SERVAN-SCHREIBER VOORMAN VAN FRANSE RADICALEN FATALE BOTSING TIJDENS SHOW Ian Smith dreigt buurland Zambia Pravda waarschuwt voor Chinees Finland heeft BASKENLAND KENDE nieuwe regering ROERIG WEEKEINDE Beatrix en Claus te gast in China’s pelgrimsoord: geboorteplaats van Mao expansionisme ■i 1 Meest Franse GEWEIGERD BIJ GUERRILLA-ACTIVITEITEN GIJZELAARS Perfect SLOGAN ■M Ontvoerde Italiaanse socialist vrijgelaten Ernstig Pelgrimsoord 3 BINNEN- EN BUITENLAND 99 i t (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Straatgevechten, waarbij de oproerpolitie met rub ber kogels op pro-amnestie-de- monstranten schoot, vele gewon den bij beide partijen, opgewor pen barricades, waarvan er som mige in brand werden gestoken en Basken die zich uit protest te gen de langzame amnestieverle ning in kerken en andere gebou wen opsloten, waren zaterdag en gisteren in het Baskenland aan de orde van de dag. door Nico Scheepmaker (Van onze speciale verslaggever Tony van der Meulen) SJANGHAI Ook de Volks republiek China heeft zijn pel grimsoord: prinses Beatrix en prins Claus zijn zaterdag op be devaart geweest naar Shaoshan, de geboorteplaats van wijlen de grote voorztitter Mao. Eens een sluimerend dorpje in een vrucht baar dal, nu loopt er vanaf Tsjangsha, de hoofdstad van de provincie Hoenan (Midden-Chi- na), een van de fraaiste asfaltwe gen van de Chinese Volksrepu bliek naar toe. M N 3!S=S5»S3X; trijfël ie uitgevoerd. i i De nieuwe opperbevelhebber van het Rhodesische leger, generaal John Hick man, verklaarde gisteren dat het Rhodesi sche leger meer manschappen aanwerft onder de Afrikaanse bevolking. „Er zijn al twee Afrikaanse bataljons. Recrutering van Afrikanen heeft het voordeel dat we meer manschappen krijgen en dat de Afri kanen meer in het conflict betrokken worden”. HELSINKI (Reuter) Finland heeft sinds gisteren een nieuwe regering, die gevormd wordt door vijf partijen. Pre mier is geworden de sociaal-democraat Kalevi Sorsa. De nieuwe coalitie volgt de minderheids regering van premier Martii Miettunen op, die tot september vorig jaar regeerde. Ongetwijfeld dient men de radicalen van Servan- Schreiber tot het kamp van de huidige regeringscoali- (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker) PARIJS. De oudste partij van Frankrijk heeft de vroegere hoofdredacteur van het Franse week blad l’Express voor twee jaar tot zijn voorzitter gekozen Op het congres van de radicalen in Parijs won Jean-Jacques Servan-Schreiber de stemming om het voorzitterschap met grote meerderheid op zijn rivaal Edgar Faure, de president van de Nationale Vergadering. het leger zijn ingetrokken. De charter vluchten op Rhodesië en Zuid-Afrika Een recente opdracht van president Giscard d’Es- taing om een hervormingsplan voor Frankrijk op lange termijn op te stellen, gaf de radicalenleider kortgeleden terug als protest tegen de in zijn ogen te kort schietende maatregelen in het tweede anti-infla- Voor het blad is er maar één verklaring voor de po sitieve ontwikkeling in de Chinees-Amerikaanse be trekkingen, namelijk dub belhartigheid van Peking. Volgens de Russische par- In diezelfde zijdeweverij is twee jaar geleden nog een staking door het leger gebroken, waarbij arbeiders onderdelen van hun weefgetouwen als slagwapens gebruikten. „Het gebeurt nog steeds dat het leger naar fabrieken gaat om de arbeiders te helpen”, zei een tolk. Na veertien dagen China vertaal je dat met: „Er is nog steeds arbeidersonrust”. De familie Mao bewoonde een flinke hoeve, die enige vragen doet rijzen over zijn proletarische afkomst. Eerbiedig schuifelt het gezelschap over de lemen vloeren. Even sta je een ogenblik in ge peins verzonken bij het echtelijke bed: hier ontstond het huidige China. „Dit is de keuken waar voorzitter Mao zijn moe der hielp met de was”, vertelt de gids, „en dit is het olielampje waar voorzitter Mao ’s avonds bij zat te studeren”. „Is het waar dat hij niet zo goed met zijn vader kon opschieten?” informeerde Toen deze er in 1972 toe overging zijn lot niet langer te verbinden aan het intellectuele midden-links van de radicalen, maar aan het proletarische links van de communisten, trad er een splitsing in de radicale De radicale partij, die in het begin van deze eeuw werd opgericht, is niet alleen de oudste partij, met haar geschiedenis van ruzies, splitsingen en hervon den vriendschapsbanden is zij ook de meest Franse. Officieel heette de partij de „radicaal-socialistische partij”, en was zij de vroegere bondgenoot van de socialisten van Francois Mitterrand. Zo keert het in feite leiderloze Frankrijk langzaam terug tot de toestand van weleer, waarin partijen dienen tot het vervullen van persoonlijke ambities en actiegroepen als bijen neerstrijken op iedere bloem die de beste honing belooft. Bij de parlementaire verkiezingen van begin vol gend jaar zal men de radicaal-socialisten niet uit het oog dienen te verliezen. Hoewel een partij zonder leden zoals de meeste Franse partijen slechts vage aanduidingen zijn met een gebrekkig bestuursappa raat vertegenwoordigen zij een belangrijk deel van de jongere intelligentsia in de hogere regionen van administratie en economie. partij op. De „radicalen van links”, onder hun leider Robert Fabre, hebben het „gemeenschappelijk pro gram” omhelsd. De „radicaal-socialisten” van Servan- Schreiber sturen meer naar het traditionele „verlich te” midden. In San Sebastian en Bilbao kon men tot ’s avonds laat mitrailleursalvo’s horen. De lokale radiozender in de provincie Navar ra zond rouwmuziek uit; de meeste provin ciale kranten zijn de laatste twee dagen niet verschenen in Noord-Spanje. ROME (DPA/AFP). De op 5 april ont voerde provinciale secretaris voor Napels van de Italiaanse Socialistische Partij, Guido de Martino, is gistermorgen vrijge laten en ongedeerd naar huis terugge keerd. Hoewel de gevangenschap van 40 dagen hem was aan te zien, verkeerde de 34-jarige socialist in een redelijke lichame lijke conditie. De politie sloeg in Tudela een demon stratie van 300 man uit elkaar toen een van de betogers een spandoek met „algehele amnestie” ontvouwde. In San Sebastian belette een overweldigende opkomst van de politie gisteren de massale pro-amnes- tiebetoging, die om twaalf uur moest be ginnen. Vierduizend man sloten zich in de provincie Guipuzcoa op uit protest tegen de langzame amnestieverlening. Daarom doe ik het nu maar even in deze rubriek, dat kan minder kwaad. Ik kan nog melden dat prof. Orlov een Londense advocaat in de arm heeft genomen, John Macdonald Q.C., maar dat deze geen vi sum voor de Sovjet-Unie heeft gekregen. Hem werd telefonisch medegedeeld dat hij dat visum niet kreeg omdat de Russische wetgeving voorzag in een volledig en onbe voordeeld onderzoek evenals in rechts kundige bijstand, en dat de wet het ge bruik van een buitenlandse advocaat niet toestaat. Een schriftelijke bevestiging van deze mededeling weigerde men te geven. Orlovs Engelse advocaat reageerde daar op als volgt: „Als er inderdaad sprake is van een volledig en onbevooroordeeld onderzoek van professor Orlovs zaak, dan zal hij ongetwijfeld worden vrijgelaten. Tot nu toe is in ieder geval geen sprake geweest van een snel onderzoek. Orlov zit nu al drie maanden in de gevangenis, en al die tijd heeft hij nog geen advocaat gezien. Ook zijn vrouw heeft hij niet gezien. Niemand mag hem bezoeken. Bovendien belet niets in de Russische wetgeving het gebruik van een buitenlandse advocaat”. De Groep werd in mei van vorig jaar gevormd om de uitvoering te bevorderen van de humanitaire bepalingen in het Ak koord van Helsinki. Zij heeft haar mate riaal over de schendingen van de mensen rechten in de USSR toegestuurd aan de regeringen van alle landen die het Ak koord van Helsiki ondertekend hebben, waaronder ook de Russische regering. „De Sovjet-autoriteiten hebben zeven le den gearresteerd van de Groep ter Bevor dering van de Naleving van het Akkoord van Helsinki in de USSR. Het betreft: Joeri Orlov (natuurkundige, 52 jaar), Alek sander Ginzburg (beheerder van het Solz- jenitsin Fonds voor Hulp aan Politieke Gevangenen in de USSR, 40 jaar), Anatoli Sjaranski (natuurkundige, 29 jaar), Nikola Roedenko (schrijver, 55 jaar), Oleksa Tichi (leraar, 50 jaar), Zviad Gamsachoerdia (fi loloog) en Merab Kostava (filoloog). De arrestatie van de zeven leden van de Groep, die werd voorgezeten door profes sor Orlov, toont aan dat de Russische autoriteiten niet van zins zijn het Akkoord van Helsinki uit te voeren, en evenmin zullen toestaan dat het publiek in de Sov jet-Unie hun activiteiten controleert. Zij zijn van plan de gearresteerden als gijze laars te gebruiken in hun campagne tegen dissidenten en in hun onderhandelingen met het Westen. De Russische autoriteiten dienen reke ning te houden met de openbare mening in de wereld, zodat de zeven gearresteerde Russische gijzelaars wellicht vrijgelaten worden als uw lezers ons steun verlenen door hun handtekening te zenden aan: Post Office Box 90, Bromley, Kent, Enge land, ten name van de ondergetekenden, Ljoedmila Aleksejeva, Andrei Amalrik en Vladimir Boekovski”. Dan volgt nu de brief van Ljoedmila Aleksejeva, Boekovski en Amalrik, met dank aan de NRC. Voor alle zekerheid: op een briefkaart alias ansicht naar Engeland moet 50 cent postzegels geplakt worden: Slogan van de CPN op de verkiezings- borden: „Voor een democratische poli tiek”. Ik ben er ook voor, maar ik denk toch: waarom lees ik nooit in advertenties van de spoorwegen „Gebruik vaker de auto”! of in advertenties van margarinefa- brikanten: „De lekkerste margarine is roomboter”? Waarom dan opeens wel: „Voor een democratische politiek” bij de CPN? Willen ze dan niet dat we op hen stemmen? Na een bezoek aan irrigatiewerken in de fraaie groene rijstvelden in de buurt van het geboortedorp en aan tombes uit de Han-dynastie, zijn Claus en Beatrix gisteravond in Sjanghai aangekomen. Het is de laatste stad die zij op hun tocht door China aandoen. Er wonen meer dan tien miljoen Chinezen. En ze hebben er in de afgelopen veertien dagen al zoveel gezien Volgens de Pravda laten „zekere westerse kringen” zich een rad voor ogen draaien met de gedachte „dat zij kunnen ontsnap pen aan het Chinese expan sionisme of dit kunnen om buigen in een andere rich ting”. MOSKOU (AFP). Het Russische partijdagblad, Pravda zegt in zijn editie van zaterdag dat de Chine se Volksrepubliek zich on der leiding van Hoea Koeo feng momenteel voorbe reidt op ’n nieuwe wereld oorlog. In een lang hoofdartikel zegt de Pravda dat Peking „de internationale ontspan ning onder een dekmantel van anti-Sovjetisme pro beert te ontwrichten”. Pe huidige Chinese leiders, al dus het artikel, preken een derde wereldbrand indach tig de uitspraak van wijlen Mao Tse-toeng „dat China een atoomoorlog altijd zal overleven dankzij zijn gro te volksmassa’s”. De ergste confrontaties deden zich voor in Bilbao. Reeds ’s ochtends vroeg braken in vele straten gevechten uit tussen pro- amnestie-demonstranten en de oproerpoli tie. Door massaal politievertoon op een van de pleinen kon de georganiseerde de monstratie gisteren geen doorgang vinden. De betogers, die herhaalde malen op ver schillende plaatsen in de stad demonstra ties probeerden te houden, werden met rubber kogels door de politie uiteen gedre ven. Zondagmiddag sloten pro-amnes- tiebetogers de straten naar een plein in de binnenstad af met behulp van barricades om de politie de toegang tot de plaats te beletten. Nauwelijks was de pro-amnes- tiebetoging op het plein begonnen of de politie schoot van achter de barricades op de demonstranten. Andrei Amalrik, Vladimir Boekovski en Ljoedmila Aleksejeva hebben een brief geschreven ter ondersteuning van de eis tot vrijlating van de zeven in de Sovjet- Unie gearresteerde leden van de Groep, die erop wil toezien dat het Akkoord van Helsinki ook wat betreft de gegarandeerde rechten van de mens in de Sovjet-Unie wordt nageleefd. De brief werd onder meer door The Times en Le Figaro ge plaatst. Omdat iemand hem verteld had dat de NRC een vergelijkbare Nederland se kwaliteitskrant was, stuurde Andrei Amalrik de brief ook naar de NRC, maar deze stuurde hem terug. De kwaliteit van deze krant is zo hoog, dat ze geen „bedel brieven” waarin om handtekeningen ge vraagd wordt, opneemt. prins Claus bij het portret van een inder daad wat nors ogende heer. Lastig vraag je, de prins stelt op deze reis wel meer lastige vraagjes. De gids geeft een wat vaag antwoord, zo in de sfeer van: „Ach, er was wel eens wat, maar over het algemeen was de verstandhouding goed”. Na enige stilte geeft een hoge Chinese functionaris uit ons gezelschap de definitieve versie van het antwoord: „Er waren ideologische tegenstellingen”. In Urquiola kwam het zaterdag na af loop van de voorlaatste etappe van de Ronde van Spanje tot een heftige beto ging, waarbij wielrenners, toeschouwers, politie en demonstranten in de verwar ring door de oproerpolitie met rubber kogels onder vuur werden genomen. Eveneens zaterdag raakten betogers en politie slaags in Vitora, waarbij 11 ge wonden vielen. Een eventuele escalatie van de oorlog en Rhodesische aanvallen op Zambiaans grondgebied kunnen ernstige gevolgen hebben voor de nieuwe Brits-Amerikaan- se bemiddelingspoging in Rhodesië, die deze week van start gaat. Begin deze week worden in Loesaka de Britse en Ameri kaanse diplomaten verwacht, die met alle betrokken partijen in het conflict contact zullen leggen. De Amerikaanse regering heeft dit weekend haar Ambassadeur in Kinsjasa (Zaire), Stephen Low, benoemd tot Amerikaanse vertegenwoordiger in de ze missie. Londen had eerder al staatsse cretaris John Graham aangewezen. Het Zambiaanse leger is in staat van paraatheid gebracht. Kaoenda heeft de buitenlandse ambassadeurs in Loesaka in- 1 worden sinds afgelopen vrijdag niet meer gelicht over het Rhodesische dreigement, zo is uit diplomatieke bron vernomen. De overwinning van Servan-Schreiber zou men kunnen uitleggen als een kleine teleurstelling voor het gaulistische kamp met hun nieuwe leider Jacques Chirac, oud-premier en sinds kort burgemeester van Parijs. Edgar Faure wordt immers algemeen als een aanhanger van Chirac gezien, hoewel hij zich nimmer openlijk uitsprak. Prinses Beatrix verlaat met mevrouw Lo-Choe-Yoe lid van het dagelijks bestuur van Hoenan het door haar bezochte huis van wijlen de Chinese partijvoorzitter Mao. Daarnaast is er een speciale spoorlijn. Reizigers naar het geboortedorp ge nieten van de Chinese spoorwegen een reductie van vijftig percent. Langs de honderd kilometer lange weg staat om de paar honderd meter een groot rood bord met een spreuk van Mao. Honder den teksten na aankomst in het dorp heb je het gevoel dat je zijn gehele verzamelde werk bent gepasseerd. De Zambiaanse regering neemt de Rho desische waarschuwingen ernstig. Bij de luchthaven van Loesaka is luchtafweer geschut opgesteld. Alle verloven binnen Vooraf waren de verwachtingen al hoog gespannen, want het pakketje an sichtkaarten dat aan het Nederlandse gezelschap werd uitgereikt, zag er veel belovend uit. Kleurige opnamen van „dorsvloer waarop voorzitter Mao placht te werken”, „de vijvers waarop voorzitter Mao placht te zwemmen”, „de school waar voorzitter Mao heenging”. Als vertegenwoordigers in het buiten land van deze Groep, doen wij een beroep op het publiek in de landen die het Ak koord van Helsinki ondertekend hebben, om op vrijlating van de gearresteerden aan te dringen. Werkelijke veiligheid in de wereld is onmogelijk zonder naleving van de mensenrechten, en de schending van deze rechten in de USSR betekent een bedreiging voor de hele wereld. Vijf doden en een groot aantal gewon den. Dat was gisteren de balans van een botsing tussen een helicopter en een vliegtuigje tijdens een luchtvaartshow op de Engelse luchthaven Biggin Hill. Alle slachtoffers zouden inzittenden zijn ge weest van de helicopter, die een rond vlucht maakte boven het vliegveld. De piloot van het vliegtuigje, een Tiger Moth, wist het toestel aan de grond te zetten. Op het moment van de botsing vlogen beide toestellen ongeveer zeventig meter boven de grond. Een praatje over de ragfijne weefkunst van een zijden Mao-portret is echter een wat handzamer gespreksonderwerp. Mao’s geboortedorp verwacht dagelijks 5000 bezoekers. Het plaatsje is er geheel op ingesteld, alles verloopt zeer ordelijk. Er is een grote parkeerplaats voor de bussen, er zijn voor de pelgrim de nodige souvenirs beschikbaar: het gebqortehuis op een waaiertje. Wie ooit eens in Lour des is geweest, herkent hier veel. „De niet aflatende leuter praat van Peking over het hegemon istische streven van de Sovjet-Unie moet dienen als rechtvaardiging voor de kolossale militaire inspanningen die China zich getroost en als aflei dingsmanoeuvre voor zijn expansionistische plannen die in eerste linie zijn ge richt tegen de landen in de Stille Oceaan en Zuid-Oost-Azië”, aldus de Pravda. Een rijstveld dat zich zo te zien in niets onderscheidt van andere Chinese rijstvelden, blijkt „het rijstveld waarin voorzitter Mao placht te werken”. De persoonsverheerlijking van Mao en trouwens ook van zijn opvolger, Hoea Koeo-Feng, heeft in China gigantische vormen aangenomen. In een zijdeweve rij in Hangtsjau zagen Beatrix en Claus bijvoorbeeld hoe de portretten van Mao en Hoea in serieproduktie uit de weefge touwen rolden. tijkrant heeft de chef inter nationale betrekkingen van het Chinese centrale partij comité onlangs tegen net afgestudeerde diploma ten gezegd dat „de Verenig de Staten ons eerst zullen verdedigen tegen de Sov- jet-revisionisten”, maar dat „er ook een tijd komt waar op we ons van Uncle Sam zullen ontdoen”. Zoals deze hele reis van Claus en Bea trix, is ook het bezoek aan de heilige plaats door de Chinezen perfect georga niseerd. Ten gerieve van het NOS-jour- naal wordt zelfs een zeer oude baas aangedragen, die nog met Mao op de akker heeft gestaan. Over de verering van Mao is vorig jaar echter een scha duw gevallen, die ook de herdruk van de folder over zijn geboortedorp de nodige vertraging bezorgt: zijn weduwe Tsjang Tsjing. Zij leidde de radicale „bende van vier”, waartegen op het ogenblik een heftige campagne wordt gevoerd. De Rhodesische guerrillastrijders opere ren vanuit Zambia, Botswana, maar voor al vanuit Mozambique. Vorig jaar deden leger en luchtmacht van Rhodesië ver scheidene malen „preventieve aanvallen” op guerrillabases en vluchtelingenkampen in Mozambique. Volgens de regering-Smith kwamen daarbij honder den guerrilleros om het leven en onder vond de guerrilla hierdoor een ernstige terugslag. Aan de andere kant is de nieuwe radicalenleider allerminst een gemakkelijke partner voor president Giscard d’Estaing. Na van 28 mei tot 9 juni 1974 minister voor de hervormingsplannen te zijn geweest, verliet hij het kabinet al spoedig na meningsverschil len met de president. tie te rekenen. In ieder geval is de oud-hoofdredacteur van l’Express het weekblad voor de witteboorden- werkers met universitaire diploma’s, voor de diploma ten en de handelsreizende jet-set fel gekant tegen het zogenaamde gemeenschappelijk program, dat als basis voor de politiek van de communistisch-socialis- tische oppositie dient. tieplan van eerste minister Barre. Servan-Schreiben was eerder leider van de radicale partij van oktober 1971 tot juli 1975. Hij zorgde ervoor dat de partij van mannen als Herriot, Daladier en Mendès-France een ware verjongingskuur onderging. LOESAKA (UPI/AFP/DPA) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft president Kenneth Kaoenda van het buurland Zambia gewaarschuwd dat het Rhodesische leger zal toeslaan op Zambiaans grondgebied als de Rhodesische nationalisten vanuit hun bases in Zambia een nieuw front openen in Rhodesië.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3