Het u Kernreactoren kunnen pas na honderd jaar worden ontmanteld Marshall-plan voor Afrika RSV belooft nu controle op koppelbazen China noemt oorlogsdreiging! als argument voor versnelde ontwikkeling van industrie nieuwe aan bouw Sg proqrarnrna in 5? interlübke stijl Bij Unilever 110 ontslagen Marokkanen bij brand erg veel geld kwijt NIXON IN TWEEDE TV-INTERVIEW: sikkens 1M)CT1E-BOBOIS interlübke Zes doden bij brand op Saoedisch olieveld Prikacties bij Van Gelder in Franeker Waldheim, Vance en Gromiko praten over Midden-Oosten De grootste speciaalzaak in SUÉDE-NAPPA- en LEDER KLEDING VR VRIJDAG 1 3 19 7 7 M E I 4 BINNEN- EN BUITENLAND YOUNG: Verhoog de waarde van uw huis Hoofdverpleegkundige in hongerstaking „Orn Iinnt tl overal Dineren boet Cl bij Isogal VI gele; gebc een gen Veis digit de h gene bij h (Van onze redacteur in Groot-Bnttanruë Henk Leffelaar) LONDEN. De benoeming van de 40- jarige economische adjunct- hoofdredacteur van het dagblad de Times, Peter Jay, tot ambassa deur m Washington, was gisteren vrijwel het enige gespreksonder werp in politieke en diplomatieke kringen in Londen. Niet alleen omdat Jay op geen enkele ervaring in de diplomatieke dienst kan bogen, maar vooral omdat hij de schoonzoon is van de Britse minister-president James Callaghan. (ADVERTENTIE) Ex-president Nixon op de televisie in het tweede gesprek met David Frost. I® (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Tel. 023- (ADVERTENTIE) Ook voor grote maten iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiuiiiiiiiiiiim (ADVERTENTIE) Rel om benoeming schoonzoon t Callaghan had er echter geen moeite Sikken» en de vakman voor alle zekerheid Zijlstraat 29 - Haarlem - Tel. 023-310766 Tussen Zijlbrug en Nassaulaan Me kelin; Zeew men het i geree Er is maat verge goedt instel hout De ontevredenheid van de werknemers heeft er toe geleid dat gisteravond het werk voor een aantal uren is neergelegd. Ook voor vandaag stonden er werkonder brekingen op het programma In de Frane ker vestiging werken in totaal 200 man. FRANEKER (ANP). In de Franeker vestiging van Van Gelder Papier zijn gis teravond prikacties begonnen. Dit, omdat de werknemers in deze fabriek een andere en minder gunstige collectieve arbeidso vereenkomst hebben dan de werknemers die in andere fabrieken van het concern werkzaam zijn Laat uw huis schilderen door een vakman-schilder met Sikkens produkten. Dat betekent verfraaiing en bescherming voor jaren. Dagelijks verse asperges in zeven variaties Verse Ganzelever Verse Coquille St. Jaques De directie zegt, dat deze samenvoeging van de slachtlijnen en de gevolgen daar van geen deel uitmaken van de studie die in januari werd aangekondigd en waarin noodzakelijke ingrijpende maatregelen bij de UVGN zullen worden uiteengezet Deze studie, die mogelijke alternatieven en gevolgen zal aangeven voor de verzeke ring van de toekomstige levensvatbaar heid van het bedrijf, is nog niet gereed De verplaatsing van de industrie van de dichtbevolkte oostkust naar het binnen land en de bouw van nieuwe fabrieken maakten deel uit van het industriële verde- digingsprogramma van wijlen Mao Tse- Wij moeten, zo zei hij, zo snel mogelijk werken opdat wij ruim voor het uitbreken van een oorlog de binnenlandse industrie hebben opgebouwd. In een daaropvolgende rede herhaalde partijvoorzitter Hoea Koeo-Feng de waar schuwing van Yeh betreffende het vooruit zicht op een oorlog en zei: „Wij moeten gereed zijn voor een oorlog Wij kunnen ons niet veroorloven tijd te vei'liezen” Volgens het officiële persbureau Nieuw China zei Yeh dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie momenteel in een steeds heftiger strijd om de hegemonie zijn ver wikkeld Op zekere dag zal er een oorlog uitbreken, aldus de minister. DJEDDAH (Reuter, UPI). Bij een brand op een olieveld in Saoedi-Arabië zijn gisteren zeker zes mensen om het leven gekomen. Volgens de oliemaatschappij Aramco, die het veld exploiteert, was de brand veroorzaakt door het springen van een pijpleiding. Toeng Vermoed wordt dat dit programma de afgelopen jaren niet wilde vlotten. KI. Houtstraat 44 - Haarlem Tafelres. 323734 Ook voor zakenlunches en partijen. De directie van het Academisch Zieken huis heeft inmiddels ontkent dat de vrouw is ontslagen Ze vond het echter onjuist om in deze persoonlijke en zeer omvangrijke materie een kort en globaal commentaar te geven Inderdaad heeft Jay een komeetachtige carrière achter de rug Na de gebruikelijke pnvé-leerinstituten afgewerkt te hebben (hoewel hij de zoon was van een linkse Labourminister) als knapste van de klas, was hij verbonden aan het ministerie van Financiën In 1967 trad hij m dienst van de Times Zijn schoonvader was toen de Brit se minister van Financiën Kort daarna Kreeg hij ook een eigen economisch pro gramma op de televisie, waarin hij volgens de experts beter in staat was ingewikkelde economische problemen uit te leeeen dan Volgens een woordvoerder van de stich ting Ombudsvrouw in Den Haag vecht mevrouw Olivier al vier jaar voor recht op arbeid. Mevrouw Olivier stortte vier jaar geleden in na het overlijden van haar moeder Dat zou voor de directie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden de gele genheid zijn geweest mevrouw Olivier te ontslaan, aldus deze woordvoerder. SALZBURG (Reuter). - De Amerikaan se geleerde Harold Glauberman heeft gis teren op de grote conferentie over kern energie in het Oostenrijkse Salzburg ver klaard dat minstens 100 jaar gewacht moet worden voor een grote kernreactor, die buiten gebruik is gesteld, kan worden ont manteld. Al die tijd zal de werkloze instal latie bewaakt moeten worden. Op dit moment zijn de kosten verbonden aan het bewaken en ontmantelen, onge veer 32 miljoen dollar, aldus Glauberman die verbonden is aan het Amerikaanse bureau voor energieonderzoek en -ontwik keling Het voor een zo lange periode in de „motteballen” leggen van een dergelijke reactor vereist dat alle radioactieve brand stof en af val tevoren wordt verwijderd en dat na 100 jaar de zwaar radioactieve reactormantel afgebroken en weggehaald wordt. Een alternatief is de hele reactor te be graven, wat in eerste instantie duurder is maar minder bewakingskosten met zich meebrengt Peter Jay en echtgenote De geleerde beklaagde zich erover dat bij de bouw van reactoren tegenwoordig teveel wordt gelet op veiligheid en effi ciency wanneer de installatie in bedrijf is en te weinig op wat er moet gebeuren wanneer de reactor buiten gebruik wordt gesteld. De gemiddelde levensduur van de huidige Amerikaanse reactoren is 40 jaar, aldus Glauberman. Ambassadeur Ramsbotham wordt gou verneur van Bermuda, een grotendeels ceremoniële post. Zou men de reactor eerder dan na 100 jaar willen ontmantelen dan moet dit ge beuren met apparatuur die op afstand bediend kan worden. Dit soort apparatuur bestaat nog niet. Volgens districtsbestuurder W. Wau- mans van de industriebond NKV ontkende de raad van bestuur van RSV tot voor kort halstarrig, dat er bij RSV koppelbazen opereerden en wilde men over deze zaak niet praten. Toen echter vorige week een koppelbaas bij RSV een aantal werkne mers aan de dijk zette, kon RSV niet langer om de zaak heen. Daar de indu striebonden van NW en NKV bovendien lieten weten, dat zij niet wilden meewer ken aan de herstructurering bij RSV, zo lang de raad van bestuur bleef weigeren de koppelbazen aan te pakken, was dat voor RSV aanleiding om uiteindelijk over stag te gaan en met toezeggingen over betere controle te komen. UTRECHT (ANP). De raad van be stuur van her Rijn Schelde Verolme con cern en de metaalwerkgevers organisatie FME in Rotterdam hebben de indus triebonden van NVV en NKV gisteren toegezegd dat ze zullen studeren op een zodanige verbetering van de controle op koppelbazen, dat dit verschijnsel bij RSV binnenkort tot het verleden zal gaan behoren. PEKING (AP). Voorspellend dat er spoedig een „grote oorlog'’ zal uitbreken, heeft de Chinese minister van Defensie, Yeh Tsjien-Jing begin deze week de bevol king van de volksrepubliek opgeroepen voor de opbouw van de binnenlandse in dustrie. Yeh, die tevens vice-voorzitter is van de Chinese communistische partij, deed deze oproep tijdens de belangrijke conferentie over de binnenlandse indus trie. Waarnemers beschouwen de verwijzing naar oorlogsdreiging als een poging van de gematigde Chinese leiders grote urgentie te geven aan hun plan om van China tegen het einde van deze eeuw een van de groot ste industriestaten van de wereld te ma ken. Yeh benadrukte de noodzaak om „het nationale verdedigingsvermogen zonder ophouden te versterken” Vooral de basis industrieën, zoals de staalindustrie, dienen versterkt te worden, aldus minister Yeh Tsjien-Jing Uw gastheer A. A C. Slabbaert ■<W: De j heel OEGSTGEEST (ANP). In Oegstgeest is de 45-jarige hoofdverpleegkundige me vrouw C. Olivier gisteren begonnen aan haar zpsde hongerstakingsdag. Doe gevoe de al gebra kritiel rond moed< brach aan 1985 ting i IVEflVEEN^^i 24 12 66 in zijn artikelen. Jay en zijn vrouw zijn allebei bewonderaars van Amerika, waar zij belden als verslaggevers twee jaar heb ben doorgebracht. Dat was, zo verklaarde Nixon, vol strekt waanzin. Hij heeft het Kremlin, dat dreigde geheel op eigen gelegenheid te zullen ingrijpen, duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten daarop hard zouden reageren en bracht de Amerikaanse strijdkrachten over de gehele wereld in staat van paraatheid Destijds werd deze manoeuvre als uiterst overdreven be schouwd De acties zijn niet door de bonden op touw gezet, maar, zo bevestigde een woordvoerder van de Grafische Bond NW. de bonden hebben er wèl begrip voor. Ma; speed warer die t religit ta. G< de or vrouv werk in die heid, us Zi< signal makei noem; tholié glorie de on me v herles Reehc viel d ge on Dez toen maaiki zitting C. F. ger v< de mi was t der w van Zeewi Ter ne zi naast strak terbri aanvs de fr; verva Wolte beeldi werd, klarei de n provii huis voor zond! De welke uit d huis. 1927. mome door moge zuste Kathi heer Via dokte de bi zieke: huize Hij onthulde dat de Egyptenaren in het geheim zowel tot de Russen als de Ameri kanen verzoeken hadden gericht om troepen naar het Midden-Oosten te zen den. De Russen zouden volgens Sadat, die aan de rand stond van een verplette rende militaire nederlaag, een divisie naar Egypte en een tweede divisie naar Syrië hebben moeten zenden, terwijl de Amerikanen twee divisies mariniers naar Israël zouden afvaardigen om de strijdende partijen in toom te houden. »Ortus 33« is een variabel programma dat zich ook voor lastige ruimten uitstekend leent: voor schuine muren bijvoorbeeld en voor ongunstig geplaatste vensters en deuren Het biedt U vele harmonische oplossingen. Een uitgekiend detail bij dit alles is de onzichtbare konstruktiebalk met gaatjes, waarop alle boekenplanken "vrij” zweven Kom het allemaal eens rustig bekijken En kies naar uw smaak tussen edelhout- en lakuitvoeringen. blijkbaar wederzijds bewonderen Owen noemde Petei Jay „een van de briljantste mensen van zijn generatie” ABIDJAN. De Verenigde Staten wer ken met hun bondgenoten aan een soort Marshall-plan voor Afrika, zo heeft de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young gisteren gezegd op een persconfe rentie in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust. Young hield een persconferentie na tweedaags overleg met de Amerikaanse ambassadeur in Afrika en een langdurig onderhoud met president Felix Houphou- et-Boigny. „Ik ben het met president Houphouet-Boigny eens dat de dialoog moet worden voortgezet om het probleem zonder bloedvergieten op te lossen”, zei Young met betrekking tot Zuid-Afrika en Rhodesië. In Washington volgt hij de 58-jarige Sir Peter Ramsbotham op, een diplomaat van de oude stempel die er nu van beticht wordt te veel feesten en partijen voor Hpltywood-personages te hebben gegeven en te weinig contact te hebben met de nieuwe regering van president Carter ,,Om Afrika te helpen moeten de Vere- i nigde Staten enkele dingen doen, die ze ook voor Europa hebben gedaan na de Tweede Wereldoorlog. De uitbreiding van het communisme werd daar ingedamd door een ontwikkelingspolitiek via het Marshall-plan. We zien nu in Afrika het begin van een ontwikkelingsstrategie voor dit continent, waarbij het Westen als geheel betrokken is, niet alleen de Wester se regeringen, maar ook Westerse zakenbe- langen”, aldus Young. Onveranderlijk placht Nixon hem dan te herinneren aan het tragische gebeuren rond de vrouw van Lot, die volgens het oude testament tot een zoutpilaar verviel toen zij in strijd met de instructies van hoger hand toch omkeek. Kissinger wil de in verband met de onrust op de Ame rikaanse universiteiten bijvoorbeeld sneller de Amerikaanse troepen terug trekken uit Cambodja. NEW YORK (UPI). Secretaris-gene- raal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties en de Amerikaanse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance en Andrej Gromiko, komen op 18 mei in Genève bijeen om de zien of er kans bestaat op hervatting van de vrede sconferentie over het Midden-Oosten, zo hebben diplomatieke kringen in het hoofd kwartier van de Verenigde Naties in New York meegedeeld. mentariérs van zijn eigen partij „Zelfs Caligula (een Romeinse keizer) was slim genoeg om geen verwanten maar een paard tot consul te benoemen’ was een van de opmerkingen WASHINGTON. Voormalig president Richard Nixon heeft in zijn tweede tv- interview met David Frost gezegd, dat hij de Russen er in 1973 van heeft kunnen weerhouden troepen te sturen naar het Midden-Oosten toen Israël bezig was zijn Arabische vijanden op te rollen. Hij had de Joodse staat tot terughouding kunnen bewegen op het slagveld door duidelijk te maken dat de Amerikaanse steun afhankelijk was van de Israëlische bereidheid om niet tot het uiterste te gaan. Citerend uit de film „The Godfather" zei Nixon: „Wij hebben een aanbod gedaan dat zij niet konden weigeren”. Nixon, die in dit als tweede uitgezon den gesprek uitsluitend de buitenlandse politiek behandelde, bleek een zelfverze kerde causeur, die met veel illustrerende handgebaren duidelijk maakte dat niet Henry Kissinger de grote architect is geweest van het buitenlands beleid, maar Richard Nixon zelf. Kissinger, zo bleek in Nixons versie, was dikwijks een weife laar die begon te twijfelen aan harde beslissingen nadat zij waren genomen. (van onze redactie economie) DEN HAAG. Unilever Vleesgroep Nederland overweegt een collectief ont slag voor 110 personeelsleden onder wie 20 part-timers. Deze ontslagen zijn nodig door de samenvoeging van de twee slacht- iijnen in Oss. Deze samenvoeging wordt per half mei uitgevoerd. Over het collec tieve ontslag is de directie in gesprek met de ondernemingsraad en de vakbonden. In het Lagerhuis moest Callaghan zich gisteren tijdens het beruchte vragenvuur- tje dan ook geducht te weer stellen tegen aantijgingen van „nepotisme” (het voor rang verlenen aan bloedverwanten bij be noemingen) die, merkwaardig genoeg, voornamelijk werden geuit door parle- Sommige commentatoren trokken een vergelijking met president Kennedy, die zijn eigen broer Bobby aanstelde als mi nister van Justitie Iets anders is dat minis tér Owen en de komende ambassadeur elkaar al een jaar of zes kennen en elkaar IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIH^ CULEMBORG (ANP). - De felle brand die in de nacht van woensdag op donder dag het barakkenkamp Casa Maroc in Culemborg in de as legde, heeft negentig Marokkanen niet alleen van hun persoon lijke bezittingen beroofd, maar ook van vele tienduizenden guldens contant geld. Vrijwel alle gastarbeiders hadden een flink bedrag in de kast liggen, bestemd om de vakantiereis naar hun geboorteland de ze zomer te bekostigen. Een aantal had gespaard voor een auto om naar Marokko te kunnen gaan. Bij de verloren gegane bezittingen zijn vele ge schenken, die zij voor hun familie gekocht hadden, zoals kleding, radio’s en cassette recorders. Callaghan tot ambassadeur mee In de eerste plaats, zei hij, was de benoeming het idee geweest van zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, David Owen In de tweede plaats had hij zorgvul dig overwogen of hij de benoeming wel kon bekrachtigen, maar hij was tot de conclusie gekomen dat het onzin was iemand die de capaciteiten voor een post had daarvan uit te sluiten, alleen maar omdat hij familie was Oude Groenmarkt 20-22 Haarlem, tel 023 - 3102 20 Ik wist Russen te weerhouden van troepenzendingen naar M. -Oosten (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4