Meeste mensen schaffen zich te laat gehoorapparaat aan n Harde (pop)muziek leidt tot beschadiging gehoororgaan Beschadigd door hardgetuid 1 fl Pop nog steeds de kwaaie pier r Hf I V). I voor koningin Alexandra Problemen met vergoeding I Hoortoestel Bescherm Uw oren Aparte functie door Harry Bouts LAWAAI WERKT BLOEDVAAT-VERNAUWEND jarige audicien (vrij vertaald gehoorkundige). d( Rubberzolen A i g n d n e v b 1 tei kij on ha gif zij Zc mi be zit co d k v n h rr d E K 2 S' w d K P h si Grand Funk geldt al sinds jaren als een groep die op een zeer hoog volume speelt. Reden voor veel cri tici om Grand Funk af te schilderen als een goedkope attractie. „Ze spelen zo hard dat je de fouten niet kunt waarnemen", is een veelge hoorde klacht. De foto toont gitarist Mark Farner en drummer Don Bre wer in volle aktie. •w Hier zijn de haren en vezels van het slakkenhuis door hard geluid vernield. Als popgroepen zoals Slade doorgaan met het produceren van de keiharde muziek, waar ze nu mee bezig zijn, zijn alle leden over een paar jaar doof. Ze zijn nu al slechthorend. Dat is volgens A.R. Beem van de Acousticon-vestiging in Hengelo een volkomen gegronde verwachting op basis van een medisch onderzoek. „Lawaai is een ernstige vorm van milieuverontreiniging”, vindt de 26- „De meeste mensen schaffen te laat een hoortoestel aan. De slechthorenden die bij ons komen hadden er in het algemeen vijf jaar eerder mee moeten beginnen”. A. Beem directeur van de Acousticonvestiging in Hengelo, baseert deze schatting op eigen ervaringen, rap porten en statistische gegevens. Zijn voorbereidingen voor een onderhoud met ons heeft hij in een vuistdikke stapel papieren op zijn bureau liggen, en zijn vastberaden wil om ze allemaal door te nemen verlaat hem geen moment. Slechthorenden raken vereenzaamd, zegt hij, omdat ze afgesloten zijn van de belangrijkste communicatie, het geluid. „Het komt zeker een keer per maand voor dat iemand zit te huilen omdat hij weer contact krijgt. Als iemand niet precies verstaat wat er gezegd wordt en hij geeft een verkeerd antwoord, dan wordt het gewoonlijk als iets grappigs beschouwd. Daarom wordt een slecht horende vaak uitgelachen en het is be grijpelijk dat zoiets achterdochtig maakt”. 'Jff lli/l/i. till. een JOHN OOMK.ES ll l Ten onrechte wordt een slecht gehoor als iets beschamends ondervonden. „Een merkwaardig verschijnsel”, vindt directeur Beem, „als je be denkt dat niemand zich schaamt voor een bril. Brildragers doen zelfs aan de mode mee”. Dat Een koptelefoon die gebruikt wordt bij het beluisteren van muziek, kan naar zijn zeggen bijzonder gevaarlijk worden als Volgens schattingen zijn er in Nederland ongeveer 50.000 actieve popconcert-en dis cotheekbezoekers. De gemiddelde geluids sterkte op de dansvloer is 100-105 decibel. Praten op gewoon niveau levert 60 decibel op, schreeuwen 80, een zacht spelende radio 40, een pneumatische hamer 100 en een popconcert 110 of meer. De pijngrens ligt bij 120 decibel. Volgens een proef schrift van een deskundige kan een mens acht uur achter elkaar 80 decibel verdra gen zonder schade, maar 110 decibel niet langer dan anderhalf uur. Duurt het lan ger dan betekent het vernietiging van ge hoorzenuwvezels en haarcellen, en dat is niet meer te genezen. Lawaai werkt boven dien bloedvaat-vernauwend, waardoor de pressieve toestanden kunnen ontstaan. De duur van een popconcert is tegen woordig niet zelden beperkt tot 1 a IVz uur. Waarbij ik moet aantekenen dat tijdsverhoudingen op zich niet maatge vend hoeven te zijn bij het vaststellen van wat nu de verminderde gehoorge- steldheid veroorzaakt. Toch lijkt het bovenstaande voldoende om de genera lisatie aan te tonen. Ik kan me niet aan de indruk onttrek ken dat meer factoren (dan weten schappelijke waarnemingen) rheepspe len in het aanwijzen van popmuziek als een boosdoener. Telkens blijkt hoe slecht het begrip popmuziek (is letter schaamtegevoel zal ook wel een van de redenen zijn waarom men niet snel besluit om een hoor toestel te kopen. Gehoorslijtage of beschadiging merkt men overigens pas in een vrij laat stadium. Oudere mensen, die met oorklachten bij de huis arts komen, krijgen dikwijls te horen dat het een kwestie van leeftijd is en aan het hoortoestel wordt dan niet gedacht. Ook dat draagt ertoe bij dat de mensen te lang met hun problemen blijven rond lopen. Vier percent van de Nederlandse bevolking heeft moeilijkheden met de gehoororganen. De helft daarvan kan naar de mening van Beem met een apparaat worden geholpen; dus twee percent. Hij schat het percentage hoortoesteldragers in Twente op de helft van de landelijke cijfers. In Twente wonen ongeveer 22.000 mensen met hoor- problemen; 11.000 zouden er geholpen kunnen worden, en maar 4000 bezitten een hoortoestel. Volgens statistische gegevens van enkele jaren geleden zitten of zaten de Twentse textielbedrijven en de Rotterdamse scheepswerven in de gevaren zone wat lawaai betreft. De weefgetouwen zijn weliswaar verder verbeterd en produceren minder lawaai dan vroeger. Maar juist de gevolgen van het lawaai in de oude weverijen worden nu merkbaar bij de gepensioneerde werknemers. Beem: „Men kan zelfs vaststellen aan welke machine iemand heeft gestaan”. Nederland heeft ongeveer tweehonderd audiciens (hoorkundigen). Zij maken prothesen op maat geen enkel oor is gelijken passen het hoortoestel aan bij de be hoefte van de cliënt. Geleverd wordt alleen op recept van een audiologisch centrum of op verzoek van keel-, neus-en oorarts. Als het toestel gereed is gaat het nog eens ter controle terug naar het centrum of de specialist. Toegegeven, juist in de laatstgenoem de categoriën lijkt de kans op beschadi ging van de gehoororganen het grootst, maar voor de liefhebbers van harde muziek gelden andere overwegingen. Het trekken van een parallel naar de schadelijke kanten van het roken ligt voor de hand Het is onomstotelijk be wezen dat het slecht is voor je gezond heid, maar toch kunnen miljoenen niet zonder het rookgenot Ter verduidelij king: dat laatste is geen waardeoordeel, maar een vaststelling. En ik kan er begrip voor opbrengen dat jonge men sen gehecht kunnen zijn aan harde mu ziek en dat anderen met buiten het roken kunnen Maar ook een groep als de eerste for matie van het Mahavishnu Orchestra paste de mogelijkheden van een hoog volume opzettelijk toe Juist een erg hard geluid maakt het mogelijk bepaal de effecten - en ook de jazz-rockforma- tie Mahavishnu Orchestra was daar niet vrij van - optimaal aan elke bezoe ker aan te bieden. In massaliteit kan op zich schoonheid schuilen. Daar was Berlioz overigens al van overtuigd Tal van slechthorenden hebben na het In werking treden van de algemene wet bijzondere ziektekosten problemen met het verkrijgen van een vergoeding voor de aanschaf va een gehoorapparaat. Dat was eerst goed geregeld in de Wet Arbeids Ongeschiktheid. Op grond daarvan heeft een werknemer recht op een zodanige vergoeding dat hij zelf maar 35 gulden moet bijbetaien. In de nieuwe wet, die sinds 13 oktober 1976 van kracht is, wordt de term „speciale hoortoesteilen” geïntro duceerd. Dat heeft tot gevolg gehad, dat de be drijfsverenigingen, die de vergoedingen op grond daarvan verstrekken, de term in een instructie aan de beoordelings-functio- narissen hebben vertaald met „stereo- hoortoestellen”. Voorts is de mogelijkheid die onder de oude WAO-regeling bestond om een hoor toestel vergoed te krijgen op grond van „de bevordering van levensomstandighe den”, geheel weggenomen. Het bestuur van de Nederlandse vereniging van fabri kanten, importeurs en detaillisten van au- diologische apparatuur - kortweg Fida - heeft de overheid gevraagd de interpreta tie van de wet voor de uitvoeringsorganen aan te passen „aan de bedoeling van de regeling” Volgens A. Beem worden ook in de nieuwe wet met „speciale boortoestellen” niets anders bedoeld dan gewone toestel len door middel waarvan men een gehoor- verlies kan verbeteren” Nu de beoordelingsambtenaren de om schrijving uitleggen als een speciaal toe stel, krijgt iemand die brutaalweg een ste- reo-apparaat vraagt, wel een vergoeding. De bescheiden man die niets anders wil dan een vergoeding voor een gewoon ap paraat wordt echter afgewezen. Men kan wel aanvullingen krijgen op de kosten, zoals via een bedrijfsfonds of vakbond, of via de Bijstandswet Acousticon heeft het eerste elektri sche hoortoestel ter wereld vervaar digd. Dit gebeurde 75 jaar geleden. Het werd een groot succes, vooral omdat niemand minder dan koningin Alexan dra van Groot-Brittannië, in de tv-serie Edward VH ook wel Alex genoemd, de eerste klant was. Zij droeg het toestel - ter grootte van een ouderwetse fotoca mera - de eerste keer bij de kroning van haar man koning Edward VII. Het ap paraat werd onlangs gestolen uit het Arnhemse hoofdkantoor. In 1924 werd het hoofdkantoor in Arnhem gevestigd met onder meer fili alen in Parijs en het toenmalige Bata via. Na de oorlog werd het bedrijf al leen nog in het Arnhemse kantoor voortgezet. Er zijn nu geen bindingen meer met het buitenland. De huidige directeur eigenaar, W. J. M. Schage, nam het bedrijf ongeveer tien jaar gele den over en sindsdien zijn de activitei ten sterk gegroeid. De Victonanen spaarden kosten noen moeite om her ook nuii slechthorende oezoekers naai oe zin ie maken Dit lateltie met Griekse vaas was niets anders aar' een toestei om de gast met hoorproblemen in staat te stellen aan de conversatie Jeei te nemen lijk populaire muziek) alle lichte mu ziek die het behelst vertegenwoordigt Het is in ieder geval een term waarbij de meest uiteenlopende muzikale stij len overéén kam geschoren worden. Zo stellen onderzoekers door die term te gebruiken vervolgens easy-listening ge lijk aan hard-rock. Een zekere kennis van wat dan wel onder onmiskenbaar harde populaire muziek moet worden verstaan, lijkt eveneens niet voorhan den. Koren op de molen van velen die nog steeds niets zien in eigentijdse po pulaire muziek en door ongenuanceer de uitspraken hun vooroordelen beves tigd zien. St< he VOi Al: mi wc ko hij do nol ka scl hel VOl Int le: To sta hel de: Lil dei do da to< vei AI he: wil in. da vir uit a-s eei He nei de mt bei vai de De lar na: wii ik Do wa rot ko voi oir lac er scl twi aai dol rel doi ha: bu nei be: hei hei hij nie da op, nil In enkele gevallen heeft een hard geluid een aparte functie in de moderne muziek; daar mogen we onze oren niet voor sluiten. Hard Rock en punk-rock (de new wave groepen uit Engeland en New York) zijn zeer lichamelijk ge richt. Energie, dynamiek, inzet en een hard geluid vertegenwoordigen op een eigen manier het harde leven in een grote wereldstad. Per slot van rekening zegt het de een mets en de ander alles. In vergelijking tot het formaat zijn de prijzen van de toestellen nogal gepeperd, tussen de zes honderd en duizend gulden. Volgens de heer Beem zijn de produktiekosten zeer hoog. Dat begint al bij de research van de fabrieken. Bovendien worden alle onderdeeltjes met de hand in de apparaatjes gezet. Aan een toestel werken ongeveer 110 men sen. Dan komen daar nog eens de aanpassingen van de audiciens bij. Ofschoon er nu problemen zijn gerezen over de vergoedingen van de overheid, kan de cliënt reke nen op een flinke tegemoetkoming bij de aanschaf van een apparaat. Jammer vindt Beem het, dat de ziekenfondsen op dit gebied geen unanieme rege ling kennen. In Twente betalen zij ongeveer negen tig percent van alle kosten. In Arnhem wordt daarentegen met meer vergoed dan de wettelijk verplichte honderdtachtig gulden, plus honderd gulden. „Het scheelt vaak honderden guldens en dat is toch te dwaas”. Hoe goed een hoortoestel ook werkt, het blijft een hulpmiddel met alle gebreken van dien, waar schuwt hij. Het oor is nu eenmaal perfecter dan de techniek. De toestellen kunnen bijvoorbeeld moei- lijker geluiden selecteren. Alle geluiden worden met gelijke sterkte doorgegeven, ook de bijgelui den, „met dien verstande, dat de klankkarakteris- tiek van het toestel is aangepast aan het oor”. Het komt voor dat communiceren in groter ge zelschap of bij verkeerslawaai ook met een appa raat grote problemen oplevert. De techniek wordt evenwel steeds verbeterd en onlangs is als laatste vinding het in-het-oor-toestel in Nederland op de markt gebracht. Het is vrijwel onzichtbaar, heeft minder nagalm, ruis of echo en selecteert de gelui den beter. Merkwaardigerwijs worden er nog altijd hoorns gemaakt, zoals die vroeger gebruikt werden. Zij werken nu wel met elektronische versterkers. Een hoorn heeft een psychologische werking. Praat men met een slechthorende dan vergeet men al gauw in het vuur van een gesprek dat men vooral duidelijk moet spreken. Een hoorn herinnert je er Bewezen is overigens dat gemiddeld 35 procent van de regelmatige popconcert- en discotheekbezoekers al last heeft van ge- hoorbeschadiging en velen over een aantal jaren een boorapparaat nodig hebben. „Ik zou ook* wel eens willen weten in welke toestand het gehoor verkeert van musici, die midden in een symphonie-orkest zit ten”, aldus Beem. de fabriek óf op kantoor Met name de eerste catagorie wordt niet zelden blootgesteld aan geluidsoverlast In de meeste bedrijfstakken is het vóórtbren gen van lawaai onlosmakelijk verbon den aan de produktie. Een volledig af doende protectie is niet zelden afwezig of met grote moeite realiseerbaar. Ook in minder evidente situaties als de scheepsbouw of de groot-metaal kampt men met geluidsoverlast. In dit geval kan verwezen worden naar de grafi sche industrie of de boekbinderijen. Oorspronkelijk was Acousticon een Anglo-Amerikaans bedrijf met vesti gingen in Londen en New York, gespe cialiseerd in dictafoons en telefoons. In de Verenigde Staten was het bedrijf gauw kapot door de constructie van de grote telefoonbedrijven, zoals The Bell Telephone Company. Alleen van de fa bricage van boortoestellen kon men destijds nog niet bestaan. Onze medewerker voor popmuziek tekent bij bovenstaande het volgende aan: Telkens weer wordt er door allerlei deskundigen gewaarschuwd tegen de gevaren die het beluisteren van harde popmuziek met zich meebrengt. Het feit ligt er dat er de laatste paar jaar een aantal verontrustende cijfers be treffende verminderde gehoorcapaci- teiten bij jongeren gepubliceerd zijn. Het is daarbij opvallend dat veel van het kwaad geweten wordt aan „pop muziek”. Enkele vrij felle artikelen neigen naar een (lichte) generalisatie. Beem vindt dat er meer gecontroleerd moet worden op het gebied van lawaai en de gevolgen daarvan op de mens. Dat geldt niet alleen voor popmuziek, maar zeker ook voor lawaai in de industrie. Hij wijst op de controle in enkele deelstaten van de Bondsrepubliek Duitsland, waar onder zoekingen zijn verricht met bijzonder be angstigende resultaten. Er zijn genoeg hulpmiddelen om de mens te beschermen tegen lawaai, maar dan moet eerst precies worden onderzocht waar de gevaren schuilen. Ten eerste is het opmerkelijk dat „popmuziek” wordt aangepakt, als wa re die de enige veroorzaker van het kwaad, of de ergste. Geen van beide is staande te houden. De circa vijftigdui zend regelmatige bezoekers van pop concerten en discotheken, die ons land telt - het lijkt me een schatting aan de voorzichtige kant - zijn gemiddeld maar een klein gedeelte van hun vrije tijd in een concertzaal of discotheek te vinden. Daar tegenover staat dat bij voorbeeld werkende jongeren zo’n veertig uur oer week doorbrengen óf in Er zijn rond de 20 zelfstandig wer kende vestigingen in Nederland, waar onder één in Hengelo. Acousticon heeft 50 employés. Het bedrijf is gespeciali seerd in boorapparaten met de daarbij behorende hulpartikelen en gehoorbe- schermers. Daarnaast heeft Acousti con een afdeling die zich alleen bezig houdt met de verkoop van elektro-me- disch apparatuur, zoals audiometers en testcabines voor keel-, neus- en oorart- sen enaudiologische centra. het geluid te sterk doorkomt. De bescher mende luchtlaag ontbreekt en het geluid dringt rechtstreeks in het gehoororgaan. Popmusici zouden allemaal schoenen met rubberzolen moeten dragen, vindt de heer Beem. De trillingen die onder andere ook via het beenderstelstel in het zenuwstelsel doordringen worden daardoor tenminste nog wat gedempt. In de Consumentengids van maart waar schuwt ook de Consumentenbond tegen lawaai. In 1975 werd een derde van de afgewezen sollicitanten bij de Spoorwegen ongeschikt bevonden wegens een slecht gehoor. Dit voorbeeld wordt ook genoemd door Beem. Het overgrote deel ervan bestond uit jongere mensen. „Dat moet iets te ma ken hebben met lawaaibeschadiging en niet met slijtage” zegt hij. Uit een onder zoek bleek volgens het ministerie van volksgezondheid niet dat de ene jongere meer naar een popconcert was geweest dan de andere. Dus, vond het ministerie, was er geen verband aangetoond tussen gehoorschade en poplawaai. Hierop reageert de Consumentenbond met de opmerking: „Vergeten werd dat de onderzochte mensen allemaal lts’ers wa ren, die bij hun opleiding (deels in de fabriek) al aan te veel lawaai waren bloot gesteld”. Een juist onderzoek zou volgens de bond zijn, de jonge mensen die niet aan machinelawaai zijn blootgesteld, te verde len in niet- en wel-popliefhebbers. Dan pas kan een duidelijk onderscheid worden gemaakt. bij voortduring aan dat de gesprekspartner hoorprobleem heeft. Van alle hulpmiddelen, die de heer Beem noemt, noteren we onder meer een wekker, die onder het kussen wordt gelegd en de slaper wakker maakt met trillingen. Ringleidingen om beter radio, tv of schouwburgvoorstellingen te volgen. Toestelletjes die geluiden (zoals van de deur- of telefoonbel) omzetten in lichtflitsen. F I V I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 18