HET IS BEPAALD GEEN PAIS EN VREE IN JIMMY CARTERS GEBOORTEDORP Wereld verkoop kan 4000 stuks over treffen J V I ■■H I De teloorgang van Plains Toeristen Egyptische vuist Innerlijk Planning Billy Carter Ook Northrop Levering 14 BENNEN- EN BUITENLAND I - - ■^■1 1 t Arabische leiders vinden Kadaffi gevaarlijk worden L16 ■n n. te lllllllll (Van onze redactie economie) Goede kans dat Nederland zijn investering en en in F-16 ruimschoots zal terugverdienen in- m- DEN HAAG. Nederland maakt een goede kans zijn investering van anderhalf miljard gulden in 102 F-16-gevechts- vliegtuigen ruimschoots terug te ontvan gen. Bij een globale behoefte van rond 6500 jachtvliegtuigen voor de komende 20 jaar in de niet-communistische landen, worden in Amerikaanse luchtmachtkrin- gen de verkoopkansen van de F-16 van General Dynamics geschat op 2800 tot ruim 4100. Het is natuurlijk wat overdreven om de Libische leider overal de schuld van te geven. Niet elk relletje in de Arabische wereld of daarbuiten is georganiseerd of gefinancierd door Libische agenten. Toch is Kadaffi er aardig in geslaagd zich een reputatie op te bouwen als beschermheer van de meest uiteenlopende revolutionaire bewegingen zoals bijvoorbeeld onder de Palestijnen, in Libanon, op de Philippij- nen, de Canarische eilanden en in Noord- lerland. (Van onze redacteur in Beiroet, Everhard Differs) BEIROET. De Libische leider, Moam mar Kadaffi, zit zo vol verrassingen, dat het erg moeilijk is hem serieus te nemen. De Egyptische president Anwar Sadat, had het pas nog over „die gek in Tripoli”, en al drukken andere Arabische leiders zich misschien iets diplomatieker over hem uit, zij denken er in feite net zo over. Was het doen en laten van Kadaffi vroeger een bron van vermakelijkheid, men vindt hem nu ronduit gevaarlijk worden. Het is niet zo, dat Egypte nu een militaire expeditie tegen Libië op touw wil zetten. Dat is misschien wel aardig om Kadaffi een lesje te geven, maar zo’n actie is be paald koren op de Russische molen. De vuist, die Egypte tegenover Rusland kan maken ligt in het Suez-kanaal. Rusland is altijd nog afhankelijk van deze verbinding naar de Indische Oceaan, waar de Russi sche marine erg actief is. Of de huidige spanningen tussen Libië Egypte begint zich dan ook werkelijk zorgen te maken. De interne situatie daar is gevoelig voor allerlei Libisch-Russische manupulaties, die niet zozeer gericht zijn tegen het Egyptische volk als wel tegen het bewind van Sadat zelf. Het besluit om piloten naar Zaïre te sturen en morele bijstand te verlenen in de strijd tegen de rebellen is dan ook een waarschuwing aan het adres van Moskou vooral niet te probe ren vanuit Libië iets te ondernemen tegen Egypte of de Soedan. Nu verloopt niet alles even vlekkeloos voor Kadaffi. Het Libische volk heeft de revolutionaire ontwikkeling van hun lei der niet zo gemakkelijk kunnen volgen. Zelfs binnen de hoogste kringen, in de revolutionaire bestuursraad kon men zich steeds minder verenigen met de bokke- sprongen van Kadaffi. Twee pogingen om het Libische staatshoofd ten val te bren gen zijn tot nu toe mislukt, maar de opposi tie tegen zijn bewind blijkt steeds beter georganiseerd te worden in een onder grondse verzetsorganisatie, de Libische Nationale Rally. Het ergste is de toestand in de Bap tistenkerk van het dorp. Twaalf fami lies hebben de kerkgemeente verlaten uit protest tegen het gedwongen ont slag van dominee Bruce Edwards in februari van dit jaar. Een recente collecte leverde slechts 400 dollar op, terwijl men 711 dollar had willen ophalen. „De kerk ligt in puin”, zeggen verscheidene mensen. Sommigen geven de schuld voor dit alles aan de president, anderen geven de schuld aan de broer van de presi dent, Billy Carter, omdat hij kritiek op Plains heeft gespuid. Weer andere ge ven de schuld aan mensen, die al jaren lang een wrok koesterden jegens de Carters. Het lijkt eerlijker te zeggen dat niemand speciaal aangewezen kan worden als de schuldige. Wat is er gebeterd met Plains sinds Carter daar zijn campagne voor het presidentschap begon? Het gaat niet zozeer om het feit dat het dorp werd overspoeld door toeris ten en dat traditionele dorpswinkeltjes werden veranderd in souvenirzaakjes. Het gaat vooral om wat er is omgegaan in het innerlijk van de dorpsbewoners. Dagelijks komen honderden toeris ten naar Plains. De gemeenteraad heeft het aantal groepen beperkt tot drie en een door een muilezel getrokken kar verboden omdat muilezels de boel vuil maken. In vrijwel elke winkel in de vroeger zo slaperige Main Street zijn nu souvenirs te koop. Charles Hicks, de zwarte eigenaar van de Starlite-club, NF-5’s te kunnen leveren aan landen die ook thans over de NF-5 beschikken (waar onder Nederland) alsmede aan een aantal dat behoefte heeft aan vervanging van de verkenningsversie van zijn zoveel zwaar dere Phantoms. Geheel uitgesloten van vliegtuigleveran- ties zijn op het ogenblik alle Zuidameri- kaanse landen. Evenmin wordt Taiwans belangstelling voor de F-16 gehonoreerd. De F-16 heeft een bereik van 1400 km en de VS beschouwt daarmee levering van dit vliegtuig aan Taiwan op zijn minst als een onvriendelijke daad tegenover de Chinese Volksrepubliek. Hoeveel bestellingen er voor de F-16 ook zullen komen, in de VS hoopt men niet dat ze allemaal „tegelijk” zullen worden ge daan. Het nu zo moeizaam ontwikkelde bouwprogramma voor de F-16 in de VS en Europa voorziet in de aflevering van 30 vliegtuigen per maand in de VS (15 voor de VS zelf, 15 voor de Europese landen), als mede drie per maand door Fokker en drie door Sabca-Fairey in België. Het grote verschil per maand wordt gedeeltelijk ver oorzaakt doordat in Europa niet in ploe gendienst zal worden gewerkt. Het liefst zouden de Amerikanen nieuwe bestellingen met tussenpozen van telkens zes maanden ontvangen, en dan nog niet eerder dan in 1981 Hoe gestroomlijnd het bouwprogramma er op papier ook uit kan zien, de praktijk veroorzaakt altijd wrij vingen en wijzigingen. Daarvoor zijn met name de Amerikanen wat beducht. Als de verschillende regeringen wat te gretig zouden worden in het bestellen van nieuwe F 16’s, vrezen de Amerikanen gro te moeilijkheden in de planning. Vooral in hun eigen land, waar de bureaucratie zov eel omvangrijker is dan zelfs hier in West- Europa. Met verbazing stellen de Ameri kanen dan ook vast dat „in Europa, een fabrieksdirecteur zomaar de minister kan bellen!” Wat voor Fokker, Philips, DAF en wie nog meer bij de F-16 betrokken is, af en toe reuze nuttig kan zijn. te m. Illllll »- m- '.uWmwwhMR.' vindt dat Plains de toeristen niet op de juiste manier behandelt. Hij heeft niet zozeer bezwaren tegen de prijzen van de souvenirs als wel tegen de opmer kingen die de dorpsbewoners maken. Rusland toonde zich opvallend royaal tegenover de nieuwe bondgenoot. De ene scheepslading na de andere met het mo dernste oorlogsmateriaal arriveerde in de Libische havens. Maar met de Migs-23 en 25, de tanks T-72 en de nieuwste raketsys temen kwamen natuurlijk ook Russische technici, instructeurs en bouwvakkers mee om de vliegvelden en radarsystemen om te bouwen en aan te passen aan de eisen van de moderne tijd. Als het eventu eel moet, worden er ook wat Libische militairen vertrouwd gemaakt met het Russische materiaal. Libië stelt natuurlijk wel iets tegenover deze warme belangstelling. Er wordt cash betaald voor de geleverde spullen, boven dien hebben de Russen in Libië lucht macht- en marinefaciliteiten gekregen, waar Moskou zelfs niet van had durven dromen. Het oliehoudende stukje grond van Kadaffi is van strategisch belang ge worden als belangrijkste Russische uit valsbasis op het Afrikaanse continent. Geen wonder, dat de Sovjet-Unie hardop zegt: „Handen af van Libië” Met deze krachtige ruggesteun worden De vraag naar huizen en grond in Plains is niet erg groot en sommige huizen in het dorp staan al maanden te koop. Makelaar James Dalton wijt dat aan de gewestplannen. Als die inge trokken worden kan er schot in de zaak komen, zegt hij. Maar het gemeentebe stuur wil de hand houden aan de ge westplannen om het karakter van Plains te bewaren, ook al heeft het er meer dan eens de hand mee gelicht. Maxine Reesè, Carters plaatselijke manager, zegt dat er drie soorten men sen in Plains zijn: „Zij die aanvaarden dat Jimmy president is en er het beste van maken, zij die het niet aanvaarden en proberen de oude levenswijze in stand te houden, en degenen, die de moed opgeven en hun huis te koop aanbieden.” Deze ommezwaai was duidelijk waar te nemen in het opschorten aanhetllritrees bevrijdingsfront ten gunste van het be wind in Addis Abeba. Een Arabische nati onale bevrijdingsbeweging moest het af leggen tegen kolonel Mengistu Haile Mari am, die net als Kadaffi meer en meer gefascineerd raakt door alles wat uit Mos kou komt. De samenwerking tussen Libië en het Oostblok kwam op gang toen de leiders in het Kremlin net deden alsof ze Kadaffi hoogst serieus namen. Tegenover deze Amerikaanse produk- ten staat de Franse eenmotorige Mirage 2000. Een van de tweemotorige Mirage F-l afgeleide versie, waarvan het eerste proto type pas volgend jaar kan worden ver wacht en de definitieve produktie niet voor 1982. Intussen heeft Dassault zijn tweemotorige versie niet geheel laten ver- Dominee Edwards: ,Jk zie meer me dedogen voor mensen in Billy Carter dan in sommige diakenen van de kerk”. De kerk besloot in november een beslis sing van 1965 te herroepen en haar deuren open te stellen voor blanken en zwarten en Edwards als dominee te handhaven. Drie maanden later dwon gen de gemeenteleden Edwards ontslag te nemen. Volgens sommigen zat hier een slinkse streek van een paar diake nen achter. vallen. Deze rijkste vliegtuigfabriek van Europa heeft, nadat het bedrijf in januari 1976 het door de Franse overheid gesteun de project voor een Mirage-F 1 moest laten vallen, de ontwikkeling ervan uit eigen middelen voortgezet. Ook deze zwaardere F-l kan eerlang tot de concurrenten van de VS worden gerekend Van veel landen staat dan wel vast dat zij te zijner tijd nieuwe vliegtuigen nodig hebben, maar op dit moment nog vaak niet weten welk type. Anderzijds zou het moge- eri Egypte of tussen Egypte en Rusland meer inhouden dan een verscherping in de koude oorlog valt moeilijk te zeggen, maar je weet maar nooit met zo’n onberekenba re factor als kolonel Kadaffi. Iedereen is ervan overtuigd, dat de Libische leider de hele arbeidsstructuur in zijn land omver gooit door een kleine 250.000 Egyptische gastarbeiders over de grens te zetten. Maar ondanks alles hoopt Kadaffi het uit- wijzingsprogramma eind juni afgerond te hebben. Volgens sommigen is het onbegrip in eigen kring en binnen de Arabische wereld er de oorzaak van, dat Kadaffi zich gewor pen heeft op de studie van het Russisch. Anderen beweren, dat de Libische kolonel Moskou voor zijn karretje wil spannen om uiteindelijk zijn wensdroom waar te ma ken, en leider te worden van de Arabische wereld. Hoe het ook zij, Kadaffi moet van goede huize komen om binnen de Libisch- Russische samenwerking nog iets te ver tellen te krijgen, of zijn eigen onafhanke lijkheid te bewaren. In het begin was de Libische leider niet zo kieskeurig. Hij had sympathie voor al lerlei nationale bevrijdingsbewegingen. Er hoefde niet per se een Arabisch of moslim- tintje aan te zitten. Als het maar revolutio nair was, hoe radicaler hoe liever. Toen Kadaffi zich eenmaal de erenaam van su per revolutionair had verworven (in ieder geval in de Libische pers) kreeg hij meer belangstelling voor het socialisme volgens Marx, dat in Libië samen blijkt te kunnen gaan met een streng puriteinse opvatting van de Islam. V- alle activiteiten van Kadaffi meteen een paar graden gevaarlijker. Libanon weiger de onlangs een vliegtuiglading Palestijnen uit Oost-Berlijn toe te laten, omdat het leden waren van de revolutionaire jeugd voorhoede. Libië houdt zich al langer bezig met de organisatie, training en financie ring van Arabische commando’s, die graag wat willen ondernemen tegen be staande regeringen in het Midden-Oosten, maar na het aantrekken van Cubaanse, Oosteuropese en Russische instructeurs is het kinderlijke eraf. Billy Carter heeft er geen doekjes om gewonden dat de veranderingen in Plains hem niet zinnen. Hij gaat verhui zen naar een nieuw huis, 30 kilometer buiten het dorp, om aan de nieuwsgieri gen te ontsnappen. Voor een deel doet hij dat voor zijn veiligheid en die van zijn gezin. In Plains kwamen de toeris ten zijn tuin in om door het raam naar binnen te gluren en zijn baby te knuf felen. Albert Williams, een diaken en zake lijk concurrent van Carter, besprak de toestand met een mengeling van hoop en somberheid. Hij vindt dat de kerk niet gebruikt mag worden voor poli tieke doeleinden. „Als ik iets kon zeg gen dat de toestand zou kunnen verbe teren zou ik het doen”, zei Williams. „Maar ik weet niet wat ik moet zeggen.” pese makelij) voor de jaren ’80, van België voor nog eens 100 en van Noorwegen voor een extra 72 van deze vliegtuigen welke dan ook. Voor het overige zijn er meer onzekerhe den in het spel. Een aantal landen heeft behoefte aan „gevechtsvliegtuigen”, maar de keus op het type is nog niet steeds gemaakt. Spanje wil 72 F-16’s „of verge lijkbare vliegtuigen” als onderdeel van de prijs die VS zullen moeten betalen om zijn bases in Spanje te handhaven. Australië wil 160 gevechtsvliegtuigen en zou het aantal gegadigden in juni hebben teruggebracht tot twee a drie. Wanneer de beslissing moet vallen is nog niet bekend. Canada wil op korte termijn 120 tot 125 gevechtsvliegtuigen en op langere termijn een 200 daar bovenop. Canada wil het nieuwe vliegtuig vanaf 1980 aan zijn luchtmacht toevoegen en is van plan in december dit jaar een beslissing te nemen. Ook Zuid-Korea heeft gevechtsvliegtui gen nodig. Denkt aan een aantal van 100 in directe relatie tot het mogelijke vertrek van 39.000 man Amerikaanse troepen van dat schiereiland. Ten slotte is er Saoedi- Arabië, dat behoefte heeft aan 150 onder- scheppingsvliegtuigen. Northrop denkt in de komende acht jaar een 1500 tot 200 van hun gemoderniseerde de F-16 behoefte aan 250 van deze vliegtui gen, zij het dan een landversie van dit voor marinewerk ontwikkelde ding. GEORGIA. Jimmy Carter zit in het Witte Huis, maar er heerst geen vreugde in zijn geboortedorp Plains. Integendeel, er hangt een sfeer van somberheid, onzeker heid en bitterheid. Het hele dorp vertoont er symptomen van: de toeristenstroom is de laatste weken afgenomen en sommigen menen dat het hoogtepunt voorbij is. staan veel huizen te koop. Carters beste jeugdvriend is van zijn vrouw gescheiden. De vraag voor de Amerikanen is of deze categorie landen hun vliegtuigen in de VS dan wel in Frankrijk of misschien nog weer elders zullen kopen. Aan gevechts vliegtuigen kan de VS nog het een en ander bieden. Er is de F-15 Eagle van McDonnell-Douglas, waarvan Japan er mogelijk 123 wil kopen, en het marine equivalent van Grumman, de F-14 Tom cat. Beide zware tweemotorige gevechts vliegtuigen, vergelijkbaar met de Russi sche Mig-25. Voorts is er de vergelijkbare F-18 van McDonnell-Douglas en Northrop, het tweemotorige vliegtuig dat tot midden 1975 als YF-17 van Cobra van Northrop alleen, concerreerde met de F-16, de Fran se Mirage F-l en de Zweedse Saab Viggen. Iran heeft, naast zijn belangstelling voor „De toeristen maken het verkeer niet drukker dan de pindakarren in oogst tijd”, zegt Hicks. Volgens zijn schatting is de handel in Main Street voor 90 procent afhankelijk van de toeristen, maar hij ziet de zaken somber in. Hij heeft 5.000 dollar uitgegeven om het interieur van zijn club te vernieuwen en er een klein restaurant bij te maken. Maar tenzij de toeristenstroom tegen de zomer weer aanzwelt vreest Hicks voor zijn zakelijke toekomst. lijk zijn dat de VS zelf een ander stand punt innemen ten aanzien van de verkoop van wapens. De Egyptische Sadat heeft bij zijn recente bezoek aan de VS te kennen gegeven dat Egypte 2000 Northrop-F- 5’s wil hebben, een verzoek dat thans bestu deerd wordt. „Plains heeft de uitdaging niet opge vangen”, zegt dominee Edwards. „Iedereen is kwaad op iedereen. De kerk is uiteen gevallen. Je kan niemand de schuld geven en toch kan je iedereen de schuld geven. Wat het dorp nodig heeft is een terugkeer naar zijn elemen taire Crhistelijke levensopvatting: God liefhebben en zijn naasten liefhebben.” Voor Nederland wordt de handel in dit vliegtuig financieel interessant wanneer de Amerikaanse overheid er meer dan duizend aan derde landen verkoopt. Dat levert Nederland dan een compensatie van 101 procent per vliegtuig, terwijl de Neder landse industrie al vanaf de eerste elders verkochte F-16 15 procent produceert. De grote vraag is echter of deze derde landen bij hun aanschaf genoegen nemen met deze regeling tussen de VS en de vier Europese landen. Of zij niet zo goed als ieder het laagst mogelijke bedrag op tafel wensen te leggen, een zwaarder wegende factor naarmate zij zelf over een hoger ontwikkeld industrieel apparaat be schikken. Van de F-16 zijn er thans 998 verkocht aan Nederland, België, Noorwegen, Dene marken en de VS. Vrijwel zeker komen dat 738 van deze vliegtuigen bij, eveneens voor de Amerikaanse luchtmacht. Dat le vert een totaal op van 1736 F-16’s. cijfers Voor het eerst zijn thans tamelijk gede tailleerde cijfers vrijgegeven over de aan tallen vliegtuigen waarvoor een reeks van andere landen op zijn minst belangstelling heeft. De meest zekere daarvan wat de F- 16 betreft is Iran, van wie al bekend was dat het een intentiebrief heeft afgegeven voor 160. Iran wil er echter nog 140 bovenop. Israël, dat zelf over een vliegtuigindus trie beschikt, heeft de VS prijsopgave ge vraagd voor 250 F-16’s en heeft op langere termijn behoefte aan nog eens 150 tot 200. Turkije, en als reactie daarop Grieken land met dezelfde aantallen, heeft „belang stelling getoond” voor de aanschaf van 150 tot 200 F-16’s. Wat de Turken betreft is dit verzoek om inlichtingen van informele aard geweest, nu nog maar betrekkelijk kort geleden de VS hun embargo op de levering van wapens aan Turkije heeft opgeheven. Dan is er, zoals een dezer dagen gemeld, de belangstelling van Nederland voor nog 125 jachtvliegtuigen (F-16 of een van,_Euro- s.. ft*.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15