Veel klachten over VARA’s NZH-Koffiehuis wordt niet meer herbouwd Zeker acht doden Algemene staking van 24 uur in Baskenland bij onlusten in Pakistan Lijk vermiste pontschipper gevonden K van ons mag u CDP.VON Getuige in proces- Menten bedreigd Martinair vliegt ondanks staking SPORT F 1 „politiebericht” aantal pagina's vandaag: 2ó het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Donderdag en vrijdag besprekingen met Vorster 1 f Positief OPGELADEN VERKLARING agenda pagina Nieren te koop aangeboden Vrij koud ■i k 1 m <x ANTIEK ZILVER tel. - I /an lol- tel- ien fijn ten jn- ae- ige per ng. AUSTIN PARTS TOT FIAT PARTS TOT -50% Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, 9 Kunst11 Radio en televisie/Strips 13 Beurs10 Sport 17, 18, 19, 20, 21, 23, 25 -40% O!» (Van onze redacteur in de VS) WASHINGTONDe Amerikaanse vice-president Walter Mondale staat donderdag en vrijdag in Wenen voor een bijzonder moeilijke diplomatieke opgave. Mondale praat in de Oostenrijkse hoofdstad met de Zuid-Afrikaanse premier Vorster en heeft de boodschap op zak dat Zuid-Afrika in de toekomst steeds minder op Amerikaanse steun mag rekenen, tenzij de apartheidspolitiek in versneld tempo wordt afgebroken. kies vrijheid,werk en samenwerking - Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Losse nummers 70 ct. Moeilijke diplomatieke missie Walter Mondale een van jrlijk rekt rap- tgen (Zie ook pag. 3) (ADVERTENTIES) in Spanje. (ADVERTENTIES) Officier van Justitie Habermehl, die de bedreiging van Hauptman verachtelijk noemde, vond dat Menten nu eindelijk eens met zijn voortdurende aanvallen moest ophouden. „De verdediging moet erg voorzichtig zijn met de voortdurende insinuaties aan het adres van de rijksre- cherche”. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De zestigjarige Pool- se ingenieur Michael Hauptman, een van de getuigen in het proces tegen Pieter Menten, is sinds vrijdag vele malen tele fonisch bedreigd. Zonnige perioden maar voorna melijk in het zuidoosten ook een bui. Matige, aan de kust krachtige noordoostelijke wind. Minima on geveer 7, maxima morgen 11 tot 15 graden. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Een dag na het overleg met Vorster komt de Amerikaanse VN-ambassadeur An drew Young in Zuid-Afrika aan als gast van liberale groeperingen uit de zakenwe reld en het studentenleven, die tegen de apartheid gekant zijn. Young heeft gewei gerd voor zijn bezoek de status van „ere blanke” te aanvaarden, die Zuid-Afrika voor kleurlingen uit andere landen reser veert wanneer zij om diplomatieke of za kelijke redenen dit land moeten bezoeken. Young’s voornemen om met oppositiele den te spreken, heeft tot een korte crisis in de betrekkingen met de VS geleid. Kort geleden heeft Carter Walter Mon dale met het hele Afrika-beleid belast. Als daarvan iets terecht wil komen, dan moet alsmede terugkeer en volledige bewe gingsvrijheid van de nog steeds in het buitenland wonende ballingen van het Franco-regime en het terugtrekken van de Spaanse politie in het Baskenland. De blanke aanhangers van Vorster zijn minder dan ooit geneigd zich te laten wij zen op het verwerpelijke karakter van de rassenscheiding. Daarentegen is het meer dan ooit tevoren van belang voor de Afri- ka-politiek van de VS de houding tegeno ver Zuid-Afrika op één lijn te brengen met Carter’s verklaringen over de rechten van de mens. Het gemeentebestuur van San Sebastian heeft een onderhoud met koning Juan Carlos en premier Suarez aangevraagd om de eisen van de Basken kracht bij te zetten. De 21-jarige Braziliaanse Odete Lopes de Oliveira die een uni cum in de medische annalen vier nieren heeft, biedt er twee voor 400.000 cruzeiros per stuk te koop aan. Inkoop Verkoop Mondale zal Vorster ook vertellen dat de VS regimes verafschuwen die aan bepaal de burgers politieke rechten ontzeggen. Terwijl woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken spraken over een mogelijk breekpunt in de betrekkin gen met Zuid-Afrika naar aanleiding van het rassenprobleem, deed Mondale z’n best om de positieve aspecten van zijn gesprek met Vorster te belichten. Feyenoord heeft na de smadelijke nederlaag van 2-1 tegen FC Twente zijn onherroepelijke dieptepunt be reikt. Door het verlies komt de Rot terdamse eredivisionist voor het eerst sinds 1969 niet in aanmerking voor Europees voetbal. Acht seizoe nen lang heeft Feyenoord onafge broken deelgenomen aan een van de Europese voetbaltoernooien. Sinds de invoering van de Europa-Cup- toernooien kwamen de Rotterdam mers in totaal elf keer uit voor een van deze Europese competities. Zondag bereikte Feyenoord weer een dieptepunt: geen Europees voet bal in het nieuwe seizoen. Directeur Guus Brox: „We mogen niet stil staan bij de oude successen. De tij den zijn veranderd. De situatie is moeilijk, niet alleen voor Feyenoord maar voor de hele bedrijfstak be taald voetbal. Maar ik ben ervan overtuigd, dat we ons ook door deze moeilijkheden slaan. Het lijkt me echter onontkoombaar, dat het be drijfsleven zal moeten bijspringen om het betaald voetbal in alle facet ten weer gezond te maken”. Vandaag in onze bijlage Sportief: Pagina 1: Haarlem-trainer Barry Hughes feliciteert PSV-oefenmeester Kees Rijvers met het feit dat zijn elftal het volgend seizoen weer Europa- cupvoetbal speelt. r. E. tel. De twee extra nieren werden ontdekt, toen het meisje een urolo gische behandeling moest onder gaan. Volgens de dokters zal Odete geen nadelige gevolgen ondervin den van het wegnemen van een of beide extra organen. SPAARNDAM. Bij de pont van Bui tenhuizen is zondagmiddag rond half drie het stoffelijk overschot van de sinds ou dejaarsnacht vermiste pontschipper H. Hoogeveen uit Spaamdam geborgen. Castrol GTX p. Itr. Alle auto uitlaten tot Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) 2.99 -30% Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023 320274 en. ider Odete Lopes de Oliveira wil met het geld dat zij eventueel verdient, haar vijf broertjes uit een wees huis halen en ze zelf opvoeden. MADRID (AFP). De Spaanse vak bonden hebben voor vandaag een algeme ne staking van 24 uur voor Baskenland uitgeroepen om te protesteren tegen het gewelddadig optreden van de politie en de bestraffing te eisen van hen die verant woordelijk zijn voor de dood of verwon ding van burgers. ISLAMABAD (AFP). Te Multan, in de Pakistaanse Pendsjaab, zijn zaterdag bij schietpartijen volgens de eerste berich ten acht mensen gedood en veertig ge wond. De stad is onder militair gezag ge steld en er is een uitgaansverbod van kracht, zo meldt de Pakistaanse radio- omroep. a VVD Koninginnegracht 57 Den Haag tel 070 614121 Prof. Parkinson: Cijfers kunnen niet liegen, maar leugenaars kunnen wel cijferen. Het koffiehuis werd in 1971 voorzichtig afgebroken en opgeslagen. Nadien is in 1972 nog bij particulieren het plan ont staan om het te herbouwen voor het sta- tionspostkantoor waardoor de terrasbe zoekers uitzicht zouden hebben op de mo numenten van de Prins Hendrikkade. De toenmalige wethouder Han Lammers voel de wel voor dit plan maar kon er financieel niets aan doen. In principe hebben B en W besloten in plaats van het oude koffiehuis aan het Stationsplein bij de westelijke toegang van het metrostation een gebouw neer te zetten waarin een caférestaurant en informa- tieruim voor de VW en het gemeentever voerbedrijf zullen worden ondergebracht. Het gedemonteerde oude koffiehuis zal aan Monumentenzorg worden overge dragen. Na een vermoeiende eerste procesweek verscheen vanochtend een opgeladen Menten voor president Schroeder. Hij trok fel ten aanval tegen iedereen die ook maar één belastende verklaring tegen hem heeft af gelegd. Enkele spelende kinderen zagen zondag ongeveer 500 meter ten westen van de pont een lijk drijven. De Rijkspolitie te Water uit IJmuiden heeft hem uit het water ge haald. In Zaanstad is door dokter Zelden- rust sectie verricht, waaruit is gebleken, dat de schipper door verdrinking om het leven is gekomen. Er zijn geen aanwijzin gen gevonden, dat er een misdrijf in het spel is geweest. Op de foto: Demonstranten in de Baski- sche industriestad Bilbao werpen barrica den van auto’s op. De rellen, waarvan met name Bilbao het afgelopen weekeinde plaats van handeling was, vormen een onderdeel van een demonstratie voor tota le amnestie voor alle politieke gevangenen 1 in Snanin De in Zweden wonende Pool was de eerste getuige die vandaag verklaringen aflegde rond de massa-executies in de plaats Urycz. Hem werd o.m. door een onbekende aan geraden in een mengeling van Duits en Zweeds: „Ga niet naar Amsterdam. Het zou dom zijn en het zou u duur te staan komen.” Hauptman vertelde dit vanoch tend aan de president van de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amster dam. Hij heeft inmiddels extra politiebe waking gekregen. De herkomst van de telefoontjes heeft de politie niet kunnen achterhalen. AMSTERDAMDe eerste trekpleister die buitenlandse treintoeristen vroeger in Amsterdam ontdekten als zij het centraal station uitkwamen, het rustieke aan het water gelegen houten Noord-Zuid-Hol- lands koffiehuis, komt nooit meer terug. B en W van Amsterdam, die aanvankelijk met de gedachte hebben gespeeld het voor de bouw van het metrostation afgebroken koffiehuis later in ere te herstellen, zijn van dit plan teruggekomen, omdat een reconstructie van de oude situatie vier miljoen gulden zou kosten. Dat zou een renderende exploitatie van het restaurant onmogelijk maken. De VVD guntUnl van harte 1 dat U naar inzet en verantwoordelijkheid wordt Geloond; 2 dat U een eigen huis kunt kopen en de onderhoudskosten weer aftrekbaar worden; 3 dat U er een auto op na kunt houden en er zo met Uw gezin- vrij op uit kunt trekken De bonden gaven het stakingsparool, nadat zaterdag opnieuw twee mensen om het leven waren gekomen. Het aantal do den kwam daarmee op vijf in vier dagen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken liet gisteravond in een communiqué weten, dat de „openbare orde strikt zal worden gehandhaafd om het (ordelijk) verloop van de verkiezingen te garanderen”. Zodoende sprak hij dan ook over „volle dige deelname” van de zwarte bevolking in de regering - in plaats van een zwarte meerderheidsregering binnen het raam van Carter’s opdracht om de nieuwe Ame rikaanse politiek duidelijk te maken - en „onze grote toewijding aan de rechten van de mens en onze bezwaren tegen discrimi natie en beleidsvormen die niet aan alle burgers volledige deelneming aan het landsbeheer verschaffen” te verklaren. 129 Haarlem-trainer Hughes is met 6000 gulden naar Amerika vertrok ken om spelers voor de eredivi sieclub te kopen. Pagina 2: Piet Schrijvers geschokt door het lage contract dat hem is aangeboden door Ajax. Pagina 3: Europees turnkampioenschap in de greep van de politiek. Pagina 4: Het Haarlemse kanoduo Van der Doe-Rutte staat op het punt om de plaats in te nemen van het vermaar de Zaanse tweetal Bloem-Jacobs. Pagina 5: Deelname OWO een devaluatie van de honkbalcompetitie. Pagina 6: Van de Weide de sterkste in eind sprint van Omloop van de Haarlem mermeer. Pagina 7: Hockeyteam van Bloemendaal kan nog steeds degraderen. gebied zojuist had vernomen dat de vroe gere premier van Polen, Bartzel, zou zijn vermoord. In boeken heb ik kunnen na gaan dat Bartzel op 22 juli van dat jaar de dood vond. Dat betekent dus dat Menten pas na die datum zou zijn aangekomen.” Commissaris Peters van de Rijksrecher- che liet de president weten dat hij bij al zijn onderzoekingen in het gebied nooit de exacte datum van de moord op Bartzel heeft kunnen vinden. In de geschriften is alleen te vinden dat Bartzel tussen 2 en 26 juli 1941 vermoord moet zijn, aldus de heer Peters. in eerste aanleg worden vermeden dat de zwarte strijd voor deelname aan het be heer van door een blanke minderheid ge regeerde landen als Rhodesië en Zuid- Afrika niet uitgroeit tot een broeinest voor een Oost-West conflict op grotere schaal. Van Heijningen viel vanochtend ook de verklaring van de vrijdag gehoorde Duitse getuige Geisler aan, waarin deze met na druk verklaarde dat Menten al in de eerste dagen van juli van 1941 in Podhoroce was gezien. De massa-executie in dat dorp was op 7 juli 1941. „De getuige Geisler heeft verklaard dat hij bij zijn aankomst in het SCHIPHOL (ANP)De vliegers van Martinair hebben besloten het Griekse luchtruim niet te gaan mijden nu er ge staakt wordt door de Griekse luchtver- keersieiders. Vanochtend om half acht is een chartervlucht naar Korfoe en Saloniki gemaakt. De DC-9 wordt vanmiddag op Schiphol terugverwacht met passagiers die daar hun vakantie hebben doorgebracht. Inmiddels hebben Griekse militaire luchtverkeersleiders het werk van hun sta kende burgercoliega’s overgenomen. De Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers is van oordeel dat deze militairen daartoe niet volledig bevoegd zijn. Mentens verdediger Van Heijningen be gon de vierde procesdag met het afleggen van een verklaring. Hij wees erop dat het nimmer de bedoeling is geweest van Men ten om zijn broer Dirk de hem ten laste gelegde feiten in de schoenen te schuiven. Maandag 16 mei 1977 67e jaargang no 165 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. i Zevenenzeventig kandidaten van de Baskische Nationale Partij voor het nieuwe parlement hebben in een gemeen schappelijke nota onmiddellijke totale am nestie voor politieke gevangenen geeist, van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,- p. jaar f 154,70 p. post f 200,— (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Naar aanleiding van het VARA-programma „Hoe bestaat het” van zaterdagavond zijn bij de VARA veel klachten binnengekomen over een omstre den filmpje over de politie Vooral de Amsterdamse politie heeft zich zeer ver ontwaardigd getoond. De vereniging van hogere politie-ambte- naren heeft in een telegram aan de om roepvereniging geprostesteerd tegen de naar haar opvatting beledigende inhoud van de sketch over de politie. De vereni ging ondersteunt de klacht die het perso neel van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam bij de Officier van Justitie aldaar heeft ingediend. De hoofdcommissaris van de Haarlemse politie heeft inmiddels een adhesiebetui ging gezonden aan het Amsterdamse korps en heeft voorts in een telegram aan de VARA-televisie de verontwaardiging uitgesproken namens de Haarlemse politie en verklaard dat het korps zich in zijn goede naam voelt aangetast. De WD-fractie in de Apeldoomse ge meenteraad wil dat degenen die verant woordelijk zijn voor het „politiebericht” strafrechterlijk worden vervolgd. Ook het hoofdbestuur van de mare chausseevereniging heeft bij de VARA ge protesteerd tegen het „politiebericht”. Gistermiddag kwam de VARA in het radioprogramma Klinkklaar nog terug op de gewraakte uitzending. Ben Elkerbout deelde mee dat er nogal wat reacties wa ren ontvangen. Hij zei dat het de VARA speet dat de indruk was gewekt als zou de hele politie corrupt zijn. (Zie verder RTV-pagina).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1