Van Agt bekneld tussen „abortus- maandag in de Staten Streekplan Meerlanden Deze moeder heeft zojuist een spaar rekening geopend vrouwen „Europese eenheid is een zaak van lange adem” Damlate evenementen met oog op de verkiezingen onderling vierkampen-toernooi Fraaie speelboot voor Hti nieuwe Amro spaarders. (2/ I GEES BERKHOUWER (VVD): Stok achter deur bij iepziektebestrijding il: VERBAZING OVER SALTO VAN DEN UYL WOENSDAG 13 1 8 M E I 19 7 7 REGIO 12 ren an- en gnon< ielen. n s. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. - Volgens CDA lijsttrekker Dries van Agt heeft Joop den Uyl een ongelofelijke salto gemaakt door niet langer de werkloosheid, maar de onveilig heid in Nederland probleem num mer één te noemen. ,Jk begrijp niet dat hij zo overstag kan gaan een week voor de verkiezingen”, aldus Van Agt in een overvol en roerig Concertgebouw. De vice- premier suggereerde dat Den Uyl overstag was gegaan na zijn be- 21 ing door Theo Klein In samenwerking met het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap organiseren wij een voor lezers die geen lid zijn van een schaakvereniging en ouder dan 16 jaar. Drie wedstrijden per groep, op 24 en 31 mei en Op 7 juni a.s.in het clubgebouw van V.H.S., v. Oosten de Bruynstraat 2 - dienstencentrum Haarlem Zuid/West. Aanvang iedere avond om 20.00 uur. De wedstrijdenreeks zal worden besloten met een simultaanséance van een hoofdklassespeler tegen de deelnemers aan het toernooi op dinsdag 14 juni (eveneens om 20.00 uur aanvangend). Opgaven voor deelneming aan het toernooi vóór vrijdag 20 mei a s. bij de heer J. Hermans, tel. (023) 25 77 94. Tiet, te Goed nieuws voor nieuwe spaarders, want als die tussen 9 mei en 10 juni bij de Amro Bank een spaarrekening openen, kunnen ze een fraaie duurzaam uitgevoerde speelboot aanschaffen voor maar f 17,50. Goed voor een fantastisch stuk vakantieplezier voor de kinderen. En eigenlijk geen geld. Zeker als bedenkt dat tijdens deze periode elke nieuwe Amro spaarder ook nog f 7,50 spaarpremie krijgt bijgeschreven. Overigens is deze premie één maand lang niet opvraag baar. De minimum-inleg bedraagt f 15,-. Dus snel aktie ondernemen. Want het zou kunnen zijn dat u anders even op de boot moet wachten! Nu bij elke Amro Bank. zoek aan Amsterdam, waar men hem de feiten onder de neus ge wreven zou hebben. „De Gaay Fortman en ik hebben in dit kabi net altijd de grootste moeite ge had om geld voor de politie los te krijgen”, vervolgde Van Agt, „de socialisten zagen dat helemaal niet zo zitten. Die hielden vol dat alles voor elkaar zou komen wan neer er maar meer speeltuinen en clubhuizen werden gebouwd”. Cornells (Cees) Berkhouwer, bekend van melk en Europees Parlement, beheert in de WD-kamerfractie al jaren de buiten landse portefeuille en met name het Europese deel daarvan. Ook in de komende parlementaire periode zal de politicus uit Heiloo die taak weer blijven vervullen. Daarnaast probeert hij als vertegenwoordiger voor Noord-Holland nog wat tijd te reserveren voor regionale kwesties, hoewel die door zijn inter nationale bezigheden ver op de achtergrond worden gescho ven. In de voorlaatste aflevering van deze serie geeft Berkhou wer zijn mening over de moeizame weg naar de eenwording van Europa. De voorgaande interviews werden geplaatst op 22 februari, 1, 8, 15, 22 en 29 maart, 5, 12, 19 en 26 april, 3 en 10 mei. L A - - lin- nè lllllllll imilff au ir- m De voor vrije abortus demonstrerende groep had zich voor de ingang van de Wintertuin opgesteld, toen de minister van justitie daar met zijn gevolg arriveerde. Zelfs in de donkerste dagen zijn er op dit continent mensen die blijven geloven in een verenigd Europa. Terwijl Engelse vissers in de clinch lagen met de IJslan- ders, Ierse oorlogsschepen Nederlandse trailers opbrachten, Roy Jenkins, voor zitter van de Europese Commissie als een paria werd behandeld op de topconferen tie van rijke landen en de EEG-partners elkaar tijdens de oliecrisis lieten zakken als een baksteen, bleven de echte Europe anen stug doorwerken aan hun ideaal. Tot die selecte groep van geharde opti misten moet Cees Berkhouwer worden gerekend. „Tot op heden was van die bereidheid doorgaans nog weinig te merken. Zodra een van de lidstaten moet kiezen tussen het algemeen (Europees) en eigen (natio naal) belang, prevaleert het laatste. Zelfs de als levensgenieter bekend staande Berkhouwer, in Noordholland beter be kend als „Boeren Keessie” vanwege zijn inzet voor de boerenzaak in de tijd dat hij „Ik heb nog nooit gedacht dat het een verloren zaak was”, zegt de Noordhollan- Tijdens de toespraak van de CDA-lijst- trekker was het steeds zeer rumoerig. Een groep toehoorders die het duidelijk oneens was met de confessionele voorman, maakte herhaaldelijk zoveel lawaai dat Van Agt zijn speech moest onderbreken. Het kwam echter niet tot ongeregeldhe den, zodat de extra-ingezette politiemen sen niet in actie hoefden te komen. Van Agt ging fel tekeer tegen de Partij van de Arbeid, die met de mond een voort zetting van het beleid van het kabinet-Den Uyl zou beleiden, maar volgens hem in werkelijkheid weinig over laat van het In antwoord op vragen uit de zaal deelde de minister van justitie mee, dat de Volks unie volgens hem verboden zou moeten worden, „omdat dat de enige politieke partij in Nederland is, die zich schuldig heeft gemaakt aan rassenhaat.” Hij ver wacht dat het Nederlandse volk de wijs heid en het inzicht op zal brengen om deze partij niet aan kamerzetels te helpen. Van Agt hield een lofzang op de politie. Hij haakte daarmee in op de demonstratie die de politiemannen gisteravond hielden in Amsterdam, uit protest tegen de wijze waarop zij in de publiciteitsmedia worden af geschilderd. Van Agt: „Al mag er dan in een enkel geval vermoeden van een geval van ontsporing zijn geweest, verdienen onze sjouwende en zwoegende politieman nen een ferm applaus”. Waarna het meren deel van de 1400 aanwezigen de daad bij het woord voegde en het politiekorps toe klapte. Berkhouwer: „Het is toch erg triest om te zien hoe twee uitgesproken Europees denkende landen als Nederland en Ier land met elkaar in de clinch raken omdat de ministerraad van de EEG in Brussel niet tot een besluit kon komen. „Vorige week interpelleerde hij de verantwoorde lijke ministers daarover in het Europese parlement. Het spoeddebat is een van de middelen die de Europese parlementa riërs ter beschikking staan om de be windslieden aan de tand te voelen. Berkhouwer vindt dat er vaak te ge ringschattend wordt gedacht over de machtsmiddelen die de parlementariërs hebben. Hij vertelt: „We hebben nu het laatste woord over het budget van de EEG. En dat is niet weinig. Het gaat om een bedrag dat even groot is als de Neder landse begroting van een paar jaar gele den. Het gaat ontegenzeggelijk de goede kant op, maar het vordert langzaam. Ver- nog als advocaat praktiseerde, wordt daar wel eens triest van. van een afbraakbeleid”, zei de CDA-leider/ „Wanneer de groei van de overheidsuitga ven in één klap terug wordt gebracht tot nul percent, dan worden ook de inkomens van de zwaksten onder ons geraakt”. Van Agt gebruikte gisteravond in het Concertgebouw de toespraak die hij vori ge week eigenlijk in Nijmegen had willen houden. Dat ging toen niet door, omdat de bijeenkomst door actiegroepen werd ver stoord. Tijdens de discussie die na de „Dat dubbele bodemwerk, daar trappen we niet in. Samenwerking op Europees niveau is uitgesloten. De vertegenwoordi gers van D’66 in het Europese parlement, zo die er ooit zullen komen, zouden dan ook in de liberale fractie moeten gaan zitten. Dat is toch onmogelijk van een partij, die in Nederland staat te trappelen van ongeduld om weer met de socialisten samen te kunnen regeren”, aldus Berk- pauze volgde, werd Van Agt gedwongen in te gaan op een teer punt, dat hij aanvanke lijk niet had genoemd: de abortus. Gezien de overeenkomsten in de stand punten van VVD en Partij van de Arbeid op dit punt, zou het wat dit betreft volgens Van Agt weinig uitmaken of het CDA met de liberalen of de socialisten in zee gaat. Een en ander blijkt uit het mede namens de staatssecretaris van CRM verstrekte antwoord van minister mr. A. van der Stee (landbouw en visserij) op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden, de dames Van Heel-Kasteel, Gardeniers-Berensen en de heer Voogd. Mr. Dr. C. Berkhouwer (58 jaar) woont in Heiloo en is sinds 6 november 1956 lid van de Tweede Kamer. In 1963 deed hij zijn intrede in het Europese Parlement, waarvan hij in 1973 en 1974 voorzitter was. Momenteel is Berkhouwer een van de vice- voorzitters van het Europese parlement. Daarnaast is hij onder meer voorzitter van de Nederlandse groep van de Interparlemen taire Unie. ar de a- >n (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAGEr is een besluit bestrij ding iepziekte in voorbereiding, waar door het mogelijk wordt in gevallen waarin geen vrijwilige medewerking kan worden verkregen, gebruiksgerechtigden van terreinen te verplichten dat bomen of struiken die gevaar voor ziekteversprei- ding opleveren, worden opgeruimd. Voor al Haarlem heeft te lijden onder de iepziekte. d- ir- TUIS, kiezingen (mei-juni volgend jaar). Voor uitlopend op die Europese stemming bundelen de socialisten, de liberalen en de christen-democraten momenteel hun kracht. Berkhouwer wil niet ingaan op de vraag wie op dit ogenblik over de sterkste Europese organisatie beschikt. Wel zet hij zich sterk af tegen het idee van staats secretaris Brinkhorst (D’66) dat zijn par tij als liberale organisatie toe zou moeten treden tot de Europese liberale federatie. Terwijl de vrouwen Van Agt toezongen dat hij beter in de WW kon gaan, drongen de omstanders zo op dat de CDA-lijsttrek ker in moeilijkheden dreigde te raken. Hij miste ook de beschuit met muisjes die de demonstrantes uitdeelden. Later ontving Van Agt een delegatie van de vrouwen in de Wintertuin, waar hij een bord met een opschrift voor opneming van de abortus in het ziekenfonds en abortus uit het wetboek van strafrecht, in ontvangst nam Van Agt sprong in bres voor politie der”, de eenwording van Europa is een kwestie van lange adem. Het is een hor deloop. We moeten de ene hindernis na de andere nemen. Maar uiteindelijk moet het er toch van komen. De Europese naties zullen in moeten gaan zien, dat enorme problemen als inflatie, werkloos heid, energietekorten en vervuiling slechts opgelost kunnen worden op Euro pees niveau. Hij vertelt: „De manier waarop Jenkins zich in Londen heeft laten aftroeven was erbarmelijk. Hij is door de zijdeur afge gaan. Tot nog toe zijn de Engelsen me, het laatste half jaar als voorzitter van de Europese Raad van Ministers en als voor zitter van de Europese Commissie zwaar tegengevallen. Ik had meer van ze ver wacht. Premier Callaghan heeft Europa duidelijk op een laag pitje gezet”. i geet niet dat de nationale parlementen er eeuwen over gedaan hebben om de macht in handen te krijgen. Op Europees niveau zijn we daar pas twintig jaar mee bezig. In die korte tijd kan je niet alles bereiken”. Cees Berkhouwer gaat er van uit dat de waarde van een volksvertegenwoordi ging voor een groot deel afhangt van de kwaliteit van de leden. Hij wijst er op dat ook het Nederlandse parlement lang niet’ de kracht heeft, die het had kunnen ont wikkelen. Niettemin blijft voorop staan dat de macht van het parlement voorna melijk wordt bepaald voor de bevoegdhe den die het wordt toegekend. Er kunnen nog zulke goede volksvertegenwoordi gers in de Tweede Kamer zitten, wanneer hen verboden zou worden om over ge wichtige zaken te beslissen, blijft hun invloed minimaal. Cees Berkhouwer verwacht dat de macht van het Europese parlement toe zal nemen na de eerste Europese ver bouwer. De Heiloose advokaat heeft zich de afgelopen vier jaar ontwikkeld tot de meest prominente Nederlandse vertegen woordiger in het Europese parlement. Twee jaar lang was hij voorzitter en sinds 1975 is hij een van de twaalf vice-voorzit- ters van de volksvertegenwoordiging. In het krachtenspel van de internationale politiek is de WD-er geworden tot een klein schakelt je waar rekening mee ge houden wordt. Hij spendeert zijn meeste tijd aan het leggen en onderhouden van contacten in het buitenland. Een bloemlezing uit zijn agenda van de vorige maand: gesprek in Belgrado over de daar te houden veilig- heidsconferentie; Bangkok, spreken met de Thaise koning over ontwikkelings hulp; Canberra, conferentie van de Inter nationale Parlementaire Unie; Londen, bijeenkomst commissie Europees parle ment en tenslotte in Madrid een onder houd met koning Juan Carlos. Berkhouwer heeft begin vorig jaar op zien gebaard met zijn verklaring dat Spanje onder de nieuwe koning op de goede weg naar de democratie zou zijn. Niet zonder trots haalt hij nu die uit spraak aan. „Ik heb gelijk gekregen”, vervolgt hij, „Juan Carlos is de juiste man om de Spanjaarden naar de demo cratie te leiden. Ik heb veel vertrouwen in hem. Ik verwacht niettemin dat het nog een jaar of zeven zal duren voor we Spanje toe kunnen laten als lid van de EEG. Voor Griekenland schat ik die ter mijn op drie jaar en voor Portugal op vijf”. Voor Cees Berkhouwer staat het vast dat deze drie naties tot de EEG moeten optreden. Hij zegt: „We hebben altijd gezegd: als jullie er voor zorgen dat de dictatuur wordt afgeschaft dan staan de poorten van Europa voor jullie open. Daar kunnen we nu niet op terugkomen, onder het voorwendsel van allerlei eco nomische motieven. We zouden in de EEG pas echt een rijkemans club worden wanneer we de deur zouden sluiten voor de armen. Ook in Europees verband geldt: de sterken voor de zwakken. Dat is een kwestie van solidariteit. „Door zijn buitenlandse activiteiten mist Cees Berkhouwer vaak de zittingen van de Tweede Kamer,. Hij probeert ten minste steeds op dinsdagen aanwezig te zijn, maar zijn verplichtingen elders la ten dat niet altijd toe. Mocht de VVD deel gaan nemen aan een volgend kabinet, dan is het niet ondenkbaar dat Berkhou wer in aanmerking zou komen voor een staatssecretariaat. Hij was in 1967 al eens in de markt voor buitenlandse zaken. Een vastere greep van de WD op het buiten lands beleid zou volgens Berkhouwer be tekenen minder „gidslanderigheid” en een eind aan het „getuigenisbeleid”. „Misschien”, zo besluit hij, „zullen we dan van Cuba alleen nog sigaren en geen oorlogen meer betrekken”. Het waren ook de Engelsen die door hun stugge houding in het visserjj-over- leg de Ieren er toe brachten om eenzijdig, een exclusieve 50-mijlsviszone in te stel len. De gevolgen zijn bekend. Inmiddels hebben Nederlandse vissers voor de Ierse rechter gestaan en is de zaak in handen gegeven van het Europese hof in Luxemburg. Die laatste ontwikkeling vindt Berkhouwer bemoedigend. Hij geeft hoog op over de kwaliteiten van de Europese rechters. Maar hij betreurt ten zeerste dat het zover is kunnen komen. De gemeenten zullen zoveel mogelijk bij de bestrijding worden betrokken; zij kun nen namelijk bij de opsporing van de iepziekte in de bebouwde kom belangrijk werk verrichten. De regeling waarbij de goedgekeurde opruimingskosten aan par ticulieren volledig worden vergoed, wordt I voortaeget (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Aan het einde van zijn wandeling door Haarlem, deed zich gister middag op de Grote Markt een incident voor, waarbij Dries van Agt bekneld dreig de te raken tussen protesterende vrouwen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland zullen volgende week het streekplan voor de Meerlanden vaststel len. In het plan is ruimte open gelaten om later een eventuele nieuwbouwstad tus sen Haarlem en Hoofddorp of dorpsuit- breidingen van Hoofddorp en Vijfhuizen in te kunnen vullen. De beslissing over deze nieuwbouwstad valt niet volgende week in het kader van het streekplan, maar in het najaar als de Staten de Nota Ruimtelijke Ontwikkelin gen in Noord-Holland (NORON) moeten vaststellen. Deze nota voorziet, zoals be kend, in de bouw van 15.000 woningen extra tussen Haarlem en Hoofddorp. De Staten vergaderen over het streekplan voor De Meerlanden op maandag 23 en donderdag 26 mei. Aan de vervaardiging en vaststelling van de definitieve versie van het streekplan zijn jaren van voorbe reiding en een inspraakprocedure vooraf gegaan. Het streekplan zal gelden totdat het gro tere streekplan voor het hele Amsterdam- Noordzeekanaalgebied zal zijn vastgelegd. Dat zal in de jaren tachtig moeten gebeu ren. De uitgangspunten voor dit grote streekplan zijn in december vastgelegd in de Nota van Uitgangspunten voor het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied. Het streekplan voor de Meerlanden beslaat het gebied van de gemeente Haarlemmer-, meer, Aalsmeer en Uithoorn en gedeelten van Amstelveen en Ouder-Amstel. I werk dat Vredeling, Van der Stoel en Dui senberg verricht hebben. Van Agt: „Wat de PvdA nu doet, lijkt op de campagne van 1972. Eerst de kiezers meer beloven dan werkelijk kan en daarna de belofte terug draaien als de groene kussens worden bereikt”. Hij vindt ook dat de benadering van de WD van het toekomstig econo- --- misch beleid niet kan. „Dat gaat de kant op „Om minister te worden in een nieuw te -üi-vormen kabinet zal ik echter niet gaan marchanderen met de opvatting over de abortus waarvoor ik pal heb gestaan”, aldus Van Agt. De CDA-lijsttrekker riep tenslotte zijn gehoor op niet op de kleine confessionele partijen (GPV, SGP, RPF en RKPN) te stemmen, omdat dit een onnodige ver zwakking van het CDA zou betekenen in de confrontatie met liberalen en socia listen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13