Bondsregering niet geloofwaardiger door steeds wisselende prognoses ra On If W *- „te W' 1 1 4- DUITSE OVERHEID GEBRUIKT VOORAL ECONOMIE ALS ARGUMENT REGERINGSPARTIJEN WILLEN DENKPAUZE Blokkering door Hans Amesz Bouwstop Dubbele moraal I A i -w. «te F t i Kite te* :.W ter V bX te x WIR HATTEN J ZUMINDEST NOCH N1E EINEN SO HOHEN LEBENSSTANDARD - m in H ie. rs dmi- iken leeft met irze- i „Hef is nog niet bewezen, dat radio-activiteit de omgeving beïnvloedt Want dat laatste, het economische voor- „Je moet ook de positieve kant zien: stroom via kernenergie maakt het land onafhankelijk van andere energiebronnen Ie '9 u een gens pen ratuur zoekt nende e ver- erant- rgen ilende ange- De Westduitse minister van onder zoek en technologie Hans Matthöfer zei onlangs: „Niemand beweert dat kern centrales absoluut veilig zijn. Wij bewe ren slechts: het risico dat we moeten nemen omdat we kernenergie willen, zodat we een gewenste economische groei krijgen, is zo te beheersen, dat het vergelijkbaar is met risico’s die wij op andere gebieden van onze techni sche beschaving nemen Zo’n uitspraak is kenmerkend voor de huidige discussie over kernenergie in de Bondsrepubliek. Die discussie wordt niet beheerst door wetenschap pelijke analyses of getallen, maar door vermoedens, verwachtingen, angsten, ideologieën en belangen. In feite betekent Matthöfers uitspraak: het risico van kernenergie is maar één factor van de algemene onzekerheid in deze beschaving, en daardoor helemaal niet iets bijzonders. Maar dan wordt er toch iets versluierd, namelijk dat bijna alle tot nu toe genomen risico’s principieel van een andere soort zijn dan het risico van kernenergie. Want deze gevaren kan men althans in principe uit de weg gaan. Een burger die het risico van het wonen in een industriegebied niet wil nemen, kan naar het platteland vertrekken. Een roker kan zijn verslaving opgeven, en iemand die autorijden te gevaarlijk vindt, kan met de trein gaan of thuis blijven. Hoe banaal deze voorbeelden ook mogen schijnen, ze geven toch een principieel verschil met het atoomgevaar aan, name lijk: aan radioactief afval dat zich over de hele wereld verspreidt en generaties lang werkzaam is, kan niemand zich onttrek ken. Dat gevaar is altijd aanwezig. Er bestaat nog een ander aspect: met welke maatstaven wil minister Matthöfer „vergelijkbare beschavingsrisico’s meten? Met het aantal mogelijke doden? Op die manier zou men tot de conclusie kunnen komen dat bijvoorbeeld een miljoen ver keersdoden in enkele tientallen jaren niet erger is dan een miljoen doden als gevolg van een ernstig ongeluk met een kerncen trale. En als men zo door redeneert, zou ook het risico van een oorlog, die een miljoen slachtoffers vergt, kunnen worden goed gepraat door te wijzen op economi sche voordelen. heid, en aan de andere kant beweren dat er geen kernenergie moet komen en dat de Bondsrepubliek moet afzien van het ex porteren van kerncentrales. Dat is geen moraal, dat is een dubbele moraal”. Bestaat er verband tussen kernenergie, economische groei en werkgelegenheid? Die vraag, die door de Westduitse regering volmondig met ja wordt beantwoord, wordt door vele anderen op zijn minst gekenschetst als een te eenvoudige vraag stelling. Het begrip economische groei wordt door minister van economische za ken Hans Friderichs (FDP) bijvoorbeeld niet omschreven. Elk instituut komt kennelijk, afhanke lijk van tijd en vooronderstellingen, tot andere voorspellingen. Dat is natuurlijk niet zo verwonderlijk, maar de Westduitse regering wordt er niet geloofwaardiger op als zij almaar weer andere prognoses tot uitgangspunt kiest. Meer kernenergie willen of niet is, zo lijkt het haast wel, een kwestie van geloof. De bondsregering heeft in de afgelopen twee jaar haar prognoses over de stroom- behoefte uit kernenergie niet minder dan vier keer veranderd. In 1975 werd die behoefte begroot op 45.000 tot 50.000 mega watt. In 1976 was het 35.000 megawatt geworden. In maart 1977 slonk de behoefte tot 30.000 en in april van dit jaar werden de cijfers 15.000 tot 20.000 megawatt op tafel gelegd. meer winst geïncasseerd dan de werkne mers aan lonen kregen uitbetaald. Niette min is het aantal werklozen nauwelijks gedaald en zijn er nu nog altijd meer dan een miljoen mensen in de Bondsrepubliek zonder werk. Betekent deze ontwikkeling dat de te genstanders van kernenergie, althans de genen die nog willen nadenken en onder zoeken, alvorens nieuwe reactoren te bou wen, in West-Duitsland aan de winnende hand zijn? Dat is buitengewoon moeilijk vast te stellen. Tegenover dit „succes” voor de atoom-sceptici staat bijvoorbeeld het feit dat vorige week door de Bondskanse lier en de minister-president van bijna alle deelstaten werd besloten dat de deelstaten vanaf nu in principe eerder dan vroeger het geval was, toestemming kunnen geven om met de bouw van een centrale te be ginnen. Afgelopen woensdag maakten de beide coalitie-fracties in de Bondsdag bekend dat over de ontwikkeling van zogenaamde snelle-kweekreactoren in de Bondsrepu bliek eerst uitvoerig moet worden gedis cussieerd. Dit betekent dat minister Mat thöfer geen nieuwe financiële verplichtin gen mag aangaan met het oog op een verdere ontwikkeling van de technologie van de snelle-kweekreactor. De begroting van de minister van onderzoek en techno logie is voor 122 miljoen geblokkeerd. De ze blokkering gaat niet op voor de al in aanbouw zijnde snelle kweekreactor in Kalkar bij de Nederlandse grens. Hiervoor is in Matthöfers begroting over 1077 totaal 200 miljoen mark uitgetrokken. De kritiek op de snelle-kweekreactor be treft vooral het verhoogde veiligheidsrisi co. Dit soort kernreactoren wordt name lijk gekoeld met natrium, dat niet met lucht in aanraking mag komen. Verder bestaan er principiële bezwaren tegen het feit dat een commercieel gebruik van de snelle-kweekreactor gepaard gaat met een zich uitbreidende „plutonium-economie”, met alle gevaren die daaraan zijn verbon den en waar met name de Amerkikaanse president Jimmy Carter tegen heeft ge waarschuwd. van laris leur, 155 i een 2507- het afzien van kernenergie voor het aantal arbeidsplaatsen. Want de zoveel gehoorde bewering, dat investeringen automatisch tot meer arbeidsplaatsen leiden, is ook niet zonder meer waar. In West-Duitsland heb ben de ondernemers de laatste tijd veel type- fertes n En- •Safe Wat moet groeien en wat niet?Friderichs en zijn regering geven daar geen antwoord op. Men denkt uitsluitend in percentages. Maar het maakt natuurlijk wel uit of men een groei van pakweg 4 procent denkt te bereiken met een uitbreiding van de staal industrie of met het geven van sport-, muziek-en schilderonderricht aan kinde ren. Voor de energiebehoefte een wezen lijk onderscheid. Als de Westduitse regering haar zin krijgt, dan is het niet uitgesloten dat al in de herfst met de bouw van nieuwe kern centrales kan worden begonnen. Ongeveer op hetzelfde tijdstip waarop de partijcon gressen van sociaal-democraten en vrije democraten pas definitief over de toekom stige energiepolitiek een beslissing nemen. mantel barst te groot vinden. Daarentegen mag de centrale Grafenrheinfeld bij Schweinfurt wèl worden gebouwd, omdat de rechters uit Würzburg dat gevaar juist miniem achten. Op het energie congres van de SPD en op een bijeenkomst van de centrale com missie van de FDP is duidelijk geworden dat belangrijke groepen in deze beide re geringspartijen een „denkpauze” ten aan zien van kernenergie willen. Het gaat hen niet alleen om de omstreden vragen van veiligheid en technologie van kernreacto ren maar vooral ook om de vraag welke groei dan wel precies door kernenergie wordt gediend. Dan bestaan er verschillende gerechte lijke uitspraken over het bouwen van kerncentrales. In Brokdorf heerst nog steeds een bouwstop omdat de administra tieve rechtbank in Sleeswijk van mening was dat eerst het afvalprobleem moest worden opgelost. In het Zuidduitse plaat jes Wyhl mag voorlopig geen kerncentrale worden gebouwd, omdat de administra tieve rechters uit Freiburg het risico dat de Risico van kernenergie De voorzitter van de SPD in Baden- Württemberg, Erhard Eppler, die tot de critici van de bondsregering behoort, merkte tijdens het energiecongres van de sociaal-democraten op dat de regering eerst een concept van werkloosheidsbe strijding op tafel moet leggen, voordat deel, wordt door de bondsregering ge- men kan gaan praten over de gevolgen van bruikt als argument om kerncentrales te bouwen. Zoals bondskanselier Helmut Schmidt het op het energiecongres van de sociaal-democratrische partij (SPD) uit drukte: men kan niet aan de ene kant zeggen: we willen volledige werkgelegen- Duitse bladen zetten hun verhalen kracht bij met politieke tekeningen, zoals deze prenten van hei Deutsches Allgemeines Sonntagsblatt, Süddeutsche Zeitung, Pardon en Der Spiegel (die de cartoon weer overnam van The Charlotte Observer). Sicherhett beruhigt. Kemkraft sorgt auch fiir Ihr Ewiges Licht jeschaving hoort bij onze K - W - -...

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17