Minister F. Trip bij herdenking Maatschappij der Wetenschappen: f ii P( in Haarlem Van Agt morgen biiÜiOMode Muziekfestival Heemstede 1 mode l I i 1 3 J I LichtS Luchtig Lijndienst van Schiphol naar Kanaaleiland I n. w M be KJ!?- 01 IL G1 KCIJ gaat door als Kontact Club 1 Westerhout dicht PSV-supporter bij tennistitel aangehouden in klasse B Dri we Tw Kb J I Ör MAANDAG 19 7 7 1 6 M E 1 REGIO M (Van een onzer verslaggevers) Natuurwetenschappen Jubileumboek A. B. ,2 kaï i boi i 2 2 c/5 2 •2 Vriendschappelijk 5 ca ui o o s Meer dan 40 vestigingen door heel (Nederland, h - HAARLEM „Onderzoekers moeten inspiratie putten uit de proble men die er in onze maatschappij zijn. Het milieu, de derde wereld en energieschaarste zijn niet alleen uitdagingen voor het bedrijfsleven, maar ook voor universiteiten en hogescholen. Het overheidsbeleid kan worden gezien als een voortzetting van hetgeen waarmee de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen een paar honderd jaar geleden al is begonnen door via prijsvragen problemen aan te pakken die hogescholen lieten lig gen”. Aldus minister F. H. P. Trip van wetenschapsbeleid, zaterdagmiddag op een bijeenkomst in de doopsgezinde kerk ter herdenking van het 225- jarig bestaan van de Maatschappij. putten uit problemen die er zijn een bloeiend bestaan leidt als de (Van onze stadredactie) ADVERTENTIE oii 2. 49. Haarlem: Gr. Houtstraat 180, Winkelcentrum Schalkwijk, Rivièradreef 26. Alkmaar: Laat 161 ■0 O die en diende een eerste prijs), ’s Avonds was er een show met fan fare-, harmonie- en brassbands. Acht korpsen uit Heemstede, De Beemster, Voorne-Putten, Amstelveen, Ammerstol, Helle- voetsluis en Edam bekampten elkaar. De Harmonie Sint Mi chael uit Heemstede won een eerste prijs en promoveerde naar de afdeling „uitmuntendheid”. Het optreden 's avonds was in de aula van het Adriaan Pauw Atheneum. Op de foto muziekkorps Tubantia uit Amsterdam in actie, De band bereikte een tweede plaats. Diverse bands, waaronder Tubantia, maakten ook een rondgang door Heemstede. HAARLEM Een supporter van de Eindhovense voetbalclub PSV is zondag middag omstreeks half een aangehouden nadat hij op heterdaad was betrapt bij het spuiten met verf op een telefooncel. De achttienjarige Eindhovenaar had met een spuitbus met rode verf de woorden PSV en wedstrijd op de telefooncel ge zet. Door zijn aanhouding moest hij de wedstrijd tussen PSV en Haarlem mis sen. De van Zieke situa In zever rij vei Uit Kapl een inhot binnt ae. - VE hebbi langs met Ziek' had i werd festi’ bileu: ma v heid VE van i verbs was kwar 44-ja naka< jarig, aang, zelfdi Amst straa VE inget het J een i een een geldt nen. VE het r zond; jonge stele: een 1 een 1 ter w een 1 de, g zijn ten 1 Zwij; op h beket vijfti tankt VI bronr IJmt huis want Heer bew; het fiets, ser r wild, fiets en e kind brorr ■- B. Slank en jong in khaki of écru. 100% katoen. Maat 36 t/m 46. 1 0 JONGE KERK. De Jonge Kerk van Santpooort houdt zondag 22 mei een bijeenkomst in het gebouw Voloptee aan de Wüstelaan, aanvang ’s morgens elf uuur. Na gelukwensen namens de overheid deelde hij mee dat jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, vice-voorzitter van de Maat schappij was benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij memoreer de dat de heer Van Riemsdijk bijna vijfentwintig jaar zitting heeft in het dagelijks bestuur en zich op een breed veld verdienstelijk heeft gemaakt voor de grafische industrie en op actieve wijze heeft deelgenomen aan het sociale leven. De heer Van Riemsdijk zei het als een grote eei' te beschouwen dat deze onderscheiding hem was verleend. Voor zitter jhr. mr. C. C. van Valkenburg, roemde de vele activiteiten die de gede coreerde voor de Maatschappij heeft ontplooid. De heer Van Riemsdijk, die thans 70 jaar is, begeon zijn loopbaan bij Enschede Zonen. Hij is onder meer president-commissaris bij Damiate Pers BV. A. Koel en fris als 't weer warm is. Deux piècesafgezet met army ruit. 100% katoen. Maat 36 t/m 48. 69.- De aanwezigen konden hierna ervaren hoe waar de opmerking van professor Kuenen was dat Van Valkenburg koste lijke voordrachten houdt. Op geestige wijze werd door hem verteld waarom juist in de 18e eeuw de geleerde genooot- schappen tot ontploooiing zijn .gekomen. De herdenkingsbijeenkomst werd bij- gewooond door prins Bernhard, die veer tig jaar geleden tot protector van de Maatschappij werd benoemd. Onder de circa tweehonderd directeuren en leden bevonden zich onder meer drs. R. de Wit, commissaris der koningin in Noord- Holland, loco-burgemeeester P. Voskuilen, oud-burgemeester mr. dr. L. de Gou en prof- dr. H. Casimir, president van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. De heer J. de Bruijn, bibliothecaris en archivaris der maat schappij, presenteerde het jubileumboek met een invetaris van de 1206 prijsvra gen die in de 225 jaar zijn uitgeschre ven. Na een muzikaal intermezzo, door Ab bie de Quant, fluit, en Edward Witsen- burg, harp, bood prof. dr. J. J. Kuenen, 22 De heer Van Valkenburg ging in op de verschillende buitenlandse genoot schappen, waarvan de Academia dei Lincei in Rome de eerste was en van 1601 dateert. Hij wees op het Natuur kundig gezelschap der dames dat in 1785 in Middelburg ontstond, waarvan echter nimmer een wetenschappelijke penne- vrucht is teruggevonden. Zijn archiefon derzoek had ook aan het licht gebracht, dat het in 1769 opgerichte Bataafs Ge- noootschap in Rottterdam ten onrechte de eer opeiste voor de eerste stommachine Onder de rook van Haarlem was name lijk zes jaar eerder al (in 1781) zo’n machine in Groenendaal in gebruik voor bevloeiing van een nieuw aangelegd parit. Hij memoreerde verder het ont staan in 1778 van Teylers Genootschap- Maar de CDA-kopman arriveert al veel eerder in Haarlem. Zijn programma start om 2 uur met een informatief gesprek (in restaurant Dreefzlcht) met Haarlemse CDA-bestuursleden. raadsle den en wethouders. Om 4 uur begint Van Agt vervolgens aan een wandeling via de Grote Houtstraat naar de Grote Markt. The Original Lime House Six zal de lijsttrekker met een stukje onvervals te dixieland begeleiden. Van 5 tot 6 uur houdt Van Agt „open huis” in restau rant De Wintertuin (voorheen Brink mann) op de Grote Markt. HAARLEM. CDA-li.jsttrekker Dries van Agt doet morgen op zijn tot nu toe spektakulair verlopen rondreis Haarlem aan. De organisatoren van deze trip verwachten dat de minister van justitie ook hier veel belangstelling zal trekken. Van Agt houdt zijn verkiezingstoespraak om 8 uur in de Grote Zaal van het Concertgebouw. rector magnificus van de Rijksuniversi teit Leiden, voorzitter jhr. mr. C. van Valkenburg namens de directeuren en leden een bedrag van elfduizend gulden aan voor de uitgave van zijn studies ovei- de historie van de Maatschappij. Hij zei dat er veel te veel geschreven wordt, maar dat de kostelijke verhande lingen van de heer Van Valkenburg ook toegankelijk moeten zijn voor mensen buiten de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. De heer Van Valken burg die dit jaar aftreedt als voorzitter, tooonde zich zeer verheugd en zei te hopen dat het geen verkwisting van het geld is. Op uitnodiging van muziekvereniging Eensgezind-Excelsior hebben zaterdag ruim, dertig muziekkorpsen en majorettepelo tons opgetreden in Heemstede. Na een ontvangst op het raad huis barstte het muzikale geweld los op het HBC-terrein aan de Cruquiusweg. De belangstelling voor de diverse bands en majorettes was bijzonder groot. Het festival had een nationaal karakter. De muzikanten kwamen uit IJmuiden (de IJmuider Harmonie behaalde een eerste prijs), Aalsmeer, Den Haag, Am sterdam, Hillegom, Zuilichem, Kille Nieuwendijk, Haarlem (DSV behaalde een derde prijs) en Heemstede (Eensgezind ver- IJMUIDEN. De oud-leden van vroegere Kanoclub IJmuiden hebben een nieuwe vereniging opgericht met dezelf de initialen, de Kontakt Club IJmuiden. Het ligt in de bedoeling regelmatig bij eenkomsten in IJmuiden en directe om geving te houden om de onderlinge band te bewaren. Naar gebleken is kan op de belangstelling van meer dan honderc IJmuidenaren en oud-IJmuidenaren worden gerekend. De eerstvolgende bij eenkomst zal in oktober plaatshebben. De heer Van Valkenburg zei dat het in een tijd van nog steeds toenemende specialisatie van het grootste belang is dat de leidende figuren uit de weten schappelijke wereld enerzijds en be drijfsleven en magistratuur anderzijds enkele malen per jaar een ongedwongen vriendschappelijk contact ondei houden. „Het handhaven van haar volstrekt ver ouderde 18e eeuwse structuur heeft de Maatschappij nimmer in haar werk zaamheden belemmerd aldus de heer Van Valkenburg. Het eerste mixed team van Wester hout, bestaande uit René van Egmond, Corine van Genderen, Bert Horjens en Karit Jansen, kon zondag door een 7-1 overwinning op haar tegenstander de eerste kampioensbloemen in ontvangst Het doorwerken van het rationalisme voerde tot de proefondervindelijke wijs begeerte, het zich verdiepen in de na tuurwetenschappen. Proeven die aanvan kelijk in keuken of slaapkamer werden gehouden verplaatsten zich naar labora toria. Sommige studiegroepen werden in stituten met eigen spelregels, men bracht collecties bijeen, formeerde een bibliotheek en publiceerde wetenschap pelijke verhandelingen- Het geleerde ge nootschap was daarmee geboren. Voor de wetenschap waren deze genootschap pen van zeer groot belang, omdat bij gebrek aan tijdschriften internationale uitwisseling van nieuwe vindingen en denkbeelden gebeurde met gedrukte Verhandelingen en onderlinge corres pondentie. co OJ co 0 „Onderzoekers moeten inspiratie BEVERWIJK Zondag ontving het eerste mixed team van de BLTC Wes terhout „Bosheim” 1 uit Bussum. Mariel- le Smit had alleen in de eerste set moeite met H. Faase, de tweede set was Marielle degene die het tempo aangaf, zij won met 6-4, 6-1. Evelien van der Wiel kon het echter niet bolwerken tegen A. van Buschoten 6-7, 3-6. Frank Jansen maakte een onzekere indruk indruk tegen K. Stegenga hij maakte veel onnodige fouten in zijn spel, toch won hij vrij geakkelijk met 6- 1. 7-5. Ronald Groen speelde een perfec te partijd tennis. Zijn tegen stander F. Nijmens kreeg geen voet aan de grond 6- 1, 6-1. De dames dubbel ging op het nippertje verloren 6 7, 7-5, 5-7. De heren dubbel en de beide gezamen lijke dubbele werden gemakkelijk ge wonnen. Hierdoor kwam de eindstand op 6-2 in het voordeel van Westerhout. De Wes terhout spelers hebben volgende week aan een gewonnen 2-sets partij genoeg om het kampioenschap in de Overgangs klasse B te behalen. Het eerste herenteam van de BLTC Westerhout trad zondag aan tegen de landskampioen van 1976 Volle 1 uit Eindhoven. De gebroeders Wim en Han Derks versloegen hun tegenstanders op identieke wijze. J. Blok en J. Dallinga hadden beiden ge enkans tegen de harde drives en service van de Beverwijkers. De derde heer Rob Joosten speelde nog al kwistig met de hem geboden kansen en hij verloor in een enerverende 3-sets partij 1-6, 6-2, 1-6. Jaap van der Wiel ging in zijn single aanvallend van start. Zijn tegenstander A. van Lieshout profiteerde echter van de vele fouten die Jaap maakte en won de eerste set 1-6. Van der Wiel vertraag de de partij en won zijn tweede set 6-3, maar verloor de beslissende set en de partij met 3-6. Han Derkt en Rob Joos ten ondervonden in de dubbel weinig tegenstand en wonnen met 6-1 en 6-3. Wim Derks en invaller Mauk Smit won nen ook hun dubbel,mede dankzij het goede spel van Mauk Smit het werd 6-1, 7- 5. De Beverwijkse heren revancheerden zich met 4-2 van de in Eindhoven ge leden nederlaag. Schiphol naar Jersey, net grootste van de Kanaaleilanden. Deze dienst wordt het hele zomerseizoen tweemaal per week vice versa uitgevoerd met de F 27 Friendship op zaterdag en op zondag. Air Anglia vliegt uitsluitend met deze Fokker-toestellen, waarvan zij er zeven bezit. De maatschappij onderhoudt al geregelde diensten van Schiphol op vijl andere Britse bestemmingen: Norwich, Leeds, Edinburgh, Aberdeen en Hull. Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel waarmee goede ban den bestaan. Hij wees op de doelstellingen van het jubilerende genootschap, te weten het bevorderen van het uitwisselen van ideeën en het onderhouden van contac ten met leken. Hij benadrukte de nood zaak van innovatie in het bedrijfsleven, dat wil zeggen, het combineren van bestaande kennis en nieuwe samenhan gen om internationaal te kunnen blijven wedijveren. Het overheidsbudget maakt professionalisering van de wetenschap noodzakelijk; voor onderzoek zonder maatschappelijk nut is geen ruimte, al dus minister Trip. Hij verduidelijkte de grote invloed van de wetenschap en technologie en zei dat er geen weg terug meer is. Nu wordt het noodzakelijk prioriteiten te stellen en het onderzoek systematisch af te stemmen op de pro blemen die er bestaan. pen in Haarlem en op de merkwaardig heid dat vrijwel gelijktijdig twee zo verwante instellingen tot stand zin geko men. De verklaring zou zijn dat de doopsgezinde zijdefabrikant Pieter Tey- ler van der Hulst geen toegang had tot de kring waaruit destijds de directeuren der Maatschappij voortkwamen en even min voldoende aktieve belangstelling voor de wetenschap had om als lid te worden toegelaten. Het is nimmer tot ’n fusie gekomen, al is thans wel het leeuwendeel van de bibliotheek van de Maatschappij bij de Teyler Stichting on dergebracht. Hij wees ook op de stich ting van de Oeconomische Tak in 1777 twintig jaar later zelfstandig werd nu - l'1--1 -X- -’- Ontvangst van prins Bernhard door jhr. mr. C. C. van Valkenburg, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen. De prins bezocht de herdenkingsbijeenkomst in de doopsgezinde kerk in de Frankestraat. Minister F. H. Trip van wetenschaps beleid speldt vice-voorzitter jhr. mr. B. F. W. van Riemsdijk de versierselen op behorende bij de benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. SCHIPHOL. De Britse luchtvaart maatschappij Air Anglia heeft een nieu we rechtstreekse lijndienst geopend van f

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4