BADGASTEN ZOUDEN WORDEN VERDREVEN Dode bij onderzoek naar moord van bijna 80 miljoen via AWBZ zonder PvdA Van Agt: Wij kunnen wel Financiering kruiswerk diepvrieskip topk Estel boekt verlies Menten had leiding van executie in Urycz pliteit aantal pagina's vandaag: 24 PRINZESS I het woord is cion... Helikopterongeluk eist vijf levens Bekebrede-Barneveld i i ■kshb WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN HAUPTMAN TIJDENS PROCES: Rapport EERSTE KWARTAAL 1977 nijman haarlem vrij zonnig agenda pagina Verbieden is geen medicijn VELLINGA ASSURANTIËN gevolm. agent Bom in opdracht. Gebr. Hermans b.w. Van Thijn: „CPN moet zich minder isoleren” 3 mi Estel NV, waarin Hoogovens en Hoesch zijn gebun- netto winst maakte van 25,2 miljoen. e eigen ontwerpstudie voor houtmarkt 21 023-319309 ig e. id s: 'f-.: ar iln perspex lichtbakken neon lichtreklames Telefoonbeantwoorders Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws, Kunst Radio en televisie/Strips Economie Sport 15 13 19,21 2,3,4 5,7,9 17 KLEVERLAAN 192 alle verzekeringen ik pers, leningen ik hypotheken ik woningbemiddeling (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Door de aanleg van de Voorhaven bij IJmuiden zou vanaf de zuidpier ongeveer 2100 meter strand verloren gaan. Niet minder dan zes percent van alle dagtoeristen langs de Noordholland- se kust zou daardoor gedwongen worden hun vertier elders te zoeken. Deze massale verschuiving van het strandbezoek zal tot gevolg hebben dat de druk op de natuurgebieden in de omgeving groter wordt. NIJMEGEN. F - deld, heeft in het eerste kwartaal van 1977 een verlies geleden van 79,7 miljoen gulden. Dat is een aanmerkelijke verslechtering in vergelijking met het laatste kwartaal van vorig jaar toen de onderneming nog een WANT X LEKKERE KIP KO/4T\ UIT BARNEVELD I Hoofdredactie: Jos 1.. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., t 39,35 p. kwartaal (p. post f52, p. jaar f 154,70 p. post f 200, LosSe nummers 70 et. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiiiiiH Zie verder pagina 2. Kilometers strand weg bij aanleg voorhaven Volgens de Rijks Planologische Com- (ADVERTENTIE) en lts. (ADVERTENTIES) van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bewegingen die terreur en zelfverheer lijking op racistische gronden prediken, staan of vallen bij de gratie van de publici teit. De vernieling van joodse winkels in Duitse steden door Hitlers S.A.-benden al vóór de Machtsübernahme werden altijd tevoren aan de pers gemeld, zodat persfo tografen en journalisten de terreurmar- schen volledig konden verslaan. Hoe meer dergelijke uitwassen van dweepzucht en rassenhaat in het nieuws komen, hoe liever de aanstichters ervan dat hebben. Zelfs strafmaatregelen tegen deze bewe gingen en vooral een officieel verbod zijn koren op de molen van degenen die hun ziekelijk fanatisme willen omzetten in een stuk politieke macht. De racist van 1977, potentieel klant van de psychiater, kan men niet uitroeien door hem te verbieden ziek te zijn... 'Gelukkig zullen de verkiezingen van 25 mei kunnen aantonen, hoeveel ziektege vallen zich via de N.V.U. in de politiek willen storten. Het is nuttig daar het oog op te houden. Minister Van Agt, die „redenen te over” voor een verbod van de N.V.U. meent te zien, blijkt andermaal niet vol doende aandacht aan de lessen der histo rie te hebben besteed. Hij is te zeer geneigd tot „verbieden” als iets hem niet bevalt. In de gaten houden, bestrijden met tactische middelen, ontkrachten, stilletjes laten uit woeden en vergeten - dat zou het (gelukkig povere) politieke racisme in Nederland heel wat doeltreffender kunnen raken. (ADVERTENTIE) KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 Bovendien wordt het verlies aan recrea tie- en natuurgebied door de aanleg van.de Voorhaven al op ongeveer honderd hecta re becijferd. Dit blijkt uit het onderzoek dat in opdracht van de regering is verricht door de Rijks Planologische Commissie en de Interdepartementale Coodinatiecom- missie voor de Milieuhygiëne, naar de mi lieuhygiënische en planologische gevolgen van de aanleg van de Voorhaven. Mede op grond van de resultaten van dit onderzoek zal de regering een beslissing moeten nemen over de Voorhaven. Intus sen heeft minister Westerterp nog om ad vies gevraagd aan de Raad van de Water staat. Vier mensen werden door de draaiende rotorbladen gedood. Een vrouw werd op straat dodelijk getroffen door een stuk metaal. Een van de rotorbladen bleef hangen in een raam van de 36ste ver dieping. voorhaven en vooral het daaruit voort vloeiende verkeer zouden een ernstige bron van geluidoverlast vormen. Door het drukkere scheepvaartverkeer wordt de kans op ongelukken en illegale lozingen van olie en afvalwater groter. De risico’s kunnen echter worden beperkt door maat regelen ter verbetering van de opsporing van ongelukken en lozingen. UTRECHT (ANP). Het kruiswerk in ons land zal binnen niet al te lange tijd gefinancierd gaan worden uit één pot, na melijk de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Momenteel is de financiering nogal verbokkeld: voor aller lei betrokkenen in het kruiswerk gelden verschillende regelingen. Pollak, die op de dag van de executie wist te ontvluchten uit het huis waar de joodse inwoners van Urycz naar binnen weyden gebracht voor ze bij een pasgegra ven massagraf werden gedood, zei dat er voor de executie „werd gehuild, gejam merd en gebeden. Mensen sloegen met hun hoofden tegen de muur”. Volgens Hauptman was Menten degene die de leiding had van de drie in Duits SS- uniform gestoken mannen en de ongeveer dertig Oekraïense militia-leden die aanwe zig waren bij de executie van de tweehon derd joden. „De Oekraïeners brachten aan Menten rapport uit en niet aan een van de anderen”, aldus Hauptman. i CENTRALE VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN Overigens heeft Hauptman Menten niet zelf zien schieten. Een „kleine blonde man met een benig gezicht” hanteerde volgens hem het machinegeweer. Hauptman had de executie en de voorbe reiding daarvan gezien vanuit een schuil plaats op de zolder van zijn ouderlijk huis in Urycz. Hij zat daar verscholen met zijn neefje, zijn zwager en diens vader. Menten en zijn verdediger Van Heijnin- gen slaagden er gisteren in Hauptman op een tegenstrijdigheid in zijn verklaringen te betrappen. Gisteren zei hij dat hij slechts een schampschot had opgelqpen toen zijn Oekraïnse bewakers, die hem in zijn ouderlijk huis hadden gevonden, op hem schoten. Wanneer men in het verleden de praktij ken heeft meegemaakt van zogenaamde' „volksbewegingen” die tijdens het ont staan, „de glorie” en de ondergang van fascisme en nationaal-socialisme in het zog van deze twee politieke stelstels in tal van landen de kop opstaken, weet men dat er tegenover dergelijke ziekelijke gezwel len in de samenleving eigenlijk slechts één goede verdediging is: doodzwijgen. NEW YORK (Reuter/UPI). Vijf mensen kwamen om het leven en acht raakten gewond toen op het dak van het 59 verdiepingen tellende gebouw van de luchtvaartmaatschappij PanAm in New York een helikopter van New York Air ways door zijn landingsgestel zakte en omsloeg, juist op het moment dat de passagiers aan het instappen waren. missie zal er bij de aanleg van de Voorha ven ook rekening gehouden moeten wor den met de realisatie van een pijpleiding, een spoorlijn voor het goederenvervoer en een aanpassing van het bestaande wegen net GodfriedBomans: Heidenen zijn mensen die hun reli gieuze behoeften in het bos doen. Haarlem - Tel 258411* die de en, »n. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Menten had de lei ding van de executie op 27 augustus 1941 in Urycz. Michael Hauptman, de nu in Zweden wonende Pool die gisteren op de vierde dag van het proces-Menten werd gehoord, was daar heel zeker van. Haupt mans vroegere dorpsgenoot Abe Pollak, die nu in New Vork woont, zei er niet zeker van te zijn of Menten de initia tiefnemer of de schutter was. Droog en in het algemeen zon nig. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Minima on geveer 6 gr, maxima morgen van 13 gr in het noordwesten tot 18 gr in het zuidoosten van het land. Verder zegt het rapport onder meer dat de eventuele aanleg van een voorhaven de grondwaterstand zal doen dalen. Dit zou leiden tot verarming van de plantengroei en ook gevolgen hebben voor de drinkwa tervoorziening. De verontreiniging van het oppervlaktewater kan echter binnen aan vaardbare grenzen blijven. De luchtver ontreiniging in het IJmondgebied zou be langrijk toenemen door stank, stof- en smogvorming. De bedrijvigheid in de Omdat bij de uitbreiding van de Hoog ovens een strand- en duinstrook van onge veer 2,5 kilometer verloren zal gaan, zou door de uitvoering van beide activiteiten (wat door de provincie zoals bekend wordt afgewezen. Noord-Holland heeft gekozen voor de Hoogovens) de kustlijn over een afstand van vijf kilometer een sterk kunst matig karakter krijgen. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid heeft dit gisteren in Utrecht aan- gekondigd op een vergadering van de Na tionale Kruisvereniging. De bewindsman, die nog geen datum kon noemen waarop de nieuwe regeling van kracht wordt, zei dat er moet worden gestreefd naar een doorzichtige en integrale financiering van de verschillende takken van hulpverle ning. In een toelichting op de kwartaalcijfers, die vandaag zijn verschenen, wijdt de raad van bestuur van Estel de sterke teruggang aan de ongunstige situatie op de staal- markt. De productie van ruwstaal was 15,5 percent lager dan die van het vierde kwar taal 1976. Verwacht wordt dat de uitkom sten ook in het tweede kwartaal van dit jaar ongunstig blijken. Uit de cijfers over de eerste drie maan den van 1977 blijkt verder dat de omzet met 7,7 percent daalde tot 2,23 miljard gulden. Het bruto verlies bedroeg 104,9 miljoen gulden tegenover een bruto winst in het vierde kwartaal 1976 van 53,2 mil joen. Op het geleden verlies werd belasting in mindering gebracht en zo ontstond het negatieve saldo van 79,7 miljoen. Hoofdzakelijk door verkregen investe ringssubsidies verkreeg Estel een voorde lig saldo uit buitengewone baten en lasten van 25,7 miljoen gulden. De baten uit deel nemingen waren, zoals in het eerste kwar taal gebruikelijk is, gering van omvang. De personeelsbezetting van Hoogovens en Hoesch samen daalde in het eerste kwartaal 1977 met 674 man tot 75.382. Het aandeel van Hoogovens in de verliesgeven de cijfers van net eerste kwartaal bedroeg 44 miljoen gulden wat neerkomt op een netto resultaat per aandeel van - 3,38. Een Britse geleerde heeft in op dracht van het dagblad Daily Ex press een kernbom gemaakt. De geleerde, die het wapentuig in ruim een maand in elkaar zette, gebruikte openlijk beschikbare in formatie uit de Verenigde Staten als handleiding voor de klus. Al het gebruikte materiaal was los verkrijgbaar en het geheel werd samengevoegd in een gewo ne werkplaats. Hoewel de effecti viteit van de bom niet getest kon worden, was zij ontworpen om een explosieve kracht te leveren drie kiloton. De bom was na korte tijd weer uiteen genomen en vernietigd. De samenstellers hadden slechts na gelaten het apparaat met plutoni um te vullen om werkelijk risico te vermijden. De Daily Express zei vandaag in een artikel over de zaak dat op dracht was gegeven de bom te fa briceren om de regering en de be volking te waarschuwen voor de risico’s van het opwerken van ker nafval en de vorming van voorra- GORCUM (ANP). PVDA-fractievoor- zitter Ed van Thijn meent dat de CPN meer kans maakt te kunnen gaan regeren met PvdA en andere linkse groeperingen, als zij zich meer gaan bewegen in de rich ting van het eurocommunisme. „De CPN zou zich niet langer internationaal zo moe ten isoleren”, aldus Van Thijn gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Gorcum. Vorige maand heeft de regering een werkgroep van hoge ambtenaren op dracht gegeven deze definitieve regerings- beslissing voor te bereiden. Vooruitlopend daarop heeft men nu deze resultaten van het RPC-onderzoek gepubliceerd. Daarom lijkt het onverstandig, zoveel ophef te maken van de racist Glimmer veen en zijn „Nederlandse Volksunie”, en hem de eer van een officieel verbod te gunnen. Doodzwijgen, niet au sérieux ne men, er meelijdend de schouders over op halen en er niet meer aandacht aan beste den dan aan een tijdelijke ziekte van be perkte epidemische aard - dat zou de N.V.U. steeds minder doen glimmen en haar leider doen neerzakken tot het niveau van een nationale dorpsgek, waar hij thuishoort. Dinsdag 17 mei IQ"” 67e jaargang nn 166 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. In oorlogstijd kon men een trots in het zwart geüniformeerde W.A.-man, beëdigd terrorist van de N.S.B., niet woedender maken dan door aandachtig met de rug naar de straat in een etalage van dameson dergoed te blijven staren, terwijl het zwar te corps fier en glimmend van Germaanse reinheid met dreunende stap door de straat marcheerde. Terecht. Een fanaticus heeft altijd een ziekelijke behoefte aan aandacht en bewondering. Zijn ziekte is traumatisch-infantiel: een racistische meerwaardigheidswaan concentreert zich in een persoonlijk demonstratief schreeu wen om aandacht. Een baby in de wieg kan men dat nog niet kwalijk nemen, want de natuur beveelt hem zich te laten horen vanwege zijn frequente voedingsnood- zaak. De N.S.B. bestond hoofdzakelijk uit mislukkelingen die zichzelf overschatten, de W.A. uit nullen die zich door schreeu wen en slaan tot tienen wilden promove ren. Weersverwachting tot woens dagavond opgemaakt te 11.15 uur. ïmuider Courant Van Agt verweet de PvdA niet ten volle bereid te zijn regeringsverantwoordelijk heid te dragen. „Alleen als de PvdA de grootste partij wordt. Maar als de drie grote partijen er allemaal zo over zouden denken, zou dat betekenen dat ze geen van drieën meededen.” Dat de PvdA haar resolutie nog zou inslikken leek van Agt helemaal niet on waarschijnlijk. „Het is al zo vaak ver toond: een grote waffel voor en een kleine na de verkiezingen.” Over de toekomstige grootte van het CDA zei Van Agt: „We zullen nog meer zetels halen dan onze tegenstanders vrezen.” Een bijkomende overweging is nog dat in het normale, democratisch gereglemen teerde politieke bedrijf in Nederland het racisme nergens aanknopingspunten heeft. Waarom moet die democratie dan zo bang van deze Haagse tumor zijn? Als de volksvertegenwoordiging per jaar één uur spreektijd aan een eventuele parlementai re verkondiger van racistische waandenk beelden gunt, roeit hij zichzelf uit. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. CDA-lijsttrekker Van Agt heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het defensiebeleid van de PvdA. Hij deed dat op een verkiezingsbijeen- komst in Middelburg. „Voor ons valt niet te sjoemelen met onze veiligheid, noch met de afspraken met onze bondgenoten”. Van Agt zei dat Den Uyl er rekening mee moet houden dat PvdA niet zonder CDA kan regeren en „andersom wel”. - 4 6 J In zijn structuurnota Gezondheidszorg gaf Hendriks als zijn mening te kennen, dat de eerste en de tweede lijnszorg moe ten worden gefinancierd uit de premie van een in te voeren volksverzekering tegen ziektekosten. Het is volgens de staatssecre taris echter niet langer reëel om te ver wachten, dat zo’n volksverzekering in de naaste toekomst al kan worden ingevoerd, gezien de financieel-economische situatie. „Nu een algemene verzekering tegen ziektekosten op zich laat wachten, ligt het voor de hand te streven naar een spoedige regeling van de financiering van het kruis werk via de AWBZ”, zo zei hij. Willebrordstr. 10-12, IJmuiden tel. 11324 en 18754. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Bij het onderzoek naar de raadselachtige moord op een 27-jarige inwoner van Den Bosch heeft een Bossche politieman na een wilde achtervolging een achttienjarige man uit België doodgescho ten. De man reed met twee vrienden in een auto die de plaats waar het lijk van de Bosschenaar werd gevonden met hoge snelheid en gedoofde lichten passeerde. Bij Haaften, ongeveer twintig kilometer van Den Bosch, zag een van de agenten die de auto achtervolgden, kans een band van de achtervolgde auto lek te schieten. De wagen reed van de dijk en kwam in een weiland tot stilstand. Toen de bestuurder geen gevolg gaf aan het bevel tot stilstaan en zich omkeerde met een donker voor werp in de hand, schoot een politieman op hem. De man werd niet in het been ge raakt, zoals de bedoeling was, maar in het onderlichaam. Hij overleed ter plaatse. Achteraf bleek dat de jongen, die met zijn medepassagiers uit een strafinrichting in België was gevlucht, de politie niet be dreigd had met een vuurwapen, maar dat hij een polstasje in de hand had gehad. De rijksrecherche stelt op verzoek van de Bossche burgemeester een onderzoek in. Het lijk van de heer H. van Deurne werd gisternacht in het centrum van Den Bosch gevonden. Hij bleek in het hoofd te zijn geschoten. Vlak bij het lichaam werden drie kogels gevonden. M Na de executie die twee tot drie uur duurde gingen de drie in Duits uniform gestoken mannen volgens Hauptman te rug naar hun auto. „Daar ging een fles alcohol van hand tot hand. Later kwamen er Oekraïense meisjes in klederdracht bij, die rond de auto een soort feestdansje gingen uitvoeren”, aldus Hauptman.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1