OM: Volksunie kan worden verboden Kinderen handelen Beetbovendag Particulier krediet mag maar 12.5 pet groeien Minister Stemerdink pleit voor samenhang tussen afspraken Nederlandse haringvissers mogen 1500 ton vangen (van onze redacteur in Brussel) volop in drugs Stakende chauffeurs in Westland ontslagen NIEUWE ONLUSTEN IN PROVINCIE-HOOFDSTEDEN EEG-landbouwministers eind juni weer bijeen Straf In relatie defensie-uitgaven tot wapenproduktie In Newyorkse wijk Harlem Akkoord over reorganisatie bij VMFStork HEDEN ANTIEK VEILING J P Joop Den Uyl kritiseert ordeverstoringen 19 7 7 M E 1 I 7 DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 4 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Concertgebouw Haarlem zondag 22 mei 1977 BILBAO/MADRID. In Spaans Baskenland, waar vakbonden hadden opgeroepen het werk gisteren en vandaag neer te leggen, is de staking algemeen. Naar schatting hebben zo’n half miljoen mensen gehoor gegeven aan de oproep die bedoeld was om te protesteren tegen bruut optreden van de politie en bestraffing te eisen van degenen die verantwoordelijk zijn voor de dood of het verwonden van burgers tijdens de afgelopen dagen van straatonrust. De situatie in Baskenland is momenteel gespannen. Chaos, angst en voedseltekort beheersen het beeld. (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM. Het krediet dat de banken in Nederland aan particulieren verschaffen, mag dit jaar met niet meer dan 12,5 percent stijgen. De Nederlandse Bank heeft nu over de al aange- kondigde beperking overeenstem ming bereikt met de Bankiersve- reniging. De kredietbeperking is van kracht met terugwerkende kracht tot 1 januari. Aanvang: 19.00 uur Veilinghuis: „DE DAMIAATJES” Oude Groenmarkt 12 Haarlem - Tel. 023-322008 (ADVERTENTIE) Staking in Baskenland algemeen In Bilbao en andere Baskische steden en In Pamplona woonden 5000 mensen de IJ Bejah (ADVERTENTIE) entree f 7,50 CJP geldig MIDDAGPROGRAMMA, aanvang 14.30 uur: entrée f 12,50 CJP geldig AVONDPROGRAMMA, aanvang 20.30 uur: RADIO FILHARMONISCH ORKEST o.l.v Han» Vonk koor CJP geldig entrée f 15- CJP geldig Abonnement gehele dag f 25. Noordhollands Philharmonisch Orkest o l.v André Vandernoot Noordhollands Philharmonisch Orkest o I v André Vandernoot Het Brabants Orkest o I v Hein Jordans Abonnement- en Kaartverkoop aan de kassa van het Concertgebouw. Lange Begijnestraat 13. van W-15 uur telefonisch 023-320994 van 12-15 uur. I Symfonie no 1 in C gr t op 21 Symfonie no 2 in D gr t op 36 Symfonie no 3 in Es gr t op 55 (Eroica) Symfonie no 4 in B gr.t op 60 Symfonie no 5 in c kl.t op 67 Symfonie no 6 in F gr t op 68 (Pastorale) Symfonie no. 7 in A gr t op 92 Noordhollands Philharmonisch Orkest p Iv André Vandernoot Het Brabants Orkest o l v Hein Jordans Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l v André Vandernoot Het Brabants Orkest o I v Hein Jordans De Nederlandse bewindsman deelde nog mee, dat veiligheidsexperts van de NAVO nog werken aan het vrijgeven van de NA- VO-cijfers over de sterkte van de strijd- In Baskenland verschenen de meeste kranten niet. Veel radiostations zenden plechtige muziek uit, die alleen door korte nieuwsbulletins onderbroken wordt. krachten van het Warschau Pact. Zijn voorganger Vredeling had er al eens op aangedrongen dat de precieze cijfers be kend zouden worden gemaakt. Van der Stee prees de solidariteit van de zes landen die de Nederlandse bewinds man steunden in zijn pleidooi, dat in juni een beperkte hoeveelheid haring door Ne derlandse vissers in de Noordzee gevan- Een bom heeft vanochtend aanzienlijke schade aangericht in een Amerikaans cul tureel centrum in Madrid. Niemand werd gewond. De bomaanslag werd gepleegd enkele uren voordat de Amerikaanse vice- president Walter Mondale voor een bezoek van 24 uur in Spanje zou aankomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Er zijn aanknopings punten om de Nederlandse Volksunie te verbieden en te ontbinden. Dit vindt het Openbaar Ministerie in Amsterdam. Het OM vindt tevens dat hetgeen in het verle den en ook onlangs rond de Nederlandse Volksunie is gebeurd aanknopingspunten biedt om van de rechtbank te vorderen Verwacht wordt dat de banken vooral de hypotecaire leningen zullen gaan beper ken Dr. Zijlstra zei dat hij dat heel geluk kig vindt. Dat zou wat hij noemde de onroerend-goed ballon kunnen doorprik ken Overigens vallen de hypotheekban ken niet onder de maatregel; zij vallen niet onder het sociaal-economisch toezicht van de Nederlandse Bank Hypotheekbanken scheppen overigens geen geld zoals de handelsbanken, maar ze lenen geld uit dat ze eerst hebben geïnd door het uitgeven van pandbrieven Wanneer de banken de toegestane stij ging van de kredietgroei overschrijden, moeten ze bij de Nederlandse Bank voor straf een renteloos deposito aanhouden. Het besluit is de Nederlandse Bank overigens niet gemakkelijk gevallen. De economische situatie is onzeker en daarom is voorzichtigheid geboden bij het nemen van maatregelen die de economische acti viteit kunnen afremmen Het overleg tus sen de centrale bank en de andere banken over de beperking heeft sinds januari geduurd dat zij de rechtspersoon of rechtsperso nen als verboden aanmerkt en ontbindt. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Minister Stemerdink (De fensie) vindt dat afspraken tussen de NA- VO-landen over verhoging van de defen sie-uitgaven gebonden moeten worden aan afspraken over betere samenwerking bij de steeds duurder wordende wapen produktie tussen Amerika en de Euopese landen. De bewindsman betoogde dit te genover zijn collega’s van de Europese NAVO-ianden. In San Sebastian besloot het personeel van de sociale dienst alle lakens voor de ramen te hangen, die besmeurd zijn met het bloed van de Basken die bij betogingen gewond zijn geraakt. Vorig jaar steeg het krediet in de parti culiere sector met 20 pct. Het hypotecair krediet steeg in dat jaar met 28 pet d< di je ie ki le V J begrafenis bij van een 28-jarige demon strant, die vrijdag om het leven kwam. Bij de begrafenisplechtigheden van slachtof fers beschuldigden priesters in hun toe spraken de politie ervan dat haar ruw optreden de voornaamste oorzaak van het - geweld was. De vakbonden zeiden dat de regering „gewapend optrad terwijl zij de mocratie predikt". De regering antwoord de dat de openbare orde „vastberaden zal worden gehandhaafd, teneinde te verzeke ren dat het Spaanse volk in vrijheid zal deelnemen aan de algemene vergaderin gen van 15 juni. Dr. J. Zijlstra, de directeur van de Ne derlandse Bank, zei te verwachten dat de investeringen niet veel zullen lijden onder de maatregel Het niveau was toch al laag De kredietbeperking is nodig om de geldhoeveelheid in ons land in te dammen. Dat is nodig in de strijd tegen de inflatie In verhouding tot het nationaal inkomen is de geldhoeveelheid in Nederland de laat ste jaren sterk toegenomen. Nu de con junctuur gaat aantrekken, moet die ver houding veranderen. Dr. Zijlstra maakte zich er zorgen over dat dat niet gebeurde, vandaar de maatregel De beperking richt zich op de particulie re sector omdat daarin het grootste aan deel tot toeneming van de geldhoeveelheid werd geleverd langer zinvol, aldus de Nederlandse be windsman. gtemerdink ziet ook mogelijkheden voor de aanpak op korte termijn van het al jaren voortslepende probleem van de sa menwerking bij de produktie van wapens. Hij wees op de Frans-Duitse „Roland”- raket (tegen laag-vliegende vliegtuigen), die in Amerika geen concurrent heeft. Ook als er twee produktielijnen zouden worden opgezet - één in Amerika en één in Europa - zou er aanzienlijk bespaard kunnen wor den, zo betoogde de Duitse minister Leber. De kosten van research en ontwikkeling zijn dan eenmalig Gisteren ontstonden nieuwe botsingen in Baskenland. Een onbekend aantal per sonen zou gewond zijn geraakt, van wie sommigen ernstig. Er werd melding ge maakt van felle botsingen in Bilbao, San Sebastian, Pamplona en Vitoria, de hoofdsteden van de vier Baskische pro vincies. Groot-Brittannië en in mindere mate Ier land en anderzijds de overige landen van de EEG EEG hadden besloten het verbod om haring in de Noordzee en ten westen van Schotland te vangen met één maand, tot eind juni, te verlengen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. PvdA-lijsttrekker Den Uyl heeft gisteravond op een ver kiezingsbijeenkomst afstand genomen van de verstoringen van verkiezingsbij eenkomsten in de laatste weken. „Wij van de PvdA keren ons tegen elke orde verstoring. Elke suggestie dat de PvdA daarmee iets te maken heeft, werp ik ver van mij. Mensen die dat doen, zijn vijanden van de PvdA.” Den Uyl zei blij te zijn met de excuses die de CDA-afdeling in Nijmegen heeft aangeboden voor een advertentie waar in de PvdA de schuld krijgt van de verstoring van Van Agts toespraak in Nijmegen. Op het VARA-programma waarin de politie zaterdag in een kwaad daglicht werd gesteld, uitte Den Uyl fikse kri tiek. Hij noemde de scène „een misser, een uitglijer”. Op een persbijeenkomst bekritiseer de de socialistische lijsttrekker uitlatin gen van CDA-lijsttrekker en vice-pre mier Van Agt als zou Den Uyl zaken betreffende het politiebeleid in het ka binet zou hebben tegengehouden. Hij zei dat het geen pas gaf dat een lid van het kabinet mededelingen deed over het kabinetsberaad. Ook kwam Den Uyl nog eens terug op de huursubsidie-affaire. Hij herhaalde dat hij het niet met het CDA eens was dat er 680 miljoen gulden bezuinigd kan worden op de huursubsidies. plaatsen kwamen de arbeiders niet op het werk of verlieten zij het werk om bijeen komsten bij te wonen, waarop de sprekers vrijlating van de gevangenen eisten. Scho len, winkels en banken sloten hun deuren. In San Sebastian stonden de huisvrouwen in de rij om voedsel te kopen. Er is o.ö. tekort aan brood. gen zou mogen worden. Groot-Brittannië en in mindere mate ook Ierland waren volgens de bewindsman vierkant tegen het verstrekken van een uitzondering aan Ne derland Hevige verwijten vlogen over en weer tijdens een debat, dat tot na midder nacht duurde. Minister Van der Stee verklaarde de harde opstelling van de Engelse en Ierse bewindslieden met de vrees van Londen en Dublin dat met de uitzondering voor de Nederlandse haringvissers toch het quote- ringssysteem als grondslag voor het Euro pese visserijbeleid zou worden binnenge haald. In hoeverre dit juist is zal eind juni blijken als de landbouwministers opnieuw een poging doen het interne visserijbeleid op poten te zetten op basis van voorstellen die de Europese Commissie heeft toege zegd, - - He genees- en verpleegkundig personeel van de sociale dienst in Bilbao heeft giste ren besloten geen hulp te verlenen aan politie-agenten die bij betogingen worden gewond. „Wij hebben dit besluit geno men”, aldus een vertegenwoordiger van het personeel, „omdat de sociale dienst wordt onderhouden met geld van de arbei ders die door de politie worden belaagd”. BRUSSEL. De Nederlandse haringvissers mogen in juni 1500 ton haring uit de Noordzee vissen. Deze zwaarbevochten uitzondering kon minister Fons van der Stee (Landbouw) giste ravond iaat bekendmaken, nadat de landbouwministers van de OCHTENDPROGRAMMA, aanvang 10.30 uur: DEN HAAG/UTRECHT (ANP). - Onge veer tweehonderd stakende chauffeurs van drie Westlandse vervoersbedrijven zijn gisteren door hun werkgevers ontsla gen Dit meldt de Vervoerstederatie NVV/NKV in Utrecht. De federatie staal aehter de stakers. De vervoersbond CNV beraadt zich nog over haar houding De Europese defensieministers verwel komden de aankondiging van de Ameri kaanse president Carter op de Atlantische topconferentie van vorige week, dat Ame rika meer wapens in Europa wil kopen. Maar het zal heel wat arbeid vergen voor het zover is, aldus Stemerdink na afloop. De „buy American”-wet, die de Ameri kaanse regering verplicht in de eerste plaats in eigen land te kopen, wordt niet direct vervangen door een voorkeur voor Europa, zo zei hij Op 27 juni komen de landbouwministers van de EEG-landen weer bijeen om een nieuwe poging te ondernemen het visserij beleid in de Europese zeewateren op poten te zetten. Minister Van der Stee wilde geen enkele voorspelling wagen over de beslui ten, onder andere over de haringvisserij, die dan genomen zou kunnen worden, ge zien de tegenstellingen tussen enerzijds Volgens de Spaanse regering zijn tijdens de afgelopen dagen de botsingen van gisteren niet inbegrepen vijf burgers De raad heeft het bestuur opgedragen de minister en de raad van Bestuur op de hoogte te brengen van dit standpunt. De Industriebonden hebben vorige week een dergelijk besluit genomen. NIIlhEbEN Algefnene' Bejahr- denpartij Gelderland (ABG) en de Chris ten Democratische Unie (CDU) hebben de centrale kiesraad in Den Haag gevraagd de Kamerverkiezingen drie maanden uit te stellen. Uitstel is volgens de partijen nodig omdat er een fout is gemaakt bij de num mering van de kieslijsten. Er is ook een strafrechtelijk onderzoek gaande naar aanleiding van op dezer da gen aangeplakte verkiezingsbiljetten voor komende uitlatingen, die naar het oordeel van het Openbaar Ministerie, aanzetten tot discriminatie van mensen wegens hun ras. Minister Van Agt van Justitie deelde dit gisteren mee in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Kosto en Molle- man (beiden PvdA). De bewindsman zegt in het antwoord dat het afdrukken van een runen-teken, gelijk aan het door een divi sie van de Waffen SS als symbool gebruik te, en het verspreiden van pamfletten met dat teken, op zich zelf niet een strafbaar feit is. Op de pamfletten staat niets over de betekenis van het gebruikte teken. Het oordeel van het Openbaar Ministerie dat er aanleiding is de rechtbank te vragen de Volksunie als verboden aan te merken en te ontbinden is gegrond op de resulta ten van het onderzoek dat is ingesteld naar aanleiding van de gedragingen van zes leden van de NVU die op 29 maart door de rechtbank te Rotterdam zijn veroordeeld alsmede naar aanleiding van de gedragin gen van de voorzitter van de Unie in 1972, die in september 1975 wegens beledigende uitlatingen over gr->epen wegens hun ras werd veroordeeld. Bij de vordering aan de rechtbank zal het Openbaar Ministerie ook de feiten betrekken, die zich na het afsluiten van het onderzoek hebben voor gedaan Het Nederlands Auschwitz Comité acht een verbod van de Volksunie dringend gewenst. De landelijke contactgroep van verzetsgepensioneerden ’40-’45 eist in een telegram aan de minister van CRM onmid dellijke intrekking van de door de over heid ter beschikking gestelde tv-zendtijd op vrijdag 20 mei aan de Volksunie. Te vens eist de contactgroep direct verbod tot deelname aan de verkiezingen van de Volksunie. Ria Beckers, lijsttrekker van de PPR, is tegen een verbod van de Nederlandse Volksunie. Dat verklaarde ze tijdens een druk bezochte verkiezingsavond van de j PPR in Nijmegen. Een verbod van de Nederlandse Volksunie zou een schending van het grondrecht op vrijheid van verga dering inhouden. Bovendien zou met een verbod het racisme ondergronds gaan en dus oncontroleerbaar worden. Ria Bec kers is van mening dat men meer acht moet slaan op de achtergrond, waarvan de uitspraken van Glimmerveen een uiting zijn. Overigens is zij wel van mening dat de racistische uitspraken van de Nederlandse Volksunie strafbaar moeten zijn. omgekomen en 57 mensen, van wie 24 politiemannen, ernstig gewond geraakt. UTRECHT (ANP). De ledenraad van de vereniging van hoger personeel bij VMFStork heeft gisteren de reorganisa tieplannen goedgekeurd die waren voorge- steld in het overleg op 6 mei tussen minis ter Lubbers, de raad van bestuur van VMFStork en vakorganisaties. Stemerdink vindt dat afspraken over samenwerking bij de wapenproduktie eerst financieel op hun consequenties be keken moeten worden, alvorens reële af spraken kunnen worden gemaakt over verhoging van de defensie-uitgaven. Een stijgingspercentage noemen zonder aan te geven welk deel voor de vervanging van wapensystemen en welk deel voor gewone exploitatiekosten wordt gebruikt, is niet NEW YORK (Reuter). Volgens de politie handelen in de Newyorkse wijk Harlem duizende kinderen van negen tot zestien jaar in verdovende middelen In de VS kan een kind beneden de zestien dat betrapt wordt op het aan de man brengen van heroïne, maximaal achttien maanden in een heropvoedingsgesticht worden opgeslo ten. Je moet wel met de handel ophouden als je zestien bent geworden, want vanaf die leeftijd gelden voor de jongeren dezelfde wetten als voor volwassenen, die levenslang kunnen krijgen De handel in verdovende middelen speelt zich in Harlem af rond een dertigtal huizenblokken. Deze buurt wordt „The Pit" (de hoek) of „The Market" (de markt) genoemd. Dat de volwassen handelaren voor de straathandel steeds meer van jongeren gebruik maken, schrijft de politie voor een deel toe aan de „Rockefeller drug law -Nelson Rockefeller was gouverneur van New York - die zware straffen stelt op de handel in narcotica De jongeren worden echter ook tot de handel in drugs aangetrokken, omdat het een eenvoudige manier is om gemakkelijk en snel veel geld te verdienen Bovendien vindt in Harlem tweederde van de jongeren geen werk De handel in drugs is in Harlem „big business”: veel geld voor geringe inspanning en een zee van vrije tijd Sommige kinderen verdienen wel 500 dollar per dag Het aantal verslaafden in de VS ligt tussen de 450.000 en 800.000 De helft woont in New York en van deze helft 70 procent in Harlem De Amerikaanse defensieminister Brown komt de Amerikaanse beleids plannen vandaag toelichten in de NAVO- raad van ministers van Defensie. Naar verluidt zullen de Amerikanen ook op een stijging van de defensie-uitgaven met drie procent gedurende de eerstkomende jaren willen aandringen. Omdat dit percentage ook is voorzien in de meerjarenraming van de Nederlandse de fensiebegroting, heeft Stemerdink hier geen moeite mee. Symfonie no 8 in F gr t op 93 Symfonie no 9 in d kl.t bp 125 solisten Annette de la Bije sopraan Marianne Dieleman alt Anton Trommelen tenor Henk Smit bas Groot Omroepkoor

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4