Hernieuwde interesse voor eeuwenoude vlechttechniek Sterke stijging van boektitels MISTERO BUFFO OP TV WEKT SCHRIK EN VERONTWAARDIGING p F p Japanse film leidt tot straffen in België C-lSpr stem CDA1 van agt samen verantwoordelijk voor het milieu o PURE COMPOST van tuin- en keukenafval met de snelle Rotocrop compostmaker! L Circus-expositie met Karei Appel WIJS Kunstenaars betrokken bij wijkontwikkeling. 1 4 M E T ZATERDAG 19 7 7 10 KUNST door Cees Straus (Door onze correspondent te Rome, Hein ten Kortenaar) Discussie de snelste compostmakers. schaarse grondstoffen. Dit betekent minder snelle groei van onze welvaart. Dat zijn wij verplicht aan onze kinderen. Want zij moeten leven in een maatschappij die wij vorm geven. Kies voor milieubewustheid Bescherming van onze natuurlijke omgeving. Want ons milieu moet leefbaar blijven. Daar zijn wij allemaal bij gebaat. Het CDA wil de produktie van milieu-vriendelijke artikelen bevorderen. Een zorgvuldig beheer van energie en ruimte. En zuinigheid met ROME. Als in Rome de kardinalen door het verkeer glijden in hun lange zwarte limousines met het nummerbord SCV (Stato della Citta de] Vaticano), dan is er altijd wel een Romein die daar de volkse vertaling van geeft: Secristo vedesse (als Christus dat eens zag). En waar wij ons beklagen over een „rotstreek”, heeft de Italiaanse volksmond het over een „scherzo da prete”, een priestertrek. HEEMSTEDE. Van aUe vor men van beeldende kunst is het vooral de weefkunst die een grote invloed heeft op de zelfwerkzaam heid. In het bijzonder het vrouwe lijke deel van onze bevolking vindt in weven, in macramé en knopen een bijzonder soort hobby die op zeer grote schaal wordt bedreven. TentoonsteUingen met wandkleden, appliquaties en ta pijten worden steevast goed be zocht en doe-het-zelf boeken op dit terrein vinden keer op keer gretig aftrek. Deense orignie 7 e ir h o: Droefheid en protest VERHUISLIFT Nieuw! Rotocrop ’’Economiser" in één keer ’n vat vol compost! *'x J i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Dario Fo Vaticaan voor ©PI hitte binnen, regen buiten. sttsp1 (ADVERTENTIE) DEKROONOPUWTUIN Wat was er dan allemaal gebeurd? Om dat te begrijpen moeten we eerst even Waarmee maar gezegd wil zijn dat Italië misschien in veel opzichten kan doorgaan voor een katholiek land, waar de meeste kinderen nog worden gedoopt en de mees te huwelijken nog in de kerk worden ge sloten, maar dat het nooit heeft uitgemunt in eerbied voor de clerus en met name voor kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Belangstelling is er ook voor een kleine expositie in het gemeentehuis in Heemste de die opnieuw met een week verlengd is. In de benedenruimte, de verbindingspas- sage tussen de nieuwe entree en het oude gedeelte, wordt nog tot en met volgende week het werk van Fenny Nijman ge toond. Deze Haarlemse maar van oor sprong Dordtse kunstenares laat wandkle den in de zogenaamde sprangtechniek zien naast een kleine serie appliquaties. maak van paus en prelaten, hun eigen kunsten mochten vertonen, maar ook de niet al te zedige of vrome produkten van hofschrijvers als de beroemde kardinaal Dovizi, bijgenaam „II Bibbiena”. Onnodig te zeggen dat wat aan het hof zo uitbundig werd toegejuicht, op het marktplein strikt verboden bleef. De contrareformatie, de katholieke reac tie op de hervorming in het Noorden, maakte ook hier een eind aan en spreidde over het hele land een verstikkende deken uit van saaiheid, retoriek, en conformisme, die eeuwenlang de Italiaanse cultuur bleef kenmerken. Daarom maakte Fo’s optre den voor de televisie zoveel mensen aan het schrikken: het leek een spookverschij ning van iets wat iedereen allang vergeten was of dood waande. En na de schrik kwam de verontwaardiging: hoe was het mogelijk dat zo iets in dit land nog (weer) in het openbaar vertoond kon worden? Fenny Nijman is sinds vijf jaar professi oneel met textiel bezig. Tijdens de oplei ding voor de acte Ns leerde ze de eerste beginselen van het kunstnaaldwerk en kwam zo ook in contact met de sprang techniek. In de zomer van 1974 ging ze naar de Verenigde Staten om daar nieuwe ideeën op te doen. Ze bezocht een aantal scholen en universiteiten, gaf les en volgde tevens enkele cursussen in textiele vorm- Het lag bijna voor de hand dat de RAI, de Italiaanse staatstelevisie, hem zou uit nodigen voor de populairste uitzending van het jaar, „Canzonissima”, een weke lijks programma van smartlappen waar aan tevens een loterij met honderdduizen- Teruggekomen verwerkte Fenny Nij man haar ervaringen en ze besloot het weven praktisch geheel op te geven. Er volgde een tentoonstelling in het creatief centrum van Scheepjeswol in Veenendaal en in Allardsoog, een zelfde instituut in Bakkeveen. Ze ging tevens les geven in textiele werkvormen aan de Vrije Leer gangen van de Vrije Universiteit in Am- Sprang is een eeuwenoude techniek. Oorspronkelijk komt het woord uit de Deense taal wat te maken heeft met het feit dat in de 19e eeuw in Denemarken opgravingen werden gedaan waarbij stof fen uit de Bronstijd werden gevonden die in deze techniek gevlochten waren. Sprang betekent in het Deens zoveel als (ver)sprin- gen. De draad krijgt namelijk door het vlechten van een gespannen draad een zekere veerkracht. In ons land heeft het begrip „Egyptisch vlechtwerk” vooral vroeger éen veel bekendere klank gekre gen. Rond 1900 werden namelijk in Egypte opgravingen gedaan waarbij opnieuw dit soort vlechtwerk werd gevonden. Een aan tal voorwerpen werd overgebracht naar een museum in Zwitserland. Daar kwa men ze onder het oog van de Nederlander Sieuwertz van Reeseman die de techniek in ons land introduceerde. Het werd een definitieve breuk, met een lange nasleep van processen wegens con tractbreuk. In 1968, na de studentenop stand in Frankrijk en Italië, maakte Fo de grote sprong. „Jarenlang ben ik de hofnar geweest van de bourgeoisie. Ik heb ze in hun gezicht gespuwd, maar ze hebben nooit iets anders gedaan dan betalen en om me lachen. Van nu af word ik de guillare van het proletariaat”. Met een dertigtal jonge acteurs stichtte hij „La Comune”, een toneelgezelschap waarin iedereen hetzelfde verdiende en alle beslis singen samen genomen werden. Ze traden op in circustenten, op marktpleinen, in afgehuurde bioscoopjes en al in het eerste seizoen hadden ze 240 duizend toeschou wers (waarvan meer dan de helft nog nooit een toneelvoorstelling had gezien). Het belangrijkste van iedere voorstelling was de discussie, die hij zelf als het laatste bedrijf beschouwde. En het is waarlijk Overigens, Egyptisch vlechtwerk wordt ook in Oost-Europa aangetroffen. Bij be paalde klederdrachten in Polen en Tsje- cho-Slowakije zijn de mutsen op deze ma nier gevlochten. RODEN (ANP). De schilder Karei Appel zal dit najaar een tentoonstelling houden in het museum Kinderwereld in het Drentse Roden. De expositie staat geheel in het teken van het circus, het onderwerp waarmee Appel zich de laatste jaren intensief bezighoudt. Van hem zul len enkele werken met het circus als on derwerp tentoongesteld worden. Zij werden schuldig bevonden aan het vertonen van de door de Japanner Nagosa Oshima vervaardigde film „Het rijk der zinnen” die op verscheidene Amerikaanse filmfestivals bekroond is vanwege zijn artistieke waarde. Daarnaast zal er een uitgebreide collec tie circusvoorwerpen te zien zijn, zoals clownspakken, oud circusspeelgoed en cir cusaffiches. In België wordt nu en dan (óverigens vrij zeldzaam) nog wel een film in beslag geno men, maar vrijwel alleen als er een klacht wordt ingediend door mensen die zich aan de inhoud ervan storen. ongelooflijk wat hij met zijn stukken wist los te slaan. De discussies gingen niet slechts over actuele politieke vraagstuk ken, maar ook de beginselen die daar diep onder lagen. Over revolutie en kapitalis me, over vrijheid en de rol van de commu nistische partij, over Marx, Engels en Lu- kacs. Een van de eerste teksten waarmee hij dit uitprobeerde, was precies het Miste- ro Buffo. Een van de voor de hand liggende tegen werpingen was, dat zijn graafwerk in de middeleeuwse theaterliteratuur van half Europa niet meer was dan een archeologi sche operatie, een elitetheater dat de mo derne arbeider niets meer te zeggen had. Als Dante, in zijn Divina Commedia, paus Bonifatius afschildert als een gewe tenloze tiran die hoognodig, met zijn kop in de grond, gestraft moet worden in de hel, komt hij in fraai verluchte handschrif ten in de Vaticaanse bibliotheek en wordt de eeuwen door eerbiedig bestudeerd. Als Dario Fo hem op de televisie laat zien als een potsierlijke dwingeland, die door de kruisdragende Christus wordt afgestraft met een schop onder zijn achterste, is het land te klein voor de protesten. Lachen de kerk weet het beter dan wie ook is gevaarlijker dan preken. Macht, iedere soort van macht, werkte op Fo als een rode lap op een stier, en omgekeerd had hij dezelfde uitwerking op iedereen die ook maar een klein stukje macht bezat. Het aantal aanklachten dat hij aan zijn broek kreeg, en de keren dat zijn voorstellingen door de politie werden onderbroken, zijn dan ook niet meer te tellen. Toen de RAI, na al die jaren, de moed vond om hem opnieuw uit te nodigen voor een serie uitzendingen, viel het dus niet te verwonderen dat de protesten tot een storm aanwakkerden. In dit geval echter was beslag gelegd op de film zonder dat enige klacht was bih- nengekomen. In Belgische kranten was de film, in recensies, over het algemeen uit stekend onthaald. In de recensies werd hij Fo’s antwoord: „Ik kan het niet beter zeggen dan Antonio Gramsci (de oprichter van de communistische partij in Italië): Als we niet weten waar we vandaan ko men, kunnen we ook niet begrijpen waar we naartoe gaan”. Wie de uitbuiting van vandaag wil bestrijden, moet eerst weten hoe die ontstaan en gegroeid is, en onze voorvaderen die bestreden hebben, met de spot en minachting die hun enige wapens waren. „Op die manier zie je in ons „Miste- ro Buffo” de geschiedenis van de mens heid, die met Christus altijd door vecht tegen de kerk, omdat de kerk door alle eeuwen heen altijd aan de kant van de machthebbers staat.” De rechtbank in Brussel oordeelde daar donderdag geheel anders over. De inbe slagneming van de film werd volledig ge rechtvaardigd genoemd en er werd opge merkt dat de film niets anders is dan een herhaling van seksuele daden die agressief op het publiek overkomen. De rechtbank meende ook dat door het in beslag nemen van de film geen aanslag op de vrijheid van meningsuiting werd gepleegd. weliswaar sterk erotisch, maar zeker niet pornografisch genoemd. Amsterdam: Singel 508. Amstelveen: Binnenhol. Haarleni: Schalkwijk, Hilversum: llilvertshol, Leidschendam: l.eidsenhage. Model: Super 18 Super 14 Super H* FRANKFORT (DPA). In 1974 zijn in de gehele wereld in totaal 571 duizend nieuwe boektitels verschenen. Dit heeft het orgaan van de Westduitse uitgevers gemeld. Tien jaar tevoren bedroeg het aantal nieuwe titels nog 426 duizend, ter wijl in het midden van de jaren ’50 269 duizend nieuwe boeken verschenen. Europa is nog steeds de grootste boeken- producent. In 1974 gaven de Europese lan den 276 duizend nieuwe titels uit of ruim de helft van de totale produktie. Noord- Amerika staat op de tweede helft, gevolgd door Azië. Prijs: 145.- 115,- 125.- 75.- Inh: 530 Itr 330 Itr 310 Itr 230 Itr 88 ook ’En mer mee schi I eu: dei gel be avi de ms jar oir hu I Ve tna me eig vo< 58 1 bloe zoel gen mid was Fret de de s „Zei liett En dan is het zo verwonderlijk niet dat ook de kerkelijke autoriteiten van van daag zich erin herkennen; dat zij de vlij mende spot tegen een paus van meer dan zes eeuwen geleden (Bonifatius VIII) erva ren als tegen henzelf gericht. In Bonifati us’ tijd stonden hen middelen als verbran ding, kerker of verbanning ter beschik king in de strijd tegen de „giullari”, de rondtrekkende potsenmakers. UTRECHT (ANP). Met financiële steun van het ministerie van CRM heeft de gemeente Utrecht twee beeldende kunste naars aangetrokken, die in een vroeg sta dium worden betrokken bij het ontwikke len van plannen voor kunstobjecten in de Utrechtse nieuwbouwwijk Lunetten. Volgens een mededeling van de gemeen te Utrecht is het de bedoeling, dat kunste naars en architecten gezamenlijk een alge mene visie ontwikkelen op het toepassen van beeldende kunst in de wijk. Op basis van die visie zullen deelopdrachten wor den verstrekt aan andere kunstenaars. Het ministerie van CRM heeft financiële steun toegezegd voor het initiatief, omdat het project als voorbeeld kan dienen voor an dere nieuwbouwplannen, aldus de ge meente. Daardoor komt het dat de Italianen zich zo gemakkelijk herkennen in de volkse humor van het middeleeuwse straattoneel, waar acteur en toneelschrijver Dario Fo het stof van eeuwen van heeft afgeblazen en dat hij in zijn „Mistero Buffo” (vrolijk mysteriespel) aan het hedendaagse Itali aanse tv-publiek presenteert. Dezelfde kri tiek die Christus en de kerkelijke instellin gen tegenover elkaar plaatst, hetzelfde ge voel van saamhorigheid met een arme Christus („povero cristo” is nog altijd een staande uitdrukking voor „arme sloeber”), altijd in de hoek waar de klappen vallen, maar ook altijd op de bres voor de andere armen tegen machtigen en rijken, diezelf de dubbelzinnige houding tegenover de kerk en het evangelie bestaat nog steeds, ook al bleef er niet veel meer van over dan wat oneerbiedige uitdrukkingen en armza lige grapjes. Zo’n anderhalve eeuw later, in de renais sancetijd, werden de methoden subtieler: men maakte er een soort hofnarren van die aan het pauselijke hof zelf tot ver- „Ontoelaatbaar” was dan ook de kop waarmee de Osservatore Romano de vol gende dag zijn afkeuring uitsprak. Daar onder stond de verklaring van de Vati caanse woordvoerder Romeo Panciraoli: „Een beledigende uitzending” en ernaast het protesttelegram van de kardinaal-vica- ris van Rome, Ugo Poletti, aan premier Andreotti: „Als tolk van ontelbare burgers en organisaties van Rome uit ik droefheid en protest wegens ontheiligende en anti- culturele uitzending Mistero Buffo van Dario Fo, waarbij diepe vernedering om onvoorstelbare vulgariteit in openbare uit zending de Italiaanse natie verlaagt in het oog van de wereld”. De gedachte aan een expositie in deze vorm ontstond bij de heren R. Valentijn en K. Westrup van het museum Kinderwe reld. Er waren al regelmatig contacten met de schilder in verband met een privé- verzameling circusvoorwerpen van de heer Valentijn, directeur van het museum. De expositie is gepland in de maanden oktober en november. De tentoonstelling is volgens de heer Valentijn een wereldpri meur, omdat het circuswerk van Appel nog niet eerder tentoongesteld is. Sprang kan in een heel gemakkelijke techniek worden gemaakt. Er is alleen een raam voor nodig, uiteraard de te gebrui ken garens (wol, katoen, sisal) en nogal wat handkracht. Fenny Nijman werkt graag in abstracte stijl. „Dat vloeit snel voort uit de techniek. Ik heb ook nooit zo figuratief gewerkt, alleen dan in het begin met mijn appliquaties. Abstract werken geeft naar mijn gevoel ook meer vrijheid. Daarin ligt ook mijn voorkeur voor sprang. Je kunt gemakkelijk veranderen van structuur, het is een erg speelse tech niek”. terug in de geschiedenis. Dario Fo was eindelijk na 14 jaar teruggekeerd op het Italiaanse televisiescherm. In 1963 stond hij op het hoogtepunt van zijn succes in de theaterwereld. Met zijn satyrische blijspel „Settimo, ruba un po meno” (zevende ge bod, steel een beetje minder) had hij in een seizoen het kasrecord van 250 miljoen lire, in die tijd omstreeks anderhalf miljoen gulden, behaald. En hij kon het zich ver oorloven domicilie te kiezen in het luxueu ze Cernobio, de „parel”, aan het meer van Como. Wie meer wil weten over Egyptisch vlechten kan in de boekhandel terecht. Gelijktijdig met de tentoonstelling in Heemstede is bij Zomer en Keuning in Wageningen een boek verschenen waarin Fenny Nijman tekst en uitleg geeft. Meer dan 200 foto’s in kleur en zwart-wit en een uitvoerige bespreking van de techniek ge ven een behoorlijke indruk van sprang. Het boek kost 20,50 gulden. BRUSSEL (ANP) De correctionele rechtbank in Brussel heeft drie bioscoop exploitanten donderdag veroordeeld tot elk vijf maanden voorwaardelijke gevan genisstraf en een boete van ongeveer 1400 gulden. En het oordeel zou nog niet zo scherp zijn uitgevallen, als hij niet tegelijk „een van ’s werelds grootste clowns” was ge weest (het oordeel is van filmregisseur Franco Zeffirelli een onverdachte bron, want met zijn kolossale tv-film „Jezus”, die ongeveer gelijktijdig met Fo’s voorstel ling werd uitgezonden, was hij ongewild zijn grote tegenspeler geworden). Door zijn weergaloze mimiek en zijn verbale virtuositeit werd zijn sketch over een lang vergeten paus een vernietigend beeld van alle kerkelijke heerszucht, ook van vandaag. Verhuisonderneming Specialist op gebied van kantoor inboedelverhuizingen met Korte Spaarne 21, Haarlem, tel. 023 326099/075-171700. Hoewel ze al verscheidene jaren actief in de kunst is, heeft haar naam nog geen grote klank. Dat is toe te schrijven aan haar bescheidenheid en ook de onbekend heid met het hele galeriewezen, gebrek aan relaties en wat wel als „een kruiwagen” wordt betiteld. Toch is haar werk een grotere verspreiding waard want het bezit ontegenzeglijk kwaliteit. Fenny Nijman gaat uit van het materiaal (witte of ge kleurde wol, gouddraad, zeil of sterk ka- Fenny Nijman po- seert hier voor haar i object „Flying Dutchman”, een werkstuk in dubbel- sprang en van sisal gemaakt dat eerder in San Francisco is geëxposeerd. Enkele seizoenen geleden bracht het Antwerpse toneel gezelschap De Nieuwe Scène een programma van mu ziek en liederen uit Fo’s Mistero Buffo in Nederland en België op de plan ken. Onder regie van Arturo Corso werd onder meer een openluchtvoor stelling op de Dam in Amsterdam ge houden. toenkoord) dat ze vervolgens vorm gaat geven. Ze kiest voor heel ritmische struc turen met lijnen die evenwijdig lopen, een zekere symmetrie hebben of een construc tivistisch patroon bieden. In de meeste gevallen werkt ze in monotinten of ze laat twee kleuren tegen elkaar inlopen die al dan niet met elkaar kunnen contrasteren. De kant-en-klare compost schept u er aan de onderzijde gemakkelijk uit. Tuinliefhebbers zijn enthousiast over de Rotocrop. ’n Unieke vinding om snel zelf compost te maken van tuin- en keukenafval. Bloemen, planten en gazon zijn u dankbaar voor zoveel extra groeikracht via natuurlijke,pure compost. Com post in 6-8 weken Stevige cylinder van 9| cm. hoog bestaat uit pvc-panelen, die precies in elkaar schuiven. Overal de ideale warmte-ontwikkeling en de juiste ventilatie door rooster en luchtgaten. Stevige, scharnierende deksel houdt 0: 86 cm 68 cm 68 cm 56 cm voor Tegels ot Balkon De "Economiser” is een eenvoudiger uitvoering met een inhoud van 230 liter l1 vult het vat in één keer en na enkele weken heeft u rijke compost in over vloed voor extra mestgift aan gazon of groentetuin. Bestel schriftelijk door toezending van giro- of bankbetaalcheques of door overschrijving op ons postgironummer: 47580 of ons AMRO bankrekening- nr: 41.19.05.554 In handige meeneemdoos verkrijgbaar bij onderstaande adressen: geving en geschiedenis in Califomië en New Mexico. „Sprang was in die periode in de Verenigde Sten net in opkomst. Toen ik daar werd aangetrokken als docente werd er dan ook meteen gevraagd of ik in deze techniek wilde onderwijzen. Ik heb dat ongeveer een half jaar gedaan en on derwijl rondgekeken wat de Amerikanen zelf aan sprang deden.” Ritmische constructies in sprang sterdam waaraan ze nog steeds voor een fe? aantal uren is verbonden. „ontoelaatbaar Hoog: 91 cm 91 cm 91 cm Economiser 84 cm den guldens aan prijzen verbonden was. Het was de bezegeling van een carrière, maar de RAI had er niet op gerekend dat Fo zijn politieke satire ook op het scherm zou brengen. Na een sketch waarin hij de arbeidsongevallen in Italiaanse fabrieken aan de kaak stelde (met een dikke dame die in een vleesfabriek per ongeluk in de worstmolen terecht komt), kwam het tot een botsing met de RAI-directie. „Canzo nissima” was bedoeld om het publiek te verstrooien, niet om sociale wantoestan den te hekelen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 10