GETUIGEN ZIJN BEÏNVLOED MENTEN politie gekomen was voor het weer privé-praktijk gaan afstoten Specialist bij universiteit moet Bezetting van ministerie vakbondsactie B.M. Meer misdrijven ter kennis van en dan dit nog Zware dag voor VWO-kandidaten „Drempel” C-omroepen omhoog 99 I BM-BESTUURDERS IN HOGER BEROEP Kabinet beraadt zich op arbeidsvoorwaarden LBO Dode bij brand in „Casa Maroc” I* O P b ZATERDAG M E I 1 4 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Ton Kors Waarschuwing Spuimoord -1 Spuimoord - 2 Kinderdagverblijven Ongehuwde moeders - 1 Synodevoorzitter Vliegtuigongeluk van het voortgezet onderwijs zit erop. „Eindelijk, want het leek wel alsof er geen eind aan kwam”, verzuchtte een VWO-scholiere gistermiddag. Veel van haar collega’s zullen het haar hebben nagezegd. Met name voor het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs was het gisteren een zware dag. Moorden Ongehuwde moeders - 2 (Door Govert van Brakel) Vrijdag de 13de, een zware dag voor het VWO. De S 5 Pieter Menten bij zijn aankomst in de garage van het gerechtsgebouw in Amsterdam. (Van onze parlementsredactie) plaats. Vooruitzichten voor maandag. (Van onze parlementsredactie) 27 Het lager economisch en administratief onderwijs ten slotte Hij had maar twee echt lastige vragen kunnen ontdekken. DEN HAAG. Het kabinet gaat zich nader beraden op het arbeidsvoorwaar denbeleid in de tweede helft van dit jaar en het volgend jaar, nu de prijzen de eerste maanden van dit jaar meer zijn gestegen dan geraamd was. Minister-president Den Uyl heeft dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld. Hoewel men bijna unaniem van mening is dat het klimaat voor de ongehuwde moeder aan het verbeteren is, duiden de gegevens er op dat het ongehuwde moe derschap (nog) niet is geaccepteerd. Dit resultaat heeft drs. P. A. M. van den Akker gevonden met zijn studie waarop hij 26 mei aan de katholieke hogeschool in Til burg zal promoveren tot doctor in de sociaal-culturele wetenschap. Volgens de anglicaanse bisschop Benoni Ogwal, die uit Oeganda is uitgeweken, worden onder het regime van president Amin dagelijks tientallen mensen ver moord. Gevangenissen zijn er niet in Oe ganda. Die zijn volgens Ogwal ook niet nodig, want alle arrestanten worden te rechtgesteld. De bisschop heeft scherpe kritiek op het stilzwijgen van de wereld in het licht van wat in Qeganda gebeurt. Een keuringsarts heeft van het Medisch Tuchtcollege een waarschuwing gekregen omdat hij aan de personeelschef van de fabriek waarvoor hij werkt, had verteld dat een sollicitant suikerziekte had. De keuringsarts vond dat hij het beroepsge heim niet had geschonden omdat hij naar zijn mening „vertrouwensman” van zijn opdrachtgever is. Het tuchtcollege stelde zich op het standpunt dat niet alleen een behandelend arts zwijgplicht heeft, maar ook de controlerende en keurende arts. De arts had volgens het college kunnen vol staan met de mededeling dat de sollicitant was af gekeurd. De rechtbank in Amsterdam heeft giste ren een 23-jarige man wegens moord ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. Tegen hem was 15 jaar en terbeschikkingstelling geëist. De man had vorig jaar, samen met zijn broer, een 21- jarig meisje en haar 22-jarige vriend in hun woning aan het Spui in Amsterdam op gruwelijke wijze gedood. De broer, die dienstplichtig was op het moment van de moord, zal binnenkort door de krijgsraad in Arnhem worden berecht. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft een rijksbijdrageregeling kinderdagver blijven vastgesteld. Deze regeling voorziet in een rijksbijdrage, die de volledige sala riskosten van de directe leiding van kinde ren in dagverblijven omvat. Bovendien wordt met de regeling een landelijk uni form systeem van ouderbijdragen naar draagkracht ingevoerd. De maximumbij- drage per gezin bedraagt 255 gulden bij een netto gezinsinkomen van 2200 gulden of hoger. De ouderbijdragen treden op 1 september a.s. in werking. De broers waren, gewapend met een colt, gaan inbreken in het pand aan het Spui. Op de zolderverdieping troffen zij het meisje en haar vriend aan, die lagen te slapen. De broers dwongen het meisje op te staan, namen haar mee naar een lager gelegen etage en verkrachtten haar daar om beurten. Daarna ging een van de broers naar boven en ranselde de jongen met een fietsketting dood, waarop zij - om herkenning te voorkomen - besloten dat ook het meisje moest sterven. Eerst vrij zonnig, later regen. Aanhoudend koud voor de tijd van het jaar. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.41 uur en 15.02 uur Laagwater 10.40 uur en 23.06 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.00 uur en 14.23 uur Laagwater 9.57 uur en 22.27 uur DEN HAAG. Medische specialisten die een volledige werkkring hebben bij universiteiten en academische ziekenhui zen, zullen binnen twee jaar hun eventuele privé-praktijken moeten afstoten. Alle in komsten uit de behandeling van patiënten zullen moeten toevloeien naar de zieken huiskas. De ministerraad heeft dit gisteren besloten. Na drie kwartier maakte de politie een eind aan de bezetting. De zeven werden het gebouw uitgedragen en kregen een proces verbaal wegens lokaalvredebreuk. De po litierechter in Den Haag veroordeelde vier van hen daarvoor tot 100 boete. Zij gin gen in hoger beroep, omdat zij vinden dat de bezetting, in die omstandigheden, niet strafbaar is. Twee andere BM’ers moeten nog terecht staan voor de politierechter (deze wacht de uitspraak van het hoger beroep af), de zevende (strafrechtelijk minderjarig) werd niet vervolgd. Eind maart van het vorig jaar was een gesprek met staatssecretaris Zeevalking op het departement op niets uitgelopen. Zeevalking zag geen heil meer in verder praten en verliet de vergaderzaal. De ze ven bestuursleden van de BM bleven zit ten, want zij wilden wel verder praten. Dat de bijgelovigen weinig goeds voorspelden was te verwach ten, maar nadat de enveloppe met de opgave voor economische wetenschappen en recht, en biologie waren opengemaakt, daalde ook de stemming van de meest optimistische eindexamenkandi daat tot het nulpunt. A-mensen die geen wiskunde in hun pakket hebben, zaten bij economie met de handen in het haar. De BM was zeer teleurgesteld en wilde via een bezetting toch nog een gesprek afdwingen. Volgens de raadsleden van de die afschuwelijke executie door Menten zelf wegge nomen. Eindelijk kreeg het havo gisteren ook eens te maken met een actuele zaak. In opgave twee was een aantal vragen ingebouwd over de sterk gestegen koffieprijzen. Door de bank genomen Dominee C. Mak Azn. uit Hengelo, is gekozen tot voorzitter van de Generale Synode van de gereformeerde kerken. Hij was ook voorzitter van de vorige synode, die van Maastricht. Blijkbaar heeft hij het zo goed gedaan dat niet minder dan 68 van de 75 synodeleden zich achter hem schaarden. Drie jaar na de geboorte van het kind staat de helft van het aantal ongehuwde moeders alleen, 37 procent is getrouwd en 13 procent woont samen met een man. In verhouding staan oudere ongehuwde moe ders vaker alleen. Van de gehuwden is ongeveer 40 procent getrouwd met de na tuurlijke vader van het kind. bv Wf on an on ko de bij mi afi ve lei de ge le de he ge Ve ca MAANDAG 16 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.45 uur onder 21.29 uur Maan op 5.02 uur onder 19.47 uur CULEMBORG (ANP). De brand in het gastarbeiderstehuis „Casa Maroc”, in Culemborg in de nacht van woensdag op donderdag, heeft één slachtoffer geëist. Gistermiddag werd door de politie tussen de puinhopen het stoffelijk overschot ge vonden van een van de negentig bewoners. Vermoedelijk is het de 40-jarige Marok kaan F. S. Ourriagli. Hij is de enige die wordt vermist. Aanvankelijk hield de poli tie rekening met de mogelijkheid, dat hij na de brand bij een particulier zou zijn ondergebracht. Ourriagli werkte bij de Culemborgse meubelfabriek Gispen. lillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||l||||||||||im Volgens het CBS werden 2.849.000 over tredingen: waarvan 2.700.000 verkeerso vertredingen) door de politie geconsta teerd tegen 2.547.000 in 1975. In 1.923.000 gevallen werd proces-verbaal opgemaakt (1975: 1.717.000), terwijl 926.000 overtredin gen direct geldelijk werden geschikt (1975: 830.000). m he la] w; ov da 8* ee ui de ril da na te zij na op za na de zw. bew. onweer zw. bew. zw. bew. regenb. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew regenb. hagelb. onbew. h. bew. regenb. zw. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. regen regen zw. bew. h. bew. h. bew. regen regenb. h. bew. h. bew. geh. bew. 1. bew. regen onbew. 1. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. regen regenb. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. regenb. al| Mi tij (P Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis De BM wil daartoe ook toegang hebben tot de kinderen in de tehuizen, om indivi duele en groepsgesprekken te hebben. Om die toegang tot rijksinrichtingen te krijgen is al heel lang een ruzie aan de gang tussen de BM en het ministerie van Justitie. Zeevalkings voorganger, Glastra van Loon, stond op het punt met de BM tot een vergelijk te komen, toen hij aftrad. De gesprekken met Zeevalking bereikten een climax op woensdagmiddag 31 maart 1976, toen Zeevalking verklaarde dat hij niet op de wensen van de BM kon ingaan en geen heil zag in een voortgezette discussie. De agressieve misdrijven (50.000, waar van 61 procent vernielingen) namen ten opzichte van 1975 toe met 19 procent, Dit werd vooral veroorzaakt door de sterke stijging van het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrijven tegen het le ven (23 procent) en vernielingen (21 pro cent). Mishandeling nam toe met 17 pro cent en de misdrijven tegen de openbare orde en gezag met 16 procent. De vermogensmisdrijven (400.000 waar van 26 procent rijwieldiefstal) liepen met 16 procent op. Van de vermogensmisdrij ven vertoonde heling de sterkste stijging (32 pet). Het aantal opgehelderde misdrijven be droeg 168.161 of 32 procent van de in 1976 bekend geworden misdrijven (1975: even eens 32 procent). Zeven mensen verloren het leven toen een Pools vrachtvliegtuig gisteren neer stortte in de heuvels bij de Libanese hoofd stad Beiroet. Het toestel, dat een lading bevroren vlees aan boord had, was opge stegen in Bulgarije. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum temperatu ren omstreeks 8 graden. Maximum temperatu ren omstreeks 14 graden. „Het kabinet wenst zich rekenschap te geven van de op zichzelf pijnlijke over schrijding van de raming van de prijsstij ging”, aldus Den Uyl. De premier legde er de nadruk op, dat niet getornd kan worden aan de afgesproken prijscompensatie per 1 juli. DEN HAAG (ANP). De bezetting door de Belangenvereniging Minderjari gen (BM) vorig jaar maart, van een verga derzaal van het ministerie van Justitie, was een gerechtvaardige vakbondsactie. Dit zeiden gisteren voor het gerechtshof in Den Haag de advocaten van drie leden van de BM, die in hoger beroep terecht stonden voor deze bezetting. gedrag zijn. milliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiim ZONDAG 15 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.47 uur onder 21.27 uur Maan op 4.37 uur onder 18.43 uur Drie van de vier veroordeelden versche nen gisteren voor het hof in Den Haag, waar procureur-generaal mr. Bos bevesti ging van het vonnis van de politierechter eiste. Naar zijn mening is de zaak vrij eenvoudig: er is inbreuk gemaakt op het recht van een ander, er is sprake van lokaalvredebreuk, dus is een straf op zijn plaats. Op de lagere technische scholen hadden de meeste leerlingen bij natuurkunde moeilijkheden met de opgave over de compensa- tieslinger. De rest van het werk, dat als onderwerp gassen, warmte, elektriciteit en licht had, bleek met het nodige rekenwerk wel te doen. Bij Duits hepen de meningen uiteen. Het af maken van de zinnen en het invullen van de ontbrekende woorden kostten de meesten moeite. Omdat, zoals een leraar zei, er dan een beroep wordt gedaan op de creativiteit van de leerlingen, en dat is met name in een vreemde taal voor een LBO-leerling erg moeilijk. DEN HAAG (ANP). In 1976 zijn 519.000 misdrijven ter kennis van de poli tie gekomen, 71.500 (16 procent) meer dan in het jaar daarvoor het geval was. Ten opzichte van vijf jaar geleden bedroeg de toeneming 71 procent en ten opzichte van 1966 186 procent. Het ministerie van Eco nomische Zaken heeft dit cijfermateriaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt. theorie en in tegenstelling tot voorgaande jaren weinig sommen j2_.„, Opgave drie bevatte een storende fout: spaarbedrag moest spaar- vëèmarkt~of op’een*visafsla&~Wié het weet, mag het zeggen. Weer in binnen- en buitenland BM is dat een maatschappelijk aanvaard middel, dat een vakbond in bepaalde om standigheden mag aanwenden. eerste week van de massale jacht op een einddiploma waren leerlingen en leraren tevreden over de moeilijkheidsgraad van het werk. Te doen, aldus velen. MAVO Voor het mavo vermeldde het examenrooster gisteren dezelfde vakken als voor VWO en HAVO. Leraren noemden biologie redelijk, maar vreesden toch dat er wel onvoldoendes zullen vallen, omdat een groot scala onderwerpen aan bod kwam. Boven dien werd bij herhaling een beroep gedaan op het zeer nauwkeurig lezen van de opgave. Enige ontevredenheid heerste er over de verstrekking van diagrammen. „Voor het mavo zijn die ondoenlijk”, aldus het onderwijzend personeel. Echt moeilijk vonden ze slechts de vraag over de produktie van bloedplaatjes. Het goede antwoord is, dat die in het rode beenmerg worden geproduceerd, en dus moest de keuze op D vallen. Handelskennis kostte de leerlingen minder moeite. De 40 vragen &5 w wnw wzw ozo wzw wnw w zw w wzw z z z wzw w w w wnw z w.st. w o nw ozo nnw wzw w.st. z zzw zzw ozo z wnw zzo o zzo wnw nw nno wnw wnw wnw wnw nno Zeker in de zaak Menten is het onmogelijk (of misschien te vroeg) te beoordelen of er vanuit Polen en Rusland ge werkt wordt met beïnvloe dingen van getuigen („in fluisteren” en „voorbakken’ noemt Menten dat), waar door de Blaricummer valse lijk kan worden beschul digd. Daarvoor zijn de getui genissen te zwaar en te tal rijk. Ook die van de in Zwe den en de Verenigde Staten wonende Hauptmann en Pollak (zij zullen volgende week gehoord worden), die althans dat mogen we aannemen buiten de in vloedsfeer van deze eventue le „beroepsvervalsers” leven. Menten kan niet blijven roepen dat alle verklaringen en getuigenissen op onzin en geruchten gebaseerd zijn. De getuige Jariv uit Israel, die zichzelf na de publikaties over de zaak-Menten heeft gemeld en volgende week gehoord zal worden, moet dat beeld rechttrekken. En dat is gisteren al voor een deel gebeurd door de Duit ser Hans Geisler, die zich ook vrijwillig meldde en ver telde over zijn ervaringen met Menten in het „Einsatz- kommando” van de SS-ge- neraal Schöngarth. Hij noemde Menten overigens naïef en vriendelijk, een bééld zoals ook andere getui gen van de verdachte Blari cummer hebben geschetst. De taktiek van Menten en zijn verdediger, die er op aan lijken te sturen dat de dagvaarding klopt maar dat alleen de naam Dirk Menten moet worden ingevuld, is De start van het werk was overigens veelbelovend. Weinigen zullen moeite hebben gehad met de vragen over een fragment uit konden ruimschoots binnen de toegemeten tijd worden beant- de regeringsnota Selectieve Groei. In de micro-economiesom woord, ook al zat er nogal wat rekenwerk in kwam een foutje voor. De deelstreep bij de vraagfunctie was niet voldoende doorgetrokken, waardoor onverwachte hindernissen moesten worden genoemen. En wat wordt bedoeld met „geo riënteerde markteconomie”, een vraag buiten de examenstof om, want de leerboeken bieden geen antwoord. Biologie bood qua zwaarte hetzelfde beeld. Drie vragen over embryologie werd algemeen als veel gekarakteriseerd. Op de school waar ik gisteren gastvrijheid genoot, had geen van de 12 kandidaten meer dan 5 van de eerste 10 vragen goed. Een resultaat dat het ergste doet vermoeden voor het eindcijfer. Volgens een leraar lag het werk op ’t niveau van de kennis die zo’n 20 jaar geleden op ’n kandidaats examen aan aanstaande artsen werd gevraagd. Tegenover het afstoten van privé-prak tijken staat een speciale regeling voor de honorering van het medisch wetenschap pelijk personeel. De nieuwe regeling, die ongeveer ƒ41 miljoen per jaar gaat kosten, zal van toepassing zijn op ongeveer 1200 medische specialisten. De kosten zullen worden gecompenseerd door de hogere inkomsten van de academische ziekenhui zen en uit het bedrag van ongeveer 180 miljoen dat zich nu nog op een geblokkeer de honorariumrekening bevindt. Namens hun cliënten zetten mr. Wladi- mirow en mr. Spronk uiteen, dat de BM wel degelijk een vakbond is en zich richt op collectieve belangenbehartiging. De in mei 1971 opgerichte BM (februari 1972 koninklijk goedgekeurd) wil de belangen behartigen van kinderen die in tehuizen en inrichtingen verblijven. Toen gisterochtend die zaak aan de orde kwam, waarbij een brief over de Poolse persoonsbewijzen van Menten en zijn vrouw geschreven door een Poolse politiefunctionaris werd ge citeerd, hielden Menten en Van Heijningen zich merk waardig stil. Het Poolse Bu reau voor Nazi-misdaden gaat in ieder geval verder op zoek in de archieven en zal de Nederlandse justitie be richten of het mogelijk was voor een buitenlander een Pools persoonsbewijs te krijgen en toch de eigen nati onaliteit te behouden. van Nazi-misdaden in War schau, honend te kleineren. Ze gingen daarbij zelfs zo ver dat rechter Schröder het in sommige gevallen te onbe leefd vond opmerkingen en vragen van de advocaat Van Heijningen te laten vertalen door de tolk. ring „onzin”. Advocaat Van Heijningen weet nog niet ze ker of hij Dirk Menten als getuige zal oproepen. „De verhouding tussen de twee broers is de laatste jaren niet zo best,” zei hij „en dat heeft niets met dit proces te maken.” Voor het eerst tijdens dit proces is de kwestie van Mentens nationaliteit aan de orde gekomen. Toen het pro ces op 4 april pro-forma startte had officier van justi tie mr. Habermehl zich sterk gemaakt op een aanval van Menten en zijn verdediger over deze kwestie. Hij ver wachtte dat Van Heijningen zou aanvechten dat de „sta tenloze” Menten door een Nederlands rechtscollege zou worden berecht, maar die aanval bleef uit. DEN HAAG (ANP). Minister van Doorn van CRM, meent dat de „drempel” voor de erkenning als omroeporganisatie- C kan worden verhoogd van 100.000 leden tot 150.000 leden. Een dergelijke verho ging, zo meent hij, zal de positie van de huidige omroeporganisaties niet in gevaar brengen. De verhoging wordt voorgesteld in het gisteren bij de Tweede Kamer ingediend wetsvoorstel tot wijziging van de Omroep wet. Een tweede wijziging betreft de „ont koppeling” van het lidmaatschap van een omroeporganisatie aan het betalen van omroepbijdrage. Als gevolg van deze wij ziging zullen alle in ons land woonachtige personen van 18 jaar en ouder, die lid of contribuant zijn van een omroeporganisa tie, bij het bepalen van de zend tijd ver de ling in aanmerking worden genomen. Ook stelt de minister voor de omroeporganisa ties te verplichten hun programmabladen voor een ieder, ook voor niet-leden, ver krijgbaar te stellen. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. WEERRAPPORTEN W De open vragen bleken eenvoudiger. De antwoorden op de Bij het havo moesten veel biologiekandidaten het antwoord eerste vragen waren uit de tekst te halen, de overige vijf kwamen schuldig blijven op de vraag over de verborgen erfelijke eigen- neer op inzichtelijk denken. schap. Een leraar, die ruim 40 minuten nodig had om het werk van antwoorden te voorzien, vond de vraag trouwens meer op VWO- Het lager ecOnomisch en administratief onderwijs ten slotte niveau liggen. Overigens was hij tevreden over het werk als geheel. mocht zich gisterochtend buigen over onder meer 30 meerkeuze- - vragen handelskennis. De leerlingen waren binnen de tijd klaar. Op maar een vraag, zo vond een leraar, moest worden gegokt. „Op Economie, dat in demorgenuren werd^ af genomen,bevattejeel weike verkoopplaats zijn de te verhandelen goederen niet in - - nalura aanwezig, op een bloemenveiling, een graanbeurs, een het door middel van opslui tingen in werkkampen en gevangenissen in het gareel laten lopen van „dwarslig gers”. Het zijn zaken waarop Pieter Menten en zijn verde diger Van Heijningen ook gisteren weer tijdens de der de zittingsdag in Amster dam op gehamerd hebben; luid, duidelijk, fanatiek en met minachting voor de do cumenten, verklaringen en bewijsstukken die vanuit Polen en Rusland komen. Menten gebruikte continu de term „geruchtenmachine”. Van Heijningen schermde met tal van publikaties waarin zijn gelijk moet wor den aangetoond. Daarbij noemde hij onder andere het boekje van de Nederlandse journalist Van Amerongen „De samenzwering tegen Si mon Wiesenthal” en de pu- blikatie van Hermann Raschhofer, „Der Fall Ober lander”. Van Amerongen spreekt inderdaad over Poolse „beroepsvervalsers” en Raschofer zegt vele blad zijden lang dat de commu nistische Oostbloklanden een dergelijke methode als normaal beschouwen om hun doel te bereiken. Van Heijningen en Menten hebben dan ook niet nagela ten de Poolse rechter Jan Mikulski en de gepensio neerde officier van justitie Sculz, beiden verbonden aan het Bureau voor onderzoek AMSTERDAM. In het grote conflict eind 1975 tus sen de Oostenrijkse socialis tische bondskanselier Kreisky en Simon Wiesen thal werd vanuit Polen de kroon gezet op een jaren lang gevoerde hetze tegen de Nazi-speurder. Het was een campagne waarbij ge bruik werd gemaakt van valse documenten om aan te tonen dat Wiesenthal be paald niet de vervolgde jood was geweest, die van concentratiekamp naar con centratiekamp had gezwor ven, maar „in feite” agent van de Gestapo was geweest. In de zaak Oberlander, die begin zestiger jaren speelde, werd vanuit Oost-Duitsland geprobeerd de Westduitse minister Oberlander onder uit te halen met documenten die aantoonden dat hij tij dens de oorlog betrokken zou zijn geweest bij een bloedbad onder de joodse bevolking van de Poolse stad Lemberg. Vervalsin gen, concludeerde een reha- bilitatiecommissie in West- Duitsland. En Russische dis sidenten als Boekovsky en Solzjenitsin hebben de afge lopen jaren wel duidelijk ge maakt hoe in de Oostblok landen wordt omgespron gen met begrippen als vrij heid van meningsuiting en ook al wat doorzichtiger ge- Ook Dirk Menten, die mo- worden. Dat is gekomen menteel in Cannes woont, door twee verklaringen. De heeft inmiddels verklaard allereerste van Menten zelf, dat hij rond die tijd in Parijs die er vrijdag uitflapte dat was. Hij zei ons dat telefo- Dirk op de bewuste datum nisch na een getuigenis van van 7 juli 1941 nooit in Pod- Karolina Tuzimek. Volgens horoce kon zijn, omdat hij toen in Parijs vertoefde. Daarmee is dan alle onze kerheid over een verwisse- o, ■as £2 nisch na een getuigenis haar had Dirk Menten geld aangeboden aan de weduwe Stepan, nadat Pieter haar man had doodgeschoten, ling van de twee broers door Dirk Menten zou daarbij ge- de getuigen op de dag van zegd hebben: „Is hij gek ge worden? Waarom heeft hij dat gedaan.” Dirk Menten in Cannes noemde de verkla- 12 13 12 10 9 11 - 11 12 11 10 5 21 16 18 15 10 16 16 12 9 18 12 20 12 9 12 20 25 20 10 17 12 14 - 21 22 13 13 13 19

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2