Gebruik van hout stijgt bij de doe-het-zelver Vijver brengt meer leven in de tuin Slaap tussen katoen Hulpstartkabels horen ook bij auto-uitrusting BIJNA- VAKMAN r Jz Houd van hout MATERIAAL DAT GOED TE VERWERKEN IS te Spaanplaat B i 1 i M E I VRIJDAG 22 BB Meubelplaat ADVIES BOVAG: Kleine kinderen Folievijvers Er zijn lijsten om in te lijsten, ook van doe-het-zelvers partij is echt niet alleen voorbehouden aan bezitters van tuinen met gigantische afmetingen. Zelfs een kleine op pervlakte kan daar ook al in voorzien. Het gaat er maar om dat er voldoende zonlicht bij het water kan komen en dat voorbeeld de gedachte dat wan den die met hardboardplaten zijn betimmerd niet goed behangen kunnen worden. Stel u gerust; als het materiaal tevoren de juiste behandeling heeft ondergaan, kunt u er net zo mooi op behan gen als elke andere ondergrond. Lijstwerk Wie echt van zijn tuin wil genieten zorgt er voor dat er heel wat anders dan een felgekleurd verschillende plantensoorten in kunnen gedijen. En eigen- kinderzwembadje Als eenmaal in lijk neemt de vijver dan een heel aparte plaats in. Want juist in zo’n waterlandschap floreren weer heel andere gewassen dan men elders in de tuin aantreft. Nu hoeft u bij t de gedachte aan tuinvijvers niet te schrikken. Een water- donkere poel Vurehout Triplex en multiplex Geen huis zonder hout, mogen we wel zeggen. De toepassing van dit natuurprodukt is in de laatste jaren sterk gestegen. Dat is niet zo venvonderlijk, want juist doe-het-zelvers werken graag met hout en houtprodukten. Een wandje betimmeren is altijd nog wel makkelijker dan metselwerk uitvoeren Wat begint met een simpel lijstje rond de deur of het samenstellen van een bergrek uit kant en klare onderdelen van een bouwpakket, groeit steeds verder naar een samenspel tussen hout en bewoner. Nu bestaan er over houtpro dukten, zoals hardboard, vure hout, spaanplaat, en dergelijke nogal wat misverstanden, bij- schil imiteren. Een voordeel van zo’n kant-en klare vijver is dat bij eventuele verhuizing het geheel weer kan worden meegenomen. De materialen zijn meestel goed tegen vorst bestand en kunnen een stootje hebben. Dat zijn eigenschappen die men niet altijd aantreft in zelfge maakte folievijvers. en om de vijver planten groeien moeten die er zo natuurgetrouw mo gelijk bij staan. Ook vissen en kik kers voelen zich het prettigst in een voorkeur aan een vijver dicht bij het terras, anderen lopen er liever over een romantisch tegelpaadje naar toe helemaal achter in de tuin. Wel is van belang dat de vijver lager ligt dan de omliggende omgeving. Op de plaats waar de vijver moet komen zet u de omtrek uit. Vervol gens wordt de grond naar deze vorm uitgegeven. Zorg ervoor dat de bo dem van de kuil zoveel mogelijk waterpas is. Eventueel kunt u de bodem met wat zand vlak maken De vijver wordt nu geplaatst en beetje bij beetje giet men het water erin. Tegelijkertijd moet iemand an ders de ruimte in de kuil om de vijverbak heen opvullen met zand dat er als het ware met'water wordt ingespoeld. Om te voorkomen dat de vijver nu gaat drijven is het noodza kelijk dat het watemiveau in de bak hoger ligt dan het spoelwater aan de buitenkant. Het afwerken van de rand ge schiedt met platte stenen, keien, bielzen, grinttegels, en dergelijke. Breng er wel grond tussen door aan, zodat oeverplanten hier een plaatsje kunnen krijgen. van 200x250 cm worden gemaakt. U heeft hiervoor ook Zweeds masoni- te-board nodig in een extra harde kwaliteit, 3,5 mm dik, palen van een meter lengte en deklatten van 10 cm breed en 2,6 cm dik. U zet eerst de omtrek van de vijver uit dan kan het grondwerk beginnen. De paaltjes worden om de 40 a 50 cm in de grond geslagen met een helling van 80 graden Met behulp van een water pas en een rechte lat worden de paaltjes op de juiste hoogte horizon taal afgezaagd Ze staan dan onge veer 70 cm diep in de grond Voordat dat vijverkuip wordt beplaat wordt het board goed nat gemaakt. De bovenzijde nog niet helemaal vast maken. In de vijverbodem worden nu alle scherpe voorwerpen wegge haald en een profiel aangebracht zodat ook hier niveauverschil ont staat. Daarna de folielaag uitsprei den en losjes in de vijver aan brengen. In de hoeken vouwt men de folie langs de bovenrand, maak een zoom en sla die over de boardrand. Daar na kan het board op de houten paal tjes worden vastgezet Ten slotte brengt u de deklatten langs de rand aan zodat de vijver een keurige hou ten rand krijgt Vergeet niet de dek latten goed in de carbolineum te zetten Op de vijverrand kunnen ook siertegels, flagstones of graszoden worden gelegd Voor u de vijver met watei vult moet eerst een 25 cm dikke grondslag worden aange bracht, als voedingsbodem voor de planten Houd het niveauverschil in de bak aan Het beste is een mengsel van zand, veen en klei. Over beplanting van vijvers en de voorzieningen voor vissen zullen we het een volgende keer hebben De fabrikanten zijn naast de introduktie van gekleurde lakens gaan werken aan krimp- en strijkvrije lakens: Vooral het laatste is een belangrijke tijdsbesparing voor de moderne huisvrouw die naast haar huishouden andere nuttige taken heeft. Met de komst van het hoeslaken wisten we opnieuw tijd te sparen. Maar toen het donsdek haar intrede deed behoorde beddenopmaken pas definitief tot het verleden. Tenminste voor de „donsslaper” en dat is pas 14% van de Nederlandse gezinnen. Alle dekenslapers zitten derhalve nog met het probleem van het bovenlaken. Hoe weinigen weten echter van het bestaan van hoesbovenlakens. Ten onrechte, want ook een hoes bovenlaken wordt met één ruk strakgetrokken. Niet alleen in de winter, maar evengoed ’s zomers kunnen auto mobilisten bij het wegrijden tot de ontdekking komen dat de wa gen geen geluid geeft. Lege ac cu’s doen zich eigenlijk elk sei zoen voor. Maar niet altijd is er dan onmiddellijk een garage op de hoek die wel even iemand stuurt om de pechvogel weer op de weg te helpen. De kans dat er nog een buurman met zijn wagen thuis is, is evenwel groter en zijn wagen beschikt wél over stroom. Daar zou een handige automobi list gebruik van kunnen maken als hij een set hulpstartkabels had. De BOVAG, de officiële bond van garagebedrijven, advi seert autobezitters dan ook zelf zo’n set aan te schaffen. „In zo’n geval kan een goede buur even nuttig zijn als een ver re vakman”. Maar werken met zo’n startkabel is wel een precies karweitje. Om gebruik te maken van de stroom van een andere wagen, moeten eerst de vuldop- pen van beide accu’s worden los gedraaid. Zorg er voor dat de auto’s los van elkaar staan en elkaar niet raken. Het is ook van belang dat de accu waarvan men stroom „leent” dezelfde span ning heeft. Het moeten dus twee min of meer gelijkwaardige au to’s zijn. Neem van de kabelset nu de phispolen (die dus met een plus worden aangeduid) en verbindt die met elkaar Daarna wordt de min-pool van de hulp-accu via de tweede kabel verbonden met een goed massa-contact in de motor ruimte, maar niét met de min pool van de lege accu. Start nu de motor van de lege accu en laat daarbij ook de motor van de ge zonde auto draaien, opdat die straks niet te snel leeg loopt. De stroomtoevoer blijft dan op peil. Het spreekt vanzelf dat men moet proberen de pechwagen aan de gang te nouden, als deze eenmaal loopt. Het verwijderen van de kabels gaat in omgekeer de volgorde. Erst wordt de min pool weggehaald, dan de pluska- bel Ten slotte gaan de vuldop- pen weer op de accu’s van beide wagens Voor een vijver van folie is materi aal nodig van 0,5 mm dikte Uit een vel van 300x360 cm kan een vijver Voor keurig afwerken van wan den, bovenaan tegen het plafond of onderaan bij de plinten zijn tal van lijstensoorten te koop. Het materiaal is veelal hardhout dat tevoren glad is geschaafd en zich ook goed laat verwerken als deurlijst, hoeken en dergelijke. De vakman kan u veel keus bieden in half ovale lijst, half ronde modellen en vierkante lijsten van verschillende breedten. O Informatie ingebouwd voor traploze rege ling van de boor- en klopsnel- heid. Het toerentalbereik in de eerste versnelling loopt van 0-900 en in de tweede versnelling van 0- 2600 per minuut. De boor gaat in staal tot 13 mm, in beton tot 10, in hout 35 en in steen tot 16 mm. Meubelplaat is samengesteld uit tegen elkaar gelijmde latjes van vu- rehout en aan de buitenzijden ge lijmd met houtfineer. De naam zegt het al: het is prima materiaal voor het vervaardigen van meubels. Het is namelijk mooi glad en laat zich gemakkelijk verwerken. Meestal is het te koop in platen van 244x122 cm. Voor het af werken van meubels en allerlei andere karweitjes is edel- fineer geschikt. Dit zijn dunne vel len van verschillende houtsoorten, zoals eiken, essen, grenen, teak, ma honie en limba. Aan de achterkant is een lijmlaag aangebracht en met een warme strijkbout kan de bekle ding moeiteloos op een stuk hout worden aangebracht. Zo’n vel kan in breedte variëren van 20 tot 29 cm. en een lengte hebben van 225 tot 139 cm. „Wij beseffen maar al te goed dat de loonkosten voor hulp van een garagebedrijf hoog zijn Na tuurlijk is iedere vakman wel be reid om te komen helpen bij het starten, maar die verzoeken ko men vaak in de vroege ochtendu ren De man kan zijn bedrijf dan nog niet in de steek laten omdat het personeel er nog niet is. Er gaat, na een telefoontje om hulp van een klant, altijd wel enige tijd overheen voordat de garage houder er aan komt. Eigenlijk zou in elke pech-uitrusting een set hulpstartkabels opgenomen moeten zijn”, aldus een zegsman bij. de BOVAG in Den Haag. Waar moet die vijver nu komen? Zoals gezegd: wel op een lichte plaats, eventueel met aan één kant wat schaduw- door een overgroeien- men ook de lucht erin weerspiegeld ziet, dat maakt de de heester. Sommigen geven de vijver juist tot een levendig deel van de gehele tuin. Een van de meest gebruikte mate rialen in de doe-het-zelf-sector is vu rehout. Het is afkomstig van de fijn- spar die in Midden-Europa en Scan dinavië groeit. De bomen in het noorden groeien langzamer dan in Zuid-Europa, als gevolg van de lage temperaturen, maar daardoor krij gen ze ook extra stevig hout. Veel vurehout dat in onze doe-het-zelf- winkels te koop is komt dan ook uit Finland of Zweden. Bedenk wel dat vurehout gevoelig is voor vocht. Voor buitenwerk altijd met een houtconserveringsmiddel behandelen, vooral de kopse kant, dat zijn de einden van afgezaagde balken en planken. Die dient men in elk geval goed in te smeren. Nog beter is het deze kanten met een kunstharslijm „af te dichten”. Spaanplaat is vervaardigd van sa mengeperste houtspaanders. Het laat zich goed schaven, boren en zagen en men past het vaak toe om nieuwe scheidingswanden aan te brengen in te grote ruimten. De vak man kan u wel vertellen welke dikte het moet hebben, als u hem zegt waar spaanplaat in huis voor ge bruikt kan worden. Er is namelijk keus uit dikten van 8 tot 20 milli meter. Drie of meerdere dwars op elkaar geperste lagen fineer vormen triplex of multiplex, waarmee men velerlei klusjes in huis kan opknappen. Be kleed bijvoorbeeld eens een stuk van de wand waar lelijke waterlei dingbuizen langs lopen. U maakt met triplex een „kastje” om die bui- zen, beitst dat mooi donker en het geheel is fraai weggewerkt. Het is nog maar 15 jaar geleden dat Nederlanders uitsluitend tussen witte lakens wilden slapen. Pas eind 1960 werden heel voorzichtig lakens met een ingeweven pastelstreep geïntroduceerd. Zo zacht van kleur dat het bijna niet opviel. Later, veel later werden deze opge volgd door bedrukte lakens waarbij voor het eerst sprake is van een dessin. Vandaag doen we alsof we nooit anders gekend hebben, we worden zelfs bedmodegevoelig. Met daarin het gevaar dat we net als met onze kleding, lakens kopen om het dessin en niet meer op kwaliteit letten. den. Uitstekend toe te passen in vochtige ruimten. Het populaire gaatjesboard doet vaak dienst als bekleding van een muur in werkruimten, kantoren, scholen en clubhuizen. Men kan er allerlei papieren aan bevestigen. En in de kinderkamer of het studiever trek van de scholier kan het even eens goed worden gebruikt. Zachtboard is gemaakt van licht geperste houtvezels. Ook dit wordt gebruikt voor prikborden, maar nog steeds is het ook in trek als materi aal voor plafondbekledingen, onder meer door de voortreffelijke warm te- en geluidsisolerende eigen schappen. Maar wat moet er nu precies wor den gedaan om zo’n vijver aan te leggen9 Allereerst zal men zich dienen te realiseren dat het geen sinecure is. Handige doe-het-zelvers zullen er zeker wel in slagen, maar daar is men met op een vrije middag mee klaar De kant-en-klare vijvers van met glasvezel versterkt polyes ter zijn dan ook heel wat gemakke lijker dan het waterdichte zwarte foliemateriaal. Maar wel duurder. Laten we beginnen met die kant- en-klare vijvers. Ze variëren in prijs van 140 tot goed 1000, helemaal afhankelijk van de afmeting. Ze worden in allerlei vormen geleverd en het is dus niet zo dat men bij zo’n tuinvijver aan één formaat is gebon den. Zelfs bestaat de mogelijkheid twee vijvers naast elkaar te leggen die door middel van pvc-buizen met elkaar zijn verbonden Maar van be lang is altijd dat men een vijverbak kiest waarvan de onderkant goed glad is en die aan de binnenzijde is voorzien van een soort oever Ze moeten dus glooiend dieper worden Dat is om straks de beplanting meer gevarieerd te krijgen. We kennen immers echte waterplanten, maar ook oever-en moerasgewassen Heeft men een rechte bak zonder „strand” dan zijn er ook losse oever- bakken te koop die dit niveauver Vormt zo’n waterplas geen gevaar voor heel kleine kinderen? Wel, in gezinnen met peuters die in de ko mende zomer net zo’n beetje in de tuin gaan rondkruipen, kan men in derdaad beter nog even wachten met de vijver Als het kind een paar jaar ouder is zal het wel begrijpen dat het niet te dicht bij de waterkant moet komen. Overigens kan men, voor alle vei ligheid, ook een extra bescherming aanbrengen door roestvrijstalen gaas, dat 2 a 3 cm onder de waterop pervlakte wordt geplaatst. De plan ten groeien hier wel doorheen. Polyester tuinvijvers moeten don ker van kleur zijn, zwart of diepgrijs is het beste. Daarin lijkt het water natuurlijk van kleur Het is immers Katoenen lakens zijn duurder dan synthetische, dat spreekt vanzelf. Toch zijn 100% katoenen lakens te prefereren. Het vochtabsorberend vermogen van katoen is aanmerkelijk hoger dan van kunstvezelmate- riaal. We verliezen ’s nachts over het algemeen zo’n 0,2 liter vocht. Nu zeggen fabrikanten van donsbedden, dekens en matrassen, dat juist hun produkten zorgen voor de afvoer van vocht. Daar de slaper vrijwel direkt kontakt heeft met de lakens of het donsovertrek mag de funktie van dit textiel niet vergeten worden. Wie veel transpireert doet er dan ook goed aan tussen 100% katoen te slapen. Flanel neemt een heel eigen plaats in. Een kleine plaats overigens want haar marktaandeel daalt al sedert jaren. Het aanbod in dessins groeit ieder half jaar. Wat het steeds moeilijker maakt een keuze te doen. De ontwerpers van bedmode laten zich tegenwoordig in hun werk door dezelfde trends inspireren als de confectie-stylisten. Twee bronnen voeren hierin de boventoon. Bloemmotieven, meestal folkloristisch Japan, Mexico, Hongarije met als tegenhanger de veel strakker geometrische figuren. Vaak 'opgebouwd uit blokjes of eenvoudige lijnen. De geometrische ontwer pen blijken duidelijk bij de mannen aan te spreken, ze vinden het blijkbaar toch niet altijd leuk om tussen de bloemen te slapen. Skil heeft er weer een nieuwe klopboormachine voor de doe- het-zelver bij, in de middenklasse of zoals de fabrikant zegt: op de grens van hobby en industrie. De nieuwe machine (model 1|33H) heeft dankzij de twee versnellin gen door tandwieloverbrenging een grote krachtreserve. Met de 13 mm boorkop, ‘/j”as, 420 watt motor en 4 meter met aangevul- caniseerde steker is het een uit stekend hanteerbaar stuk ge reedschap voor de DHZ-er. In dit model is de vari-toer schakelaar Hardboard bestaat uit geperste houtvezels. De voorzijde is glad en de achterzijde ruw. Het is prima materiaal als ondervloer, achter wanden voor kasten en om er deu ren mee te bekleden. Om een glad oppervlak te houden moet de plaat aan de ruwe kant met een borstel vochtig worden ge maakt. Houd die vochtige platen minstens 12 uur opgestapeld op el kaar. Brengt men daarna de platen op een muur, deur of vloer aan, dan zal het materiaal door het droogpro- ces een ietsje krimpen, maar het resultaat is dan ook dat het blijvend spiegelglad komt te staan en vooral als gevolg van het behangvocht, niet meer krom trekt. Gaat u hardboard schilderen dan eerst een speciale hardboard grond verf gebruiken. In doe-het-zelf-za- ken zijn overigens ook gespoten hardboardplaten te koop. Die heb ben al een kleurtje en hoeven dus niet meer geschilderd te worden. Natuurlijk kennen we ook het tegel- board, bestemd om er een keuken- wandje mee op te knappen. Speciaal brandvrij t^pard is aan te brengen waar hitte optreedt, bij voorbeeld achter de kachel of bij een kookplaat. Uit Zweden komt watervast board dat extra hard is en volkomen rotvrij genoemd kan wor- «sa V. -“3* -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23