MASSAAL PROTEST POLITIEPERSONEEL Menten niet op ochtendzitting GS akkoord met 1 KLM handhaaft vijf vluchten op Israel Conservatieven grote winnaars in Israel 7 miljoen voor bouw zwembad GESPREK LEVERDE NIETS OP V f het woord is aan... GPV heeft concept voor nieuwe bede in troonrede I aantal paqina'5 vandaag: 3Ó wisselend bewolkt Dolfinarium Harderwijk Vrouw omgekomen bij felle brand WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Demonstratieve bijeenkomst in Amsterdam ENORM VERLIES ARBEIDERSPARTIJ Recht op duidelijkheid Zonnig agenda pagina KOOIJMAN SANITAIR B.V. Bekerfinale niet rechtstreeks HUMEüEN 2 2, 3,4,23 5,6,7,9,11,13 Weerrapporten Binnen- en buitenland... Plaatselijk nieuws Kunst17 Radio en televisie/Strips 21 Economie27 Beurs26 Sport31,33 Hitwijzer15 Medische diensten6 Kerkdiensten6 Modejournaal25 Fot/Film25 Weg en Wiel25 I (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Twee weken na de televisieloze avond van 2 mei is de mogelijkheid nog open gehouden dat na aanstaande za terdag een televisieloos weekend, of zelfs nog meer volgt. Een be sluit daartoe is gisteravond tij dens een bijeenkomst van de ge luidstechnici van de NOS5 en de vakorganisaties, waarop de voor lopige resultaten van het overleg en de vooruitzichten voor de rest van de week werden besproken, echter nog niet gevallen. Het voorstel van de raad van beheer dat de NOS gisteren aan de vak bonden deed toekomen, en dat een klasseverhoging voor de twee laagste groepen technici behelst, bleek bij lange na niet voldoende te zijn. WOENSDAG 18 MEI 1977 Vanavond TV-debat Wiegel - Den Uyl, VPRO Ned.2,2O,3Ouur. vrijheid, werk, samenwerking daarvoor kiest de VV D. kies eeD beter kabinet, kies STFüNI IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der MijeAbonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52, p. jaar f 154,70 p. post f 200, LosSe nummers 70 et. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Tele visieloos weekeinde zeker niet uitgesloten (ADVERTENTIE) TEL. 03410-16041 Van een onzer verslaggeefsters) iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) VVD. Koninginnegracht 57. Den Haag. tel. 070-614121 ol|mapbsl spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl DASH om die reden een twijfelachtige partner. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Ruim 2000 politiemannen hebben gisteravond in de Amsterdamse RAI in een geladen stemming vergaderd. De directe aanleiding van de drie politiebon den en de bond van hogere politie-ambtenaren voor deze demonstratieve bijeenkomst was het afgelopen zaterdag door de VARA na het programma „Hoe bestaat het” uitgezonden „extra politiebericht”. De politiemensen zijn het beu om als corrupt te worden afgeschilderd. van de verlangens te bemoeilijken. Dit had tot gevolg dat de berreidheid tot conces sies, voor zover nog aanwezig, geheel ver dween. Daar droeg nog toe bij dat de raad van beheer heeft laten weten dat op He melvaartsdag normaal gewerkt zal moeten worden. Met die uitspraak verdween een interne richtlijn dat erkende feestdagen als een zondag beschouwd dienen te wor den. Op zondagen mogen geen repetities ideaal weertje voor een dagje Dofinarium om te genieten van de dolfijnen- en zeeleeuwenshow in het overdekte dolfijnenstadion. Om te profiteren van het zonnetje tijdens het voederen van robben en walrussen, of om beschut te kijken naar het onderwaterpanorama in het gezellige restaurant. Nederland stelt zich op een standpunt dat de uit 1950 daterende luchtvaartover- eenkomst met Israel de KLM de vrijheid laat zelf haar frequentie te bepalen. Pre cies als enkele jaren geleden de Amerika nen, verzetten de Israëliërs zich er tegen dat veel KLM-passagiers in feite van el ders, met name de VS, komen. El Al wil die allemaal zelf vervoeren. „Menten is vermoeid. Hij heeft een slech te nacht gehad. Daarom is hij vanmorgen niet verschenen”, aldus mr. Van Heijnin- (Van onze redacteur in Israel. Joop van Wesel) JERUZALEM. De Israëlische ver kiezingen hebben een politieke aard verschuiving teweeggebracht. Voor het eerst in 29 jaar ging de overwin ning naar de conservatieve oppositio nele Likoedpartij van Menachem Be gin. De Arbeiderspartij, aangevoerd door Sjimon Peres, kwam op 33 zetels (verlies achttien) in de Knesseth, het Israëlische parlement, dat in totaal 120 zetels telt. Likoed krijgt er 42 en is nu de grootste partij geworden. Toch is al vanuit de Likoed voorge steld om de toekomst van de bezette Jordaanwestoever te laten rusten en voor te leggen aan het volk in een referendum, als een beslissing moet worden genomen. Van Agt deelde tijdens de CDA- bijeenkomst mee dat hij over deze bede met de GPV-er van gedachten wil wisse len, doch deze zaak te teer vindt om poli tiek te bezien. (zie verder plaatselijke pagina) gen. Menten zou wel op de middagzitting verschijnen. De indruk bij zowel technici als bonds- bestuurders bestaat dat opnieuw pogingen ondernomen worden het overleg via ver traging en inwilliging van slechts een deel Scherpe kritiek was er, om te beginnen, op de diverse politieke partijen, die in hun verkiezingsleuzen sinds jaar en dag verbe teringen in financieel opzicht bij de politie voorstaan, maar in werkelijkheid na de verkiezingen de zaken bij het oude laten. Een ander punt van felle kritiek was dat men het onredelijk vond, dat beleidsfou ten worden afgewenteld op de ruggen van het politiepersoneel. Voorzitter Teeuwe van de christelijke politiebond: „Nederland heeft een goed politiekorps en de Nederlandse samenle ving zou eens/ wat meer begrip moeten opbrengen voor wat er door de korpsen wordt gepresteerd” De Israëlische getuige Eli Jariv, die van ochtend werd gehoord, had weinig toe te voegen aan de eerder door andere getui gen afgelegde verklaringen. Jariv was op eigen kosten naar Amsterdam gekomen om gehoord te worden. Hij had zich te elfder ure gemeld ndat hij in Israel een tv- uitzending had gezien over de zaak-Men- ten. Jarivs moeder en zijn grootvader zijn in Urycz om het leven gebracht. ..Met het uitspreken van de wens, dat uw arbeid zoveel vrucht mag dragen, dat het woord van de psalmdichter om God voor verkregen uitkomst dank en lof te bren gen, van toepassing kan zijn, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal voor geopend”, zo luidt het concept van het GPV. SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. WW Enkele agenten waren gewapend met borden waarop zij hun sympathie betuigden met hun collega’s. Mahatma Gandhi: Wie met wakker kan blijven zon der koffie, kan beter gaan slapen. (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. De KLM zal haar vijf wekelijkse vluchten op Israel blijven uit voeren, ofschoon Israel de vijfde vlucht blijft bestrijden. De rechtzaak van de staat Israel tegen de KLM, die op 25 mei zou worden behandeld, is voor onbepaal de tijd uitgesteld. Directeur- generaal mr. H. Raben van de Rijksluchtvaartdienst noemde deze dagvaarding gisteren intus sen „een belachelijke intimidatie po ging”. VELSEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben hun fiat gegeven aan een begrotingswijziging van de ge meente Velsen betreffende de bouw van een overdekt zwembad. Hiermee is een bedrag gemoeid van 7.197.020. De bouw zelf kost 6.195.00,-. Het reste rende bedrag is nodig voor grondkosten en enige bijkomende kosten. Na de inge bruikneming van het nieuwe bad zal het Velserbad dienen te worden gesloten. UTRECHT (ANP). Een felle brand in de Utrechtse Kapelstraat heeft vannacht het leven gekost aan een 25-jarige vrouw. Zij was de bewoonster van de benedenwo ning van het pand, dat geheel door het vuur werd verwoest. De door de buren gewaarschuwde brandweer kon de vrouw niet meer redden omdat ze door de vlammen was ingesloten aan de achterkant van haar woning. De bewoners van het bovenhuis waren met vakantie. „En dan mag minister-president Den Uyl in de Amsterdamse Jordaan wel roe pen dat er meer politie moet komen, nou, laat hij er dan maar voor zorgen. Wij willen het recht van de burger blijven beschermen, maar dan moet er ook eens wat meer aandacht worden besteed aan onze positie.” Teeuwe eiste dat als er reorganisaties langs wetenschappelijke weg bij de poli tiekorpsen tot stand komen, de bonden er bij wörden betrokken. Hij bleef voorals nog van mening dat de sterkte van het korps sterk ten achter blijft bij de opge dragen taak Raben verklaarde dat de Nederlandse delegatie die afgelopen zaterdag naar Is rael is vertrokken voor overleg, „met de Israëliërs op vriendschappelijke basis hun modus heeft weten te vinden”. Maar prof, dr. H. A. Wassenbergh van de KLM, die met de overige delegatieleden gisteren in Nederland terugkeerde, zei op Schiphol dat dat zeker niet moest worden uitgelegd „als een succes van onze missie, net zomin als het feit dat de behandeling van de klacht voorlopig is uitgesteld”. De grootste winst in deze verkiezin gen komt echter op naam van de partij voor verandering (DASH) van prof. Ja- din. DASH deed voor het eerst aan de verkiezingen mee en greep meteen veertien zetels. Ook de rechtse Natio naal Religieuze Partij profiteerde van de terugval van Peres en de zijnen en won twee zetels: van tien naar twaalf. Deze verkiezingen betekenen het ein de van een tijdperk. Sinds de oprich ting van de staat Israel is de Arbeiders partij onafgebroken aan het bewind geweest. Oppositieleider Begin, voor malig terroristenleider en voorstander van een Groot-Israel, wordt de nieuwe kabinetsformateur. In zijn overwin- ningstoespraak riep hij op tot een rege ring van nationale eenheid van alle zionistische partijen onder zijn leiding. Hij noemde de overwinning van Likoed een historische gebeurtenis in de ge schiedenis van Israel en het joodse volk. De demonstratieve bijeenkomst van de Nederlandse politiebonden heeft, naast de begrijpelijke verontrusting bij de mensen van de politie over ontactische en generali serende misprijzingen in sommige media, een merkwaardige uiting van onbehagen over de verhouding tussen politie en bur gers aan de dag gebracht. Dat onbehagen had eigenlijk geen direc te binding met het protest tegen de discri minatoire publikaties, maar kwam als ne venverschijnsel tot uiting in toespraken van organisatievoormannen en persoonlij ke opmerkingen „uit de zaal”. Er blijkt bij de politie ontevredenheid over de relaties tussen politie en burgerij te bestaan, die voornamelijk geweten wordt aan een slecht politioneel beleid bij de overheid. Dat beleid is er dan inderdaad ook naar. Er zit weinig lijn in de werving, opleiding en begeleiding van politiemensen omdat er weinig of geen lijn zit in de totale organisa tie van de Nederlandse politie. De versnip pering, al jarenlang voortwoekerend door de veroudering van het organisatorische systeem, heeft langzamerhand de poli tieman verstrikt in een permanente onze kerheid die funest werkt op zijn ambitie en zijn werkplezier. Misschien klinkt het ve len vreemd in de oren, dat politiemannen en -vrouwen „werkplezier” nastreven, ter wijl hun functie voornamelijk bestaat in het na jagen en in de kraag grijpen van grote en kleine overtreders, maar juist daaruit zou dan blijken dat bij het Neder landse publiek te weinig begrip bestaat voor de eigenlijke rol die in een geordende rechtsstaat als Nederland aan de politie is toe vertrouwd. Dat gebrek aan begrip is voor een groot deel het gevolg van het feit, dat ook bij het publiek geen inzicht of zekerheid omtrent de feitelijke moeilijkheden van het poli tievak bestaat. Het grote tekort aan perso neel, de vermenigvuldiging van taken door een alsmaar ondoorzichter worden van de samenleving, de versnipperde methoden van selectie en opleiding, het ontbreken van een gestroomlijnde nationale politie organisatie en het gebrek aan visie bij de overheid ten aanzien van de manier waar op in een moderne samenleving het politie apparaat moet zijn gestructureerd dat zijn factoren die de misverstanden opeen stapelen en fricties in de korpsen zowel als tussen korpsen en publiek veroorzaken. Er wordt al jaren op een betere politie organisatie in den lande gestudeerd. Dat is een nuttig en noodzakelijk tijdverdrijf, maar het moet wel nu en dan resultaten zichtbaar maken of in ieder geval stap voor stap actuele en urgente wijzigingen en aanpassingen mogelijk maken. Anders gaat de veroudering gestadig door en ne men de misstanden toe. Er zal ook bij de meerderheid der protes terende politiemannen wel de overtuiging leven dat aan het licht gekomen gevallen van corruptie onvermijdelijk vlekken op het politieblazoen veroorzaken, die het vertrouwen ondermijnen en twijfels doen rijzen aan de vraag of dat vertrouwen nog wel gerechtvaardigd is. Maar zij hebben er recht opdat er de grootst mogelijke duide lijkheid wordt betracht, door overheid, justitie en media, ten aanzien van de wer kelijke stand van zaken. I Droog en zonnig. Matige tot vrij krachtige wind uit oost tot noord oost. Minimumtemperaturen onge veer 9 graden, maxima morgen van 15 graden op de Wadden tot 23 graden in het zuiden van het land. Die formule zou de weg voor DASH openen om aan de coalitie deel te ne men. Over de vraag of de Likoed direct tot annexatie van de bezette gebieden zal overgaan, zoals de ideologie van de partij doet vermoeden, heeft nog geen van de Likoed-leiders een uitspraak gedaan Zowel de Arbeiderspartij als DASH heeft nog niet gereageerd op Begins oproep een regering van nationale een heid te vormen. Vooralsnog lijkt het waarschijnlijk dat de Arbeiderspartij in de oppositie zal gaan. Hoewel in de nacht van 2 op 3 mei de vakbonden de NOS voorstelden na de op schorting van de acties van de technici zo snel mogelijk de onderhandelingen te ope nen, hebben slechts drie bijeenkomsten van de twee partijen plaatsgevonden. Als de raad van beheer van de NOS zijn zin had gekregen, waren het er slechts twee geweest. Het „spoedig te openen overleg” zoals het begin deze maand genoemd werd, vond voor het eerst plaats op vrijdag 13 mei. worden gehouden voor programma’s die niet diezelfde dag worden uitgezonden. In tegenspraak met deze richtlijn beschouwt de cao de erkende feestdagen niet als zondagen. Dat betekent dat aanstaande donderdag vanaf half negen normaal ge werkt zal moeten worden. Tegen drie uur in de afgelopen nacht namen de technici een vijftal besluiten. De standpunten van de Commissie Coördina tie) Arbeidsvoorwaarden (,CCA) die tegen elke klasseverhoging adviseerde, worden afgewezen, en daarmee bovendien de ad vlezen van de afdeling functieklassificatie van de NOS. De verhoging voor de groe pen technici C en D worden weliswaar geaccepteerd, maar onder het voorbehoud dat bij een eventuele arbitrage alle groe pen betrokken worden, zonder dat echter inmiddels verkregen rechten in gevaar ko men. Als de raad van beheer deze verlangens voor zaterdag 20 mei niet accepteert, blijft de mogelijkheid levensgroot dat opnieuw televisieloze avonden zullen verschijnen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Op de vijfde dag van het proces dat tegen hem wordt gevoerd heeft de Blaricummer Pieter Menten het voor de eerste keer laten afweten. Bij het begin van de ochtendzitting verscheen de van oorlogsmisdaden verdachte miljonair niet op zijn vaste plaats naast zijn raads man mr. Van Heijningen. Menachem Begin, de grote winnaar, klappend voor de zege van zijn partij HAARLEM. Dr. A. J. Verbrugh, lijst trekker van het Gereformeerd Politiek Verbond heeft dinsdag in Haarlem CDA- lijsttrekker Van Agt, die evenals de GPV- er het woord voerde tijdens een ver kiezingsbijeenkomst, een concept gege ven voor een nieuwe bede in de troonrede. Daarbij is getracht de bede zo op te stel len dat die voor een ieder aanvaardbaar is. 67e jaargang no 167 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adin. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur. Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. 1Voor vrijheid: Ons ideaal is een vrije, veilige maatschappij voor vrije mensen. H 2. Voor werk: wij willen absolute voorrang voor de strijd tegen werkloosheid en inflatie. 3. Voor samenwerking: door samen v te werken - niet door ruzie maken - willen wij de maatschappij vernieuwen. De KRO heeft gisteren tever geefs geprobeerd met de FC Twente overeenstemming te berei ken over de directe uitzending van de bekerfinale FC Twente-PEC Zwolle die op Hemelvaartsdag in Nijmegen gespeeld wordt. Hoewel in het stadion in Nijmegen nog slechts 4000 plaatsen onverkocht waren, weigerde de Enschedese voetbalclub. Men achtte het be drag van 20.000 gulden dat de KRO voor de uitzendrechten bood, te gering. Dit betekent dat de sa menvatting die Studio Sport zou uitzenden na afloop van het EO- programma om 22.40 uur via Ne derland I, normaal doorgaat. De radio zal de wedstrijd wel in zijn geheel rechtstreeks uitzenden en wel via Hilversum 3 van 20.00 uun tot 22.00 uur. Al gedurende de nacht, terwijl de verkiezingsuitslagen binnenstroom den, werd op het tv-scherm druk onder handeld over de vorming van een nieuwe regeringscoalitie onder leiding van de Likoed. Het gaat daarbij vooral om de DASH, die vooraf geen voorkeur voor de Arbeiderspartij of de Likoed heeft uitgesproken, maar waarvan het politieke programma gedeeltelijke te ruggave van bezet gebied inhoudt. Voor de Likoed van Begin, die constant spreekt over „bevrijde gebieden” is

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1