Over aantal wekelijkse vluchten op Tel Aviv ISRAEL DAAGT KLM VOOR RECHTER Onlusten in rome Ruim duizend Indonesiërs gearresteerd roodenberg bv Reis Beatrix en Claus krijgt steeds Smith positief meer het karakter van toeristentnp over initiatief VS en Engeland Gifconcentratie in Noord-Italië CARTER OP PERSCONFERENTIE: W caravan (flfe W excuses aangeboden „Dick Houwaart heeft 2 3 Opperrabbijn over ter Rond verkiezingen: en LAKENS TRIPLEX! ZIJN ZAAKJES VS-gouverneur moet campagnegelden terugstorten affaire-Anne Frank'' ss” VRIJDAG 1 3 M E T 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND Incidenteel - ■..—„..„.Ti 'K WASHINGTON (UPI). Het conflict in het Midden-Oosten kan niet worden opgelost zonder dat de Palestijnen een „tehuis” krijgen, zo heeft president Carter gisteren op een persconferentie in Washington verkaard. (Van onze speciale verslaggever Tony van der Meulen) HANGTSJAU (Oost-China). De Chinezen zorgen zo goed voor prinses Beatrix en prins Claus, dat ze buiten het officiële program ma om nagenoeg niets van de Volksrepubliek te zien krijgen. 4^^ (Van onze speciale verslagge vers) DEN HAAG. Tussen de KLM en de staat Israel is een al enige tijd slepend conflict tot uit- barsing gekomen over het aantal vluchten dat de KLM wekelijks op Tel Aviv mag uitvoeren. Kernpunt is het vervoer van pas sagiers uit de VS via Amsterdam naar Israel, waardoor de KLM in het verleden ook al in grote moeilijkheden is gekomen met de VS. ||L I fa FT* >eria door Palestijnen De Romeinse politie heeft gisteren met traangasgranaten een eind gemaakt aan een t Knaus Komfort - KnausLuxus- Eifeliand - Wolf R te nor van takt vrij i en f»ro- >en rek- dag Hij betreurt het evenwel dat niet Salis bury is uitgekozen als hoofdkwartier voor de Brits-Amerikaanse diplomatieke missie die het voorbereidend overleg met alle betrokken partijen zal voeren. Hij ziet daarin een tegemoetkoming aan het Patri ottisch Front van Moegabe en Nkomo en aan de vijf Afrikaanse frontlinie-staten. De missie zal wel Salisbury aandoen, maar verder werken vanuit Loesaka of Dar Es Salaam, heteen volgens Smith de zaken onnodig zal bemoeilijken. Berichten uit Washington dat de machtsoverdracht aan de Afrikaanse meerderheid zou moe ten plaatsvinden op 24 september 1978 zijn volgens Smith „vokomen onbetrouw baar”. Terwijl sinds maandag delegaties van de Nederlandse en de Israëlische rijks- Londen zei de president, dat deze een nieuw klimaat van hoop en vertrouwen had opgeleverd voor de westelijke demo cratieën in hun „ideologische concurren tie” met het communistische blok. Carter kondigde aan dat er binnenkort besprekingen met China worden geopend .over een regeling voor de nog openstaan de financiële kwesties tussen de twee landen. Toen de communisten heer en meester waren geworden op het Chinese vasteland, hadden zij Amerikaanse eigendommen ter luchtvaartdiensten met elkaar over dit punt in onderhandeling zijn, heeft de staat Israel de KLM voor de Israëlische rechter gedaagd om een uitspraak te krijgen over de interpretatie van de bila terale luchtvaartovereenkomst. De zaak moet op 26 mei dienen voor de kanton rechter in Ramalla. Tot het eind van de winterdienst, begin april, had de KLM wekelijks vier vluch ten op Tel Aviv. Sindsdien zijn het er vijf, nadat de KLM van het ministerie van Buitenlandse Zaken de verzekering had gekregen tot deze uitbreiding gerechtigd te zijn binnen de bepalingen van de luchtvaartovereenkomst. De Israëliërs zijn van oordeel dat de KLM deze uitbreiding niet had mogen waarde van 150 miljoen dollar in beslag genomen. Als represaille hadden de VS vervolgens Chinese banktegoeden met een totale waarde van circa 80 mln dollar geconfiskeerd. In antwoord op een vraag verklaarde de president van oordeel te zijn, dat oud- president Richard Nixon „de wet heeft geschonden en een misdrijf heeft begaan op grond waarvan hij had kunnen worden afgezet”. Naar aanleiding van een actie in het Congres om hem wegens zijn aandeel in het Watergate-schandaal naar huis te sturen, gaf Nixon in augustus 1974 zijn functie op. In een onlangs voor de televisie uitgezonden vraaggesprek met David Frost verklaarde het gewezen staatshoofd dat hij niets onwettigs had gedaan. Wij hebben soms iets meer mogelijkhe den om onze vriendelijke gastheren te ontlopen. In Sian zaten we bijvoorbeeld in het Volkshotel in het centrum. Een paar China-gangers zijn buiten dat Volkshotel zonder begeleiders gaan be kijken hoe het volk in werkelijkheid logeert. Af en toe horen Beatrix en Claus van het groepje Nederlandse journalisten iets over het wat minder formele China. Met de verzekering van Buitenlandse Zaken op zak is de KLM doorgegaan met het uitvoeren van vijf vluchten per week op Israel. De Israëlische rijks luchtvaartdienst billijkte dat tot nog toe met het argument, dat dit gebeurde in het kader van incidentele extra- Houwaart, thans chef van de Afdeling Voorlichting van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, wilde gisteren niet meer over de zaak praten. Eerder had Houwaart verklaard dat het citaat in het jaarboek „correct” was. Fink zie in Tel Aviv zieh niet meer pre cies te herinneren wat hij op die forumbij eenkomst had gezegd. „Ik weet wel dat op die vergadering de zaak-Menten ter sprake kwam. Ik heb toen verteld dat een groep joden aan Van Agt een exemplaar van het dagboek van Anne Frank heeft gestuurd, Opperrabbijn Fink, die op het ogenblik een huwelijk van zijn zuster in Tel Aviv bijwoont, zei gistermiddag: „Houwaart heeft mij afgelopen maandag, in het bij zijn van een getuige, gezegd dat hij er spijt van heeft dat het zo in het jaarboek staat en dat het in de volgende druk veranderd zal worden”. Over het verloop van de onderhande- lingen tussen de beide RLD-delegaties valt weinig concreets te melden. Van Nederlandse zijde werden de kansen op een voor de KLM positief resultaat fifty- fifty geacht. vluchten, waarop iedere luchtvaart maatschappij in drukke tijden aan spraak kan maken. De Nederlandse delegatie wordt geleid door het hoofd van de afdeling politiek- juridische zaken van de RLD, mr. R. L. M. Schreurs. Er bevinden zich twee KLM’ers van het bureau buitenlandse betrekkingen onder, prof. dr. H. A. Was- senbergh en H. P. Sint. ook is om te veronderstellen dat Van Agt niet zou weten wie Anne Frank is”. Het Nestlé-concern, dat de plaatselijke melk verwerkt, ontdekte het gif het eerst in zijn laboratorium. De herkomst is nog niet bekend. Een groot deel van de melk moest worden vernietigd. Bij een massale vergiftiging in Japan in 1968 was door pcb huiduitslag en leverbe- schadiging veroorzaakt. De huiduitslag was dezelfde chlooracne die door het tcdd- gift bij Seveso was veroorzaakt ROME (DPA). In het water van een kanaal bij de Italiaanse gemeente Trezza- no is in hoge concentratie gifstof van de groep polychloorbiphenyl aangetroffen. Er zijn al sporen van in melk gevonden. rekreatie ijmuiden Industriestraat 50 (tussen haring en vissershaven) telefoon 02550-14441-18142. IJmuiden. met een begeleidende brief, waarin gezegd werd dat Van Agt te weinig wist over de joden en de Tweede Wereldoorlog. Hoe en wat ik daar precies gezegd heb herinner ik mij niet. Daarvoor is het te lang geleden”, aldus Fink •tge- ens- tirif- n de lani- :ing ner- I 24 ren ende niet is in po- ven, De 1000 zijn Het dag ich- gen oost uter slag roe aar, 118 ite” lien i de son- end or- irer- Dit- die i de „Ex- )at is Dui- ?root sder- r de i bus ngen krui- rtiag ag in dins- oens- trekt De mee- van 31ok, Ge lont- Ja- •ank, irwe, allen nalig 'eeth Kos- van zijn i den a. In zich ong, ?teu- ordt trio” i het iden Be oop- >erg, Wim In kleine Chinese volkshotelletjes lig gen matjes op de grond, de wat duurdere klasse biedt een houten brits. Maar ook in Sian viel weer op dat de mensen voorz- zover je dat kunt bekijken, gemiddeld beter gehuisvest zijn dan in veel andere arme ontwikkelingslanden. De reis van Beatrix en Claus door tiet Er zijn geen informele contacten met de Chinese bevolking; een deel van de dag wordt doorgebracht in snel rijdende auto’s: je ziet mensen aan je voorbij schieten van wie je alleen maar weet dat het Chinezen zijn, meer niet. Maar op een tocht door het platteland rond de stad Sian brak het prinselijk paar drie keer met succes uit. Het liet de zwarte limousine stoppen om de tocht te voet voort te zetten. DJAKARTA (AFP). In samenhang met voorgenomen of uitgevoerde sabota geaktes rond de algemene verkiezingen van 2 mei zijn in Indonesië 1037 mensen opgepakt, zo is gisteren in Djakarta mee gedeeld door de chef van het veiligheids- bureau, Sudomo. Het merendeel van de arrestanten is lid van de extremistisch-Mohammedaanse groepering „Commando’s van de Heilige Oorlog” 783 man. De 254 anderen wer den volgens Sudomo opgepakt wegens schendingen van de kieswet. Met het aanhouden van de extreem-Mo- hammedaanse elementen, vertelde Sudo mo, was men al in december vorig jaar begonnen na aanslagen van de „comman do’s” op enkele Sumatraanse steden. is noodzakelijk beginnen zonder Israëlische toestem ming. Omgekeerd laat Nederland het aan de nationale luchtvaartmaatschap pij van Israel, El Al, over te bepalen met welke frequentie zij op of via Nederland zal vliegen. In de praktijk is dit zeven maal per week: vijf vluchten van Tel Aviv op Amsterdam plus twee via Am sterdam naar Montreal. Israel is vooral gekant tegen de vijfde KLM-vlucht op Tel Aviv omdat het hier niet om een juridisch, maar om een zake lijk belangenverschil gaat. In het geding is de concurrentiepositie van El Al op de Amerikaanse markt. De KLM adverteert in Amerika met een gratis dag Amster dam voor een ieder die met de KLM via ^Schiphol naar Tel Aviv vliegt. El Al stelt zich op het standpunt dat het „Met aaneengeknoopte lakens wist een aantal hotelgasten zich in veiligheid te brengen op een lager gelegen dak”. Aldus het opschrift bij een foto waarop we aan de achterzijde van Hotel Polen het klas- i sieke beeld zien van twee aaneengeknoop te lakens die uit het raam drie hoog han gen, en twee lakens, één links en één rechts, die uit de beide ramen op twee hoog hangen. Er zaten Zweden, Japanners, Amerika nen, Engelsen en Argentijnen in Hotel Polen en je vraagt je af of iedereen, van welke leeftijd en welke nationaliteit ook, die reddingsmogelijkheid via aan elkaar geknoopte lakens van horen zeggen, van het zien in al dan niet komische films, of instinctmatig kent? De aaneengeknoopte lakens zijn in de loop der eeuwen zelfs een zo gebruikelijk ontsnappingsmiddel uit hoger gelegen etages geworden, dat je het een eis van redelijkheid zou kunnen noe men dat iedere hotelkamer in dat vak boven de klerenkast waarin altijd het re servekassen ligt, een aantal opgerolde, aaneengeknoopte lakens klaar heeft lig gen ter lengte van de afstand tussen raam en begane grond. Waarom dat nooit, en wel altijd zo’n inklapbare schraag om de koffer op te leggen? Er zijn trouwens lan den waar het verplicht is in elke hotelka mer boven de begane grond een touw klaar te leggen, waarlangs de gasten in geval van nood kunnen ontsnappen. Dat touw is dan de efficiënte vertaling van de aaneengeknoopte lakens. Zolang zulke veiligheidsverordeningen in ons land niet verplicht worden gesteld, zijn we wat ons hotelwezen betreft natuurlijk een onder ontwikkeld land. pan ver ge- j 15 het I roes bij ;rs aren land <PPij van daar 1 voor dere platteland van China krijgt steeds meer het karakter van een toeristisch uitstap je. In Hangtsjau in Oost-China gaan ze vandaag bootje varen en weer o$n fa briek bekijken. Het hele bezoek aan Sian bestond uit drie musea en een pagode. Dat levert maar weinig echte informatie op over land en volk. Wat schilderen Chinese boeren anno 1977? Een groepje mensen rond een tele visie met de grote voorzitter Hoea Koeo- feng in beeld. Wijlen voorzitter Mao die zich op de akker, omringd door blijde werkers, een maiskolf laat uitleggen. Padvinders die onderricht worden in het telen van appels, de grote voorzitter Hoea Koeo-feng op bezoek bij een Chi nees gezin. Toch waren er een paar leuke dingen bij. Je zag dat bepaalde boeren gepro beerd hadden er iets meer van te maken dan een handzaam politiek plaatje dat de grote voorzitter bejubelt of de leer gierigheid van montere plattelanders prijst. Claus was bijvoorbeeld nogal te spreken over een schilderij vol zeer ge detailleerd getekende kippen. j in de knapenbond. ben nadat ik het gedrukt op papier had j gezien, dan is dat zijn reactie op wat hij zelf heeft geschreven", meent Fink. Hij voegde hieraan toe, dat de Verenigde Staten een „speciale relatie” met Israel hebben, op grond waarvan zij verplichtin gen op zich hebben genomen ten aanzien van het recht van Israel om in vrede te bestaan. Bij zijn overleg met Arabische leiders had hij geen bezwaren ontmoet tegen deze speciale relatie en het bestaan van Israel. Carter zEI dat hij geen contact had ge had met de organisatie voor de bevrijding van Palestina (PLO). Naar zijn mening is het onmisbaar dat de Palestijnen het be staan van de staat Israel erkennen, voor dat er een duurzame politieke oplossing in het Midden-Oosten kan worden bereikt. Zijn besprekingen met de Arabische lei ders waren weliswaar bemoedigend ge weest, maar het was duidelijk dat er geen kans op is dat de vrede „morgen al wordt bereikt”. Over de economische topconferentie in- Israelische vliegverkeer op Amerika aan TWA (Trans World Airlines) en El Al toebehoort, en dat de KLM daar buiten moet blijven. De vijfde KLM-vlucht, al dus luidt de redenering, is niet noodzake lijk door een groot reizigersaanbod uit Nederland. Het gaat om verkapte Ameri kaanse reizen trijfël door Nico Scheepmaker^^ (ADVERTENTIE) - WV-U'I Erkennen Israel Maar naast alle musea staan er voor de komende dagen nog zeker twee fa brieken op het programma van Claus en Beatrix. In het China zoals we dat tot nu toe gezien hebben, staan veel fa brieksschoorstenen te roken. Maar het is ontzettend moeilijk, zoniet onmogelijk om erachter te komen hoe de industriali satie er voor staat. Hoe groot is de pro- duktiviteit per Chinees, wat zijn de pro- duktiekosten in een bepaalde weverij, is er winstdeling? Ook de prinses heeft deze informatie nog niet in exacte cijfers in haar tasje zitten. Wel is duidelijk geworden dat meisjes in bijvoorbeeld een weverij duidelijk op prestatie werken. Maar hun maandloon van een tientje of vijf wordt er niet hoger door. De prestatie wordt gehonoreerd met een rood vaantje aan de desbetref fende machine. Hoe modern zo’n weverij is kun je alleen beoordelen als je inzicht hebt in de ontwikkelingen binnen de geautomatiseerde weefkunst. Los daarvan viel voor de leek wel te constateren dat het er een enorme herrie was, die ook de prinselijke oren deden tuiten. „Carter kent zijn zaakjes”, zei Den Uyl volgens Het Parool. „Die man moet onge looflijk goed de feiten bij elkaar hebben”, zei Den Uyl volgens de NRC. „Hij kent zijn feiten werkelijk ongelooflijk goed en is zelfs op de hoogte van ons regeringsbe leid”, zei Den Uyl in De Telegraaf. „Den Uyl prees Carters kennis van zaken en scherp reactievermogen”, meldde De Volkskrant, die ook nog schreef dat Den Uyl op de vraag of hij in Carter de nieuwe leider zag geantwoord had dat hij wat huiverig was voor het woord „leider”, om dat Statenverenigingen ook leiders had den In De Telegraaf echter zei Den Uyl niet zo dol op het woord „leider” te zijn, omdat dat hem deed denken aan zijn tijd U merkt het wel, Joop den Uyl heeft in Londen even met Jimmy Carter mogen praten, en hij was laaiend enthousiast. „Het is ondenkbaar hoe naïef Van Agt Waaruit bleek nu die formidabele kennis j van zaken van Carter? Dat bleek uit het feit dat hij ervan op de hoogte was dat l Nederland en Zweden relatief gezien het grootste bedrag aan ontwikkelingshulp ge ven. Met andere woorden: Carter heeft eens een statistiekje onder ogen gehad over een onderwerp van wereldomvatten- de betekenis, en hij heeft onthouden dat niet de Verenigde Staten maar Nederland en Zweden daarbij bovenaan staan. En prompt staat Joop den Uyl, die dit werk al veel langer doet, triplex! Zou KNVB-voor- zitter Meuleman woensdagavond, toen hij in de ereloge van het Olympisch Stadion UEFA-president Franchi ontmoette, ook zo perplex hebben gestaan toen bleek dat Franchi wist dat Arno Steffenhagen van HSV Hamburg nog in Ajax had gespeeld? Het wachten is nu nog op een stukje in de New York Times van de volgende strek king: „Minister president, was het u in Europa nog vergund om Joop den Uyl te ont moeten?” „Gelukkig wel. Leek me een uiterst be kwame man, sprak heel verstaanbaar En gels. Hij vroeg of ik wel wist dat Nederland en Zweden het meeste geld voor ontwikke lingshulp gaven, en leek heel verguld toen ik zei dat ik dat wist. Bleek ook goed op de hoogte van de situatie in Amerika, had gehoord van mijn bezuinigingsplannen en juichte die toe. Woonde zelf in een tent, zei j hij. Aardige kerel!” In het boek staat dat Fink op een forum bijeenkomst in Almelo heeft gezegd dat demissionair minister van Justitie en CDA-lijsttrekker Van Agt niet wist wie Anne Frank was. Nauwelijks had Beatrix een zwart wal mend dakpannenfabriekje gefilmd en had Claus een verweerde Chinese boer scherp gedraaid, of ze moesten de auto weer in. ’s Avonds zitten ze dan veelal in een gasthuis buiten het stadscentrum, omringd door prachtige bomen, maar niet door doorsnee-Chinezen waar je eens een praatje mee kunt maken. „Als Houwaart nu zegt dat ik ben ge schrokken van hetgeen ik gezegd zou heb- WASHINGTON (DPA). Voor Milton Shapp, de steenrijke gouverneur van Pennsylvania die vorig jaar tevergeefs meedong naar de Democratische kandida tuur voor het Amerikaanse president schap, hebben de verkiezingen nog een staartje gekregen. Shapp moet 299.066 dol lar terugbetalen aan het ministerie van Financiën omdat hij dit bedrag een federale suppletie op zijn campagnebud get heeft geïncasseerd dankzij informa tie die na controle niet bleek te kloppen. Het ministerie heeft niet bekend ge maakt of Shapp ook van rechtswëge zal worden vervolgd. President Carter tijdens zijn pers conferentie. (Van onze redactie buitenland) TEL.. AVIV/DEN HAAG. Volgens opperrabbijn Fink heeft oud-joumalist Dick Houwaart zijn verontschuldigingen aangeboden voor het feit dat hij de rabbijn verkeerd had geciteerd in zijn Politiek Jaarboek 1977. demonstratie, die de Radicale Partij, ondanks een verbod van de overheid, had georganiseerd. Sinds de studentenrellen vorige maand, waarbij een politieman om het leven kwam, geldt in Rome een demonstratie verbod tot 31 mei. Hier een beeld van de confrontatie tussen demonstranten en de politie op de Piazza Farnese SALISBURY (UPI). Premier lan Smith van Rhodesië heeft zich gisteren positief uitgelaten over het nieuwe Brits- Amerikaanse initiatief inzake Rhodesië.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3