Nederlandse co produktie maaki voortreffelijke indruk in Cannes Beethovens intentie meesterlijk verstaan Actrice Nanni Vermeer over Pollie uit Beschuit met muisjes Aanpak Queen vertoont storende slijtplekken Huisvrouw geeft man lesje in schilderen. samen verantwoordelijk voor een menselijke samenleving ■m Attractieve, visuele show in Ahoyhal P NPO met Vera Beths in Velser Schouwburg nu stem CDA 1 van agt Afrikaans toneel in Soeterijn U kunt eSke dag terecht in de Kennemerlaan IJmuiden Voor: Maar op vrijdag 20 mei ook voor de Oud-Hollandsche Jaarmarkt waarop Oudhollandse ambachts lieden hun ambacht uitoefenen, zoals klompen maken, midwinter hoorn snijden,bijenkorf vlechten, touw slaan, sneltekenen, Delfts blauw schilderen, manden vlech ten, poffertjes bakken, koekplank snijden, kantklossen, stoelen matten, pottenbakken kaarsen maken, weven, spinnen, hoge hoeden maken, kalligraferen, glas in lood zetten, schiemannen enz. enz. 16 17 WOENSDAG I R KUNST M F I I 0 7 7 CANNES. De presentatie van Le soleil des heyènes, de Tunesisch- Subtiliteit Door Peter Huysman Doorgronden Volksvrouw ge ijd n- ch en de ve >r- DEN HAAG. „Pollie is puur, open en eerlijk. Ze steekt haar emoties niet onder stoelen of banken. Maar de hyena’s liggen op de loer. Ze proberen haar kapot te krijgen. Lichamelijk lukt dat (ze krijgt een miskraam), geestelijk niet. Ondanks de klappen, blijft ze niet in haar verdriet steken.” te 'h. EK moet er een goede wettelijke regeling komen. Dat is een eis van menselijkheid en gehoorzaamheid. Kies bewust voor een menselijke eigen opvatting hun eigen leven of dat samenleving. van een ander beëindigen. De bescherming van de mens geldt ook voor het ongeboren leven. Daarom Eerbied en bescherming van menselijke leven. Dat is voor het CDA van wezenlijk belang. Mensen mogen niet naar Nederlandse co-produktie in de Quinzaine, is zeer bevredigend verlo pen, want tenslotte stond Theo van der Sande achter de camera en het is vooral dankzij dat camerawerk dat Le soleil des Heyènes zo een voortreffelijke indruk kon maken. keukens, sportartikelen, verze keringen, makelaardij, woning inrichtingen, dumpshop, schoenen, restaurant, bio scoop, foto-artlkelen, drogiste rij, herenkapsalon, dameskap- salon, bloemist, drukkerij, da mesmode, stoffen, herenmode, bankzaken, café’s, kunstnijver heid, reisburo, radio-t.v., rij- wlel-bromfletsen, hulsh. artike len, kunsthandel, parfumerie, lingerie, boeken, tijdschriften, dierenhandel, baby-artikelen, snackbar, brood-banket, da mesmode fournituren, autoac- cessoires enz. de hele dag medewerking van 3 draaiorgels, ouderwetse paar dentram, kinderboerderij, kinder- kermis en tal van attracties voor jong en oud. U kunt dan tevens profiteren van de vele speciale aanbiedin gen in de bovenvermelde zaken. ADVERTENTIE) i onze DOOR PIETER VAN LIEROP der vervelend dan India Song was. P. ZWAANSWIJK Heijermans’ tekst is nooit goedkoop oor (ADVERTENTIE) (Foto Cees Zom) I (ADVERTENTIE) te li te De dramatische sfeer gebracht bij de uitvoering van de uitvoering van de ouver ture verdween op slag met het volgende werk: Beethovens blijde eerste Symfonie in C grote terts, opus 21. Door de ingekap- selde orkestklank kreeg de pure, onbevan gen muziek het karakter van kamermu- VELSEN. Het concert, dat het Noord- hollands Philharmonisch Orkest dinsdag avond in de Stadsschouwburg te Velsen voor de Velser kunstkring „Voor Allen” heeft gegeven, mag beschouwd worden als één der talloze concerten, waarmee dit jaar, nu het honderdvijftig jaar geleden is, dat Ludwig van Beethoven stierf, overal op aarde, waar sprake is van muziek cultuur, de grote meester herdacht wordt. Het eind van het liedje is dat dorpelingen niet meer vissen, maar heel vernederend met ansichtkaarten, prullaria en kameel- tochtjes staan te leuren, of gewoon gaan bedelen. Het is een film over tevens interne klassenstrijd, over toeristisch neo-kolonia- lisatie en cultuurbarbarij. De film heeft een betrekkelijk simpele, maar dan ook glasheldere opzet als groepsportret en er wordt goed geacteerd. In de Marche was er gelegenheid de nieuwsgierigheid te bevredigen naar Ba- ziek, die in symfonische bezetting verfijnd werd gespeeld. Actrice Nanni Vermeer (46) kan met Pollie, het door geldwolven en aasgieren belaagde volksvrouwtje uit Herman Heij ermans’ bijtende toneelspel „Beschuit met muisjes”, meevoelen. „Ik heb het zelf on dervonden: het leven zit vol rotklappen. Ook uit dit stuk van Heijermans blijkt weer eens dat zijn visie niets aan actuali teit heeft ingeboet. Hebzucht, gewin: het doet zich toch nog steeds in deze maat schappij in alle toonaarden voor. Martela ren en idealisten zijn er niet meer. Als er een ton te verdelen valt, lult iedereen er wel zó een punt aan dat het geld bij hem terecht hoort te komen. Principes vallen als rijpe appels te pletter. Ik heb het in mijn eigen leven meegemaakt. Geld veran dert mensen in duivels." in Nederland heeft het allicht niets van doen, de stad die regisseur Technie laat zien, heeft trouwens Franse aanplakbiljet ten en dergelijke. Amsterdam is nauwe- Ik kan me voorstellen dat het verhaal, aldus samengevat, weinig aanlokkelijk wekt mogelijk. Het is een manier om te overleven en te kunnen incasseren”. Over het spelen in een stuk van Heijer mans is Nanni, geboren in het Limburgse Beek, enthousiast. „De dialogen zijn zo ongelooflijk goed. Zo oer-Hollands. Ner gens goedkoop. „Beschuit met muisjes” is niet alleen maar het verhaal van een wraakzuchtige familie, die het gemunt heeft op een vrij weerloze vrouw. Het is vooral de geschiedenis van mensen die, als de poet eenmaal binnen is, eigenlijk even ongelukkig zijn als daarvóór. Daardoor is Heijermans nergens goedkoop, zet hij de toeschouwers slechts aan het denken.” Over fenomenen gesproken, Marguerite Duras dingt dit jaar dus mee naar de Gouden Palm met Le Camion, een excen trieke film in de statische stijl die typisch Duras is. Weinig zien en veel horen dus. gesleurd, omdat „onderwijs iets is voor de rijken en niet werken feitelijk stelen is”. Het jochie wordt op hardhandige wijze afgericht tot herder en raakt zodoende Nanni Vermeer, actrice bij De Haagse Co medie: Pollie is geestelijk niet kapot te krijgen. Nanni Vermeer heeft geen toneelschool- opleiding, deed wat aan amateurtoneel, ging op haar 21e in de leer bij Gruys Voorbergh („een verfijnd, geraffineerd kunstenaar”) en trad twee jaar later toe tot de Nieuwe Komedie (Erik Vos), waar ze gedurende zeven jaar een groot aantal belangrijke vrouwenrollen voor haar reke ning nam. Na een paar jaar op free lance basis gewerkt te hebben (veel tv-werk, o.a. met Conny Stuart), werd Nanni door de Haagse Comedie gevraagd voor een gast rol. Nog dezelfde week kreeg ze een jaar contract aangeboden. Ze is nu al weer een jaar of dertien aan het gezelschap ver bonden. „Ik wil graag ontspannen spelen. To neelspelen is een heerlijk vak, en het wordt nog betaald ook! Zelfs bij premières heb ik niet veel zenuwen meer. Ik sta nog wel een beetje te trillen, maar overgeven achter de schermen, zoals dat bij mijn collega’s nog voorkomt, is er niet meer bij. Ik doe mijn uiterste best. Als dat niet goed genoeg is, kan ik er ook niets aan doen. Jaloezie, als ik een bepaalde fijne rol niet krijg, ken ik niet. Ik weet dat er betere actrices zijn dan ik. Ik vraag me wel eens af of ik werkelijk iets op het toneel te zeggen heb. Ik leef mijn eigen leven. Ik hoop te evolueren en niet té blijven steken. Er zijn ook nog andere dingen dan het toneel. Ik beschik over een aantal technieken, waarmee ik verder probeer te komen. Maar vastklam pen aan het toneel, nee, dat wil ik niet”. jn It, u. er in die mate bekend geworden. Kleding, geluidstechnische foefjes, (hoewel niet in Bohemian Rhapsody), een stijlvolle aan pak en een exclusieve belichting zijn dan ook de smaakmakers van een Queen-con- cert. De perfectie waarmee de stijlvolle aan pak tijdens een concert in stand wordt gehouden, is griezelig groot, maar nergens doet dat verkrampt aan. Vanzelfsprekend is er geen tijd voor improvisatie, een per soonlijke noot of iets wat aan emotie herin nert, maar een anderhalf uur durende show heeft desondanks een zeer verfris sende aanpak tot op het moment dat mén tot drie-kwart van het materiaal gevor derd is. Na het lekker gebrachte semi- akoestische nummertje 39 en Freddie’s gevoelige bijdrage You take My Breath away krijgt gitarist Brian May de vrije ruimte. Als drummer Roger Taylor en bassist John Deacon het podium verlaten hebben, kan May zijn kwaliteiten tonen. Hij is aan de voortgang van de productio nele progressie die Queen heeft doorge maakt zeer zeker debet. Zijn gitaarspel wordt doorgaans gekarakteriseerd door een zin voor avontuur en het vermogen vernieuwingen smaakvol in te passen op een manier die het trekken van vergelij kingen tussen Queen en Ten CC mogelijk maakte. Zowel May als later Mercury speelt en kele minuten met het „repeat”-effect (meervoudige echo), die bepaald weinig waardering oogst en de productionele ga ven van Queen in een wat minder gewenst daglicht stelt. Zo verliest Queen contact met haar afkomst, welke stelling ze zelf bewees tijdens de toegiften. De Quèen-formule begint door een te royale uitbundigheid, zowel wat presenta tie als het toepassen van effecten aangaat, slijtplekken te vertonen. Pas heel laat komt het publiek wat op temperatuur, niet door het overdonderende aspect van hun show, maar juist ondanks. Hoe goed het eerste uur zowel in het bekende werk als het onbekender repertoire ook was ge weest. Queen holt zichzelf voorbij. JOHN OOMKES DE- Pi <ame kei oilet verti Pi' sent zeen ndert inner ideale adem, Naar s sort, ir. ga. vering klant s fa- i: Cu- 'eg 8. istr. 4 „Dag- Zon- zaan) irtoom tot 18 il- tel. IAAT Pal etkam 1e t ?Kann doua rging. /oor- C.C, intpa 0150 M.-rml drive- >rre: j mte, 4 J stag imer i «rage: bad ie. toi (oops „Ik heb wel eens rollen gespeeld, die ik zo uit mijn mouw schudde. Zo’n regisseur zei dan na twee repetities tegen me: Nanni, niks meer aan doen. Een andere keer zweet je bloed en tranen. Toch, is het geen wet van Meden en Perzen dat een rol, waar je keihard aan werkt, beter of minder goed is. Padre Padrone wordt door de Taviani’s (voor de Italiaanse televisie) gefilmd met een maximum aan lyrische bevlogenheid om het barre Sardijnse iandschap en om de eigenlijk heel pure herderscultuur. En met veel nuances in zowel humor als tra giek. Wie Allonsanfan (de vorige film van de Taviani’s) gezien heeft, weet hoe mach tig die stijl van hen kan werken, al vliegt onder de hoge druk ook we) eens het deksel van de pan. Nanni Vermeer is blij met de belangrijke rol van Pollie in Heijermans’ stuk dat door de Haagse Comedie op het repertoire is genomen en dat aanstaande maandag in de Haarlemse stadsschouwburg wordt ge speeld. „Geldzucht, egoïsme, het zit nu eenmaal in het beestje... Ja, ik ben een pessimiste, ik heb niet zo veel vertrouwen in de goedheid van de mens. Maar tegen over de buitenwereld ben ik niet zo’n kniesoor, hoor! Ik gedraag me zo opge- ces. Als hij in militaire dienst terecht komt, moet hij eerst door de frustratie heen omdat hij geen Italiaans verstaat en ook amper Sardijns spreekt. Hij leert zichzelf lezen en schrijven en zodoende eenmaal voor het verschijnsel „taal” geïnteresseerd geraakt, zit hij in zijn tank op den duur zelfs Latijn en Grieks te studeren. En hij eindigt als linguist; de film is gebaseerd op een boek van Gavino Ledda, die er zijn eigen leven mee beschreef. subtieler, realiseer je je dat mensen steeds een mélange zijn van allerlei eigenschap pen. De juiste dosering is belangrijk." God, wat knap, zegt het publiek als je het er zo even uitgooit. Maar eigenlijk is het veel knapper iets te brengen, waar je mee hebt geworsteld. Ja, het is waar dat je veel mensenkennis krijgt door veel karak ters te spelen. Ik hou ervan mensen te doorgronden, te onderzoeken. In café's zit ik te vorsen. Je krijgt een soort „vakkijk” op de ziel van mensen. Ja, Carmiggelt, Wolkers, Somerset Maugham, dat zijn mijn schrijvers wel.” Bloemen en langdurig applaus voor so liste en dirigent beide getuigden van de bewondering en dankbaarheid van de toe hoorders. Over Pollie zegt ze tenslotte: „Ze bedoelt het altijd goed. Maar ze stinkt er op een ongelooflijke manier in: ze is haar man kwijt, ze raakt haar kind kwijt. De mensen om haar heen vernederen haar onvoorstel baar. Die dingen tikken aan. Maar ze gaat gewoon dóo. Dat is haar kracht, de kracht van Heijermans die het opneemt voor de vertrapten. Toch is er ook een mate van mededogen te bespeuren bij Heijermans met de mensen, die vernederen, die zo moeilijk mens kunnen zijn. Ik voel dat medelijden ook. We zeggen de dingen vaak op zo’n rot manier. „Val dood”, is je reactie dan soms. Maar de volgende dag besef je dat we allemaal maar klootzakken zijn, te groot voor een servet en te klein voor °en tafellaken. Je zult je toch altijd weer aan mensen hechten, je kunt ze niet loslaten.”. Tien minuten na de aanvang had ik even de neiging maar over te schakelen; turven is zoveel makkelijker. Truc na truc, stunt na stunt. Als je het ene juist noteert, mis je licht een ander nog interessantere podium- gebeurtenis. Want alles staat bij Queen ten dienste van het uiteindelijke resultaat, zo wel wat de vaak moeilijke arrangementen betreft, als wat de vloeiende en spectacu laire presentatie aangaat. Mercury verwis selt zijn witte stoeipak al naar het eerste nummer voor de bekende strak afkleden de jumpsuitkledij, waarin hij als een we reldvreemde mengeling van een balletdan ser en een herenkapper rondtrippelt. Freddie moet er zoals elke „frontman” van een hardrockgroep en dat is Queen eigenlijk nog altijd tegenaan. Hij is de man die voor de leeuwen wordt geworpen en degene die de succes-story draagt. Queen is een tot de verbeelding sprekende groep. Zonder de exclusieve verpakking was de formatie waarschijnlijk niet of niet ROTTERDAM. Het is geen gemakke lijke opgaaf om nauwkeurig aantekenin gen bij te houden over wat er tijden^ een show van Queen, een van de populairste Engelse bands uit het midden van de jaren zeventig, allemaal op het podium gebeurt. Gisteravond gaf het viertal voor de twee de maal in zijn nog tamelijk kortstondige bestaan een concert in Nederland. De schaalvergroting die hun populariteit sinds hun laatste bezoek had doorge maakt, betekende een lang van tevoren uitverkochte Ahoy-hal. De podiumact van Freddie Mercury en de zijnen is nog im mer een zeer hoogstaand technisch en visueel gebeuren, dat het uiterste vraagt van zowel de musici als het publiek. De aanpak van Queen vertoont opeens opval lende slijtplekken. Werkt hun succesfor mule niet meer optimaal? (ER- aand a: wo «ken, to >ge:3 Tuin: R De dirigent André Vandernoot, aan wie de leiding van het concert was toever trouwd, richtte zich bij de uitvoering van de ouverture op de mogelijkheden, die er bij de bestaande klankverwerkingssituatie waren om de contrasten van de geladen muziek tot uitdrukking te bren gen en zo werd het werk, mede door het gave spel van de orkestleden, een treffen de inzet van deze Beethoven-avond. De film schetst hoe een arme, maar evenwichtige vissersgemeenschap lang zaam maar zeker vernietigd wordt als aan de Tunesische kust Europese projectont wikkelaars een badplaats uit de grond komen stampen. Het wordt voor de au tochtonen een kwestie van zich conforme ren of verkommeren. klinkt als een variant op Love Story Maar je moet de film zien (hij is al door The Movies aangekocht) om de waarachtigheid en de subtiliteit waarmee Goretta zo’n gegeven te veredelen weet, naar waarde te schatten. En nogmaals: Isabelle Huppart is in haar overwegend zwijgende spel feno menaal rocco, de Franse vorig jaar in Amsterdam opgenomen film met Isabel Adjani en Ge rard Depardieu, naast de Nederlanders Helmert Woudenberg, Elise Hoomans en Frank Vorstman in bijrollen. Het blijkt een ongemeen cryptische thriller te zijn met vuil gevoerde verkiezingscampagnes als achtergrond. Met de huidige actualiteit Twee personen komen er maar in de film voor: Duras en Gerard Depardieu. Ze zit ten aan een tafeltje gedachten te wisselen over een filmscript waarin een vrachtwa- genchauffeur centraal staat. En dat is alles lijks terug te vinden. Behalve op de Wallen praten over film en dan niet eens zo gede- (ook nauwelijks herkenbaar) speelt Baroc- Het eerste werk, dat op het concert van dinsdagavond tot uitvoering kwam, de Ou verture, die Beethoven componeerde voor het drama „Coriolan” van de Weense rechtsgeleerde Heinrich Joseph von Col lin, heeft deze bedreiging dikwijls moeten doorstaan, hoewel de muziek toch duide lijk alleen de reflex te horen gaf van de psychische spanningen van de door inner lijke conflicten rampzalig geworden hoofd-persoon van het drama in een bewo gen, voorname klankentaal van edele schoonheid. Na de pauze zorgde de eminente violiste Vera Beths voor een prachtige vertolking van het befaamde Vioolconcert van de meester. Haar voortreffelijk beheerste spel - een nauw merkbare, snel opgevan gen concentratie-ontsnapping in het Ron do kon daar geen afbreuk aan doen - maakt een vaste greep op Beethovens meesterwerk mogelijk, ook op het begelei dende orkest en de dirigent, die begrepen welke interpretatie de soliste bedoelde. De fraaie viool, die zij bespeelde, was haar, nu alleen de klank van het instru ment zonder enige weerklank moest wor den benut, zeer ter wille. Meesterlijk heeft Vera Beths deze klank zijn grote betekenis gegeven, in verrukkende expansies en adembenemende verstillingen, die de schoonheid van het werk accentueerden en de voortreffelijk gespeelde cadens in het eerste deel tot een van de hoogtepun ten deed worden. „Pollie bijvoorbeeld is een typische volksvrouw, die een andere achtergrond, een andere erfelijke belasting heeft dan ik. Ik kom uit een rooms, tamelijk behoudend milieu van wegenbouwers; op m’n 20e was ik een echte schijnheilige trut. De belan gen van een Pollie liggen heel anders, daarom is zij ook veel feller. Ik ga zo’n tekst voor mij zelf uitvergroten. Ik ont houd dat Pollie het heeft over „Die daar boven”, de alles-regelaar; Pollie put daar steun uit. Ik hou een grof beeld over van wat Pollie geweest moet zijn. Als dan de repetities beginnen, dan zet ik alles nogal overdadig aan. In dat beginstadium ben je té kwaad, té verdrietig. Later word je Hoe op ervaring gegrondveste degelijk heid, artistieke inspiratie verrijken kan, demonstreerden de gebroeders Paolo en Vittorio Taviani met Padre Padrone (va der en meester), een film die handelt over een generatieconflict, maar feitelijk meer nog over de emancipatie van Sardinië en de macht van het woord. Savenio Marconi speelt erg sterk de rol van Gavino, een herdersjongen die op zesjarige leeftijd AMSTERDAM (ANP). In het Soete- rijntheater (gevestigd in het Koninklijk Instituut voor de Tropen) in Amsterdam geeft theatergroep „Mwondo Theater” uit Midden-Afrika een aantal voorstellingen van modern-traditioneel Afrikaans Thea ter. Op woensdag 18, donderdag 19 en vrijdag 20 mei wordt „Tafisula” uitge voerd. Zaterdag 21 en zondag 22 mei is het toneelstuk „Buhamba” te zien De Mwondo is een grote uitgeholde stam en fungeert in Midden-Afrika als trommel die de boodschappen overbrengt. Het is geen folkloristisch overblijfsel, maar een zeer doelmatig communicatiemiddel in de Afrikaanse binnenlanden. Mwondo is een vorm van theater die tracht door middel van toneel, muziek en dans, de oude - vaak mondeling overgele verde Afrikaanse tradities op nieuwe en moderne wijze voor het voetlicht te brengen. AT- On uime i 9: m I »r. n, lo slaap i 16 o| er. g etag iog.i zo uin, i jas. siaa arag (Zwolle). Vanmorgen vroeg, vlak nadat haar man het huis verlaten had om zoals gewoonlijk naar zijn werk te gaan, heeft mevrouw Janme van der Meulen haar hele keuken geschilderdDe dag ervoor nl had mevrouw Van der Meulen bij een ralston zaak de juiste verf gehaald in een kleur die zij leuk vond. Aangezien ralston een verf ie waarmee het snel en makkelijk werken is, was zij nog voor haar man 's avonds thuis kwam helemaal klaar. Kommentaar van de man: „Alles leuk en aardig en ik ben ook reuze trots op nujn vrouw, maar ik denk dat ik ralston toch 'n briefje schrijf want het heeft me mooi n e,tentJe gekost Heel gevat antwoordde mevrouw Van der Meulen: „de schilder was stukken duurder geweest”. En zo is het. tailleerd als Munroe Stahr het deed in The Last Tycoon. Naar mijn smaak zou het aldus ontstane resultaat al is het dan vereeuwigd op celluloid minder met film te maken hebben dan met literatuur, ware het niet dat het discours op gezette tijden doorsneden is met beelden van en co zich bijna volledig af in stationsgebou- vanuit een vrachtwagen, die zich voortrept wen, op tramhaltes, rangeerterreinen, door een desolaat winterlandschap. Die scheepskades, havenhoofden. Een laby- tussen-opnamen zijn heel fraai en Le Ca- rinth-achtige metropool van doffe treur- mion vind ik alles behalve een Duras- nis. Op superieure wijze gefilmd, is daar- liefhebber dan ook aanmerkelijk min mee een sfeer gecreëerd van opperste vervreemding. Een magnifieke film die in september zijn Nederlandse première zal krijgen tijdens de filmweek Arnhem. Inmiddels is de competitie bezig zich op heel hoog niveau te ontwikkelen. Men hoeft de jury onder voorzitterschap van Roberto Rosselini, eertijds de voorman van de Italiaanse neo-realisten niet om haar taak te benijden. Persoonlijk vind ik tot dusver Claude Goretta’s La Dentelliere het meest imponerend. Deze Zwitserse ci neast die in ’73 in Cannes bekroond werd voor l’invitation verfilmde dit- door zijn vader uit de schoolbanken wordt maal een met de Prix Goncourt bekroonde roman van Pascal Laine. Het initiatief hiervoor was afkomstig van Isabelle Hup part, een van de belangrijkste ontdekkin gen van de laatste tijd. Een meisje dat op ernstig gestoord in zijn ontwikkelingspro- 22-jarige leeftijd ook heel precies schijnt te weten wat ze wil en wat ze kan. Veel namelijk. Hartontroerend is haar vertolking als Pomme, een kapstertje dat haar figuur niet meer heeft, hypergevoelig is en uitzon derlijk introvert. Mee op vakantie geno men door een losbollige collega, wordt ze op een Normandisch strand aan haar lot overgelaten en komt in contact met een eveneens tamelijk verlegen student, waar na er iets moois opbloeit. Maar eenmaal terug in-alledaags Parijs, botert het wat minder goed. De jongen knapt af op Pom- me’s nederige afkomst en ontwikkeling en op haar schijnbare onbereikbaarheid. Ze krijgt de bons, kan dat niet verwerken en eindigt in een psychiatrische inrichting. Men heeft weer een aanleiding om zich nog eens te gaan bezinnen over zijn artis tieke betekenis voor de mensheid en voor de ontwikkelingsgang der muziek, hetgeen sinds 1827 reeds door vele toonkunste naars, musicologen en romantiserende schrijvers over muziek gedaan is met ver schillend resultaat en met verschillende intenties. Niet alleen Beethoven, ook zijn composities werden belicht, waarbij zij niet zelden een prooi werden van realis- men suggererende „hineininterpreti- rungen”. De Franse acteur Gerard Depardieu zoals hij in Barocco is te zien. Filmcompetitie op hoog niveau

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17