RIJSBERGEN ZIET TOEKOMST VAN FEYENOORD SOMBER IN Bondscoach Snijders: In ronde van Spanje DOORGAAN VAN HET WK-JUDO ONZEKER Van Parreren sloeg weer toe A belang clubtrainers WON verklaart VIOS besmet Huiskes benadrukt ,,We weten nauwelijks nog wat een overwinning is „Ik herken hem niet terug” ZATERDAG 1 4 M F I 19 7 7 15 SPORT Garantie Inzet Bewondering Meningsverschil 5 Rijsbergen wint hier een persoonlijk duel van Utrecht-speler wilschut. JAN PREENEN Instelling van Adelaar sp is zeer professioneel Voorsprong van Maertens riant WK-embleem op markt gebracht IS n Stand. 1. Van Parreren 4 pnt, 2. Van der Mije 31/: pnt, 3. Vreeken 3 pnt, 4. Van der Giesen 2*/a pnt, 5/7. Belle, Mulder en Haags- ma 2 pnt, 8/9. Van Gent en Van Eist l'/a pnt, 10. Borowski 1 pnt, 11/12 Bruinenberg en Stada l/a pnt. gens Cor Coster, die mijn zaken behartigt, hebben echter al verscheidene clubs naar me geïnformeerd. Hij is ook al voor me in Spanje geweest”. „Ik ben niet iemand die alleen op zijn techniek kan drijven. Ik moet het juist hebben van mijn inzet. Anders zou ik door de mand vallen. Feyenoord heeft, dacht ik, niet te klagen over mij. Hoeveel spe lers zijn er niet die snel ontmoedigd ra ken? Zo gauw het even tegenzit, zakt de moed hen in de schoenen”. Na een wat moeizame start was de inzet bij Feyen oord volop aanwezig. In de tweede helft van de competitie werd het werk echter al snel neergelegd. Wim: „Het keerpunt is gekomen in die verloren wedstrijd tegen Telstar. Vanaf dat moment werd het een beetje krampachtig. De tegenstanders gingen meer ondernemen omdat ze moge lijkheden zagen. We hadden toen op ka rakter moeten gaan spelen. Ook al omdat we niet meer zoveel kwaliteit in de ploeg hebben. Geen individualisten, zoals een Kristensen, die een wedstrijd kunnen be slissen. Toen de eenheid verdween, kwa men de zwakke punten te voorschijn. De Het officiële embleem is een paar gestyleerde blauwe en witte handen, die een voetbal vasthouden De firma draagt 72 procent van de winst met een minimum van 2.200.000 dollar (ongeveer 51 miljoen gulden) af aan de organisatoren BUENOS AIRES (REUTER). - De Britse firma West Naily heeft vrijdag in Buenos Aires een contract afgesloten om de reclameobjecten voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië op de wereldmarkt te brengen. De mascotte is een jochie in een traditionele Argentijnse gaucho met een halsdoek en een zweep. Hij draagt het wit-blauw van het Argentijnse elftal en zijn linkervoet rust op een te grote voetbal. Aanvankelijk wil Rijsbergen de oorza ken van het verval niet toeschrijven aan het transferbeleid van de Feyenoord-lei- ding. Aan het eind van het gesprek volgt echter ook in die richting enige kritiek. „Ik begrijp die rel De Jong-Van der Lem niet zo goed. Met Vreysen, Budding en Van der Lem hebben we nu drie rechtsbuitens. Dat is een beetje te veel van het goede. Ik ben het er wel mee eens dat de basis wat breder moet worden. Spelers kunnen nu slecht zijn, zonder dat ze hoeven te vrezen voor hun plaats. Er is geen concurrentie”. Wim Rijsbergen, die in dat verband wijst op een speler als Theo Husers van FC Amsterdam („Die kan als voorlaatste man, middenvelder en aanvaller worden ingezet en hoeft niet veel te kosten”), ziet wel wat in het voorstel van Guus Brox, die toe wil naar lagere basissalarissen en hogere premies. blessures van Wim en Nico Jansen hebben dat proces alleen maar versneld”. „Als we de garantie krijgen dat het elftal op peil blijft, sta ik daar wel achter. Nor maal halen we zo’n 45 a 50 punten, zodat we ook dan goed zitten. Sommigen hebben nu eenmaal een doel nodig om er hard voor te werken. Hopelijk ziet iedereen dat doel ook zondag. Vergeleken met AZ en PSV krijgen wij het het moeilijkst. Niet alleen omdat Twente een pittige tegenstan der is, maar ook omdat we nauwelijks nog weten wat een overwinning is. We knok ken onderhand meer tegen onszelf dan tegen anderen”. Trouwens, alle Europese judonatieszijn ondergebracht in de meest luxueuze ho tels, maar dit terzijde. Het zal daarom ook Deze Sovjet-vertegenwoordiger heeft de voorkeur gekregen boven Nijaradze. In feite ook niet zo verwonderlijk, want de Russen zijn als enige land met 13 judoka’s naar de Westduitse industriestad geko men, waar ze zijn ondergebracht in het peperdure Excelsior Hotel. (Van onze speciale verslaggever) LUDWIGSHAFEN. Er is een grote kans dat de wereldkampioenschappen judo dit jaar geen doorgang zullen vinden. De mondiale titelstrijd was aanvan- kejk aan Barcelona toegewezen, maar de Spaanse regering is niet bereid aan alle voorwaarden te voldoen. Zo is men niet van plan de vlaggen van alle De deelnemende naties (Formosa onder andere) te hijsen en de volksliederen te spelen. De Wereld Judo Bond heeft daar bezwaar tegen gemaakt en heeft inmiddels een tussenvoorstel gedaan: geen volksliederen spelen en geen vlaggen hijsen. Eind van deze maand zal de Wereld Judo Bond een extra vergadering aan dit probleem wijden en een beslissing nemen over Barcelona. Valt die negatief uit voor de Spaanse organisatoren, dan zullen er dit jaar geen wereldkampioenschap pen worden gehouden. In Ludwigshafen is gisteren verder besloten met ingang van volgend jaar in Helsinki tot een andere opzet van het Europese titeltoernooi te komen, waardoor Judoka’s niet al na één ronde aan de kant zullen staan. Ook zullen de individuele wedstrijden van landen wedstrijden worden gescheiden. Op het landentoernooi heeft Frankrijk voor volgend jaar een optie. niemand verwonderen wanneer de Rus sen zondag weer de landentitel heroveren die zij vorig jaar aan Frankrijk zijn kwijt geraakt. Voor Nederland zal zondag in dat landentoernooi geen dominerende rol zijn weggelegd. De mannen van Peter Snijders treffen in het schema het ge plaatste Frankrijk. Tenminste, als de ploeg in de eerste ronde van Oostenrijk wint, want daarvan is zelfs Snijders nog niet zeker. treurt het, dat de technische commissies (senioren en junioren) zijn opgestapt. „We hadden namelijk met ons plan in septem ber van start willen gaan. Dit seizoen had den wij willen gebruiken om ons te oriënteren en contacten te leggen, maar nu zullen we al direct aan het werk moeten”. Huiskes gaf volmondig toe, dat zijn ren tree in de wedstrijdsport hem was tegenge vallen. „Ik ben geschrokken van wat er over elkaar en van elkaai' wordt gezegd”. it n d it k ie d n n rt k fs- ng de on WARMENHUIZEN (ANP). De WON (vereniging van voetbaloefenmeesters Ne derland) heeft de positie van hoofdtrainer bij de zondag eersteklasser VIOS uit War menhuizen besmet verklaard. Dit naar aanleiding van het op non-actief stellen van W. Groen als trainer van deze vereni ging. Elk VVON-lid dat desondanks tot het einde van de trainersovereenkomst (1-7 ’78) als hoofdtrainer optreedt, zal door het bestuur van de WON als lid worden ge schorst. Tevens zal aan de ledenraadsver gadering worden voorgesteld over te gaan tot royement. it T- n 2 0- G as 5C on lo- lat ïd- B: fo- De je- rit de en de iet is. tie »n- jd en ir- er «- B n- re de »1- lei m- fe- ir- en De en be □1- in- Wim: „Een redelijk bedrag zou ik acht ton a een miljoen vinden. Anderhalf mil joen zou een waanzinnig bedrag zijn. Op de eerste plaats ben ik dat niet waard en bovendien kom ik met zo’n bedrag nooit weg. Nu mijn contract afloopt, en ik graag elders zou willen voetballen, zou ik voor geen enkele club aantrekkelijk zijn. Zelfs niet voor Spaanse clubs, ook al denken die heel anders over geld”. Feyenoord-mana- gcr Guus Brox heeft zich overigens al verscheidene malen afgevraagd wie die geïnteresseerde buitenlandse clubs dan wel mogen zijn, omdat zich in Rotterdam nog geen enkele aspirantkoper heeft ge meld. Wim: „Het lijkt me logisch dat Feyenoord nog niemand voor me heeft gezien. Niemand weet immers nog om welk bedrag het gaat. Ik heb daar wel schriftelijk om gevraagd, maar steeds heb ik ontwijkende antwoorden gehad. Zo van: wacht maar tot de competitie is afge lopen, en meer van dat soort kreten. Vol- MIJDRECHT (ANP). Hanneke van Parreren blijft het goed gaan in het dames- schaakkampioenschap van Nederland. In de vierde ronde kon ook Carla Bruinen berg daar niets aan veranderen, hoewel zij zich met zwart moedig heeft verdedigd. Hanneke van Parreren hield het voordeel van de witte stukken en rondde het karwei af via een fraaie koningsaanval, waardoor zij nu alleen aan kop gaat. Corrie Vreeken werd namelijk geklopt door Alexandra van der Mije. De met zwart spelende Cor rie Vreeken stond na 20 zetten iets beter. Toen ging wit in de aanval en na 31 zetten staakte Corrie Vreeken de strijd. Zaterdag staat het duel tussen Corrie Vreeken en Hanneke van Parreren op het programma. Zondag is er een rustdag. Uitslagen 4e ronde Cathy van der Mije-Corrie Vreeken 1-0, Hanneke van Parreren-Carla Bruinen berg 1-0, Lisette Borowski-Mieke van Eist 0-1, Maria Stada-Jeanette Haagsma 0-1, Erika Belle-Jeanette Mulder remise, Ada van der Giessen-Cora van Gent remise. De Joegoslavische trainer spreekt quasi- luchtig over de schouderblessure die Rijs bergen afgelopen zondag als souvenir heeft overgehouden aan het bezoek aan FC VVV. Een spuitje zal de zaak wel weer soepel maken, heeft hij gezegd, als heeft hij het over een auto die niet naar wens loopt. Rijsbergen heeft echter weinig ver trouwen in dergelijke medische kunstgre pen en herinnert aan zijn enkel, die in het verleden dank zij het*nodige spuitwerk lange tijd de vereiste medewerking heeft geweigerd: „Ik bedank ervoor om weer maanden te gaan sukkelen. Door een bot sing in die wedstrijd tegen WV heb ik mijn schouder zodanig geblesseerd, dat ik niet normaal kan koppen en sprinten, en zelfs niet mijn jas gewoon aan kan doen”. PAPENDAL. Anton Huiskes, die bij de Koninklijke Nederlandsehe Atletiek Unie (KNAU) als coördinator technische zaken in de wedstrijdsport is terugge keerd na een succesvolle periode als schaatscoach, heeft op een persbijeen komst op Papendal zijn visie gegeven op de technische inbreng van het structuur plan. Met als vakgroeptrainers Hans Kei zer, Sjef Swinkels, om wie het trainers team is gebouwd. Toine van de Goolberg, Piet van Gerwen en Servee Wijsen streeft Huiskes naar het omhoogbrengen van het prestatieniveau Daarvoor is een trai- mngspian ontworpen dat gericht is op een periode van zeven jaar. ..Na anderhalf a twee jaar zuilen we echter al iets tastbaars bereikt moeten hebben aldus een openhartige Huiskes, die in zijn opzet de clubtrainers centraal stelt De vakgroeptrainers moeten naar de atleet en de clubs toewerken Huiskes be- Kan aan al die verlangens niet worden voldaan, dan moet Feyenoord me laten gaan. Elders in de maatschappij kan je ook zo opstappen. In het voetbal heb je niets te zeggen. En dan kan je wel aanvoe ren waarom ik indertijd geen clausule in mijn contract heb laten opnemen dat ik in geval van positieverbetering weg zou kunnen, maar daar wilde Feyenoord nooit van weten. Vanuit het standpunt van de clubs bekeken, kan ik er wel inkomen dat zij niets voelen voor een maximale vraag prijs van bijvoorbeeld een half miljoen, omdat Nederland dan zou leeglopen. Maar ik zit ermee. Ik zou het best eens willen proberen in Spanje. Vooral ook omdat het belastingklimaat daar zoveel gunstiger is”, aldus Wim Rijsbergen. Dat Rijsbergen ten minste kan rekenen op 10 procent van de vraagprijs wanneer hij bij Feyenoord blijft, laat hem „koud”: „Wat heb ik eraan als ik twee ton verdien? Hoe meer je verdient, hoe meer je kan wegbrengen”. Aangezien ook het tegen overgestelde het geval is, behoort Rijsber gen bepaald niet tot de minimumloners in het betaalde voetbal. Vandaar ook dat doelman Eddie Treytel onlangs nog geïrri teerd opmerkte dat Rijsbergen steeds maar weer over zijn contract begint: „We vergeten dat we ons op ons werk moeten concentreren en niet alleen op onze porte monnee”. Wim: „Eddie heeft gedeeltelijk gelijk. Boskov heeft een keer tegen me gezegd dat ik wel steeds over contracten praat, maar dat ik me ondanks alle be slommeringen steeds voor 100 procent in zet. Zondags denk ik alleen aan voetbal. Ik ben ook een van de weinigen die een constant seizoen achter de rug heeft. Met Treytel en nog zo’n drie spelers. Omdat Rijsbergen niet alleen bewonde ring heeft voor de peseta’s, maar ook om dat hij het niet meer ziet zitten in Feyen oord („Zoals het er nu voorstaat, ziet de toekomst er niet zo best uit. Er zal in ieder geval weinig worden gekocht”), wekt hij de indruk een zinkend schip te verlaten. „Dat schip heb ik niet tot zinken gebracht. Als Feyenoord me wil behouden, moet het voor me betalen. Ik wil wel blijven, maar dan alleen als er sprake kan zijn van een meerjarig contract. Nu is er belangstelling voor mij. Over twee, drie jaar, als ik 27, 28 jaar ben, moet ik maar afwachten of er nog interesse voor me bestaat. Blijf ik, dan verlang ik van Feyenoord wel medewer king aan mijn trainerscursus. Ik heb in middels het C-diploma. Straks wil ik aan de B-cursus beginnen. Maar dan moet de club wel goedvinden dat ik wat trainingen zal gaan missen”. De 33-jarige Belg Walter Godefroot boekte in de derde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken zijn eerste overwinning in dit seizoen. De favoriet voor de volgende week te verrijden mon- sterklassieker Bordeaux-Parijs achter haalde na een saaie rit over 187 kilome ter op de eindstreep in Saint Amands de ontsnapte Fransman Jean-Pierre Dan- guillaume. In zijn spoor trok Godefroot een groep van nog 31 renners mee, die zich 40 kilometer voor het einde had los ge maakt. In de tweede groep bevond zich ook de vroegere Franse vedette Bernard Thevenet. De breuk in het peleton ont stond op een vijf kilometer lang stuk „hel van het noorden”. Op de kasseien in de karresporen verhoogde de Belgische ploeg van Jos Jacobs, de leider in het klassement, het tempo. Vooraan ontstond een groep van 33 renners met de voor naamste kanshebbers op de eindzege, be halve Thevenet en de als derde gerang schikte Italiaan Aldo Parecchini. Deze staakte de strijd na klachten over een knieblessure. De Nederlanders Knete- mann en Kuiper handhaafden zich in de voorste linies en behielden hun kansen op de eindzege van de vierdaagse van Duin kerken, die zondag met onder andere een individuele tijdrit eindigt. MAERTENS: .bijna onaantastbare voorsprong. E: 13 ys :w ste de SS 1 3 14 Het is niet het enige meningsverschil dat Rijsbergen met Feyenoord heeft. Ook waar het de contractbesprekingen betreft, bewegen beide partijen zich nog altijd op verschillende golflengten. Zes jaar gele den werd „de witte neger”, zoals hij tijdens de wereldkampioenschappen werd ge noemd, voor 175.000 gulden als een soort voordeelaanbieding uit de etalage van PEC-Zwolle gehaald. Nu hij op Feyenoord uitgekeken zegt te zijn en graag in het buitenland op zoek wil gaan naar het grote geld, wordt hem echter door de Rotter dammers de pas afgesneden. Willem zelf verwacht namelijk dat er een losprijs van één a anderhalf miljoen voor hem zal worden gevraagd. Waarmee nog eens wordt aangetoond dat het beleggen van geld in voetballers een lucratievere bezig heid is dan het speculeren in onroerend goed. (Van onze sportredactie) LEIDEN. In zijn laatste poging om PSV en AZ’67 alsnog te achterhalen en zich op die manier weer te verzekeren van UEFA-Cupvoetbal, zal Feyenoord tegen FC Twente hoogstwaarschijnlijk niet kunnen beschikken over Wim Rijsbergen. De Leidenaar, die deze week vader is geworden, heeft voor zichzelf al uitgemaakt dat hij zondag niet verder zal komen dan de dug-out of de tribune. Vujadin Boskov wil zich echter nog niet bij de afwezigheid van zijn voorstopper neerleggen, zoals hij zich ook niet kan verzoenen met het idee dat zijn ploeg voor het eerst sinds 1968 niet eens aan een troostprijs zal toekomen. BILBAO (ANP). De kans is aanwezig dat de Ronde van Spanje zondag in een andere plaats dan het geplande San Se bastian eindigt. Als de Basken blijven protesteren tegen het Spaanse regime wordt er uitgeweken naar Miranda de Ebro in de buurt van Burgos. De zeven tiende etappe van Cordovilla naar Bilbao leverde vrijdag de derde Spaanse etappe- zege op. Luis Ordiales, een 25-jarige onbe kende in het peleton, verliet na 115 kilo meter het peleton en bouwde een voor sprong van zo’n negen minuten op. Daar van had hij er aan de eindstreep nog bijna vijf over op het peleton, waarin de sprint werd gewonnen door de Westduitser Tha ler voor wereldkampioen Freddy Maer tens, die geen enkele moeite had om zijn haast onaantastbare voorsprong in het klassement te verdedigen. (Van onze speciale verslaggever) LUDWIGSHAFEN. Direct nadat Pe ter Adelaar woensdag, op de eerste dag van de Europese judokampioenschappen, de bronzen medaille had veroverd in het super-zwaargewicht, spoedde de Amster dammer zich naar zijn hotel, dronk met de Nederlandse afvaardiging een borrel op het succes, en kroop vrijwel onmiddellijk daarna tussen de witte lakens. „Ik weet niet wat die jongen mankeert”, sprak chef d’equipe Arie Hoogendijk, „maar ik heb de idee dat hij zich in alle rust wil voorbe reiden op het titelgevecht in de klasse alle categorieën”. De vooruitziende blik van de Vlaar- dingse sportschoolhouder bleek juist te zijn geweest. De vrees dat Adelaar zich na zijn bronzen medaille zou terugtrekken uit het alle-categorieëngevecht (immers de voortreffelijk judoënde Franse gouden- medaillewinnaar Rouge en de verslagen finalist Nijaradze deden dat wel) bleek dan ook ongegrond geweest te zijn. Adelaar: „Ik ben hier niet gekomen om vakantie te houden of speeltuinwerk af te leveren. Ik stap zaterdag de mat op om weer een medaille te halen”. Vooral die laatste op merking typeert de wijze waarop Adelaar naar het continentale titeltoernooi heeft toegeleefd. Bondscoach Peter Snijders was er zelf onder de indruk van. „Ik weet niet wat ik ervan moet denken, maar Ade laar ken ik gewoon niét meer terug. Die jongen is tot in de toppen van zijn vingers gemotiveerd”. En dan te weten dat de boomlange Am sterdammer vlak voor het vertrek naar West-Duitsland nog met de idee speelde maar van het achtdaagse uitstapje af te zien, omdat hij het met de verantwoorde lijke leiders niet eens kon worden over een onkostenvergoeding. Diezelfde Peter Ade laar heeft vandaag, wanneer het toernooi zijn voorlaatste dag beleeft, weer goede vooruitzichten op eremetaal, want de lo ting is voor de Amsterdammer gunstig geweest. In de eerste ronde is de Oranje klant vrij, waarna hij het in de volgende séance zal moeten opnemen tegen de win naar van de partij tussen Zuvela (Joego slavië) en Hall (Zweden). De echte proble men komen voor de man uit de hoofdstad pas in de volgende ronde, wanneer hij naar alle waarschijnlijkheid tegenover de sterke Rus Tchotchichvili komt te staan. Het trainingsplan zoals in het structuur plan neergelegd, heeft Huiskes zo aange sproken, dat hij ermee in zee wil gaan. Telkens weer benadrukte hij de belangrij ke plaats, die de clubtrainer in het plan zal hebben. En de opzet. naar de clubs toe te werken Mogelijk zal de trainersgroep nog uitbreiding krijgen, waarbij hij vooral denkt aan jonge mensen, die mee kunnen werken om de wedstnjdatletiek weer goed van de grond te brengen. EDDY TREYTEL. .kritiek op Rijsbergen niet geheel ten onrechte. lt

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15