Afrika gaat uit naar de westerse landen die de grootste bereidheid tonen tot het leveren van wa pens tegen de voordeligste condities. Zo verwierven de Sovjet-Unie, de Verenigde j Staten en Frankrijk zich „vrienden” in Afrika, waardoor „links” en „rechts” zijn intrede deed. Met enorme hoeveelheden worden wapens in Afrika gepompt: aan de ene kant ten behoeve van gevestigde machten die zich willen handhaven en aan de andere kant ten dienste van geurrillabe- wegingen die deze machten omver willen werpen. kaar overlappende streekplan- en be stemmingsplanprocedures, waarbij steeds in hoogste en laatste instantie de Kroon een uitspraak moest doen. Amsterdam wilde aanvankelijk zelfs het haventerrein tot dicht bij zijkanaal C (het kanaal tussen Spaamdam en het Noordzeekanaal) uit breiden. In de loop der jaren moest Amsterdam steeds meer water in de wijn doen en steeds meer van zijn eisen laten vallen. De westgrens werd daarbij in de plannen ruimten die gewoonlijk voor reclame doel einden benut worden in de metrostations in Parijs. Op die reclame borden schilde ren ae kunstenaars hun kunstwerk ten behoeve van de vele reizigers die dagelijks van de metro gebruik maken. SAN SEBASTIAN (Reuter/UPI/DPA). Met rubberkogels en traangasgranaten heeft de Spaanse oproerpolitie gisteren in San Sebastian en andere steden in Bas kenland betogers uiteengejaagd die vrij lating van alle politieke gevangenen eisten. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Het aantal geborgen doden na de brand in hotel Polen in Amsterdam bedraagt thans 28. Er wor den nu nog vijf hotelgasten vermist. In de ziekenhuizen verblijven nog 22 hotel gasten. PEKING. (Reuter) In en rond de zwaar geteisterde Noordchinese stad Tangsjan heeft zich gisteren opnieuw een aardschok voorgedaan. Vorig jaar werd deze stad ook door een aarbeving getrof fen; daarbij kwamen 700.000 mensen om het leven. De aardschok van gisteren had een kracht van 6,6 op de schaal van Rich ter (die van juli vorig jaar wees 8,2 aan). Of de nieuwe aardschok slachtoffers heeft gemaakt is niet bekendgemaakt. DEN HAAG. Landen moeten nu ein delijk eens ernst gaan maken met de voor nemens om te komen tot standaardisatie van hun wapensystemen. Als dat niet gebeurt is Nederland niet langer bereid zich neer te leggen bij de gebruikelijke financiële planningen die elke twee jaar door de NAVO worden opgesteld. Neder land is niet van plan langer verhogingen van het defensiebudget te accepteren die alleen ontstaan door onnodige prijsstij gingen van het wapentuig. Vandaag zijn zo n duizend vrouwelijke VVD- leden op pad Zij hebben een boodschap "Meisjes moeten net zo goed door kunnen leren of studeren als jongens Iedereen, die dat wil moet kunnen werken Mannen én vrouwenVrouw en man moeten zélf kunnen uitmaken wie het huishouden doet wie het inkomen verdient Ons ideaal is een vrije keuze voor iedereen’ VVD Koninginnegracht 57 Den Haag 070-614121 De demonstraties vielen samen met een conferentie in Madrid tussen de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance, koning Juan Carlos en pre mier Adolfo Suarez. Minister Vance zei na de conferentie te verwachten dat de be trekkingen tussen Spanje en de VS nau wer zullen worden. Functionarissen heb ben laten weten dat de Amerikaanse rege ring bijzonder ingenomen is met de vor deringen die er in Spanje zijn gemaakt in de richting van de democratie en hoopt dat er nog meer vooruitgang zal worden geboekt.’ De provinciale planologische dienst is, vrij positief over plannen. Een woordvoer der van de provincie wijst er op dat de plannen goed aansluiten bij de motie Ach terstraat, die bij de behandeling van de nota van uitgangspunten voor het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied door de Sta ten is aangenomen. Daarin wordt aan ge drongen op de Machineweg als westgrens van het havengebied en het hergeven van een landbouwbestemming aan de gronden ten westen daarvan. Fokker zal voorstellen het dividend over 1976 te passeren, zo heeft de raad van bestuur bekendgemaakt. Over 1975 werd 1,80 per gewoon aandeel van 20 en 50 per preferent aandeel van 1000 uitge keerd uit de dividendreserve. De jaarver- - gadering is op 30 juni. In de Baskische provincie Guipuzcoa lag- het werk vrijwel stil ter gelegenheid van deze „dag van strijd”. Scholen en winkels waren gesloten. verwelkomen, toen hij in 1941 in Podho- rodce kwam”. Dit vertelde vanmorgen in Amsterdam Sabina Javorska, een van de drie Poolse getuigen die zeggen dat ze Menten op 7 juli 1941 in Podhorodce zijn vroegere administrateur Novickyj heeft zien doodschieten. De verklaring van me vrouw Jaworska, op de derde dag van het Menten-proces in Amsterdam, was echter in tegenspraak met hetgeen ze in augustus vorig jaar in Polen had gezegd. Vrijdag 13 mei 1977 67e jaargang no 163 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. bare wapenproduktiesystemen haven. Minister Stemerdink vertelde gisteren op een persbijeenkomst in Den Haag des noods een dwangmiddel op de andere NA- VO-landen te willen toepassen. „Dan be rekenen we bij de aanschaf van een be paald wapensysteem eerst hoeveel het de NAVO gekost zou hebben indien het om een geheel gestandaardiseerd project ging. Bij de bepaling van het aantal wapens dat wij kopen gaan we dan van die prijs uit. Wordt het echter duurder door gebrek aan overeenstemming, dan betekent dat een kleinere aanschaf”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1