Rumoer rond benoeming schoonzoon WHO laat conclusies CALLAGHAN DREIGT over saccharine open MET AFTREDEN Dr. Boelmans Kranenburg: West-Duitsland MET RUG TEGEN DE MUUR Castro: Revolutionair bondgenootschap Afrika achtergrond ontwerpt auto met lange levensduur Prinselijk paar in Tsjangsja aanpakken Italië gaat terreur „HARINGVISSERS STAAN NU Ravage na botsing STUDIE WORDT VOORTGEZET LEIDERSCHAP PREMIER BHOETTO IN HET GEDING 2 SWAPO beschuldigt Unita en Z.-Afrika Deur dichtgeslagen Aanslagen Verschuiving Beschuldiging tegen Chileense attaché in Bonn serieus opgevat ZATERDAG 1 4 M E I 19 7 7 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 'g -1 i n 1 r k LONDEN (UPI). De Britse premier, James Callaghan, heeft gedreigd op te stappen vanwege het toenemende rumoer rond de benoeming van zijn schoonzoon tot ambassadeur in Washington, zo hebben parlementaire krin gen gisteren meegedeeld. 2 (Van onze speciale medewerker, Jaap van Ginneken) „Hoewel Zaïrese burgers uit de provincie Sjaba aan de zijde van de MPLA-beweging hebben deelgenomen aan de Angolese bevrij dingsoorlog, hebben we na afloop daarvan vrijwel geen enkel contact met hen gehad. De waarheid is dat we niet deelnemen aan de training, uitrusting of vorming van revolutionairen die de strijd in Sjaba zijn begonnen. We hadden zelfs geen enkele informatie die ons had kunnen doen weten dat die gebeurtenissen zich zouden voor doen.” „En als we dat zeggen, is dat geen voorwendsel om een revolutio naire actie te maskeren. We passen geen politiek van leugens, bedrog of dubbelhartigheid toe, want dat levert misschien vandaag een overwinning op, maar morgen zeker een nederlaag. Als we iets doen, dan nemen we daar gewoonlijk ook de verantwoording voor.” Callaghan verdedigde de benoeming, Referendum moet chaos in Pakistan oplossen FIDEL CASTRO ■n Bhoetto had gisteren in het Ahiwal- kamp bij Islamabad, waar de meeste PNA-kopstukken zijn geïnterneerd, een laatste poging gedaan om met de opposi tie tot een vergelijk te komen. „Maar”, vertelde hij het parlement, „de oppositie heeft de deur tot een dialoog in mijn gezicht dichtgeslagen”. Bhoetto las een brief voor waarin de PNA zijn aanbod tot een gesprek beoor deelde als „een poging tijd te winnen, terwijl het oppakken van militante PNA- leden gewoon doorgaat en de strijdkrach- Dat zei dr. H. A. H. Boelmans Kranen burg van de Stichting van de Nederlandse Visserij gisteren in het Noordhollandse Bergen, waar vertegenwoordigers van de visserij de problemen in hun bedrijfstak bespraken. Het meest actuele probleem is de onze kerheid. Zal de Europese ministerraad maandag in Brussel besluiten dat de ha ringvangst op de Noordzee verboden wordt tot eind van het jaar? Nederland is er sterk op tegen, maar volgens ir. Th. J. Tienstra, directeur visserijen van het mi nisterie van Landbouw en Visserij, is de kans groot dat de Europese Commissie de landbouwministers zal adviseren de jacht ten onschuldige mensen blijven doden”. De brief was getekend door de hoogste PNA-chef, Maulana Moefti Mahmoud. Hij schreef Bhoetto niets te zien in het voort zetten van „loze praatjes” en wil de pre mier ook niet meer ontmoeten. In Pakistan is nog nooit eerder een direc te volksraadpleging via referendum ge houden. Volgens staatsrechtgeleerden in Islamabad zal de grondwet nu moeten worden geamendeerd tijdens een geza menlijke zitting van beide huizen der volksvertegenwoordiging. De zaak werd nog aangewakkerd door kennelijk geïnspireerde verhalen in twee Londense avondbladen, waarin verzekerd werd dat de werkelijke reden dat Ramsbotham plaats moest maken voor Jay gelegen was in het feit dat hij een „vreselijk ouderwetse snob, duf en contactloos is”. hebben leeggevist en de Britten proberen de buitenlandse vissers afschrikwekken de straffen op te leggen als die zich niet aan de regels houden. Castro voegt daaraan toe dat de Ame rikanen nog steeds de marinebasis Gu antanamo op Cuba bezetten. Tegelijk spreekt Castro zijn vertrouwen uit in landen als Algerije en Libië, en zet zich af tegen Marokko, dat zich volgens hem opwerpt als de politieagent van het im perialisme in Afrika en de westelijke Sahara bezet houdt, hoewel 99 procent van de volksvertegenwoordigers zich te genover de VN-commissie heeft uitge sproken voor onafhankelijkheid. (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. Het Westduitse ministerie van Onderzoek en Technologie heeft gis teren de eerste fase van een rapport vrij gegeven over een auto die zeer langdurig mee kan. Het gaat om een middenklasse- wagen, die zo’n 20 jaar moet kunnen blij ven rijden. Per jaar zou dan circa 15.000 kilometer kunnen worden afgelegd. Het plan voor deze „auto van lange duur” is nog in de ontwikkelingsfase. Er is nog geen model ontworpen. Saccharine is in de VS en Canada kort geleden getroffen door een verbod op het gebruik ervan in voedings- en genotsmid delen, alsmede in cosmetische produkten. Individuele suikerpatiënten en „slanke lij- ners” kunnen saccharine echter wel als apart produkt over de toonbank be trekken. De Noordamerikaanse verboden vielen op grond van een Canadees onderzoek, waarbij vastgesteld werd dat ratten tumo- Het prinselijk paar blijft twee dagen in Tsjangsja. Het brengt vandaag per auto een bezoek aan Sjaosjan, een stadje op ruim honderd kilometer van Tsjangsja, waar het geboortehuis van Mau staat. Van middag wordt in Sjaosjan een irrigatiepro- ject bezocht BERGEN (ANP). De Nederlandse ha ringvissers staan met de rug tegen de muur. Nog nooit is het voorgekomen dat ze de Westeuropese markt niet of nauwe lijks zullen kunnen voorzien van maatjes haring. Nederland kan zieh bedruipen met voorraden van vorig jaar, maar op de traditionele vlaggetjesdag zal menige ha ringvisser de vlag halfstok willen hangen, als de 42 Nederlandse haringtrawlers aan de kant moeten blijven. ig de de ie- )it er 26 il- ie TSJANGSJA-HANGTSJOW (ANP). Prinses Beatrix en Prins Claus zijn gis teravond tijdens hun rondreis door de Chinese Volksrepubliek aangekomen in de stad Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan. i- g B- op haring te verbieden tot eind van dit jaar. >ni *n, mt er- )e- iet te- pe in is le ij e, ?t 18 n te- ?r- 12 en ad 21- in op lie de ad id le ?n In is a- ch en de ?ld De ?e- ar ijn de en iar De ol- int en iet zij te op 'er iar de en >m lat »ft ïr- iet la- le- en ni- ar Ü- Mj en i 1 Miyongo zei dat duizenden aanhangers van de Unita onder leiding van Jonas Savimbi „spanningen creëren in Namibië en het zuiden van Angola”. Volgens hem worden de Unita-soldaten door Zuid-Afri- ka in Namibië gebruikt, omdat zij de plaat selijke taal spreken en er goed bekend zijn. Zij zouden al verscheidene malen betrok ken zijn geweest bij gevechten met solda ten van de SWAPO. diplomaat Sir Peter Ramsbotham. De minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, die zelf pas 38 jaar is en een grote persoonlijke vriend van Jay en zijn vrouw, zei bij de bekendmaking woensdag dat alleen hij verantwoorde lijk was voor het benoemingsbesluit. Maar parlement en Britse kranten zeiden vrijwel eenstemmig dat zij dit niet geloof den. In het lagerhuis klonken boze be schuldigingen zoals „nepotisme” en „ba nen voor de jongens” aan het adres van de nrpminr Deze ontstond twee maanden geleden na algemene verkiezingen die Bhoetto won. Maar volgens de verbonden oppositiepar tijen (PNA) heeft Bhoetto’s regeringspartij (PPP) op grote schaal geknoeid. De PNA ontketende een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. Dit appèl was het beginsein tot een reeks bloedige ongeregeldheden, waarbij in Lahore en andere grote steden minstens 255 mensen om het leven kwamen. De meeste PNA- kopstukken zitten momenteel gevangen, in de grote steden heerst een klimaat van bijna-anarchie en de Pakistaanse econo mie heeft zware klappen gekregen. De oppositie eist kamerontbinding, het aftreden van Bhoetto en nieuwe algemene verkiezingen. In een emotionele toespraak tot het par lement verklaarde Bhoetto dat hij niet op deze eisen kan ingaan. Nieuwe verkiezin gen, betoogde de premier, zouden een fata le ramp voor Pakistan betekenen en de deur openzetten voor beïnvloeding door het buitenland. (Bhoetto heeft kortgeleden gezegd dat de oppositie steun krijgt uit de Verenigde Staten, Washington heeft dat categorisch tegengesproken). De 49-jarige Bhoetto, aan de macht sinds december 1971, verklaarde dat Pakistan „een nachtmerrie, een afschuwelijke erva ring” heeft doorgemaakt. De premier zei dat het niet fair zou zijn om het land, zo pal na de 7e maart, opnieuw naar de stembus te roepen. Liever, aldus Bhoetto, zet hij zijn persoonlijke positie op het spel dan de nationale vergadering. De premier zei niet op welke termijn het referendum plaats zal vinden. Om het te houden moet de nationale vergadering een amendement op de grondwet goedkeuren. De parlementaire storm ontstond na de bekendmaking die aankwam als een donderslag, dat Callaghan’s schoonzoon de journalist-televisie-presentator Peter Een dergelijk besluit betekent volgens dr. Boelmans Kranenburg een aanslag op de werkgelegenheid voor 600 mensen, ter wijl Nederland niet meer vraagt dan een vangst van 4000 ton haring. Dat is niet meer dan andere landen „terloops wegha len uit de Noordzee als ze op jacht zijn op andere vissoorten” zei hij. De onzekerheid treft de Nederlandse vissers niet alleen met haringvangst, aldus dr. Boelmans Kranenburg. „Alle vissers zitten met een berg onduidelijk regels”, verklaarde hij gisteren in Bergen. Boelmans Kranenburg verwijt de Europese Commissie, het „da gelijks bestuur” van de EEG”, dat ze niet opgewassen is tegen de problemen waar mee de Europese vissers kampen. Callghan zou dit tijdens een storm achtige onofficiële bijeenkomst van Labourleden hebben gedaan. „Als het Lagerhuis besluit dat dit niet juist is, dan zij het zo. Maar ik moet u nu zeggen dat andere consequenties kunnen vol gen”, zo werd de premier geciteerd. ISLAMABAD (Reuter, AFP). Pre mier Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft besloten de politieke crisis in zijn land op te lossen met een referendum, waarin het volk zich moet uitspreken over de vraag of het zijn leiderschap ja dan nee wenst. Bhoetto, die het parlement gisteren inlichtte over zijn plan, zei dat een referendum de enig juiste en eervolle uitweg is uit de politieke chaos. Jay was benoemd tot ambassadeur in Callaghan verdedigde de benoeming, Washington^als^opvolger van de beroeps- betogend dat deze niets te maken had met het feit dat Jay getrouwd is met zijn dochter Margaret. Maar volgens parle mentaire kringen explodeerde later op de partijbijeenkomst een nog boosaardi ger storm, die leidde tot zijn bedekte dreigement tot aftreden. Twee conservatieve parlementsleden beschuldigden de premier schriftelijk van het voeren van een lastercampagne „die er alle tekenen van draagt door de regering te zijn geïnspireerd.Regerings functionarissen ontkenden dat de verha len geïnspireerd waren, maar het conser vatieve parlementslid Peter Blaker zei dat zij gebaseerd waren op een particu liere informatie aan politieke verslagge vers door de perssecretaris van Callag han. Andere politieke zegslieden zeiden dat daar in feite de bron lag van de verhalen die ook in bijna alle vrijdagoch- tendkranten herhaald werden. „Hoe moeten we voorbij gaan aan de aanval van 1961, de terroristische aansla gen en ondermijnende activiteiten van de CIA, de plannen voor aanslagen op Cu baanse revolutionaire leiders, de bacteri ologische oorlog die door middel van uitgelokte epidemieën de helft van onze varkens heeft gedood en ons pluimvee heeft besmet? En wat te zeggen van de dagen van saboteurs en terroristen, die met medeplichtigheid van Chili, Puerto Rico en Nicaragua een vliegtuig hebben doen ontploffen en onze consulaten en ambassades hebben aangevallen" Hoenan is de provincie waar wijlen Mau Tse-toeng werd geboren en waar hij nog als onderwijzer voor de klas heeft gestaan. De huidige Chinese partijvoorzitter, Hwa Kwo Teng heeft vele jaren van zijn leven in Hoenan doorgebracht en was tijdens zijn laatste periode secretaris van de pro vinciale partijafdeling. tro. „We begrijpen volledig waarom Mo- boetoe op alle manieren herhaalt dat er Cubanen bij de gebeurtenissen in zijn land betrokken zijn. Dat komt doordat hij in een wanhopige sociale, economi sche en politieke situatie zit en zijn ver zoek om hulp aan de imperialisten moet rechtvaardigen. Dat toont al hoezeer het Zaïrese leger gedemoraliseerd is” Bij een botsing tussen een Westduitse schoolbus en een Nederlandse vrachtauto in de buurt van Bocholt is gisteren de chauffeur van de vrachtauto om het leven gekomen. Drieëndertig kinderen raakten gewond, van wie'een aantal ernstig. De chauffeur van de bus raakte ernstig gewond. ren aan de blaas kregen na het gebruik van hoge doses saccharine. WHO-onderzoek bij groepen suikerpa tiënten heeft deze Canadese conclusie niet kunnen onderbouwen. De WHO acht haar eigen epidemiologisch onderzoek echter niet volledig doorslaggevend o.a. vanwege ingebouwde statistische manco’s. Hoewel de WHO dus geen eindoordeel velt, beveelt zij aan saccharine te blijven bestuderen, omdat de argwaan is gewekt. Zelf hoopt de organisatie rond 1980 op grond van aanvullend onderzoek een defi nitief „vonnis” te kunnen vellen. Het Zwitsers medische genootschap heeft zich onlangs over de Amerikaans- Canadese kruistocht tegen saccharine laatdunkend uitgelaten. De ratten die blaaskanker kregen, aldus de Zwitsers, waren letterlijk volgepropt met sacchari ne. Het Zwitserse genootschap verdedigde saccharine als een middel dat van levens belang is voor suikerpatiënten en mensen die aan vetzucht lijden en dat bij normale doses volkomen ongevaarlijk is. Er vindt een enorme verschuiving plaats in de visgebieden. De Britten en Westduitsers zijn verdreven bij Ijsland. De Noren hebben visvangstquota opge steld voor noordelijke wateren die ze zelf De parlementariërs van de Labourpar- tij vatten de opmerkingen van Callaghan op als een dreigement om met zijn rege ring te vertrekken en het land in een algemene verkiezing te storten, die de conservatieve oppositie vermoedelijk weer aan de macht zou brengen. De te ontwerpen auto is weliswaar 20 tot 30 procent duurder dan een „normale” middenklasse-personenwagen, maar er wordt circa 60 procent aan grondstoffen en 20 procent aan energie bespaard. Er wordt met alternatieve materialen ge werkt. aluminium en staal. LOESAKA (AFP). Duizenden leden van de Unita (nationale unie voor de tota le onafhankelijkheid van Angola) hebben zich gevoegd bij het Zuidafrikaanse leger om te vechten tegen de soldaten van de SWAPO (volksorganisatie van Zuid-West- Afrika), zo heeft de vice-voorzitter van de SWAPO, Misheck Miyongo, gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka ver klaard. Dat verklaart de Cubaanse premier Fidel Castro na terugkeer van zijn bui tenlandse rondreis door onder andere de Afrikaanse landen in een interview met de hoofdredacteur van het tweewekelijk se Derde-Wereldmagazine Afrique-Asie, dat maandag in Parijs verschijnt. Het interview, dat in totaal twintig uur heeft geduurd, bevat een groot aantal onthullende uitspraken van de Cubaanse premier over zijn besprekingen met Bou medienne (Algerije), Kadaffi (Libië), Barre (Frankrijk), Nyerere (Tanzania), Machel en Neto. „Moboetoe is de moordenaar van zijn voorganger Loemoemba en een van de rijkste mensen ter wereld door de hon derden miljoenen dollars die hij van het volk heeft gestolen en vervolgens op bui tenlandse banken heeft gezet aldus Cas- Callaghan antwoordde op de beschul diging van de „lastercampagne” met een verklaring dat Ramsbotham (In Was hington) zijn ambt met distinctie vervuld had”. Minister Owen, die op het ogenblik een officieel bezoek aan Saoedi-Arabië brengt, liet zijn ministerie gistermiddag een verklaring uitgeven waarin hij „zich schaarde” achter het eerbewijs van Cal laghan aan het adres van Ramsbotham. De Europese Commissie doet volgens hem weinig. „Stukken verdwijnen al zeven jaar in bureauladen. De Commissie is niet opgewassen tegen de problemen”, aldus Boelmans Kranenburg. Ondertussen wordt de Nederlandse visser geregen in een keurslijf van regels. Hij moet zich houden aan visvangstquota en wordt ge controleerd. De visser moet allerlei gege vens verstrekken aan de statistici. Men denkt zelfs al aan een visjournaal aan boord zegt Boelmans Kranenburg „Straks moeten wij een boekhouder aan boord hebben”. onze solidariteit met Angola zullen on derhandelen. Het zou van ons toch ook absurd zijn om bijvoorbeeld te willen praten over de terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Europa, uit Perzië, Saoedi-Arabië, de Filippijnen, Zuid-Ko- rea en Japan?” Toch signaleert Castro wel gunstige ontwikkelingen de opheffing van het reisverbod tussen beide landen, de over eenkomst over de visserijgrenzen en de stilzwijgende stopzetting van spionage- vluchten boven het eiland, die nog niet eerder was bekendgemaakt. Tegelijker tijd weigert Castro echter het verdrag tegen vliegtuigkapingen te vernieuwen, zolang de VS geen eind maken aan de gewelddaden tegen zijn land Boelmans Kranenburg zei te hopen dat de vissers zich niet zullen laten verleiden tot acties. Dat is volgens hem geen basis voor een beleid. „Wij moeten er naar stre ven”, zei hij, „het dieptepunt in de visserij door te komen zonder verdere inperking van de traditionele vrijheden van de vis serij”. Voorts uit Castro zich zeer positief over de ontwikkelingen in Ethiopië, So malië en Zuid-Jemen, en spreekt niet tegen dat hij de leiders van deze landen bijeen heeft gebracht om over een feder atie te praten, „die de strategisch belang rijke toegang tot de Rode Zee volledig zou controleren". Castro brengt dit in verband met zijn algemene streven tot vorming van een anti-impenalistisch bondgenootschap in heel Afrika. In ver band daarmee spreekt hij ook zijn on voorwaardelijke steun uit voor de zgn frontlijnstaten en de bevrijdingsbewe gingen in Zuidelijk-Afrika Ten slotte keert Castro zich scherp tegen de buitenlandse politiek in Afrika van China, waarvan de geheime diensten volgens hem samenwerken met die van de NAVO GENèVE (UPI). De wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft gisteren een rapport uitgebracht over de omstreden synthetische zoetstof saccharine, waarin zij zich een eindoordeel voorbehoudt. De WHO zegt dat haar experts geen bewijs hebben gevonden voor de stelling dat saccharine bij diabetici blaaskanker kan veroorzaken als de stof langdurig en in hoge concentraties wordt gebruikt. Ackerknecht is door in Nederland en West-Duitsland "wonende Chileense vluch telingen beschuldigd van folterpraktijken. Hij zou m Chili directeur van de gevange nis van Rancagua zijn geweest. Daar zou hij tegenstanders van het regime-Pinochet willekeurig hebben gevangen genomen en aan folteringen hebben deelgenomen Het pakket, dat ter goedkeuring aan het parlement moet worden voorgelegd, houdt een wetsvoorstel in, dat de straffen voor aanslagen op het leven of de vrijheid van parlementsleden, leden van de regering, justitiële functionarissen, politiemannen en gevangenisbewakers verhoogt. Ingeval een dergelijke aanslag een dodelijke af loop zou hebben, zou de dader levenslang moeten krijgen, hetgeen de zwaarste straf is in Italië. ROME (UPI). De Italiaanse regering heeft gisteren een aantal maatregelen goedgekeurd tot versterking van de strijd tegen terreur. BONN (DBA). De Westduitse regering heeft zich weliswaar nog niet officieel uit gelaten over de beschuldigingen tegen de Chileense militaire attaché Christian Ac kerknecht in Bonn, als zou deze zich in zijn vaderland schuldig hebben gemaakt aan folterpraktijken, maar heeft te kennen ge geven dit geval ernstig te nemen. „En”, zegt Castro, „als er werkelijk Cubaanse en Angolese strijders in Sjaba waren, zou er in die provincies geen soldaat van Moboetoe of van Hassan meer over zijn. We weten dat er plannen zijn om een zogenaamd achtervolgings- recht in praktijk te brengen om op die manier een agressie tegen Angola te rechtvaardigen.” In dat geval zouden ze een les krijgen die ze met licht zullen vergeten Iedere aanval op Angola zal door ons be schouwd worden als een aanval op Cuba zelf We zullen er net zo lang blijven als de regering daar vraagt” Elders in het interview worden de po gingen van Washington om de betrekkin gen met Havanna te normaliseren op voorwaarde dat Cuba zijn troepen uit Afrika terugtrekt, ter sprake gebracht Castro „Laat een ding duidelijk zijn, dat we nooit met de Verenigde Staten over De samenwerking tusen de Unita en Zuid-Afrika dateert al sinds de burgeroor log in Angola, toen zij gezamenlijk vochten tegen de MPLA van de Angolese president Neto en Cubaanse militairen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3