Provincie wijst sloopplan Wenckebachwoningen af VOV teleurgesteld over uitblijven van nieuwe rii'. (fe losplank mogelijkheden in haven Carillonklanken Kerbertasiel kampt met exploitatietekort Comitéschool gaf opvoering voor Huis ter Hage Havenmanagers bezoeken IJmuiden Binnenvaartuig ramde veerpont J Voor de halve prijs op reis 'I Per spoor heel Nederland door Ik to W Oud Hollandse Jaarmarkt f VSV-jeiigdafdeling Mi i B. Veldkamp voorzitter dB Gevonden voorwerpen S: ZATERDAG 5 1 4 MET 19 7 7 IJMUIDEN-VELSEN 4 en de 5,- Bestuur MM» Wij staan op de op 20 mei 1977 i Spoorwegen Kennemerlaan - IJmuiden. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij de bezoekers van de jaarmarkt weer een unieke „Spoordag” aanbie den. In de N.S.-kraam verkopen wij dagkaarten. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts 15.- (i.p.v. 29.-). i9,« H,- 0,- VELSEN. De Velser Onder nemers Vereniging is teleurgesteld over het feit, dat er in de IJmui- der haven nog steeds geen ruimte is voor het ontplooien van nieuwe activiteiten, zoals bv. ten behoeve van de off-shore. In 1975 wees de VOV al op de onbevredigende si tuatie rond de industrie- en haven terreinen in IJmuiden en in het jaarverslag van 1976 schrijft men, dat de situatie er het afgelopen jaar niet beter op is geworden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tussen de gemeente Velsen en het provinciaal bestuur van Noord-Holland is druk overleg gaande over de bestemming van de zestig woningen aan die Wencke- bachstraat in Velsen-Noord. In een gesprek met wethouder J. W. Meijer van Velsen heeft Gedepu teerde dr. ir. J. IJff nog eens la ten weten dat de huizen niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, mo- Open Beraad Op een willekeurige dag kunt u op deze kaartjes zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. Deze kaartjes zijn geldig t/m 12 juni 1977 en uitsluitend verkrijgbaar op de jaarmarkt dus NIET bij onze kantoren of bij de stationsloketten. Nederlandse gen worden gesloopt maar hun woonbestemming behoren te be houden. Overlast van de PEN- centrale weegt niet op tegen de schrijnende woningnood in IJmond, zo meent IJff. DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Velsen wil inzicht in gevaren PEN-centrale 27 [28,- s tot maal aven )/YC van >thy- tam- het ier- ten ian /YC zerk- am 155 433 iken teert trale i van jede )/YC lens n de nde nog Wl| BlS- de een pen zijn noordwaarts gegaan op basis van berichten dat er in de noordelijke Noordzee makreel te vangen zou zijn. ie schlj- P) Het aantal leden van de VOV is in 1976 gestegen tot 1155, mede dankzij het openstellen van het lidmaatschap voor andere sectoren van het maatschappelijk leven dan uitsluitend traditionele „be drijven”. Tijdens de jaarvergadering, die vrijdagmiddag in de PEN-centrale te Velsen-Noord gehouden werd, deelde het bestuur mee, dat ook de Zeevisgroothan- delsvereniging is toegetreden. gens hem tot wederzijds voordeel kan strekken. Ook wees de burgemeester op de relatie, die Velsen heeft aangeknoopt met de stad Galle op Sri Lanka. Daar na was er een film over de uitbreiding van de pieren bij IJmuiden. Na afloop vertelde voorlichter J. Dooijes het een en ander over de opkomst en ontwikkeling van IJmuiden en het bezoek werd beslo ten met een discussie. Een groep havenmanagers uit de Der de Wereld heeft vrijdag de cursus voor havenmanagers, die jaarlijks door de „NUFFIC" in ons land wordt georgani seerd, besloten met een bezoek aan IJ muiden. Het was voor de dertiende maal, dat de cursus in samenwerking met de Vereniging „De Amsterdamsche haven” en „De Rotterdamse haven” is georganiseerd. In IJmuiden bezochten de geeft voor ieder opgenomen zwerfdier. Teneinde de kans op een negatieve uitwerking te voorkomen wil men er toch naar streven de tarieven van het asiel geleidelijk aan te verhogen. Uitvoerig werd over dit onderwerp van gedachte gewisseld op de ledenver gadering van de organisatie die overi gens op zoek is naar potentiële bestuurs leden die na een bepaalde inwerkperiode in staat zijn de werkzaamheden te hel pen intensiveren dan wel uit te breiden. VELSEN Met algemene stemmen is B. Veldkamp gekozen tot voorzitter van de uitgebreide jeugdafdeling van de Vel- seroorder Sport Vereniging VSV. De heer Veldman neemt de plaats in van J. H. van Urk, die onlangs voorzitter is geworden van het hoofdbestuur van de sportvereniging. Het bestuur van de dierenbescherming afdeling Velsen en omstreken zal zich schriftelijk tot de gemeentebesturen in de IJmond wenden met het verzoek de jaarlijkse subsidies te willen verhogen. Momenteel is Velsen goed voor een jaarlijkse ruggesteun van 6.600,- Be verwijk voor 2.400,- Uitgeest voor VELSEN Hoofdzakelijk als gevolg 200,- terwijl Heemskerk een bijdrage van de sterk gestegen loonkosten is de exploitatie van het Kerbertasiel over het jaar 1976 5000,-. te kort gekomen om tot een sluitende exploitatie te komen. De begroting voor het seizoen 1977-1978 vertoont een gat van f 13.000,-. centrale. „In het verleden is er niet ten onrechte geklaagd over de herrie. Door de technische vooruitgang is de geluids hinder de laatste jaren al aanzienlijk minder. En die gasleiding is echt niet gevaarlijk.” Hij geeft toe dat volgens de hedendaagse inzichten nooit zo dicht bij een elektriciteitscentrale gebouwd zou zijn. „Toen laatstelijk in 1950 woningen aan de Wenckebachstraat werden ge bouwd, waarschuwde het PEN voor de gevolgen. De gemeente heeft zich er niets van aangetrokken.” IJff voelt er echter in een tijd van grote woningnood niets voor huizen, die overigens van goede kwaliteit zijn, af te breken omdat de woonomgeving niet ideaal is. „Als het slopen niet persé noodzakelijk is, laat de panden dan staan,” zo luidt zijn uitgangspunt. Wet houder Meijer houdt nog een slag om de arm. „Een definitief oordeel heb ik nog niet. De gemeente wacht de precieze plannen van het PEN af en zal zelf studies verrichten. Pas dan neemt het college een standpunt in.” DE AFGELOPEN WEEK gaf een run op de thuishavens te zien van de grote vriestrawlers die door het Ierse gouver nement onder arrest werden gesteld voor het vissen in - naar Iers inzien Ierse territorium. Al deze schepen kwa men met half gevulde ruimen naar bin nen, maar gaven de diverse losploegen toch handenvol werk. De verwachting dat deze schepen tot werkoosheid gedoemd zouden worden, is niet bewaarheid want alle zijn weer opnieuw uitgevaren. Dit keer echter niet naar het omstreden gebied. Enkele sche- s „De wonderbaarlijke avonturen van professor Knap met zijn tijdmachine” was de titel van de musical die door zesdeklassers werd opgevoerd. Onder lei ding van de oudercommissie en het per soneel van de school is het geheel tot stand gebracht. Decors en kostuums wa ren zelf gemaakt. Het totaal werd een amusant en kleurrijk gebeuren dat zo aansloeg dat sommige toeschouwers de neiging om mee te zingen niet konden onderdrukken. De films die werden vertoond waren over de berging van de Elwoud Mead en een oude film over de Comitéschool. Vooral de laatste had uiteraard succes, omdat veel ouderen hierdoor even een stapje terug in de tijd konden maken. - In de jaarvergadering deelde voorzit ter G. Rijke mee, dat de VOV het verzoek heeft gedaan aan de provincie om ook de Kamer van Koophandel aan het Open Beraad rond de havenmoge lijkheden in IJmuiden te laten deelne men. Daarover is afwijzend beschikt. In een gesprek met burgemeester Reehorst van Velsen heeft de VOV opnieuw te kennen gegeven op de een of andere wijze een inbreng te willen hebben in de toekomst van de IJmuider haven. „Er moet niet over ons en zonder ons beslist worden,” aldus de heer Rijke. De burge meester heeft de suggestie gedaan om de Velsense vertegenwoordigers in het Open Beraad als VOV van gegevens te voor zien. Daarop heeft men besloten om onder de bedrijven in IJmuiden een enquête te houden om te zien hoe de betrokkenheid van deze bedrijven bij de haven is en in hoeverre men belang heeft of betrokken is bij uitbreiding van de havenfaciliteiten in de toekomst. De enquête zal worden uitgevoerd door het MERC en de cijfers en uitkomsten zul len via de Velsense vertegenwoordigers in het Open Beraad ingebracht kunnen worden. De suggestie om daarover ook contact op te nemen met de Vereniging Haven IJmuiden wilde het bestuur graag overnemen. De Velser Ondernemers Vereniging heeft geen plannen om dit jaar weer een brochure „Werken in Velsen” uit te geven. In 1975 is deze brochure voor de eerste maal verschenen, en gezien de grote belangstelling met name uit het onderwijs is er net afgelopen jaar een I tweede editie gekomen. Van de zijde van de bedrijven is belangstelling voor een I volgende uitgave echter verminderd. VELSEN. In de periode van 6 tot 13 mei is gevonden zak met kleding, 2 damestassen (zwart en bruin), Ierse Set ter, bruine kindersch.(r), blauwe dames rib jas, windjack, plastic zak met speel goed, 1 b.b., goudkl. dameshorloge, palet mesje, zwart jongensjasje, ring met 2 sleutels, bouwpakket, hondepenning, zw. portem. met inh., ring met 3 sleutels, goudkl. armband, rode aansteker, rood bruine herenportem. met inh., sleutel, tuigleren portemon. inh. 2 sleutels, verz.- plaatje HT-931, blauwe etui met 2 sleu tels, hanger met 3 sleutels, autosleutel, plastic zak inh. bikini en handdoek, zw. herenportem. met inh., zwarte sleutelétui met 6 sleutels. Afhalen gev. voorwerpen iedere dins dag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofd bureau van politie alhier. worden gerealiseerd, behoeven slechts een handjevol woningen tegen de vlakte. Desondanks krijgen de huidige bewo ners de gelegenheid te verhuizen naar een gloednieuwe woonwijk in plan-Wes- tertuinen in Heemskerk, die naar ver wachting in 1979 gereed zal zijn. Hier mee wordt gestand gedaan aan toezeg gingen aan de bewoners waarvan het merendeel zich bedreigd voelt door de oprukkende PEN-centrale. In plan-Wes- tertuinen laat Hoogovens, de eigenaresse van de huizen aan de Wenckebachstraat, vervangende woningen verrijzen. De leegkomende panden worden verkocht aan het PEN, dat ze opnieuw gaat verhuren. Zij zullen, als het aan de provincie ligt, dienen voor de huisvesting van PEN-medewerkers. Gedeputeerde dr. ir. J. IJff is erg in zijn nopjes met de gevonden oplossing omdat enerzijds beloftes zijn nagekomen terwijl anderzijds nauwelijks huizen aan de woningvoorraad behoeven te worden onttrokken. Bij de gemeente Velsen be staat enige twijfel of het voornemen van de provincie voor alle betrokkenen aan vaardbaar is. Wethouder Meijer zet nog vraagtekens bij de veiligheid rondom de centrale. Met name wil hij meer weten over de risico’s die verbonden zijn aan de Hoogovengasleiding die vlak langs de huizen loopt. De gevreesde leiding bevat maar liefst twintig percent koolmonoxy- de. Meijer heeft de provinciale bestuur ders bovendien voorgesteld de nieuwe stroomeenheid niet pal achter de huizen te situeren maar bij de kolenopslag plaats. Met die plek zou het uitzicht van de bewoners minder belemmerd zijn. Hoe dan ook, het gevaarte zal toch het zonnetje uit de huiskamers weren. De kolos wordt namelijk tachtig meter hoog, veertig meter breed en is compleet met een schoorsteenpijp van 150 meter hoogte. Gedeputeerde IJff bagatalliseert de gevaren en de overlast van de PEN- Geen spreekuur De wethouder van financiën, de heer H. van der Werff houdt maandag de zestiende geen spreekuur. Wel ontstond enige schade aan de klep waarover fietsers en voetgangers de pont plegen op en af te rijden. Deze klep werd in drie stukken gedeeld. De oorzaak van de aanvaring moet worden gezocht in het feit dat de schip per er niet in slaagde de machine van zijn schip snel genoeg „acnteruit” te schakelen om vaart te minderen. Op het moment dat die aanvaring onvermijde lijk leek bevonden zich aan boord van de pont circa 150 personen en enige voertuigen De pontbaas gaf zijn passa giers op het laatste moment opdracht snel naar de voorzijde van zijn vaartuig te gaan. Na de aanvaring tegen de ach terklep van de pont ging het schip, dat afkomstig was uit Maasbracht en onge laden op weg was naar Rotterdam, voor anker in afwachting van de komst van de politie. DRIEHUIS. De leerlingen van IJmuidense Comitéschool hebben succesvolle ontspanningsavond verzorgd voor de bewoners van Huis ter Hage in Driehuis. Een musical en enkele films stonden op het programma en beide voorstellingen werden met enthousiasme door het publiek ontvangen. VELSEN. Donderdagavond om kwart over acht is een veerpont die de oeververbinding tussen Velsen-zuid en Velsen-noord onderhoudt aangevaren door een binnenschip. Persoonlijke onge lukken deden zich daarbij niet voor. I IJmuider Courant In het bestuur hebben de heren A. S. Hammerstein, G. M. Snoeks en G. W. Oorthuis hun functies in de loop van het jaar moeten neerleggen. Ir. A. H. Stomp vulde een van de vacatures en op de jaarvergadering is het bestuur verder gecompleteerd met A. Streefkerk en ir. L. P. van der Steen. Gezien het feit, dat ir. Stomp door overplaatsing naar Ren- kum zijn functie niet al te lang meer kan waarnemen, dankte de heer Rijke hem alvast voor de stimulans, die hij de VOV gegeven heeft. Ir. Stomp zelf be tuigde zijn spijt, dat hij de VOV weer zo spoedig zal moeten verlaten. Na afloop van de jaarvergadering volgde er een interessante excursie bij het PEN. VELSEN Het programma dat zater dagmiddag tussen vier en vijf uur door stadsbeiaardier H. de Ligt op het stad huiscarillon ten gehore wordt gebracht, luidt als volgt: Preludium II van Mathi as van de Gheijn, een eigen fantasie over drie Nederlandse volksliedjes, twee de Sonata en een Allegro van Bald. Galluppi, drie menuetten van respectie velijk Mozart, Beethoven en Bocheri- ni, de Mars voor de Beiaard van Leen ’t Hart. Do-re-mi uit The Sound of Music, Charade en Never on Sunday en ter afsluit afsluiting het Toccata pour caril lon van Géo Clément. In het jaarverslag staat, dat het kli maat allerminst stimulerend is voor nieuwe visserij-activiteiten. „Het benut ten van de havens als basis voor Noord- zee'off-shore activiteiten zou een uitste kend alternatief kunnen zijn. Maar het is teleurstellend, te moeten constateren dat het inzicht van de overheid op dit punt van weinig flexibiliteit getuigt. De vrees voor de VOV dat de havens van IJmuiden op de lange duur door het toenemend aantal op te leggen vissers schepen zal verzanden, is niet denkbeel dig,” aldus het jaarverslag. De VOV is verder bezorgd over het uitblijven van beslissingen over de Voorhaven en de bebouwing van de Velserbroekpolder. Op het gebied van de huisvesting en de woonruimte is binnen de gemeente een zo precaire situatie ontstaan, dat de besturen van de winke- liersorganisatie Velser Ondernemings Centrale en van de VOV in een geza menlijke nota aan G.S. hebben gepleit voor woningbouw. De steeds door G.S. gepropageerde „overloop” stuit zowel bij werkgevers als werknemers op steeds grotere bezwaren. De VOV heeft regel matig overleg gehad met volkshuisves ting en woonruimteverdeling in Velsen en dit resulteerde in toewijzing van enkele extra woningen, waardoor het aantal woningzoekenden vanuit de VOV kon teruglopen van 20 in 1975 tot 16 in het afgelopen jaar. DE TRAWLERS die van dit gebied terugkwamen, hadden allemaal een klei ne partij makreel bij hun lading. Toen echter het bericht binnenkwam dat de SCH 171 .Cornells Vrolijk” in een paar trekken bijna 1000 bakken makreel had buitgemaakt, was dit wel het sein om het ook te gaan proberen. Toch is het merendeel weer- zuidwaarts gestoomd om na een los bericht te proberen ha ring te vangen ten zuid-westen van Engeland. Het zal echter wel bij probe ren blijven. Mochten de bepalingen om trent het geschil met Ierland wat af zwakken, is men in elk geval in de goede richting, want visserij, was er wel. VOOR DE HANDEL was het maar gelukkig dat naast de genoemde schepen er ook weer noordschepen present wa ren, met ladingen kool vis, schelvis, wij ting, plus nog wat kabeljauw en gul. De kotters die normaal voor wat extra rondvis zorgden kwamen ook deze week weer naar binnen met op de kust gevan gen makreel. De hoeveelheden wijting en gul die hierbij werden gevangen, waren in hoeveelheid te verwaarlozen. Wel werden prachtige hoeveelheden schol aangevoerd, waardoor de prijs - vooral die van de kleinste soorten - op een wat redelijk peil kwamen te liggen. VAN EEN OVERVOERING zal voor lopig nog wel geen sprake zijn, omdat nu naast de trawlers ook meerdere kot ters hun jaarlijkse onderhoudsbeurt on dergaan. Hierdoor wordt de totale plat- visaanvoer wel wat gedrukt. Hoewel de uitvaartdatum voor de aanvang van het haringseizoen 1977 de 31ste mei is genoemd, weet nog niemand hoe dit alles gerealiseerd zal worden. De besprekingen hierover achter de scher men zijn nog volop aan de gang. Op merkelijk is wel dat wat de makreel aangaat, er door de rokers nog steeds prachtige partijen grote, dikke, vette makreel worden geïmporteerd. Deze ma kreel zal z’n weg wel vinden op de binnenlandse, maar tegenwoordig ook steeds meer toenemende buitenlandse markt. Onder het mom van de woningnood wil de provincie de huizen niet slopen. Maar met de bouw van de nieuwe stroomfabriek wordt de omstrengeling met het elektriciteitsbedrijf nog inniger. Volgens het oorspronkelijke plan had den de huizen moeten wijken voor drie nieuwe stroomopwekkingseenheden van de PEN-centrale. Nu de uitbreiding van de elektriciteitscentrale voorlopig be perkt blijft tot één nieuwe stroomfa briek die binnen het bedrijfsterrein kan ongeveer twintig deelnemers s morgens de vissershoven, waar ze een inzicht kregen in het werken van het Staatsvis- sershavenbedrijf en de Nederlandse Vis serij. Aansluitend werden ze in het Vel- sens Stadhuis ontvangen door burge meester drs. J. Reehorst. In een korte speech benadrukte hij de noodzaak van samenwerking tussen de Derde Wereld en de geïndustrialiseerde landen, die vol-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5