Eremetaal voor zuster Franciscanessen en dr. C. F. J. Lamp Vertrouwen in de toekomst Raad Velsen toch snel akkoord met werkplan en begroting OBD IN DE VISHAL Commissie cultuur en jeugdzaken over theaterbeleid en bibliotheek bij Badmintonclub Velsen 5 i BESTUUR MET 4 MAN UITGEBREID OP NATIONALE „DAG VAN DE VERPLEGING” VELSEN-IJMUIDEN V R IJ D A G 1 3 MEI 19 77 Goud GEMEENTEBESTUUR HEEFT CONSIDERATIE MET ONDERWIJSBEGELEIDINGSDIENST Jubilarissen le- GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? VAN RiXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Eensgezindheid W MM BETER lljMS DRUKWERK VMM bestellen? Gouden glans rond halve eeuw Zeeweg Ziekenhuis Het afgelopen seizoen werd de vereni- ADVERTENTIE II II Burgemeester drs. J. Reehorst decoreert zuster Bernarda (links) en zuster Maria Antonetta met de koninklijke onderscheidingen (Van een onzer verslaggeefsters) Adhelma, zr. Michaële, zr. A. M. Donkers, zr. Molen- Met betrekking tot de recente ontwik keling waarbij het voortbestaan van het Zeeweg Ziekenhuis op het spel zou ko men te staan merkte spreker op: Voor het ambtelijk stuk waarin dit is gesug gereerd heb ik geen grein waardering. Er is abstract geredeneerd. De levende maatschappij waarin wij staan is gewoon vergeten. Uitsnijding van uitwassen is een goede zaak maar wie een springlevende instelling wil afhakken als een stuk dor hout dat moet worden afgesnoeid moet het contact met de werkelijkheid toch wel goed zijn kwijtgeraakt”. Dr. C. F. J. Lampe ontvangt de penning behorende bij het ereburger schap van de gemeente Velsen. VELSEN. Badmintonclub Velsen is uit de bestuurlijke moeilijkheden. In de algemene ledenvergadering welke don derdag werd gehouden, is het bestuur met 4 leden uitgebreid. motie over de op handen zijnde statuten wijzigingen van de dienst waren voor de raad blijktbaar voorlopig geruststel lend genoeg om een fiat te geven. zuster Michaële uit de dertiger en daar opvolgende jaren. Voor de overigen uit de laatste jaren van het Antonius en de gehele periode van het Zeewegzieken- huis. Spreker herinnerde er aan dat alle jubilarissen een bepaalde groeifase van het ziekenhuis hadden meegemaakt. Met betrekking tot de ontwikkeling van de laatste maanden, tijdens welke periode grote onrust is ontstaan naar aanleiding van een concept-advies van het College Voor Ziekenhuisvoorzieningen (CV2) om omstreeks 1985 het Zeewegziekenhuis voor sluiting in aanmerking te laten komen, merkte hij op. VELSEN Komende maandagavond vergadert in het stadhuis de raadscom missie van bijstand voor culturele - en jeugdzaken De raadscommissie krijgt al lereerst van wethouder Harry Scheeper mededelingen over een drietal al langer lopende kwesties: de stand van de Wet op het openbaar bibliotheekwerk, en het kunstwerk in verband met het 100-jarig bestaan van IJmuiden Hij sprak de wens uit dat binnen de regionale organisatie waar ieder ge neigd is voor zijn eigen standje te vech ten er toch een grote mate van eensge zindheid zou worden gestreefd. Vervol gens ging de heer Reehorst over tot de feestelijke handelingen die tevens de in een uiterst geani- afgevaardigden van de gemeente in het bestuur van respectievelijk de Stichting Samenlevingsopbouw en de Stichting' Onderwijs begeleidingsdienst. Voor de eerste heeft de CDA-fractie (na enige maanden bedenktijd in verband met de bij deze fractie bestaande reserves ten aanzien van deze instelling) de heer A. Roosendaal voorgedragen als opvolger van de voormalige Stisa-voorzitter drs. N. E. A. M. Kraetzer, terwijl voor de OBD de heer D. de Bruin de opvolger wordt van de heer A. Gortworst als afgevaardigde van het openbaar onder wijs in het algemeen bestuur van de OBD. ring, die ruyn 400 leden telt, door slechts 5 bestuursleden geleid. Bovendien verhuisde de penningmeester zodat van af januari met een interim-penning- meester gewerkt moest worden. Her haalde oproepen van voorzitter De Boer hebben een gunstige uitwerking gehad. De heer E. Bakker trad toe tot het dagelijks bestuur als penningmeester. De diverse jaarverslagen werden goedge keurd. Enige diskussie ontstond er bij het punt bestuursbeleid. Trainer H. Nakken had te kennen gtgeven te zullen ver trekken omdat hij bezwaren had tegen de geringe begeleiding. Tegen de achter grond van de geschetste onderbezetting en met het vooruitzicht dat het komend seizoen de taken beter verdeeld kunnen worden leek er echter weer voldoende vertrouwen zowel van de trainer als de leden. De heer Nakken kwam op zijn besluit terug en blijft bij BC Velsen. leiding waren van meerde receptie. VELSEN De gemeenteraad van Velsen is is donderdagavond accoord ge gaan met het voorstel van het college om de begroting 1977 en het werkplan voor dit jaar van de Stichting Onder wijsbegeleidingsdienst Midden Kenne- mcrland (ODB) te accepteren. Dit on danks de twijfels die nog binnen het gehele gemeentebestuur leven over het functioneren van de dienst en de vaag heid waarmee in het werkplan de voor genomen activiteiten zijn omschreven. De bij het collegevoorstel gevoegd kriti sche aantekeningen en een aanvaarde VELSEN. Dubbel feest gistermid dag in het Zeewegziekenhuis, waar op de nationale „Dag van de verple ging” de officiële receptie ter gele genheid van het 50-jarig jubileum werd voorafgegaan door huldiging van een zevental medewerkers van het huis. Daartoe verzamelde zich rond twaalf uur een uitgebreid gezelschap in de aula waar medisch-directeur dr. A. J. Schil stra alvorens de jubilarissen toe te spre ken een duik nam in het verre en recente verleden. Dat verre verleden bestond dan voor zuster Adhelma uit de periode dat het Antonius Ziekenhuis werd gesticht. Voor Een regionaal theaterbeleid in de IJ- mond (Beverwijk, Heemskerk en Velsen) wordt nodig geacht om te vookomen, dal de diverse organisatoren van beroepsuit voeringen op hét gebied van muziek en toneel elkaar met hun programmering in de wielen rijden. De IJmond beschikt namelijk over een aantal zalen en thea ters, waar uitvoeringen gegeven kunnen worden. Door een regionaal beleid kan concurrentie worden beperkt en kan ook aanzienlijk efficiënter gewerkt worden. Op het gebied van het openbaar bibli otheekwerk zijn vorig jaar 6 ontwerp- uitvoeringsbesluiten van de staatssecre taris van CRM op grond van de Wet op het openbaar bibliotheekwerk versche nen. Zij hebben tot veel kritiek geleid. De huidige situatie is nu zo, dat de ont- werp-besluiten over de collecties, de „In u eren wij de inzet van alle zusters, die het mogelijk hebben ge maakt dat thans aan de Zeeweg ons trotse gebouw staat, dat tot heil, zegen en voorspoed van alle Velsenaren dient”, aldus medisch-directeur Schilstra. Zijn woorden werden gevolgd door een staande ovatie voor alle jubilarissen en zuster Adhelma in het bijzonder. De jubilarissen van het Zeeweg Ziekenhuis. Van links naar rechts, zr. beek, zr. M. A. Gouda, zr. E. C. M. J. Meesters en de heer H. Nijman. VELSEN De bevolking van Velsen heeft het Zeeweg Ziekenhuis ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan tien kleurentelevisietoestellen aan geboden. Het gemeentebestuur deed er nog een chèque ten bedrage van een kijkkast bij. De toestellen zullen op de verschillende verpleegafdelin- gen worden geplaatst. Een geste die nogmaals de verbondenheid van de Velser bevolking met het Zeeweg Ziekenhuis onderstreepte. De overhan diging vond donderdagmiddag namens een daartoe opgericht comité door de heer H. Kloosterhuis plaats in de aula van het ziekenhuis, waar veel genodigden bijeen waren om in de officiële sfeer een moment stil te staan bij het heuglijke feit van het halve-eeuwfeest. Door diverse sprekers werd het woord gevoerd. Waardering voor hetgeen er in de afgelopen 50 jaren .tot stand was gebracht werd afgewisseld door scherpe kritiek op het overheidsbeleid dat juist rond deze feestelijke gebeurtenis de ge moederen danig in beweging heeft ge bracht. Het concept-advies uitgebracht aan de staatssecretaris om omstreeks 1985 het Zeeweg Ziekenhuis voor slui ting in aanmerking te laten komen. Alvorens burgemeester Reehorst over ging tot het bekend maken van de diverse onderscheidingen sprak ook hij woorden van waardering over hetgeen in Velsen op het gebied van ziekenhuis voorziening tot stand is gebracht. Zich distantiërend van locaal chauvinisme vertolkte hij nogmaals als het standpunt van de gemeente dat de zuidelijke IJ mond met zijn grote industriële concen traties, druk scheepvaartverkeer recrea tievoorzieningen en dichte bevolking niet zonder een eigen ziekenhuis kan Veertig jaar geleden, op 20 september 1937, ging zuster Michaële deel uitmaken van de ziekenhui&werkgemeenschap. De crisis- en oorlogsjaren was zij onver saagd overeind gebleven. Een verpleeg ster, die zich had doen kennen als een rechtschapen persoonlijkheid. Woorden van gelijke strekking, maar allemaal met een persoonlijk tintje sprak dokter Schilstra vervolgens tot zuster A. M. Donkers, zuster M. A. Gouda, zuster E. C. M. J. Meesters, zuster Molenbeek en het hoofd van de afdeling financiën de heer H. Nijman, Allen met een staat van 12*/z jaar dienst. De woorden van waardering en genegenheid gingen vergezeld van door de jubilarissen zelf aangetipte cadeaus. Zuster Adhelema, die van het begin af aan de historie van het Antonius Zie kenhuis meemaakte en zich bij de ope ning van het Zeewegziekenhuis terug trok in de kloosterflat zag dokter Schil stra als het symbool van de onbaatzuch tige inzet, de hechte trouw, de beschei denheid en de innige verbinding met de congregatie. De congregatie die door af stand te doen van het Antonius Zieken huis de weg opende naar een ziekenhuis op protestantse, katholieke en humanisti sche grondslag. „U hebt in het laatste half jaar ook kunnen waarnemen tot welke absurdi teiten politieke motieven kunnen leiden, namelijk tot de aanbeveling van het sluiten van een fonkelnieuw en goed functionerend ziekenhuis”. Dankbaar toonde de heer Schilstra zich voor de reactie van de bevolking van Velsen, die, naar zijn zeggen, als een man overeind was gerezen om stelling te nemen tegen dat voornemen. openingsuren en de huisvesting van de bibliotheken ingetrokken zijn, en dat het ontwerpbesluit over de personeelsforma tie gewijzigd is. Die wijziging is voor Velsen van groot belang, omdat in het oude ontwerpbesluit maar 24 mensen in dienst van de bibliotheek zouden mogen zijn, tegen in de nieuwe. Overigens heeft de bibliotheek nu 37 personeelsle den. Rond het kunstwerk in verband met 100-jarig bestaan van het Noordzee- kanaal hebben zich de laatste maanden nieuwe ontwikkelingen voltrokken, waarover wethouder Scheeper medede lingen zal doen. Verder komt ter sprake de beschik baarstelling van een bedrag van 23.000 voor de aanleg van een speelterrein aan de Scheiberglaan op het terrein, dat nu nog in beslag wordt genomen door drie noodlokalen ten behoeve van de Duin en Denneschool en de kleuterschool De Me rels. Het indienen van de motie werd ge daan door de heer S. Schoonbergen (Progressief Velsen), ondersteund door mevrouw J. Bos de Boer (PVDA), R. Wagenaar (DS 70) en G. Hoorn (CPN). Oorspronkelijk werd hierin ten aanzien van de statutenwijziging om een zo spoedig mogelijke behandeling ge vraagd, nog voor het werkplan 1978 aan de orde zou komen. Na enige discussie werd gedetailleerd vastgelegd dat het ging om behandeling in de onderwijs commissie, dit om te voorkomen dat de behandeling van het werkplan voor 1978 zou worden vertraagd. Immers nu pas is besloten over het werkplan voor dit jaar, hetgeen veel te laat is. Officieel zou komende maand het plan voor 1978 aan de orde moeten komen, maar in beide gevallen heeft deze gegronde dienst zich nog niet aan de in de statu ten vastgestelde termijn kunnen houden. De bij hamerslag aanvaarde motie bood de raadsleden blijkbaar voldoende garanties, waardoor voor het moment van verdere discussie werd afgezien. Overi gens niet nadat wethouder H. J. Schee per er nog eens uitvoerig de stand van za ken binnen de ORD had toegelicht en de oorzaken van ondermeer de vertragingen half had geanalyseerd. Hij bevestigde dat men nog geen loftrompet kon blazen over de dienst, zoals ook vanuit het onderwijs zelf weinig enthousiasme is gehoord. Toch zei hij blij te zijn met de ondersteuning vanuit de raad en met het feit dat er geen voorstel tot uittreding was gedaan. „Het kan allemaal beter”, zo sprak hij in zijn toelichting”, en dat moet ook, maar we moeten ze wel de tijd en rust gunnen”. Met een stemming werd als laatste agendapunt van deze - overigens onge woon korte - raadsvergadering beslist over de benoeming van enige leden als het Antoniusziekenhuis n aar het Maar onbetwistbaar hoogtepunt tussen speeches, feestredevoeringen gn cadeau’s I waren de koninklijke onderscheidingen die ten deel vielen aan de zusters- religieuzen Bernarda en Maria Antonet ta. Gouden ere-medailles verbonden aan de orde van Oranje Nassau voor twee vrouwen die door hun onbaatzuchtige werk gedurende meer dan 40 jaren zich in dienst stelden van de lijdende mens heid. Voor de patiënten van het Antoni us Ziekenhuis dat zijn Rooms Katholieke signatuur prijs gaf om de weg vrij te maken voor de realisering van een zoge noemd tripartiet (Protestant, Rooms Ka tholiek en Humanistisch) ziekenhuis. De glorie van de dagen dat de zusters van de orde der Franciscanessen hun heilza me werk anno 1927 aanvingen leek te herleven toen burgemeester drs. J. Reehorst de dames die de eer te beurt viel de versierselen behorende bij de ho ge onderscheiding opspelde. Deze ceremonie werd gecompleteerd toen burgemeester Reehorst bekend maakte dat de gemeenteraad in zijn zitting van 21 april had besloten dokter C. F. J. Lampè te benoemen tot erebur ger van Velsen. Een onderscheiding voor de man die van 1960 tot 1973 directeur was van het Zeeweg Ziekenhuis en on- I der wiens bezielende leiding de overgang I van het Antoniusziekenhuis n aar het I Zeeweg Ziekenhuis gestalte kreeg. Terwijl voor de gevel van het moder- I ne ziekenhuis de nationale driekleur I naast de eigen vlag van het ziekenhuis strak stonden in de aanhoudende wes- terbries, genoten de genodigen bij de aanvang van de officiële ontvangst van de fraaie dia-multiscreen show die werd vervaardigd door ziekenhuisfotograaf Wolter Dijksma. Een indrukwekkende I beeldenserie van hoe het was en hoe het I werd. Ondersteund door duidelijke ver klarende teksten en omlijst door passen de muziek. De geschiedenis van een provinciaal ziekenhuis naar een modern huis compleet met alle voorzieningen I voor stuk verantwoorde medische ge zondheidszorg. De heer Th. Van Erp belichtte in zijn welkomstwoord een paar hoogtepunten uit de 50-jarige geschiedenis van het huis. Natuurlijk was er de opening in 1927. „Onder omstandigheden die op dit moment bepaald archaïisch aandoen werd door het niet aflatende dorzettingsver- mogen van de paters Capucijnen en de zusters Franciscanessen een echt Rooms Katholiek ziekenhuis gesticht” aldus de heer Van Erp Via woorden van waardering voor dokter Lampe somde de heer Van E»p de bijzondere kenmerken op waarin dit ziekenhuis zich onderscheidt van andere huizen. Zeven jubilarissen in het zonnetje gezet IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 2.230 kg^ tong; 14 klisten tarbot en griet; 389 kisten kabel jauw; 781 kisten koolvis; 71 kisten schelvis; 177 kisten Wijting; 54 kisten schol; 39 kisten schar; 352 kisten ma kreel en 116 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 14,21-13,87; grote tong 10,99-10,59; groot- middel tong 11,47-10,95; kleinmiddel tong 11,79-11,65; tong één 12,10-11,72; tong twee 10,93-10,51. Per 40 kg.: leng 52-75; lommen 84; hammen met kop 184-130; rode poon één 154-112; rode poon twee 81-32; sehartong 63; haai 72-69; steenbolk 55- 48; lever 13; inktvis 150-70; blanke kool- Vis één 104; blanke koolvis drie 106; tarbot 472-193; griet 308-135; kabeljauw één 145; kabeljauw twee 154-113; kabel jauw drie 152-114; kabeljauw vier 154- 108; kabeljauw vijf 114-57; koolvis één en twee 56-53; koolvis drie 53-49; kool vis Vier 42-36; schelvis één 120; schelvis twee 112-104; schelvis drie en vier 81-77; schol dirtie 148-114; schol vier 94-66; wijting drie 100-77; makreel één 43-37; makreel twee 28-22; makreel drie 21,40; schar 72-30; tongschar 153. Tenslotte worden er bedragen ge vraagd voor het treffen van voorzienin gen aan de ruimte in de voormalige PEN-centrale, gebruikt door het Witte Tejater en voor aanschaffingen ten be hoeve van het Witte Tejater (geluidsin stallatie, filmprojectoren, lichtinstalla ties, piano). s iWi

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5