NU KOFFIEPRIJZEN DE PAN UITRIJZEN Topsalarissen in VS Nederlandse HOOGTERECORDS IN AMSTERDAM missie naar Indonesië Wetsontwerp milieuhygiëne laat problemen onopgelost Ontslagen bij Vihamij tussen cle bedrijven door beurs deze week Kunst Boekhandel maant Dirk van den Broek ff ZATERDAG 1 4 M E I 13 19 7 7 ECONOMIE r VNO-VOORZITTER VAN VEEN: I Goedkoper Gouden oude tijd Niet gebrand Schril contrast termijn bij verder stijgende koffieprijzen meer belangstelling komt. (Van een medewerker) Voor Wall Street en het Damrak hebben een aantal belangrijke fei ten zich tot dusver dit jaar volko men tegengesteld ontwikkeld. Hoewel onze beurs zich meestal laat leiden door de koersontwik keling van haar Newyorkse zus ter, waren de tegenstellingen op het financieel-economisch terrein zo scherp dat zelfs dit niet meer mogelijk was. Ieder ging, zo ge zegd, zijns weegs, wat betekende dat Amsterdam klom en steeds op nieuwe hoogterecords terecht kwam, terwijl Wall Street daalde en daarbij steeds nieuwe laagte records aansloeg. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Kunnen mengsels een alternatief vormen voor de zo duur geworden koffie? De Consumenten Bond vindt een mengdrank het „proberen best waard”. In landen als de VS en West-Duitsland maken „surrogaten” de laatste tijd weer enige opleving door, ook al vanwege de koffieprijzen. Maar de koffiehandel in Nederland ziet er nog niet veel „brood” in. Men denkt dat er misschien op langere Ha Mengsel van koffie en cichorei is ontstaat, want het aanbouwareaal van de- vraag de laatste jaren sterk verminderd. Wall Street en Damrak kozen ieder eigen weg In de VS schijnt aanzienlijk meer animo Het geringe verschil tussen gewone kof fie en mengselkoffie woog volgens de proefpersonen ruimschoots op tegen de besparing in geld die men met mengselkof fie bereikt. Per pak van 250 gram (huidige prijs 6,25) zou men met cichoreikoffie (één op twee) ongeveer 1,80 besparen (met gerst nog iets meer). Dat komt neer op vijf cent per kop (of bekertje). Daarbij werd uitgegaan van de Franse prijs voor cichorei (ongeveer 85 cent per 500 gram), want in Nederland is cichorei volgens de Consumenten Bond momenteel niet verkrijgbaar. Dit gewas wordt wel geteeld in Frankrijk, Engeland, Denemar ken, Tsjecho-Slowakije, Polen, Hongarije, Rusland en Zuid-Afrika. Gezien de smaaktest met deze kof- fiemengsels hoopt de Consumenten Bond dat de koffiefabrikanten bij wijze van proef ook eens in Nederland wat cichorei of gebrande gerst op de markt zullen bren gen (diverse koffiebranders doen dat al in andere landen). De Nederlandse consu ment zou dan zelf kunnen proberen of mengselkoffie een alternatief kan zijn nu gewone koffie „bijna onbetaalbaar” is ge worden. Men wilde nagaan of de mengsels in smaak veel verschilden van „gewone” kof fie. In een verhouding van één op één (één schep cichorei of gerst op één schep koffie) viel het smaakverschil over het algemeen meteen op. De reacties van de betrokke nen varieerden van „afschuwelijk” tot „iets slapper, maar verder best te drin ken”. In een verhouding van één op twee proefde men geen of nauwelijks verschil met de eerder gedronken koffie. In West-Duitsland is de markt voor kof- fiesurrogaten na de „bloeitijd” van de ja ren veertig en vijftig steeds redelijk ge weest. De consument heeft er zelfs nog keus uit een achttal produkten, met name op het gebied van moutkoffie. Er wordt nu hebben. Het straatbeeld wordt daar in 65 steden opgefleurd door affiches waarop ’s werelds beroemdste schilderijen zijn afge- beeld. Deze actie wordt gevoerd onder het motto „Museum op straat”. vendien nog met de buitenlandse gasafne mers onderhandelt over prijsverhogingen die de jaaropbrengst nog eens met rond 1 miljard kan doen toenemen. Deze twee gegevens, het gigantische te kort in de VS en het grote overschot bij ons, hebben een fundamenteel ander ef fect op de nationale munt en op de inflatie. De gulden was dit voorjaar keihard, de dollar flauw en beide munten konden al leen door ingrijpen van de centrale ban ken enigermate bij elkaar worden gehou den. Een land met een harde munt gaat automatisch in de richting van de infla- tievermindering, een flauwe munt veroor zaakt vaak het omgekeerde. Daarbij heeft het afweerprogramma van de Amerikaanse president tegen het energietekort de vrees voor nieuwe inflatie in de VS doen aanwakkeren, wat de New- yorkse effectenbeurs voortdurend verlamt en doet aarzelen. Deze stemming duurt nu in feite al maanden en naarmate er meer gepraat zal worden over het energievraag stuk, zo mag gevreesd worden, zal het voor Wall Street moeilijker worden de sfeer van terughoudendheid en apathie van zich af te schudden. Hoe anders is het echter op het Damrak toe gegaan. Daar niag zonder overdrijving rustig gesproken worden van de terug keer van de „gouden oude tijd” waarin het effect populair was. Sedert vorig jaar november is de maan delijkse omzet in zowel aandelen ais obli gaties steeds gestegen om in april dit jaar een climax te bereiken als nimmer tevo ren. Zowel wat de maand als de week en zelfs de dagomzet betreft, boekte de aprilmaand bedragen als nog nimmer in de geschiedenis van de Amsterdamse ef fectenbeurs is voorgekomen. Er is en blijft volgens het wetsontwerp in zijn huidige vorm een gebrek aan stan daardisatie van aanvragen en vergunnin genvoorschriften, aldus verder mr. Van Veen, die ook opmerkte dat het wetsont werp geen verandering teweeg brengt in de lange behandelingsduur van beroepen. Bovendien blijven specifieke problemen, zoals eisen via gronduitgifte, vestigingssta- tuten, andere toetsingskaders zoals selec tieve investeringsregeling, opgelegde nor men via de ruimtelijke ordening, onopge lost. Volgens een woordvoerster van de Vere niging was men daar hoogstverbaasd toen Dirk van den Broek enkele dagen geleden in een van zijn advertenties boeken van Rien Poortvliet en „Suske en Wiske” tegen lagere prijzen aanbod. „Want in januari van dit jaar hebben we nog van Dirk van den Broek een brief gekregen naar aanlei ding van een aanmaning onzerzijds omdat hij toen boeken over „Pinkeltje” beneden de prijs verkocht. In die brief zei hij niet geweten te hebben van de prijsbinding en zegde hij toe die niet meer te zullen ontdui ken". aldus de woordvoerster De superwinkelier heeft overigens de aangekondigde verkoop van boeken van Rien Poortvliet niet kunnen uitvoeren. „Blijkbaar heeft de grossier ze niet willen leveren”, aldus de Vereniging. Suske en Wiske werden wél tegen lagere prijzen verkocht. „Aan die boekjes is veel gemak kelijker via sluipwegen te komen”, zo zegt de woordvoerster van de Vereniging. Het leek mr. Van Veen toch mogelijk op het belangrijke terrein van vergunningen verlening en al wat daarmee samenhangt overeenstemming te vinden, namelijk door samenwerking van overheid en be drijfsleven, omdat iedereen het belang in ziet van een soepel en effectief verlopende vergunningverlening. Sprekende over de relatie milieu en ruimtelijke ordening merkte hij op, dat de toenemende wetgeving op milieu- en ruim telijk terrein de vestigings- en uitbrei dingsmogelijkheden van het bedrijfsleven beperkt. Hij ging hierop nader in en wees daarbij op planologische kernbeslissin gen, structuurschema’s en ruimtelijke no ta,s. om te verklaren, dat het aanwijzen van gronden voor het bedrijfsleven in de opsomming niet voorkomt. En dan kwam er enig verschil want de heer David Lewis, voorzitter van de raad van bestuur en president-direc- teur van de General Dynamics Corpo ration, had het niet verder kunnen brengen dan 1.300.000 dollar. De omzet steeg vorig jaar met 5 pet tot 248,8 mln welke stijging vrijwel hele maal door prijsstijgingen werd veroor zaakt. Ter verbetering van de financiële positie werd begin 1977 een hypothecaire lening van 10,6 mln opgenomen. Als on derpand van deze lening dienen enkele bedrijfsgebouwen te Groningen en Arn hem. De looptijd van de lening is 25 jaar bij aflossing in gelijke termijnen. De rente in de eerste tien jaar bedraagt 9,25 pet. Het bedrijfsleven is zich terdege bewust van het belang van het in stand houden en waar nodig, het verbeteren van het milieu, maar er is wel een fasering in de tijd nodig. Er moeten duidelijke prioriteiten worden aangegeven, aldus mr. Van Veen. bestuur bij het uitkomen van het ver slag. Wat de Nederlandse markt betreft ziet de heer Stratenus op dit moment geen verdere daling meer. Stevin werkt hier met positieve resultaten, maar de meeste winst komt uit het buitenland. Dit zal ook in 1977 weer zo zijn. Twijnstra en Gudde naar beurs. Op 24 mei zullen voor het eerst royeerbare certificaten aan toonder van aandelen van nominaal 10 in Raadgevend Bu reau Twijnstra en Gudde NV uit Deven ter op de Amsterdamse effectenbeurs worden verhandeld. De stukken zijn ten volle gerechtigd tot het dividend over 1976 en volgende jaren. aldus het intro- ductiebericht. Eerder stelde de onderne ming voor het dividend over 1976 te verhogen van 3 tot 3,25. De certifica ten van deze management consultants worden sinds 1973 op de incourante markt verhandeld. Gezien de toekomst verwachtingen en de daarmee gepaard gaande mogelijkheden voor het in 1972 opgerichte bureau, is de introductie een essentieel onderdeel van het beleid. Tender voor speciale beleningen. De Nederlandsch'e Bank zal maandag de inschrijving voor banken openstellen op nieuwe speciale beleningen volgens het tendersysteem. Deze speciale belemngs- rekemng geldt voor de periode 16 mei tot 24 mei, zo wordt uit geldmarkt kringen vernomen NEW YORK (AP). In het nieuwe nummer van Business Week ivordt ge meld dat de hoogst-gesalarieerde man in de Verenigde Staten de heer Harry Gray, voorzitter van de raad van be stuur en president-directeur van de United Technologies Corporation, is. Deze had in 1976 aan salaris en andere uitkeringen, waaronder in aandelen, 1.662.000 dollar gebeurd. De branders zijn nog niet zo gebrand op deze introductie. Daarvoor zijn twee rede nen: Nederlanders hebben er vooral de laatste tientallen jaren een gewoonte van gemaakt echte koffie te drinken, en zij houden van kwaliteit. Dit bijvoorbeeld in tegenstelling tot Frankrijk en België, waar men naast koffie cichorei wel als een af zonderlijke drank nuttigt. Wel constateert men enige opleving in de belangstelling voor thee en cacao, produkten die overi gens ook niet zo goedkoop zijn. Een schril contrast met dit Amerikaan se energieprobleem vormt de aardgasbel in de Nederlandse bodem. Deze verschaft ons een zodanige energiebalans met het buitenland dat onze handelsbalans juist een enorm overschot boekt. Becijferd is dat het jaaroverschot op onze betalings balans in 1977 tot rond 6 miljard kan gaan oplopen, terwijl het ministerie bo- Nog merkwaardiger was daarbij het ver schijnsel dat onze beurs niet alleen op eigen kracht aantrok maar daarbij stevig geholpen werd door het buitenland. Niet in de laatste plaats door Amerikaanse kapi taalkrachtige kringen, die het duidelijk in eigen land niet zo erg goed meer zagen zitten. Aandelen Koninklijke Petroleum en Unilever blijken daarbij tot de favo rieten te behoren. Meer Europees gerichte kapitaalcentra zagen zich meer aangetrok ken door de obligatiemarkt en kochten grote hoeveelheden staatsobligaties e.d. op. Het gevolg van een en ander was een koersdaling van Wall Street in de eerste vier maanden van dit jaar van 1000 op 914 op basis van de Dow Jones Index voor 30 industriële aandelen, maar een koersstij ging van onze beurs van 87 op 97 op basis 1970-100. Deze 10 punten verschil ontwik kelde zich ook voor de groep industrie en de internationals, maar de handel trok 16 punten aan en het bankwezen zelfs 20 punten, zij het wel op hoger uitgangsni veau. Maai’ duidelijk is in elk geval dat het Damrak zich over de gehele linie radicaal anders heeft gedragen dan Wall Street, wat toch wel een verrassing is omdat een dergelijke gang van zaken eind vorig jaar bij benadering niet werd vermoed of ver wacht. En toch loopt de economie in de Verenig de Staten bepaald niet slechter dan hier. Integendeel. Maar door een snellere be richtgeving worden de Amerikaanse effec tenbeurzen meer op de feitelijke bijzon derheden gedrukt dan in Europa. Terwijl het Damrak nog duidelijk bezig is de resul taten in 1976 behaald te verwerken, is Wall Street thans al druk doende de resultaten „De grondbehoefte van het bedrijfsle ven dreigt zo een restpost te worden”, aldus mr. Van Veen, die zei dat het ver bond dan ook bezig is aan het opstellen van een structuurschema bedrijfsterrei nen om te voorkomen, dat het bedrijfsle ven bij deze ontwikkeling het kind van de rekening zou worden. Cichorei en gerst werden vooral in de jaren dertig (crisistijd) en in de Tweede Wereldoorlog als vervangers voor gewone koffie (die er niet meer was) gebruikt. Met gerst heette de koffie dan moutkoffie en met cichorei heette zij „peekoffie” (pee is wortel). Er waren ook mengsels in de han del bestaande uit gerst, veldbonen en peekoffie en poederkoffie, die was samen gesteld uit coffeïne, caramel en gebrande suiker. De surrogaten waren tot het begin van de jaren vijftig nog in de handel. Kappa: winst Papier en Karton Holding Kappa NV heeft in de eerste zes maanden van het lopende boekjaar (1 augustus 1976-22 januari 1977) een nettowinst behaald van 780.000. In dezelfde periode van het voorgaande boekjaar werd 1,7 mln verlies geleden. De totale netto op brengst verkopen steeg van 78 mln. tot 95,5 mln. Dit blijkt uit een bericht aan de aandeelhouders. Batenburg: gematigd optimistisch. NV Electro Technisch Installatiebedrijf en Handelsbureau voorheen P Batenburg ziet 1977 met een gematigd optimisme tegemoet. De omzet en daarmee de re sultaten over het vierde kwartaal van 1976 ontwikkelden zich aanmerkelijk gunstiger dan aanvankelijk werd ver wacht, zodat, na de reeds bevredigende resultaten in de eerste negen maanden, de winst ten opzichte van 1975 met ca. 40 pet. steeg van 885.000 tot 1,3 mln. ofwel van f 50 tot f 70 per aandeel van 100. Nettowinst Stein circa ,f 30 mln. Sinds het schrijven van het jaarverslag is de raad van bestuur van de Stevin Groep (bouw) iets optimistischer geworden ov er 1977 De omzetstijging wordt geschat op ongeveer 10 pet. De nettowinst zal rond de 30 mln bedragen, iets meer dan de 26 mln. waarvan in het jaarver slag nog sprake is. aldus jhr dr R .1 Strateuus, w UU* 4M4>bV* <*JU Je raad van Opvallend is dat hierbij zowel aandelen als obligaties centraal stonden. De laatste stegen in omzet vergeleken met maart zelfs met 40 percent. Grote koop-opdrach- ten voor rekening van buitenlanders moes ten daarbij worden verwerkt terwijl het vrij komende geld uit aan het buitenland verkochte obligaties en aandelen (Konin klijke Olie, Unilever) weer werd omgezet in meer plaatselijke aandelen van diverse pluimage. Handel en industrie maar ook banken en. verzekering werden gezocht, gesteund door gunstige verslagen maar vooral ook door een royalere dividendpoll tiek als in geen jaren meer is voorge komen ARNHEM (ANP) Vihamij-Buttinger NV (technisch groothandelsbedrijf) heeft na het verlieslatende 1976 met een netto verlies van ruime 1 mln goede hoop dat dit jaar een verbetering zal intreden. Er wordt gewerkt aan een reorganisatie die een vermindering van het personeelsbe stand met 150 mensen met zich zal mee brengen, zo blijkt uit het jaarverslag. De vermindering van het aantal arbeids plaatsen zal in belangrijke mate via het natuurlijk verloop plaatsvinden, hoewel ook een aantal gedwongen ontslagen noodzakelijk is. Verwacht wordt dat de reorganisatie tot herstel van de rentabili teit zal leiden. Voor 1977 zal, als de econo mische omstandigheden zich niet ongun stig ontwikkelen, gerekend mogen worden op evenwicht tussen kosten en op brengsten. Hoe „verkoop” je kunst aan het grote publiek. Overal ter wereld is dat hét grote probleem voor public relations-functionarissen in de culturele sector. In Frankrijk denkt men er iets op gevonden te AMSTERDAM (ANP). De Vereni ging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels heeft superwinkelier Dirk I van den Broek bij aangetekend schrijven gemaand op te houden met het in adver tenties beneden de prijs aanbieden van boeken. Mocht Van den Broek hieraan i geen gevolg geven dan zal de vereniging hem hoogstwaarschijnlijk in kort geding dagvaarden. Dat heeft men al gedaan met het grootwinkelbedrijf Maxis in Muiden, dat onlangs ook boeken tegen lagere prij zen aanbood. Dit geding dient 18 mei voor de president van de rechtbank in Amsterdam. De Consumenten Bond heeft een onder zoekje naar twee soorten koffiemengsels gedaan, die bij ouderen nog wel bekend zijn uit de oorlogsjaren. Het gaat om koffie met cichorei (gebrande wortels van de cichoreiplant) en koffie met gebrande gerst. De bond liet een aantal proefperso nen, zonder dat zij het wisten, deze meng sels in wisselende verhoudingen drinken. ’n Tikje minder af was de heer C. B. Branch, voorzitter van de raad van bestuur van de DOW Chemical Compa ny, geweest. Die had het gebracht tot 1.648.000 dollar. moeite van proberen best waard een toeneming van de verkopen verwacht, I in het eerste kwartaal van 1977, die als een lawine over de beurs worden uitgestort, te verdisconteren. En voor de Verenigde Sta ten stond het eerste kwartaal voor een belangrijk deel in het teken van een ex treem koude winter met veel vorstschade en produktiestoringen. Dit heeft door me nig bedrijfsresultaat tijdelijk een flinke streep gehaald, maar in de maand maart ontwikkelde zich vaak al weer zulk een krachtig herstel dat de schade aan het winstvermogen meestal erg meeviel. Toch had de strenge vorstperiode wel een ander lelijk effect, dat veel meer vat blijkt te hebben gekregen op de koersvor- ming in Wall Street: de enorme invoer van Ook toen de proefpersonen achter el kaar een paar bekertjes met gewone kof fie, oploskoffie en koffiemengsels te drin ken kregen, merkten de meesten nauwe lijks enig verschil tussen gewone koffie en koffie met cichorei. Bij een mengsel met gerst bleken de verschillen beter te proeven. DEN HAAG (ANP). Het wetsont werp Algemene Bepalingen Milieuhy giëne, dat betrekking heeft op belangrijke onderwerpen voor het bedrijfsleven, zo als de coördinatie bij de vergunningsver- lening en de regeling van procedures rond inspraak en beroep, laat een belangrijk aantal vraagstukken onopgelost. Dit heeft mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen gisteren in Den Haag verklaard op een voorlichtingsbijeenkomst van het verbond over milieu en ruimtelijke orde ning Dit heeft de Nederlandse ambassadeur in Djakarta, mr. P. J. Jalink, meegedeeld na een gesprek met president Soeharto. De Nederlandse missie zal besprekingen voe ren met de „Bappenas”, de nationale raad voor ontwikkel ingsplanning, en enkele mi nisters waarbij het vooral om oplosprodukten gaat. Overigens is het mogelijk dat hier op de IGGI-conferentie m Amsterdam deelde minister Pronk mee, dat Nederland Indonesië in het fiscale jaar 1977/’78 onge veer hetzelfde bedrag aan ontwikkelings hulp zal verstrekken als dit jaar, maar dat de precieze omvang later zal worden vast gesteld. Dit jaar ontvangt Indonesië 150 miljoen dollar, waarvan 125 miljoen in projecthulp en 25 miljoen in de vorm van technische bijstand. DJAKARTA. (ANP) De juiste om vang van de ontwikkelingshulp die Neder land Indonesië verleent in het kader van de IGGI, de Intergouvernementele Groep voor Indonesië, zal worden vastgesteld na dat een Nederlandse missie, eind juni- begin juli, Indonesië heeft bezocht. Tenslotte sprak hij nog over de mi lieulasten en verklaarde, dat de kosten daarvan voor vele bedrijven individueel een geweldig knelpunt vormen. Juist in een tijd, dat het bedrijfsleven het water tot de lippen komt en voor velen zelfs ho ger dit knelpunt alle aandacht behoeft. ruwe olie. In sterk stijgende lijn deed zich in de eerste drie maanden van dit jaar een tekort op de Amerikaanse handelsbalans voor dat in hoofdzaak het gevolg was van de olie-invoer. Achtereenvolgens van 1,7 miljard dollar, 1,9 miljard dollar en zelfs 2,5 miljard dollar kwam het tekort in het eerste kwartaal in totaal uit op rond 6 miljard dollar, evenveel als het gehele te kort in 1976! Vergeleken met het handels- tekort van „slechts” een half miljard dol lar in de eerste drie maanden van 1976 is de situatie in de VS dus wel angstwekkend verslechterd. Het getuigt van moed van de nieuwe president Jimmy Carter, dat hij als eerste Amerikaanse president nu eens diep het mes in het energieprobleem heeft durven zetten Op de lijst van de 15 hoogst-betaal- den in de V.S. kwam deze keer de heer Harold Geneen, voorzitter van de raad van bestuur van de Internationale Te lephone and Telegraph Corporation, niet voor. Hij kwam daar met zijn 846.000 dollar in 1976 niet meer voor in aanmerking. mengdrank uit granen en koffie (zou „hal- vakoffie” kunnen worden genoemd) en een menging van koffie, grauwe erwten en - - cichorei. Volgens berichten zouden deze door een tekort aan cichorei, mout en gerst artikelen ongeveer de helft in prijs ver- ontstaat, want het aanbouwareaal van de- schillen met de normale koffie. ze Srondstoffen is vanwege de geringe voor „alternatieven” te bestaan. Daar zijn al twee „surrogaten” op de markt: Een

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13