Van Agt: Er is geen ruimte Samkalden neemt afscheid F EXAMENCOMMISSIE BIJ g MAVO-4 IN DE FOUT s Phil Bloom verliest kort geding Binnenkort principe-uitspraak over distributie nazi-films het weer Bemoedigend resultaat bij project met consultatiebureaus hartziekten voor echte loonsverhoging Hakenkruisen in brandend joods bedrijf H vwo o H H H h Spaanse verkiezingen Strovuur Zwakkeren Sigaretten Gratis vervoer Scholieren LBO HAVO Spoedig besluit over procedure tegen Volksunie Adviezen MAVO „Joop-Express” BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 VRIJDAG 1 3 M E I 2 V Ri (Door Govert van Brakel) Ook een examencommissie die verantwoordelijk is voor de samenstelling van de opgaven, kan in de fout gaan. Dat bleek gisteren bij het onderdeel wiskunde meerkeuzetoetsen. Tot verwondering van leraren en kandidaten ontbrak in het rijtje antwoor den op vraag zestien, in tegenstelling tot wat uit drukkelijk is voorgeschreven, het juiste antwoord. Dat moest zijn (1,-4). De examencommissie hield het op (1,-3). „Een regelrechte blunder”, aldus diverse leraren. Al in een eerder stadium waren de mavisten in verwarring geraakt. De bij vraag veertien notabe- ne schuingedrukte toevoeging „in het tweede qua drant” was geheel overbodig. SITTARD (ANP). Ter wille van de werkgelegenheid zal er in de komende kabinetsperiode geen ruimte kunnen zijn voor echte loonsverhogingen. CDA-lijsttrek- ker Van Agt heeft dit gisteren gezegd op een verkiezingsbijeen komst in Sittard. „Het CDA zegt dat nu hardop. PvdA en WD aarzelen op dit punt nog, omdat zij daardoor stemmenverlies vrezen”, aldus Van Agt. J ■cj ó-S 5 De andere punten zijn: mense- 1 Dries van Agt I WEERRAPPORTÉN d. W( he ve (Van onze correspondent) ARNHEM. binnen afzienbare tijd zal de arnhemse hoofdofficier van Justitie mr. J. Boekraad een principe-uitspraak doen over de verspreiding en vertoning van nazi-films in Nederland. Mr. Boe kraad liet dit gisteren weten naar aanlei ding van het verzoek van een viertal Arn- hemce gboeperingen om een onderzoek in te stellen naar de handelwijze van het Arnhemse filmverhuur en -verkoopbe- drijf „Pour Lui”. Volgens de Arnhemse hoofdofficier is het zijn bedoeling de nazi-films te toetsen aan het wettelijke verbod op racistische en tot rassenhaat aanzettende propaganda 24 27 5 10 7 14 4 5 6 4 3 2 0.4 0.3 0 0.1 5 9 6 4 0.1 0 o 6 0 0.1 4 3 0.1 0 0 0 0 0. 3 0 0 2 0 0.6 0 o o o een selectieve economische groei, waar bij rekening wordt gehouden met schaarse grondstoffen, het milieu en kansen op ont wikkeling van de Derde Wereld; - de huidige bijdrage voor ontwikkelings samenwerking moet minstens zo blijven. De WD-wens tot aantasting van deze bij drage is onaanvaardbaar; een solide defensie. Het CDA kan niet accepteren dat PvdA de defensie wil verla gen tot een onaanvaardbaar peil; eerbied en bescherming van het lijk leven. Geen vrije abortus. De taak van de overheid moet gericht zijn op dienst aan de zwakkeren in de samenleving, zieken, gehandicapten, be jaarden, alleenstaanden, verslaafden, min derheidsgroepen en anderen die weinig kansen hebben. Het mavo begon de dag met twee uur wiskunde) ’s middags volgde twee uur Engels. Beide vakken werden geëxamineerd via het systeem van de meerkeuzetoetsen. De wiskundeopgaven boden nauwelijks verrassingen. „De bekende werkjes en trucjes”, aldus een docent. Weinig problemen ook bij Engels. Veel kandida ten waren ruimschoots voor het officiële eindsignaal al uit de examanzaal verdwenen. De vier teksten werden helder genoemd, de vragen redelijk een inkomensbeleid dat alle groepen omvat en de laagste inkomensgroepen ont ziet. De vermogensaanwasdeling vooral met individuele deelneming in de vermo gensvorming; Daarbij zal uitvoerig aandacht worden be steed aan de historische waarde van de films. Het havo werkte hetzelfde programma af als het mavo Drie uur voor vijf wiskundeopgaven bleek voldoende De moeilijkheden, Agt gisteren op een rij zette en die als wezenlijke CDA punten zullen worden ingebracht bij de kabinetsformatie. Van Agt zei verder D’66-leider Terlouw „een aardige man te vinden, maar er zit niets achter”. Volgens Van Agt is D’66 een vacuüm zonder eind, een partij zonder maatschappijbeschouwing. Hij vergeleek D’66 met een strovuur: het vlamt op en is snel weer uitgebrand. Van Agt hekelde het regeerakkoord tus sen PvdA en PPR. Volgens hem heeft onlangs een wat hij noerrlde „oorverdo vend ritselen” van de ene op de andere dag plaatsgevonden. Zonder een woord van toelichting werd D’66 meegerekend bij de partners voor het regeerakkoord en dat terwijl D’66 zichzelf tegen dat akkoord heeft uitgesproken. „Dat noem ik kiezers bedrog”, aldus Van Act „Ook over een regeling om de grondspecu- latie tegen te gaan". De vijf Engelse teksten bleken prettig te zijn overgekomen, al hadden de kandidaten nogal wat moeilijkheden met de vertaling van woorden als community en to avoid. Overigens hoefde niet ieder woordt vertaald te worden om toch uit het tekstverband het juiste antwoord te kunnen kiezen De algemene tendens is dat de leerlingen worden gedwongen na te denken over datgene wat een schrijver precies bedoelt. En dan met de nadruk op precies. Een leraar zei blij te zijn met deze wijze van examineren, omdat er nu iets meer gevraagd wordt dan idiomatische kennisverwerving via de leerboekjes „De scholen zullen ook gebruik moeten maken van kranten, weekbladen en leesboeken, willen ze tenminste hun leerlingen afleveren op het peil waarop nu geexamineerd wordt” Bij het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs overheerste de indruk dat de gisteren voorgeschotelde Franse teksten vrij pittig waren en de vragen eenvoudiger Evenals bij het vak Engels ook nu weer aansprekende onderwerpen als verkeersveiligheid en de fouten die gemaakt worden bij opiniepeilingen. De tekst over de schrijversvakbond werd unaniem als de moeilijkste aangewezen. Leerlingen en leraren omschreven praktisch eensge zind de vier wiskundeopgaven als „alleszins redelijk”. Grote afwezigen waren de differentiaalvergelijking en de goniome- trieopgave, die bij herhaling onderdeel uitmaken van het eindexa men, en waaraan veel leerlingen in hun voorbereiding op het examen de nodige aandacht hebben besteed. Compensatie kon worden gevonden in de betrekkelijk eenvoudige opgave over de trefkans bij het schijfschieten. Al zullen diegenen die niet zijn opgeleid volgens het nieuwe programma, bij vraag C toch wel even in de problemen zijn gekomen. zo die er waren, hadden op de scholengemeenschap waar ik gisteren vertoefde, voornamelijk betrekking op het samenstellen van de vector-voorstelling. De opgave over de kansrekening werd hier en daar zelfs leuk genoemd Van de zes Engelse tekstfrag menten leverde het artikel uit The Observer de meeste hoofdbre kens op. Wat dit onderdeel betrof, bleken de kandidaten beter uit de voeten te kunnen met het meer concrete verhaal over de acteur. Bij het project zijn enkele consultatiebu reaus voor tuberculosebestrijding bètrok- ken, die mensen onderzoeken op risicofac toren voor coronaire hartziekten. Dat is bijvoorbeeld in 1973 en 1974 gebeurd in Tilburg bij tachtig procent van alle man nen en vrouwen van 40 tot 42 jaar, in Doetinchem bij tachtig procent van alle 35- 49-jarigen en in Rotterdam bij onderwijs krachten tussen de 20 en 40 jaar die het Doel van de adviezen was natuurlijk, dat de rokers helemaal zouden stoppen. Maar dat lukte maar bij 19 procent van de zware rokers in Doetinchem en bij drie procent van de zware rokers in Tilburg. Een deel van de rokers beperkte wel het dagelijks aantal sigaretten. Gisterochtend liet de Amsterdamse offi cier van Justitie doorschemeren dat een procedure een reëele mogelijkheid is. consultatiebureau bezochten voor de ver plichte keuring op tbc. Het ging in totaal om 8000 mensen, van wie er ruim 2000 als een groèp met een hoog risico werden aangemerkt, bijvoorbeeld omdat hun cho lesterolgehalte of bloeddruk te hoog wa ren, omdat ze veel rookten of vanwege een combinatie van deze factoren. De president zegt in zijn uitspraak dat Phil Bioom met aannemelijk heeft kunnen maken dat zij in haar huidige carrière geschaad zou worden. Hij vindt dat de AKO, die nog verklaard heeft bereid te zijn de bestaande voorraad briefkaar ten en affiches tegen kostprijs aan Phil Bloom over te dragen en dan met de verkoop te stoppen, met in strijd heeft gehandeld met de zorgvuldigheid, die het maatschappelijk verkeer tegenover Phil Bloom betaamt AMSTERDAM (ANP) De kunstenares Phil Bloom heeft het door haar aangespannen kort geding tegen uitgeverij en tijdschriftenhandel AKO verloren. Zij had de president van de rechtbank in Amsterdam gevraagd de AKO te verbieden nog langer de tien jaar geleden van haar gemaakte naaktfoto bij het „Lieverdje” op het Spui in de hoofdstad als affiche en briefkaart te verspreiden. Phil Bloom die zei af te willen van haar „Hoepla-verleden”, had gesteld dat zij thans in haar beroep als kunstenares door het verkopen van de briefkaart en de affiche wordt geschaad w zzo zzo w nno zzw wzw nnw o Ze kregen in totaal ruim 10.000 persoon lijke adviezen van speciaal daarvoor opge leide verpleegsters, telefonisch, thuis of op het consultatiebureau. Na een jaar is 89 procent van hen opnieuw onderzocht. S Sm pos Air E ma Da: zak uit aar ten zijr bas (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/AMSTERDAM De Am sterdamse officier van Justitie mr Mes- schaert zal in de loop van volgende week beslissen of er al dan niet een procedure komt tot verbod van de Nederlandse Volks Unie van de Hagenaar Joop Glimmerveen. Mr Messchaert is nu druk bezig met het verzamelen van materiaal over deze partij Prt tiji E mei gea var opj geó bui E vai grc Oo der sch 11 hai mo be{ do’ H Sta hek gen van bes leid tegi van C had van het stat dat het Ziji der wei kar ber C E bui de: die bet das otti en; Ook in de meerkeuzetoetseen Engels voor het havo zat een, zij het voor de beantwoording van de vraag niet wezenlijke fout: surburban moest natuurlijk zijn suburban. Ieder jaar weer dui ken dit soort fouten op, ondanks de lange aanloop van de examencommissie. Al in het prille begin van een cursusjaar, laten we wiskunde maar als voorbeeld nemen, vraagt deze ministeriële commissie aan de Nederlandse Vereniging van Wiskundeleraren een lijst op te stellen met de namen van tien leraren, die concep- topgaven willen maken. Samen met een vakmedewerker van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling voegt een aantal van hen de ingezonden tekst bijeen tot een volledige examenset. Het geheel wordt vervolgens voorgelegd aan een adviescommissie van zes docenten, die benoemd is op voordracht van de desbetref fende vakorganisatie. De uiteindelijke vaststelling van het exa menwerk gebeurt door de Commissie Vaststelling Opgaven, die geleid wordt door de inspecteur van het onderwijs. Voordat de opgaven in een verzegelde enveloppe naar de scholen worden gestuurd, worden ze uitvoerig gecorrigeerd. Ondanks al dat voorbereidende werk dus toch fouten Er valt niet aan te ontkomen. Overigens was het gisteren op alle examenfronten een dagje vol tevredenheid. wzw wzw w zw wzw zw wzw z w w nnw zo zzw wnw w wzw zzw z zo zzo w wzw nnw z zw zw nw windst. zzw n ozo z w 15 16 15 14 16 13 15 15 14 16 9 23 21 21 15 16 18 22 13 20 22 12 21 17 15 13 25 32 25 24 18 14 18 21 22 11 25 20 26 22 De plaatselijke afdeling van de PPR te Emmen heeft er voor gezorgd dat vanmor gen op de wekelijkse marktdag, gratis van het openbaar vervoer gebruik gemaakt kan worden. .Gedurende drie uur kan vrij gereisd worden tussen de buitenwijken en de markt. De actie is opgezet om het pro grammapunt van de PPR „gratis open baar vervoer” te onderstrepen. Lijsttrek ster mevrouw Ria Beckers is op deze dag in Emmen aanwezig. Van Agt zei dat voor het CDA bij de kabinetsformatie de volgende uitgangs punten gelden: de verkiezingsuitslag, het eigen CDA-program, de wens tot het vor men van een parlementair meerderheids- kabinet en de actuele politieke situatie. „Voorwaarden vooraf voor een gesprek over een nieuwe regering accepteren wij niet. Malle resoluties worden door ons naar het museum verwezen. Het gaat ons om een open gesprek op basis van de verkiezingsuitslag”, aldus de CDA-voor- man. Hij benadrukte dat het CDA wel voorstander is van duidelijke afspraken tussen de toekomstige regeringspartners, Van de drie belangrijkste risicofactoren komt het roken van sigaretten het meest voor. In de groep met een hoog risco rookte 72 procent van de mannen en 46 procent.van de vrouwen vijf of meer siga retten per dag. „Zwaar” roken (meer dan 25) deden 363 mannen en ruim honderd vrouwen. Na een jaar was de hoge con sumptie onder de Doetinchemse mannen met 47 en onder de Tilburgse mannen met 33 procent gedaald. Voor de zwaar roken de vrouwen en Rotterdamse onderwijzers varieerde dat percentage van 30 tot 38. 1. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew regenb. regenb. onbew 1. bew onbew regenb. z.bew h. bew. z. bew regenb. z. bew z. bew regen onweer regen z. bew onbew regen z bew regen onweer z. bew regenb. I. bew. 1. bew z. bew h. bew geh. bew h. bew. h. bew onbew regen onbew regen onbew geh- bew z. bew h. bew onbew De diverse soorten van het lager beroepsonderwijs bogen zich gisteren ook al over wiskunde en Engels Hoewel er natuurlijk klachten blijven, kan uit de reacties van met name het onderwij zend personeel worden opgemaakt dat het landelijke C-program- ma, dat nu voor het tweede jaar functioneert, van een redelijk gehalte is. Goed op niveau ook, omdat het inzicht van de leerling wordt getest, zo luidden de commentaren op het wiskundewerk „Wie de theorie beheerst, en daar moet je toch vanuit gaan, heeft ook de paar slimmigheidjes ontdekt”, aldus een leraar Een probleempje leverde de wat onduidelijke statistiek op bladzijde vier maar met behulp van een lineaal rekenmachientjes zijn trouwens over de hele linie verboden— zullen de leerlingen er wel uitgekomen zijn Het antwoord moest luiden 1968 brandende perceel. De politie heeft de zaak in onderzoek. Aantal uren zon 3 tot 11; Min. temperatuur omstreeks 5 graden; max. temperatuur om streeks 14 graden; Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; Kans op een geheel droog etmaal 60 procent ZATERDAG 14 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.49 uur onder 21.26 uur Maan op 4.13 uur onder 17.38 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 1 10 uur en 13 38 uur Laagwater 9.06 uur en 21.46 uur Door de brand werden een woning, de kantoren en opslagruimten alsmede de goedereen verwoest. Burgemeester Samkalden van Amsterdam, die per 1 juni met pensioen gaat, is gisteravond begonnen aan zijn reeks officiële afscheidsrecepties. In het Stedelijk Museum ontving hij enkele honderde genodigden uit economisch-financiële kringen van de hoofdstad. In de komende twee weken zullen nog ettelijke recepties voor andere sectoren van de burgerij en ambtelijke kringen volgen. Op de foto burgemeester Samkalden en diens vrouw in gesprek met hotelmagnaat Bouwes Weer In binnen- en buitenland UTRECHT (ANP). Mensen die weten dat ze een grote kans lopen op hart- en vaatziekten, zijn „vatbaar” voor adviezen over eet- en leefgewoonten. De risico’s kunnen daardoor worden verminderd. Dit blijkt uit resultaten van het zogenaamde consultatiebureaup336ect risicofactoren hartziekten, die zijn gepubliceerd in het Hartbulletin van de Nederlandse Hart stichting. In Amsterdam-Noord is gisteren de „Ex presse voor Joop” van start gegaan. Dat is een initiatief van PvdA-minister Wim Dui senberg, die met de steun van een groot aantal artiesten en andere bekende Neder landers zal proberen stemmen voor de PvdA te winnen. De „Expresse” is een bus die met steeds wisselende bemanningen van beroemdheden het land zal doorkrui sen. Na Amsterdam komt de bus zaterdag in Amersfoort, volgende week maandag in Woerden. De Meern en Nieuwegein, dins dag in Zoetermeer, volgende week woens dag in Meppel en op Hemelvaartsdag trekt de karavaan per boot de Vecht af. De artiesten die aan deze PvdA-actie mee doen, zijn Willeke Albertie, Willeke van Ammelrooy, Robert Long, Hetty Blok, Ronnie Potsdammer, Jules de Corte, Ge rard Cox, Fred Florusse, Henk van Mont- foort, Alexander Pola, Jeroen Krabbé, Ja- ny Bron, Charlie Nederpelt, Rob Frank, Sylvia de Leur, Jaap van der Merwe. Frans Halsema en Eric Herfst. Zij zullen worden vergezeld door een „Kleinschalig Vrouwenkoor”, bestaande uit Ageeth Scherphuis, Leonie van Bladel, Lettie Kos terman, Viola van Emmenes en Betty van der Laan. Bekende sportieve gasten zijn Wim en Truus van Hanegem, Jeen van den Berg, Eef Kamerbeek en Roel Wiersma. In het kielzog van Duisenberg bevinden zich prof. Karei van het Reve, Lou de Jong, prof. Heertje en de Haagse Post-redacteu- ren Nypels en Tamboer. Duisenberg wordt speciaal begeleid door zijn „impresario” Marcel van Dam. De presentatie van het gehele gebeuren is wisselend in handen van Sonja Barend, Henk Terlingen, Be rend Boudewijn, Elles Berger, Joop Koop man, Hans Hamburger, Gerrit Eerenberg. Cees Buddingh, Simon Carmiggelt, Wim Bosboom en Dimitri Frenkel Frank De Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers Arnhem, de landelijke con tactgroep van Verzetsgepensioneerden af deling Arnhem, de Stichting Wan atti en de CPN afdeling Arnhem hebben aange drongen op stopzetting van zowel verkoop als verhoor van fascistische films in Arn hem. Huns inziens hebben nazi-films voorzien van het nazimerk „UFA” niets te maken met voorlichting over die tijd. Officier mr. Boekraad liet weten dat een uitspraak zijnerzijds („Ik ben van plan er zeer uitvoerig op in te gaan”) niet slechts voor Arnhem van betekenis zal zijn maar voor heel Nederland Ook in Span je worden ver kiezingen ge houden (op 15 juni) zodat het verschijnsel verkiezingsroes niet alleen bij Nederlanders te bespeuren valt. De 30.000 Spanjaarden in ons land krijgen nu van de luchtvaartmaatschappij Iberia de kans om tegen een reductie van 60 percent naar Spanje te vliegen en daar persoonlijk hun stem uit te brengen voor de „Elecciones Generales”. Voor nadere inlichtingen kunnen Spaanse stemgerechtigden Iberia bellen (020-245881 Er is ook gekeken naar overgewicht. Eén tiende van de mannen en viertiende van de vrouwen waren duidelijk te zwaar. Een jaar later bleek, dat de adviezen wat dit betreft niet zo veel hadden uitgehaald. Minder dan de helft boekte een en dan nog geringe gewichtsdaling, bij het grootste deel bleef het gewicht constant of vertoonde het een lichte stijging. Overge wicht wordt weliswaar met als een belang rijke risicofactor beschouwd, maar in combinatie met een te hoog cholesterolge halte dan wel een te hoge bloeddruk is het wel ongunstig. Daarom had het gewicht ook meer moeten dalen dan nu is gebeurd. EIBERGEN (.ANP) Het textiel-import- bedrijf „Ehrlich”-import BV in Eibergen is gisternacht door brand verwoest. Volgens de politie is de brand aangestoken. Tijdens de blussingswerkzaamheden troffen brandweerlieden hakenkruisen aan in het Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vtissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis Daarbij bleek, dat bij 54 procent de risico’s waren verminderd: 35 procent had de groep met het zogenaamde „grenswaar- de”-risico bereikt en 19 procent kon wor den ingedeeld in de groep met een laag (normaal) risico. Dit resultaat werd bij de meeste patiënten uitsluitend meteen dieet bereikt. Twintig procent werd ook door de huisarts behandeld met geneesmiddelen. ourunzicmen voor zonoag: Vrij koud en geleidelijk minder buien. Hij pleitte voor een groei van de over heidsuitgaven met 0,6 a 0,7 procent in 1981 en voor een snelle behandeling van de Wet op de Investeringsrekening van CDA minister Lubbers. Dit tezamen vormt een van een reeks punten die Van Ruim 420.000 leerlingen bij het voortge zet onderwijs zullen volgende week woens- I dag 18 mei hun politieke voorkeur schrif telijk vastleggen Zij doen dan mee aan de door Keesings Onderwijsbladen georgani seerde landelijke scholierenverkiezing. Aan de vooravond van de Tweede-Kamer- verkiezingen, in de loop van dinsdag 24 mei, wordt de uitslag van deze scholieren verkiezingen vastgesteld. De deelnemende leerlingen brengen, via stembiljetten, niet alleen een stem uit op een van de thans in de Tweede Kamer vertegenwoordigde po litieke partijen. Zij kunnen ook aangeven, wie zij graag als nieuwe premier zien. De verkiezingen vinden plaats op ruim 1000 scholen. Op verscheidene daarvan zijn verkiezingsbijeenkc.nsten gehouden. Het ligt in de bedoeling op de verkiezingsdag voor de leerlingen stemhokjes in te rich ten. De per school verkregen uitslagen worden naar een centraal adres per post gezonden. Met behulp van de computer wordt de einduitslag berekend. Die uitslag wordt onderverdeeld in drie leeftijdsgroe pen, te weten: de groep tot en met 15 jaar, de groep 16 en 17 jaar, en de groep van 18- jarigen en ouder (die ook aan de „échte” verkiezingen deelneemt). Bovendien maakt de computer een uitsplitsing in de stemresultaten van het lager beroepson derwijs en van het algemeen vormend onderwijs. Keesings Onderwijsbladen or ganiseren deze landelijke scholierenver- kiezingen reeds voor de derde maal. Dit maal evenwel nemen ook scholen deel, die geen abonnement hebben op een van de bladen. 2'5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2