beter geholpen worden Pa pakt Parade Chilenen 1) Voor eind deze eeuw geen blanken meer in ALLON: VS WILLEN PLO NIET ERKENNEN twee plaatsen. Amnesty wil opheldering over vermiste En toch is het weekend een bijzonder aardige uitvinding. Echte wandelaars nemen de trein. Dan maak ik intussen een Handschriftkundige deed kunstdieren de das om ,,Niet-kerkelijken moeten Afrika” Regeringstroepen Zaïre heroveren stad Kasaji Wie t east klaar is. CAMPING SPORT AMSTERDAM Da’s goederen. het vaste buro voor tijdelijk werk wenst u een prettig weekend: tot maandag. 023-313100 Weet je wat7 VOUWW^EN-W CWMWSI,°* PARAÖBI 99 Uh o 7 7 25 NIEUWE VOORZITTER HUMANISTISCH VERBOND: ZANU-LEIDER MOET AS A IN DEN HAAG: Claus opent in Tokio acquisitiekantoor Ontkerkelijking J Systeem VRIJDAG M E s I 3 BINNEN- EN BUITENLAND (de zachtere vieux 6 technisch/technisch kader/ ongeschoold/kantoor- en administratief/ paramedisch en medisch personeel Staten Bolwerk 3, Haarlem (Van onze correspondent) VIANEN.„De stad Amsterdam kent in zijn ziekenhuizen niet één humanistische raadsman of raadsvrouw. Al het geld voor de geestelij ke verzorging waaraan wij allemaal via de ziekenfondsen meebetalen, komt nog ten goede aan pastoors en dominees. Voor de groep buiten kerkelijken wordt niets gedaan. Dat is onrechtvaardig en discrimine rend. Wij proberen daar wat aan te veranderen”. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Vóór het eind van deze eeuw moeten alle blanken verdwenen zijn uit het Afrikaanse continent. Dat is het streven van alle Afrikanen, zo verklaarde gisteren een van de zwarte Rhodesische leiders, D. Moetasa, op een persconferentie in Den Haag. FT, DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft twintig mannen en vrou wen aangehouden, die betrokken zou den zijn geweest bij zeker 57 diefstallen van kunst en antiek in de jaren 1973 tot en met 1976. Hun buit was minstens zeven miljoen gul den waard, zo is gis teren bekendge maakt. Negen hoofdverdachten zitten in voorarrest, de anderen zijn in afwachting van hun berechting naar huis gestuurd. (ADVERTENTIE) I INHILtr ERVEN LUCAS BOLS A drs. Tielman (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) aktie NS heeft 25 schitterende wandel tochten uitgezet. Met steeds een station als begin- en eindpunt. En daartussen de duinen. Of de bossen. Of de hei.’t Strand. Of de vennen. Elke route heelt z’n eigen NS- wandcl kaart je. D.w.z.ccn 2e klas retour naar station van de wandel route, een routebeschrijving,eventueel toegangs kaarten tot Duinreservaat of Kroondo mein, plus een welverdiende consumptie. Alle tochten vindt u in de folder ’’Wandelen en fietsen met NS’.’ Loop d’r even uw station voor binnen. Ook zal dan de dr. J.P. van Praag prijs worden uitgereikt aan de schrijfster- historica dr. Annie Romein-Verschoor. Deze tweejaarlijkse prijs werd eerder toe gekend aan Amnesty International, dr. A.L. Constandse en Simon Carmiggelt. De belangstelling van de buitenkerkelij ken ziet R. Tielman als eerste arbeidster rein voor het Humanistisch Verbond. „Ik kom nog even terug op die ziekenhuizen. Het geldt namelijk echt niet alleen voor Amsterdam. Het gaat om veel ziekenhuis besturen, die gewoon geen oog willen heb ben voor het feit dat een groot deel van hun patiënten buitenkerkelijk is. Maar zo’n patiënt wil soms ook wel eens met iemand praten over de geestelijke dingen van het leven. Maar dan wenst hij of zij geen pastoor of dominee aan het bed”. Drs. R. Tielman (30) uit Vianen haalt dit gegeven aan om duidelijk te maken dat ook buitenkerkelijken belangen hebben die behartigd moeten worden. Als hoofd bestuurslid van het Humanistisch Ver bond heeft hij zich voor die belangen al enkele jaren ingezet. Vanaf morgen zal hij dat doen als voorzitter van het verbond. Tijdens het tweejaarlijkse congres in Zwolle volgt Tielman mr. M. Rood op, die sinds 1969 de voorzittershamer hanteerde. Op een persconferentie zei hij dat deze verzekeringen woensdag door zijn Ameri kaanse ambtgenoot, Cyrus Vance, tijdens De tweede overweging van Tielman om het voorzitterschap van het Humanis tisch Verbond te aanvaarden, komt in hun besprekingen in Londen waren her nieuwd. Moetasa, die in het hoofdbestuur zit van ZANU, een van de belangrijkste nationa listische bewegingen in Rhodesië, had Moetasa is sceptisch gestemd over de nieuwe Brits-Amerikaanse plannen die in houden dat er volgend jaar september een zwarte regering wordt gevestigd in Salis bury. „Als de politieke wil bij de Engelsen aanwezig is om Smith af te zetten, dan moet dat op korte termijn kunnen worden gerealiseerd. De nieuwe initiatieven inza ke Rhodesië zijn volgens hem ingegeven door de vrees dat de Russen heel Afrika in hun macht krijgen. Het belang van de zwarte Rhodesiër heeft geen rol gespeeld”, aldus Moetasa, die vroeger door het regi- me-Smith gevangen is gezet samen met Robert Moegabe, leider van het Patriot tisch Front, de belangrijkste nationalisti sche beweging in Rhodesië, die de sympa thie heeft van Moetasa. De Haagse politie zou de enige zijn die zich van deze techniek bedient. Het is nu ruim 372 jhar geleden, dat de regering van wijlen Salvador Allende om ver werd geworpen door een bloedige staatsgreep. De toen gevormde militaire junta, o.l.v. generaal Pinochet, probeert volgens Amnesty nog steeds de macht in handen te houden door middel van execu ties, martelingen en onwettige arrestaties. Sinds de coup in 1973 werden in Chili 100.000 mensen gearresteerd, meer den 5000 geëxecuteerd en tienduizenden Chile nen moesten hun land om politieke rede nen verlaten, aldus Amnesty. De organisatie heeft bij haar dossier een rapport gevoegd over de DINA, de gehei me dienst van het generaalsbewind. Deze dienst wordt voor een belangrijk deel ver antwoordelijk gesteld voor de vermissing van genoemde politieke gevangenen. Amnesty zegt het dossier te beschouwen als een bewijsstuk, op grond waarvan zij de Chileense autoriteiten wil vragen, ver antwoording af te leggen over het lot van dé meer dan 1500 vermiste personen in Chili. Het militaire regime in Chili heeft tot nu toe ten stelligste ontkend, dat de ver misten gevangen werden genomen. KINSJASA (Reuter). Zaïre heeft gis teren officieel bekendgemaakt dat de stra tegische plaats Kasaji in de provincie Sja- ba na een bombardement door in Frank rijk gemaakte straaljagers is heroverd op de opstandelingen. Moboetoe heeft gisteren zijn kantoor verplaatst naar Kolwezi, 270 km ten oosten van Kasaji. Het officiële persbureau AZAP meldde dat de stad al woensdagavond was geval len, maar dat president Moboetoe bevel gegeven had pas donderdagochtend tot bezetting over te gaan. DEN HAAG (ANP). Prins Claus opent volgende week woensdag officieel het bu reau van Nederlands industriële commis saris in Japan, de heer F. Kragt, zo heeft het ministerie van Economische Zaken in Den Haag gisteren bekendgemaakt. AGATHA DEKENSTRAAT 24-30 TEL 020-128911 AMSTERDAM-W AMSTERDAM (ANP). Amnesty In ternational, de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen, heeft deze week een dossier uitgegeven met enige honderden namen en 218 foto’s van ver miste Chilenen. tr* a CL EL (Q (D 3 B (D O' O CL C N 0 3 CL cr O) 5 Ö3 a Kaastosti Met zorg bekijkt Tielman ook de poli tieke ontwikkeling in ons land, die fnui kend kan zijn voor de beginselen zoals het Humanistisch Verbond die voorstaat. „Ik ben bang dat bijvoorbeeld het CDA de twee andere grote partijen PvdA en VVD op punten als abortus en euthanasie tegen elkaar gaat uitspelen. Er wordt op aange stuurd dat men wat water in de wijn doet, wat betekent dat de belangen van niet- confessionelen verwaarloosd dreigen te worden. We moeten daar waakzaam voor zijn. En we moeten zonodig tegenspel kun nen geven”. Het bureau in Tokio probeert Japanse bedrijven te interesseren voor investerin gen in Nederland. Industrieel commissaris Kragt krijgt daarvoor binnenkort de me dewerking van de heer P. A. van Gulik, van de hoofdafdeling acquisitie van het ministerie van Economische Zaken. Hij heeft lang in Japan gewoond en gaat nu ook aan de slag in Tokio. Volgens Tielman houdt dat niet in dat het Humanistisch Verbond „zieltjes” gaat winnen. „Wij willen ons niet opdringen. Juist het individuele standpunt van de mensen respecteren Wij bijzonder. Maar wanneer die individuele belangen gevaar dreigen te lopen door activiteiten van hechte organisaties zoals de Kerk, dan zullen we beschikbaar moeten zijn”. grondig werd onderzocht en er zelfs toto's van werden gemaakt. Maar ik zal het niet kunnen verdragen dat, wanneer ik terug keer naar mijn land, mij hetzelfde over komt”, zegt Moetasa. De ZANU-leider, die binnenkort naar Mozambique vertrekt om zich daar aan te sluiten bij het verzet tegen Rhodesië, noemde Wagner „een eerlijk mens die ech ter wel zijn verantwoordelijkheden heeft jegens zijn aandeelhouders”. LONDEN De Verenigde Staten heb ben Israel verzekerd dat zij niet van plan zijn de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO te erkennen. Ook verwachten zij niet dat de joodse staat zelf de PLO erkent. Dit heeft de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Jigal Allon, gisteren in Londen verklaard. eerste instantie wat vreemd over. „Ik ben erg bezorgd over de toenemende ontzui ling en ontkerkelijking”, zegt hij. Als hij de verbazing ziet, licht hij dat toe. Moetasa, die in 1970 directeur was van de multi-raciale „Gold Conform Farm”, in de buurt van Salisbury, is in 1970 naar Engeland uitgeweken. Hij is in Nederland op uitnodiging van de werkgroep Kairos, een kerkelijke groepering die de nationa listische bewegingen in zuidelijk Afrika een warm hart toedraagt. Is er nog wël ruimte voor de blanken als er straks in Salisbury een zwarte regering komt? „Voor de blanken als personen is er altijd wel plaats in een vrij Zimbabwe, maar voor hun ideeën is geen ruimte”, aldus Moetasa. „Kijk, ik kan er nog wel vrede mee hebben dat, toen ik gisteren in Amsterdam aankwam uit Engeland, mijn paspoort nóch kapitalisten. Wij willen een onaf hankelijk Zimbabwe, waar wij in alle vrijheid kunnen leven”, aldus Moetasa. „Wij vechten voor onze waardigheid en wij zijn bereid ons leven daarvoor op te offeren”. Allon zei dat Israel de vorming van een derde (Palaestijnse) staat onder geen enke le omstandigheid zou aanvaarden, maar dat hij bereid was een Jordaans-Palestijn- se federatie toëte staan. „PLO nee, Pales- tijnen ja, een afzonderlijke Palestijnse staat nee, een Jordaans-Palestijnse federa tie ja”, zo vatte hij het Israëlische stand punt samen. De politie kwam de bende op hef spoor toen in oktober vorig jaar een in Den Haag gestolen schilderij opdook op een veiling in Brussel. Sinds dien hielden twee Haagse rechercheurs belangrij ke kunstveilingen in het buitenland in de gaten. Ze stuitten op enkele na men van „oude beken den” onder de mensen die kunst ter veiling aan boden. Een handschrift- kundige van de techni sche opsporings- en her kenningsdienst bewees dat de, bendeleden ei kaars namen leenden als ze met hun buit ter vei ling gingen. Volgens de Haagse politie kan ook voor de rechter de uit komst van het grafome- met trisch onderzoek als be wijs dienen. De grafome- trie is er op gebaseerd dat in ieders schrift en zelfs in tekeningen ka rakteristieke maatver houdingen zijn te vinden. De bende heeft volgens de Haagse politie het grootste deel van zijn buit verkocht op buiten landse veilingen. Een grote hoeveelheid kunst en antiek is teruggevon- den, maar vooral in Duitsland bleek de op sporing moeilijk doordat de veilingmeesters daar geen boekhouding van hun verkopen hoeven bij te houden. „Mensen die zich van de Kerk afwenden kiezen meestal niet bewust voor iets an ders, maar verzetten zich vooral tegen het oude geloof. Omdat ze over de nieuw inge slagen weg nog niet vaak erg diep hebben nagedacht, zijn ze kwetsbaar. Ze hebben weinig vaste grond onder de voeten. Die onzekerheid kan misbruikt worden door ideologische dogmatici en door sektes. Wij willen mensen helpen met hun onzekerhe den op dat punt te leren omgaan.” Tielman gelooft dat er onder de groep buitenkerkelijken grote behoefte bestaat om met gelijkdenkenden hierover van ge dachten te wisselen. Daarom ook heeft Humanistisch Verbond ontmoetings-, praat- en contactgroepen gevormd in het hele land. Enige andere activiteiten van het ver bond zijn: radio- en tv-uitzendingen, lezin gen, humanistisch thuisfront voor militai ren, humanistische stichting voor bejaar denhuisvesting, humanistische ontwikke lingssamenwerking, vertegenwoordiging van humanisten in o.a. vrouwenraad, ge zinsraad enz. Moetasa zei nadrukkelijk dat de zwarte Rhodesiërs niet vechten tegen de blanken, maar tegen een systeem dat is uitgevon den door de blanken. Hij veroordeelt de tactiek van Smith, die zijn zwarte tegen standers gemakshalve maar communis ten noemt. „Wij zijn nóch communisten „Wij hebben de aandeelhouders ook ge zegd dat, wanneer deze oliemaatschappij in de toekomst zaken wil doen met een zwarte regering in Salisbury, zij nu de leverantie moet staken. Overigens, zo con- stateert Moetasa, is de levering in strijd met de sanctiebepalingen van de Verenig de Naties. Oij reserveert even eerder op de dag in Den Haag de aandeel houdersvergadering van de oliemaat schappij Shell toegesproken. Hij pleitte daar voor onmiddellijke stopzetting van de olieleverantie aan Rhodesië. „De olie”, zo hield hij de aandeelhouders voor, „gaat voor een groot deel naar het Rhodesische leger, dat de zwarte Rhodesiërs bloedig onderdrukt. Van de aftredende president-directeur van Shell, Wagner, kreeg Moetasa niet de garantie dat de levering van olie zou wor den stopgezet. Dat had Moetasa ook niet verwacht. „Het is mijn bedoeling geweest om de gevoelens van de zwarte mensen in I Zimbabwe (de nationalistische naam voor Rhodesië), die door het regime van Smith wordt onderdrukt en geëxploiteerd, over te brengen. Ik heb ze duidelijk gewezen op het feit dat Shell samenwerkt met een onwettige regering”, aldus Moetasa. Vouwwagens o.a André Jamet - La Bohème - Camplet en Europli Piper caravans Alle accessoires op kampeergebied De bende stond on der leiding van een 36- jarige Hagenaar, die vol gens de politie een ken ner is van kunst en an tiek. Hij zou de plannen voor de inbraken hebben gemaakt. De leider stelde lijsten op van adressen waar kostbare spullen voorhanden waren. De bendeleden reden dan in ploegen langs de huizen, tweemaal per avond. Als beide keren niemand thuis was, werd onmid dellijk ingebroken. De in brekers plachten luchtbuksen gaatjes in ruiten te schieten om zich toegang te verschaffen. Vaak pleegden ze meer dan een inbraak op een avond; eenmaal zouden zelfs twee ploegen elkaar op een aantrekkelijk adresje zijn tegenge komen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25