Brigitha Wolsink behield derde plaats in WK-motorcrossstrijd zwom record ROEMENIE LIEP WEG VAN EK WCT-finale gewonnen door Connors Richards niet door sextest? MAERTENS BEREIKTE ZIJN DOEL Resultaten E.K. i’ I 19 19 7 7 M E I 1 6 MAANDAG SPORT Tijdens strijd om Europese judotitels Export Jonge Jenever ;c Sm w Hf» I,: DE DRIE ITALIAANSE ZEGES IN EIGEN GRAND PRIX Staatsamateurs waren superieur (Van onze sportredactie) Turntoernooi in de greep van politiek (Van onze speciale verslaggever). - 5 5 8 8 4 5 het derde onderdeel van de toestelfinales, de evenwichtsbalk, werden Nadia Coma neci, Teodora Ungureanu en Marilena Ne- ascu door hun trainster Bela plotseling uit de zaal geleid. Enkele minuten daarvoor had Nadia Comaneci haar oefening vol tooid en direct daarna flonkerde op het elektronische scorebord de ideale waarde ring tien. De jurywaarderingen in het toernooi - duidelijk strenger dan in het Olympische jaar - waren de directe oorzaak van het vertrek van de Roemeense delegatie. In de Roemeense ploeg was men het niet eens met de cijfers, die paradepaardje Nadia Comaneci bij het springen had gekregen. Een Roemeens protest leverde inderdaad een wijziging van het cijfer van de Olympi sche kampioene op. Het had direct conse quenties want ook de Russische trainster Ljoedmilla Toeristsjeva achtte - niet ten onrechte - Nelli Kim, de Olympische kam pioene op dit onderdeel, ondergewaar deerd. Het cijfer van Kim werd eveneens opgetrokken met het gevolg dat zij het goud kreeg voor het paardspringen en daarmee onttroonde zij Nadia Comaneci als Europees kampioene. Hoewel de Roe menen zelf geen reden voor het onver wachte vertrek opgaven, bleek later dat uit Boekarest de opdracht was gekomen zich terug te trekken. Het gevolg was dat Nadia Comaneci haar gouden medaille voor de balkoefening niet kreeg uitgereikt en dat het afsluitende onderdeel, de vrije oefe ning, slechts door zeven turnsters werd afgewerkt. Voor de „kuer” hadden name lijk alle drie de Roemeense turnsters zich geplaatst en zij konden slechts vervangen worden door twee reserves. Nederland heeft in Praag geen rol van betekenis gespeeld. Dat was ook niet ver wacht. Maar de klasseringen van de Ne derlandse meisjes waren toch aanmerke lijk minder dan twee jaar geleden in Skiën, toen Jeanette van Ravenstijn nog 15e werd en Joke Kos 21e. Nu was Ans Dekker met de 35e plaats beste Nederlandse. Debutan te Marleen Houter deed het als invalster voor Monique Bolleboom als 39e niet slecht, maar Karin Stubbe viel met de 54e plaats beslist tegen. Typerend voor wat Nederland - in Montreal nog bij de twaalf licht kwam. Het vertrek van Roemenië tijdens de balkoefening was daar kenmer kend voor. Het toonde aan dat het niet alleen meer een sportieve strijd is tussen de Sovjet Unie en Roemenië maar ook dat politieke aspecten een rol spelen. De Oost- Europese landen, die in het verleden me nigmaal om politieke redenen op internati onale toernooien verstek hebben laten gaan maar dat altijd deden in een Westers georiënteerd land schromen er nu niet meer voor in een op het eigen systeem gëent land de onderlinge controverses tot uiting te laten komen. ROME (UPI). Renee Richards mag niet deelnemen aan de internationale ten niskampioenschappen van Italië, omdat bij de chromosomentest niet is vast ko men te staan, dat zij een vrouw is. Renee Richards is via een operatie van geslacht veranderd. Als Richard Raskin behoorde zij/ hij tot de betere toernooi-spelers. 'C overwinningen. Eugenio Lazzarini (50 cc), Perpaolo Bianchi (125 cc) en Fran co Uncini (250 cc) behaalden niet al leen ieder een overwinning voor eigen AMSTERDAM (ANP). Emth Brigitha, nog altijd niet onder K.N.Z.B.-vlag, heeft het oudste nationale zwemrecord verbe terd. Het betrof de 1.04.5 van Ada Kok op de 100 meter vlinderslag, dat bij realisatie op 14 augustus 1965 in Boedapest als we reldrecord in de boeken kwam. Dit wereld record is inmiddels door Komelia Ender teruggebracht tot 1.00.13. In eigen land slaagde niemand er echter in op de 50 me- terbaan binnen het record van Ada Kok te komen. Tot Enith Brigitha zich zaterdag in het Sloterparkbad een „zijstapje” veroor loofde. In een badpak van eigen keuze kwam de Amsterdamse vrije- en rugslag- specialiste tot een tijd van 1.03.9. het 14. nde 41; in- T0, rijs 10, ital L34, ijs: rde •ijs: ia n- ir, ie, ir- 4 8 9 6 0 2 6 4 2 2 9 >4 il 16 i4 13 >6 >9 >0 (J- ees 24, sen i 17» Nadia Comaneci: middelpunt van rel in Praag. Barry Sheene op weg naar de overwinning in de 500 cc-klasse. aan nal r in gen tien ïeft In de Tsjechische hoofdstad werd naast Nelli Kim, de tweevoudige Olympische kampioene, en Maria Filatova, die vorig jaar in Montreal ook deel uitmaakte van de Russische ploeg, een nieuw talent naar voren geschoven. Elena Moekhina was on danks het feit dat zij bij het nationale kampioenschap als tweede eindigde ach ter Maria Filatova toch maar als reserve ingeschreven voor Praag. Op het laatste moment werd zij echter ingezet. Het 16-jarige, zeer zelfbewuste Russinnetje, veroverde naast de zilveren medaille in de vierkamp achter Nadia Comaneci, zater dag drie gouden (brug ongelijk, balk en vrije oefening) en één bronzen medaille (sprong) Zij werd aanvankelijk tot de Italiaanse kampioenschappen toegelaten, omdat zij in het bezit was van de uitslag van een Amerikaanse chromosomentest, waarin stond dat zij beschikte over 24 procent x- chromosomen. Twintig is voldoende om in de sport als vrouw te worden erkend. Dit werd echter door David Gray, de secreta ris van de internationale lawntennisfede- landen, die zich kwalificeerden - in nauwe lijks negen maanden heeft verloren was, dat drie Zwitserse, drie Poolse, drie Fran se en twee Belgische turnsters voor Ans Dekker eindigden. Zwitserland, Polen en Frankrijk slaagden er vorig jaar niet in zich voor Montreal te kwalificeren. Neder land is zijn plaats als tweede Westeuropese natie na West Duitsland kwijt. Het werk van Eva Bartha, de Hongaarse trainster, die Nederland in de vijf jaar dat zij in ons land werkte zowel naar de spelen van München als van Montreal bracht, is ken nelijk voor niets geweest. Onderling ge harrewar in het KNGV - het vertrek van secretaresse Riek Fentsahn en het opstap pen van het sectiebestuur keurturnen da mes - en een weinig slagvaardig beleid inzake de opvolging van Eva Bartha en daardoor een niet meer optimaal functio neren van het internaat op Papendal zijn daar de oorzaken van. PRAAG - De elfde Europese turnkampi- oenschappen in Praag zijn verstoord door i het weglopen van de Roemeense ploeg met I onder andere de meervoudige Olympische I kampioene Nadia Comaneci. Halverwege publiek, maar gaan ook op kop in de stand om het wereldkampioenschap in hun klasse. Toch was er voor het Itali aanse publiek een teleurstelling. Wal ter Villa, de wereldkampioen in de 250 cc en in de 350 cc-klasse, stelde in beide races teleur. In de 350 cc-race eindigde hij als zevende en de 250 cc-race reed hij niet uit. Nu vier van de twaalf „Grote Prijs”- evenementen, meetellend voor het we reldkampioenschap, voorbij zijn komt er in de respectieve standen enige teke ning. Barry Sheene gaat in de 500 cc- klasse met drie overwinningen op een nieuw wereldkampioenschap af. Hij heeft nu al vijftien punten voorsprong op de Amerikaan Baker (45 om 30) en de rest van het veld ligt op meer dan twintig punten. De Italiaan Lazzarini staat op twee fronten goed genoteerd. In de 50 cc-klasse gaat hij na twee races aan de leiding met 27 punten, in de 125 cc-klasse staat hij met 39 punten twee de, vlak achter zijn landgenoot Bianchi (42 punten). In de 350 cc-klasse gaat de Zuidafrikaan Alan North met 28 pun ten vrij verrassend aan de leiding. Zijn voorsprong op de Japanner Katayama is echter slechts drie punten. De Itali aan France Uncini staat eerste in de 250 cc-klasse met 25 punten. Zijn voor sprong op nummer twee, de Ier Tom Gerrit Wolsink heeft tijdens de Grote Prijs van Zweden zijn derde plaats in het klassement om het wereldkampi oenschap motorcross in de klasse 500 cc behouden, maar zijn achterstand op de Fin Heikki Mikkola groter zien wor den. In het Zweedse Alfta, 200 kilome ter ten noorden van Stockholm waar het koud en bewolkt was, bereikte Wol sink een achtste en tweede plaats. De eerste klassering was voor Wolsinks doen erg bescheiden. Hij sukkelde met zijn ketting. In de tweede manche ging alles goed met zijn motor, maar hij kon de Fin Heikki Mikkola, die een week eerder met veel overmacht de beide manches van de Grote Prijs van Neder land in Norg had gewonnen, niet van de eerste plaats afhouden. Van de overige Nederlanders veroverde Peter Herling door een zevende plaats opnieuw WK- punten. De anderen verging het min der, Pierre Karsmakers kwam bij de start van de eerste manche ten val en moest opgeven. Frans Sigmans werd eveneens door een val uitgeschakeld en Toon Karsmakers kon de wedstrijd niet uitrijden omdat hij onderweg bijna alle spaken van zijn achterwiel kwijt raakte. Na Ab Geldermans in 1961 werd Gerrie Knetemann uit Huybergen de tweede Neder landse renner die de vierdaagse van Duinker ken won. Knetemann, tweede vanaf de eerste etappe, nam voor de beslissende slottijdrit de leiding in het klassement. Op verschillende bergjes onderweg greep hij enkele seconden bonificatie en hij mocht daardoor in de tijdrit als laatste starten. Knetemann beheerste zijn zenuwen uitste kend, reed de derde beste tijd en werd daar door winnaar van de vierdaagse van Duin kerken, die vijf dagen duurde en zes etappes omvatte. Het werd een puur Nederlands slot in Duin kerken. De tijdrit leverde een overwinning op voor Roy Schuiten, die voor het eerst sinds zijn etappezege in Parijs-Nice weer uit het „niets” op dook. De oud-wereldkampioen achtervolging die door zijn Franse sponsor duur wordt betaald, moet ondanks zijn twee de overwinning in dit seizoen, op het matje komen voor zijn voor het overige matige prestaties. Enith Brigitha Het eindklassement: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 22 uur, 22 minuten en 54 seconden, 2. Jos Jacobs (Bel op 8 sec.. 3. Jean-Luc van den Broucke (Bel) op 33 sec., 4. Dietrich Thurau (Wdl) op 1.47, 5. André Dierickx (Bel) op 2.09, 6. Jean- Louis Danguillaume (Fra) op 2.13, 7. Ludo Peet- ers (Bel) op 2.47, 8. Hennie Kuiper (Ned) op 3.31, 9. Herman van Springel (Bel) op 5.08, 10. Frank de Gendt (Bel) op 6.06. De ronde van Romandië eindigde in een overwinning van de Italiaan Gianbattista Ba- ronchelli. Joop Zoetemelk, de enige Neder landse deelnemer, kwam op de tweede plaats in het eindklassement met een achterstand van een minuut en 22 seconden. De vijfde en laatste etappe werd gewonnen door de Belg Ludo Delcroix voor de Italiaan Enrico Paoli- ni en de Ier Sean Kelly. Het eindklassement: 1. Gianbattista Baron- chelli (Ita) 21 uur, 2 minuten en 21 seconden, 2. Joop Zoetemelk (Ned) op 1.22, 3. Knut Knudsen (Noo) op 2.43, 4. Felice Gimondi (Ita) op 3.42, 5 Johan de Muynck (Bel) op 4.23, 6. Raymond Delisle (Fra) z.t, 7. Eddy Merckx (Bel) op 4.38, 8. Lucien van Impe (Bel) op 4.45, 9. Giancarlo Bellini (Ita) op 4.49, 10. Sean Kelly ler) op 4.53. Michel Jacobs won de tweedaagse wed strijd, omloop van Zeeuwsch Vlaanderen, waaraan de beste Nederlandse amateurs deelnamen met ruim een minuut voorsprong op de tweevoudige etappewinnaar Piet van der Kruys, Gerrit Pronk en de door tegenslag geplaagde streekfavoriet Toine van den Bun der. Jacobs was op de eerste dag bij de juiste ontsnapping, won zondagmorgen de indivi duele tijdrit en liet zich zondagmiddag tijdens de laatste rit in lijn over 140 kilometer met meer verrassen. Eindstand; 1. Jacobs 7 uur, 12 minuten en 19 seconden, 2. Van der Kruys op 1.07, 3 Pronk op J J2, 4 Van den Bundei op 1 23, 5 Hoekstra op 1.42, 6. Spijker 1.55, 7 Koot 2,23, 8. Deusine op 2.25, 9 Franken op 2.52, 10 Pater op 3.16 PAARDSPRONG: 1. Nelli Kim (Sovj.-Unie) 9.75 en 9-775 19.525, 2. Nadia Comaneci (Roem.) 9.75 en 9.75 =19.500, 3. Elena Moekhina (Rusl.) 9.75 en 9.70 19.450. Brug ongelijk: 1/2. Nadia Comaneci (roem) 9.80 en 9.85 - 19.65, 1/2. Elena Mukhina (Rusl.) 9.80 en 8.85 - 19.65, 3. Steffi Kraeker (O.tDld.) 9.75 en 9.85 - 19.60. Even wichtsbalk: 1. Elena Moekhina (Rusl.) 9.60 en 9.80 19.70, 2. Nelli Kim (Rusl.) 9.65 en 9.70 19.35, 3. Maria Filatova (Rusl.) 9.55 en 9.70 - 19.25. Vrije oefening: 1/2. Elena Moekhina (Rusl.) 9.80 en 9.90 - 19.70 .1/2. Maria Filatova 9.80 en 9-90 - 19.70, 3. Nelli Kirn (Rusl.) 9.75 en 9.80 =19.55. IMOLA. Het Italiaanse publiek is bij de Grote Prijs van Italië goed aan zijn trekken gekomen. Van de vijf ra ces eindigden er drie in Italiaanse In Praag is opnieuw bevestigd dat het damesturnen wordt beheerst door de Oostblokstaten. Immers, in geen van de vier finales, waarin zich voor de eerste maal acht turnsters plaatsten, was een Westeuropees land vertegenwoordigd. De laatste maal dat een niet Oosteuropese in een toestelfinale een medaille veroverde, was in 1973 in Londen, toen de Westduitse Uta Schorn brons kreeg voor haar paard- sprong. Het meest opvallende aspect van Praag was evenwel het feit dat de onderlinge strijd tussen de Oosteuropese landen in de Tsjechische hoofdstad duidelijk aan het Jimmy Connors heeft zondag in Dallas (Texas) nog eens en ten overvloede laten zien waarom hij als nummer één op de tenniswereldranglijst wordt beschouwd. In vier sets versloeg hij Dick Stockton in de eindstrijd van het WCT toernooi. Met die overwinning, die hem 100.000 dollar opleverde, zo’n kwart-mil joen gulden ver stevigde hij bovendien zijn positie als de best betaalde tennisser van de laatste jaren. De troostprijs voor Dick Stockton bedroeg 40.000 dollar, rond 100.000 gulden. In de eindstrijd tussen de twee Amerika nen sloeg Stockton misschien iets harder, Connors speelde veel zekerder. In de laat ste partij van zijn eerste „echte” WCT-jaar verloor hij niet een keer zijn opslag. Stock ton haalde niettemin de eerste set binnen in de tie-break na 6-6, nadat beide spelers ieder zes keer hun service-game, winnend hadden afgesloten. Stockton slaagde daar in later niet meer, in de drie volgende sets moest hij respectievelijk twee-, één- en weer twee keer het punt op eigen opslag inleveren aan Connors. Stockton begon de laatste game met een „ace”, maar Connors kwam op vijftien-gelijk met een schitte rende bakchand. Paolo Bertolucci (25), derde op de Itali aanse ranglijst achter Panatta en Bara- zutti, heeft gisteren in Hamburg zijn eerste Grand Prix-toernooi gewonnen door m Hamburg in de finale de grote favoriet Manuel Orantes te verslaan: 6-3, 4-6, 6-2, 6- 3. De titel in het damesenkelspel ging naar de 28-jange Amerikaanse Laura Dupont. Zij won met 6-1, 6-4 van de Westduitse Heidi Eisterlehner. De tot Fransman genaturaliseerde Itali aan kreeg in de poule-wedstrijden van het gedevalueerde toernooi tegen de gedood verfde kampioen Tchotchichvili in vier van de vijf minuten geen poot aan de grond. Met een Wazari en drie Koka’s tegen, leek de Franse nummer twee regel recht naar de herkansingen te worden verwezen. Echter een moment van ver slapping kostte de Rus uiteindelijk de par tij toen Parisi met een prachtige beenworp een vol punt wist te scoren. Daarmee was het toernooi zijn grootste kanshebber voor de gouden medaille kwijt. Dit gevecht tussen twee judoka’s uit Eu ropa’s sterkste judolanden was in feite typerend voor de krachtsverhoudingen op het toernooi. Het werd in feite een dag later herhaald in de landenwedstrijden waarin Frankrijk en Rusland in de finale tegenover elkaar stonden. Het meer ge acheveerde judo van de Fransen wist het toen niet te winnen van het voornamelijk op kracht gebaseerde Russische judo, dat over de hele linie genomen toch wat meer inhoud bezit. Vooral in de klasse 71,78 en 95 waren de Russen een tikkeltje beter. De alle-catego- rieën-kampioen, Parisi, kon zijn titel tegen de Europees kampioen van 1975 Kubuluri niet waarmaken. De Rus toonde daarmee overduidelijk aan dat de alle-categorieën- klasse min of meer een farce geworden is. Immers, de meeste landen bewaarden hun beste super-zwaargewichten voor de lan- denstrijd en daarin toonde de huidige Eu ropese kampioen in de klasse 95 en zwaar der zijn grote klasse andermaal. Ook in het prestigegevecht van zondagmiddag tussen Rouge en Nyaradze slaagde de Fransman erin zijn klasse te bewijzen, al deed hij dat weliswaar niet zo overtuigend als enkele dagen eerder. Nederland kwam in het hele spel niet voor. Zaterdag niet, toen de klasse alle categorieën en half-Mchtgewicht afge werkt werden, en gisteren in de landen- wedstrijd ook niet. Al in de eerste de beste ronde werden de Oranje-klanten aan de kant gezet door het internationaal al even nietszeggende Oostenrijk. Peter Adelaar, de super-zwaargewicht, had na zes van de zeven partijen bij een stand van 3-3 de sleutel in handen naar een succesje, maar de Amsterdamse bronzen-medaillewin- naar van afgelopen woensdag bewees het Nederlandse judo bepaald geen dienst door tegen Kostenburger op kinderlijk eenvoudige wijze aan de kant te worden gezet. Adelaar was dat in feite een dag eerder ook al overkomen in de klasse alle categorieën, waarin de Nederlander tegen de Joegoslaaf Zevela zwaar teleurstelde. MIRANDA DE EBRO (ANP). Wereld kampioen Freddy Maertens heeft de 32e ronde van Spanje nog gemakkelijker ge wonnen dan algemeen werd verwacht. De Belg leidde vanaf de proloog in Campoa- mor tot eindhalte Miranda de Ebro en verbeterde onderweg het recordaantal etappe-overwinningen van de Spanjaard Delio Rodriquez uit 1941. Dat stond op twaalf. Maertens maakte er door een sprintzege in de 19e en laatste etappe 13 van. Maertens was met zijn sterkste ploeg naar deze Vuelta gekomen. Zijn meesterknechten Pollentier en De Meyer waren voortdurend bij hem om de Spaanse aanvallen op te van gen. Voor zover er van een Spaans offensief sprake was tenminste. Dat gebeurde alleen in de laatste week. Eerder durfden ze blijkbaar niet en in de laatste ritten stelde het ook niet veel voor. Het hand vol „speldeprikken” ving Maertens met zijn knechten gemakkelijk op en hij reed zoals dat heet „in een zetel” naar de door de onlusten van San Sebastian naar Miranda de Ebro verplaatste eindstreep. Hoe zwak de Spanjaarden tegenover Maertens waren bleek wel uit het feit dat ze slechts vier bergetappes wonnen. En dat waren nog krui mels, die Maertens van de dikke koek liet vallen. Het eindklassement van de 32e ronde van Spanje is: 1. Freddy Maertens (Bel) 78 uur, 54 minuten en 36 seconden (gemiddelde snelheid 35,657 km/u), 2. Miguel-Maria Lasa (Spa) op 2.51., 3. Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 3.23, 4. Dommgo Perurena (Spa) op 4.45, 5. Jose-Luis Viejo (Spa) op 5.14, 6. Michel Pollentier (Bel) op 5.35, 7. Gary Clively (Aus) op 7.06, 8. José Pesarrodona (Spa) op 9.32, 9 Pedro Torres (Spa) op 10.29, 10. José- Antonio Gonzales-Linares (Spa) op 11.18. Herron, bedraagt 9 punten. Wereld kampioen Villa is derde met 15 punten. ratie onvoldoende geacht. Hij eiste de olympische standaardcontrole. Renee Ri chards had aanvankelijk weinig zin zich aan een tweede test te onderwerpen, maar stemde toe, toen het haar duidelijk werd dat zij anders niet tot het toernooi zou worden toegelaten. De uitslag van de test was vernietigend: geen enkele x-chromo- soom. LUDWIGSHAFEN. De staatsama teurs van Rusland, Oost-Duitsland en Frankrijk hebben de 26e Europese judo- kampioenschappen in Ludwigshafen be heerst. Deze drie landen wisten op het continentale titeltoernooi in de individu ele gewichtsklassen 18 van de 28 be schikbare medailles te veroveren. Frank rijk en Rusland waren de grote leveran ciers van kampioenen. Voor de overige 20 judo-naties bleven er slechts wat krui mels over. Rusland heroverde gisteren het Europese kampioenschap voor lan denteams op Frankrijk. De meest begeer de titel van het hele toernooi, kwam zater dag bij de Fransen terecht. De 24-jarige Angelo Parisi, die eerder in de zwaarge- wichtklasse al in de eerste ronde gestrui keld was over de Engelsman Radburn, liet de Friedrich Ebert Halle zaterdag op zijn grondvesten trillen, toen hij de 15 kilo zwaarder wegende Oostduitser Zuckschwerdt in de finale alle hoeken van de mat liet zien. De Franse kweker, geboren uit Italiaanse ouders en in het begin van de jaren ’70 verscheidene malen succesvol voor Groot-Brittannië, was ze ker niet de sterkste, wel de gelukkigste.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19